E T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde -voor het ma chinisten-examen diploma B de heer J. Bak ker alhier. Concert. Laatste gemeenteooncert (bij gunstig weder) door de muziekver. „Winnubst", he denavond! van 8 tot half 10 uur in de Muziek tent Programma L Feostmaxsdh L. A. Ilaiz ebrook 2. La Vestale. Ouverture J. G. VastocT 3.- Ani FiHhlingismorgen. Voleo F. van den Bossche 4. a. Abendgebet D. Kruig b. 'Itondez-voua Wïlih. Alettor 5. Sous les Cytlsos L. Bajus G. Faust Fantasie Qounod 7. Gloiro k la paix P. J. van Abeelen Volksconcerten Kon. Marine. Onder nadere goedkeuring van de betrokken autoritei-ten zullen dezen winter wederom volksconcerten worden gegeven door het Staf- muziekkorps Kon. Marine. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf werd Dinsdagmorgen aanbesteed: a. het inrichten van een gedeelte der Bootmansbergplaats tot Bureaus van de afdeeling Arsenaal en het verrichten van eemige werkzaamheden aan de Bureaux der afdeeling Magazijnsdienst; b. het inrichten van de bestaande Bureaus der afdeeling Arsenaal tot Repetitiezaal. De volgende billetten waren hiervoor in gekomen: J. Keesman, Behagen' perceel a '23649.—, perceel b 8028.voor de massa 26672.Ph. F. Gomes, Helder, a 21430—, b 1925.—, massa 23355.—; A. Krijnon, Helder, a. 20226.—, b. 2658.—, massa 22879.—; Minneboo Walboom, Helder, a. 19510.—, b. 2270.—, massa 2178Q.— J. de Vries, Amsterdam, a 18815.—, b 2114.—, massa 20829.—, H. Riemers Jr., Helder a. 18445.—, b. 1766.—, massa 20211.—; Ant. van der Wouw, Helder, a. 18210.—, b. 2060.—, massa 20270.—; G. Groot, Helder, a. 17850.b. 1894. massa 19700.—; H. Riemers Sr., Helder, a 17666.—, b. 1592.—, massa 19258.—; J. Veriieus, Helder, a. 16937.—, b. 2108,—, massa 18980.—; G. Lastdrager, Helder, a. 16500.—, b. 1660.—, massa, 18060.—; Gebr. van Pelt, Helder, a. 16200.b. 2000.massa 18200.—; F. Wormsbe- cher, Bilthoven, a. 16000.b. 1600. massa 17600.—; Starrenburg Boerdijk, Helder, a. 15630—, b. 1820.—,' massa 17450.Gebrs. Smit, Helder, a. 16500. b. 1600.—, massa 17000.—; T. Drijver, Helder, a. 15110.—, 1772.—, massa 16882.—. Uitslag aanbesteding. Uitslag der door den Gamizoens-Oommari- dant te Helder op 25 September gehouden openbare aanbestedipg voor de levering van brandstoffen ten behoeve vaü korpsen en in richtingen in het garnizoen. o. Bakker, Helder: steenkolen, Engelsche 22.75; Staatsmijnkolen 26 per 1000 K.G.; lange turf 2e soort 1 per 100 stuks; vuur makers 0.325 per 100 stuks; cokes 1.60 per H.L.; eierkolen 8.20 per 100 K.G. H. Booij, Helder: steenkolen 28 per 1000 K.G.; lange turf Ie soort 1.40 per 100 stuks; vuurmakers ƒ0.35 per 100 stuks; houtskool- briketten 6 per 100 stuks. Fa. Gebr. Kruljff, Helder: steenkolen 23 per 1000 K.G.; lange turf 1.20 per 100 stuks; vuurmakers ƒ0.40 per 100 stuks; houtskool- briketten 6 per 100 stuks. I. de Haan, Helder: steenkolen 29.50 per 1000 K.G.; lange turf ƒ1.45 per 100 stuks; vuurmakers 0.44 per 100 stuks; cokes 1.75 per H.L.; eierkolen 8.58 per 100 K.G. Viering 25-jarig bestaan der R.H.B.8. te Helden Het comité tot viering van het 25-jarig be staan der R. H. B. S. te Helder verzoekt.bij deze alle oud-leerlingen d'er R. H. B. S., die Zaterdag 29 September te Helder zijn, alsmede d.e leerlingen; die de R. H. B. S. nog bezoeken, zich op bovengenoemden datum om kwart over elven in de vestibule van het station te verza melen, teneinde de oud-leerlingen, die met den trein van 11.21 u. mochten aankomen, feeste lijk in te halen. In de wachtkamer 2e klas zullen de oud- leerlingen worden begroet, waarna men zich gezamenlijk naar „Musls Sacrum" in de Ko ningstraat zal begeven, waar gelegenheid is onder het genot van eenige ververschlngen en een dansje oude vriendschapsbanden te versterken of te vernieuwen. Het programma geeft verder aan: Des na middags te half drie, receptie door Directeur en Leeraren der R. H. B. S. in het Schoolge bouw. Van half 4 tot half 6: Thé dansant met bal in „Casino"., 8 uur 's avonds Cabaret in „Casino". 