T AAN DE VERBRUIKERS VAN JURGENS' PLANTA JJ DE FIJNSTE PLANTENBOTER Tweede Blad. PRIJS 60 CENTS PER POND ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden Medofleellng. Met Ingang van 1 November a.8. is eervol ontslag verleend! aan den heer O. Koning, assistent der Poeterhen le alhier. Met Ingang van 1 December a.a la eer vol ontslag verleend aan den kantoorknecht der Posterijen, F. L. Steemnan, alhier. Onze plaatsgenoot de heer D. Riemers, onderwijzer aan de Ghr. M.U.L.O. alhier, is benoemd tot Hoofd der Ghr. school teGroéde (Zeeland). Marine-commando Middelburg. Volgens het HdbL zou een belangrijke in- krimping van het marine-commando in het Zuiden ernstig worden overwogen. Binnen-* kort zullen hieromtrent aan de Tweede Ka mer mededeelingen worden gedaan. Naar het HbL verneemt, zou de Minister van Marine overwegen den geheelen dienst uit Zeeland over te brengen naar 'Helder. Te Vlissingen zou dam alleen bet wachtschip ge stationeerd blijven. Jubileum van den heer Marinus. Uit het drie verdiepingen hooge gebouw van de School met den Bijbel woed, dezen Maandag morgen, de vlag. En mochten de jongens en nleisjes, die dit gebouw bevolkten, in de och tenduren misschien nog gewerkt hebben, toen de namiddag was aangebroken, hadden ze alle maal schriften en boeken opgeborgen en be sloten te gaan spijbelen. En zelfs hadden ze er de beste spullen voor aangetrokken; het Zon- dagsche jurkje, extra voor de gelegenheid schoon gehouden, het allerbeste pakje, de sier lijkste pet. En mooie haarlintjes dat er waren! Hemelsblauwe en paarse en roode en witte, en heelemaal geen haarlintjes waren er ook. Dat ales, Zondagsche jurk, mooie pak, haar lint en pet, met en benevens de bijbehoorende eigenaresjes en eigenaartjes, moest op de bo venzaal van het Militaire Tehuis, Kanaalweg, geperst worden, 't Waren er 460, jongens en meisjes wel te verstaan, t Had vader en moeder Teltsma hoofdbrekens gekost om voor al dat grut zitgelegenheden te vinden, 't Kostte het personeel van de school overleg om ze er in te krijgen, maar tenslotte viel het nog mee, omdat het spreekwoord, dat er veel makke schapen ln een hok gaan, nog altijd waar is. En om even drie uur zaten of stonden 2e, en toen meneer Bos, het hoofd der school, zei, dat ze stil moesten zijn alAMj met zijn hamer klopte, waren ze dat ook als muisjes. Eerst werd meneer Marinus gehaald, met vrouw en familie, en kreeg deze natuurlek het mooiste plaatsje. Midden in de bloemetjes en in het groen. Toen sprak, nadat de heer Bos de bijeenkomst met gebed geopend had, deze den jubilaris -toe. Hij wees er op, dat dit 40- jarig ambtsjubileum van te veel belang was om onopgemerkt te kunnen voorbijgaan. Want zeer vele inwoner^ dezer gemeente hebben van 'b heeren Marinus* onderwijs geprofiteerd!, en zouden niets liever dan hun ouden leermeester hulde willen brengen- bij deze gelegenheid. Wij., onderwijzers en leerlingen van de school, heb ben een bescheiden hulde op touw gezet. Wij weten, dat gij wars zijt van.-alle huldebetoon, dat gij het liefst dit alles waart ontloopens, maar wij meenden toch dit kleine, huldebetoon niet achterwege te moeten laten. Weken lang heb ben de kinderen op dezen dag gevlast; zij zijn thans allen aanwezig, ook het personeel van deze en de zusterschool aan den Kanaalweg. Namens dezen biedt spr. achtereenvolgens een spiegel, een voetkussen en een stilleven aan. Namens het schoolbestuur spreekt ds. Van der Werff een woord' van gelukwensehen. Hij wijst er op, dat de heer Marinus al 32 jaar aan deze school Is verbonden, hetgeen een. groot voorrecht is te noemen. Hoevelen heeft hij in die 32 jaar niet het zaad des Woords gegeven! Misschien zelfs wel enkele vruchten ervan gezien. Spr. biedt een bloemenmand aan. De heer Schoorl spreekt namens de collega's. Wij hebben u leeren hoogachten, al wilt gij het woordi „oudworden!" niet hooreii, gtJ1 zijt onze oudere -in jaren-, en toen uw zoon hier op school kwam, spraken wij van den „ouden en den jongen" heer Marinus. Als jongens hiel den wij van onzen meester, thans als col lega hebt gij onze achting behouden. Spr. biedt namens de oollega's een lamp aan. De héér Storm, hoofd1 van de M.u.l'.o.