HELDERSCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1923. BONI? DEN DAM. AMSTERDAMSOHE BRIEVEN. Beter dan de Vondelpark-wielerwedstrijden, die tenslotte ji. Zaterdag grootendeels in hei water vielen, zoodat het Bestuur, zelfs met be hulp van de Sport nog niet uit de financieel® déconfiture is, beter dan deze wedstrijden, die bedoeld waren om het publiek geld uit den zak te kloppen, slaagde, den daarop- volgenden dag, de demonstratie tegen de Vloot wet, die juist bedoeld was om het publiek de zuur-verdiento duiten i n den zak te doen hei den I Op touw gezet als deze demonstratie was door de S.D.A.P. en het N.V.V., onder het motto „Onze Dag", bedoelde zij óók wel te zijn een propaganda-bjjeenkomst voor het behoud van den acht-urendag en voor het medezeg- gingsschap in „het bedrijf", maar de groot ste prikkel, de drijfkracht, die de 65000 de monstranten deed stróomen naar het IJsclub- terrein, en hen met honderde banieren daarna op deed trekken in een eindeloozen stoet naar het Amstelveld, was toch de kennelijke afkeer van de Vlootwet-plannen, die zich in alle lagen van ons volk vertoont. Uit alle oorden van het land was men saamgestroomd een veertig tal extra-treinen was ingevoegd, en meer dan de, de laatste weken op trottoirs en schuttin gen verschenen anti-Vlootwet-opschriften, leverde deze optocht, waarvan het voorbijtrek ken een goede vier-en-een-half uur vorderde, een bewijs voor het feit, hoe krachtig een groot deel van ons volk in opstand komt tegen de beraamde Vloot-uitbreiding. Misschien, zelfs waarschijnlijk haddon de voormannen van de S.D.A.P. en het N.V.V. in dezen dag ook een soort tegenwicht willen zien van de Oranjefeesten, 09n soort ï-oode „wapen schouw" ,- maar, zooals gezegd, het middel punt was en bleef de anti-Vlootwet-actie en alg zoodanig had deze „dag", afgescheiden van welke bijkomende politieke kleur dan ook, on getwijfeld de sympathie van den gemiddelden Amsterdammer. Overigens heeft die gemiddelde Amsterdam mer den laatsten tijd allerminst reden in 't al gemeen ondankbaar gestemd te zijn tegen „de Vloot", al was 't alleen maar omdat zij aan de Vereeniging „Parkherstellingsoorden" zulke uitstekend geschikte verplegings-inrichtingen biedt, in den vorm van haar afgedankt mate riaal. Zoo is dan o. a. weer j.1. Woensdag de oude „strijkbout" „Brak", thans als „Wib helmina" herdoopt, als herstellingsoord in ge bruik genomen. En op deze oude kanonneer boot, die even voorbij Scholüenbrug tegen den wal gemeerd ligt, zal in het vervolg daar, waar eenmaal de kanonnier achter het geschut stond, de zwakke of zieke rusten in den ligstoel en 74I inplaats van het marine-uniform, het ver pleegsters-dito officieel zijn. Zoo worden lang zamerhand* om de beeldspraak van Mej. Van Eeghen, Voorzitster van het Comité van Voor bereiding, te volgen, „de zwaarden omgesmeed tot sikkels"En op Schollenbrug zal de kalme, rustige sfeer van een ziekeninrichting komen te huizen 1 In zooverre wordt dit. eer tijds bij de Amsterdammers beroemde buiten- café dan óók een vervallen grootheid.... evenals b.v. het Tolhuis, aan den overkant van het IJ. In vroeger jaren waren dergelijke ge legenheden voor den stedeling „de" uitspan- pi ngsplaatson»; men trok er met bakjes of Jan- Pleiziers heen en maakte er een heel „dagje" van. In den modernen tijd drinkt men er op z'n hoogst 's avonds een kleintje koffie en trekt, moet er een „dagje" gemaakt worden, per autobus of tram dieper het land in.De .oude bachanaliën hebben er niet meer plaats. Herinneringen aan het chaotisch jolijt, dat er destijds gaande was, leven alleen nog voort in enkele volksliedjes, waaraan, waarschijnlijk tengevolge van de staag-^oeiende tapkranen dezer feesthuizen, geen kop of staart te vin- den Is. A 1Z00 ontstond', om een voorbeeld te noemen, in