Firma I. VAN WILLIGEN, zijn beter dan de besten! Weststraat 87-92. (p24, E. M. JAARSMA, te Hilversum, BINNENLAND. Schadeloosstelling Kamerleden. Naar de „Telegraaf' verneemt, heeft de Ohr. Hist Kamerfractie aan de andere poli tiek© fracties mededleeling gedaain, dat zij zich heeft gewend tot den Minister van' Fi nanciën, met het verzoek om met ingang van 1 Januari ga en gedurende het jaar 1924, op de schadeloosstelling van de Chnist. His torische Kamerleden bij de gebruikelijke be taalbaarstelling bij het einde van iedere maand, 10 pet. te doem inhouden, zulks in verband met den toestand van 's iands finan ciën. Werkloozenonderstennlng. Het Bureau, voor de R.K. Vakorganisatie heeft de Regeering allerdringendst in over weging gegeven: le. de „uitgetrokken" werklooze arbeiders niet volgens de Armenwet te doen behande len; 2e. de steunregelingen van het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw over te brengen naar het departement van Arbeid, Handel en Nijv.erheid. UW het Scheepvaartbedrijf. De Scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rot terdam heeft de collectieve arbeddersovereen- komst aan de havenarbeidersorganisatiea op gezegd. Opgelegde schepen. Op het oogenblik zijn in de haven van Am sterdam opgelegd 22 stoomschepen, tezamen metende 119.614 ton en voorts twee motor- schoeners van resp. 616. en 408 ton, zoodat de totale opgelegde tonnenmaat beloopt 120.631 toms. Een maand' geleden waren 21 stoomsche pen en de twee schoeners („Bovenkarspel" en „Sneekermeer") opgelegd, met een totaal van 122.284 tons. De thans opgelegde stoomschepen zijn: In- sulinde Oliefabrieken, met „Califomia", 7339 tons, „Simaloer" 6587 tons, „Calcutta" 5607 tons, JBorneo" 6550 tons, „Manoeram" 9250 tons, „Salabangka" 6645 tons, „Mapia" 9250 tons, „Madoera" 0250 tons, „Moema" 9250 tons, „Sembilain" 6600 tons, „Airtbon'- 3598 taris, „Sumatra" 5850 tons, „Salawoti" 6640 tons, „Bengtoalis Q548 tons, „Batoe" 6535 tons, „Bintamg" 6548 tons, allen van de „Nederland"; „Dido" 756 tons, „Erato" 838 tons, „Ino" 709 tons, „Strabo* 684 tons, JPer- seus" 1250 tons allen van de K. N. S. M., en „Jan van Nassau", 3350 tons van de K.WJ.M. Een demonstratie tegen de zakelijke bedrijfsbelasting. Men meldt aan de N. Rott Ort.: Zaandijk stond Maandag op stelten! Toen had namelijk..de eerste executoriale verkoop plaats in verband met de weigering van een aantal mdustpeelén daar ter plaatse om hun zakelijke bedrijfsbelasting te betalen. De eerste verkoop betrof de Zaanlandsche Cacao-fabriek, die 1400 belastingschuld heeft. Er was heel wat belangstelling van plaatsgenoaten, toen om 10 uur de'afslager, staande op de stoep, in de geopende deur van de fabriek zijn taak begon, maar de stemming van hét publiek bleef van begin tot het eind vroolijk. Er werd niet serieus geboden. En zoo moest het meerendeel van de te koop aangeboden artikelen het be gon met amandel-reepen, en daarna volg den flikken worden opgehouden. Na een kwartier koos de betrokken fabri kant eieren voor zijn geld, -althans hij be taalde binnenshuis de verschuldigde belas- tingpenningen. Het igeheele verzet was blijkbaar bedoeld als demonstratie. Dat bleek ook uit de opschriften, die het fabrieksge bouw sierden. Men las daarop; Ons gemeente bestuur doet de industrie verdwijnen en be vordert de werkloosheid; in Zaandijk betaalt men ruim 50 belasting per inwoner van zuigeling tot grijsaard; drie duizend inwo ners betalen circa 155.000 belasting. Is dit niet genoeg? Protesteer tegen deze zakelijke belading; recht is hier een ijd'el woerd, en: De aangeslagenen in de zakelijke belasting hebben geen enkel werklooze ten laste van die gemeente. Vanmiddag 2 uur zou een tweede execu toriale verkoop volgen, bij de firma S. Bak ker, Jzm. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 28 Sept in Neder land uitgesproken 97 faillissementen tegen 73 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 januari tot en met 28 Sept. 1923 3010 failissementen tegenover 2259 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. BUITENLAND. DUITSCHLAlffD. Een offlclense stemt Berlijn, 1 Oct. Het standpunt van rijks kanselier Stresemann tegenover de buiten- landsche politiek blijkt uit een hoofdartikel in de officieuse „Zeit" van Dinsdagochtend. Het blad zegt dat men van Fransche zijde poogt de Duitsche regeering aan te vallen, daar men hoopt, dat daardoor alles in Duitschland ineenstorten zal. Voor de Duit sche openbare meening is het onder deze omstandigheden duidelijk wat zij tegenover de Fransche taktiek heeft te doen. Wij moe ten Poincaré toonen, aldus het blad, dat wij zijn politiek doorzien en daarnaar handelen. Het is onverantwoordelijk om in dezen tijd van zware binnen-- en buitenland'sche moei lijkheden; waarbij wij aan den rand van den burgeroorlog staan, „fractie-politiek" te voeren en zich met de gedachte eener kabi netshervorming bezig te houden, welke niets meer dan een nieuwe zware last zou brengen. Het -gaat er thans slechts om, dat wij zoo vastberaden mogelijk zijn. De re geering zal harerzijds het bewijs leveren, dat zij geenszins geneigd is het Rijnland en het Ruhrgebied volkomen onder Fran sche controle te laten en de Fransche voor waarden aan te nemen. Als Poincaré dit ge looft, vergist hij ^ich. De regeling van hét vraagstuk, hetwelk uit het lijdelijk verzet is voortgesproten, hangt af van het stand punt dat Frankrijk zal innemen. Het kan er zeker van zijn, dat hij zich spoedig voor de noodzakelijkheid eener duidelijke beslis sing zal zien gestold. (Hbl.) Een overrompeling van Küstrin. Berlijn, 1 October. Nationalistische en oom- munistische benden hebben vannacht ge tracht Küstrin te overrompelen. Zij dron gen de oude stad; waar geen militaire be zetting ligt, binnen. Het garnizoen, dat versterkingen uit nabu rige rijksweerbaarheidsgarnizoenen heeft ge kregen. heeft opdracht de orde met alle mid delen te herstellen. Küstrin ligt ten noorden van Frankfort atoL Oder. Berijm, 1 October. Naar het ministerie van rijksweerbaarheid meedeelt heeft de bevel hebber van Küstrin door krachtig optfceden een einde gema'akt aan de overrompeling der stad door communistische en nationalistische benden. Het garnizoen wist de aanvallers bij het tuighuis te omsingelen en verscheidene leiders gevangen te nemen. De uit de omge ving ter hulp ontboden garnizoenen zullen vermoedelijk niet behoeven in te grijpen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De ongeregeldheden te Dusseldorp. Gemeld wordt, dat -bij de botsing tusschen separatisten en politie te Dusseldorf (zie 2e blad) minstens 20 personen werden gedood en 300 gewond. Zondagnacht hebben botsin gen plaats gehad tusschen Separatisten en communisten, waarbij 9 menschen werden gewond. De Fransche en Belgische berichten ne men de separatisten in bescherming en wer pen alle schuld van de onlusten op de Schu- po.De bezettingsautoriteiten -treden even- zoo op. De Schupo-agenten hebben bevel ge kregen het 'bezette gebied te verlaten. Ge arresteerde separatisten werden in vrfjheid gesteld. De