Terug in het leven. Hotel „PËiTBURG". NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aan onze geabonneerden, Alle glazen worden hier direct vervaardigd Eerste Blad. per postwissel J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, Nr. 5764 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1923 51e JAARGANG VeischJJrrl Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagsmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16006. ADVEBTENTIENJ 20 at. p. regel (gnl]ard). Ingez. meded. (koloanbroödto «h red»®!», tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijeno. 4 at welke gewend kijn de abonnements gelden per post-cheque of post-giro toe te zenden, geven wij In over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders bulten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. FEUILLETON. Een belangrijke redevoering van Stresemann. Ingezonden MededeeUng. ZONDAG 16 SEPTEMBER 1923 DINER 5$7 uur. f 1.50 p. c. Mussolini en het Roergebied. De stemming te Berlijn. Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. UIT HET BEZETTE GEBIED. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indlë p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1J2Ö, f 1.60 Loeee naimmera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 18 #ept7.52 uur. Vrijdag 14 7.49 Besprekingen tusschen Stresemann en de ambassadeurs van Frank rijk en België te Berlijn. Naar aanleiding van- de berichten van de Parjjsche pers over besprekingent, die de Fran- stihe ambassadeur te Berlijn in die afgeloopen week met dr. Stresemann gehad heeft, wordt thans van officieele zijd© toegegeven, dat dit on derhoud inderdaad heeft plaats gehad en dat de rijkskanselier gelegenheid heeft- gehad de opvattingen der Duitsche regeering over de mogelijkheid van overeenstemming 'inzake het schadevergoedingsvraagstuk uiteen te zetten. Er werd1 aan toegevoegd, dat ook onder het kanselierschap van dir. Ouno besprekingen tus schen dien Dnitschen minister van buitenland- sche zaken en den Eranschen ambassadeur hebben plaats gehad. Als het thans tot bespre kingen tusschen den rijkskanselier en den ambassadeur gekomen is, toont dit, dlat er wat meer vorderingen] zijn geweest met de normale betrekkingen. Het opnieuw bezetten der ambassadeurspos- ten te Parijs en Brussel os binnenkort te wach ten, ofschoon nog geen besluit is genomen omtrent de personen der nieuwe Duiltsche am bassadeurs. Uit Parijs werd Dinsdag gemeld, dat het be zoek van Stresemann 'bij dien Franschen ambas sadeur De Margerie gebracht werd op den raad van Engeland om zich rechtstreeks te ver staan met d'e Framsohe regeering. Stresemann, die weet, dat geen onderhandelingen mogelijk zijn alvorens de tegenstand1 dn de Ruhr formeel wordt opgeheven, deed- geen enkel nieuw voor- Stel, maar zette de voornemens tot een verzoe nend optreden uiteen en vroeg, welke bezwa ren er van Hransdhe' zij.de zouden kunnen zijn tegen de onlangs opgestelde plannen. De „Temps" verklaart, dat de >Fransche re geering geen catastrof e in Duitschlahdl wenscht, maar geen discussie kan toelaten over de be- talingscapaciteit van Duliltsohlandi, noch in ruil zou kunnen aanvaarden van de panden in het Rijnland en het Ruhrgebied tegen algemeene waarborgen, welke Duitsohland aan de gealli eerden zou aanbiedlen. Het zou eveneens nutte loos zijn de quaesltie der veiligheid te verbin den met het vraagstuk der schadevergoedingen. Daarentegen werdi weer uit Londen gemeld, dat het optimisme van sommige bladen, welker berichten uit Berlijn en Parijs zouden doen denken, dat het RuhrconfMct reeds een nieuwe fase is ingetreden ©n dat directe onderhandelin gen onmiddellijk voor de deur staan, niet overal gedieeld wordt, wat o. a. blijkt uit de Mark-no teering op de Londiensche beurs. In officieele kringen bllijft men over deze berichten het stilzwijgen bewaren, hetgeen, bij de afwezig heid van Baldwin en verschillende andere hoofdpersonen uit het kabinet, niet te verwon deren is. Als Duitschiand dioor economische en financieel© overwegingen gedwongen wordt het hoofd in den schoot te leggen, en de directe onderhandelingen met Parijs aan te 'bieden, die