NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October Nr. 5772 DINSDAG 2 OCTOBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEXJE^UrroEVEB: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van f 2.— uitsluitend per postwissel over te maken, daar de postcheque- en girodienst nog steeds met enorme vertraging werkt Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. HET FEUILLETON ls op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. De Volkenbonxlsvergaderlng. Uit Genève wordit aan de JST. Rott. Ort" gemeld: DUITS CHLAND. Beieren en het Rijk. Lang hebben de goede betrekkingen tus schen den rijksdictator dr. Gessier en zijn Beierschen collega van Kahr niet geduurd zoo wordt uit Berljjn aan, de N. Rott Ort. ge meld» Dit was trouwens te voorzien. Nadat dr. Gessier, gebruik makend van de hem ver leende bevoegdheid, de Völkische Beobacb- ter, het orgaan van de Beiersche rechte-ra- dicalen, voor het heele rijk had verboden, verklaarde de heer ven Kahr Zaterdag, dat dit verbod in Beieren van dr. Gessier ten uit voer te brengén, hoewel die bevelen voor het geheele rijk gelden. Von Kahr heeft voorts nog een besluit ge nomen, dat in Berlflnsche regéeringskringen groote verbittering zal moeten wekken. Hij heeft voor Beieren de wet ter bescherming van de republiek buiten werking gesteld. Op hetzelfde oogenblik waarop bij de Völ kische Beobachter vergunning verleende in Beieren toch te verschijnen, verbood von Kahr de soc.-dem arbeidersweren. De stem ming is er dientengevolge bij de republikedn- sche bevolking van Beieren niet beter op ge worden. De ontevredenheid was reeds geste gen nadat gisteren huiszoekingen in sociaal democratische lokalen o.a. in het gebouw van de Münchener Post, hadden plaats gevonden. Volgens enkele republikeinsche bladen zijn de nationaalrsocialisten uitstekend op de hoogte van de plannen van von Kahr. Bij de •gisteren gehouden huiszoekingen waren steeds nationaal-socialisten tegenwoordig Zij kondigden bij deze gelegenheid aan, dat de soc.-dem. arbeidersweren zouden worden verbeden. Zij bleiken dus precies te weten wat von Kahr in zijn schild voerde. m m m Uit Berlijn wordt aan het HbL gemeld, dat de Völkische Beobachter, die niettegenstaan de het verbod toch ls verschenen, een uitla ting van von Kahr publiceert, waarin deze zegt voornamens te zijn wellicht reeds zeer spoedig de uitroeping van de monarchie toe to laten". Bij navraag heeft Von Kahr verklaard, dat zijn persoonlijke opvatting over de monar chie algemeen bekend ia en dat hij overigens geen tijd heeft zich met dagbladberichten, die met zijn taak als staatsoommissaria niets te maken hebben, op te houden. De „Vossisché Zeitung" verneemt uit Muncbem, dat Von Kahr een aantal politieke vergaderingen heeft toegestaan en een aan tal andere verboden. Uit dezen maatregel blijkt reeds, in welke richting de nieuwe koers gaat. Toegestaan worden alle verga deringen, die een „vaderlandsch karakter" dragen dus ook de „Duitsche week", terwijl ook de „Duitsche dag" in CBayreuth, die Zon dag zal plaats hebben, niet verboden ls. Ongeregeldheden. Te Freiberg in Saksen hebben werkloozen Zaterdagavond winkels van levensmiddelen geplunderd. De politie heeft er ten slotte een ©inde aani gemaakt en tal van plunderaars in gerekend. De actie der Separatisten. Bloedige botsing te Dnsseldorf. Zondag zouden de separatisten een „vreed zame" vergadering te Dussoldorf houden. Als zoodanig was zij ten minste aangekondigd. De tegenstanders hadden besloten geen ver gadering te beleggen, doch tegen, als de monstratie tegen de separatistische plannen alle oafé's, bioscopen; etc. te sluiten. Omstreekes het middaguur zag men in de straten alleen de separatisten. Do oorspron kelijke bedoeling was. om een drietal groote vergaderingen