!b ere? de ItallaanEchs rsrhlartsg aangaande de entrulmicg van Korfos, daar de -vrees bestaat dat dl? ontruiming niet zal plaats grijpen voor dc uitspraak van het internatio nale hel, die eonige maanden kan uitblijvsn. Hier en daar wordt ook de mogelijkheid geopperd, dat de concentratie van Italiaan- sche krachten op Korfoe vooral met het oog op het geschil met Belgrado geschiedt. Men houdt namelijk rekening met de kans, dat Italië plan heelt, Fiume te annexeer-en. Voor het overige breekt men zich het hoofd over de vraag ol de Volkenbond bij het Italiaansch-Grieksch geschil weder een veer gelaten dan wel een soort van overwinning behaald heeft Nog altijd staat de houding van Ourzon en Oecil aan felle aanvallen bloot. Onder andere heeft Garvin op deze ministers zijn zwaarste geschut gericht. In ieder geval merkt men op, dat het commu niqué van den Raad van den Volkenbond grooten invloed gehad heeft. Een vergelij king van het Italiaaqsche ultimatum, het Grieksch antwoord en de nota der gezanten doet duidelijk zien, dat de laatsten op de meest aanvechtbare punten in het Italiaan- sche ultimatum het advies van den Raad van den Volkenbond gevolgd hebben. Ondertusschen is een andere vraag of de Britsche regeering de belangen van Enge land gediend heeft, hetgeen voor vele En- gelschen natuurlijk het eecig criterium is. Men kan gemakkelijk toegeven, dat stilzitten voor den Volkenbond zelfmoord beteekend had, aan den anderen kant beseft men dat er tusschen Italië en Engeland een ver wijdering dreigt te ontstaan of' ontstaan is, die haar invloed op de Europeesche situatie in een voor Engeland ongunstigen zin zal doen voelen. Verschillende bladen constateeren met genoegen, dat Engeland dus zijn eigenbelang achtergesteld heeft bij het belang van den Volkenbond, die zonder Engeland's steun en dien der kleine onzijdigen voor goed gediscrediteerd geworden ware. Veel andere schrijvers echter, die in levenskracht van een werkelijken Volkenbond niet gelooven, beschouwen Ourzon's en Gecil's politiek als een der gevaarlijkste blunders, die Engeland in de laatste jaren gemaakt heeft. Aan Poincaré schrijven zij in dezen de over winning toe, waardoor Engeland's prestige in de Europeesche politiek opnieuw ver zwakt is. Het geschil moge dan misschien bijgelegd worden, óver Italië's houding is niet vol doende de staf gebroken. Noch de bezetting en beschieting van Korfoe, noch het défl aan den Volkenbond worden daardoor ge corrigeerd. Sommigen vragen zich derhalve af ol de Volkenbond zelf de zaak hierbij laten kan en of hij niet verplicht is, Italië's optreden principieel te behandelen. Veel enthousiasme kan ik in deze richting niet waarnemen. De kennelijke invloed van het advies van den Volkenbondsraad en de verwijzing van de schadeloosstellingkwestie naar het inter nationale hof van den Volkenbond achten de meesten reeds een voldoende erkenning van de beteekenis van den bond, zonder welken, volgens verschillende beoordeelaars, Griekenland misschien onmiddellijk naar de wapenen gegrepen had en een oorlog moeilijk te voorkomen geweest ware. De economische toestand tn Duitschland. De tarieven der verkeersmiddelen. Berlijn, 8 Sept. De Berlijnsche Auito-Om- nibus-Gesellscbaft heeft imet ingang van mor gen het tarief bepaald op 600.000 mark voor het gansche traject en 360.000 mark voor een gedeelte daarvan. De eleotrische train, die van Maandag af onder beheer van een nieuwe maatschappij staat, zal haar tarief waarschijnlijk brengen op 200.000 mark voor een (enkele rdit en' 350.000 mark voor een pasje. Het personeel' zal voor- loopig buiten de vakvereenigingen ooi in dienst worden genomen. Het moet zich verhanden den dienst onder de nieuwe 'arbeidsvoorwaarden te zullen verrichten. De directie hoopt, dat een groot gedeelte van het personeel der stedelijke tram, dat heden vrij wordt, zich hij de nieuwe onderneming zal aanmelden, zoodiat Maandag een beperkte dienst in het