verband met Schollenbrug, dit schoon ge dicht: Een bord spinazie, Dat danste in het rond, In de plantasde, De heele dag maar door. En een halve rooje kool, Die diende als viool, En In hondje met een Tam pootje, Dat ging naar Schollenbrug, In 'n havenbootje.... Waarbij ik U dan helaas óók nog niet de melodie kan overbrengen, die hierbij behoort, en die U ongetwijfeld nog nader zou bren gen bij de stemming, die in dén goeden ouden tijd in dit buiten-café aan den Amstel ge- heerscht heeft Vervallen grootheid'! Inplaats van de lawaaierige zotternijen, de harmonica's en het wild gehos, thans, vóór Schollenbrug, deze tot bpenlucht-h erstellingsoord ingerichte ka nonneerboot, met het zacht gesprek der zieken aan dek, en er achter, op sommige uren van den d'ag, het „beschaafd" geluid van het, door dames-en-heeren, beoefende tennis-spel. Het .kan wèl verkeerenl Geenszins een vervallen, maar wel een in de woeling van het schreeuwerige, oppervlak kige leven, dikwijls vergesfên grootheid is.... de heer Van Pommeren, de „pedel onzer Ge meente-Universiteit. In hert oude h^fdgebouw onzer Alma Mater, rond het stille, schemerige pleintje, bezuiden de Oudmanhuispoort. voer hij pi tientallen jaren zijn Scfa^t Hg binnen, getooid met baret ep stat aan het ho van den professoren-stoet, leidt hij vriendelijk- welwillend en bemoedigend de cxamen-slach - offers vanuit 't „zweet-kamertje naar de exa menkamer en spreekt hij als het uur van be proeving om Is, het verlossende „hora ken figuur, die met tientallen studenten-geslach ten heeft meegeleefd, niet alleen voor zoover zij de wetenschap dienden of in contact met de „proffen!" kwamen, maar ook met hun ver eeniging»- en gezelligheidslevenVan vele grooten in den lande, mannen die nu op allerlei gebied aan het hoofd staan en het publieke leven ledden, weet hij de dolzinnigste stu denten-streken, die hij echter in stille, beschei den herinnering vóór zich houdt, tenzij' de een of andere sympathiek-gestemd© luisteraar hem uit zijn tent lokt! Een bescheiden, stille werker, die ook omdat in de hoofdstad het uni versitaire leven minder op den voorgrond komt dan in de andere academie-steden, wel altijd heel erg op den achtergronü bleef. Het was daarom een buitengewoon sympathiek denkbeeld van den onlangs afgetreden hoog leeraar Saltet, den heer Van Pommeren min of meer vanuit d'ezen achtergrond weg te halen. Toen een voor dat doel samengesteld comité hem vroeg, wat hij, als geschenk bij zijn af treden zou wenscben te ontvangen, gaf deze oud-hoogleeraar in overweging een borstbeeld van den pedel te doen vervaardigen en het te doen plaatsen in het gebouw bij de Oudnian- huispoort. Aldus is thans geschiedt; de heer Van Pom meren werd in steen vereeuwigd, met toga, barret en staf en onder dit borstbeeld beitelde de beeldhouwer het verlossende woord „hora", dat door pedell-mond gesproken zoo ontelbaar velen zoet in de ooren heeft geklonken. Er zijn inderdaad vele borstbeelden gemaakt voor minder belangrijke figuren! De heer Van Pommeren en zijn „hora" heil! Nog even, voordat ik, in dezen brief, zélf het „hora" uitspreek, enkele woorden over de nieuwe tooneel-combinatie Louis dte Vries Heijermans, die onder den naam „Het Hol- landsch Tooneel" den Hohandschen Schouwburg in de Plantage gaat bespelen. Het aanvankelijk plan van de beide leiders om in combinatie met de vakvereenigingen een gezelschap op te richten, liet men, althans voor dit' seizoen, in den steek. Voorloopig gaat men het nu pro- beeren met „Het Hollandsch Tooneel", diat voornamelijk door Louis de Vries geleid zal worden en waarin Heojermans slechts een ad- viseerend'e rol zal speten. Dit laatste valt 'on getwijfeld zonder meer toe te juichen, omdat daardoor de auteurs Heijermans en Falkland, die de laatste jaren min of meer begraven lagen