E Derde Blad. VAN ZATERDAG |8 SEPTEMBER 1923. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Woensdag, de eerste dag van „de feestien"; de dag van den offioieelen intocht! Vroeg in den ochtend begint de stad' zich reeds „te vullen". I )e laatste hand wordt1 hier en daar nog aan versieringen gelegd; steeds nog meer vlaggen worden ontrold. De Oranje-zon is er! Maar ook woonkernen dichter en dichter, hoe later het wordt, boven het toenemend verkeer aandrij ven. Zal U jweer „t' houden" fcolj zeer voel oranje wordt er gedrageru meer dan ooit nog in de hoofdstad het geval was. Althans de laatste jaren. De stemming zit er, ook vroeg al» in. De typisch Hollaodsche stemming, die zonder uitbundig te zijn of tot fel enthousiasme op te laaien» voor één feest dag tenminste, in wereld en menschen een uiterst gemoedelijk „welbehagen" vindt. Er heerscht, zou men zeggen, een „solide" ver- heuging; een stevig gefundeerde overtuiging, in den grond, dat er, na deze 25-jarige regeer- periode, waarin wij 'tusschen verschillende klippen en ondiepten veilig en betrekkelijk ge lukkig zjjn heengeloodst, reden tot dank baarheid' is. Zelfs zij» die anders felle smalers van het koningsschap zijn, blijken dit te ge voelen, al dragen zij dan misschien geen oranje, spelbrekers willen zij» niettegenstaande aan sporingen in die richting, óók niet zijn. Zelfs doen zij, op hun wat terughoudende wijze, mee. Spottend en cynisch mogen zij» en misschien, hier en daar terecht, op! „onechte" dingen wijzen, ook zij ontkomen diep in hun hart niet aan den, zooals gezegd' echten, wei-gefundeerden onderstroom, die de stern- Djing dezer dagen draagt. En dan.de vreemdelingen en de •pro- vinei alen, met stampvolle treinen tnet ontelbare auto's, met motorbussen en schepen aange voerd» brengen een speciale kleur. De dag ne.ir de stad» eena helemaal er uit, ia op zich' zelf al een feest. Straks, vanaf de 'achter het raam bemachtigde plaats, het gezicht op den intocht.en dan 's avonds nog de tocht lang» de verlichtingen.. i Dan, eindelijk, 's middags, terwijl de wolken meer en meer dreigen» maar 't toch' nog, won der boven wonder, net'droog blijft» de witte calèche, met de Koninklijke Familie, met die keurige, in sobere uniform gestoken «erewacht; met den edndeloozen stoet vaandels en vereeni- gingsroenschen, die langzamerhand, naarmate de stoet den Dam nadert, aangroeit en aan' groeit.... Eet gewuif en gejuich van de duf zende en duizenda toeschouwers.... Het op. zwenken, van den Dam en het vaandel-saluut, tenslotte, terwijl de Koninklijke familie zich op het Paleis-balcon vertoont, van de kleurige, wapperende banieren» waardoor het midden terrein, daar waar eens Naatje troonde, één zich neigende en dan weer oprichtende praal wordt.... Vooral dit "laatste was, ln zijn een voud, een indrukwekkend' moment.... Daar na, door de met rozen-slingers en bloemman- den als tot een toruiloftstuin herschapen Kal- verstraat, door de Leldschestraat met haar oranje-vaandeldak, dooi; de Utrechtschestraa met haar volle versiering en de décoratief me oranje hek-werk betimmerde bruggen» door de feesteljjk-sobere Vijzelstraat eon drukke doening, huls-toe, of op zoek van een plaatsje ln restaurant of café.Een korte rust; want, tegen acht, beginnen hier en daar J de lichtjes langs de grachtranden» langs de gevels te glo ren, worden lampions ontstoken en illuminee- ren ook de ontelbare kraampjes en rijdende winkeltjes, die haring, zuur, vruchten» bier, ederen, toeters, mutsen en wat niet al, étalee- ren. Drommen aan drommen trekken van de buitenwijken naar het centrum, langs Hirseh, dat met zijn indirect licht, vanuit verborgen lampen tegen den gevel aan geworpen, met zijn Perzische tapijten vanuit de venkers een buitengewoon artlstleken» voornamen indruk maakt, langs de gekleurde