T VERBAZENDE VERLICHTING VAN INDIGESTIE VOETBALSEÏZif1923-1924. Derde Blad. HERMAN NYPELS, VAN ZATERDAU 22 SEPTEMBER 1923. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Korting op pensioen verzocht Actie van R. K. Overheldsperson sel. Een el en een verrel. Aanbieding Nationaal Huldeblijk. Benzine-rijtulgen voor de Ned. Spoorwegen- •Contróle op volvette boerenkaas- Het „Hollandsch Tooneel". Aan de Duitsche grenzen. Vlotbrug Burgerbrug. TWEEDE KAMER. Ingezonden Mededeeling. Ingezonden mededeeling. Helder - Schagen. SPORT. De Raad over Rooyaards. Het Vondelpark en de moderne tijd. Een permanente feest-oen- trale. De herleving van het cafê-chantant. De tulnbouw- en bloemententoonstelling. De eerste „werk-vergadering" van dien nieu wen Raad werd niet veel meer dan een pruttel- gesprek en debat van een verzameling men- schen, die zich, grootendeels buiten hun eigen wil om, een besluit zien opgedrongen en die zich, om dat het nu eenmaal niet anders kan en een anderen uitweg voorloopig niet bestaat, er itöch maar bij moeten neerleggen. Men had het gevoel, dat de doctor van het Leid- sche plein als contractant tegenover de Ge meente, onder het mom van „de artist, die nu eenmaal geen zakenman is, en die 'geen tijd heeft om zich met al die administratieve romp slomp volledig in te laten", in werkelijkheid een zeer doordachte taktiek gevolgd had, waar mede hij den „contractant ter andere zijde", d. i. de Gemeente, om den vinger wond, ja. om dien tuin leidde! Natuurlijk, is er,, ak zeide het reeds, op het oogenblik geen andere uitweg, werd de voordracht van B. en W.: intrekking van het Raadsbesluit, dat Rooyaards tot vasten bespe ler benoemde, tenslotte aangenomen, niet echter dan nadat diverse edelachtbaren de fiolen van hun toom over den tooneelspelen- den „dictator" hadden uitgestort. „Ergerlijk", „ongeoorloofd spel" en meer dergelijke qualifi- caties waren niet van de lucht. In hun o. i. wel min of meer gerechtvaardigde ergernis, lieten enkele sprekers, zooals de heer Abrahams en de heer Roekman, zich zelfs zoo nu en dan tot een niet onvermakelijke beeldspraak verleiden. Zoo deed de eerste opmerken, dat het van Rooyaards, verstandiger enfatsoenlijker zou geweest zijn, indien hij in plaats van ais „lijkbezorger" in Dalton's Dood en als va- cantie-reiziger naar Amerika op te treden, eerst eens orde op zijn zaken had gesteld. En de tweede, die zich tijdens de feestweek als goed sociaal-democraat verre had gehouden van alles wat met officieele festijnen te maken had, antwoordde op een desbetreffende inter ruptie, dat hij „door bijzondere omstandighe den" verhinderd was geweest de gala-voorsteL- ling in den Stadsschouwburg bij te wonen. Ook oudLwethouder Vliegen deed nog een duit in het pruttel-zakje. Hij laakte het feit, dat men Rooyaards van Gemeentezijde had behandeld op een wijze, die doet denken aan de aanmaning der bordjes met: „Behandel d'e dieren met zachtheid; spaar de vogels!" Wethouder Wibaut trachtte met zijn bekende handigheid en slagvaardigheid veel van deze critiek naar Sept. '24 te verschuiven; dè-n moet er n.1. weer een „vaste bespeler" worden be noemd1 en kan men, zoo gewenscht, de wind- van-voren tegen Rooyaards met alle kracht loslaten. En.... indien de doctor in het ko mend seizoen geen' groote tegenwichten gaat bieden, loopt hij o. i. groote kans,dat zijn „spel" dan verloren is en dat met een an deren vasten bespeler in zee zal worden ge gaan. Hij moge zich dan al dit seizoen gelukkig wanen, omdat zijn „taktiek" tegenover Ge meentebestuur en leden van zijn gezelschap, hem gelukte en hij zich daardoor aan bindende bepalingen kon onttrekken, óp den, niet eens zoo