10 uur Bal. Voor bijzonderheden betreffende het souper verwijzen wij naar de advertentie in dit num mer. Voor introducties wende men zich tot Mej'. Rusting, Hoogstraat 86, of Mej. B. de Boer, Spoorstraat 28. Men wordt verzocht de toegangskaarten hi ede te brengen. Openbare les Muziekschool „de Toonkunst". Gisteravond gaf de heer De Hoogh, direc teur der Muziekschool „De Toonkunst alhier, eene uitvoering d'er Instrumentale klasse, öoio- zang en Koor-klasse voor leerlingen, ouders van leerlingen en genood igden. Reeds vóör zevenen was de zaal van „ca sino" flink bezet met meisjes en jongens en hunne ouders. Fijn vonden ze het om straks, als mynneer De Hoogh het teekon gaf, voor alle men schen, die in de zaal aanwezig waren, te mo gen spelen, maar-een beetje angstig was het toch ook wel. Je kon nooit eens weten als per ongeluk eens een noot oversloeg, boorde natuurlijk ied ereen het, en dat is nog heel iets andefs dan of vader en moeder (en mis schien mjjinheer De Hoogh of juffrouw Root- lieb ook wel), je eens hooren fouten maken. iMaar.... 't ging best, hoorl Mijnheer Dp Hoogh had' eer van zijn werk, vooral de oudere leerlingen speelden of zongen al heel goed. Blijkbaar dacht iedereen er zoo over, als ge volg waarvan den directeur en Mej. Rootlieb bloemen en een mooie palm werden aange boden. De verschillende zang- en piano-nummers volgden elkander op en na de pauze waren wij nog in de gelegenheid een paar stukjes zang, „Rozenlied" yan L. Thuille en „O, heerlijk" van H. O. van Gort door den Damescursus te hooren zingen, welke ons- beiden zeer. goed voldaan hebben. Nadat de oudere leerlingen der Muziekschool eenige goed uitgevoerde quatre-mains en piano-solo's ten gehoore brachten, werd1 deze avond1 besloten met een 8-tal heel mooie trio's voor viool, piano en solo-zang. De malaise. Naar wij vernemen is tengevolge van slapte in het bedrijf het grootste gedeelte der werk lieden, werkzaam op de werf „Lastdrager", ontslagen. Naar de. directie ons mededeelde, betreft het ontslag 16 menschen. De tijdsomstandigheden, en voornamelijk dé bezuinigingen, die aher- wege ingevoerd zijn, waren oorzaak, dat de directie, die ai het mogelijke heeft gedaan het bedrijf aan den' gang te houden, zich genood zaakt zag tot dezen maatregel. Behalve parti culier werk, had de werf dikwijls opdrachten van het loodswezen. Met kunst- en vliegwerk kon het ten vorigen' jare nog in stand worden gebonden. Thans is dit onmogelijk, en de heer Bok zag zich genoodzaakt van zijn 25 werk lieden het grootste gedeelte té ontslaan. Hoewel dus thans nog 9 menschen aan het werk zijn, zal dit, als de omstandigheden niet spoedig teranderen, waarschijnlijk ook niet van langen duur zijn. Stedelijk Muziekcorps. Naar wij vernemen wil het Stedelijk Mu ziekcorps trachten met steun van particulie ren gelden bijeen te brengen om <Je muzi kanten uniform-Meeding te verschaffen, evenals men dit vroeger xnet de bekende pet ten wist te bereiken. Voor het vermeldie doel tracht