fonteinen op het Frederiks-plein, langs het Damrak, waar aan den einder de Jichtpalelzem van de Bijenkorf en Peek en Cloppenburg reeds wenken. Een enorme menigte concentreert zich rond' Rembrandltplein en de verEchte graohten tus schen Vijzel- en Utrechtschestraat. Maar op- vallend is het wegblijven van èl te handeloos gehos, anders aan dergelijke avonden verhon den. Misschien» naast den maatregel der po litie om de, tot baldadigheid noodende wandel rietjes in beslag te nemen,' óók gevolg van het feit, dat er iets te zien is-wat de menigte inder daad vasthoudt en boeit. Voor een werkelijke èchoonheid houdt zelfs de bandeloosheid stil.... NEDERLAND IN 25 JAREN. 1898—1923. (Slot). VI. Wenden wil thans ons oog naar helt go- bied van de kunst, naar dat van taal en letteren, van het tooneel, van |de muziek en van de schilderkunst. Op alle deze gebie den opgewekt leven, op 'het een meer dan op het andere. Op alle deze vier vrijwel ge lijke klacht, dat de Nederlander van heden ten dage niet meer de 'belangstelling voor kunst gevoelt als zijne voorouders; dat de dagen van een Roemer Visscher verre zijn. Maar in het algemeen mag deze kwarteeuw ook hierop trotsch zijn, dat de belangstel ling 'in deze verschillende takken van kunst is toegenomen. Wat de letterkunde aangaat, by het be gin van de regeering van onze Koningin had de strooming der Nieuwe Gids-crs, de dus genaamde beweging van 1880, zich vrijwel baangebroken» zag haar bestaansrecht er kend. Willem Bloos in deze beweging de grootste figuur geweest en tot op heden gebleven. Naast hem dienen Van Deyssol en Albert Verwey te worden genoemd. On der de romanciers treedt Louis Couperus ongetwijfeld naar voren» zijne achtereen volgende romans zijn van eene geheel eigen1 woord- en scheppingskunst, die evenwel alle deze jaren op de hoogte van zijn kun nen is gebleven. Naast hem dienen genoemd een Cyriel Buysse, een' Dr. J. H. Boeken, Natuurlijk lang met alles is van zulk een echt schoon.Maai' voor wie den rondgang maak te, zullen deze drie dingen zeker in de her innering blijven hangen: de Westerkerk, de Reguliersgracht en het IJ. De Westerkerk: een droom van prachtige architeotuur, in goudgloed lichtend tegen den donkeren avondhemel. De Reguliersgracht: een heel intiem sprookje» een avondsprookje, onder de boomen, met de kraal-snoeren lichtjes langs den wallekant, onder de boog-bruggetjes en de enkele fijne, rood- en green-schemerende fonteintjes vanuit het stille, alles zacht-reflec- teerende gracht-water op-spuitendHet IJ, donker, groot en wtjjd» <mèt aan den eenen ein der de martiale, lichtende vormen van twee oorlogsbodems en een groote mailboot, en aan den anderen einder, tegen den kop van de Handelskade, het illuminatie-stuk (een schip) van de HoHandsche .Stoombootmaatschappij. Daaroverheen: de spelende stralenbundels van uit de zoeklichten, die dan eens de menschen- massa op den oever te pakken namen, dan weer hoog in de lucht wegschietenVf een ver ren toren of koepel verlichten. In de straten: honderden potsen-maker§ oranje-clowns, harmonica's, pierementen, acro baten.... Serpentines slieren in steeds dich tere netwerken om, op en door de massa-; zij hangen vanaf de versieringen in een chaos- varwkleur neer en loopen doet men op een pa pieren tapijt.... Vol, vol blijft 't tot drie, vier uur in den nacht..