leven zal kunnen worden geroepen. De Duitsche bladen wijzen er op, dat de mark op het oogenblik nog de waarde van viijf aovjetroehells bezit. Behalve de catastrophe in Japan en de in eenstorting van het laatste nestje van Grieken land1'® macht als Middellandsche Zee-mogend- heid, hebben wij in' de laatste veertien dagen nog een andere catastrophe meegemaakt, die heel wat minder onverwacht is gekomen, maar die in haar gevolgen van niet minder beteeke nis belooft te worden, nJ. den volledigen on dergang van de Duitsche mark als betaalmiddel, nadat zij als geldeenhedd feitelijk reeds -sinds geruimen tijd had afgedaan. Met razende snel heid heeft de laatste periode van het proces zich voltrokken. Veertien dagen geleden noteerde de mark nog 571/» oent per inillioen, thans min der dan een tiende hiervan. De biljettenomloop die vóór twee weken 43.59 billeen mark be droeg, is thans gestegen tot 273.90 billeen. Het bedrag der gedisconteerde schatkistbiljetten lep van 53.75 billeen in twee weken tjjids op tot 506.88 billeen. De totale vlottende schuld des Rujiks is in tien dagen tijds van 363.50 bil leen tot 1235 MUlo-en gestegen, zoodat men thans in Duitschlandi, evenals in Rusland, bij het trilloen is aangeland. Die duizelingwekkende rijzing is niet te wij ten aan grootere behoeften van de schatkist in dien laatsten' tijd, wanneer men die uitdrukt in een waardevast ruilmiddel, maar aan het feit, dat de uitgeleefde mark bijna nérgens meer een onderdak kan vindeni, zoodat steeds grooter wordende bedragen op de markt moeten worden geworpen, om althans nog eenige tegenwaarde te krijgen. Hoe volkomen het met de mark gedaan Is, blijkt wel uit een rondschrijven van de Deut sche Bank aan haar diënitèle, waarin verzocht wordt, niet meer te dispenseren over kleinere bedragen dan 100 miilioen mark. Inderdaad is dit trouwen® nog maar een belachelijk schijn tje, wanneer men bedenkt, dat vóór dón oorlog toch zeker niemand voor een bedrag van twee rijksdaalders op zijn bank zou hebben getrok ken. („H.blad"). De „D. Allg. Ztg." oubüoeerde Zaterdag als !hT-.fd*>rörel ©en van Wjzondere De vreeseljjke toestand van het rijk, aldus voegt de redactie e*4 aan toe, heeft hier een vooraan staand persoon naar do pen doen grijpen, vlens drukke werkzaamheden hem andere niet toe laten1 in de pera het woord te nemen. Wij mee- meni niet verkeerd te doen» wanneer wij veron derstellen, dat deze persoon niemand anders Is dan- de eigenaar van de „D. Allg. Ztg." zelf, de heer Hugo Stinnea In dit artikel iwordt o. a. gezegd: r Het onderzoek van het „Oarnegie Institute of Economy", dat Duiltschlands hetalingscapa- cdteit eerder nog te hoog aanslaat, komt tot het resultaat, dat Duitschland eerst weer zal -kun nen leven wanneer de export grooter zal zijn dan de import, een toestand;, die eerst kan ont staan bijl een export van 14 milMardi. Zoolang dus Duitschland niet zijn dloor de Ruhrbezet- ting igedlaalden export tot 14 inMliaird kan op voeren en meer dan 8 milliard meer export artikelen fabriceert, zoolang kan de bevolking niet leven. Wil het Duitsche volk leven, dan moet het thans evenveel produceeren als voor den oorlog, niettegenstaande de verminderde hoeveelheid grondstoffen en de vermindering der bevolking; heeft het bovendien nog schade vergoeding te betalen^ dto moet het aanzienlijk veel meer vooq dien export produceeren dian vóór den oorlog. Wie het Duitsche volk wil wijsmaken, dat met de belasting der z.g. bezit tende klasse de tegenwoordige buitengewoon gevaarlijke toestand beëindigd kan worden, liegt zichzelf en het Duitsche volk voor. Het Duitsche volk imoet minstens twee uur langer per dag en met even groote intensiteit werken als vóór den oorlog. Dit is geen offe dat van het arbeidende volk gevraagd wordt, maar heit is het gebod1 van dien natuurlijken drang tot behoud. Wie thans dit nog niet wil erkennen, is een dwaas en benadeelt het Duit sche volk. Hij vermoordt het