onder de zorgen van het theaterdirec- teurschap, „vrij" komen, Er wordt nu ge speculeerd op het feit, dat de subsidie®, eertijds verstrekt aan de gezelschappen Heijermans en De Vries (samen een goede 50.000) ten goede zulten komen aan de nieuwe combinatie. Alhoowel de Raad daarover nog te beslissen heeft, wordt op die beslissing al vooruit geloo- pen, waar, in de mét de acteurs afgesloten contraoten 0. m. de bepaling voorkomt, dat, „indien de directie méér heeft verloren dan de subsidie bedraagt., de verpliobting tot betaling van het gecontracteerde salaris vervalt". Een bepaling waarbij al bet risico op de spelenden wordt afgeschoven en de ondernemende direc tie buiten spel blijft. En die den Raad zeker niet gunstig tegenover de subsidie-aanjaag zal stemmen! Maar afgescheiden daarvan komt er van veel zijden al oppositie tegen hét in 't teven hóuden van nóg een gezelschap, dat- blijkens het gepubliceerde „tableau de la troupe" geen enkel stevig bewijs voor zijn be- staansrecht weet bij te brengen, Geef liever de vrijkomende 50.000 aan het „Nieuwe Too neel" van de beide Bouwmeesters, daf reeds goed werk gedaan heeft en werk er verdér niet toe mee ons tooneel nog meer te versplinteren, zeggen veten. We zitten hier tóch al „te vol". Zoek liever eën uitweg voor het teveel in Indië. Die uit weg is dóór te vintop, en goed gezien was het 0. a. van Jan Foith toen hij onlangs in zijn blad „De Indische Post" een plan aan de hand deed om een gedeelte van den hier verstopt-rakenden tooneelsftoom naar het ,3ijk van Overzee" af te leiden. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Een el 5.3 miliioen Mark. (Berlijn, 28 Sept. Op de levensmiddelen markt deden zich beden' weer prijsstijgingen voor, in het bizonder voor aardappelen en eieren. Voor een ei moest men heden 5.3 mil iioen mark betalen. Boter is nog steeds niet te krijgen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Berlijn, 28 September. De communisten hebben hedenmorgen in hot Roergebied over al bij den ingang der mijnen manifesten ver spreid, waarin zij de arbeiders 'oproepen tot een algemeen© proteststaking tegen Strese- mann en Hilferding, tegen het militairisme en separatisme de Franschen en voor een arbeiders- en boerenregeering. Zij; zeggen, diat de arbeiders voortaan geen beter leven zullen hebben dan Chteeesehe koelies en roepen alle arbeiders op om te protesteeren tegen de „internatio nale kapistalistenbenden." Zonderling gie>- noeg is dit manifest gedrukt te Berlijn bij een drukkerij in de Friedxichstrasse. Aan stonds gaf circa een' derde der arbeiders aan dien oproep gehoor terwijl in den loop van den dag nog vele anderen er zich bij aan sloten. Men verwachtte, dat de staking zoo goed als algemeen zou worden. Noch van Fransche zijde, noch van die der plaatselijke overheid behoefde men in te grijpen, daar de orde niet werd verstoord. Een Ieidler der communistische Jengd- organisatie doodgeschoten. In de afgeloopen week werd! te Bannen de Ieidler die communistische jeugdorganisa tie door een1 lid van de Jong-Duitsche orde doodgeschoten. De communisten hadden zich heden voor een lokaal, waar de Jong-Duit sche orde vergaderde, verzameld. Toen door iemand de ruiten werden ingeworpen, viel een schot, dat den nieuwen leider der com munistische jeugdorganisatie doodde. BAKSEN. Luitenant-generaal Müller, dien de Rijks president tot militair commandant voor Saksen benoemd heeft, heeft voor Saksen den uitzon deringstoestand afgekondigd. De „Vorwfirts" koestert de vrees, dat defee verordeningen van den militairen comman dant» welke scherp in de bevoegdheden der Saksische regeering ingrijpen, in Saksen een verontrustende uitwerking zal hebben- en dat zij in verband met de lichtgeraaktheid der regeering tot nieuwe uitbarstingen aanleiding zullen kunnen