-. Mogelijk zegt de een of ander: och neen, maar we kénnen 't toch niet: dat feestvieren Ziet de Belgen; ziet de Franschen! Wij blijven lomp, rauw, zonder lichtheid.Wel waar, gedeeltelijk. Maarals 't „echt" blijft, zoo- als op dezen avond en niet tot baldadigheid voert, dan tóch nog maar liever zulk een feest vieren naar eigen trant, dan een geïmporteerd- bpitenLandsch. Wat vérder van den eigenlijken „publie- ken. -weg" óf, in wat stillere hoekjes van ons openbaar leven, zijn nu ook de diverse tentoonstellingen geopend die ter gelegen heid van het jubileum gehouden worden. Noemen we eerst die in het Rijksmuseum, waar een oollectie schilderkunst van 17- eeuwsche meesters bijeen word gebracht, zooala in lang niet het geval was. Prachtige Rembrandten, gloeien met hun mystiek licht, met hun groot-raenschelijke vonn-oon- oeptie'fl tegen. De Frans Halsen wekken met hun geniale, vrije, onbekommerde eohildore- streek ten leven. Een overzicht van, het schilder»- en 'beeld houwwerk der laatste 25 jaar 'geeft de es- positie in het Stedelijk Museum. De merk waardigste werken der kunstenaars van een vorige generatie, van Thijs Maria en ,zijn broers, van Israöls, van Mauve» vindt men er; zooals óok doorslaande bewijzen voor het 'kunnen der jongeren: do Wiegman nen, Jan Sluijtera, Colnot. In (het nieuwe gebouw der Gemeentetram is do verder een bijzonder belangrijke ar- óhiteotuiirtentcKmstellïng aan den gang, die, smaakvol en overzichtelijk gearrangeerd, ook, evenzeer als de aderen, noodt tot eon nadere bespreking. En 'tenslotte herbergt het enorme nieuwe gebouw van het (thans „Koninklijk") Koloniaal Instituut een repre sentatieve oollectie op het gebied van han del en industrie ln Oost en West Het is alles niet ln een vloek en een zucht te zien, piaar, waar deze verschillende tentoonstellingen nog de geheel© verdere maand geopend blijven»bestaat er mis schien nog wel eens gelegenheid op het gebodene terug te komen. OM© gelegenheid, tot „terugkomen" h.ï, bestaat zéker ten opzichte van den nieu wen Raad» die onlangs slec hts even bi; eqkaar is geweest teneinde een zqsden wet houder te kit in en do nleuwgekozen leden te installeer©* -Eigenlijk „.s 't niet veel meer dan oen dag tot onderlinge kennismaking en tot begroeting. De verkiezing van E. Polak, den vroegeren „Volk"-rodacteur, stond toch reeds vast en be hoefde slechts de offldeele sanctie, Door de benoeming van- dezen laatste, die Wethouder v. Onderwijs en van den Burgerlijk ken Stand wordt, wordt Wethouder Wlhaut, die de laatste, maanden- als een duivelskunste naar. vier Afdeelingen onder zijn beheer had, ontlast. Of dit aan die vlotheid van werken merkbaar wordt, zal moeten blijken. Waar schijnlijk is het wèl. Maar of de nieuwe wet houder evenveel steun en vertrouwen zal ge nieten als „de Machtige", wiens positie eigen lijk nog steeds met den dag sterker wordit, staat te bezien. Een reclame-plakplaat De Albers' A.C.L. margarinef abri eken ge ven, naar uit de advertentie in dit nummer blijkt, als reclame deze week een kimder- plakprent cadeau; aan de inzending hiervan zijn fraaie prijzen verbonden, zooala aan den achterkant dezer platen is vermeld. een Top Naeff, en tal van anderen, die het gebied der letteren hebben verrijkt. Querido is een afzonderlijke verschijning; evenzeer Frederik van Eeden die niet alleen als schrijver invloed uitoefende. Onder de dich ters dienen genoemd Boutens, Jac. Van Looy, Hei-man Gorter, Helene Lapidoth Swarth, 'benevens enkelen die reeds werden vermeld. Onder de Vlamingen steekt Guido Gezelle naast Herman Teirlinck uit. De taal- en letterkundige congressen, die elk jaar gehouden worden» droegen er niet al leen toe hij, dat de beoefening der taalken nis werd uitgebreid, maar ook, dat wij na der in verbinding tot onze Vlaamsohe na buren traden. Op tooneel'gebied speelde Her man Heyermans zeker de aller-overheer- schende rol; enkele anderen dienen naast ïem genoemd, van wie Herman Roelvink iets beloofde, en Mr. Van Rossom tot de geestigste behoort. Marcellus Emants, reeds onder de ouderen te rekenen, bleef op 'het tooneel een figuur van beteekenis, terwijl vooral Mevr. Siimons'Mees met hare psy chologisch goedgeslaagde tooneelstukken dient genoemd, Op het gebied der littera tuur, gelijk op veel ander kunstgebied, vele