HELBERSCHE C11URANÏ Tweede Blad. NEELS, Keizerstraat 62-63. VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1923. BUITENLAND. ITALIË EN GRIEKENLAND. Een plotseling herstel van de mark. UIT HET BELETTE GEBIED. Ingezonden Mededeeling. Wij zijn altijd 20% goedkooper. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HANNOVER. DE FEESTEN TE AMSTERDAM. De Raad' van den Volkenbond gaat zeer voorzichtig te werk bij de behandeling van het Grieksch-Italiaansche conflict. Men zou kunnen spreken van pogingen tot een gefractioneerde oplossing, een oplossing bij stukjes en beetjes, waarbij men eiken dag opnieuw een klein stapje vordert., maar telkens stil hohdt, wan neer de volgende stap te gevaarlijk zod zijn. Zoo is hij er toe gekomen Donderdag op de mededeeling van den Gezantenraad te Parijs te antwoorden met ©en bevestiging van de ont vangst ervan en de toevoeging, dat hij de studie van de wijze van onderzoek naar den moord op de Italiaansche missie voortzet en dat het den Raad van den Volkenbond aangenaam zal zijn verder op de hoogte te blijven van de beraad slagingen van den Gezantenraad. Dit was bet eerste gedeelte van een voorstel van het Spaan- sche lid.Quinones de Leon. Het tweede gedeelte van dit voorstel, bestaande uit een aantal pun ten, die de Raadkan de gezanten wil voorleg gen bij. wijze van handleiding om tot een defi nitieve regeling van het conflict te komen, moest* aangehouden worden, tegenover het nieuwe uitdrukkelijke voorbehoud, dat Salandra voor Italië ten aanzien van 's Raads bevoegdheid maakte. In den loop van de beraadslaging is voor het overige voldoende gebleken, dat er ©en sterke meerderheid in den Raad is voor welken de bevoegdheid geen kwestie uitmadkt en daar door is Italië reeds zedelijk geïsoleerd. Mocht er nochtans door het tusschen -de twee raden ontstane contact een regeling van het conflict tot stand komeni, dan kan die bevoegdheids kwestie'blijven rusten. De Raad van den Vol kenbond zou dan toch gehandeld hebben als een in dezen bevoegd lichaam en de hoofdzaak blijft dat een verzoening tot stand komt. Zoo is men er dan in geslaagd, voorshands een ongeluk te verhoeden, maar aan voorbarig optimisme m$g men niet toegeven, omdat een psychologisch oogenblik» waarop Italië niet meer naar recht en rede wil luisteren, nog in de toekomst kan liggen, vooral als de kwestie van de ontruiming van het wederrechtelijk' be zette gebied» te berde komt, welke ontruiming, gelijk Branting Donderdag jn den Raad moedig betoogde, het einddoel van de beraadslagingen moet zijn. Indien de Volkenbond die niet be reikt, zet hij zijne levensbelangen op het spel. In dit verband is het dan zeker niet bemoe digend, dat de Romeinsche correspondent van de „Times" Donderdag meldde, dat de bezet ting van de twee eilanden Paxos en Antipaxos (welke van Italiaansche zijde gelogenstraft was) Woensdag „voltooid" is en nog een paar andere eilanden door de Italianen in bezit zijn» geno men, zoodat nu de geheele groep om Korfoe heen aan den ingang van de Straat van Otranto in de macht van 'Italië is. Tot dusver gaat de evolutie naar een ontruiming nog in de ave- rechtsche richting. De Gezantenraad en het Grieksch- Itallaansch geschil Parijs,' 7 Sept. De Gezantenraad heeft vanmiddag' den tekst vastgesteld van een nota, die onmiddellijk geseind is aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene, om aan de Grieksche regeering te worden overhandigd. Deze nota is eveneens aan den Raad van den Volkenbond medegedeeld. De tekst zal morgen worden openbaar gemaakt. Londen, 7 Sept De gezantenraad te Parijs is heden in een moedgevende stemming be gonnen met de bespreking van de Grieksch- Italiaansche crisis. Zijn besluit wordt