Honii PudaWën Het Genot Een spaarbank geplunderd Uit Barcelons wordt gemeld: Zes gemas kerde mannen deden een inval in de Spaar bank te Tarrasa en maakten zich van 8000 pesetas m&ster. Zij vluchtten in de lich ting van Sabadell, achtervolgd door burgers. Er werd van weerskanten geschoten. Eén burger werd gedood en één gewond. Ook werd een bandiet gewond. Kort daarop werd de auto der bandieten tegen, een boom ge worpen. De drie inzittenden werden gear resteerd, BELG 115. Een Engelach blad weet te vertellen, dat de Nationale Bank te Brussel d-ezjr dagen eem. groot gewicht aan marken in bankbiljet ten heeft verkocht als oud-papier. De op brengst was ongeveer honderd maal zoo hoog als de nominale waarde van de papier tjes volgen» den huldigen koers. Trelnmlsdaden. In de „Telegraaf" beschrijft een passagier, die per Parijsche trein naar Amsterdam reisde, een zeldzaam geraffineerde en brutale beroo- vin-g, waarvan- hij het slachtoffer werdi. Aan het station te Brussel schrijft de be trokkene stond ik in- de galerij- van een D- trein naar de drukte -op 't perron te kijken. Twee heeren kwamen links en rechts van mij Staan. Die aan miijn rechterzijde ging vlak te gen mij aan staan. Ik duwde hem met den rechterarm terug. Hij' kwam weer naar mij toe, alsof hij ruzie met mij wilde maken, doch op dat oogenblik scheen degene, die links van mij stond, in mijn linkerhand welke 'ik ophield, omdat ik tusschen mijn duim en wijsvinger een sigaar vasthield, -een prik te hebben 'gege ven met een spuitje, t welk een snel werkend verdoovi-ngsmidd'el bevatte (dit bleek later). Mijn zoon, die in de coupé zat, zag mij in schuine houding staan, niet hoofd en rug ge leund -tegen den wand van de coupé, met beide handen slap neerhangend,-zelfs een -poos nadat de heeren zich hadden verwijderd. Van die gelegenheid maakten zij gebruik om -uit den binnenzak van mijn jas een geldportefeuille weg te nemen, bevattende een credietbrief van de Factory van pl. m. 2000 en muntbiljetten (Indische, Fransche en Zwitsersche) van pl. m. 2000. Toen ik tot bezinning kwam en weer in mijn coupé ging zitten (schijnbaar nog niet geheel -tot mijzelf gekomen), hoorde ik een medereizemden' Hollander aan mijne vrouw ver tellen, dat in één der achterwagens een heer bestolen was voor 2000. Ik schrok hiervan op en voelde naar mijn portefeuille, welke verdwenen was. 'Onmiddellijk na aankomst te Antwerpen ging ik naar den stationschef, dié mij- naar den officier van justitie verwees, die bij aankomst der treinen steeds in het station aanwezig is. Ik deelde hem-bet gebeurde mede, waarvan hij aanteekening hield; Het verdöovingsmiddel werkte zoo snel, dat ik bijna plotseling buiten bewustzijn raakte. Ik kon mij later niets meer herinneren dan van wat ik hierboven heb meegedeeld. Ondanks dat in de galerij verscheidene da mes en heeren stonden en anderen ons pas seerden, heeft niemand er iets van -gemerkt. Als reden hiervan gaf mijn vrouw op, dat de heer aan mijn -linkerzijde deed:, alsof hij druk met mij in gesprek gewikkeld was, terwijl ik geen enkel woord met de heeren gesproken heb. Den nacht van- dien dag werd ik wakker met hevige pijn- in den rug van mijn hand, welke sterk gezwollen was, waarvan ik de oorzaak niet kon verklaren. Toen de morgen aanbrak, maakte ik mijne vrouw wakker en toonde haar mijn hand. Zij wees mij op een rood1 vlekje vlak onder mijn pink en ringvinger, in het- midden waar van een donker puntje zichtbaar was. Het raadsel was opgelost. Zooals zoo dikwijls in Indische couranten werd' medegedeeld over aanrandingen, waarbij men- gebruik maakte van verdöovingsmiddelen voornamelijk i-n Duitschland, hadden die beide" treindïeven mij -een verdöovingsmiddel