stroomingen, veel strijden en worstelen en veel bereiken. Gaan wij thans over tot het tooneel. In 1898 bestonden feitelijk drie gezelschappen: hpt Nederlandsch Tooneel te Amsterdam, de Tooneelvereeniging daarnevens en de Rot terdammers. Hoe is dit aantal gezelschap pen niet toegenomen» in de eerste plaats toen Bouwmeester uit het Nedèrlandsoh Tooneel trad en een eigen -• gezelschap Radioielegrafie en Radiotelefonie. door H. JANSEN. Dir. Radio-school HelderAlkmaar. X. In de vorige artikelen is zooveel mogelijk gestreefd den amateur en den „outsider" een kijkje te geven hoe en uit welke deelen een ontvangtoestel is opgebouwd. In het bijzon der bespraken wij toen de ontvangst op kris tal Behalve deze soort van ontvangeu be staan ook vele andere systemen, geschikt tot ontvangst Van radioseinen, enz. Allicht rijst de- vraag: Wat heeft men nu aan zoo'n ontvangtoestel, de z.gJi. kristalontvanger? W at kan men al-zoo uit den aether opvangen? Met een eenvoudigen kristal-ontvanger, aan gesloten op een luchtnet van pl.m 20 meter lengte en pl.m. 10 meter hoogte, kan men in een behoorlijke radiotelefoon (1000 2000 Ohm weerstand) allereerst waarnemend de gewone marse-teékens, n,l. de letters van het alphabet, opgeboywd uit eene bijzondere sa menstelling van punten en streRen. Het op nemen van de teekens, waarmede de woor den van het radio-telegram worden samenge steld, is niet gemakkelijk. Bij middelmatigen aanleg is hiervoor vereischt een oefentijd van plm. 2 maanden. Na dezen oefentijd is men reeds 'in staat om het HoHandsche weerbe richt van het Fort Vossegat (Utrecht) te 12.80 rum. en 8 uur n.m. Aïnsterdamsche zo mertijd te kunnen opvangen en neerschrij ven. De seinsnelheLd van dit weerbericht is ongeveer 6 woorden per min. (elke 6 letter of elke 5 cijfers gerekend' voor één woord). Is men deze snelheid meester, dan kan men probeeren het Duitsche weerbericht van het radiostation Norddeich bij Wilhelmshavem te 11.86 van. en 11.86 n.m. Arnst. zomertijd on to vangen. De seinsnelheid- hiervan is pl.m. 10 woorden pér min. Het volgen der correspon- tie van het overige radioverkeer ter zee door do sohepen onderling of door de schepen met de kuststations eür omgekeerd zal den ama teur niet gemakkelijk vallen, daar de snel heid ven seinen dezer stations gemiddeld ge houden wordt op 17 wdn., soms 20 wdn. per min. Wie hiertoe wel in staat 13 kan dage lijks, zoowel des daags als des nadhts op zijn ontvangtoestel voortdurend correspondentie volgen van de radiostations: Amsterdam PGA; Schovoningen Haven PCH; Soeeter berg STB; Vllssinpen POD; Helder POB Vliegkamp „de Mok"1 FGE; Ostendo OST North Foreland GNF; Oüller ooats GOO; Nordd'eich KAV; Vossegat BE; Parijs FL enz. (de lettergroep achter de stationsnaam geeft de wijze van oproepen van het station aan). Voor den oningewijde zijn deze gelui den in de telefoon een onaangenaam ge- krijsoh en gekras, veroorzaakt door de bo vengenoemde vonkenzonders, die hunne electrifiche energie omzetten ln aethergol- ven, welke daarna weer als electri&che stroompjes in het ontvangapparaat worden opgenomen en door de telefoon hoorbaar ge maakt. Als het alleen dit was. dat men kon hooren op een- ontvangtoestel, dien was het amateuris me onder de draadloozo lang niet zoo groot, In de laatste jaren is de radio echter bij zonder populair gewórden, doordat het zelf: mogelijk is telefonische gesprekken langs draadloozon weg te kunnen opvangen, en last' not least de radioconcerten. Dadelijk dien ik er op te wijzen, dat men nu niet te veel moet verwachten van de radiooonoerten wanneer men deze wil hooren op een eenvoudigen kristalontvanger. De werkingsfeer, beter nog de kring, waarin men radiooonoerten en radiotelefonische ge sprekken kan. opvangen op dit toestel is ge ring, nj. 80 i) 40 KM. straal. De