met ver trouwen tegemoet gezien. De behandeling van de verder gevolgde gebeurtenissen wordt be schouwd van minder dringend belang te zijn nu de misdaad, die de crisis in de wereld' geroe pen heeft, ter hand! wordt genoipen door een groep ervaren staatslieden, wier gezag om het vraagstuk te behandelen, gisteren nadrukkelijk uit de beraadslagingen van den Volkenbonds raad is gebleken. Met het oog op den» huldigen stand van zaken levert men natuurlijk in offi- cieele kringen geenerled. commentaar op den toestand. België en het Italiaansch-Grieksche geschil. Brussel, 7 Sept. In de kringen waar de Volkenbondsidee steedis vele vrienden heeft geteld, is men zeer ingenomen met de houding van Hijmans, den Belgischen gedelegeerde, die zich in d'en Raad van dten Volkenbond inzake het Italiaansch-Grieksche conflict bij de op vatting van Engeland en de kleine staten heeft aangesloten. Nationalistische bladen als de „Na- tion Beige", de „Soir" en de „Vingtième Siècle" houden qr natuurlijk n' andere meening op na. Heel anders is de toon van de Vlaamschge- zinde bladen. Het. liberale .Laatste Nieuws" schrijft, na de verklaring van Hijmans te heb ben aangehaald', het volgende: Door d'eze in slaande woorden beeft Hijmans de Belgische politiek in verband' met den Volkenbond: tot een vlak verheven, waar zij niet alleen d© in stemming van de Belgisch© openbare meening zelve, maar ook van alle kleine staten en' van wie de ontwikkeling van het volkenrecht be hartigen wil, genieten zal. DUITSCHLAND. De strijd te Neurenberg tusschen rechts en links. Dusseldorf, 7 Sept. Naar de „Fr. Ztg." uit Neurenberg verneemt, bevindt dieze stad zich sedert Maandag in ee»n strijd van links tegen rechts. Voorloopig wordt de strijd nog al leen in de fabrieken uitgevochten, doch het staat te vreezen, dat hij zich verder zal uit breiden en ook op de straat zal worden voort gezet. De sociaal-democratische arbeiders eischten in. een groot aantal fabrieken het ontslag der nationaal-socialistische arbei ders, en voor een deel zijn deze met geweld uit de fabrieken verdreven. By de machine fabriek Augsburg-Ntlrnberg ziin bloedige botsingen voorgekomen. De beweging is gis teren en heden nog verscherpt. By Siemcjis- Schuckert is het ontslag van alle nationaal- socialistische arbeiders afgedwongen. Op verschillende fabrieken wordt gestaakt. Ook van het filiaal van de Dresdner Bank te Neu renberg heeft zich de strijd meester gemaakt; waarschijnlijk zal het ook hier tot een sta king komèn. Verschillende fabrieken hebben de eischen der socialistische arbeiders beant woord met een uitsluiting, zoodat die bedrij ven stilliggen. De Berlynsche oorrespondent van' de N. R. Ot. seint: De dollar, die gisteren officieel 53 millioen mark noteerde, steeg gistermiddag tot 65 millioen mark. In den loop van den avond veranderde de toestand echter geheel en al. De dollar zakte geweldig en werd in'het vrije verkeer tegen 25 millioen mark aangeboden. Vermoedelijk heeft men te doen met een steunacti© van de Duitsche regeering op de beurs te New-York. In politieke kringen is men zeer tevreden met deze verbetering, om dat zij zonder de nieuwe aangekondigde maatregelen van de ryksregeering is tot stand gekomen .Men vermoedt, dat de mark nog meer zal stijgen. Essen, 7 Sept. De Franschen hebben het verkeer op het 'baanvak Dortmund-Zuid naar Welver, 't welk van groot belang was voor dien levensmdd'delentoevoer naar het Roergebied, stopgezet, door het opbreken van de rails. Krefeld, 7 Sept. De filiale van de Rijks bank is opnieuw door de Belgen bezet, die 306 miiliarden wegnamen. De geheele buurt, waar in de bank staat, wordt door Belgische politie bewaakt Essen, *7 Sept Van stedelijke beaipbten, die