Fransdh© dagbladcorrespondenten te Dusseldorp wijten eenstemmig de bloedige botsingen aan de Duitsche politie, die vreed zame betooigers een hinderlaag zou hebben gespannen. De verslagen geven hoog op van de wreedheid der politiemannen. De bladen roemen zonder uitzondering het op treden van de Fransche troepen. Deze wer den door de bevolking toegejuicht en aan gespoord hen' tegen de Pruisen te bescher men. Deze incidenten verzwaren Frankrijks positie ten opzichte der afscheidingsbewe ging. Men zegt, dat Poincaré, die tot nu toe niét van steun daaraan wilde hooren, de laatste dagen daartoe is bekeerd. Uit Berlijn wordt echter gemeld, dat dé Schupo pas heeft ingegrepen, nadat ver scheidene agenten van de plaatselijke blauwe politie door separatisten zwaar waren mis handeld en; een hunner was gedood. Eerst toen heeft de Schupo het plein 'schoongeveegd, awarop de separatisten Fran sche militaire hulp inriepen, welke de Schu po ontwapende en duldde dat de ontwapen den zwaar mishandeld werden. De toestand, in Dusseldorf nog steeds dreigend. Berlijn, 1 October. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat de toestand aldaar nog steeds dreigend blijft De separatisten schijnen nieuwe plannen te hebben, daar zij zich ten gevolge van de ontwapening der Schut polizei heer en meester van den toestand gevoelen. De vakvereenigingen zijn voornemens een nieuwe separatistische actie met de alge- meene staking te beantwoorden. Naar thans is vastgesteld, zijn bij- de bot singen van gisteren tien personen gedood, 24 zwaar en meer dan 200 licht gewond. On der de dooden bevindt zich een beambte der z.g. blauwe en twee beambten der z.g. groene politie, terwijl vier beambten der blauwe en negen der groene zwaar werden gewond. BEIEREN. Waarom von Kahr dictator werd? Uit Berlijn wordt aan het Hbl. gemeld: De „Bayrische Kurier". publiceert een ont hulling. Óp de September-vergadering van den „Deutschen Kampfbund" van Hitier in Neurenberg werd door een sterke groep niet alleen een absoluut unitarische rijksgrond wet geëischt, maar tegelijkertijd de eisch ge steld, dat de Wittelbachers zoowel in het rijk als in Beieren van den troon uitgesloten zouden zijn. Als kroonpretendent stelde deze groep den gewezen Duitóchen kroonprins voor. Ook Ludendorff moet gezegd hebben, dat.de Katholieke Wittelsbachers een grooter gevaar waren dan de sociaal-democraten. Daarop hebben de voor. Wittelsbach propa ganda makende separatistisch-gezinde mo narchisten als tegen-actie tegen het streven der natioüaal-socialisten de afkondiging van den uitzonderingstoestand en de benoeming van Von Kahr tot staatscommissaris-generaal doorgezet. SPANJE. Madrid, 1 October. Het staatsblad bevat een koninklijk besluit, waarbij in heel Spanje de gemeenteraden ontbonden worden. Vertegenwoordigers van nijverheid en han del zullen de gemeenteraden vervangen en naar vrije keuze in elke gemeente een bur gemeester aanwijzen. KORTE BERICHTEN. Ook in Engeland is het de laatste-dagen, vooral Zaterdag en Zondag, voor den tijd van het jaar, zeer warm geweest. In het Z. O. van het land steeg de thermomether tot 77 gra den en 's nachts koelde het maar weinig af. Aanvaringen. Ten gevolge van den dikken mist in den naeht van Zaterdag op Zondag hebben in het Kanaal verschillende ernstige aanvaringen «plaats gehad. Vooral Fransche schepen zijn hierbij het slachtoffer geworden. De Noor- sche stoomboot „Bill" is in aanvaring geko men met de Grieksohe stoomboot „Dassilos Destinous" Beide schepen liepen aanzien lijke averij op, en