inge spoten. Reizigers naar en door België worden daar om -gewaarschuwd om de grootste voorzichtig heid1 in acht -te nemen, vooral omdat èn de sta tionschef èn de officier van justitie te Ant werpen mij vertelden, dat dergelijke diefstallen bijna dagelijks voorkwamen, waarvan de da ders (een georganiseerde bende) nog nooit ge vat zijn. ENGELAND. De bemanning van de „Trevessa". Woensdagmiddag werden ten kantore van Lloyds te Londen kapitein en bemanning van het stoomschip „Trevessa" officieel ge huldigd. De voorzitter, mr. Sturge, bracht in herinnering, dat de Trevessa den Aden Juni in den Indischen Oceaan was gezon ken, 1200 mijlen van de naaste kust verwij derd. Drie en twintig lange diagen had de bemanning in één open reddingboot, zonder kompas en zeekaarten onder de opbeurende leiding van den kapitein volgehouden, en reeds was alle hoop op behoud in het vaderland opgegeven, toen een telegram kwam, dat die boot op een eilandje bij Mau ritius veilig was aangekomen. De Lloyd's-medaille vo<nr buitengewoon heldhaftig gedrag op zee werd aan kapitein F-oster en den eersten officier James Ste- wart uitgereikt, benevens cheques voor 300 en 200 pond, die bij Lloyds uit alle oorden van- het land voor de heldhaftige zeelieden waren ingekomen. Voor de bemanning bleek tevens voldoende geld' gezonden om ook baar de geleden schade aan Lijf en -goederen te kunnen vergoeden. FIUME. De correspondent van de Times te Fiume geeft als zijn indruk weer, dat de Zuid-Sla vische politiek ten opzichte van de kwestie van Fiume hierin zal bestaan, dat Zuid- Slavië zal trachten, een breuk met Italië te vermijden, maar krachtig vast zal blijven houden aan de rechten, die het uit het Ver drag van Rapallo heeft. De correspondent deelt verder mede, dat de voornaamste industrie van Fiume blijft be staan in echtscheidingen. Te Fiume is name lijk nog de Hongaarsche wet van kracht, waarbij ontbinding van een huwelijk een betrekkelijk eenvoudige zaak is, zoodat alle rijke slachtoffers van slecht marcheerende huwelijken in Italië naar Fiume komen om hun vrijheid te herkrijgen. Aardbeving in Perzië. Blijkens een bericht uit Allahabad zijn daar tijdingen ontvangen uit Mesjed over een hevige aardbeving in de Perzische pro vincie Khorassom, In den ochtend van li de zen:. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Mesjed zelf zijn lichte schokken gevoeld, die echtex geen schade hebben teweegge bracht, BULGARIJE. Een contra-revolutie, De berichten over een revolutie In Bul garije blijven aanhouden. Het Persbureau Vaz Dias ontvangt uit Belgrado het volgen de telegram: „Een revolutie la uitgebroken in Bulga rije en hevige gevechten hebben plaats tus schen regeeringstroepen en aanhangers van den oud-premier Stamboeliiski. Ernstige ge vechten hebben plaats ten Zuiden en Z.-W. van Sofia. Honderden worden gedood. Ge vangenen werden niet gemaakt. De regeering van Zankoff zetelt nog te Sofia en weet daar haar macht nog te hand haven, hoewel te Radomir (ten Zuidwesten van Sofia) reeds een revolutionaire regee ring is gevormd, Bartholomeusnachten In Bulgarije. Onder dezen titel schrijft een bijzondere medewerker van het Alg. Handelsblad uit den Balkan: De duisternis is de beschermer van alle duistere machinatiëm De laatste nachten waren te Sofia weer zeer rijk aan -gebeurte nissen. In de eerste avonduren snelden mi litaire auto's door de stad, patrouilles trok ken rond, men zag politieagenten in loop pas van het eene einde der stad naar het andere ijlen, in het ministerie van oorlog liepen de ordonnansen af en aan, post- en telegraafkantoor waren door gendarmerie en soldaten omgeven en alles leek op een nieuwe revolutie. Dat het op een of anderen dag weer