op weg waren naar het; stadhuis, hebben do Franschen 23.000.000.000 Mark afgenomen. Voorts bezetten de 'Franschen een drukkerij' en namen er 160.000,000.000 M. weg. Te Ham- born werd 30.000.000 M„ te Mülheim a. d'. Roer 500 millioen afgenomen. DE RAMP IN JAPAN. Londen, 7 September. Uit Sjanghai wordt gemeld: De toestand in de verwoeste ge bieden van Japan wordt thans duidelijker. Uit vandaag ontvangen telegrammen blijkt dat, hoe vreeselyk ook het aantal slachtoffers van de aardbeving, den brand en de vloed golf is, het zeer is overdreven. Een vandaag onderschept draadloos telegram schat het aantal slachtoffers te Jokohama op 50,000. Alle banken in de getroffen streken worden weer geopend. Het aantal slachtoffers niet zoo groot. Londen, 7 Sept. De Japansche regeering heeft Donderdag bekend' gemaakt, dat het aan tal dooden in Tokio ongeveer dertigduizend be draagt, het aantal gewonden honderdduizend en het aantal dakloozen ongeveer driehonderd- vijftigduizend. Het aantal vreemdelingen, dat is omgeko men, schijnt eveneens kleiner te zijn, dan eerst werd gevreesd. Parijs, 7 September. Volgens de jongste officieele schatting verstrekt door het dept. van binneniandsche zaken te Tokio zijn er in Yokohama 30.000 lieden omgekomen en_ 100.000 gewond. In geheel Japan beloopt het aantal dooden zoowat 200.000. monis d° priis van ®en OU prima Jekker met bukskin gevoerd (fietsjekkermodel). Verder In prJIJzen van: f 15.-, f17.50, f20.-, f 25.- en f30.-. Enorme keuze Winterjassen in alle modellen en prijzen. Grootst gesorteerd Kleedlngmagazljn hier ter plaatse. Tot de dooden onder de door de spoor wegramp bij Hamnover gemaakte Nederlan ders behooren de heeren J.'G. P. van Kem pen, bouwkundige, 38 jaar oud, te Leiden, en F. A. Löbel, werkmeester in Gebroeders Van Leeuwen's Wolindustrie te Arnhem. Uit Leiden vernemen wij, dat de heer Van Kempen met zijn vrouw en met het echtpaar Rlbot in Duitschland was en met den veron gelukten trein werd thuis verwacht. Onder de zwaargewonden, wordt ons op gegeven de heer Ribot. De twee vrouwen zijn nog niet herkend, evenmin de derde Hol lander. Onder de zwaargewonden wordt ook ge noemd d'e heer Gerhard Knappert» uit Rot terdam. i Men meldt uit Leiden: By de familie Noordeloos, te Leiden, de schoonouders van den heer Van Kempen, die by het spoorwegongeluk in Duitschland is omgekomen, is bericht ontvangen uit Olden- zaal, dat ook zijn 28-jarige echtgenoot© aan de gevolgen van de treinbotsing is overleden. Een ooggetuige deelt nog het volgende mee: Met een zakenvriend reisde ik samen in een tweede klas coupé in den D-trein uit Leipzig. Wij sliepen elk rustig op een bank; plotseling werd ik door een geweldigen schok wakker, onze koffers vielen op ons neer, ik sprong op ein gooide de deur naar de gang open. Daarna wekte ik mijn vriend, die kalm was blijven slapen; we sprongen direct op, deden onze schoenen vliegensvlug aan, gre pen onze bagage en sprongen door de deur op de lijn. Het was toen nog volslagen don ker. Op onze vraag aan een beambte: wat is er gebeurd!? kregen we tep antwoord: „ik weet hét niet", en daarna riep men: de laatste wagon brandt. Wij snelden er heen en za gen dat de twèede wagon achter den onzen in volle vlam stond; toen hoorden wij ook kreten van de slachtoffers. Van den wagon, waarin wit zaten, de tweede, was een gedeelte vernield, van een wagon verder naar voren waren alle ruiten vernield en was de achter wand van boven tot beneden gespleten; ook de buffers waren afgebroken. Toen ik la ter naar onzen wagon terugkeerde, kon ik niet nièer in mijn coupé komen, daar door een lateren schok de schuifdeur van de gang dichtgevallen en in' vloer en coupé-wandi ge- drongen was. Een van