konden met moeite de ha ven van Dover binnengeloodst worden. De Britsche stoomboot „Mokta" liep ter hoogte van Dover op een andere Britsche stoomboot de '„Florence", welke onmiddellijk zonk. Naar men gelooft, zijn daarbij, drie man verdronken. De Fransche stoomboot ,3erville" liep bij Coverack op de kust. Na vlot gekomen te zijn, kwam zij in aanvaring met een onbe kend stoomschip dat in den mist verdween. De „Berville" kon zwaar beschadigd Fal- nwnith bereiken. Een andier Fransch stoom schip, de „Bretonne" van dezelfde eigenaars Ingezonden Mededeeling. uit de fabrieken van Vakkundige plaatsing door den ver tegenwoordiger voor Helder: als de „Berville" werd door een groot onbe kend gebleven stoomschip geramd, en ern stig beschadigd. De bèmanning van de „Bre- toimo" werd gered en te Fahnouth aan wal .gezet. Twee andere Fransche stoomschepen voe ren elkaar aan in de buurt van Peuzance, en liepen ernstige averij op. Londen, 1 October. De Cunard-lijn miaakt bekend dat Zondagochtend in den mist haar passagiersschip Scythin, diat naar Boston en New York onderweg was, aan de Zuidkust van Ierland in aanvaring is gekomen met de Cedric, het passagiersschip van de White Star, dat naar Engeland' onderweg was. De Scythia kreeg lichte averij en Is naar Liver- pooli Iteruiggestoomdi, om er nagekeken te worden. Het stoomschip Moorfowl met passagiers van Fishquard naar Cork is bij d'e haven van deze laatste plaats Zondagochtend op de rot sen geloopen en zwaar, beschadigd. De passa giers zijn in de booten gered. De Duitsche stoomboot Gqirfield is by Kaap Comwall op het strand geloopen en met eigen stoom los gekomen, maar later weer op een klip geloopen en ten slotte naar Falmouth gesleept Het aantal schepen dat door aanvaring of stranding op de rotsen tengevolge van den mist aan het einde van de vorige week nabij de Engelsche kust en voornamelijk in heit Kanaal verloren is gegaan of averij heeft be komen, bedraagt in het geheel negentien. Men gelooft dat drie menschenlevens verlo ren zijn gegaan bij de aanvaring in de buurt van Deal tusschen het stoomschip Mokta en den schoener Florence. Bij vier aanvaringen bleef de naam van een van beide schepen onbekend. GEMENGD NIEUWS. Ernstig omgeval. Nabij Wonqerveer heeft Maandagavond' een ernstig ongeval plaats gehad. Het motorschip „De Twee Gebroeders" zou onder een spoor- 3rug doorvaren en daartoe stond een jong schepeling op het voorschip om den schipper aanwijzingen te geven. Plotseling hoorde de schipper, toen hij de brug genaderd' was, een gil. Naar voren gaande zag hij, dat de jongen bekneld zat'tusschen brug en schip. Tenge volge van deze beklemming is de jongen ov er- eden. Het bleek te zijn zekere H. uit Helder. Set lijk is in een spoorwachtershuisje voor- oopig ondergebracht, terwijl de hier wonende ouders met de treurige tijding in kenais zijn gesteld. Geen smokkelvaartuig. De berichten omtrent een te £ee brugge aangehouden, gewapend Hollandisch smok kelvaartuig, dat op wég was naar Nieuw- Schotland blijken schromelijk overdreven te zijn. Het geval bepaalt zich tot het aan land brengen van eenige flesschen likeur door een tweetal leden der bemanning, zonder dat zij invoerrechten hadden betaald. Diefstal met geweldpleging. Toen1 Maandagmorgen de schoonmaakster van de Cinema Royial aan den Nieuwendijk te Amsterdam op het kantoor van deze bios coop kwam, hoorde zij gerucht in de kast, waarin de brandkast gewoonlijk staat.. Ook zag zij dat de brandkast in het vertrek stond, en dat de achterwand daarvan opengescheurd •was. Ze haalde den directeur erbij, die de op slot zijnde kast opende. Men vond1 daarin den nachtwaker, wien een stofjas om het hoofd en het lichaam gebonden was, zoodat hij zich zoo goed als niet kon verroeren. De man, was in- hevig overspannen toestand; met groote moeite slaagde men er in, het volgende ver haal van zijn wedervaren uit hem-te krij gen.. Na schatting omstreeks half twee was hij, terwijl hij op een ronde in de biosooop-zaal was, door eenige mannen van achteren aan gevallen, die hem een stofjas om het hoofd sloegen en hem verder bonden. De overval was zoo spoedig in zijn werk gegaan, dat hij geen gelegenheid heeft gehad, zijn revolver 'te trekken, die hij' altijd bij zich droeg. Ook is het hem niet mogelijk geweest, zijn aanval lers waar te nemen, zoodat hij geen per soonsbeschrijving kan geven. Ook heeft hij niet om hulp kunnen roepen. De mannen hebben hem naar de kast ge dragen, deze geopend, de brandkast eruit ge sleept, en hem zelf in de kast gesloten. Daar na heeft de nachtwacht gehoord, dat zit de brandkast openbraken.-Daaruit is een bedrag van 6000 vermist, de recette van twee da gen. Maandagmiddag had de politie nog geen spoor van de misdadigers; vermoedelijk heb ben zij zich na de voorstelling van den vori- gen avond laten insluiten. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont moetten twee agenten bij Velsen een fuan op een fiets zonder licht. Zij waarschuwden hem, waarop d'e man de fiets neergooide en aan den haal ging. De agenten achtervolg den hem en losten vier schoten, die eqhter het doel misten. In de kleine straatjes van Velsen raakten zij den man kwijt, maar even later zag een der agenten een man, die aan het hoofd' gewond was door een val. Hij werd aangehouden en opgesloten. Zondagmorgen kwam uit, dat er te Vciser oord bij den heer Van R. een inbraak was gepleegd, Tasschen met kwitanties van de waterleiding, een gouden horloge en geld wa ren ontvreemd, benevens een fiets, die later herkend werd als te zijn de door den aange houdene weggegooide. Deze.ontkent echter de inbraak gepleegd te hebben. Het gestolene werd later op verschillende plaatsen terug gevonden. De aangehouden persoon weigerde zyn naam en woonplaats op te geven; hij spreekt met Groningsch dialect Geen vergiftiging. De vorige weefc Is naar Leiden overge bracht, om daar gerechtelijk geschouwd te worden, het lijkje van het 2-jarige dochter tje van J. O. van B., weduwe van G. van S. te Sassenheim. Er werd gedacht aan vergif tiging. Uit het onderzoek is gebleken, dat van vergiftiging geen sprake is. De moordaanslag te Valkenswaard. - Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde gisteren het hooger beroep van den 28- jarigen fabrikant J. J. H. M. Kerssemakers uit Eindhoven^ sinds het begin van Januari ge detineerd, die door de rechtoank te 's-Herto genbosch in April veroordeeld is tot 15 jaar gevangenisstraf, wegkus poging tot moord) op den bioscoopdirecteur M. Desmet te Eind hoven. 1 Kerssemakers heeft op 4 Januari Desmet meegelokt op een autotocht en is met hem paar een bosch onder Valkenswaard gereden. Daar heeft hij' de auto doen stoppen1 en Desmet we ten mee te krijgen in het bosch, onder voor wendsel, dat Desmet daar zyn vrouw zou kun nen betrappen met een vreemden man. Toen Desmet eenmaal in het bosch was, heeft beklaagde drie revolverschoten op hem gelost, waardoor hij ernstig verwond werd. Kerssemakers en mevrouw Desmét, ver dacht van medeplichtigheid, zijn eenige dagen na den moordaanslag gearresteerd. De zaak, die aanvankelijk