tot een -gewelddadig gebeuren moest komen, dat verwachtte men in heel Bulgarije. De over winning van de revolutie tegen Stamboeliski was volkomen. Zij was goed in elkaar ge zet. Het verrassend optreden -gaf succes. Ma-ar zooveel zelfbedrog was er -bij' geen' Bulgaar, dat hij zich zou voorstellen, dat deze overwinning der revolutie nu ook de denkbeelden zou vernietigen, welke een boe- renheerschappjj van eenige jaren in de ziel van het Bulgaarsche volk had gezaaid. Uiterlijk was alles rustig. Maar de contra revolutionaire partij, dat is de communisti sche, werkte in 't geheim. Zonder een be paalde overeenkomst te treffen hebben de aanhangers van de boerenpartij en die der communistische partij hun arbeidsveld In stinctief nauwkeurig afgepaald en door de communistische partij werd' het parool uit gegeven: laat de boeren den oogst binnen halen, de voorziening van het land verzeke ren, wij zullen intusschen de ten gronde ge- gane boerenorganisatie nieuw inrichten en tegen het najaar alles in orde brengen, om dan naar aanwijzingen- van Moskou op het geschikte oogenblik op te treden. De regee ring liet de communistische -beweging aan stonds streng bewaken, verschillende leiders werden gearresteerd, beslagnemingen ge daan, enz. met aanvankelijk groot succes. Intusschen wist de communistische agitatie veld te winnen; de regeering kreeg aanwij zingen, dat een of ander grootsch opgezette samenzwering bestond, want steeds werden meer verdachte omstandigheden gerappor teerd. 'Ook gelukte het berichten in cijferschrift te onderscheppen, waaruit 'bleek, dat tegen het midden van het najaar een opstand was voorbereid. Het meest voor de hand liggen de zou nu geweest zijn de officieele verga derlokalen en clubs van de communisten in beslag te nemen en de officieele commu nistische organisatie op te heffen. Maar zon derling genoeg werd bij de ijverigste naspo ringen door de geheime politie bij deze of ficieele organisaties niets onwettigs ontdekt. Er waren dus geen wettelijke gronden aanwezig oan te kunnen optreden tegen de officieele communistische agitatie, en hoe wel van militaire zijde werd aangedrongen om, zonder op de wet te letten, de commu nistische organisatie te vernietigen, wilde men deze rechtstreeksche uittarting, waar van men ernstige gevolgen vreesde, ver mijden. Maar als gewoonlijk, behaalde ook ditmaal de wil van de militairen de zege. Generaal' Lazarof wist met allerlei middelen van pressie het verzet van verschillende leden van het kabinet te overwinnen, waarna juist een week geleden de algemeene jacht op de oommunistisch-agrarische partij-aanhangers •begon. Van Varna tot Philippopel werden tegelijkertijd allen, die van oommunisme of agrarisme verdacht werden, -gevangen geno men, alle wettige communistische organisa ties ontbonden, hun vermogen in beslag ge nomen. Ter rechtvaardiging van dit optre den werd een communiqué uitgegeven, mel dend dat de regeering een wijdvertakte communistische samenzwering op het spoor was gekomen en dientengevolge gedwongen was tot den aanval over te gaan. De wettige organisaties der oommunisten zijn heden evenzoo vernietigd, als die van de boeren partij. Dit is echter slechts een uiterlijk suc ces, want de opgejaagde agrariërs en com munisten, die buiten de wet staand ver klaard werden, zullen nu met de woede der vertwijfeling hun ondergrondschen arbeid in Bulgarije 'beginnen. Rusland aan de eene zijde en Zuid-Slavië aan de andere zullen daarbij behulpzaam zijn en alles doen, opdat deze onderaardsche strijd der partijen tot openlijken 'burgeroorlog wordt, welke hun plannen dienstbaar zou zijn. De regeering van Zankof heeft uiterlijk een groot succes behaald. Maar dit succes zal de