ons liep alle wagons Hoor, om een dokter te zoeken, maar er was onder die pas sagiers geen dokter aanwezig; ook ontbra ken verbandmiddelen, waardoor wij betrek kelijk machteloos stonden. Intusschen tracht ten het treinpersoneel en verschillende reizi gers met minimaxen den brand te blusschen en hielden de ahdere wagons nat. Dames ga ven ha&r sjaals en onderrokken, om de wond den te verbinden. In den aanvang dacht men, dat alle men- schen in den tweeden wagon, die geheel plat gedrukt was, omgekomen waren, maar later hoorde men een geschrei van een mam Dat heeft wel l1/. uur geduurd vóór met hom kon helpen, daar er absoluut geen behoorlilk materiaal aanwezig was, als bijlen en, zagen, waarvoor wel hokjes in de wagons gemaakt zyn. Eerst toen ongeveer 2 uur na het ge beurde de hosmtaaltrein kwam, kon er flink worden aangepakt. Daarvóór' hadden we de gewonden zooveel mogelijk in de ooupé's van de andere wagons gelegd, waar zij door da- mos zoo goed als mogelijk was, werden ver pleegd. Intusschen was het dag geworden en kon comotóef stond te stoomen vlak voor 't blok huis, waarvan 't signaal onveilig stond. De machinist van den anderen trein deelde onè chinist van den anderen» trein deelde ons mede, dat hij door den rook van onze loco motief het bloksignaal te laat gezien' heeft. Indien hij niet nog op het laatste oogenblik 'geremd! had, zouden» ongetwijfeld ook de voorste wagons verpletterd zijn. Om ca. 8 uur vertrokken wij, heel lang zaam, met het overschot naar Wunstorf. Daar werd een nieuwe. D-trein gemaakt, waarna we naar Bentheim doorreden. Overleden Nederlanders. 's-Gravenhage, 7 Sept. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat blijkens een telegram van het consulaat der Nederlanden» te Kobe, de oud,-gezantsohaps- raad L. van de Polder en mevrouw Van de Polder het slachoffer zijn geworden van de ramp» te Yokohama. Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk. De dag van Donderdag 6 September ving met koraalmuziek, door vele muziekcorpsen in verschillende deelen der stad ten beste ge geven, aan. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, werd in de Nieuwe Kerk een godsdienstoefening gehouden, waarbij »dr. de Visser, minister van onderwijs, een gedachtenisrede uitsprak. Hare Majes teit begaf zich daartoe te voet van het Pa leis naar de kerk; reeds lang vóór negenen stonden duizenden en tienduizenden op en om den Dam geschaard om getuige te zijn van dit schouwspel. De regeling, in de kerk was uitstekend; alle ministers zijn in ambts gewaad tegenwoordig, verder de commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burge meester van Amsterdam, leden der Tweede Kamer, en vele andere autoriteiten. Toen de vorstelijke familie binnenkwam, verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen. Uit de gedachtenisrede van dr. de Visser memoreeren wij het volgende: Na allereerst zijn dankbaarheid te hebben uitgesproken over het feit, dat zulk een rijke zegen van het oranjehuis is uitgegaan, dat de konin gin tijdens de afgeloopen periode eerbied en aanhankelijkheid onder het volk heeft ver worven, herdacht spr. de tijd vóór den oor log, die in memig opzicht zoo veelbelovend was voor ons land. Er had zelfs een opleving plaóts, als zelden was aanschouwd en die de schoonste beloften voor de toekomst be vatte. Vóór 1914 kwam ons letterlijk van alle zijden een lentelucht tegen. Het was een veelszins mooie tijd, ook wat het geestelijk leven betreft. Die eerste zes tien jaren van de regeering onzer vorstin waren een bloeitijdperk voor ons land. En in het middelpunt van dezen schoonen tyd stond onze geëerbiedigde Koningin. Want zobwel in Haar hoedanigheid van Staatshoofd als door spontane, geheel