te houden, doch later besloot men een défilé te houden langs de op den Hindenburgwal opgestelde vlaggen van de Rijnland-republiek". Ingezonde-ij Moflodwimg. tollet Is geheel gebreid in een rechten steek en is geschikt voor de stad en vcor bulten. Bij een blond meisje zal het de gouden Hnt van heur haar en de rozen op haar wangen doen uitkomen, ter zij haar toiletje maakt in een lila kleur voor het vroege voorjaar, hoed moet ook lila zijn. geheel geborduurd in een donkerder kleur, o Haar ceintuur moet van lila peau de Suède zijn, over eenkomende met het donker borduursel op haar hoed, terwtyl h*ar schoenen en kousen grijs moeten zijn. IBsquwtf de zomer voorbij is en de bladeren getint zijn met herfstkleuren, val cd het dan een prachtig sportcostuum zijn, als zij het mooi havana-bruin aetvtafct heeft 9 v De Lever's Zeep Maatschappij, Vtaardingen. Dit maakte, dat in den namiddag op dieze plaats een groote menigte verzameld was. Na de parade werden redevoeringen gehou den. Deze gaven blijkbaar aanleiding tot kleine schermutselingen onder het publiek, voornamelijk tusschen separatisten en communisten dtie spoedig grootere afme tingen aannamen. Een politiebeambte, die tusschen d!e menigte verdwaald raakte, werd ontwapend en mishandeld. Vanachter een tralievenster van een winkel werd een schot gelost, waardoor een stedelijke politie beambte onmiddellijk gedood werd. Daarop ontspon zich een geregeld vuurgevecht, waarbij ook machinegeweren gebruikt wer den en waaraan deelgenomen werd door de pl.m. 1000 man sterke „Selbstschutz" der se paratisten» Verscheidene personen werden gedood,en honderden gewand. Ten slotte bleef de ste delijke politie meester van het terrean en trokken d!e separatisten al gchdetendo terug. Vele demonstranten werden in hechtenis ge nomen. Ook te Hamborn had een bloedige botsing plaats tusschen separatisten en andersden kenden. Het aantal dooden en gewonden is no" niet bekend. De stijging van dé Mark. Men schrijft uit Duitschland aan de N. Rott. Ort.: Dat de mark ook nog stijgen bon, dat was men eigenlijk totaal vergeten. De laatste maanden was de daling zoo regelmatig ge weest, dat men eigénilijk opkeek, toen dezer dagen d'e gulden van 707.000.000 tot op 60.000.000 mark daalde, de mark dus oven tjes in een paar dagen met 100 pet. steeg. De gevolgen van deze plotselinge stijging zijn allereigenaardigst. Eenlge ware voorbeelden uit het leven mogen er een bewijs van zijn. Een mijner kennissen verkocht juist op den dag, dat de gulden hier 107 millioen mark noteerde een bedrag van 800 gulden. Hij ont ving daar dus ca. 82 milhard voor. Hij had het geld noodig om kolen en kleeren en voe- dtegsmiddelen voor den winter te koopen. Een week later had hij ongeveer alles wat hij hebben moest; in plaats van de 82 mil liard had hij echter slechts 17 milliard noo dig gehad en hield! dus 16 milliard' over. Maar toen was de gulden echter gedaald en was voor 45 millioen mark te koopen, zoo dat de overgebleven 15 milliard nog meer als de indertijd gewisselde 800 gulden waard waren. De geheele voorraad aan goederen, steenkolen, eetwaren etc. had hf} dus voor niets gekregen! Een ander meer dan eigenaardig geval Een andere kennis van mij moet voor zijn familie winterkleeren koopen. HIJ wapent zich dus, zoo goed dat gaat mot de noodig milliarden en begint in een der grootste oon- fectie-magazijnen uit te zoeken. Nadat alles eindelijk in orde is wordt over betalen ge sproken. Omdat er nog het een en ander ver anderd' moet worden' rekent mbn vooriooplg uit boe groot de rekening la en spreekt dan af, dat men later, over een uur of twee, de fcleeren zal komen afhalen en dan ook be talen. Afgerekend wordt er tegen een koers van 185 voor den dollar dX 185.000.000 mark voor één dollar. Later bomt men