volk, dóórdat b'j den! reeds lang als een dwaling erkenden- dtroomi van den aohturendag in zijn partijleer wil handhaven. Wij weten zeer goed, dat dit alleen ons niet kan redden. De politieke leiding van het Duitsche rijk moet onverwijld met de En tente in onderhandeling treden om in een ge meenschappelijk onderzoek vast te stellen, wat behalve die vermeerdering der productie en de verlenging van den arbeidstijd van het Duit sche volk noodzakelijk is om Duitschland, Europa en de wereld voor een andiers onver mijdelijke catastrophe te redden. Zulk een stap zon geen toeken zijn van politieke zwakheid; de Entente os er even erg aan toe als wij. Het zou slechts de moed tot de waarheid zijn. Na de commissie-vergadering te Genève over Oostenrijk's ffihancieele herstel heeft, mr. Zim merman aan een correspondent van die „Infor mation" verklaard, dat hetzelfde stelsel op Duitschland kan worden toegepast. Nu kan er echter geen sprake meer zijn van een stabili satie van de mark. Met de Oostenrijksche kroon was dit nog mogelijk. Duitschland's financieel herstel zou nog sneller gaan, dan dat van Oos- teftrajk. Dit zou een groote verrassing baren. De binnerilandsche schuld is er bijna tot nul gedaald. De leeningen! voor 1914 dóór den staat aangegaan, -evenals die dór steden, sporen en industrieele ondernemingen zijn geheel af gelost door de daling van de mark. Bovendien is Duitschland evenals Oostenrijk van die zware militaire begroeting ontlast De ware finan- cieele toestand dezer landen is beter dan in 1914. Daarom kan een saneering snel bereikt worden als dó financieele orde hersteld, de uit gaven besnoeid en dó inkomsten verhoogd zijn. Hij gaf vervolgens een uiteenzetting over dón gunstigen toestand ih Oostenrijk, en hij was van meening, dat het stelsel der interna tionale waarborgen, dóór den Volkenbond be dacht, volkomen kan slagen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de hótelhou- dersbond van Groot-Hamburg besloten heeft om, wegens de aangekondigde belasting op dranken, den 15en dezer al het personeel te ontslaan en den len October alle zaken te sluiten. Belangrijke verklaringen van Sollmann. Berlijn, 10 Sept. Een- deputatie uit het bestuur der Intern. Vrouwenliga voor Vrijheid en Vrede, waartoe -ook mevr. dr. Aietta Jacobs behoorde, werd- -hedenmiddag door den rijks minister van hi-nnenl. zaken- Sollmann ontvan gen, die de dames uitvoerig inlichtte omtrent de plannen der Duitsche regeering inzake de schadevergoeding. Sollmann wees er uitdrukkelijk op, dat in de Duitsche bui-tenlandsche politiek' een beslis sende ommekeer is gekomen. Vier jaar lang hebben de sociaal-democraten in Duitschland getracht het denkbeeld van een Fransch-Duitsch vergelijk populair te maken. De Fransche RuhrpoMtiek heeft de socialisten echter tot nationalisten gemaakt -Sollmann -besloot met een bespreking der huidige Fransche politiek en van den huldigen economischen toestand, waarbij hij geen nieu we gezichtspunten opende en met de verkla ring, dat de Duitsche regeering niets zou kun nen doen-, als door het verval van het bedrijfs leven hongersnood zou ontstaan. („H.blad1"). Een Duitsche nota aan Frankrijk. -Parijs, 0 Sept. Volgens berichten uit En- gelsche bron wordt er binnen zeer korten tijd een nota van de Duitsche regeering te Parijs verwacht, waarin dan de Duitsche re geering aan Frankrijk en België voorstelt, om onmiddellijke onderhandelingen betref fende de Ruhrquaestie te beginnen. De „Matin" gelooft, dat zulk een döcument gisteren niet te Parijs werd verwacht, maar is er zeker van, dat indien Duitschland ein delijk weer het woord wil nemen, om tot een resultaat te komen, het dit langs normalen, diplomatieken weg moet doen. HET SCmDEVEttGGEDlHGS. VRAAGSTUK. Naar het einde van de Rnhractle? Berlijn 8 Sept. Naar het HbL udt betrouwbare bron verneemt, is de Duitsche regeering thans tot het besluit gekomen, met het oog op den ontzettend moeilijken