héél langen duur, gooit hij daarmede voorgoed zijn eigen glazen (op het Leidsche plein althans) in. Een voorstel van communistische zijde, dat eveneens in deze vergadering nog ter sprake kwam, om voor het Gemeentepersoneel de 45- urige arbeidsweek in te voeren, werd, met ver wijzing naar het „georganiseerd overleg", dat een collectief contract loopend tot Mei '25 aannam en dat men niet wen'schte te „pas- seeren en te negeeren", verworpen. Naar men weet, ik heb er vroeger al eens op gewezen wordt het Vondelpark, alhoe wel zeker geen instelling, die zich in mindere mate dan de Stadsschouwburg in de publieke belangstelling mag verheugen, niet alleen niet van Gemeente-wege beheerd, maar hebben H.H. Bestuurderen zich tot nu toe steeds angst vallig buiten ieder contact met den Raad of het Gemeentebestuur weten te houden.. Nog veel liever dan met dergelijke „burgerlijke, democratische" instituten in een „encanaillee- rende" aanraking te komen, hebben deze def tige regenten-nakomelingen den steun geac cepteerd van een man als Broekhuijs, dje ten minste nogeen koning was, al was het er dan maar een op loterijgebied! En, inderdaad; met behulp van dezen vorstelijken. persoon, met en benevens)die van.... de Pers, „Ko ningin der Aarde", en dus ook van vorstelijken bloede! zijn zij er in geslaagd buiten Raad en Gemeentebestuur om, het Park- voor onder gang te behoeden. Intusschen: het bloed kruipt waar 't niet gaan kan! Wordt, aan de voordeur, door het Bestuur, de „democratie1", de „moderne tijd" geweerd, door de achterdeur komt een en ander toch weer binnen. En dat zelfs niet eens bescheiden en schoorvoetend, maar in hel kleurig sport-gewaadl, met drommen fietsen en kransen en lintenZaterdag a.s. zal er n.1. in ons goede park een wi el er-wegwedstrijd plaats hebben en wat anders zich op de tribune van het Stadion en de wielerbaan „De Ger maan" te verdringen pleegt, zal zich thans scharen langs de lanen; waar kinderwagens en vreedzame wandelaars tot nu toe het rijk alleen haddenBroekhuijs en Pers schijnen nog niet voldoende om het bestaan van het Park voorgoed te verzekeren. De .Sport wordt nu ook te hulp geroepen. „Koninklijk" is zij' wel niet, maar zoo on-Koninklijk als Raad en Ge meentebestuur toch ook nog niet, denken waarschijnlijk onze Vondelpark-regentefi Of echter, vroeger of later, nu de achterdeur open ging, ook de voordeur niet voor „den mpdernentijd", die nu eenmaal terecht insti tuten als dit Park als instellingen van publiek belang, die medezeggingsschap van de gemeen schap eiscben, beschouwt, zal moeten wor den open-gezwaaid, blijft een vraag, die misi- schaen alleen nog door bovengenoemde Be stuurderen ontkennend beantwoord wordt. De smaak voor „spelen", voor „feeeten" zit er nog steeds in. De Vondelparkwedstrijden zullen daar o. m. aanstaande Zaterdag wel een bewijs van leveren. Er zijn den laatsten tijd; nadat de afgeloopen feestweek hun een aange name verrassing bereid had, zelfs geestdriftl- gen opgestaan, die, met een variatie op het overbekende volkslied, een „Houdt er het feest maar in!'" aanheffen.... Wij feesten te weinig, zeggen zij. Daarmede verliezen we een practisch en machtig middel ter „volksopvoeding". Het feesten bevordert de eenheid; vooral nu gebleken' is, dat wij het toch ook wel kunnen! En daarom: houdt er, op gezette tijden, het feest in! Laat b.v. die tri bunes op dien Dam staan, Iaat daarbij ook en kele andere feestversieringen min of meer per manent blijven, opdat er zoo nu en dan een smaakvolle, feestelijke veiligheidsklep kan worden opengetrokken. Het denkbeeld heeft, ontdaan van zijn over drijvingen, een grond van waarheid Met dien grond kan b.v. bij