Poincaré Steeds als voorwaarde heeft gesteld, komt Engeland in een vrij lastig parket. Im mers deze onderwerping moet wiorden be schouwd als een gevolg van de Ruhrbezetting, waarvan Engeland niet wil weten, terwijl het dan toch de vruchten zou plukken van het doortasten der Franschen. Ook in België heeft de onverwacht gun stige wending, door de sedert eenigen tijd aan den gang zijnde officieuze besprekin gen tusschen Berlijn, Parijs en Brussel ge nomen, zoowel in financieel© als in diploma tieke kringen een sterk geprononceerde optimistische stemming teweeggebracht. Als eerste gevolg kon men reeds heden een flink herstel van den1 Belgischen franc oonsta- teeren. De gulden viel van 854.75 op 819, het pond van 98.60 op 95.25, de dollar van 22.50 op 20.90, en de Fransohe franc van 122.25 op 120.427a. Al beweert men voor- loopig nog officieel, althans in Belgische regeeringskringen, niets af te weten van de naderende komst van een Duitsche nota, waarbij Berlijn zou verklaren het lijdelijk verzet op te geven, staat het toch zoo goed als vast, dat het vaste vorm geven aan de te Berlijn gevoerde besprekingen enkel nog maar een' kwestie van tijd ia. 'Stresemamn heeft gisterenavond in de pers- a-fdeeTing van de rijksregeering, in tegenwoor digheid van verschillende rijksministers, regee- ringspersonen en vertegenwoordigers van de Duitsche pers eeni rede gehouden. Nadat hij een uiteenzetting had gegeven van den economischer! en financieelen toestand en over de maatregelen gesproken bad, die ge troffen waren om het verval van het gelid te bestrijden, zeide hij: Doch ook de positieve middelen, zooals het oprichten van een bank tot het uitgeven van bankbiljetten met goudwaarde, kon deze kwestie niet oplossen. Openhartig zijn is beter dan zich illusies te maken en daarom willen wij het ronduit zeggen: zondier een oplossing van het bintenlandSch conflict is de fflmainoieeie kwestie niet te regelen, val het verval van' de mark niet te Stuiten en is een economisch herstel niet mogelijk. De regeering had zich.van- den eer sten dag af, dat zij aan het bewind' kwam, tot taak gestéld het Roeroonfliot op te lossen. Het was duidelijk, dat dit niet alleen kon geschie den d'oor het voortzetten van het lijdelijk ver zet. Deze kwestie was niet met een machts politiek te regelen, al stélt een der voornaamste bladen te Berlijn 'hét zoo voor. Ook de gewe zen rijkskanselier Ouno heeft, zooals hij her haaldelijk verzekerd heeft, noodt ervan gespro kent, dat onderhandelingen over de kwestie van het herstel eerst na de ontruiming van het Roer gebied' zouden kunnen beginnen. Het doel van het lijdelijk verzet kon slechts zjjn: het Roer gebied te bevrijden. Voor ons is beslissend de kwestie van de souvereinilteit over het Rijnland en de vrijheid van het Roergebied. Daarvoor zijn wij bereid, reëel© waarborgen te geven Ons voorstel betreft het aansprakelijk ma ken van het particuliere bezit en gaat dus ver der dan het verdrag van Versailles. Deze borg tocht is een pand, dat kan worden te gelde gemaakt, terwijl de waarborgen volgens het verdrag van Versailes dit op het oogenblik niet zijn, Als het rijksbezit en het particuliere bezit als hypotheken ten 'bate van het rijk wor den ingeschreven, tot een bepaald percentage van dit bezit, dan kunnen deze hypotheken als een reëél en roerend goed van waarde overge- Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr.. 56) In de gramschap van een zwak en bene pen man sprak hij woorden, die geen vrouw ooit vergeeft Zij keek hem woest aan en haar kwijnende oogen verhardden tot kleine plekjes git „Als ik jou was, zou ik maar oppassen, dat ik je niet breek," zeide zij. „Mij breken? Hoe? Politiek?" Hij lachte gemeen spottend. „In de eerste plaats zou je het niet kunnen. In de tweede plaats zou je het niet willen. Wat zou er van jou po sitie worden, als ik niet meer tot de regee- rinig behoorde?" „Ik kan heel goed voor mezelf zorgen, antwoordde zij. 