financieelen toestand van het rijk de Ruhractie zoo spoe dig slechts ©enigszins mogelijk is te beëin digen. Zij zal daarom een poging doen om in de eerste plaats met Frankrijk en daarna ook met België en Engeland! tot onderhan delingen te komen. Een onvoorwaardelijke capitulatie komt echter voor de Duitsche regeering niet in aanmerking; haar streven zal er veeleer op gericht zijn, met Frankrijk in dien zin tot overeenstemming te geraken, dat van Fran sche zijde wordt afgezien van den eisch tot staken van- het -lijdelijk verzet, waartegen over Duitschland vérgaande concessies zou doen, die de definitieve regeling van het schadevergoodingsvraagsüuk mogelijk zul len maken. De Duitsche regeering is be reid, de dóór Frankrijk te stellen materieele voorwaarden aan te nemen, al zijn ze nog zoo hard en -drukkend, onder voorwaarde, dat zij definitief zullen worden- vastgesteld en dat Duitschland, al moet het veel offers brengen, een vrije toekomst tegemoet gaat. Onaannemelijk zou zijn de afstand van Duitsch gebied en het verlies van de staats- souvereiniteit. Wij meenen juist te zijn ingelicht, wan neer wij zeggen, dat de Duitsche regeering in deze richting reeds voorzichtig de voel horens heeft uitgestoken. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 8 Sept. In Dusseldórp-haven heb ben de Franschem 551 tankwagens van de petroleummaatschappij, die ten deele met benzine gevuld waren, in beslag genomen. Essen, 8 September. De Franschen heb ben beslag gelegd op 60 miljard stedelijk noodgeld, dat een bode van het stadhuis van de drukkerij naar het stadhuis overbracht. Te Herme hebben Fransche rechercheurs van een bode der machinefabriek Baum. A.G. 11,2 miljard afgenomen, dat voor uitbeta lingen van loonen was bestemd. Op het sta tion te Hagen is een transport van 150 ver bannen menschen aangekomen, waaronder4 zich ook zuigelingen en kleine kinderen be vonden. De menschen klaagden over de ruwe behandeling, die zij bij de controle te Wedau ondervonden. De kisten en koffers, die zij bij zich hadden, waren met breekijzers ge opend, de kussens van het beddengoed open gesneden, enz. Dientengevolge waren velen niet meer in het bezit van beddengoed. Te Bochum hebben de Franschen op 3 Septem ber de verschillende toegangswegen en de mijnen bezet en onderzocht of de arbeiders, die van hun werk kwamen ook kolen bij zich hadden. Was dit het geval, dan werden de kolen afgenomen. Berlijn, 10 September. Het aantal der in het Roergebied uit hun woningen verdreven spoorwegmannen is gestegen tot 24.467, met de gezinnen te zamen 65.893 personen. Uit het bezette gebied uitgewezen zijn 81.358 spoorwegmannen, met hun gezinnen van 54.666 personen, 2267 spoorwegmannen zijn gearresteerd, 7 gedood. Onderhandelingen over hef Roergebied!? Volgens inlichtingen uit Engelsche bron, wordt er zeer binnenkort te Parijs een nota van de Duitsche regeering verwacht, die aan Frankrijk en België voorstelt, onmiddellijke onderhandelingen over de Roerkwestie te beginnen. De „Matin" gelooft, dat zulk een document niet te Parijs werd verwacht, maar is er zeker van, dat Duitschland ein delijk weer het woofd zal willen nemen; om tot een rusultaat te komen zal het langs nor malen diplomatieken weg te werk moeten gaan. Ook uit Berlijn wordt gemeld, dat de groote 'kwestie van de diplomatieke behande ling van het. Roer-conflict binnen zeer korten tijd acuut zal worden. De opvatting in voor aanstaande Berlijnsche kringen is, dat in de eerste plaats met Frankrijk onderhandelin gen aangeknoopt moeten worden, maar dat tegelijkertijd ook met Enigeland en België contact moet worden -gezocht Verleden week heeft het opzien gebaard, dat bij1 een be zoek van vooraanstaande vertegenwoordi gers van het Rijnland in de rijkskanselarij, waarbij ook vertegenwoordigd waren de Oberbürgermeister van Keulen, Adenauer, en de Keulsche bankier Hagen van- de zijde der Rijnlanders, de onvoorwaardelijke voort zetting van het