de plannen voor de bebou wing van het Middendam-terrein zeer wel reke ning gehouden worden. En dat werd dan ook al gedaan! Architect Walenkamp toch, wiens plan voor de Dam-bebouwing den laatsten tijd zeer zeker aan populariteit is gaan winnen en 'die onverdroten doorgaat met zijn „Dam-op- lossdng" te propageeren; heeft thans zijn pro ject zéé gewijzigd, dat „het nationale plein, na voltooide bebouwing ook ais een soort „per manente feest-centrale" zal kunnen dienen. Zijn, (hans gewijzigd, plan biedt het voordeel dat het vele, anders tegen elkander botsende denkbeelden op gelukkige wijze vereenigd. Hij denkt zich, op de plaats waar nu #og de feesttribune staat, een gebouw, dat geljjk- vloersch ingelicht voor groote magazijnen, op hooger gelegen verdiepingen ruimte biedt voor een café-restaurant; een combinatie, die men in vele buitenlamjsche steden eveneens aan treft. Het geheel zou dan wat naar achteren komen te staan en aan de voorzijde zouden dan vanaf de restaurant-verdieping terrassen kun nen afloopen naar den rooii^n-aan-den-Dam. Drie vliegen in één klap! de winkel, het restaurant en, in den vorm van die terrassen, de gewenschte permanente tribune! Het zou werkelijk niet slecht zijn; haast te goed om nog eens. tott werkelijkheid te worden! Dat men daarnaast ook nog enkele andóre, uitstekend geslaagde, f eest-decoraties, zooals hi de eerste plaats de fonteintjes1 in de Regu liersgracht, met weinig kosten en moeite in een soort permanente reserve zou kunnen houden, is ook eeni aantrekkelijk denkbeeld; lat onze vroede vaderen van meer dan één zijde ter ernstige overdenking wordt aanbe volen. Doorgaande op het hoven-ingezette „fees- terig" thema is het taisschien een reactie op het malaise-geklaag en dé Troonrede-in- raineur? wil ik met een enkel woord' nog wijzen op de herleving van het café-chantant, die Ongestoord; zonder veel gepraat, stil-weg zijn gang gaat. Het publiek, aan den eenen kant min of meer beu van al het getheoretiseer over „het toorteel", en aan den anderen kant wat moe van de bioscopische „superlatieven", krijgt de smaak weer terug in het „spectacle- varié", dat in zij'n verscheidenheid geen tijd laat voor verveling en waar meerdere „num mers" van véél en zéker „kunnen" getuigen. En dat alles zonder pretentie! Een stuntelig acrobaat b.v.- is niet denkbaar: hij valt en daar mee uit. .Een stuntelig acteur daarentegen blijft spelen on.... verlangt daarnevens nog, lat wij zijn kunstenaars-pretentie zoet blijven slikken! Zóó herwint het variété terrein: Rozen- theater, Eden, Palais des Attraotlons, enz., zij allen zijn dit seizoen met goede programma's begonnen en wie niet volkomen veraesthetl- seerd ls, of zich in „Ivoren torens" opsluit, kan dit niet anders dan toejuichen. Ook zullen we dit seizoen geen gebrek aan tentoonstellingen hebben. Nadat de diverse jubileums-tentoonstellingen gedaan zijn en Hagenbeek met zijn leeuwen en tijgers en beeren uit het Paleis voor Volksvlijt zal ge trokken zijn, staat een heel lijstje exposities op het programma: een tentoonstelling voor Volksvoeding, een tweede „Taba", een tentoon stelling yan Britsche Indiustrie, enz„ enz. Deze, buiten het jubileum staande reeks, werd dezer dagen reeds geopend met de Tuinbouw- en Bloemententoonstelling in het Gebouw der Rijwiel- en Automobiel-Industrie aan het eind van dè Ferdinand Bolstraat, Een kleurig en geurig en schoon begin! Deze uiterst geschikte hall is herschapen in ©en lusttuin, waar men een oogenblik geheel en al' vergeet, dat men eigenlijk te midden van een hulzen-zee leeft.... Dan eens waant men zich te midden van de vreemdsoortlgste cactus-vormen In een of ander Oostersch