geven. ENGELAND. Gibraltar. Aan Engeland! wordt bet voornemen toe geschreven, Spanje Gibraltar af te staan in ruil voor Ceuta. Ingezonden mededeeling. Kinderjekkers en -Ulsters (aiSeen in prima RATINÉ). f 9, f 10, t l, f 12, f 13, f 14, alle maten, f 1 ft 80 een goede FIETSJEKKER of gewoon irtodel WINTERJAS. Verder In prijzen: f 14, f 18, f20, f25, f 30, f 35, f 40, f 45. HEEREN- en DAMES- GUM Ml-en GABARDINEJASSEN f 7, f 9, f II, f 13, f 15, f 17, f20, f 26, f 30, f 40. NEELS, KEIZERSTRAAT62-63. De mijnramp van Falklrk, Londen, 28 Sept. De hoop, om de 42 man nen, die ten gevolge van het binnenstroomen van water in een -mijn te Reelding bij Falkirk werden bedolven, was reeds zoo goed als opge geven toen uit teekenen bleek, dat er nog vijf man in een bepaald deel der mijn in leven wa ren. Thans worden pogingen aangewend om deze mannen te -bereiken. VEREENIGDE STATEN. Een spoorwegongeluk, Casper (Wyoming), 28 September. Er zjjn 50 tot 100 menschen gedood bij het spoor wegongeluk nabij Lochetrt in Wyoming, toen er een trein door de brug in de rivier zakte. De passagiers kropen uit d© wagens én daar bovenop, maar slaagden er niet in den dood te ontkomen, daar de diepte en de snelheid van den stroom redding onmogelijk maakten. Casper (Nyoming), 28 Sept. De spoorweg ambtenaren schatten bet aantal dooden op on geveer de helft van- de eerste schatting. Zij zeggen, dat de brug een half uur voordat het ongeluk plaats had is onderzocht door eon in specteur, en dat de brug -toen in orde scheen. LUCHTVAART. Watervliegtuigen. Uit Londen wordt gemeld: De Schneider-beker voor watervliegtuigen is gewonnen door den Amierikaanschen offi cier Rittenbouse, die met een snelheid van 177 mijl per uur heeft gevlogen. Tweede was <fe Amerikaan Irvene, dlo eveneens een G rant-curtus-vliegtuig van do Amerikaan- scbo marine hanteerde. 'Derde was kapitein Baird (Engeland) met c->m Nr plar-Sonlion II vliegtuig. Twee dor Framsolie vliegtuigen raakten in het ongereed©, en het derde kwam achteraan. PLAATSELIJK NIEUWS. 25-jarig bestaan d^r RJjks Hoogere Burgerschool. Heden wordt op eepigszins plechtige wijze het feit herdacht, dat onze Rijks Hoogere Bur gerschool voor vijf-en-twintig jaar terug werd1 gesticht. Voor onze gemeente is dit eon be langrijke datum geweetet, omdat deze instelling van onderwijs voor zéér velen tob een zegen is geweest en tot meerdere oatvdkkeling en beschaving van het pril der bevmking onge twijfeld zeer veel heeft bijgedragen. Het is wel interessant de wordingsgeschie denis van deze school eens na te gaan. Zooals het altijd gaat met dergelijke dingen, onder vond ook zij destijds tegenwerking; het chris ten-democratisch Kamerlid Staalman, later ook lid van den Raad, fulmineerde er in zijn blaadje „Extra Tijding" tegen eb verzette zich later ook in den Raad. En merkwaardig is het, hoe de stichting tenslotte het gevolg is van een motie, ingediend door een raadsmtederheid. In de vergadering van den Raad der ge meente d.d. 1 September 1890 deelde de Voor zitter, de heer Van Steyo, mede, dat een schrij ven was ontvangen van den Inspecteur' der gymnasia, waarin gewezen werd op dé om standigheid, dat volgens de Wet op 't Hooger Onderwijs de gemeente verplicht was een gymnasium op te richten, omdat volgens de laatste 10-jaariijksche volkstelling het aantal inwoners meer dan 20.000 bedroeg. De vrijstel ling tot het oprichten van zoodanige instelling kon door de Hooge Regeering verleend wor den, maar deze was nimmer aangevraagd, waarom de Inspecteur aandrong op het aan dié orde stelen dier aangelegenheid. Naar de Voorzitter verder mededeelde, was in December 1891 door den Raad het besluit genomen aan de Regeering vrijstelling te ver zoeken van de verplichting om een gymnasium op te richten, maar door het toenmalige Dag. Bestuur