bekende radio-conoerten, welke gere geld gegeven worden door de onderstaande radiostations zijn in één woord schitterend. Een groot deel van het publiek la hiervan on wetend. Een ander deel is van gedachte dat het gelijkt op het afdraaien van een gramo- foonplaat. Niets van dit alles. De radiotechniek heeft geweldige vorde ringen gemaakt. De inrichting van de heden- daagsche radioconoertzalen o.a. te Londen, Parijs en dien Haag, vanwaar uit do radio oonoerten via een in dié zaal opgestelde mi crofoon en via een buiten opgehangen lucht net de aether ingezonden worden is smaakvol aangekleed. In verschillende, vrij ver van elkander verwijderde vertrekken' vindt men in het eene de zendtoestellen, ln het andere de plaats vanwaar de medewerkers zingen en spreken in de microfoon. Een groote ka mer, met zeer dikke tapijten en zware be- kleedselen langs de wanden, dient als con certzaal. De bekleeding dient om den hollen klank weg te nemen, die zonder deze voor- 2x>r,g zoo licht optroodt. Als hot concort bo- giint, komt ook de „censor" in actie, die met een hoofdtelefoon in de concertzaal mede- luistert. Daartoe is een vrij ongevoelig ont vang toestel in een ander deel van het ge bouw geplaatst en de „censor" hoort nu'hét effect van het uitgezondene, evenals zat hij op honderden kilometers afstand. Hij wenkt de zanger of zangeres dichter naar de micro foon of verder er van af, al naar gelang het noodi g is. Onder zijn bereik is ook een schakelaar, waarmede hij den geheelen zendinrichting kan stoppen. Men riet uit deze korte beschrij ving hoe keurig alles in orde is voor het uit zenden van een radioconcert. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat, wegens de gevoeligheid van den zender, al het door de autisten ge sprokene, tusschen de bedrijven door, mede zou worden uitgezonden. Voor de aardigheid is dit wel eens gedaan. Men denkt dan een heele vergadering van menschen te hooren. Maar als regel waarschuwt een rood lampje do aanwezigen in de concertzaal, zoodra hun microfoon wordt ingeschakeld en bij het licht van dit lampje leest men deze wandspreuk: Brand het Écht, dan koppen dicht." (Wordt vervolgd). Zondag 3—6 n.m. den Haag; Zondag 8.3010.30 n.m. Hilversum; Maandag 9—10 n.m. den Haag; Dinsdag 810 n.m. den Haag; Woensdag 8.30—9.30 n.m. Amsterdam; Donderdag 9—11 n.m. den Haag; Zaterdag 8.3010 n.m. IJmuiden, De gestolen baby. landsche stukken zonder inhoud en zonder beteekenis zijn gespeeld, alleen omdat zij van Nederlandschen bodem warenl De be langstelling van het publiek in 'het tooneel nam zeker niet af; verschillende 'bewijzen zijn ervoor aanwezig. Wel is de bioscoop, in de latere jaren1 tot groote hoogte gekomen, een ernstig concurrent .gebleken, maar het zijn vooral factoren van de malaise, die thans het tooneel tot een moeilijk plan terugdringen. En daarbij komt ongetwijfeld het gebrek aan eenheid, het 'bestaan van een te .groot aantal gezelschappen voor een klein land als het onze. Op muziekgebied 'handhaafde Nederland zijne oude reputatie van uitvoereh.de kun stenaars. Het Concertgebouw te Amsterdam, in 1896 onder leiding van Willem Mengel berg gebracht, is door dezen tot een#onge- kende hoogte opgevoerd; staat aan do spits der orkesten. Mengelberg zelf staat aan de spits der dirigenten. Niet zonder moeite is men er in geslaagd hem voor Nederland te jehouden, ondanks de schitterende aanbie dingen uit andere landon, gelijk zijn tijde lijk diri'geeren te Frankfort, zijn periodiek terugkeeren naar New York bewijzen. Een merkwaardigheid van groote beteekenis vormden zeker de Wagner-uitvoeringen te Amsterdam, tot standgekomen dank zij de energie van Henri Viotta, model-voorstel lingen die volgens het oordeel der kenners met Bayreuth wedijverden. Den Haag wenschte zijn eigen orkest te bezitten en verkréeg het