landschap, dèn weer te midden van volle rozen-bossen, in een stil plekje van een mid-zomer-tuin.... Een bloeiend, schoon afscheid van den wij kenden zomer en.een lokkenden, uitnoo- digenden welkomstgroet van het beginnend tentoonstelhngs-seizoen! Blijkens het ontwerp van. Wet op- de Mid delen verschillen de ramingen der voor naamste inkomsten voor het dienstjaar 1924 vergeleken bij het vorig dienstjaar, als volgt; Grondbelasting plus 482,000, Personeel© belasting plus 500,000, Inkomstenbelas- tuig, dividend- en tantièmebelasting gelijke raming, Vermogensbelasting min 500 000 Accijns op suiker gelijke raming, ld. op wiin Id°P m£ 9,900,000, ld. op zout plus 100,000, ld. ?P bJ^ Pl™' 600ff,Id' °P ^slacht plus 1,200,000, ld op tabak min 3,000,000, zegelrechtfin min 2,500,000, Registratie rechten min. 2,000,000, Successierechten Invoerrechten min 4,000,000, Statistiekrecht min 200,000. De periodieke tractementsverhooglngen. Do regeering heeft, na kennisneming van bot advies van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, besloten niet over te gaan tot het stopzetten over 1924 van perio dieke traktementsverhoogingefL. Dit besluit is gebaseerd op de overweging, dat bij de herziening der salarïsregeling, welke voor 1925 tot stand zal komen, het vraagstuk der periodieke verhoogingen in zjjn geheel onder de oogen zal worden ge zien. De minister vair staat jhr. mr. A. F. de Sa- vomin Lobman heeft zich per brief tot den minister van financiën gewend met het ver zoek, op zijn pensioen een gelijke korting toe te passen als zal worden toegepast op de wedden van de landsdienaren in actieven dienst De Rijwielbelasting. In verband met de in de millioenennota aangekondigde Rijwif Ibelaating schrijft men uit Brussel aan de Telegraaf: U krijgt een fietsbelasting? Veel geluk er mee en moge zij zoo eenvoudig worden ge ïnd als hier. Er zijn hier veel ingewikkelde inningsmethoden. Met de belasting op het fietsverkeer valt het inee.Gij loopt een belastingkantoor binnen en betaalt 10 francs. Op staanden voet schrijft de beambte uw identiteitskaart af in een daartoe bestemd register en vermeldt er-het nummer bij-van de „veloplaat", die hij u ter hand stelt met een kwijtsohrift. En klaar is Kees. Rijdt iemand fiets zonder-dat zijn „veloplaat" op een zichtbare plaats aan het rijwiel is be vestigd, dan maakt do eerste de beste poli tieagent procesverbaal op tegen zoo'n inge- breke gebleven belastingbetaler. Maakt men zich ergens aan een overtreding schul dig en poetst men de plaat niet de velo plaat dan is men verraden als iemand, het nummer van de „veloplaat" kan opnemen. Er is immers een register, waarin dat num mer staat met naam en woonplaats. Gm het jaar dient elkeen opnieuw zij 'be lasting te betalen: het geëmailleerde plaatje dat hier den vorm heeft van een hart, en dat rood gekleurd is; wordt gelijk alle harten na eenigën tijd afgedankt en vervangen door een groen plaatje met gewijzigden vorm. Er zijn veel belastingen die men gemak kelijk ontduikt: die op de fietsen niet De inningsmethode en de oontrole zijn te- een voudig. Zij werken dag in dag uit. Uitvluch ten zijn welhaast niet mogelijk. r Donderdag hebben de R. K. Centrale van burgerlijk nijverheidspersoneel, de R. K. bond van spoorweg-personeel St. Raphaël en de É.K. bond van politiepersoneel St. Mi- chaël vergaderd, ter bespreking van die ac tie, die speciaal door het R.K. overheids- en semirpersoneel zal weiden gevoerd tegen de regeeringsp'lannen inzake de salarisvermin dering. Besloten word,s zoo mogelijk in de eerste helft van Ootober te Utrecht een pro testvergadering te houden, en voorts aan de onlangg in het leven geroepen en