de kleeren halen en als mijn kennis wil gaan betalen vraagt hij of dan. de laatste koers nog niet bekend is. „O ja", wordt hem vriendelijk ge antwoord", zooeven is de laatste koers gete lefoneerd nJ. 110.000.000 ihark voor den dol lar!" Het gevolg was, dat de gelukkige koo- per 20 pet. van zijn marken spaarde. Was hjj een uurtje vroeger gekomen om het gekochte te halen, dan had hij de twee milliard, die hij nu minder behoefde te betalen, niet terug gezien. Dit zijn, twee voorbeelden uit vele. Maar ze illustreeren de toestanden wel heel dui delijk. Men lieest ze waarschijnlijk als een rariteit, maar als men zich voorstelt, dat men hier den heelen dag met dergelijke dingen te doen heeft, dan zal men wel kunnen begrij pen, dat menigeen de kluts kwijt raakt. Beriynsche prijzen. Naar men ons uit Berlijn meldt zijn daar op de levensmiddelenmarkt gisteren weer eens recordprijzen betaald» Vleesch kostte 70 millioen per pond. Ih de winkels steeg de prijs voor goede vleeschsoorten zelf bo ven de 100 millioen per pond. De overige levensmiddelen zijn niet duur den geworden. Alleen voor een -ei werd 51/» millioen verlangd, of 200.000 mark meer dan gisteren. Fruit was in groote hoeveelheid te koop. Peren kostten 15 millioen, tomaten slechts 5 millioen per pond. Op 1 October wordt het brood weer duur der. De prijs wordt dan tot 19 millioen ver hoogd. Voorts stijgen dan ook de tarieven voor gas, water en electrioiteit 100 milliard gestolen. Vrijdagavond is een bende van zes gemas kerde roovers in den ouderdom van 18 tot 20 jaar in een worstfabriek in het Westen van Berlijn binnengedrongen. Zij dwongen het kantoorpersoneel door bedreiging met revolvers de sleutels van de brandkast te geven en vetrdwenen met een bult van on geveer 100 milliard mark in een gereed staande auto. Een onmiddellijk Ingestelde vervolging had tot dusver geen resultaat» ITALIË EN DUITSCHLAND. Volgens den correspondent van de Vossi sché Zeitung te Rome volgen de Italiaansche politieke kringen met een zekere zenuwach tigheid1 de gebeurtenissen, die zich op het oogenblik in Duitschland afspelen. Deze ze- nuaohtighedd spruit voort uit het feit, dat Beieren het middenpunt van deze gebeurte nissen is en dat de noordgrens van Italië niet al te ver van Beieren verwijderd is. Men vreest, dat een eventueele Beiersche staats greep ook uitwerking zou hebben in Zuid- Tirol, Een ochtendblad beweerde heden, dat de Italiaansche minister van oorlog drin gend naar Rome was ontboden en de op dracht had ontvangen, de grootste aandacht aan de ontwikkeling der gebeurtenissen te wijden en eventueel de noodige veiligheids maatregelen te treffen. Italië, aldüs de cor respondent van de Vossisché Zeittfng, kan de separatistisché beweging in Duitschland niet met onverschilligheid gadeslaan. Het deelt in deze kwestie geenszins het Fran sche standpunt De oorrespondent verzekert, dat het Vatikaan mgr. Paoceli heeft ver zocht, de Beiersche katholieken voor de ge volgen van elke ondoordachte actie te waar schuwen. GRIEKENLAND EN ITALIË. Het Grieksche antwoord op de nota van den Gezantenraad zal aan den Franschen ge zant worden overhandigd en zal, hoewel het zijn leedwezen erover uitspreekt, dat de raad niet het einde van het internationale onder zoek heeft afgewacht, verklaren, d'at het be sluit wordt aanvaard» RUSLAND. De vloot De Izwestia schrijft: De organisatie in de Russische marine ge- bracht, de nieuwe samenstelling van ons vlootpersoneel en de uitbreiding van het aan- a tal oorlogsschepen stellen ons in,staat, in de wateren van de Oostzee een overwegende positie in te nemen, terwijl onze Zwarte Zee- vloot eenige tijd geleden door een aantal on derzeeërs versterkt is. Deze omstandighe den zullen ongetwijfeld een. factor zijn in onze toekomstige verhoudingen