moeilijkhe den voor haar slechts met den dag grooter maken. En de reactie die er op kan volgen, zou wel eens niet alleen de regeering van Zankof gevaarlijk kunnen worden, maar ook de monarchie, onder' wier bescherming deze aanval op de boerenpartij plaats had en ten koste van vy eiker populariteit de geweld- maatregelen van de militaire dictatuur tegen de meerderheid des volks worden uitgevoerd. t VEREENIGDE STATEN. Een noodlottige petrolenmkenring. Bij het keuren van binnenlandlsch-e brand- petroleum op het bureau van de „Standard Oil" te Washington ontplofte de petro leum, die brandend op de kijkers terecht kwam. Een persoon werd gedood, negen ge wond. Het kleine gebouw, waar de keuring plaats had, werd vernield. Ingezonden Mededeeltn®. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 19 Sept. Er waren menschien, die zich ongerust maakten over den dag van 18 September, als wanneer H. M. de Koningin zich van Noord- einde naar Ridderzaal zou begeven), om de nieuwe zitting der Staten>-Generaal te openen. Er werd1 zelfs „gefluisterd1", dat de politie zeer- uitgebreide maatregelen had getroffen, en zoo meer. (Incidenten van- hier-bedbelden aard- zijn- na tuurlijk altijd mogelijk. Onder de menigte be vinden zich zeker in dezen tijd1 allerlei indivi duen, op wie 't oog, moet worden gehouden. Feitelijk is het onmogelijk een aanslag te ver hoeden, hoe nauwlettend' de speurders, op van punten turend en loerend', ook op hun „qui vive" zijn. Maar overigens was het „aspect", -im de Hof stad, van Prinsjesdag even gemoedelijk en genoegelijk-woelig als steeds. Dat men pas de Jubileum-feesten achter den rug had-, oefende niet den minsten invloed uit op den generalen wensch om de Koninginnnen en den Prins nog weêr te kunnen zien en toe te juichen. Ditmaal was niet de pompeuse,' wel mooie, doch naar sommiger smaak wat overladen-bril- jan-te Gouden Koets gekozen, maar de z.g. glazen, de oude, deftige, waarin Koning Willem ni steeds den tocht naar het Binnen hof, op Prinsjesdag, deed En dat Koningin Emma thans ook van de partij was, verblijdde velen. De moeder van H. M. geniet een bui- tengewoon-groote en warme populariteit. Over hetgeen de Ridderzaal te aanschouwen gaf, zal ik zeer kort zijn. Jaarlijks worden schetsen en- indrukken gegeven van dat uurtje in de oude zaal, als wanneer het wachten is op de komst van H. M. „Nieuws" valt er weinig van te vertellen!.... Ook nu frappeerde het steeds-toenemen der „rokken en zwart9 jas sen", de vermindering dus van het getal Volksvertegenwoordigers, die zich de uitgave kunnen (of willen) veroorloven der aanschaf fing van een gala-kostuum. Ook hierin is mis schien -te zien een der vele symptomen van versobering? t Kan -ook wezen, dat hetzij be scheidenheid' of wel zucht om zich vooral toch democraterig-eenvoudig voor te doen, hierbij een rol speelt?Ik ben wantrouwend' en sceptisch genoeg aangelegd om aan te nemen, dat van de beide laatstgenoemde „motoren" de allerlaatste nog 't. sterkst is? Onder de in het zwart gestoken boogedèlge- stren-gen trok o. a. de aandach-t de chr.-histori- sche landbouwer Weitkamp, die het groote versiersel der pas door hem verworven Orde van den Leeuw op z'n Zond-agsche jas had ge hecht, wat eenigermate den indruk gaf van iemand, die bij feestelijke gelegenheid niet een reddings-medaille prijkt. Deze afgevaardigde had laten overkomen een van zijne dochtertjes, een frisch boerinnetje met fraai, hagelwit kapje op. Allerliefste verschijning, in haar landelijke dracht en met haar frissche wangen en bescheiden optreden heel wat prettiger in druk makend dan zoo-menige zwierige, opge prikte juffer, op dezen dag met' veel druk en geaffecteerd gedoê la-bende uitkomen, dat