over het geheele land verspreide comités van actie te verzoeken; plaatselijk of gewestelijk soort gelijke vergaderingen te beleggen. te*- De Minister van Arbeid; Handel en Nijver heid heeft ter inwinning van. advies aan de Kamers van Koophandel toegezonden den tekst van een concept voor een ontwerp van wet betreffende de herziening van de IJkwet. In de toelichting tot dit concept wordt opgemerkt, dat, hoewel ook door de bestaande Wet betref fende de maten, gewichten en weegwerktui gen; het decimaal stelsel voor Nederland van overheidswege tot grondslag voor maten en gewichten werd genomen, tot op den huldi gen dag nog steeds het gebruik van oude be namingen voor maten en' gewichten als b.v. el, pond, enz. in niet onbelangrijke inate wordt gehandhaafd. Ten deele is dit gebruik van oude benamingen naast die van bet decimaal systeem aan sleur te wijten. Daarbty komt echter, en dat is in deze het belangrijkste, dat daarin een middel zit tot oneerlijke concurrentie. Voor namelijk ls dit het geval bij het gebruik van het woord „el", doordat manufacturen b.v. in étalages van een prijs worden voorzien, die bij het publiek den Indruk wekt als te zijn be doeld per meter, doch die tenslotte blijkt Inder daad slechts bedoeld te zjjn voor een lengte maat van circa 69 cM., die de wankelier een el noemt. Naar het den 'Minister voorkomt, kan het genoemde euvel bestreden worden, door In de bestaande IJkwet de oude benamingen voor taan niet meer te noemen en hierdoor zal het gebruik van deze maltoni of gewichten of hunne 'benamingen bij handelstransacties zooder meer strafbaar worden. Vrijdagmiddag heeft in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft do plechtige over dracht van het nationaal huldeblijk aan de Koningin plaats gehad. De heer O. van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, hield daarbij een toespraak. Het huldeblijk bestaat in het resbaureeren van het koor der kerk, dat opgericht wordt als een monument. Er zal een' plaat worden aangebracht met een in,scriptie in het Latijn, waarvan de vertaling is: „Willem de Eerste, de Vader des Vaderlands, verwacht hier de opstanding". Het ongunstige weer was oorzaak, dat velen van buiten de stad waren teruggehou den en dat dientengevolge de drukte niet zoo groot was als men had mogen verwachten, Alleen op de Markt was de drukte groot. Reeds te kwart voor een' begonnen zich aan weerskanten van den kerkingang de toe schouwers te scharen, terug gehouden door politie te voet en te paard, en geleide lijk werden langer en breeder de levende strepen die het groote middenvak omlijstten, en kwam er daar achter langs en voor en aan de gevels beweeglijkheid en vertier. Dan, later, hegonnen om den hoek van het stadhuis heen de auto's te komen en de rij tuigen, auto's vooral, tot het één eindelooze rij werd, die langzaam aan den eenen kant over het plein kroop tot vóór den tempel, waar de kinema's draaiden en de fotografen, een leger van fotografen, neusden en draai den en de halzen1 rekten, om plots weg te duiken de hoofden, te loeren in en te klak ken met de toestellen. Tegen 2 uur wordt het droog, en geleide lijk komen nu ook de belangstellenden. Een dichte haag menschen staat ter weerszijden van het pleiii. Precies 2 uur rijdt de met de 4 paarden bespannen Victoria, waarin Hare Majesteit is gezeten, de Markt op. Een ©ere wacht van studenten en burgers stelt zich tegenover den ingang der kerk op. In de kerk was een en ander voortreffe lijk geregeld. JDr. Johan Wagenaar be speelde het orgel en de Madrigaal-vereeni- ging onder leiding van Som Dresden, zong den 138sten Psalm, getoonzet door J. P. Sweelinck. Na de rede van Ds. Van der