per soonlijke bemoeienis had H. M. het voor- •naamste aandeel in dien bloei. Met ijzeren hand werd al die jaren mede vastgehouden aan de eenige voorwaarde, waaronder een volk zichzelf kan zijn, dat is zijne vrijheid. Vrij ris geen natie ter wereld, bleef de onze, dank ziji Oranje's schild. De spreker schetst, hoe schril tegenover die bloeiperiode het tijdvak der laatste ne gen' jaren afsteekt. Zelfs in die moeilijke ja ren werden hooge cultuurbelangen niet ver waarloosd. Ook van dit alles was onze Koningin het middelpunt. Haar hof gaf aan het Nederland- sche volk het voorbeeld van dien eenvoud, die zelfs nu bij de feestviering moest wor den in acht genomen. Haar initiatief riep het Koninklijk Steun comité in het leven. Haar verschijning in het leger hield er bij onze mannen grootendeels de courage in. Haar nauwgezette staatkunde tegenover het buitenland predikte hel best onze absolute neutraliteit. Haar medeleven met de natie bewaardein die bange dagen de hoogere volkseenheid. En wanneer dan ook ondanks de ongunst der tijden, overal in deh lande zich de brandende behoefte doet ge voelen om het 25-jarig koningschap blyde te gedenken, dan uit zich hierin niet het minst de innige dankbaarheid van het Nederland- sche volk aan de hooge Landsvrouw. Ditzelfde geldt van de zóó geVaarlyke na-oor logsperiode. De geweldige vraagstukken van den na-oorlogstijd riip gebleven. Het volks lichaam bloedt nog uit vele wonden. Het maatschappelijk raderwerk hapert nog. Er wil maar gocn schot in komen. Allerwegen heerscht nog onzekerheid, spanning, angst. Maar toch ook hier mag de toon dér hope klinken: „De morgenstond komt" 'Nooit was en is onder het Nederlandsche volk het gevoel van saamhoorigheid zoo sterk als wanneer men zich schaarde of schaart om den Oranjetroon. Dan staat het Nederlandsche volk sterk van binnen en naar buiten. 's Lands historie heeft de waarheid daar van bewezen. Na de rede van minister de Visser zong mevrouw Noordewier—Reddingius een door d'en organist der Nieuwe Kerk, den heer de Rijp, gedichte en getoonzette jubileumcan tate, en de aanwezigen een tweetal coupletten van'het Wilhelmus. In de kerk is een ge denksteen aangebracht. Aubade op den Dam. Na den kerkdienst werd de Dam ontruimd om plaats te maken voor 13000 zangers, die der vorstin zouden huldigen. Ook thans we der was de regeling, door de politie getrof fen, uitstekend; het tramverkeer op Dam rak en Rokin was stopgezet De zangeres sen, zangers en kinderen waren in het Beurs gebouw en op het plein vóór de Beurs opge steld; de geheele weg langs Beurspassage en Nieuwendyk tot aan den Dam was voor hen vrijgehouden. Om elf uur kwamen de eerste groepen van den Nieuwendyk af den» Dam op. De kinderen schaarden zich vlak vóór de stoep langs de „kleine steentjes", daarachter stonden links en rechts de belde harmonie orkesten, elk van 85 man, uit de afdeeling Amsterdam van den Ned. Toonkunstbond in overleg met den aubade-dirigent Den Hertog samengesteld. Dan aan den Damrakkant de zangeressen en aan de RokinziJde de zan gers. Een fleurig en kleurig geheel en om halftwaalf stond de Dam heedemaal vol. Precies te twaalf uur verschenen de Ko ningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik met Prinses Juliana op het balkon van het Paleis, met een daverend „leve de Konin gin 1" begroet. Nadat het Wilhelmus gespeeld is vang de cantate aan, na afloop nogmaals met het Wilhelmus besloten. Aanbieding nationaal huldeblijk. Te 2 uur had» dienzelfden middag de aan bieding van het aationaal huldeblijk plaats. Daarbij hield de neer dr. O. J. K. van Aalst een redevoering, waaruit wij bet volgende aanhalen: spr. wees er op, dat de koningin de by haar kroning afgelegde