's Zaterdagsochtends maakte hij excuses voor zijn drift, die zij koud aanvaardde on der voorwaarde, dat hij John Baltazar be leefd zou behandelen. En daardoor kwam het, dat, toen het onderwerp van al die on aangenaamheden te Moulsford kwam, hq bijna uitbundig verwelkomd werd door Edgar en als hét ware in denl intiemen kring der Machtigen geworpen werd. Daar dezen Baltazar Inderdaad zeer ernstig als oen komende macht in het land beschouw den en Lady Edna zich tegenover hem heel gewoon gedroeg, kwam Edgar Donnithorpe tot de ongelukkige conclusie, dat hij zich belachelijk had aangesteld, en tijdens de officieuse bespreking over 'het oprichten van het nieuwe ministerie, waarvoor men 'eigen lijk bijeengekomen was, had hij weinig meer durven doen dan „just hint a fault, and hesitate dislike" toen Baltazaris naam genoemd werd. Toen -zijn vrouw deze kleinzieligheid hooide, werd haar wrok tegen hem nog grooter, en alleen Baltazar's triomphantelijk weggaan op Maandagmorgen weerhield haar ervan daar aan uitdrukking te geven. In de boot trachtte zij' op dien prachtigen lente-ochtend het laatste week-end uit haar gedachten te zetten. Zij genoot van het on gewone en vermetele. Edgar was voor een internationale conferentie maar Parija Al leen een oude tante, Lady Laetitia Vardon, een soort permanente, aristocratische huis bewaarster, was er met Godfrey als eenigen gast. En tante Laetitia had een door God gezonden koude gevat en lag te bed. Met hun tweeën hadden zij den igeheelen prach tigen dag en den heerlijken avond voor zich, zonder dat een ziel hun idylle zou storen. Zij vertelde hem dit alles, terwijl hij haar kip en ham gaf. Hij zeide, dat zij het mooi ste wezen ter wereld was. „Vindt je niet, dat ik één klein vacantie- daagje in het jaar verdien? Een vacantie- daagje van al dat gepraat, gepraat, gepraat, dat geglimlach, dat geflikflooi, dat plannen maken, met mijn hersens steeds op hun qul vive, terwijl zij almaar door grooter en groo ter schijnen te worden, totdat zij mijn hoofd bijna doen harsten, wanneer ik 's avonds ga fllarpen/* „Waarom doe je het dan?" Zij haalde haar mooie schouders op. „Be weet het niet Vroeger vond ik het prettig. MENU: Zalm Sohelp Tomatensoep Ossenhaas Groenten Aardappelen Ananas pudding Vruchten dragen worden aan een commissie van beheer, aan welk beheer de schuldei schors zouden kun nen deelnemen. De hypotheekrente zou de commissie van beheer ontvangen. Deze commissie zou, op grond daarvan, door hét uitgeven van obliga ties léeningen kunnen opnemen, waardoor Frankrijk in het bezit zou komen van aanzien lijke bedragen. Iets dergelijks is stellig geen geldend1 recht, en geen algemeene waarborg, maar een realiteit. Er is niets ondubbelzinnigs aan. Frankrijk kan er geld op krijgen, waardoor voorwaarden, die Frankrijk stelt voor de ontruiming van bet Roergebied, vervuld wor den. Om echter dit alles mogelijk te maken* is het noodlig, dat Duitschiand' weer over het Roer gebied beschikt 'en dat deze oplossing geschikt is om het lijdelijk verzet uit de wereld te hel pen, als men ons maar de zekerheid geeft, dat op grond van een dergelijke regeling het Roer gebied1 ontruimd' wordt, en in het Rijnland de oude rechten weer worden hersteld. Geeft men ons de zekerheid, <M ieder, die in Rijn- en Roergebied' thuis hoort, vrij terug kan keeren, dan bestaat er geen bezwaar meer tegen om dit groote eens bloeiend© gebied! weer aan den ouden ijver terug te geven. Ik hoop op de mogelijkheid van- een derge lijke regeling. Frankrijk heeft bij' imonde van zijn minister-presideiit herhaaldelijk verklaard) dat het geen annexatie beoogde, en niet van plan is aan den Roer te blijven» Engeland is het zeker daarmede eens. België zou deni terug keer van een normalen economischen -toestand stellig met vreugde begroeten en wij zijn er van overtuigd, dat Italië van dezelfde meen-ing is. Voor ons ds het de vraag, of het Duitsche bedrijfsleven de lasten, dia, ervan gevraagd' wotden, 'kan dragen. Wij, weten, in welken moeilijken tijd wij ons bevinden, maar met vol doening kan ik er op wijzen, dat er belangrijke personen uit het bedrijfsleven ons prestaties hebben aangeboden van een dergelijken om vang, dat vervulling van onze voorstellen er door mogelijk wordt. Na een historisch overzicht te hebben ge geven over de houding van Duitschiand tegen over