tot de rand staten en ander langs de Russische grens liggende staten. De aangrenzende mogend heden in het Noorden, die een betrekkelijk lange kust te verdedigen hebben, beschik ken over slechts zeer kleine en onbeteeke- nende vloten. Op het oogenblik zijn de Oost en Zwarte Zee onze zwakke punten. VEREENIGDE STATEN. Spoorwegongeluk. Omtrent het spoorwegongeluk te Casper (Wyorniing) wordt nog gemeld: De redding van aoht menschen, onder wie vrouwen en een klein kind is gedaan met be hulp van een touw, dat gespannen was tus schen bet dak van een waggon en den oever. De man, die het laatst den wagen verliet, Ingezonden McdedoeMiif. Het beste geneesmiddel voor een ta*ag» lever, schele hoofdpijn, verstopping en slech te spijsvertering la een dosis Fosteris Maag- pil] an. Deze pillen regelen de vloeiing der gal von de tov naar de ingewanden. Nu en dan een dosis rosteria Maugöillön verzekert goede werking van lever en ingewanden, en ls hel beste vooabahoed middel tegen eon slechte gewondheid. Prils pan flaoon van vijf tig vemiiiroScto pitten 0.65; in apothakon E# t COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldergehe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indtië p. zeepoet 12.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.60 Loeee mumnara der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Poet GKrorobenlu® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot p. resul («aljard). Injrea. nwded. (kolonnbreadte ale redaotion. tekst) 60 ct Kleine advartentlas (govraagd, te koop, to huur) v. 1—4 rekels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.blad en mat br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct. Licht op voor auto'a en fietsen: Dinsdag 2 Oct7.07 uur. Woensdag 7.04 De voorlaatste dag der vierde Volkenbonds- vergadering zal voorzeker In de berinnering der gedelegeerden en andere daarbij betrok kenen het langst voortleven. Het begon reeds des Zaterdagsmorgens met de belangrijke slot zitting der derde commissie, waar de stemming over hot ontwerp-verdrag van wederkeerigen bijstand plaats vond. De menigmaal door mij geuite twijfel of lord Robert Oecil wel in het belang van zijn lievelingsdenkbeeld, namelijk het mogelijk maken van bewapeningsbeper king door een algemeen waarborgverdrag, handelde, door al te zeer met Fransche wen- scben rekening te houden^ werd bevestigd. Tegenover vijftien voorstemmers stonden vijf tegenstanders, terwijl vijf staten zich van stemming onthielden. Voor de stemming ver klaarde graaf Tosti namens de Italiaansche regeering, dat de discussies in de derde com missie de overtuiging versterkt' hadden, dat dit ontwerp-verdrag geen aanmerkelijke grond slag is om het doel: ontwapening en waarbor gen, te bereiken. Daar het verdrag uitdrukke lijk vaststelt, dat voor het inwerking treden ten aanzien van Europa ratificatie door Frank rijk, Engeland en Italië noodzakelijk is, had het eigenlijk geen nut meer na Italië's ver klaring het ontwerp in dezen vorm nader te behandelen. Hetzelfde geldt voor Japan met betrekking tot Azië. Het kan niet ontkend worden, dat hierdoor het ontwapeningsvraag- stuk opnieuw schijnt te zijn doodgeloopeni. De algemeene vergadering was Zaterdag eveneens heel wat levendiger dan de vorige dagen. Met groot applaus werden de zwarte Abessiniërs toegelaten en verwelkomd als vier envijftigste lid van den Volkenbond. Men moet hopen dat hun ontwikkeling door het Volkenbondslidmaatschap zal bevorderd wor den. De groote gebeurtenis van den dag was echter het debat over graaf Ishii's verklaring omtrent de besluiten van den Volkenbonds raad ten dienste van de opheldering van de door het Grieksch-Italiaansche geschil ont stane meenlngsgeschiilen omtrent de bevoegd heden van den Volkenbond en andere aange legenheden