te Eindhoven en in de verdere omgeving reeds groote sensatie had gewekt, heeft nog meer beroering veroor zaakt, toen hij; dé voortgezette behandeling op 17 Juli van de, zaak van mevrouw Desmet, tegen wie eveneens 15 jaren gevangenisstraf was geëischt, doch die door de rechtbank werd vrijgesproken (het hooger beroep van den of ficier van justitie komt 8 October voor) zoowel mevr. Desmet als Kerssemakers verklaarden, dat mr. Van Haastert, de verdediger vanKers semakers voor de rechtbank, tot wien. zij zich vroeger hebben gewend om een echtscheiding tusschen het echtpaar Desmet te bewerkstelli gen, hen eerst had aangezet tot vergiftiging van Désmet en toen een poging daartoe was mislukt, tot een moordaanslag. Mr. v. Haastert heeft als getuige voor de Rechtbank de waarheid van d'eze beschuldiging ten stelligste ontkend. De belangstelling voor de behandeling van de zaak was bijzonder groot. Uren van tevoren stonden er reeds velen te wachten om een plaatsje te veroveren op de publieke tribune. Als eerste getuige wordt opgeroepen de heer M. Desmet De President ondervraagt getuige over de echtscheidingsaangelegenheid1, die hij en zijn vrouw met mr. Van Haastert hebben bespro ken. Getuige vertelt verder, dat hij zijn vrouw verdacht,-dat zij hem niet trouw was. Uit het verhoor blijkt, dat getuige met Kers semakers eenigen tijd voor het drama naar Antwerpen was geweest en dat het tweetal daar verschillende huizen van ontucht had be zocht. Verder vertelt getuige, dat Kerssema kers hem had verteld, dat mevr. Desmet hem (Kerssemakers) slecht had willen maken hij de meisjes. Hy zou hem echter wel iets anders laten zien.. Zo'o had K. op 4 Januari gezegd: „Ga maar eens mee haar-Leende-, daar zit je vrouw in een bosch met een fabrikant uit Hel mond." Desmet is toen ih de auto van Kersse makers gestapt. De laatste 1000 M. reed de auto met gedoofde lichten. Bij het bosch werd uitgestapt en beide mannen hebben daar een half uur rondgeloopen en' gezocht. Midden in het bosch zei Kerssemakers: „Tk hoor wat". Hij stond toen schuin achter Desmet. Deze voelde daarop onmiddellijk een schot in het hoofd. Hij vluchtte weg, doch K. zond hem een schot na, dat. hem in den rug trof. Een derde kogel trof hem in d'e borst. Het vierde schot ketste. De beide man%n hebben toen geworsteld en Kerssemakers heeft daarbij de revolver op de borst van Desmet gezet. De Jcogels, die in het ziekenhuis te Eindhoven zijn verwijderd, waren ingekerfd. K. heeft Desmet denzelfden avond nog in het ziekenhuis be zocht err ontkende toen, dat hij de schoten ge lost' had. De verdediger verzoekt den president ge tuige te ondervragen over zijn huwelijksleven. Getuige had gezegd; dat de verhouding aan vankelijk goed was. De verdediger stelde daar tegenover de verklaring van mevr. Desmet, dat zij van den beginne af geslagen en mishandeld was. De getuige blijft bij'zijn verklaring vol harden. De verdediger merkt op, dat hij in openbare terechtzitting niet verder op deze zaak kan in gaan, doch zegt, dat de mededeeling van ge tuige niet' klopt met. de gegevens, waarover het Hof beschikt. Hij wenscht Hierop terug te ko men in een zitting met gesloten deuren. By het verdere verhoor verklaart getuige nog, dat hij met Kerssemakers heeft gesproken over de koele verhouding tusschen hem en zijn vrouw. Hij zegt verder niet te kunnen geloo- ven, dat K. hem van kant wilde maken om zijn vrouw te bezitten. Want, vervolgt hij, „hij be zat haar reeds en hij bezat er nog honderd andere". (Beroering op de tribune). De