in het Residentie-Orkest, dat onder Viotta's leiding kwam; van Zuylen van Nyevelt was de dirigent der populaire' SPORT. VOETBAL. Helder IZeemacht I 81. concerten. Utrecht, Arnhem en Groningen behielden hun eigen, goed verzorgde orkes ten; Van Anrooy van de laatste plaats naar voren gekomen, is een uitnemend orkest leider gebleken. Op het gebied Vah uitvoe rende kunstenaars zoowel wat zang als wat piano, viool en cel aangaat rijn wij rijk in.beroemde namen; van de zangers staan zeker Messchaert, Van Rooy en TTrlus bo venaan, van de zangeressen denken wjj on middellijk aan Julia Oulp, aan Mevr. Noor derwier en aan Mevr. de Haan; van de pianisten is het Dirk Schater, die onze aan dacht trekt; van de cellisten een Hekking. Deze kwarteeuw is voorts rijk aan pogin gen om ons een eigen Nederlandsche opera te verschaffen; die, wel'ke in 1894 en volgen de jaren waren aangewend, mislukten, schoon Orelio en Pauwels tot de sterren daarvan behoorden. Later zijn zij her nieuwd; Henri Koopman heeft zich op dit gebied zekere verdiensten verworven. Nog bestaat de Nederlandsche Opera, al is haar grondslag financieel niet zoo stevig als men dit wel zou wenschen. Aan belangstelling voor muziek ontbreekt het hier te lande niet; de concerten te Amsterdam en te 's-Graven- hage bewijzen het; de gastvoorstellingen van vreemdelingen, die hier immer in groot aantal plaats hébben, eveneens. Eene ltali- aansohe opera heeft hier altyd succes gevon den,'' een© Fransche opera te 's-Gravenhage scheen jaren achtereen de eenig bestaan bare. (Z. O. V Feest. De stadjbi] avond. tentoonstellingen. De 3>-i stichtte; later toen Brondgeest na rijn suc cesvol tournee-in Indië bij voorkeur direc teur bleef; nog later toen Royaards „Het Tooneel" oprichtte. In het algemeen kan gezegd worden, da Royaards en Verkade in deze kwarteeuw de belangrijkste rol heb ben 'gespeeld. Rooyaards heeft groote ver diensten voor het tooneel gehad, heeft met belangrijke huitenlandsche werken ons m aanraking gebracht. Maar de oude en nieu we dichters van eigen bodem niet vergeten, zijn doctoraat honoris causa strekt hem cn de Universiteit, die het hem verleende, tot eere. Eduard Verkade bracht met de Haghe- spelers het voor ons land geheel nieuwe salonstuk tot groote hoogte; Enny \reede was hem daarbij, een grooten steun. Van de acteurs en actrices van Nederland s ixtdem dient in de eerste plaats Louis Bouwmeester te worden genoemd; men zal Nederland niet kunnen verwijten, dat het dozen grooten acteur niet voldoende eert, 'gelijk trouwens het buitenland voorgaat met hem te doen. Naast hem zijn zuster, evenals hij de last der jaren niet voelend! Voorts donken wij onder de 'generatie van deze kwarteeuw aan Henri Brondgeest, aan een Poolman, aan een Hubert Laroche, aan een Rika Hopper, een Elsa Mauhs, aan eene zoo gebeelq reeks van anderen, die, al behooren zij met tot de heel grooten, veel kunst ons hebben ge schonken, Ondanks de Machten van het tegendeel kan worden gezegd, dat in deze 'kwarteeuw het spelen van oorspronkelijke Nederlandscho stukken er niet op achteruit ging. Integendeel de vraag mag wel eens worden .gesteld, of Somwijlen niet Neder- 0 De New-Yorksche correspondent van de Nieuwe Rotterd. Courant hekelt in de hier onder volgende schets op vermakelijke wijze de zucht naar sensatie bij de Amerikaansche bladen. HQ schrijft dd, 24 Aug. aan zijn blad New-York is weer eens in rep en roer. Het schreit, het weent, het klaagt: eriseenbaby- tje gestolen Lezer, het klinkt naief. En behalve dat het na,ïf klinkt is het hoogst onzinnig. Natuurlijk bet is 'allernaarst, dat er babytjes gestolen worden., maar neen, d&t ls het niet waarom een ieder ziah zoo opwindt. BabyQes worden natuurlijk wel eens gestolen, en lederen dag sterven honderden babytjes en even zoovelen verongelukken, maar