lijdelijk verzet op den voor grond werd gesteld. Tegen deze wijze van handeling van -een1 diplomatieke kwestie heeft zich in het Rijnland zelf echter tegen stand voorgedaan. ENGELAND. De vlootbasis te Singapore. PLAATSELIJK NIEUWS. Reisplan Hr. Ma „Triton". Het reisplan van H. M.'s visscherij-politie- kruiiser „Triton" is als volgt vastgesteld: 8 Sept. vertrek Nieuwediep, 13 Sept. aankomst Hartlepool, 17 Sept. vertrek Hartlepool, 21 Sept. teru-g1 Ni:©Tiwedi©T>. Hft Ma Tromp en Efeemskerck. Hr. Ms. Tromp en Heemskerok zijn Maan- dagnamiddag weder alhier teruggekeerd. Concert van de Stabnuzlek. Programma van het 7e en laatste Gemeente- concert op 12 September 1923, '6 avond® 8 uur, in het Plantsoen. 1. Libertatis Primitiae (Brielsche Vrijheids- marsch) 2. Ouverture „Thetis" Watelte. 3. Denz und Liebe, Walzar v. Rlon. 4- Fantaisie de Fopera „La Bohémienne" Balie. 5. Ouverture „Oberon" Weber. 0. FantaMe sur Fopera „Les Huguenots" (op verzoek) Mey-erbeer. 7. JubileumrlMarsch Vlessing. Voor dó ouden van dagen. Door de directie van die Witte Bioscoop zijn de ouden van dagen, die belangstellen in de film van de Jubileumf eesten, uitgenoo- digd de vertooning bij te wonen op Woens dagmiddag 2 uur 3Q in de Scala. Bloemenkw eek-wedstrijd Mij. tof Nuf van 't Algemeen, Uit de advertentie in dit nummer blijkt, dat die jaarlijksche bloemententoonstelling, uitgaande van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, a.s. Zaterdag en Zondag gehou den wordt op de bovenzalen Van het Mili tair Tehuis, Spoorstraat. Het bestuur rekent natuurlijk op groote deelname en zou het ook prettig vinden al® er veel inzendingen ter opluistering inkwa men. Laten dus jongens en meisjes, die om de een of andere reden niet meedoen aan den wedstrijd, maar toch wel geschikte plan ten bezitten, deze nu eens voor de tentoon stelling afstaan. Zoo'n zaal vol bloeiende planten is een mooi -gezicht. Bovendien- kun nen iin deze groep ook prijzen wonden be haald. De tentoonstelling is Zaterdag van 38, en 710 uur, geopend. Zondag op dezelfde uren van 's middags 2 uur af. Op grooten toeloop wordt gerekend 1 Schilderijen-Tentoonstelling. Voor eenigen tijd deelden wij iets mede be treffende een voorgenomen schilderijen-ten toonstelling, uitgaande van de Maatschappij „Rembrandt'1, die hier omstreeks half Sep tember zou worden geopend. Misschien heeft de lezer zich al eens af gevraagd of daar nog iets van kwam. Wij kunnen thans mededeelen, diat deze tentoon stelling waarschijnlijk spoedig zal worden geopend. In een volgend nummer hopen wij hieromtrent meerdere bijzonderheden te kunnen publiceeren. BINNENLAND. Opening Staten-Generaal. Naar het Hbl. verneemt zal ditmaal bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Sta ten-Generaal op Dinsdag 18 dezer de Ko ningin bfi de plechtigheid worden vergezeld door de Koningin-Moeder. Overigens zal de stoet, waarmede de Koninginnen en de Prins zich in de gouden koets naar de Ridderzaal zullen gebeven, ook dit jaar nog zijn samen gesteld in den kleineren omvang welke se dert de mobilisatiedagen im zwang was. De Prinsen van Solo en Djokjakarta en de sultan- van Boeloegaa zullen de plechtige opening van het nieuwe zittingjaar der Sta ten-Generaal in de Ridderzaal bijwonen. Gratie-verleening. BiJ K. B. van 3 September is ter gelegen heid van het 25-jarig regeeringsjubileum detr Koningin gratie verleend van veroordeelin gen op grond der wetten van 3 Aug. 1914 en 31 December 1018, zooals deze laatstelijk ge wijzigd zijn. Volgens dit besluit is aan alle Nederlan ders en aan de vreemdelingen, voor zoover zij ingezetenen zijn van het Rijk op den da tum van dagteekening van dit besluit, on herroepelijk veroordeeld ter zake van over treding der wet, houdende verbod tot uit en vervoer van sommige artikelen en der wet, houdende tijdelijk: bepalingen betref fende het vervoer en de nedierlage van goe deren, gepleegd na 1 Januari 1915 en vóór 1 Januari 