-school aan den Kanaalweg, volgt met een rookstel namens het personeel dier school Nadat door de kinderen Psalm 184 8 is ge zongen, herdenkt de heer Boon, onderwijzer aan de Groen van Prinstererechoöl, het ambts- feest van zijn collega. Spr. heeft lange jaren met den heer Marinus samengewerkt, en hoe wel op een dag als deze vaak woorden gespro ken worden, die niet rechtstreeks uit het hart komen, wenscht spr. daaraan- niet mede te doen. Spr. zal dan. ook geenszins de deugden van den jubilaris opsommen; voor ééne deugd wil hiij evenwel eene uitzondering maken. Het is deze, dat de heer Marinus al-tijd- ronduit en ridderlijk zijne meening zei, zonder aanzien- des persoons. Dat dit wel1 eens tot conflicten aanleiding -gaf, ligt voor de hand-, maar neemt niet weg, dat de heer Marinus nimmer afweek van deze goedé gewoonte. Moge hij bovenal de waarheid, die lm Christus is, meer en meer leeren kennen!* 1 Ook de heer J. O. Boon spreekt hartelijke woorden van waardeering en vriendschap; evenals zijn- broeder, hoeft ook deze lang.met den jubilaris samengewerkt. I De heer Marinus dankt voor de -tot hem ge sproken woorden en de hem vereerde geschen ken. Zooals de heer Bos reeds spr. dezen feestdag -niet gewild, en had hij d e -liefst geheel onopgemerkt ^ten passeeren. Nochtans is hij blijde met deze hnld.gnig. om- dat er uit blijkt welk een goede geest onder het personeel der school heerscht, een geest van liefde en eensgezindheid. Spr., die zooveel van kindteren- houdt, was het meest getroffen aoor het geschenk der leerlingen, omdat daaruit blijkt, dat hij ook in hun hart een grdote plaats Inneemt. En- welke belooning kan men zien voor eeh, die zoozeer van kinderen houdt, beter indenken?.... Moge die geest van liefde en eensgezindheid steeds blijven bestaan aan dteze V? -v ANT. JURGENS* MARGARINEFABRIEKEN TE OSS (Reclame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prtyzenworden uitgereikt! 1 prijs van f IOOO.— 2 prijzen van f 500.- 5 prijzen van f 200.- 1Ö prijzen van 1 ÏOO.- ÏO prijzen van 50.- 20 prijzen van f 500 prijzen van f io.- IOOO prijzen van f 5.- I school: waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen. Hiermede was deze feestelijkheid afgeloo- pen, nadat ds.. Van der Werff een dankgebed had- uitgesproken. Stoomschip gestrand. Zaterdagnacht strandde in die Eyerland- sche gromden het Noorsche s.8. „Bro", gela den met pijpaarde. De sleep boeten Drenthe en Cycloop van de maatschappij Wijsmuller en Texel, Nep- tunus en Volharding van Terschelling!, ver trokken Zondagmorgen ter assistentie, doch konden het schip niet vlot brengen. Ook de tweede poging Zondagavond, met hoog wa ter gedaan, miislufcte. Maandagmorgen 81/» uur werd het schip door de 5 sleepbooten vlotgebnacht en maar de haven van Nieuwediep gesleept. Het schip kwam van FoweiJ en was op weg haar Kotha. Vereeniging „Rembrandt". De openingsdatum van de tentoonstelling nadert thans snel. De reclamebilletten zijn al- lerwege in de stad verspreid, en zullen, hopen wij, hun werking wel doen. Wij laten- hieron der nog enkele kritieken volgen omtrent deze tentoonstelling, die te Amsterdam en te Zand- voort dezen zomer is gehouden. Zoo schreef „De