Populair Bijvoegsel van dè HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 22 Sept. 1923. mwmm Zonderlinge lotgevallen in het Dagelijksch leven No. .89. (auteursrechten voorbehouden) Waf een encyclopacdle kost Wij die er graag een, hebben on es in den regel onze meer bijzondere kennis uit putten we hebben gewoonlijk: geen besef van- de groote moeite en kosten, welke de voorbereiding en de publicatie van groote woordenboeken en encyclopaéBieën mét zich mede brengen! Het Journal de Genève" publiceerde onlangs ennoime cijfers met be trekking tot de „Dictionaire Historique et Biographique'8, uitgegeven bij de firma Atr tinger te NeuchateL Voor de bedoelde dictionaire werd tijdens de voorbereidende werkzaamheden een som van reeds 775.000 Frano uitgegeven. De be reiding en de druk van de te verschijnen. 40 deelen, wordt geschat op een bedrag van 1.140.000 Fr.; het bedrag voor de handels- propaganda en diversen wordt geraamd op 200.000 Fr., zoodat voorloopig de geheele som voor het werk vereischt, reeds vaststaat op een bedrag van 2.116.000 Fr. Hiertegenover staat dat de voorverkoop ij inteekening in 1922 reeds aan baten heeft opgebracht 070.000 Fr. Dit aan 4500 inteeke- naren. In1 1028 is reeds verkochit voor een totaal aan 515.Q0Q Fr. Dat is ln totaal reeds 1.850.000 Fr. En men rekent dat bij een igoodl door gevoerde handelspropaganda nog wol oen 4000 Intekenaren zullen wordon gewonnen. Inmiddels ls oen on ander teveel nrbèld voor een persoon of een enkele firma, zoo- dat voor de uitgave on do behartiging van dit boekwerk oen noamiooze vennootschap ls opgericht. Hot werk voor deze dictionaire ving reeds twaalf jaar geleden san. De eerste druk- werkzaamheden begonnen ln 1918. Over het Work gaat een speoialo organisatie, or zijn eigen lokalen een kas en een speciaal bu reau. Er zijn drie directeuren in de vennoot schap, een secretariaat van een half dozijn personen, een dozijn vertalers. Enzoovoorte, Enzoovoortal Nlet-zlntulgelijkq waarnemingen. Op bet Internationale oongrea voor phy- siologie to Edlnburg (te Juli) heeft de be kende Fransche physloloog Ohorles Rlchet een rede gehouden over gewaarwordingen, die zonder gebruik van de gewone zintuigen verkregen werden. Wij willen hier iets over nemen uit deze belangwekkende rode. Rlchet begint met zich te vcrontsohuMi gen, dat hij de klassieke paden van do phy Biologie heeft verlaten; ook op dit nieuwe gebied van de psychologische physlologle geldt hetzelfde als voor de gewone physlo logle: ook hier zijn alleen de waarneming on het experiment beslissend. Om duidelijk te maken, waarover het on derwerp gaat, dat hij wil behandelen, geef hHde volgende voorbeelden: Een jong meisje, wonend ln New Hamp- shire was plotseling verdwenen en uien! vreesde, dat zij ln een naburig meertje was verdronken. Men dregde echter tevergeefs op de brug en ln het meer. Twee dagen later droomde een mevrouw Titus, die 8 KM. ver woonde, dat zij het lichaam van het meisje op een bepaalde plaats ln het meer had gezien. Een duiker vond op die plaats het lijk. Moer dan honderd menschen had den gedurende twee dagen tevergeefs er naar gezocht Mevr. Green te Londen droomde, dat zij twee vrouwen zag, die zij niet herkpnde, welke ln een klein wagentje zhten; zij zag hoe het paard in het water viel, dat twee hoeden op de oppervlakte van het water dreven en dat twee vrouwen verdronken. Toen zij wakker werd beschreef zij haar droom. Inderdaad bleek