Frankrijk in 18701871, zeide hij verder: Als thans, -onder een anderen toestand) Duitschiand, dat bereid is, de gevolgen van den verloren oorlog te aanvaarden, tegenover het -tegenwoordige Frankrijk staat, dan- zou ik wen- smen, dat odk de personen, in wier handen op het oogenblik nog meer ligt dan bet lot van Frankrijk alleen, van wier besluiten de rust en vrede van Europa afhangen, zich laten leiden door de gedachte, dat het er ook thans op aan komt, den vrede te willen en ook, dien vrede te behouden door een politiek van rechtvaar digheid, die geschikt is om den naitionaten hartstocht tot zwijgen te brengen en daarmede de waarborg te geven voor den werkelijken vrede. In zijn redevoering zeide Stresemann verder nog, -met betrekking tot de kwestie van den waardemeter, dat hij meende te mogen geloo ven, dat de kwestie van het waardehoudCnde geld binnen twee wéken zal zijn opgelost jMussoliini heeft gisteren in den Italaanschen ministerraad weer éen verklaring afgelegd over het conflict met Griekenland, doch daarbij1 ook de kwestie van het Roergebied besproken en wel' op een wijze, waaruit inen zou moeten op maken, dat Italië met kracht heeft aangedron gen op een oplossing in deze elenidlige kwestie. Nopens het vraagstuk der schadevergoedin gen en den toestand in de Ruhr zeide hij, dat hij met name na de rede van Stresemann te Stuttgart een aanstaand' begin van beslissende besprekingen meende te kunnen voorspellen. Men moet echter niet gelooven, dat een oplos sing gemakkelijk en aanstaande is, gezien dien aard' en de samengesteldheid dér hinderpalen en belangen, die er bij betrokken» zijn, maar de horizon zal- hélderder worden. Het lijdelijk verzet heeft geeneried nut. De voortzetting er van beteekent zich opzettelijk in een catastrofe stoitenL In dien geest is de Itcdlaansche regee ring tusschenbeide gekomen om Berlijn te overtuigen. Ik behoef er niet hij' te zeggen, dat Italië rechtstreeks betrokken is bij' den huldi gen sitandl van het Ruhrvraagstuk, die men die „faze der ontspanning" zou kunnen noemen en dat de belangen van Italië krachtig zullen gewaarborgd worden bij de regeling, waarover vaag gesproken wordt of bij' ieder stelsel, dat zou voortvloeien uit de diplomatieke bespre kingen met het oog op een eventueel© initer- geallieerde conferentie. De correspondent van de N. Rott. Ot zegt, naar aanleiding der redevoering van Stre semann o.a.: De stemming te Berlijn Is uiterst somber. In politieke kringen heerscht vrij algemeen het gevoel dat men voor een catastroph© staat. Zooals Stresemann hedenavond in zijn rede gezegd heeft: het verval van het geld in duizelingwekkend tempo is in de tegen woordige omstandigheden met geen kunst middelen meer te stuiten. Er moet een poli tieke ontspanning komen en d'e mogelijkheid daarvan ziet men niet. Nu men met Frank rijk aan den praat is geraakt, heeft men nog scherper dan tevoren het besef ervan, wat de nederlaag beduidt De voelingneming heeft misschien aanvankelijk nog iets meer optimisme gewekt dan nu gerechtvaardigd schijnt. De eerste aanraking heeft blijk baar nog eenige zachtheid getoond door den handschoen, die de ijzeren vuist bedekte. Op dit oogenblik is men in Duitsche regeerings kringen niet meer in twijfel over het karak ter van den greep, waarin men bezig is, zich te begeven. De Belgen mogen veel zachtaardiger in hun optreden zijn dan de Franschen, naar het schijnt hebben zij geen feitelijke macht. Hun geloof, dat zij per slot van rekening in vloed zouden kunnen uitoefenen op de be slissing moet ook hun zelf langzamerhand duidelijk worden als een naïeve overschat ting van eigen krachten. Het is waarschijn lijk geen vergissing als men aanneemt, dat juist in de laatste twee dagen den Dultschers eerst ten volle is gebleken, hoe weinig -mee gaande de Franschen zijn tegenover hun eischen. De rede van Stresemann draagt er het kenmerk van. Veel meer dan een zake lijk betoog is zij een beroep op de gevoelens vato Frankrijk, Aan de uitwerking ervan moet men twijfelen. Waarschijnlijk zal Duitschiand in de komende weken en maan den veel medelijden gaande maken in de buitenwereld. Ten opzichte echter van