Voort van Zijp wordt door de aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen. Nu verheft zich de Koningin era spreekt met zeer duidelijke stem haar antwoord uit. Na haar met kracht uitgesproken: „Wees een zegen'' klinkt een „Leve de Koningin'8 en een driewerf „hoera" en wordt haar het „Dat 'sHeeren zegen op U daal" toegezon gen. Terwijl dan het orgel en' het koper- ensemble onder leiding van don heeartL. W. Schweitzer het „Komt, dankt nu allen God" inzetten, wordt de vorstelijke familie door het gerestaureerde koor en den kooromgang rondgeleid, waarbij H. M. van haar bewon dering voor het volbrachte werk getuigde. Ter herinnering hieraan is in den Noord- hoek van het koor een gedenksteen aange bracht met de woorden: „In het jaar van het zilveren regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd deze gedenksteen door Hare Majesteit onthuld op den 21sten Sep tember b;j het tot stand komen' van het her stel van het koor dezer kerk". Nadat de Koninklijke familie weer heeft plaatsgenomen, klinken het „Gelukkig Va derland" en „O Heer die daer" uit^alerius' Gedenck-clack, uitgevoerd door Dresdens Madxigaalvereeniging. Onmiddellijk daarna zetten orgel en koper weer in met Hfindels „Halleluja" en de vorstelijke personen ver laten de kerk. Buiten had een -huldebetooging plaats, waaraan diverse vereeniginigen deelnamen. De A.E.G. te Heerlen meldt dat zij een benzinerijtuig heeft geleverd, het eerste van het drietal dat bestemd is voor de Nederland- sche Spoorwegen, die deze „zichzelf voortbe wegende spoorwegrijtuigen" denkt te ge bruiken op het baanvak ZwolleKampen. Bedoeld rijtuig heeft 64 zit- en 20 staan plaatsen. Het is ingericht als „éénmanswa- gen". Het heeft gistermorgen een proeftocht gemaakt van Heerlen naar Utrecht, afstand 176 K.M., en is zegt de A.E.G., precies op tijd te Utrecht aangekomen. De eerste grondslag voor de controle op vol vette kaas bereid op de boerderijen is, dat er op de boerderij geen melk bewaard wordt van den eenen kaastijd tot den anderen. Ge schiedt dit niet en is er op de boerderij geen melkcentrifuge aanwezig, dan kan er geen merk worden afgeroomd en wordt uitslui tend volle melk tot kaas verwerkt. Hierop is de bedrijfsooutróle 'der stations voor volvette kaas gegrond. Als neven-eisch, als tastbaar contrölemiddel geldt hierbij, dat een mini mum vetgehalte in de droge stof der kaas geëischt wordt. Het bestuur van het KaasooAtrólestation Zuid-Holland voor volvette kaas heeft beslo ten, aan dezen grondslag streng de hand te houden en het bewaren van melk aan de aan gesloten leden te verbieden. Dit verbod geldt: a. voor hen, die in het najaar dagbaas wenschen' te maken (dus die eenmaal per dag de volle melk van den morgen en den avond te samen gaan verwerken); b. voor hen, die een gedeelte der kaasmelk laten overstaan tot een volgende maal. Op dagkaas mag het rijksmerk voor vel vette baas niet meer worden aangebracht; ook niet op die, welke bereid is uit volle melk. Leden, die dagkaas willen gaan ma ken, worden tijdelijk als lid geschorst en hunne merken worden verzegeld. Het bestuur heeft van het bovenstaande aan de leden mededeeling gedaan. Hoewel het zich volkomen bewust is van de verre strekking zijner maatregelen, meent het niet anders te kunnen handelen, daar het hier geldt het bevestigen van den grondslag der Nederiandsche contróle op volvette kaas be reid op de boerderijen en het handhaven van den goeden naam dier oontrole. (Het „Hollandsch Tooneel" .krijgt een nieu we, tweehoofdige directie, met als directeu ren de hoeren Louis de Vries en Herm. Heyermans. Wanneer alles loopt, zooals de ondernemers van het plan zich dat voorstel