later, dat een nichtje van mevr. Green, dat zij niet kende, in Australië uit rijden was gegaan met een vriendin en dat zij verdronken waren. De hoeden hadden inderdaad op het water ge dreven. Er zijn honderden van dergelijke veerheef den verzameld, vooral door Engelsche ge leerden, Ziehier nog enkele. De heer Wingfield zit in de kajuit van zijn jacht en ziet plotseling zijn broer ver schijnen, bleek en bedroefd er uitziend. Hij schrijft onmiddellijk dit gebeuren op ln zijn journal. Inderdaad bleek later, dat zijn broeder in Engeland op hetzelfde uur stierf door een val van zijn paard. De heer Smith, een bankbeambte in Lom den, komt thuis na den eten, spreekt rustig met zijn vrouw en1 vraagt plotseling: hoe laat is het? Zijn vrouw zegt: 8.45. Wel, dan is Fred gestorven, ik heb hem juist gezien. Inderdaad bleek, dat Fred op het genoemde tijdstip gestorven was. Victor Hugo vertelt iets dergelijks in zijn „Choses Vues". Mevr. Guérin zegt tegen haar dochter: ik heb juist mevr. Lann zien voorbijgaan; zij la een uur geleden gestor. Ten. En dit bleek later werkelijk zoo. Mevr. Lann was niet ziek geweest. Rlchet vertelt, dat er vief soorten van verklaringen mogelijk zijn voor deze ver schijnselen, die h|) nu bespreekt. lo. Het is mogelijk dat wij te doen hebben met onjuiste of vervalschte waarnemingen. Maar in de moeste gevallen ls het onmoge lijk, dat zij vervalscht zijn, er zijn er te veel en zij zijn te goed gecontroleerd. 2o. Het kan zijn dat bij doze waarnemin gen het toeval een rol heeft gespeeld. Ook deze mogelijkheid ls uitgesloten. De kans dat Wingfield een hallucinatie heeft juist °P het oogenblik, dat zijn broer sterft is zeker niet grooter dan één op honderd mil- uoenj De spiritisten! en theosofen hebben een eenvoudiger verklaring aan de hand gedaan, rü, dat het 'astrale Lichaam van den doode kan terugkeeren. Zulk een verklaring kah Richet niet bevredigen, in de eerste plaats omdat in de bovengenoemde waarnemingen lang niet altijd sprake is van doode men schen, in de twee plaats, omdat de waar neming bijna steeds slechts door één enkele persoon wordt gedaan, en in de derde plaats, omdat de physiologie leert, dat allo gedach ten verdwijnen tegelijk met den dood van de hersenen. Bloedeloosheid, verstikking, vergiftiging, lichamelijke beleediging ver hinderen de werkzaamheid van do hersenen in die mate, dat 'het voor de physioloog on mogelijk is aan te nemen, dat een persoon lijkheid of een 'bewustzijn kan bestaan, als de hersenen niet meer functioneeren. 4e. De vierde verklaringsmogelijkheid is eigenlijk geen verklaring of een hypothese, maar alleen de oonstateerteg vah het feit, dat op bijzonder treffende wijze door het experiment wordt bevestigd, dat de gebeur tenissen van de uitwendige wereld ons be wustzijn kunnen beïnvloeden ook zonder dat van onze zintuigen gebruik gemaakt wordt. Op welke wijze dit gebeurt, is Riohet niet bekend. De werkelijkheid komt tot ons en de kennis hiervan neemt den symbolischen vorm aan, als in een droom. Het onderbe wustzijn van mevr. Guérin wordt gewaar schuwd dat mevr. Lann dood is. Opdat mevr. Guérin deze mededeellng ook in haar gewone bewustzijn zal gewaar worden, wordt de vorm van een droom gekozen, Hoe belangrijk pok doze waarnemingen zijn om te bewijzen, dat wij nog een onbe kend zintuig hebben, een oryptacsthosla, er zijn nog sterker, bo^ijzen voor zijn bestaan. Dit zijn nJL de doelbewuste experimenten. Ie op personen ln hypnose (spiritistische „trance en ten tweede in normale perso nen. Bij gehypnotlseêrde personen en bij mediums vinden wij af en toe bewijzen van helderziendheid, zegt Riohet. Hij doelt, dan oen aantal proeven mede, die hom persoon lijk bekend zijn en vertelt, dat af en toe dergelijke experimenten ook gomkkeu mot op het oog normale peronen. Ook hiervan deelt hij iets mode. Hoe al deze dingen mogelijk zijn, heeft ook Richet niet kunnen uitmaken. Hij ge looft echter even vast aan hun bestaan als aan de gewone phyaiologischq waarheden. HIJ waarsohuwt er togen al te spoedig theorieën uit te denken ter verklaring van deze versohijnselen. Voorloopig is het nog de tijd van de toevallige observaties en de bewuste proefnemingen. Men bedenke ver der, dat al doze feiten alleen maar myste rieus schijnen, omdat zU nog niet passen ln pnze systemen, Het waarnemen 'van telegrafie zonder draad zou voor ons ook een mysterie lijkon als wij niets afwisten van eleotrisoho golven Wat noodig is, is dat men ze met dezelfde kritiek en dezelfde afwezigheid van voor ingenomenheid bestudeert als de gewone phyalologische en psychologische gegevens. De Engelsche bladen bevatten, meldt de „N. R. Ot.M verder nog, een merkwaardige goschiedonis. Twee jaar geleden verdween Erio Gordon Toombs, zoon van een oud-pre dikant te Londen. Het gelukte niet een spoor van hem te vinden. Eeuige dagen geloden droomde de vader dat hij zijn zoon zag begraven op een boerderij, 'genaamd The Weloornes te Kenley, in Surrey. Het droom beeld was zoo levendig, dat hU de politie in den arm nam en aandrong op het instellen van een onderzoek. Inderdaad heeft de poli tie nu ln een put op de boerderij het lijk van den jongeman gevonden met een gedeel- telijk ingeslagen schedel. Zijn kleeren waren nog aanwezig on de vader en moeder heb ben hun zoon herkend. De man aan wien de 'boerderij behoorde, heeft verleden jaar No vember zelfmoord gepleegd. De vader had zes weken geleden toevallig vernomen, dat de man van de 'boerderij zijn zoon had ge kend en dat deze daar me-ermaleq was ge weest, om achter iets te komen wat- den eigenaar betrof. Die eigenaar zal ook wel den moord gepleegd en daarna het lijk in den verlaten put geborgen hebben. CELbld.) Grootere rijsnelheid op spoorwegen. De heer Maurain, directeur van het In stituut van Physioa, doet op het oogenblik oen belangwekkend onderzoek naar de mo gelijkheid om een veel grootere rijsnelheid op de spoorwegen te verkrijgen, zonder ver grooting van beweegkracht. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de weerstand van de lucht, waarmede een ln beweging zijnden trein te kampen heeft, met 72pCt. kan wor den verminderd en wel door wijziging van den vorm van bet rollend materieel. Wan neer een trein van tien wagens, zegt hij, een snelheid van 48 mijl per uur bereikt, veroor zaakt de tegenstand van de lucht een -ver lies van honderden paardekrachten. Onder de oorzaken van dit krachtverlies noemt hij deurknoppen, handrails langs de wagens, treeplanken en den bestaanden vorm van het dak, die alle punten bpleveren, -vyaaraan de lucht sterken weerstand biedt. Doch een van de grootste oorzaken van kraohtsverlies ligt volgens Maurain te de tusschonruimten der wagens, omdat deze,wanneer de trein snel rijdt, de strekking hebben even zoovele zakkken met gecomprimeerde lucht te wor den. Onder andere verbeteringen geeft hU in overweging, den tender der locomotief hooger te maken en den laatsten wagen van den trein aan het ednde af te ronden, op do- zelfdowijzo als bij oen automobiel. Treeplan ken on deurknoppen moet natuurlijk blijven Een Polderlandschap. Ditmaal heeft onze teekenaar een polder landschap uit de om geving ln beeld ge bracht. Wie Heldear uitsluitend beziet als zeeplaats, doet dat eenzijdig. Want het landbouw-gedeelte is zeer belangrijk en om vangrijk. Toch 'be hoeft men vtoorr dit molengezicht niet naar Julianadorp te gaan, want het ligt in de onmiddellijke na bijheid der stad. 