Maasbode": „De ten-toonstelling is een der boeiendste en belangwekkendste van den laatsten tijd. Niet, omdat wij hier voor plotselinge, onverwachte en ongedachte verrassingen -of openbaringen staan, doch omdat deze 'tentoonstelling een eigenschap bezit, die wij bij de meeste nooit aantreffen: een karakter, dat tot ©en bepaalde eenheid wordt." Het weekblad „De Kunst" liet zich als volgt uit: „Dit is een belangrijke tentoonstelling. Het artikel bespreekt achtereenvolgens alle tien schilders van de Maatschappij -„Item- brandt". Het zou ons te ver voeren omtrent alleen een korte -karakteristiek te geven; van eiken schilder worden een viertal werken ge ëxposeerd1. Twee van deze zijn aangekocht voor de leden, de -beid© andere zij-n geprijsd en dus te koop. Ziehier wat de heer Wolf (redacteur van het boven geciteerde weekblad „De Kunst") om trent Jan de Boer schrijft: „Het is kleur en lijn en atmosfeer en stem ming, die Jan de Boer in zijne droomerijen kombineert. En als een, dat mij het aantrek kelijkst voorkomt, wil 4k noemen: „Op ver kenning", dat juist ook door de Maatschappij „Rembrandt" voor de leden is aangekocht (en hier zal worden geëxposeerd). De secretaris der Vereeniging, Cees Bol ding, is een der weinige Amsterdamsche schil ders, die zich toeleggen op het in beeld bren gen van het stadsschoon en de karakteristiek der hoofdstad. En vooral de stad bij avond trert hem aan. En bijna steeds trof hij den juisten toon en gaf hij vaak de atmosfeer." Van Bolding is ook de ets, die als eerste premie aan de leden van „Rembrandt" is ge zonden, en die een waarlijk Rembrandtdeke op-* vatting heeft in figuratie en contour. le Kunstavond In Casino. De directie van Oasdno zal dit speel openen met een voorstelling door de N. „Het Princesse-tooneel", het -gezelschap dat ondier directie van Oor Ruys dten Prinoesse- schouwburg in- den Haag bespeelt. Dit uitmuntende ensemble, waartoe o.a. be- hooren: Tilly Lus, Mien Duymaer van Twist, Cor Ruys, Henri Poolman, Jan O. de Vos Jr„ Juliette Roos, Nioo de Jong, Kitty Kluppell, A Tinto Westdijk, Cees Laseur, enz., zal op 12 October een opvoering geven van den1 be kenden Schlager „Moritz" Marx", het groote successtuk van Oor Ruys. Zulk een prachtig gezelschap met deze prima voorstelling is een zeer^oede inzet voor het winterseizoen. Eerste steenlegging der R.K. scholen. Zooals wij reeds hebben medege<leeld heeft morgenochtend te elf uur de plechtige eerste-steenlegging van de R.K. Jongens- en Meisjesscholen op het bouwterrein Polder weg hoek Javastraat plaats. Vooraf trekt een optocht van ongeveer 500 schoolkinde ren met „Winnubst" door de stad. De af- marsch heeft om 10 uur plaats vanaf het Zusterhuis aan de Jonkerstraat, langs Jan in 't Veidstraat, Nieuwstraat, Zuidstraat, Weststraat, Spoorstraat, Koningstraat, naar den Polderweg. Op het terrein zullen; de reeds vermelde plechtigheden en zang plaats hebben. Des middags half drie wordt in het ge bouw van den R.-K. Volksbond aan de Mo lengracht een feest voor die schoolkinderen gehouden. Bovendien wordt deze dag ker kelijk herdacht. De Roomsch-Katholiéken zijn uitgenoodagd om aan het welslagen van den feestdag mede te werken door het uit steken van de vl ag. Het verglftigingsgevaL In verband met hetgeen1 wij reeds mede deelden over dé vermoedelijke vergiftiging van -een aantal personen aan .die Califormle- straat, na het eten van meloen en het daar naar door den keuringsdienst te Alkmaar ingestelde onderzoek hebben wij ons dezer dagen tot .de politie gewend om inlichtingen. De Commissaris van Politie was zoo wel willend ons een en ander daaromtrent mede te doelen. De meloen, die een vrij zuren smaak -had, bleék in -kleine