men een dames-comité te vormen, om door middel van propaganda en concerten de noodlge gelden te verzamelen. Men hoopt op de welwillende medewerking ton verschillende dames, die voor het ons sympathieke doel zullen worden aangezocht. Feestcommissie Keizerstraat Gisterenavond vergaderde de feestcommissie van- de Keizerstraat in hotel Smit ter bespre king van de financiën.Er bleek een batig saldo van 52.57 over te zijn. Besloten werd dit saldo voor éen liefdadig doel te besteden. Gemeenteraad van Helder, op Woensdag 26 September, des n.m. 8 uur. Geloofsbrieven. Onderzoek der-geloofsbrieven van het nieuw verkozen raadslid' D. de Zee. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 4 September 1923. Ingekomen Stukken. q. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland op de 2e supple- tolre begrooting, dienstjaar 1923; b. Alsvoren op de raadsbesluiten van 14 Augustus 1923 tot uitgifte van gronden ln erfpacht aan F. Wérmsbecher en O. O. Dito; c. Bericht van aanneming der benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim van' Mevr. K. JaringLen- derink; di Goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten op het uitbreidingsplan voor Hulsdui nen. e. Verzoek van de Vereeniging tot oprich ting en exploitatie van een „Reizend Drank- weer Museum", om over 1923 een subsidie te willen toekennen. f. Voorstel1 van de raadsleden B. Zonder van, R. Boogaard, J. Borkert en O. Heijblok in zake wijziging van de besteksbepallngen ln dien zin, dat de werknemers een loon wordt gegarandeerd naar een werkweek van 48 uur. Pensioen. MedeÜeellug van het pensioen d'oor Burge meester en Wethouders toegekend aan oud- wethouder D. O. A. de Zwart. Verkeerswezen. Voorstel tot het maken van een weg naar Huisduinen en tot aankoop van een strookje grond Licht en Lucht Voorstel .tot naasting van de eigendommen der Vereeniging „Licht en Lucht". Woningstichting. Voorstel1 tot ruiling van strookjes grond aan de Anemonenstraat met de Woningstichting. V ervolgondcrwlja. Voorstel tot opheffing van die vervolgcur sussen, verbonden aan de scholen 2 on 13 en tot vaststelling van een nieuwe Verordening' tot regeling van het openhaar vervolgonder- wlja Onderwijs. Voorat el om het besluit van 14 Augustus 1923 tot overplaatsing en het verleenen van eervol ontslag aan dien onderwijzer Oh. L. yan de Bilt in te trekken. Straten. Voorstel tot het leggen van bestratingen en rioleeringen rond de school aan de Van Galen straat. Onvoorziene uitgaven. Voorstel tot het döen van betaling uit den post „Onvoorziene Uitgaven". Erfpacht Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aanvragen en aanvaarden van de erfpacht van een stukje grond aan de Prins Hendriklaan. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan G. Groot. Voorstel tot wijziging 'van het besluit van 13 Juni 1923 -tot uitgifte van grand in erfpacht aan de firma Gebr. Smit Arbeidsloon. Voorstel om afwijzend beschikken op het verzoek -van de afdeeling Helder van den Ne- derlandschen R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" om uitbetaling van 3 uren ar beidsloon per week, wegens loonderving. Pensioen. Voorstel óni afwijzend te beschikken op het verzoek van den oud-leeraar B. A. Adrifmnse om in aanmerking te komen voor pensioen, Gemeenterekening 1922. - Voorloopige vaststelling der gemeente-reke ning, dienst 1922. a. de balans met verlies- en winstrekening der gasfabriek (winst 22.438,62). h. de balans met verlies- en winstrekening van het Eleotriciteitsbedrijf (winst gereser veerd ƒ27.299.94). 