belofte om de onafhankelijkheid van ons land te zullen handhaven en het grondgebied des rijks te zullen verdedigen, alsmede alle middelen zou .aanwenden tot instandhouding én bevorde ring der algemeene welvaart, tienvoudig heeft ingelost. Spr. herdacht hetgeen Prins Willem voor ons land gedaan heeft, het geen de stadhouder Willem Hl deed. In 1914 was dé koningin bereid zich op het eerste sein van onraad naar den zetel van 's lands regeo- ring te spoeden om deel te nemen aan het moeilijke werk tot handhaving onzer onaf hankelijkheid. In voorspoedige en slechte tij den hebt gij, aldus spr., met ons volk mee geleefd, overal en altijd blijkgevend van uw koninklijke belangstelling. Terwijl andere volken ontzaglijk werden geteisterd en on dergang telkens dreigde, bleven de eer en onafhankelijkheid van het vaderland ond >r Uw bestuur ongerept, ja, zonder grootspraak mag worden gezegd, dat het aanzien d©s lands in de waardeering dér wereld gerezen is. Spr. wees vervolgens op het ruime vloeden der bijdragen voor het nationaal huldeblijk, dat, zooals men weet, zal bestaan in het res- taureeren van het koor der Nieuwe Kerk te Delft. Daarnaast overhandigt spr. een album m aquarellen van 200 Nederlandsche meesters, voorstellend mooie en karakteristieke plekj in ons land. De koningin dankte met eènige hartelijke woorden voor deze huldeblijken. Ik acht het een groot voorrecht, zoo zeide zij, dat het Mij gegeven is geweest, Mijn krachten aan het vaderland te wijden en on der lief en leed daarvoor te arbeiden. Mocht Ik daarmede iets bereikt hebben, dan is dat dank zij den steun Mij door geheel Mijn volk zoo overvloedig, geschonken, dank zij het beleid Mijner opvolgende raadslieden, maar bovenal dank zy God, waarop zoowel dat volk als ik bouwen en die het vertrouwen in Hem gesteld nimmer beschaamt. Het persoonlijk geschenk aan de Koningin bestaat uit een in 8 deelen gebonden album, bevattend 217 speciaal voor het doel ver vaardigde bijdragen van Nederlandsche kunstenaars. De 8 deelen zijn vervat in een speciaal daarvoor vervaardigd kastje. De prachtigste en kostbaarste grondstoffen zijn voor een en ander verwerkt, waardoor een buitengewoon fraai en kunstzinnig geschenk is verkregen, dat groote historische en kunstwaarde bezit. Aan de totstandkoming ervan Is een bedrag van 80- 40.000.— ten koste gelegd. Een koninklijk geschenk in den volsten zin des woordsl Nationale huldebeiooglng. Inmiddels hadden Zich op den Dam reeds weder opgesteld de vertegenwoordigers uit alle deelen des lands, die naar de hoofdstad waren gekomen om der vorstin hulde te bren gen. Aan deze huldiging namen deel 1500 vereenigingen met ruim 11000 personen, met extra-treinen aangevoerd. De talloos vele aardige en merkwaardige oosfeuums, die ons land bevat, trokken zeer de aandacht. De ver schillende groepen' werden provinciesgewijs gerangschikt. De optocht verliep in de beste orde, verwarringen kwamen niet voor. De ordecommissarissen wisten precies wat ze doen moesten. Tegen 3 uur had, onder leiding van den dirigent-componist Kor Kuiler, de uitvoering plaats van d'e speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde aubade. Na het zingen van dit lied had het défilé plaats van de duizendkoppige menigte. Ontelbaar was het aantal vaandels, vlag gen, banieren en doeken. Het is ondoenlijk iets op te noemen van wat in den stoet pas seerde; telkens komen weer nieuwe muziek corpsen en trekken voort, den stoet achter na. Een groep oude vrouwen, die eert der af- deelingen sloten, blijven verrukt voor het balcon staan en wuiven de vorstelijke familie geestdriftig toe. Even buigt Koningin Wil- helmina zich over de balustrade om met een vriendelijk lachje de vrouwtjes extra