pa of oom behoort -tot de machtige heeren, die „beneden in de zaal" toegang hebben.. Het oogenblik waarop de Koningin- de Rid derzaal -binnentreedt, is altijd imposant. Het druilige weêr deed 't Dinsdag In de groote, hooge ruimte schemerachtig zijn, bijna donker. De hooggerugd'e troonzetels van mld- deleeuwsch model teekenden' zich in vage lij nen af.... Dan klopt de van goud stralende, in uniform met enorme epauletten gesto ken- generaal Van Voorst tot Voorst (is mijn voorspelling, dat Z. Exc. nog Senaats-praeses zou blijven, niet uitgekomen!?), met den hamer. Er komt stilte i-n d'e zaal, het roeze moezig gewirwar en gebabbel maken plaats voor rust, „Hare Majesteit!" kondigt de ceremonie-meester aan. Van buiten dringen de tonen van het „Wil helmus" tot de wachtenden d-oor.... De Ko ningin treedt binnen. Begeeft zich, vergezeld van moeder en gemaal, naar den Troon. Met gracieus hoofdgebaar de eerbiedige groe ten, buigingen, waarmee zij wordt verwel komd,, beantwoordend'. Rustig, eenvoudig, daardoor juist, indrukwekkend. En nadat de Troonrede Is -gezegd', volgt de heer Duymaer van Twist het „consigne", hem door den generaal-praeses gegeven^ roept „Leve de Koningin!", en de kreet vindt enthousiasten weerklank. Dan is de plechtigheid voorbij. De nieuwe Zitting .geopend. En gedurende dien ganschen Dinsdag blijft 't nog druk en gezellig-woelig in de Hofstad. Telkens ziet men heeren, in staatsie-pakje en met ridderorden op «de borst, haastiglijk voortsnellen, ook wel ergens i-n café-res taurant eventjes verpoozend, kwasi-verle- gen met de stralende pracht van hun uiter lijk, in werkelijkheid 't toch wel „leuk" vin dend: dat met zekeren eerbied', soms met jaloezie gemengd, begluurd worden door de aanwezigen, van wie enkelen geheimzinnig fluisteren, de -oogen op den „mooien meneer gericht i lil De Troonrede-1923 was zéér vaag en arm aan „zakelijken inhoud1". Zij was is alge meen erkend, en hoe kon 't ook andersl „in- mineur", maar het werd ditmaal bijna een jammerkreet. De 'bede, dat God „ons de kracht (moge) schenken om niet zonder hoop de veels zins duistere -toekomst tegemoet te gaan", zij is uitermate somber, pessimistisch. Het grauwe, dOor geen straaltje O.ranje-zon opgevToolijk-te weêr op dezen 18en September was wel in volkomen overeenstemming met den „toon" der Troonrede. Men kan haar -beschouwen' als een soort van „inleiding" tot de Millioenen-Nota van minister Golijin, des avonds van Prinsjesdag verschenen. De aankondiging van „ingrijpende maatre gelen om binneni korten tijd' het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten overeen te brengen" is niet slechts het voornaamste van dit Staatsstuk, maar vormt er feitelijk den ^nhoud" van. Des ochtends was wereldkundig gemaakt, dat de Koningin en H. M. Emma bijaldien de verlaging van de ambtenaars-salarissen- wordt doorgevoerd, afstand zullen doen naar gelijke verhouding als voor de Rijksambtenaren zal gelden dus: 10 -pet. op 1 Januari en 10 pet. wederom over 'een jaar, van het haar bij1 de Grondwet gewaarborgde inkomen. Zooals men weet, geniet prins Hendrik geenerlei Staats- inkomen. Die aankondiging der Koninklijke brieven, door H.H. M.M. aan minister lOolijn gezonden, was een soort van „toelichting" Wj de Troon rede De Mffiioenèni-Nota van minister Oolijn, met de daarin onvermijdelijk genoemde, vier groote maatregelen, heeft het verdere „verduide lijkt". Over den inhoud der Nota zal ik hier niet in bijzonderheden treden. Die „détails" zijn natuurlijk in andere rubrieken van dit blad aan te -treffen. Dat Colijn's plannen groote, hevige stormen in den lande zullen ontketenen^ wie beseft 't niet. i Wat de naaste toekomst zal 'brengen, 't -is zeer