0. d!e balans met verlies- en winstrekening van de Waterleiding (winst gereserveerd 1143.58). d. de balans met' verlies^ en winstrekening der Reiniging (verlies 101.725.661/»). e. de .balans met verlies- en winstrekening van lhet' Grondbedrijf (verlies 55.191.881/»)- f. de balans met verlies- en winstrekening van het Zwembad (verlies 5271.527a)- g. de Jaarrekening over het jaar 1922 der Centrale Boekhouding. h. de balans met verlies- en winstrekening van de Brikettenfabriek. d)e rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur (batig slot ƒ793.47). j. de rekening en verantwoording van het Algemeen Weeshuls (batig slot f 1114.86). k. de rekening en verantwoording van den Armenraad (batig slot 613.347a). 1. de rekening en verantwoording van' den Ophaal- en Stortingsdenst (nadeelig saldo 4190.59). Ontstaan als volgt: Nog te vorderen van het Rijk 8207.29 Aanwezig drukwerk 528.80 Waarde telmachine „860. Idem rijwiel - „100.— 983.80 Samen 4190:59 (Held. Crt. 22 Sept.) Huurprijzen. Voorstel tot goedkeuring der verhooging van huurprijzen der -twee woningen van de Wo ningstichting te Huisduinen van 1.59 op 2 per week. AvondvakteekenschooL Voorstel tot» het benoemen van een leeraar aan de AvondvakteekenschooL Benoeming. Voorstel tot benoeming van twee Ambte naren van den Burgerlijken StandL Do aanbevelingeto luiden: 1. W. O. van Breda. 2. R. N. van lOs. 1. D. H. .Grunwald1. - 2. L. Boon. Pensioenfonds. Voorstel tot benoeming van een lid van- de Oommissie van het Pensioenfonds. Door B. en-W. is als Voorzitter aangewezen het Md van hun Ooilege, de heer D. H. Grun wald. Aanbevolen worden ter benoeming door den Raad: 1. A. Kwant Jr. 2. L. J. Daalder. Ambtenaren ter Secretarie. Waarnemend Burgemeester. Mededeeüng omtrent de aanwijzing van de plaatsvervanging van den Burgemeester en aanwijzing van de Voorzitters der Oommissies van Bijstand; Rondvraag. Rectificatie. In ons immnner yan Dinsdag plaatsten we een bericht over den herijk van maten en gewichten. Abusievelijk werd1 gezet dat de termijn van dezen herijk eindigt 80 December, dit moet echter zijn zijn 30 September a„s.. Belang hebbenden dienen dus zorg te dragen dat de maten en gewichten- vóór 80 September ge ijkt zijn. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 24 September. Geen begenadiging. Op 8 Sept stond terecht F. O. H. boekhou der alhier, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting ten bedrage van 77 van den drogist D., voor wien hij een regeling zou treffen met diens crediteuren. De bekl. ver zocht om een voorw. straf en de politie rechter liet een nader onderzoek instellen door de reclasseering. Het schijnt echter, dat het rapport niet ten voordeele is uitgeval len, althans hij werd thans overeenkomstig de vordering van den officier, tot 4 rtfaanden igevangenissferaf veroordeeld. Een onvoordeelig buitenkansje. Het zoontje van O. D. vond een porte feuille op straat, die bleek 886 aan bank papier ln te houden. De jongen gaf deze por tefeuille met het bankpapier aan zijn vader, maar deze vatte al beed gauw het plan op, zich het gevondene, toe te eigenen. Hij1 deed geen aangifte bij1 de politie, negeerde de ad vertentie door den verliezer O. Z. 