te be danken. Maar daarna is het voor de oudjes haast-j© rep je en hun stramme beenen schik ken zich met groote moeite naar het vlugge rythme van d'e muziek. Ten tenslotte de zon doorbrak, kwam er gloed en leven in den stoet. Tegen vieren was het afgeloopen. Na het défilé werd aan de Konihgin een oorkonde aangeboden, die het feit van de hul diging boekstaaft. In den laten namiddag ontving de Koiningin nog verschillende de putaties ten paleize, die geschenken kwamen aanbieden; prof Six bood namens de Am sterdamsche oommissie het officieel Gedenk boek met gedenkpenning aan. Namens de Amsterdamsche Kamer van Koophandel deed de voorzitter, de heer Heldring, mededee ling aan Hare Majesteit van de stichting van een fonds ter bevordering van de belangen van handel, scheepvaart en industrie. Ver volgens kwamen de Amsterdamsche vrouwen met een scherm met schilderijen, „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" me' toiletten ex. borduurwerk, de commissie voor .het Gedenk boek van kapitein d'e Bas, bloemen, adressen, enz., enz., Uit Zeeland kwam een album met foto's uit alle gemeenten. Ook van al deze geschenken kunnen wij onmogelijk melding maken. De galavoorstelling in den Stadsschouwburg. Des avonds zijn de vorstinnen in de „gou den koets" het uit de kroningsdagen be kende staatsaeriJtuig naar den stads schouwburg gereden- Er waren evenwel, in afwijking van vroeger, in plaats van zes, slechts twee paarden voor gesponnen. Op het Leidsche plein waren de politiemaatregelen tot afzetting blijkbaar niet zoo goed als des daags op den Dam. Men was te laat begon- nerL Steeds kwamen meer menschen opzet ten Een oude vrouw kwam te vallen, spoedig gevolgd door een tweede, een dierde. De di recteur van den gemeentelijken geneeskun digen <lienst, dr. Heijermans, oordeelde het noodlg een auto-brancard met verplegend personeel te requireeren. Klokke half acht waren, tengevloge van het hevige gedrang, al vijf personen, die onwel waren geworden, in de peristyle van dén stadsschouwburg gelegd. Steeds won de menigte meer terrein, zoodat degenen, die kaarten voor den schouwburg hadden, moesten worstelen om er door te ko men. Van alle kanten kwamen politie agenten aan zetten, die trachtten de menigte terug te dringen. Vergeefs evenwel. Het was een treurig gezicht de schouw burgbezoekers te zien, die in het gedrang waren geweest. Een dame in décolleté was de boveakleeding letterlijk van» het lijf gerukt. Een heer miste zijn hoed, een ander zijn jas. Boorden waren gescheurd, japonnen afge trapt. Kwartier voor acht bedroeg het aantal slachtoffers tien. Dr. Heijermans had order gegeven tot het aanrukken van vijf auto brancards. Een vrouw krijgt een zenuwtoe val en wordt, hevig gillend en schreeuwend, in een der autobrancards gedragen met geha vende kleeren en loshangend haar; een an der, die er nog slechter aan toe was, werd terstond naar een der gasthuizen vervoerd. Tegen acht uur er was geen denken aan, dat men het publiek terug kon dringen was het aantal ongevallen tot 90 gestegen; er zijn moeders bij, dip baar kinderen zyn kwijt geraakt. Te ruim acht uur is de koninklijke stoet in aantocht, en zoodra de vorstelijke familie is uitgestegen en de volgrij'tuigen zyn opgereden, wordt de afsluiting losgelaten, én alles host en dringt door elkaar. Prinses Juliana was hu voor de eerste maal in den schouwburg, Enkele tafreelen uit de Gijsbrecht werden door het gezelschap van Dr. Rooyaards gespeeld en na de pauze werd een sjuk opgevoerd door de samenstel lers Charivarius en Cannegieier, getiteld: „Rondom de Kroningslinde". De voorstellin]g was eerst om kwart over elf geëindigd:. Door de Wethouders werd 4e Koninklijke familie uitgeleide gedaan. De