1020, gratie verleend van de hun opgelegde hoofdstraffen, welke nog geheel of gedeeltelijk moeten worden ondergaan. In stand worden gehouden de bij deze ver- oordeelingen mede uitgesproken bijkomen de straffen. De -gratie strekt zich niet uit tot straffen, welke tevens ter zake van andere strafbare feiten dan bovengenoemde wets overtredingen zijn opgelegd. Het Jubileumfeest en de dienstweigeraars. Naar het „Vad." mededeelt, heeft de Ko ningin gratie verleend aan enkele veroor deelde dienstweigeraars. Op 1 September zijn ze ontslagen. Er waren er bh, die nog 4V» maand voor den boeg hadden. Hot jubileum van de Koningin. Aan het défilé voor de Koningin op Maan dag 17 September op de heido bij Soester- berg zullen deelnemen de geheele divisie, het regiment genietroepen, een lichte brigade der cavalerie en een dito der koloniale re serve en een van de Koninklijke marine, als- mede een afdeeling vliegtuigen. Bovendien zullen alle corpsen van de landmacht verte- genwoordigd zijn door deputatie®. Tal van rrulitojre autoriteiten^ zullen aanwezig zijn. i-te Koningin komt om 11 uur 66 min. aan net station Amersfoort aan, gaat dan eerst een stuk per auto en vervolgens in een calè che langs den straatweg Amersfoort-Soester- 4*er<* ei1 0e® landweg naar de plaats van het üeiuo, nabij de Storneert, waar zij om 12 uur 45 min, zal aankomen. Na afloop van het défilé, ongeveer 8 uur, zal H.M. in haar calèche rijden naar den viersprong te Soesterberg, aldaar overstap pen in de auto en dan rtden naar het sta tion Utrecht. D© toeschouwers moeten zich opstellen ten Noorden van en ongeveer evenwijdig aan den kunstwee Amersfoort-Utrecht. Nieuwe Nederlandsche postzegel- ontwerpen. Naar de Tel. verneemt is binnen af zien- baren tijd de uitgave van een geheel nieuwe reeks postzegels van Nederland te wachten, die alle thans in omloop zijnde zegels van ons Jand willen vervangen. 1 Mark 5 roebel. De ondergang van de Mark. Tienurendag en onderhandelen met de Entente. Mr. Zimmerman te Weenen geeft een oplossing voor het herstel van Duitschland. De hótéls te Hamburg. Wij socialisten zijn tot de regeering toege treden met het vaste voornemen de Ruhr-on- derneming te liquideeren. Wij zijn bereid een overeenkomst met de Entente, speciaal Frank rijk, aan te gaan, welke ons de zekerheid geeft, dat het Ruhrgebied en het Rijngebied binnen kort weer geheel onder de Duitsche souverei- niteit zullen staan. Wij zijn ons bewust, dat dit niet door verdragen, doch slechts door een groote inspanning van het Duitsche economi sche leven kan geschieden. Geen Duitsche re geering kan echter toestemmen in een uiteen scheuring van het Duitsche rijk, maar wel wil len wij Frankrijk eiken waarborg geven tegen een nieuwen oorlog aan den Rijn. De aardbeving in Japan wijzigt het bestek. Londen, 8 Sept. Mep verwacht,dat de ramp die Japan heeft getroffen niet zonder uitwer king zal blijven op de a.s. Engelsche Rijks- conferentie, waar de qnaestie der verdediging der Dominions en de qnaestie van den Stillen Oceaan een groote plaats zouden hebben inge nomen. Nu Japan althans voor eenige jaren nauwelijks meer als gevaarlijk mededinger op maritiem gebied kan worden beschouwd en vermoedelijk langen tijd alle beschikbare gel den zal noodig hebben voor het herstel der geleden verliezen, wordt het waarschijnlijk geacht dat de Britsche regeering evenals de premiers der Dominions voorloopig hun ver dedigingsplan belangrijk zullen kunnen beper ken. Deze politiek, die reeds terstond na hot ongeluk door de „Manchester Guardian" als wenschelijk is aangeduid, zal natuurlijk door de Engelsche zakenwereld worden toegejuicht, omdat daardoor de a.s. uitgaven voor de defensie o.a. in verband met de uitbreiding der havenwerken te Singapore gevoegelijk van het programma kunnen verdwijnen. De vrije Socialisten. Do groep Helder der vrije Socialisten hield gis terenavond een goed-bezochte vergadering dn Casino, waar als sprekers