len, zal nog in deze maand en wel op Zater dag 29 September, de Naaml. Venn. „Het Hollandsch Tooneel" haar seizoen openen in den Hollandschen Schouwburg in de Plantage. Van regeeringswege zijn aan de grenzen maatregelen getroffen tegen overstrooming van ons^land door ongewenschte elementen uit Duitschland, in verband met d'e onlusten aldaar. In de Waterstaatsbegrooting voor 1924 wordt medegedeeld, dat devlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal ten Westen van Burgerbrug in zoodanigen toestand ver keert, dat het gewicht der vrachten, welke daarop worden toegelaten, reeds moest ver minderd worden; een algeheele herstelling, gepaard met vernieuwing van enkele onder- doelen, is noodig. Donderdagmiddag te 1 uur kwam de Kamer bijeen ter vaststelling van de regeling van werkzaamheden. Vooraf houdt president Koo ien een, door de leden staande aangeboorde, openingsspeech, waarin hij er op wees, dat de leden, al zijn zij het dikwijls niet met zijn voor stellen eens, de moeilijke taak van den Voor zitter toonen te begrijpen. Nadat enkele com missies zjjn benoemd en de afdeelingen zijn samengesteld, wordt dé vergadering geschorst ter verkiezing der afdeeMngsvoorzitters. Daar na is de regeling van werkzaamheden aan de orde. Er is een nerveuze belangstelling: men. voelt den strijd aanstaande; deze anders zoo for meels, zakelijke bezigheid wordt het eerste treffen tusschen regeering en oppositie. Allereerst wordt vastgesteld de behandeling der begroetingen. Als de Voorzitter daarna voor 11 October a.s. de behandeling aan de orde stelt van dé Vlootwet, vraagt de heer Dr es- selhuys, leider van den Vrijheidsbond; het woord. Met grpote teleurstelling heeft spr. kennis genomen, van dit voorstel, waartegen hij zich ernstig wil verzetten. 'De Kamer 'kan over de urgentie van 't ont werp moeilijk oordOelen. Spr. voert verschillende argumenten aan, die tot uitstel van behandeling dringen, er zijn belangrijke vergissingen gemaakt in de annuï teiten-berekening, de verminderde kansen op oorlog in den Stillen Oceaan; en, spr. hoofd argument: dat behandeling op 11 October kennelijk elk verbafld zou losmaken tusschen Öen toestand van onze financiën en de uitgaven kan in vijf minuten worden verkregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in eene kleine hoeveelheid warm wa ter, onmiddellijk na het nuttigen van voedsel,'of wanneer pijn wordt gevoeld. Duizenden diie het geprobeerd hebben verklaren dat er geen middeil bestaat dat met Gebismureerd Magnesium te ver gelijken ie voor indigestie, inaagontetoking, aeiditeit en dyspepsie. Denkt er aan om Gebis mureerd Magnesium te vragen, het middel dat gewaarborgd wordt Uw pijn binnen 5 minuten tot bedaren te zullen brengen, of anders kunt gij op aanvraag Uw geld terug bekomen. Gebismu reerd Magnesium Depöt, N&ssaukade 314, Am sterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. Weigert alle Vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het eehte Gebismureerd Magnesium krijgt. voor de Vlootwet. Die zullen binnen zes jaren 300 millioen beloopen. Spreker dient tenslotte een amendement in op 's voorzitters voorstel, strekkende om de behandeling van de Vlootwet uit te stellen tot na* de algemeene begrootingsdebatten en de Indische begrootingen. De heer Troelstra zal zijn verontwaar diging bedwingen over het doordrijven van dit ontwerp in een tijd, waarin de levensstandaard zakt en de salarissen omlaag gedrtikt worden. Hij wijst op het gebeurde in 1922, toen de heer Nolens uitstel van behandeling verkreeg. De katholieken mogen wel bedenken, dat zij, indien zij de illusies toen gewekt, niet ver wezenlijken, ook een groote teleurstelling