verdediger zegt, dat Kerssemakers ver klaard heeft, dat hij gehandeld heeft uit mede lijden met de vrouw, die voortdurend klaagde over mishandeling door haar man. Qetuige geeft toe, dat hy wel diefl indruk had, dat zijn vrouw over hem geklaagd had hij K. en an deren. Op een andere vraag van den verdediger antwoordt getuige, dat hij niet gewond is in de worsteling met K. Deze heeft opzettelijk ge schoten en heeft- daarbij geroepen: „Jij moet kapot". (Beroering op de tribune). De retuige-deskundige prof. Bouman leet een verklaring af, dat beklaagde een hvoer- sexueel mensch is. De President vraagt den j^tuige of hy, steld, dat mr. Van Haastert herhaaldelijk tegen K heeft gezegd: „schiet Desmet dood een opmerking, die hy aUeen ^wp van veron derstelling uit - denkt, dat dat invloed op K. I r>e 'deskundige antwoordt, dat K. bijzonder suggestief is, en dat de verklaring van iemand, dóen hy als autoriteit beschouwt, buitengewo nen invloed op hem kan uitoefenen. Dr Casparie, de gevangenisdokter, die nu gehooid wordt, vertelt, dat Kerssemakers hem ook heeft verteld van de rol, die mr. Van Haas tert zou moeten hebben gespeeld. Opmerkeiyk is dat mevr. Desmet hem hetzelfde heeft ver klaard in de gevangenis, en de details daarby op dezelfde wijze heeft beschreven, zonder dat er tusschen hen ruggespraak kan hebben plaats gehad. De President doet nu getuige Ooriielia Dewert, huisvrouw van M. Desmet, oproepen. Getuige legt den eed af. De President zegt, dat het moeilyk is deze getuige vragen te stellen, omdat zy zelf de vólgende week zich ais beklaagde zal moeten verantwoorden. De verdediger merkt op, dat hij de verhou ding tusschen het echtpaar Desmet in een zit ting met gesloten deuren zal bespreken. De President ondervraagt getuige. Deze houdt'vol, dat mr. Van Haastert ried. Desmet te dooden. Hij' h«rft haar niet gezegd, dat een overspelige vtouw niet kan 'trouwen met den man, met wien zy tydens haar huwelyk onge oorloofde betrekkingen heeft onderhouden. Getuige spreekt haar verklaringen op fluiste renden toon uit, maar houdt uitdrukkelijk aan de waarheid daarover vast ten opzichte van mr. Van Haastert. Deze heeft tot doodslag aan gezet tegen Desmet, toen zy met K. by hem op consult was. •De President wyst bekl. er op, dat zy dezen advocaat moreel dood maakt met deze verkla ring, en dat zy zich dus wel van de waarheid daarover bewust moet zjjn.' De getuige zegt ook nu, dat haar man slecht voor haar.was. Zy had' een ongelukkig leven! Kerssemakers had haar voorgesteld naar de kerk te gaan en te bidden, opdat haar man beter voor haar zou worden. Kerssemakers vraagt het woord voor een verklaring. Hy schreeuwt, vijzende op mr. Van Haastert: „Als hij niet één maar wel twintig keer ons had aangezet tot moord had den zy (mevr. Desmet) en ik hier niet gezeten! Ik schaam my, dat ik bier moet terecht staan. Ik ben nooit een misdadiger geweest" De President: „Vroeger heeft u nooit geen berouw vertoond. Overigens'moet ik er u op wyzen, dat y zich niet altyd zachtaardig heeft betoond. U heeft een meisje, dat door u ver leid was, en dat zich op het kantoor van uw vader kwam vervoegen, met de zweep afge ranseld en van de fabriek gejaagd". Getuige F. K. Buskens, procuratiehouder by de firma Kerssemakers te Eindhoven, heeft ook niet anders dan lof voor den beklaagde. Hy' legde vroeger veel yver aan den dag, doch den laatsten tijd' was hij vaak weg. De President: Vaak dronken? Getuige: Neen. De President: Had beklaagde ongeoorloofde omgang met de fabrieksmeisjes? Getuige: Neen. Getuige