optraden de hoeren Vergaaij eni ds. Schermerhorn. Eerstgenoemde hield een korte rede, Jie ge wijd was aan de achter ons liggende jubileums- feesten, waarin hij wees op het onwaarachtige van vele krantenberichten, die zulke overdreven en onjuiste mededeelingem verspreiden, en toonde aan de hand van citaten aan, dat de vereering niet zoozeer betreft de personen van vorsten dan wel het Koningschap. Toen het grootste deel van ons volk feest vierde, heeft een ander deel gedacht aan die andere Augustusmaand, van 1914 en men voelde al te -goed- hoe ongepast thans feestviering is. De belastingen zijn hoog en tal van gemeenten hebben uit de belastinggelden de versieringen betaald. Is het wonder als zij, die dit zien gebeu ren opstandig worden'? ■Nu zijn de feesten afgeloopen; de arbeider gaat aan zijn werk, en ziet met angst en zorg den Zaterdagavond tegemoet. Zal er de volgende week nog werk voor hem zijn? De winter staat voor de deur, en het zal een slechte winter eijn, van werkloosheid en armoede. De straat, die toch voor allen -ia, werd tijdens de feesten afgesloten! voor hen, die hun walging wilden- uitspreken over dit gedoe. Men verbood ons elke demonstratie: de straat was alleen voor de feestvierders. Eén goede zij hebben voor ons de oranjefeesten- gehad1: de gratie aan onze dienstweigeraars. De tweede spreker, da. Schermerhorn, behan delde het onderwerp „Majesteit". Wat is er bij u omgegaan, toen gij dat woord laast? Majesteit, verhevenheid. In elk mensch is aanwezig de behoefte om het verhevene te vereenen, en daar mede kwam de mensch er toe zich een beeld van dat verhevene te scheppen, EDet begrip van wat wij groot noemen is even wel in den loop der tijden veranderd. Het be grip „majesteit" verandert naarmate de ont wikkeling van de menschen verandert. Jonge mannen, ook jorgo meisjes hebben die periode meegemaakt dat ze aangetrokken warden door alles wat physiek is, dloor kracht, lichame lijke ontwikkeling. Deze periode heeft ook de menschheid doorgemaakt, en zoo was aanvanke lijk het begrip „majesteit" dat van het kunnen, de kracht, den Koning hij, die kan). Lang zamerhand is daarvoor een ander begrip gekomen, thans is het niet in de eerste plaats meer het zuiver physieke: wij zijn vergeestelijkt, en ook ons begrip van majesteit heeft zich 'gewijzigd. Maar we zitten nog vast aan- tradities. Het enthousiasme, dat op een gegeven oogenblik ontstaat bij het aanschouwen van een majesteit, die men in zijn verbeelding idealiseert, is psy chologisch zeer goed- te verklaren. De feesten, die thans achter ons liggen, heb ben spr. gehinderd. Hij heeft ze niet gezien, maar erover gelezen, en we wisten natuurlijk precies -hoe de kranten zouden schrijven. Het is altijd weer hetzelfde, en het is die suggestie van de menschen, die imen ermee opwekt. Door deze feesten wordt een zekere invloed op de menschen bereikt. En wie ondier suggestie komt, laat zijn verstand! niet meer werken: zijn kritische zin is igediood. -Het is- in dezen tijd van reactie een geweldige bof voor die machthebbers, dat net dit 25-jarig jubileum in dit tijdperk viel. Men toeeift thans het koningschap willen populariseeren niet -omdat het. z-oo'n groote macht? vormt, maar omdat men met dit koningschap de reactie wil dienen. -Wlaarom is men voorstander van' het koning^ schap? Een koning, best; maar dan. niet ge kortwiekt zooals een constitutioneel koning is. Sara van Houten, noemde -het constitutioneel ko ningschap een ornament. Waarom het dan hand haven? Als symbool van de eenheid van ons volk. Colijn in „de Standaard" zegt dit zoo mooi: „De nationale eenheid van- ons volk zal er uit blijken", schrijft hij. Die nationale eenheid is •belachelijk, want zij bestaat niet. Denk aan de groote scheiding op godsdienstig gebied. Hot katholieke deel wordt hoe langer hoe meer ge ïsoleerd van het andere. Met voorbeelden en cita ten toont spr. dit aan. Tegenover dergelijke bijgeloovigheden past het