hoeveelheden niet schadelijk te werken. Geconstateerd is, dat een normale portie echter na eenigen tijd brakingen, onpasselijkheid1 en kramp in de ingewanden kon teweegbrengen. Van een bepaald nadeel voor de gezondheid, is echter niet gebleken. Vermoedelijk is een aange stoken plek bij de plaats, waar de stengel wordt bevestigd, de oorzaak van het geval. Het onderzoek is echter'nog niet geheel beëindigd. Er is wel gebleken, dat verschijn selen als in1 het bekende -geval na het eten van aangestoken meloenen meer voorkomen. Voorts is hier ter stede nog een tweede meloen in beslag genomen, welke soort gelijke verschijnselen zou hebben veroor zaakt. Ook deze zaak wordt onderzocht. Ter geruststelling van het publiek kan nog worden medegedeeld', dat door den keurings dienst bijzonder toezicht op de meloenen bij de handelaren zal worden uitgeoefend. Wij teekenen hierbij nog aan, dat niet iedièr het ©ten van meloenen kan verdragen en dat niet ieder weet, hoe ze gegeten moeten 'worden. Er moet gezorgd worden, dat men alleen het zachte gedeelte van het vruoht- vleesoh (dus niet nat, dradenof pitten) ge bruikt. Het eten van hot harde gedeelte vlak onder tot pLm. 1 h 2 cM. onder de Schil zal ongetwijfeld nadeelige gevolgen hebben. Het - is ook verkeerd' meloen te snij den met stalen (in - t algemeen metalen) voorwerpen. Ten slotte kan meloen niet door een ieder met elke andere willekeurige spijs samen gegeten worden, wat niet wegneemt, dat meloen op zich zelf -als regel heusch geen gevaarlijke vrucht is. Men kan dus ge rust rijpe meloenen, mits met de noodige voorzorg, eten. Vereeniging „de Dageraad". Vrijdagavond zal een debatavond worden gehouden tusschen den heer Joh. van Ge- mert, ex-frater en den heer Bijlsma, Secre taris van de Apologetische Vereeniging al hier, over het onderwerp „Wat weten wij van God?" Bizonderheden geeft de adver tentie in het nummer van heden. Uit het Pólltie-rnpport Na kennisgeving door een winkelier uit de Keizerstraat, werd -bij den aangever in-, beslag genomen een- muntstuk van één gulden, dat vermoedelijk valsch was. Van wieni het geld ontvangen werd, kon niet worden vastgesteld. Het geldstuk wordt onderzocht. Door een meisje, wonende aan de Van Ga- lenstraa-t, werd kennis gegeven, dat een twee tal jongens uit die Balistraat Zaterdagmiddag, toen zij op de Javastraat fietste, haar rijwiel tegenhielden- en aan haar mantel trokken-. Hier bij is zij- haar portemonuaie met inhoud kwijt geraakt. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een bewoonster van de Bothastraat werd1 aangifte gedaan, dat haar ö-jarig doch tertje Zaterdagmiddag door een 10-jarigen jongen in dezelfde straat tegen het onderlichaam is geschopt, waardoor zij letsel bekwam. Wordt' onderzocht Aan de pólltie werd kennis gegeven, dat aan het strand tusschen (paal 5 en 6 een mijn was aangespoeld. Door de Marine-autoriteiten, die daarmede in kennis werden -gesteld, is medegedeeld, dat de mijn door de Marine zal worden opgeruimd. In den avond van Zaterdag en den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er vier personen in arrest gesteld wegens open-bare dronken schap. Eén hunner zal vermoedelijk eveneens worden geverbaliseerd wegens het uiten van onzedelijke taal. Vermoedelijk door baldadige jongens is Za terdag of Zondag een loods, staande aan den Singel, opengebroken en zijn daaruit eenige kleine voorwerpen ontvreemd. De zaak is in onderzoek. Een bewoonster van de Spuistraat deed me- dedeeling van -beleediging van haar en haar dochter, welke gisteravond door een -buurtbe woonster zou zijn gepleegd. Op verzoek van een bewoonster van Onrust werd dbor de politie een kostganger, dien zij niet meer wilde