'n eenvou dig burgerman, in de couranten geplaatst. Integendeel beschikte hij eigenmachtig over het geld en deed verscheidene inkoopen. Maar de politie wist hem op 't spoor te ko men en nam ten zijnen huize het overgeble ven deel van het gestolen geld 290? in be slag. De overige 95 had D. reeds ten eigen bate uitgegeven. D. stond heden terecht ter zake diefstal, subsidair vérdulstering. Hij beriep zich op zijn armoede, doch de politie rechter bracht hem onder bet oog, dat hij van het oneerlijk verkregen geld ook nutte- looze voorwerpen heeft gekocht. O. m. 'n Unielet en 'n harmonica. Evenwel, de be klaagde staat goed bekend en1 de politie heeft een gunstig rapport uitgebracht, zoodat de politierechter aan de hand van dit rapport, bekl. veroordeelt zonder verder onderzoek tot een voorw. straf van 2 maanden met 8 proef jaren. Echter met de bijzondere voorwaar den, dat hij telkens als hij zijn pensioen ont vangt 18 afbetaalt aan den benadeelde, tot de geheele schuld gedelgd zal zijn. Ruitje lngemept. G. de M. te'Helder, belanghebbende was nfet verschenen dus kimnen we niet veel over hem vertellen, heeft zich op 9 Au g. do vrijheid veroorloofd een ruit te vernielen in de woning van den gepensioneerden heer J. W. v. d. H. Voor dit feit werd1 de M. heden bij verstek veroordeeld tot 6 boete sub. 8 dagen en de verplichting de toegebraohte schade 12 aan den heer, v. d. H. te voldoen. Een cadeautje met een luchtje. De sluiswachter D. K. te Helder moest zich heden verantwoorden ter zake sohuldhe- ling,aangezien hij van een korporaal tam boer der Mariniers een mandje met steen kolen had aangenomen, terwijl hij wist of kon vermoeden dat deze steenkolen door mis drijf waren verkregen, althans verzuimd heeft behoorlijk te onderzoeken of het wel zuivere koffie was. En dat was het toevallig niet. De koporaal had deze steenkolen ont vreemd en is deswege door den krijgsraad tot geldboete veroordeeld. De sluiswachter staat gunstig hekend en daarom liep het zaakje met een sissertje af. Hij werd' ver- Afwejjig met kennisgeving de heer Bok-; vacature. Hiertoe wordt door den Voorzitter eene commis sie, bestaande uit de heeren Heyiblok, van Os en Boon aangewezen, en de vergadering wordt tijdelijk geschorst. Bij heropening concludeert de Commissie bij monde van den, heer Boon tot toelating van den heer de Zee. Conform besloten. Goedgekeurd, na eenige aangebrachte wijzigingen. De volgende stukken worden voor kennisgeving aangenomen Terwijl om prae-advies in handen van B. en W. worden gesteld: (Held. Crt. 20 Sept.) (Held. Crt. 25 Sept.) De heer G e u,r t s begrijpt dat aan de verordening niet valt tq, tornen, meent evenwel, dat in het ver volg een dergelijk pensioen niet is te verdedigen voor de burgerij. Iemand kan thans op 30-jarigen leeftijd na slechts 4 dienstjaren, reeds pensioen krij gen, en als men dit tot zijn 70ste jaar kan krijgen, is dit gekapitaliseerd, een heel bedrag, dat aan de gemeenschap ontnomen wordt. De heer Schoeffelenberger wen9cht aan- geteekend te zien dat hij tegen dit voorstel is, om dat spr. destijds ook tegen dit pensioen heeft ge stemd. De Voorzitter merkt op, dat het hier slechts de kennisname van een mededeeling betreft en van èen voorstel geen sprake I9. (Held. Crt. 20 Sept.) Burgemeester en Wethouders vragen machtiging 'tot aankoop, namens den Raad, van een perceeltje tuingrond groot 108 M2. De heer Maters vraagt wie het noodig heeft geoordeeld, dezen weg alhier te maken. Komt hier voor een bijdrage van het Rijk? en mogen er wo ningen op gebouwd worden? vraagt spr. De heer van Breda acht den weg in het be lang van het verkeer. Het Rijk zal er niet aan bij dragen, er zijn nog gelden voor op de begrooting aanwezig. Aan'den Zuidelijken kant van den weg