'De beide typiseh- Bjoliandsohe windmo lens sfcoffeeren het landschap zeer aardig. Een molen heeft altijd iets beko- rends. Iets grootsch: geheel de langgerek te opbouw ervan, met de domineerende wie ken, die ten hemel streven, geeft, in de kalmte van het lage, rustige Hollandsche landschap, daaraan Iets geheel aparts, Iets eigens, dat in buitenland ons (land terecht beroemd maakte. Een klein, beschei den stukje Nederland Js hier vertegenwoor digd. LiPlhKKQf. '13 en ook door andere onvermijdelijkheden kan men bet maximum van de vermindering van den weerstand niet bereiken, doch Mqn- rata ls er van overtuigd, dat wijzigingen runnen worden aangebracht, die de krachts verspilling door den tegenstand der lucht met 40 kunnen verminderen. BRAMEN ZOEKEN. Als de zomer op zijn eind loopt en er langzamerhand de overgang komt tot den herfst, dan is de tijd gekomen, dat de bra men rijp worden. Dooh evenais alles dit jaar tot rijpheid komt, ais gewoonlijk de tijd van oogsten reeds lang achter den rug ls, zoo is het ook met hét rijpen der bramen gegaan. Was het andere jarqn in do vacantieda- gen een welkome afleiding voor de jeugd om in de duinen te gaan dwalen en dan tevens de duinpannen en de duinhellingen af te speuren om van die heerlijke paarse vruchten de bramen van de doornige struiken te plukken, dit jaar kwam er van het laatste niet veel terecht. Wel togen ze in de vaoantle ook met dat doel de duinen ln, doch, ondanks de groote bussen, die ze hadden meegenomen; was de oogst tooh schraal en behalve een half bedekte bodem met bramen, brachten ze gescheurde pantalons en kousen on blaiuw- bevlekte vingers en lippen snee, omdat ze de sporadisch rijpe exemplaren gedurende de dorstaanvallen hadden verorberd en de halfrijpe in de bus hadden gedeponeerd in de hoep, dat ze daar, door het hussen en schudden spoediger tot rijpheid zouden wor den gebracht. Maar nu de maandenreeks van de „r" in de maand is aangebroken en er dus weer gedacht wordt aan levertraan en warme punch en het gebruikelijk is, dat de herfst aanbreekt, nu laat moeder natuur ons nog even "in het tonnetje zetten. De zon lacht nog daverend «over de velden en over de duinpannen en doet nog een koesterende streeling gaan over alles wat nog groeit, zoodat mijn aardbeiplanten nóg volop in bloei zijn komen te staan en ik nu en dan nog een rijpe aardbei afhandig maak aan de lijsters, die imeenen, dat mijn tuin nu hum gebied is geworden. En zoo streelt de zon ook nog de halfrijpe vruchten, van de duin'braam en brengt ze, nu nog vocht genoeg uit de aarde kan worden geput, tot grooten wasdom. Daarvan profiteeren nu weer de kinderen, ja zelfs heele families. Als karavaantjes zie je ze, 'zoodra school of arbeid dat toelaten, met bussen er Op uit trekken. Dan dwalén ze door de heerlijke duin pannen en behalve bevrediging te vinden in het vullen met bramen van de bussen, ge nieten ze ook, bewust of onbewust, van de heerlijke