huisvesten en die weigerde te vertrekken, uit de woning verwijderd. Door een bewoonster van de Weststraa! werd kennis gegeven, dat een korporaal van de Marine, die bij de teekenschool der H. B. 8. stond, haar bij het voorbijgaan met de eerbaar-' heid in strijd zijnde vertooningen had gedaan. De dader kon nog niét worden aangehouden. Gisteravond t§ ongeveer' half 12 zag een agent van politie twee personen- aan het Werf- kanaal^ aan de Weststraat staan en- vermoedde, dat zij zonder bevoegdheid aldaar visch be machtigden. Zij hadden inderdaad een hoe veelheid visch- bij zich, uit het Kanaal afkom stig. De visch en een gedeelte fuik werden in ^beslag genomen, terwijl proces-verbaal zal volgen. In den afgeloopen nacht werd te twee uur door een tweetal agenten aan het bureau ge deponeerd een motorrijweil, dat onbeheerd' op de Achterbinnenhaven stond1. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. Zie verder Laatste Berichten. Brieven voor Hr. Ma „Tromp". De directeur-generaal dier P. en T. maakt bekend, dat de navolgende brievenmalen zullen worden verzonden aan Hr. Ma pant serschip „Tromp" te Algiers: 6, 8 en 11 Oct. e.k. met den trein van 9.5 van Rot terdam naar Antwerpen. Indien belan-gheb- bendenhunne brieven en andere stukken in' deze brievenmalen wensdhen. opgenomen te zleni, behooren deze voldoende gefankeerd te wonden en vooszien- te zijn van1 twee elkaar snijdende lijnen over' -het -geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den andere. Laatste lichting alhier: 5 Oct. hoofdkan toor 6.30 a„ stadsbussen derde lichting; ,7 Oct.: hoofdkantoor 6.morgens, stads bussen 6 Oct. vierde -lichting; 10 Oct.: hoofd- kantoor 6.80 a„ stadsbussen derde lichting. De verzending van- brievenmalen aan ge noemd oorlogsschip na 11 Oct. as zal nader worden bekend' gemaakt. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een blauwe werkbroek, een voetpliank van een motorrijwiel, een rijwiel, een pet, eenige .pleutels, een zadeldekje. verder bij: J. Jansen, Binnenhaven 28, een oli-ejas. L. Baars, Waagstraat 17, een zilverbon. de Ruijter, Raadhuis, Dijkstraat, een das speld J. Evert, Pijlsteeg 10, een zilverbon. De Kok, vVilhelmlnasfcraat 57, een herders hond J. Lengers, Koningdwarsstraat IE een cein tuur. J. Rappoldt, Jan in t Veltetraat 9, een post duif. Uitenkate, Molenstraat 82, een herdershond J. de Leeuw, Molenstraat 81, een tabakspijp. Meijers, Langettnaat 108, een partemonnale met inhoud A. A. Janzen, SpQorstr. 2, een alpacca beursje H. Giezen, Langestraat UI, een bokje. Fraij, Piet Heinstraat 84, een geborduurd zakje. s.'Ten einde het verbruik van Jurgens' Planta, waarvan de prijs thans Is verlaagd op 60 cents per pond, In het huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- fijne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgend» prijzen disponibel voor hen, die gedurende de- maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers In het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige PlantacartOns Inzenden aan 2%- Indien eenige prljewtnners een even groot aantal ledige Planta- cartons hebben Ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mioolste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het elgendome- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ast Jurgens* Margortnefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord te g&an met bovenstaande regeling. (B 320 Vcdsch geld Meisje lastig gevallen. 1 Meisje mishandeld. Mijn aangespoeld. Nog geen drooglegging. Baldadigheid Voor de gezelligheid. De deur gewezen. Openbare schennis der eerbaarheid. Vlsch-strooperl). Alleen uit rijden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 17