terugtocht in de gouden koets was werkelijk imposant. Tienduizenden en nog maals tienduizenden stonden langs den weg geschaard en spontaan werd herhaaldelijk, bij het voorbijtrekken van de prachtkoets het „Wilhelmus" gezongen. Zelden zagen wij zoo'n geestdriftig pu bliek, dat zich niet alleen uren had opge offerd: om ook iets van het sprookje te kun nen zien, maar onvermoeid en met een niet te beschrijven, enthusiasme de Koninklijke personen toejuichte. Om half twaalf was de Koninklijke familie weer in het Paleis teruggekeerd. De gala-voorstelling. Omtrent het in den Amsterdamschen Stads schouwburg vertoonde stuk van de heeren Oharivarius en Oannegieter laat zich een me dewerker van dé „Telegraaf" als volgt u»it: „En dan kwam een stok. Nee, maar. Flora is er een, beestje bij, en» men schaamt zich» dat kunstenaars, die wat prestoeren, in zulk knut selwerk moeten optreden. Henri .ter Hall had het 'heusch artistieker, geestrijker en deoenter voor dit Hof, dilt publiek van Excellenties; in welk geval van 'n zekere beschavings- en ont- wikkelings-standing, in elkaar kunnen zetten. Hoe heeft de Koningin zich moeten voelen! Misschien beeft JuMaantj© gelachen en het •kind ziet niet te veel, geniet niet te vaak van theater.... künst. Maar ik, zou opgestaan wezen." 1 Op de Beurs. Vrijdag was er „beurs", officieel .tenminste. Doch de jubileumsoommissi© uit de beursbe dienden had anders besloten. Feest was bet; feest zou het ook op de Beurs zijn. Er werd muziek gebaald), vuurwerk en serpentines werden gekocht, en uitnoodigingen tot de Toot© festiviteit werden rondgezonden. Toen om half twee de gong ging, bood de Toote hall een eigenaard!"' schouwspel. Ten eerste de bezoekers. Die bestonden voor een groot deel uit dames, jonge vooraL Er zou immers gedanst worden I Donderbussen knal- dén; .serpentines bedekten den vloer, in een laag, even dik ris die in de Kalverstraat. En de stemming, die is immers op de Beurs hoofdzaak 1 Die was wel buitengewoon willig. Misschien dat enkele beursbezoekers de zaak minder aangenaam vonden, op sommige gezichtenstond tenminste wrevel te lezen, doch de jeugd en de vrouw overwonnen ten slotte. De middag bleef gewijd aan het jubileum, bleef in het kader van deze week, die toch een feestweek is. De verkeersoptocht. De verkeersoptocht, die voor Vrijdag op het programma stond:, is vrijwel 'totaal verregend, 't Geen natuurlijk, gezien den wekienlangen arbeid, dien men »er zich voor getroost heeft om de verschillende gevaarten, in elkander te timmeren, jammer was. Er waren bijna hon derd wagens, die nu, onder druipenden' regen, in snel tempo' langs het Paleis reden. Te half drie schallen drie herauten te paard driemalen den defileermarseh. De Dam geleek een groot veld van paddestoelen. De versiering der verschillende wagens was vaak heel 'origi neel en smaakvol De vlootrevue. Ook deze dreigde aanvankelijk door regen te mislukken. Er woei een tamelijk sterke Wes tenwind1, die den regen in het gelaat joeg van de duizenden belangstellenden, die op de ge- pavoiseerde jachten», op salonbooten, op kleine scheepjes en allerlei andere vaartuigen bet schouwspel wilden gadeslaan». •Overal, zoover het oog reikte, nie1 - Ito sche pen en scheepjes, van allerlei sla»g. Ver, ver weg, in den omtrek van de Houthaven lagen ze in een nevelig waas. Ondanks regen en triestige lucht, leeft het Y. De jachti en» andere vaartuigen liggen zóó ten opzichte van elkaar, dat een breede geul wordt overgehouden, waarin straks de „Zaan dam F', die de Koninklijke familie aan boord heeft, zal varen. Ais tegen 3 uur de „Zaandam I" zich in bet weging zet om langs de gepavoiseerde jachten

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5