nu in dit speciale geval Welaan, luistert en oordeelt"zelve: Verleden Zaterdag ging oen moeder uit met een kinderwagentje. In het wagentje lag een kindje, een meisje van drie maanden, een •armzalig, ziekelijk Bchaapje. Dat het armzalig en ziekelijk was heeft het hem per slot ge daan. De Amerikaan met zijn groote sentimen taliteit heeft daarbij zijn hart voelen open gaan Het kindje was onder doktèrs behan deling, de moedor moeBt voor een streng dieet zorgen, want bij de minste onachtzaamheid zou het zwakke leventje op het spol staan. Daarom lag ln het wagentje, behalve het zieke of ziekelijke kindje ook een flescbje met een mengseltje van melk en gortewater. De'moe- der schoof het wiohtje over de hobbelende straatkeien van.de achttiende straat to{ vootj de deur van een groot warenhuis. Daar moest ze het wagentje laten staan, want ze moest, boodschappen doen, Ze" wierp een laatsten blik op het in een roseNdekentje gewikkeld, rustig slapend schepseltje en spoedde zich naar binnen. Toen ze zich tien, misschien waren het ook twintig (wolke boodschappen- doende vrouw weet dat nu zoo precies?) mi nuten later weer naar buiten spoedde, en het wagentje genaderd was, gaf zij een gil en viel flauw haar kindje was verdwenen. Niet waar, het is een droevig geval Het spreekt tot do harten van vaders, moeders, broeders, zusters. Het heeft alle qualiteiten die een journalist zich wenschen kan, voor hetfabriceeren vaneen „sob-stery". Dienzelfden avond, stond het in alle bladen, waren detec- tleven en politieagenten aan het werk gezet, vallende moeder, en gortewater, en een roze- nacht door de straten dwalend. De moeder met tranen op hare wangen, de vader met zijn kin in de hand, in gepeins verzonken ena. Intusschen loopen de meest uiteenloopende berichten binnen. Bedelaarsters, oud en vies met in hare armen een schoon roze dekentje waarin een kindje lag, dat voor het oog der nieuwsgierige wereld verborgen gehouden wordt, worden gerapporteerd uit alle wind streken en uit de meest obscure buurten. Tot nu toe echter is nog niemand aangehouden of opgebracht. Dreigbrieven komen er aan het adres van de verslagen ouders, die op het eerste gezicht al te herkennen zyn als pro ducten van menschen die behoefte hadden aan ongepaste grapjes, of wiens begeerte door de algemeene beroering opgewekt was, om ook een rol te spelen in het drama. Intusschen, lezer, beteekent het ongeluk werkelyk voor New-York niets meer„danwat het stelen van een fiets voor het HoHandsche publiek beteekent. Het aantal ongelukken op alle mogeljjke gebied en in verschillende gra den is hier zoo groot, dat het stelen van een klein meisje haast niet opgemerkt zou behoe- te worden. Sinds Zaterdag b.v. bedraagt de lyst van vermiste personen in de Times, die daarin dagelyks wordt gepubliceerd, nooit min der dan zes namen. De leeftyd van de ver misten loopt van drie tot vyfenzestig jaren. Van alle' vermisten zyn er tot nu toe pas yier weergevonden. Behalve deze vermisten komen ongelukken van het meest uiteenloopend ka rakter: In Detroit dringen zeven met revol vers beladen roovers een restaurant binnen, schieten twee vrouwen en vier mannen dood. berooVen de 150 andere gasten, en vermoor den een politieagent. Een hotel raakt in brand, 9 gasten dood en 28 worden .gemist. Een watervliegtuig verongelukt, vier man nen en een vrouw komen om. Een bootje in de Long Island Sound slaat om, drie menschen verdrinken. Een hotel in de Catskills raakt in brand, 800 gasten verliezen alles wat ze bj zich hadden. Drie menschen door auto's overreden. (Dit alles ongelukken die het Maandagochtend blad van de Times gesft, die dan toch altyd nog het soberste op het gebied van ongeluk ken is.) Dinsdagmorgen, naast een lang verhaal hoe honderd detectieven er nog steeds niet in ge slaagd zjjn, Mbt