moeilijk om daaromtrent profetieën •te wagen, die eenige waarde of beteekenis hebben. De heer Colij-n is niet een, die den zelfs zeer heeten strijd schuw-t of dien vreest. Dat heeft Z. Exc. voldoende -bewezen. Maar dat „het vuurtje", hem thans op het Binnenhof wachtend; een der heetste is, waarvoor hij in zijn leven ooit werd geplaatst: hij zal 't thans wel beseffen. In de Nota van 18 September wijst de mi nister van Financiën met allen nadruk op de noodzakelijkheid, dat men rekening dient te houden „met de zekerheid van een voortgezet accrès der uitgaven en de waarschijnlijkheid eener verdere daling van sommige inkomsten". 'Voor degenen, die uit den passus der Troon rede, er op wijzend; dat „blijvend herstel van het economisch leveni" ook door „sommige al te drukkende heffingen" wordt belemmerd, reeds hadden opgemaakt, dat belasting-verla ging op het program was geplaatst, ia 't wel zeer ontnuchterend in de Nota- te lezen: „Voor zooverre betreft eene noodzakelijke verlaging van sommige al te drukkende directe heffingen, is de Regeering hoezeer van den ernst van- dit vraagstuk overtuigd' van oor deel, dat daaraan niet kan worden gedacht zoo lang het budgetair evenwicht niet verzekerd kan worden geacht Zoodra dit het geval is, zal overwogen worden in hoeverre door verdere wijzigingen in ons belastingstelsel de verlaging van sommige economisch schadelijke heffingen mogelijk zal blijken." Somber vooruitzicht „over de heele linie"!.... Terwijl wij gehoord hebben, dat Augustus 1923 ruim vier millioen minder in het Rijks- Iaad'jp bracht dan de achtste maand- van 1922. Minister Colijn's „kijk" op den toestand1 ls dus niet te „zwart"! In -trouwe, het zeer-leelijke volksdeuntje van: „Houdt er den moed' maar in!", nog altijd voor het moment -geliefd en niet-uitgezongen, blijft van heel-bijzondere toepasselijkheid, helaas! De eerste dagen van een nieuw 'Zittingjaar zijn aan -beide kanten van het- Binnenhof aan allerlei formaliteiten steeds gewijd; In de Tweede Kamer was Dinsdag-middag aan de orde d'e nominatie voor het presidium. Natuurlijk werd mr. dir. Kooien weêr nu mero één. Het geschiedde met 70 van d'e 76 stemmen-. De Kamer bezit in mr. Kooien een voor- treffelijken-i onpa-rtijdigen en doorgaans ook -gemoedeïijken leider met veel tact en met de gave om d'oor een schertsend' woordje olie te werpen op woelig-word'end'e golven. Boven dien mag de heer Kooien zich verheugen In een ijzersterk gestel, opgewassen tegen de meest-afmattende zittingen. Indien hij er nu nog in slaagt om te temperen de eigenaardig heid, hem een< enkele ma^ parten spelend, om een wat-schoolmeesterigen, autoritalr-be- rispenden toon aan te slaan, dan zal hij moeten gerekend worden tot de allerbeste praesides, die de Tweede Kamer ooit bezat. Voor de -tweede en derde plaats op de nomi natie deed zich- weer voor het verschijnsel der „protesteerende afscheiding" van de sociaal democraten, die voor No. 2 en No. 8 stemden op den heer Schaper. Volkomen begrijpelijk!De op-eene-na sterkste fractie in de Kamer heeft aanspraak op eene plaats ter lijst van voordracht. Vroeger werd dit ook weet men aldus opgevat. De heer Schaper was gedurende langen- tijd vice-presiden-t van de Kamer en- herhaalde lijk nam hij de leiding op alleszins te roemen wijze waar. 't Is niet duidelijk, zeker niet verstandig, van tact getuigend en allerminst billijk, dat men met die goed'e gewoonte heeft gebroken-. Voor de samenwerking der partijen in 's lands beltog zijn zulke dingen slechts nad'eelig. De heeren De Monté VerLoren (anti-rev) en mr. Visser van Yzendöorn (V.