kleurgloeiingen, die de toch lang zaam naderende herfst werpt over de plan ten en bladeren. Zoote fijne nuanceering van het nog bloeiende hoidegras en de teer roodo, bruin en groen roodo schakeeringen der braam- bladeren, als hier en daar reeds de verwel- kingsperiodo ls aangebroken, vormooit op zacht-stemmige wijze het duinlandschap. De kleuren doen heel anders aan dan in het voorjaar als de stijgende zon uit de klaarheid der luohten alles wekt tot uitbun dig leven. Nu zUn het do koosterondo stralen, die Jetwat getemperd' door het nevelige van de ïerfstatmosfeer, iets god'egeners en barus- ;ends brengen in de kleurencombinaties van iet landschap. Het heeft Iets intlemers, het 's wat zachter én een tikje weemoedig. De verschrompelde blfiren hier en daar hébben iets hards en iets stugs en het is er mee als met de menschen op leeftijd, die Iets hoekigs en schrompeligs in hun wezen kunnen hebben, doch wier blik en wier glimlach een berustende en zachte innerlijk heid verraadt. De late zon, die wegzinkt achter de dui nen, kan daarover werpen zoo'n blinkend geel als van een overrijp korenveld. En in die heerlijke kleurenvelden zamel' men nu de'warmrijpe bramen. Bussen 'bi, bussen vol worden er meegesleept naar huis, waar moeder de vrouw er jam van maakt en flesoh na flesch vult met het sap der bra men, dat inderdaad de 'bessensap, gekookt uit aalbessen, op uitmuntende wijze kan vervangen. Behalve do altijd weldoende bekorte] die er zit te een ongedwongen verblijf de heerlijke natuur van het duteenland- sohap, bereikt omen ook daarmee een goede aanvulling Van de provisiekast, die ons voor een deel moet brengen door de lange winterm aandén, welke nu eenmaal belmoren tot ons klimaat. „Alles kost eln doebbeltje." Enkele jaren voor het uitbreken van den oorlog werd hier in Holland .en te het bizon der in Amsterdam, Den Haag en1 Rotterdam een zeea* beroemd Duitsch dirigent geënga geerd tot het leiden van eenige Wagner- drama's. Deze dirigent was reeds bijna dertig jaar geleden op een rondreis door Holland ge weest. En bij de eerste orkestrepetitie nu hield de leider tot de orchestleden de volgende toespraak: Mein'e liebenswürdige Ooilegen 1 Hef- fentlich erlauben Sie dass irch nur Deutsch spreehe. Denn ioh kann gar kete Hóllan- disch. En ondér groote vreugde van de aanwe zige léden, \jpegde hij er lachend bij: Das einzige was ich mich eriimere ist: Alles kost ein doebbeltjel. .Alles kost een dubbeltje!" Het is werkelijk wel heel lang geleden!. De geleerde. De beroemde Fransche- geleerde, Pasteur, nam' altijd voor zichzelf de grootste voor zichtigheid! in acht ten opzichte van de door hem ontdekte en bestreden lichaams-micro- ben. Hij wilde ze tot eiken prijs buiten zijn lichaam houden en besteedde derhalve ge durende zijn maaltijden eto, groote aandacht aan de voorzorg. Zoo zou het hom b.v. nooit in het hoofd komen om welke vruchten dan ook ongo- wasschen te eten. Zoo verhaalt men, dat Pasteur eens bij zijn kinderen buiten te gast was en des middags aan tafel getraoteerd werd op druiven bU het dessert. Ofsoboon de druiven reeds gewas- sohen waren, kon Pasteur niet nalaten een glas frisoh water to vragen en onder het eten daarin druif voor druif nog oen bad to geven. De kinderen vonden deze hygiënische maatregel wel wat al te var door gedreven on lachton, Ja, jullie lacht nu wel, kinderen.zei de groote geleerde maar je schijnt niet te wfeten, dat ieder van deze kleine drulvqp (lui zende onzuiverheden kan bevatten. Kijk nu eens in dit glas, waarin ik mijn druiven heb afgewasschen.Daarin zijn op het oogenblik vermoedelijk millioenen mioroben, die schadelijk voor het lichaam kunnen zijn.Want.zoo vervolgde hU al meer tegen zichzelf, dan tegen de aanwe zigen volgens de onderzoekingen, dia we.toen.wacht eens wanneer was het ook, dat die Geneefsohé doktor in da chemie gekomen is. Zonder verder meer goed te weten waar over het eigenlijk ging, verviel Pasteur hier te een van zijn welbekende mijmeringen, welke de menschen uit zijn omgeving heel goede kenden, en waaruit men den professor nimmer storend wakker riep. En «nderwiJl hij zoo diep te denken zat^ greep de groote chemicus eensklaps in zijn verstrooidheid het glas water, waarin hij mot zooveel zorg zijn druiven gewasschen had. En voor een van de aanzittenden het had kunnen verhinderen, had Pasteur het glas te één teug leeg gedronken I. Jongensboeken. Het volgend grappig stukje is van-den Amerikaauschen humorist Stanley Huntley: Onlangs stapte een stevig vrouwspersoon, gewapend met een paraplu cn een jongen knaap voor zloh uitdrijvende, een New York- sohen - boekwinkel, waar voornamelijk jon gensboeken worden verkocht binnen. Is dit de plaats, waar zij Indianen be vechten? vroeg zij aan den winkelbediende: Is bet hier dat de dappere jongen den hol len weg instormt en een kogel jaagt door het ^rouwelooze hart van den bloeddorstigen roodhuid? En zij trok den jongen bU zijn oor naar zich toe en sloeg met haar para plu krachtig op do toonbank. Wij verkoopen jongensboeken, zei da jongeman ontwijkend. Ik wil weten of dit de gelegenheid is waar de onverschrokken knaap op den vu- rigen mustang springt en rennende door den kring van als door den donder getroffen wilden, de touwen van den gevangene door snijdt en hem wegvoert voor de verbijsterde Indianen van hun verbazing bekomen zijn? Dat wil ik weten of zulke avonturen1 zich hier afspelen? En ziji zwaaide haar para plu over haar hoofd en gaf den jongeman een slag op zijn kruin dat het kraakte. Ik kan mij die dingen niet precies her inneren, zeide het slachtoffer. Weten wil.ik, of dit de plek is waar de avontuurlijke jongen op den rug van den buffel springt en'met nimmer falende hand een voor een zijn bloedbeluste vervolgers neerschiet, die bU iederen knal van zijn trouwe buks in het zand bijten! Ik ben op zoek naar de plaatb, waar zulk werk gedaan wordt! En ongenadig beukte zo des jonge- lings rug. Ik geloof! begon de ontwijkende stum per. Wijs mij den winkel, waar dé jeugdige struikroover met stalen blije de wilskracht van den diligence-koetsier" yerlamt, tenrijl hij de mannelijke passagiers beroofd met een vaardigheid, die beproefde ervaring verraadt en' de dames de hand kust met een ridderlijkheid, die den geboren edelman kenmerkt! schreeuwde de vrouw, terwijl zjj den winkelbediende ln een hoek dreef. Dit wil ik met mijn eigen oogon zion. En als oen voorhamer kwam de parupluio neer op 'smans rampzalig hoofd. Waarachtig mevrouw 1 zoo kreot hij. Laat mU ae vaten zien. waarin jelui d'o jonge gidsen dor Slerras bewaart! Toon mij do manden vol spéuricnapen der prul, riën, de tonnen met jeugdige zeeroovers der Spaansche Zee! en bij iedere vraag daalde de parapluie op haar tegenpartij neer, tot dat hij over den toonbank sprong en te den hollen weg om hoek verdween. 't Juffertje Dr. B. Robinson.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 11