babytje "aan de van. angst haast bezwijkende moeder weertegeven, hot bericht dat vjjftig brandweerlieden onder het puin van een ingestort gebouw begraven werden 17 Amerikanen op een autotocht in Frankrijk omkwamen, 7 menschen door auto's werden overreden, in Georgië tientallen men schel met zweepen afgeranseld werden, (waarschijnlijk door leden van tde Ku-Klux- Klan.) Dan daartusschen door verhalen van zelfmoorden, door schieten, vergiftiging of het springen uit een negentiende verdieping. Ach, thans heb ik toch bewijzen genoeg geleverd, het is toch niet noodig dat ik nog verder ga met het opnoemen van alle ge beurde ongelukken om U te overtuigen dat er logica ontbreekt in de algemeene Opwin ding en de overgroote belangstelling, geopen baard door een bevolking ten getale van ongeveer zes millioen door het feit dat een eerbaar arbeidspaar een dochtertje van drie maanden verloren heeft. Maar het is als met allesde manier waarop is de hoofdzaak. Vijftig brandweerlieden worden in het puin begraven— stikken in asch en stofsuch is life. Drie, vijf, zeven, menschen door auto's overreden.... verder gaat het leven. Bootjes die omslaan, menschen dif verdrinken men schen die vermoord worden.... ach, het is alles overbekende kost.... het trekt ons niet. Maar hiereen zwak schaapje, en een flauw verspreidde de radio door het heele land het speciale dieet, dat de dokter het kindje voor geschreven had, en zondsr hetwelk het zeker ten. doode gedoemd ware geweest. Zondag vulde het gestolen babytje de heele eerste bladzijde van de meeste, op zjjn minst twee kolommen op de eerste pagina van alle ove rige bladen. Maandag hetzelfde Dinsdag, Woensdag, Donderdag, hetzelfde. Vandaag voor het eerst is het een beetje op den achter grond geschoven in de Times eo de World, de andere houden het nog voortdurend op het eereplaatsje eerBte klas politici cn pre' miers zouden er van watertanden. Eenhon- derdvijfenzestig detectieven werken uit alle macht. Belooningen van duizend, en drie duizend dollars, misschien nog wel mear, maar die zijn daü mijn oog ontgaan, zijn dopr de Evening World en door de Hearst-bladem uitgeloofdDe commissaris van politie, die met dit speciale geval belast is, heeft een op roep gedaan tot alle móeders in de Vereenigde Staten om mede te werken. Ter illustratie van het geval staan de kranten vol met por tretten van den vader en de moeder van het betrokken wichtje', in de meest verschillende houdingen en-poses: de moeder biddend, de vader de moeder ondersteunend. De moeder een brief schrijvend a>m dief of dievegge, de vader met een zaklapiaarnlje in den kelder zoekend. De moeder in bed, de vader, in den dekentje met |konyntjes er op geborduurd».., daar is iets van te maken.- Die mise-en-soene is goeddie spreekt, die pakt. Onmiddellijk na afloop van den igeoo»- tumearden voetbalwedstrijd kiwamen de eerste elftallen van Helder en Zeemacht in het veld. .Besloten was 1 uur te spelen, terwijl voor de I winnende plee? door de Marine-Sportvareenlginc een medaille .beschikbaar was aeeteld. Om circa half wier laat de heer Geurts berin nen. Zeemacht heeft windl en zon tegen, wat niet wegeeint, dat De Koster reeds spoedig hande lend inoet optreden. Dan neanen de withemden het spel ln handen en ihouden het spel gedurende ©enigen tijd op de Z.-helft. Daar de veugelspelers inzonderheid de linksbuiten zeer el echt voorzetten, "behoort een goed schot tot de zeld zaamheden. En krijgt een dier binnenspelers den bal, dan is het resultaat ver naast of over. De linksbinnen had een slechte dag en wachtte steeds te lang,'.waardoor als gevolg daarvan een paar zekere kansen verloren gingen. N N. lost dan eindelijk een fraai schot, wat de Z.-doelman correct stopt. Z.'s rechtervleugel breekt dan mooi

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9