verzuimd dit besluit uit té voeren. Daarom stelden B. en W. voor de zaak op nieuw in behandeling te nemen en een com- "missie van 5 personen te benoemen, wie op gedragen wordt een onderzoek in te stellen of er al of niet behoefte bestaat aan de oprichting van een gymnasium. De heer Over de Linden wenschte de op- dracht dier commissie uit te breiden, in het rapport ook opgenomen te zien of de oprich ting eener hoogere burgerschool niet meer ge- wenscht was; en of een en ander overeen te brengen was met de financiën der gemeente. De heer Vos maakte d© opmerking, dat de oprichting èener hoogere burgerschool geen vrijstelling verleent van die van een gymna sium. De heer Frowein merkte op, dat de gemeente tot de oprichting van een gymnasium verplicht en ten opzichte van de Hoogere Burgerschool door de wet vrijgelaten is. Een hoogere bur gerschool achtte hij meer in 't belang der ge meente, want een gymnasium alhier zou weinig bezocht worden. Maar hij1 twijfelde aan de in williging van bet verzoek, als hiér geen pogin gen aangewend' werden ter verkrijging ©ener hoogere burgerschool en er niet op gewezen kon worden, dat op andere wijze voor goed onderwijs wordt zorg gedragen. Het voorstel vaii B. en W. werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen; tot le den dier commissie werden benoemd» de heeren ICorver, Vos, Van Neck, Verfaille en Stammes. In de vergadering van 29 October 1896, nadat de begrooting voor 1897 was afgehan deld en vastgesteld (die goede oude tijd, toen reeds in October de begrooting werd vastge steld!), kwam aan de orde het Rapport der Oommissie. De Commissie stelde voor op grond', dat een klein aantal leerlingen zich zou aanmelden, aan de regeering vrijstelling te verzoeken van het voorschrift om een Gym nasium op te richten. Omfront eene Hoogere Burgerschool meen de de Oommissie, dat de financieele toestand onzeT gemeente en de weinige draagkracht in zake belasting van hare inwoners het stichten en instandhouden van zoodanige school beslist onmogelijk zou maken. De minderheid der Oommissie, incasu de heer J. Korver, stelde evenwel de volgende motie voor: flMet algemeene stemmen werd deze motie der minderheid» aangenomen. Dit besluit is van belang, omdat er lo. uit blijkt, dat de Raad tenslotte met het minder heidsrapport is meegegaan, en omdat bet de directe aanleiding was tot de oprichting eener H. B. S. alhier. Want in de vergadering van 18 Juni 1897 werd een missive voorgelezen van den Min. van Binn. Zaken, waarin medegedeeld werd, dat het verzoek der gemeente om hier een Rijks Hoogere Burgerschool te vestigen, door hem in ernstige overweging was genomen en waarin tevens gevraagd werd of de gemeente bereid was een gebouw te stichten voor een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, als tot instandhouding van zoodanige inrichting de benoodigde gelden op de Staatsbegrooting worden toegestaan, en of voorloopig reeds een gebouw; zou kunnen worden aangewezen, waar in tijdelijk onderwijs kon worden gegeven. Naar aanleiding van dit schrijven deden B. en W. aan dón Raad het voorstel om het Dag. Bestuur te machtigen aan den Minister te be richten, dat de gemeente bereid was vóór het genoemde doel een gebouw te stichten, én dat op het oogenblik in de nieuw-gebouwde school aan den Parallelweg van de 10 lokalen er 5 beschikbaar zijn voor een H. B. S., terwijl tevens de Teekenschool op het Molenplein en het Gymnastieklokaal van het Nutsdepartement gebruikt konden worden. Bij de discussie over dit voorstel' verklaarde de heer Vos zich ©r tegen, omdat de gemeente door de stichting van zoodanig gebouw te veel gedrukt zou worden. Ook achtte bij zoodanige school minder noodig, omdat de 4e »en 5e klasse weinig bevolkt zouden worden, terwijl het onderwijs in de drie laagste klassen gelijk