niet te spreken van onze eenheid! Ook het verschil In klassen wordt hoe langer hoe grooter. Zoolang een volk be staat uit twee groote groepen- van menschen met tegenstrijdige belangen, bestaat geen eenheid. Een koning staat ook zoo ver van ons af Dat mo|0t ook zoo, mien traoht de amnestie te wek- ken. dat een koning -boven- de menschen staat. Het is alweer het onderbewustzijn der menschen-, de behoefte aan idealisatie, dat op cd0 inwerkt. Ala men de artikelen ln de bladen leest, zijn alle koningen vlekkeloos en ideaal. Hot ls zoo'n uiting van echte vleierij als men de voorstelling wekt als zou een vorst- een Ideaal mensch zijn, en als de koningin eens al het moois kon lezen wat men van haar schrijft, zou zij er draaierig van worden en zeggen: beste menschen, gij bewijst mij geen dienst met dit alles. Laten wij ons door al dat uiterlijk vertoon niet laten intimideoren: het gros van de menschen hooft feestgevierd, niet uit innerlijken aandrang, maar 'lit -karakterloosheid. En do karakterloos heid waa hot, d-io spr. zoo hinderde, dat men ia dezen ernstigen tijd nog. dergelijke pretjes wil (hebben. Er is een woord' van Frederik do Groots, die het te hoop geloopen volk met „canaille" bo- titelde. En toen een professor er den vorst op wee-s, 'dat zijn uiting onbillijk was, antwoordde hij: 'wat zijt gij naïef! Zet morgen een oude aap op een paard, en er kojnen nog voeil meer menschen kijken! De liefde voor hot vorstenhuis ia zoo groot, zegt men. Waarvoor d-an al die agenten -bij het bezoek? 1100 agenten waren er. Dat ls voor dó ordel Ook in het koninklijk paloia, waar dag en nacht twee rechercheurs aanwezig waren? Wie ter wereld zou de koningin kwaad willen doen? Wij zien in haar slechts den memsdh. Het ia niet tegen de persoon, dat wij strijden, maar tegen het koningschap, dat slechts de reactie dient. De tijden van hot byzantismo zijn voorbij: het is menschonwaard-ig aan andere menschen zooveel eer te bewijzen. Manneg vorgrijedi in wetenschap, buigen voor de vorstin in hot stof. Is het niet walgelijk? en moet de koningin eolf het niet walgelijk vinden? „Majesteit," is de mensch, die geestelijk om zes dlelijk hoog staat, de mensch, die uitgroeit tot volledige ontplooiing, die de overwinnaar van ziobzelven is geworden. Die zijn hartstochten be dwingt en beheerschl Weet gij, wie een majes teit was in den volsten zin des woorde? Dat was ouzo Domela Niouwenhuis, die nimmer zichzel- ven zocht, maar steeds zich gaf voor zijn begin. ,seL Na zijn dood wordt zijn grootheid ook in andere, orthodoxe, kringen erkend. Het is een bewijs, Óot toch het gewoel voor eerbied voor waarachtige majesteit in ons woont, en het, geeft moed voor de toekomst. -En onze groote taak is steeds weer oen beroep te dioen op dit gevoel. We moeten evenwel on derscheid maken tusschen onze illusies en idealen Onze illusies zijn vernield, 1 onze idealen ge bleven. Do illusies zijn ons ontnomen, dat het volk zoo ver was, dat het niet zou feestvieren. Het hèèft feestgevierd en daarmee zijn eigen onaandoenlijkheid 'bewezen. Het is pijnlijk te midden van de ellende om ons heen. Denk eena aan onze buren in Duitschland, waar het volk gebogen gaat onder leed. Voelt men niet, dat het geen pas geeft voor ons in deze tijden feest te vieren? Maar zijn deze i-llusiee weg, ons idealisme blijft. Ondanks allos moet de mensch hooger op, naar zuiverder beschaving, en wij moeten daaraan medewerken naar de mate onzer krach ten. Onze majesteit zit niet op een troon; het is de menschen zelf, die het hoogste bereikt heeft, dat te bereiken is: de waarheid in zichzelf. Van de gelegenheid tot debatteeren werd geen gebruik gemaakt. De spreker deelde aan het slot nog mede, dat hij 17 Oct. hier nogmaals komt met een tooneelstuk, waarin de ontwikkeling van Tolstoi beschreven wordt, en dat door spr. uit het Duitsch is vertaald. Huldiging door Land- en Zeemacht.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2