in eigen kringen zullen teweegbrengen^ De regeering heeft blijkbaar een principieele oplossing aanvaard bij de oplossing van de crisis. Daarover wenschen wij nadere inlich tingen. Zijn de vlootplannen technisch van zoodanigen aard', dat het beoogde doel zal wor den bereikt? Spr. dient een motie in, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd dé Kamer de noodïge ge gevens !te verstrekken omtrent de urgentie en tot zoolang geen beslissing te nemen. Wordt de motie verworpen, dan^zal spr. interpelleer en. De Voorzitter dér Kamer zet uiteen, dat zijnerzijds het voorstel tot behandeling op 11 October is gedaan, in overeenstemming met een schrijven van de regeering, waarin ver dere opschorting der behandeling onverant woordelijk wordt genoemd. Ook mondelinge informatie deed den voorz. begrijpen, dat de regeering de Vlootwet gaarne vóór de begroo ting behandeld- zou willen zien. Spr.' meende de Kamer een genoegen te doelt, met aldus een rustige behandeling in October mogelijk te maken. Eén argument voelt spr. ook: nader uit sluitsel over de crisis en over de financiën zou gewenscht zijn. Uitstel tot December zou spr. ongewenseht achten. Kan er nu niet, zooals de heer Troelstra wil, een gedachtenwisseling met de regeering voorafgaan? Spr. meent, dat de heer Troelstra dit door een interpellatie zou kunnen bereiken, zooais deze zeide van plan te zijn geweest. Die inter pellatie zou op 11 October te houden zjjn. Nadat over de kwestie: motie of interpellatie nader van gedachten is gewisseld, komen beide voorstellen: voorstel-Dresselhuys en motie- Troelstra, in stemming en gorden verworpen met 47 tegen 85 stemmen, rechte tegen links. De interpellatle-Troelstra wordt zonder stemming goedgekeurd en beipaald op 11 Oo tober. Hoewel de heeren Hugenholtz en J. ter Laan zich verzetten tegen de verdere afwerking deï regeling van werkzaamheden, zoolang niet deze interpellatie is afgeloopen, wordt 's Voorzitters voorstel tót regeling der werkzaamheden met 47 tegen 35 stemmen aanvaard. VOETBAL-TRUIEN voor verschillende plaatselijke vereenigingen. VOETBAL-BROEKJES (model Engelsche Voetbalbond). VOETBAL-KOUSEN in diverse prijzen' en kleuren. .Verder voorradig ZWIKLAPPEN, CEINTUURS, BRETELLES, FLUITEN, enz. Zeer groote keuze in zuiver wollen TRUIEN, kleuren wit, marine en grijs, vanaf 16.60. GYMNA9TIEK-TRUIEN en -PANTALONS in alle maten. Heerenmodemagazijn Het wedstrijdprojrrainma van den N. V. B. Afdoolde® .1. Ie klasflo. Zaandam: Z.F.C.AJax. Haarlem: R.C.H.H.V.V.; H.F.O.V.O.C. Rotterdam: Fedj- enoord—IS.V.V. DbrdroahtD.F.O.'t Gooi. 2e klasso A. Amsterdam: D.E.CSpartaan; D.W.S.'W.F.C. Warmorvoor: Q.S.C.Hollandia. Formerend: PurmorstoijnZ.V.V. Alkmaar: Alo- maria VictrlxÉ.D.E. /Öe klasso A. HeldorH.R.O.—H.S.V., ech.r. Jongens. Velsoroord: V.S.V.—Haarlem, sohr. Green. Amsterdam: T.O.GDe Kennemers. 3e klasse B. Enlkhuizen: "West-FrisiaK.F.C. Oostzaan: O.S.V.—D.W.V. Amsterdam: Steede Voorwaarts—E.,V.C.Sl'otordijk—E.D.W. 3o klasso C. Amsterdam;)AmstelHortus; Wiilhelmina Vooruit—Swift. Weesp: Rapitditas— Zaanlandia. Bussum: Alleen Weerbaar—[N eor- landia. x A f d' o e 1 i e g II. lo klasse. Amsterdam: Blauw Wit—Storm vogels. Den Haag: H.B.S.Elxcelsior; Quick— Haarlom. Utrecht: UW.—O.D.S. 2o klasse A. Amsterdam: AJT.C.Zand voort: Haarlem: SchotenB.M.T, Den Haag: AD.O.— Xorxes. Delft: Concordia—Blocanendaal. Rotter dam: Neptumus—(V.VA. Het wed strijd programma van den N.-H. V. B. Ie klasse B. Helder 2C.S.V. 1," aanvang half drie. scheidsrechter Kort. Alkmaar: V.A.F.jJ. 1—Geel Wit 1, scheidsrechter Meienaar. Koog aan do Zaan: K.FjC. 2—'W.F.C. 3.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9