de hardheid van het lot, dat het tegemoet gaat, maakt men zich in regeeringskringen, voor al in het laatste etmaal, heel weinig illu sies meer. De mogelijkheid van verder verzet is te gering, voortzetting zou misschien nog mo gelijk zijn geweest als men een flauwe kans zag d'at volhouden nog iets kon baten, maar dat rij kort te verwachten was vóór het oogenblik waarop het laatste restje van kracht verbruikt zou zijn, die mogelijkheid ziet men echter niet meer. Ih die omstan digheden gelooven zelfs optimisten niet aan de mogelijkheid, het verzet nog een maand voort te zetten, v Iedere dag kan de laatste Nu -begin ik het te haten» Een paar dagen geleden was ik bij het trouwen van Charlie Haughton en Minnie Lavering je kent ze weL Zij bezitten geen sou, maar zij zagen er zoo gelukkig uit o, zoo heel gelukkig! dat ik bijna ging huilen." Hij liet zijn 'bord met kip en ham staan en boog zich over de mand hoen, die tusschen hen in stond. „Ik zou alles ter wereld willen doen', om je gelukkig te maken, Edna!" „Dat weet ik wel," glimlachte zij. Je doet er nu ook zoo je best voor. Maar het zou nog beter zijn als je het zout even aangaf." Terwijl zij het zout nam uit het papieren zakje, dat hij haar voorhield, lachte hij, iedere handige manier van haar om het sen- timenteele uit hun gesprek te houden, be wonderend „Nou ben je toch wel een klein 'beetje ge lukkig?" Zij knikte van' ja, wat hem den moed gaf om te zeggen: „Ik begrijp waarachtig niét hoe je er toe -hebt kunnen komen iets voor zoo'n invalide als ik iben te voelen." „Ik ook niet," antwoordde zij kalm. „Mis schien omdat die invalide een dapper en ge decoreerd soldaat is." „Onzin!" riep Godfrey uit. „Er loopen er honderdduizenden rond als ik, die evenmin van elkaar te onderschelden zijn als korrels zand op het strand." „Sta je een arme vrouw niet eens een on derscheidingsvermogen toe?" „Ik sta de eenige vrouw In de wereld toe alles te hebben wat zij wil." „Dan is hét goed," zeide Lady Edna. Zij aten hun lunch verder in gelukkige stemming, dronken warme koffie uit een thermosmlesoh en rookten en praatten. Even als den eersten dag, dat 'hij naast haar ge zeten had, vertelde hij haar ook thans onder de betoovering van haar warme sympathie alles omtrent zijn doen- en laten. Hij had, zoo als hij gedreigd had, het Ministerie be legerd, tot hij eindelijk een aanstelling kreeg op het bureau van den Directer-Ge- neral of Military Operations. Dat hij zulks te danken had aan een anderen invloed dan aan zijn verwoede en aanhoudende aanval len, vermoedde hij in het geheel niet Na het verbazende gesprek was hij in een taxi naar Lady Edna gereden, die 'hij toevallig thuis vond, en had hij op zijn handigheid gepocht. Het -bloed van zijn vader tintelde in rijn aderen. De dtaie, aan wie, in samen zwering met Lady ïïörthby, hij het door duizenden begeerde haantje te danken bad, luisterde naar zijn verhaal met de glim lachende verbazing van een moeder, die naar het verhaal der mooie cadeaux van1 St Nioolaas van haar jonge spruiten luistert Het was een der karakteristieke eigen schappen van Lady Edna Donnithorpe te genieten van de geheime belooning van ge heime diensten, een heel wat hoogere vreug de dan de dankbaarheidsbetuigingen. Boven dien zou zulk een reputatie haar macht ver- nietigen. Veie vrouwelijke kennissen, die gedurende den oorlog korten tijd zich in zulk een reputatie hadden verheugd, had den die onmiddellijk verloren. ZIJ was Diet een van die vrouwen) die uit gedachtan- loozen impuls of ijdelheid handelen. Het intrige-spel had een groote bekoring voor haar; zij wist wat zij gewonnen had eni be waarde dat; maar zij vertelde het aan nie mand ter wereld. Misschien zou eenmaal de tijd komen, dat rij tegen Godfrey zeggen zijn nu men niet meer aan het nut van ver lenging gelooft. De hoofdvraag Is: zal het einde met of zonder capitulatie komen? Zal men officieel het spel opgeven tegenover die Franschen of zal men eenvoudig eindigen de ondersteuning, die het verzet mogelijk maakt, te betalen en het aan de Franschen overlaten den toestand, daardoor ontstaan, op te knappen? Beide methodes schijnen even gevaarlijk