staat met .het onderwijs aan de (toentertijd bestaan de) gesubsidieerde school van den heer Vas- tenou. Op to vraag van den heer Van Neck hoe veel de kosten van zoodanig gebouw zouden bedragen, antwoordde de Voorzitter 60 h 70.000 gulden, waarna de heer Van Neck verklaarde niet gerechtigd' te zijn mede te werken tot het nemen van zoodanig besluit. De financieele toestand der gemeente is verre van rooskleurig, zoo zeide hij, en ttiij meende, dat het op den weg der regeering lag zoodanige school te stichteni De Voorzitter rekende den Raad voor, dat de gemeente geen zwaardere lasten kreeg, want als zij een leening sloot van ƒ70.000, bedraagt de jaarlijksche rente 2450 en de aflossing ƒ2000, zijnde een gelijk bedrag ais de subsidies, die toen aan de bijzondere scho len uitgekeerd werden. De heer Oroockewit verklaarde zich vóór het voorstel en meende, dat men de hand, door den Minister toegestoken,moest aannemen», want een Hoogere Burgerschool voorziet in een be-' staande behoefte en kan niet anders dan» de algemeene ontwikkeling hier bevorderen. Ook de heer iFrowein behoorde tot de voor standers; ©n hij zou het betreuren als men bet aanbod' van den Minister van de band» wees Het voorstel van B. en .W. werd' met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren 'Groen, Verfaille, Bitter, Van Twisk, De Wit, Stammes, Terra, Hartsteek, Frowein, Over de Linden en Oroockewit; tegen de hee ren Van Neck, Kramer, VoS en» Riesselmann. Het gevolg van dit raadsbesluit was, dat op de Staatsbegrooting voor 1898 de. noodige gel den voor deze school werden aangevraagd. Een op dezen post ingediend amendement van de heeren Vermeulen c.s. om hem weder met dit bedrag te verminderen, ontmoette uit den aard der zaak bij den Minister bestrijding. Zijne Excellentie wees op de toenemende bevolking, en op de omstandigheid, dat vele plaatsen, minder in zielental, in 't genot zijn van een Middelbare School. Ook antirevolutionnairen aldaar, al is het niet de heer Staalman, ijveren voor een school voor Middelbaar Onderwijs, zoo betoogde de Minister. De heer Staalman verzekerde, dat bij' sprak namens het overgroot© deel der bevolking van Helder; bij ried het voorstel der regeertog af. Hij ontkende de behoefte aan zulk een© school. Naar zijne verzekering bestaat de bevolking meerendeeis uit menschen, wier kinderen nooit van de Burgerschool kunnen profitee- ren. Volgens hem voorziet de bestaand© school voor uitgebreid lager onderwijs geheel in de behoefte, en slechts weinige kinderen van of ficieren en ambtenaren maken, dus verzekerde hij, daarvan gebruik. Het -adres, door ingeze tenen bij» de Kamer ingezonden, strekt z. i. ter misleiding. Onder de 60 officieren, die getee- kend hebben», zijn er minstens 30 ongebuwden, zelfs zijn er drie adelborsten le klasse onder. Voorts zijn er onder ongehuwde machinisten en zelfs aspirant-machinisten. Elk kind zal zoo verzekerde bij bet Rijk 1000 per jaar kosten, t Gebouw zal een zwaren druk leggen op de zwaar gedrukte gemeente, die zelfs de lagere scholen niet voldóende kan onderhouden. Voor de behoefte aan een H. B. School is eerst sedert de komst van dr. Frowein propaganda gemaakt. Vroeger dacht niemand er aan. Spre ker verzekerde, dat hij als verklaard tegen stander der H. B. School tot Raadslid is ge kozen, en beriep zich op den oud-wethouder van Onderwijs, den heer Vos. Het gesprokene door den heer Staalman werd bestreden o. a. door den heer Ferf. De heer Verhey, die vele jaren in Helder had gewoond, verklaarde zich overtuigd van de behoefte aan Middelbaar Onderwijs aldaar.. Een H. B. School zal daar zoo verzekerde bij een zegen zijn. De Minister merkte op, dat de Kamer meer heeft te hechten aan een uitspraak van de meerderheid van den Raad van Helder, dan aan die van een» enkel raadslid. Hij deed