kunnen woningen geplaatst worden, aan den an deren kant is de ruimte noodig voor uitbreiding van het kerkhof. De heer Schoeffelenberger is er vóór den weg aan te leggen, meent evenwel dat er niet ge bouw mag worden. I9 dat wel hert geval, waarexm mocht het dan destijds bij de Bassingracht niet? De heer Van Breda: De Directeur van Pu blieke Werken heeft uitdrukkelijk verzekerd dat er gebouwd mag worden. De heer Maters heeft gevraagd wie het noodig heeft geacht dezen weg aan te leggen? ^an wien is het uitgegaan? De heer Van Breda: Van den Directeur van Publieke Werken. De heer Schoeffelenberger geeft in over weging" dadelijk rioleeringen, gas en water aan te leggen. De heer Verstegen: Dat zou duizenden gul dens kosten die in geen jaren rendabel worden. De heer Boon vraagt of deze grond van het grondbedrijf is. De Voorzitter: Nog niet; de grond is sinds kort in erfpacht genomen. Na verschillende discussies wordt de voordracht z. h. s. conform'prae-advies aangenomen. De Voorzitter: Bij dit terrein behoort nog een stukje grond, bohoorend aan de Weesinrichting te Huisduinen (driehoekig). Het is wenschelijk dit er bij te koopen en het College vraagt daarvoor maohtiging. Zonder discussie of stemming verleend. De heer V a n O sIs door de Vereeniging „Licht en Luoht" geen bezwaar tegen dit voorstel ingebracht? De Voorzitter: De vorige maal hadden wij de zaak al besproken niet deze vereeniging: deze liet verder niets van zich hooren. Van eenige actie is on9 dan ook niets bekend. Aangenomen. (Held. Crt. 22 Sept.) Aangenomen. (Held. Crt. 25 Sept.) Hieromtrent is nog een verzoekschrift ingekomen van de Oudercommissie te Huisduinen, verzoekende den vervolgcursus voor de school te Huisduinen té handhaven. Adressanten zouden het betreuren in dien deze cursus opgeheven werd, omdat het vooral des winters niet mogelijk is de kinderen naar Hel der te sturen. De ouders willen gaarne bijdragen in de kosten. De heer Heyblok: Toen deze zaak behandeld werd in de Comm. v. Bijstand waren verschillende .zaken ons niet bekend, die ons thans aanleiding geven vóór eene wijziging te stemmen. Nu de regee- ,ring het 7e leerjaar wil afschaffen, zijn wij ten slotte gezwicht en met dit verzoek mee gegaan. Verschillende andere verzoeken om handhaving van den vervolgcursus zijn ingekomen en de Comm. heeft genteend aan dezen drang gehoor te moeten geven en thans voor te stellen de vervolgcursussen niet af te schaffen. Spr. hoopt dat de «Voorzitter het ten goede zal houden, dat men thans een andere meening in deze zaak heeft. Mevrouw V. d. Hulst sluit zich aan bij deze woorden. Tóen wij met den Voorzitter vergader den, dachten wij dat het 7e leerjaar gehandhaafd zou blijven. Nu dat op den duur niet meer het ge val is, is er weer behoefte aan vervolgonderwijs. De heer G e u r t s zou er prijs op stellen, nu dit verzoek van de'ouders is uitgegaan, als de Raad met dit verzoeK zou kunnen meegaan. De heer v. d. Veer was aanvankelijk niet van plan er over te spreken, Nu men weer allerlei apar te gelegenheden scheppen gaat komt men voor de /consequenties om ook andere cursqssen te maken. Spr. vraagt of er een minimum-aantal leerlingen voor dezen dursus bestaat? De Voorzitter: Neen. De heer Scho'e/felen berger .geeft den heer van der Veer in overweging dan te verzoeken om weder'het 7b leerjaar te mogen invoeren. De heer Van Dam zou gaarne weten wat deze cursu9 kost. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Naar zijne meening is elke herhalingscur sus na de oprichting van het 7e leerjaar overbodig geworden. Op het oogenblik is die 7e klasse er nog; wat de toekomst brengt zal .moeten blijken. Op het oogenblik mag ze zelfs niet worden ontnomen aan de scholen. Spr. heeft, met het oog op de kosten, deze leerjaren zoo klein mogelijk gemaakt. Naast dit 7e leerjaar nu nog een vervolgklasse invoeren, zou onjuist zijn, zooals spr. uiteenzet. Wij hadden aan alle scholen het 7e leerjaar, maar door de soepele toepassing waren per 9lot van reke ning in verschillende scholen maar enkele leerlin gen meer en toen is het aantal vervolgklassen terug gebracht tot enkele scholen. Voor Julianadorp is het ongewenscht den cursus af te schaffen, wegens de groote afstanden. Voor Huisduinen 'geldt dit niet; dat is maar een half uur looperi. Spr, staat evenwel tegenover het verzoek van Huisduinen niet vijandig. Spr. heeft nog eens met het hoofd aldaar de zaak besproken; deze heeft veel argumenten aangebracht vóór de instandhou ding van den cursus. Spr. heeft dan ook geen bezwaar den cursus voor Huisduinen te handhaven, ook omdat de kosten niet erg groot zijn. Wat de stad betreft, •*- er zyn voldoende cur sussen hier. Met veel moeite heeft spr. de scholen op voldoend aantal kunnen houden en ook de ver volgklassen kunnen -bevolken. Het is niet wensche lijk nog weer uitbreiding daaraan te geven. De heer Heyblok dankt voor de toezegging betreffende de school 'te Huisduinen. De Voorzitter heeft het 7e leerjaar ter sprake gebracht' en gespro-, ken over behoorlijk afloopen van den cursus. Thans ia er eene circulaire van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, waarin gezegd wordt dat het 7e 'leerjaar niet blijft gehandhaafd. Deze circulaire heeft onsaanleiding gegeven tot dit voorstel. Voor de Oostslootstraat zal handhaving niet zooveel kos ten meebrengen. Het 7e leerjaar loopt gevaar te verdwijnen. Verschillende kinderen kunnen echter geen gebruik maken van vakonderwijs. Spr. hoopt dat ook voor de andere scholen de cursus blijft ge handhaafd. De kosten zijn niet zoo hoog. f 3500). De Voorzitter: Het 7e leerjaar is nog vol strekt niet in gevaar; het bestaat hier en de wet schrijft het bovendien voor. In ieder geval zal het Gemeentebestuur zidh niet zonder meer bij even- tueele opheffing neerleggen. Op 't oogenblik zouden deze vervolgcursussen weggegooid geld zijn. Wu doen hier" meer dan andere gemeenteA en hebben altijd verzet van den Inspecteur ondervonden. In handhaving op Huisduinen ziet spr. evenwel nog 'eenig nut. De heer Heyblok: Het is toch onbillijk voor de kinderen van Helder. Spr. stelt een amendement op het voorstel van B. en W. voor. Het eerste gedeelte daarvan: betreffend Huis duinen (art. 2) w^rdt aangenomen z. h. s. Het amendement op art. 3 (handhaving der ver volgcursussen 'ook voor de andere scholen) wordt verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen de heeren v. d. Veer, Van Os, Bot, Boon, Maters, Smits, Eylders, van Dam, van Breda en Grunwald. (Held. Crt. 25 Sept.) De heer Boon merkt op, dat het ontslag feite lijk al gegeven is. De Voorzitter zegt, dat wij niet mochten ontslaan zoolang hij lid van de Kamer is. Na eenige discussie aangenomen. Aangenomen. (Held. Crt. 20 Sept.) Aangenomen, f (Held. Crt. 25 Sept.) Aangenomen. Aangenomen. Aangenomen. (Held. Crt 20 Sept.) Aangenomen. (Held. Crt. 22 Sept.) Aangenomen. De commissie voor het onderzoek naar de Re kening en Verantwoording hepft de overtuiging ge kregen, dat de gedane uitgaven behoorlijk