van internationaal recht Een groot aantal sprekers heeft aan de discussie deelge nomen en daarbij heeft evenveel tact als flink heid uiting gegeven aan de gevoelens die, naar ondubbelzinnig bleek, vrijwel de geheele Vol kenbondsvergadering bezielen. Het optreden van Branting, die in het geheele Italiaansch- Grieksche geschil en de daaruit voortgevloeide vraagstukken voortdurend het krachtigst het rechtsstandpunt verdedigd heeft, zonder echter door te ver doorgedreven koppigheid redelijke compromissen te hebben verhinderd, werd de aanleiding zoowel voor als na zijn rede tot een grootsche ovatie, waarbij echter Frankrijk's en natuurlijk ook Italle's zich van applaus ont houden opviel. Branting heeft Zaterdag stellig ziin kansen op herziening In den Volken bondsraad aanzienlijk verhoogd. Na Branting had wel het meeste succes jonkheer Loudon, die in uiterst gelukkig gekozen ondubbelzin nige woorden In herinnering bracht, dat de ■mtiecrcring ,van het Volkenbondsverdrag een onderwerp Is! dat tot de bevoegdheid van alle Volkenbondsleden behoort, zoodat met de be slissing die de Volkenbondsraad in December naar aanleiding van het dan verwachte rapport der bijzondere juristencommissie zal hebben te nemen, het laatste woord in dezen nog met gezegd behoeft te zijn. De heer Loudon 13 door deze derde rede in verband met het geschil opnieuw opgetreden, als de beleidvolle, doe vasthoudende woordvoerder voor de reenten der algemeene Volkenbondsvergadering me betrekking tot den Volkenbondsraad. .Ook lord Robert Oecil, die weder een rede hield' vol eerbied voor het recht en tevens van zijn. bekende staatsmanskunst opnieuw Dljjx gevend, alsmede de Deen Zahle en professor Gilbert Murray, hadden levendig applaus van bijna alle delegaties in ontvangst te nemen. Somtijds kon men vreezen, dat de democratie wellicht te erg voor de Italianen zou worden en dat zij zouden weggaan. Zij. bleven echter rustig de discussies aanhooren, hetgeen door den grooten .takt der sprekers, die zich ervan onthielden in bijzonderheden over het beëin digde goschil zelf te treden, werd vergemak kelijkt. Alleen Nansen daalde een oogenblik in details over het verléden af, doch werd hier in gelukkig door voorzitter Della Torriente geremd. De eindindrukken, dezer discussies, die twee uren in beslag namen, zijn de volgende. Het was een indrukwekkende manifestatie voor de heerschappij, van het recht in internationale geschillen, waarbij echter helaas Frankrijk's stilzwijgen een schaduwzij,die was. De Volkenbondsvergadering heeft met groote instemming acte genomen, van de verklaring, dat alle leden, van den Raad het eens waren, dat alle internationale geschillen, die tot een breuk tusschen twee staten, kunnen leiden binnen de bevoegdheidssfeer van den Volken bond behooren. De Volkentbondsvergadering erkende de groote beteekenis, zooals lord Ro bert Oecil vooral betoogde, dat voor het eerst in de geschiedenis de staten na de oplossing van een ernstig internationaal geschil' zich niet tevreden stelden met het feit, dat het geschil geregeld is, doch ter wille van de toekomst vaste regelen willen stellen, opdat een dergelijk geschil niet meer zal' voorkomen. De Volken- bondsvergadering heeft temidden van al haar bemoedigende betoogingen voor het recht toch niet uit het oog verloren Oecll's wijzen raad, dat men in de wereld nu eenmaal niet alles hebben kan zooals men wil en dat men ver keerd zou doen uit teleurstelling dat de rechts vragen niet aan het Haageche Hof, doch aan de bijzondere juristencommissie zijn voorge legd, het groote feit te vergeten, dat de wensch naar rechtszekerheid algemeen ls en ook langs den door den Raad gekozen weg zal worden verwezenlijkt. (B 214) rwffvK. U

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 13