voor die eenheid van het rijk. Een capitulatie zal niet goedkoop zijn en de binnenlandsch-poliitieke gevolgen ervan wor den, vooral om Beieren, zeer gevreesd. De desperate maatregel, van het in den steek laten van het Roer-gebied lijkt echter voor de eenheid! van het rijk niet minder gevaar lijk. Daarbij komt nog, dat de verschijnse len van murwheid der bevolking in Rijn land verontrustend sterk worden. Essen, li Septi Heden rijn op straat 80,000,000,000 M., die toebehoorden aan den Bergbaulichen Verein door de Fr arische po litiemannen in beslaggenomen. Dit gebeur de op straat. Het uitzetten van menscben uit de Palts duurt voort. Op één dag werden in elf kleine plaatsen 65 personen ml spoorwegmannen, postbeambten en zaken lui verbannen. De Mainzer Volfcsztg. is voor den duur van drie maanden verboden. Nadat reeds drie redacteuren van dat blad waren uitge zet, is thans ook de vierde redacteur ver wijderd. Essen, 11 Sept In verordening no. 67 be dreigt generaal Degoutte iedereen met straf, die openlijk, door de pers, door brochures of op andere manier, mondeling of schrifte lijk, betoogt dat men een besluit van den bevelvoerenden generaal of een verordening van een der organen van de bezetting of een) door deze gegeven bevel, niet behoeft te gehoorzamen. De straffen worden verdubbeld voor hen die verzet tegen zulke voorschriften, veror deningen of bevelen hebben georganiseerd, door aan lieden, die onder hun bevel staan of die van hen afhankelijk zijn, de naleving ervan te verbieden, of aan andere personen de middelen hebben verschaft om de be doelde voorschriften etc. niet te behoeven uit te voeren. In de tweede plaats worden de straffen verdubbeld voor hen die de tegenstand té gen zoodanige bepalingen, verordeningen en bevelen hebben uitgelokt, of indien zij aan lieden of medeleden, die zij moeten on derwijzen of leiden, den raad hebben ge geven, tegenstand te bieden. In de derde plaats indien de overtreders de normale werking van de door den com mandeerenden 'generaal in het leven geroe pen organen en ambten opzettelijk hébben belemmerd, of indien zij de middelen heb ben georganiseerd' of in werking gebracht om die organen te schaden. Ook is het verboden op wélke wijze ook mee te doen aan de uitdeeling van geld of goederen, die er toe 'bestemd zijn, de vijan digheid tegen de geallieerde autoriteiten aan1 den gang te houden, of mee te doen aan die ongehoorzaamheid, of den actieven of passieven tegenstand tegen de genoemde bepalingen* verordeningen of bevelen, te kon: „Alles, wat je bent, heb je aan mij te danken. Ik kan je de bewijzen laten zien. Wat wil je doen?" Een zekere chantage, ze ker! Maar een, vrouw die tegen een muur aangedreven wordt, ima-g alle verdedigings wapenen gebruiken. Zjj luisterde naar zijn verhalen over de oorlogsorganisatie der Geallieerden met een tweevoudigen trots. In de eerste plaats op dit zij het dan niet persoonlijk binnen kunnen gaan in de jaloersch en streng be waakte Ark des Verbonds, waardoor zij vol komen op de hoogte kwam van de komende gebeurtenissen, die zelfs voor den eigen- dunkelijben Edgar verborgen bleven» In de tweede plaats op haar onfeilbare beoordee ling van menschen. Want Baltazar had haar een week te voren zijn gesprek verteld met een van GodfreyA chefs, die den jongen on voorwaardelijk geprezen had. Waarna zij een week lang het maatschappelijke doen en laten van den grooten man had nage gaan, tot zij hem: een paar dagen geleden bij een vriendin aantrof. En op haar tactvolle vraag had hij' geantwoord: „Baltazar? Een kranig stel hersens. Een schitterende kerel met een zeldzaam détail- leervermogen. Zoon van dien wcndeibaar- lijken John Baltazar, die pas weer tot het leven teruggekeerd is en over wien iedereen praat O, u behoeft niet bang te zijn. We hebben hem dadelijk in de gaten gekregen." Zij was voldoende doorkneed in militaire zaken om te weten, dat een generaal-majoor niet zonder go^de redenen zelfs niet tegen Lady Edna Donnithorpe zoo de loftrompet steekt over den sulbalternen offi cier. Zij drukte het woord „schitterend" aan haar hart (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1