gemoti veerd waren en daarop geen-e aanmerkingen zijn te maken. Evenwel meent de commissie te moeten opmerken, dat enkele bepalingen van plaatselijke verordeningen in de toekomst herziening behoeven. Zij heeft daarbij speciaal op het oog die bepalingen, welke het betalen van overwerk betreffen. Naar hare mcening werd in hét jaar 1922 in het alge-, meen een vrij hoog ibédrag betaald aan overwerk. Herziening van het tarief voor ©verwerk beveelt zij den Raad aan. Tevens komt liet haar voor, dat een verordening dient te worden vastgesteld, waar in geregeld wordt het vergoeden van gemaakte on kosten voor gemeente-dienstreizen. Daartoe beveelt zij aan de regeling, welke door 'het' Rijk te dien op zicht is gemaakt. De Commissie stelt voor de rekeningen voorloo- plg vast te stellen al9 volgt: Gewoon Buitengewoon Totaal Ontv. ƒ2.511.190,27 455.676,87° 2.966.867,14' •Uitgaaf 2.499.455,64" 889.861,29" 3.389.316,94 Slot 11.734,62»—ƒ434.184,42—ƒ422.449,79" De rekening wordt zonder discussie en h. s. goed gekeurd. Insgelijks worden goedgekeurd: (Held. Grt. 22 Sept.) Aangenomen. (Held. Crt. 25 Sept.) Aangenomen. Benoemd worden de heeren W. C. van Breda met en D. H. Grunwald met I5«stemmen. Wordt aangehouden, omdat uit inlichtingen van den heer Zondervan blijkt dat deze voordracht on juist moet zijn. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Schoeffelenberger vraagt of de Raad spoedig een voordracht betreffende een ver laagden cokesprijs kan tegemoet zien? De Voor zitter zal dit onderzoeken. Mevrouw, van der Hulst vraagt of er voor de leden van het Burgerlijk Armbestuur ook bepaal de spreekuren bestaan? Spreekster hebben klachten bereikt van betrokkenen, die een vergeefsche wan deling maakten. ^>pr. zou gaarne zien dat man deze spreekuren bekend maakte. Verder, beklaagde men zich, dat men vbor het verkrijgen van levensmid delen vervoegen moest bij bepaalde winkeliers; dit lijkt spr. minder gewenscht; zij zou gaarne zien, dat zooveel mogelijk aan alle winkeliers wat ge gund werd. Tenslotte bespreekt spr. de handelingen van een minderwaardig individu, dat hier ter stede rond loopt en door zijn tegenwoordigheid gevaar oplevert voor jonge kinderen. Van de week stond omtrent hem weder een bericht in de Heldersche Courant. Kan de samenleving niet van dit individu bevrijd worden? vraagt spr. De heer Ve r s t e g e n beantwoordt de eerste vra gen van spreekster. Het is bekend althans kan bekend zijn, dat de Secretaris van het Burgerlijk Armbestuur eiken morgen zitting houdt van 81!, tpt 12 uur op zijn bureau. Mochten nochtans de menschen hom daar niet aantreffen, dan is altijd de wethouder bereikbaar. De kwestie van de bons zal spr. onderzoeken. Echter worden vtoor de leverantie verschillende winkeliers aangewezen. Voor de controle is het evenwel noodig dat hiervoor bepaalde winkels wor den aangewezen, omdat, naar spr. zelf wel onder vond, de bons anders wel eens voor andere din gen dan levensmiddelen wouden gebruikt. De heer Van Os deelt verder nog. mede, dat voor de levering der levensmiddelen meestal een weduwe wordt aangewezen. De Voorzitter antwoordt op de 30 vraag van mevrouw van der Hulst, dat daaraan niets te doen is. De heer van Dam, terugkomend op de kwestie der vervolgcursussen, vraagt die niet te vroeg ln den avond te willen houden, met het oog op de leer lingen die op de werf'werken. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en- gaat de Raad in comité.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5