P. Teunissen, leeraar aan de H. B. S., roemt het medelyden van beklaagde met misdeelden. Hy heeft wel eens iets gehoord over een verhouding tusschen K. en meisjes van zyn fabriek. Iets positiefs wist hy niet Getuige M. J. v. d. Bey» eveneens leeraar aan de H. B. S. te Eindhoven, kende bekl. als een „vroolyke, losse jongen, die de zonnestraal was in huis". Te twaalf uur is het getuigenverhoor be ëindigd. Te twéé uur wordt de openbare zitting her opend. v Kerssemakers verklaart, dat korten 'tyd na dat h;j mevr. Desmet had leeren kennen, de ongeoorloofde verhouding was ontstaan. Hy heeft met Desmet en zyn vrouw carnaval ge vierd en Desmet heeft daarby zyn vrouw mis handeld, omdat hy haar verdacht hem niet trouw te zyn. Van toen af heeft de vrouw by hem voortdurend over haar man geklaagd. Hy heeft toen eerst het plan geopperd met haar te vluchten, doch dit voornemen heeft hij later laten varen. De vróuw heeft hierop eerst ge tracht haar man te vergiftigea Een poging daartoe mislukte, évenals een poging van de vrouw om haar man dood te schieten op een oogenblik, dat hy te bed lag. Mr. Van Haastert, aldus bekl., heeft eerst gezegd, dat de vrouw Desmet moest dooden, omdat dat minder ver denking zou wekken, dan wanneer ik het deed. Op 3 Januari heeft mevr. Desmet opgebeld en gezegd, dat de verhouding met haar man on- houdbaar is. Zy heeft bekl. door haar dienst meisje een revolver laten brengen. Kerssemakers heeft toen een dubbeltje op- i ^1S .of munt- Als het munt' werf, zou hy tot de uitvoering van de daad overgaan. Het werd munt! helde Desmét op en vertelde hem, ht1. maar een meneer uit Helmond z ch met mevrouw Desmet afgaf. Deze beer hft„ haar in een blauwe auto naar een bosch onder Leende gereden zyn. Hy nam toen Desmet mee In zyn autonaar het bosch, om het tweetal te betrappen. Bekl. vertelt nu, dat j Desmet niet durfde dooden, en dat hy daar- ffd Tm6w|er ^°k iHf °P z*fn slaaP Kericht fi. Hy had gehandeld uit bezorgdheid voor de vrouw. - Als ik Desmet verwonde, zou hy de vrouw geen kwaad meer doen en later wel tot bezin ning komen, zegt bekl. Do President wijst er op, dat deze verkla ring Iets heel anders is dan de vroegere ver klaring. Na eenige discussie tusschen bekl. en den president vraagt deze laatste: Waarom is u in appèl gegaan? Beklaagde: Mr. Van Haastert heeft gezegd, dat ik dat moest doen en dat hy wilde trachten my als lyder aan insania moralis uit de gevan genis te krygen. De president: Wat wilt u nu van ons? i* Kachels en Haarden Kerssemal<ers voor het Hof te Den Bosch. Het verhoor van den beklaagde. Beklaagde Kerssemakers komt nu voor. Hii merkt op, dat hij in het bosch wel tien 'keer gelegenheid heeft gehad Desmet de revolver .tegen de slaap te drukken. Want, zegt Hii mr Van Haastert had mij gezegd, dat ik hem de revolver tegen den slaap moest drukken Hii is daar echter ,van teruggeschrokken, en 'heeft Desmet alleen willen mishandelen. Verhoor van Mevr. Desmet. Incident. Vervolg getuigenverhoor. Getuige Hoogenbosch heeft Kerssemakers niet anders gekend dan ais goed en eerlijk man, die goed was voor arme menschen. Zitting gesloten'deuren. De president schorst nu de openbare be handeling. De tribunes wordén ontruimd1. Met gesloten deuren worden behandeld die gedeel ten der rapporten van de psychiaters, prof. Bouman en dr. Casparie, die zich niet leenen voor openbare behandeling. Mr. De Vrieze zal daar gelegenheid krygen om naar aanleiding van die rapporten vragen te stellen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 18