-B.) bleven -rrmlr?r^id^ \°°^n r\°P de 9* staan. Terwijl ik dit schrijf, is in het Lagerhuis officieel niets gebleken, nog, van een poging om de jongste Troonrede met een- Adres te beantwoorden. De Rede der Koningin gaf weinig „houvast" voor zulk adres. Wilde men wachten tot- de Nota het licht 'had gezien? Onwaarschijnlijk komt 't mij niet voor. Mr. ANTONIO. GEMENGD NIEUWS. Nederlander iin Frankrijk verdronken. Een B. T. A-telegram uit Angoulême meldt dat in den nacht van Woensdag op op Don derdag een Nederlander, 'Ven der Heide ge naamd, wonende te Weert, van een hoogtq in de rivier bij genoemde stad is gevallen. Het lijk is gevonden. Het hoofdi was verbrij zeld. Overvaren, -In het Woudmansdiep bij Leeuwarden Ia" een roeibootje, waarin twee personen zaten, door een zeilschip overvaren. De beide inzit tenden raakteni te water. De een wist zich zwemmende te redden; de ander, eem ruim 40-jarige korenmeter, is verdronken, Hij laai een vrouw en drie kinderen achter. (N. li. Ot.) Geschorst Del secrötaris-ponnimgm eesten der R.-K. Bouwvereenigiing St. Laurentius te Weesp ia in zijn functie geschorst. De gemeente som meerde hem driemaal de verplichte annuï teiten te voldoen. Hij bleef echter in gebre ke, zoodat de gemeente optrad en alle be- schelden der vereenigin-p, de huurboek- jes der bewoners incluis naar het gemeente- huis deed brengen. Een rijks-aooountamit stelde een onderzoek in. Genoemd wordt een bedrag tusschen fik® mille. Zichzelf getroffen. De 33-jarige jager H. Veneboer te Wap- serveen (Dr.) had Woensdag, op jacht zijn de, het ongeluk zich doodeLjjk in de borst te verwonden. Het volle schot was hem door 't hart gegaan. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uil de Damwereld. De standi van de match dr. Molimard1—Marius Fabre, om het kampioenschap van Frankrijk, is na de zesde partij: Fabre 1 gew„ 0 verL- 5 remise. Molimard' 0 gew. 1 verl„ 5 remise. Deze match wordt te Lyon gespeeld. Onze landgenoot B. Springer treedt als arbiter op. Na afloop dezer match gaat Springer naar Canada, om er Beauregard-, den Canadeeschen kampioen, in een match van tien partijen te ontmoeten. Beauregard wordt op het oogen blik als de sterkste speler van Amerika be schouwd, terwijl Springer de laatste twee ja ren in een match niet geslagen is. Het zal er dus spannen! Een ander Amsterdamsch Meester, mi A K. W. Damme, gaat naar Frankrijk, o. a. om er een match te spelen met Rioon, den kam pioen van Marseille. Eerst echter zal Damme een match spelen met den kampioen van Ne derland; J. H. Vos. Het is jammer voor tien wedstrijd' om het kampioenschap van Nederland, welke 20 Oc- tober aanvangt, dat zoowel Springer als Dam me nu niet kunnou uitkomen, vooral waar ook Herm. do Jon-gh wel niet zal mededingen, daar hij nog niet geheel genezen is van een vrij ernstige ziekte. Van de vier Hollandsche grootmeesters zal dus slechts Vos aan het tournooi deelnemen. In „Ons Weekblad", officieel orgaan der Damclub „D.O.S.", trof mjjv onderstaande fraaie afwikkeling. Auteur: I. Presburg. Stand ln cijfers: l2\ 18> lfl^ 18> 21. 22 en 28. Wit: 20, 25, 81, 88, 84, 80, 87, 89 en' 44. Wit. Zwart. 1. 20—14? 9:20 2. 26:14 4—9! 8. 14 8 2227 4. 8 26 16-21 o. 2682 imoet drie schijven slaan. Luw 48 geTOnM°- Stand ln cijfers: Zwart: 2, 8, 11, 19, 21, 28, 24 en 80. Wit: 28, 88, 86/88, 40, 48 ern i49. Wit. Zwart. 1. 88—29 24 81 moet drie slaan. 2. 86 7 2 11 maakt ge$n verschil hoe Zwart sla®4- 8. 40—85 28:82 4. 85 21 gewonnen. I van den maaltijd wordt be paald door den aard van het nagerecht Wanneer dat een Honig'a Pudding fit, gefabriceerd met Honig'» Maïzena, gaan allen zeer tevreden van tefeh V-A^tent Se Van Prinsjesdag. In de Ridder zaal. De Troonrede. Colijn's plannen. Somber vooruitzicht! De Kamer aan 't werk.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2