uit komen, (tot het schoolgeld! slechts 30 zou be dragen, Nu betalen 120 leerlingen 50- ieder. De' Minister verwierp de mededeeling van den heer Staalman, dat te Helder alleen arme lui wonen. Hij erkende, tot vele officieren en ambtenaren om overplaatsing vragen, wegens de slechte onderwijsgelegenhederi. Aanvanke lijk wordt gerekend op 100 leerlingen, terwijl er telen ook uit de omgeving zullen koteeiL Tenslotte wees de Minister op de officieele schoolverslagen, die aan,tonnen, tot de be staande school voor M.U.L.O. zeer onvol doende is. 14 December 1897 had de stemming over het artikel plaats. Het werd; aangenomen met 41 tegen 40 stemmen. In de laatste week van Januari 1898 werd het betreffend hoofdstuk door de Eerste Ka mer aangenomen, waarmede dus de definitieve beslissing over de H. B. S. was verzekerd. tagrawnflen Mexiedoollnö. HELDERSCHE MAATSCHAPPIJ TOT GLASVERZEKERING gevestigd tg Helder - opgericht 1904. Direct. :GEBRS. HOOGERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18. Half Februari d.a.v. werden door den Min. v. Binn. Zaken sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van directeur op een jaarwedde van 3000. Hoezeer de oud-afgevaardigde Staalman, bet ten opzichte van deze school bijt het verkeerde eind heeft gehad, bewijst de geschiedenis. Van den aanvang af hóeft d© school zich te buiten gewone belangstelling mogen verheugen; aan het eerste toelatingsexamen voor de le klasse namen reeds aanstonds 55 leerlingen deel. Hoe wel de openstelling dezer H. B. S. zonder fee»* telijkbeden geschiedde, is zij te de pers geens zins onopgemerkt voorbijgegaan'. Het „Vlie gend Blaadje" van Zaterdag 17 September 1898 wijdde «r een artikel aan, waaraan wij het volgende ontieenen. „Voor de plaats onzer inwoning zal de ope ning eener Middelbare School wel onder de belangrijke gebeurtenissen mogen geteld wor den, en wij vinden er voldoende aanleiding te, om er te 't bizonder op te wijzen. We willen daarbij niet voorbijzien al het goede, dat in den 'loop der jaren hier aan 't opkomend geslacht is bewezen door het onderwijs aan de scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs voor jon gens en voor meisjes. En thans naderen dag en uur, waarop hier eene school voor Middelbaar Ónderwijs zal worden geopend. Dagteekent de wet op dat deel van 't onderwijs reedis van voor ruim 30 jaren, men zal moeten toestemmen», dat onze gemeente d i derde te' zielental van deze pro vincie, waarlijk niet te vlug is met het verkrij gen van' zulk eene inrichting. Eindelijk dan behoeven ouders, die hunne kinderen van zulk onderwijs willen laten gebruik maken, ze niet langer naar elders te zenden, hoezeer zulks ook door de Spoorweg-Maatschappij werd gemak kelijk gemaakt Bij den aanvang der lessen aan deze nieuwe' inrichting van onderwijs uiten wij den wensch, tot de school te ruime mate bijdragen moge tot bevordering eener goede, degelijke opleiding van jongelieden uit deze en omliggende ge meenten, dat ziji onder leiding van Directeur en Leeraren een sieraad moge zijn van deze stad, en tot haren bloed» 'bijdragen moge! We twijfelen er niet aan, of vele ingezete nen, die, eertige maanden geleden, met ons verheugd waren over het 8üor de Kamers ge nomen besluit te deze, zuilen nu ook met vreugde begroeten den dag, dat de nieuwe in richting van onderwijs, voor de jeugd te dezer plaatse wordt ontsloten». Welnu, laten we dat, ook al hebben we er geen dadelijk belang bij, toonen, door a,a Maandag de vaderiandscbe vlag van onze woningen uit te steken!" De opening der school had 'Maandag 17 Sep tember 1898 plaats, aanvankelijk in eenige lokalen van school 8 aan den Parallelweg. Twee jaaP later, op 1 September 1900, werd het te genwoordige gebouw in gebruik genomen. Tenslotte laten »wij (hier volgen de namen tor eerste leerlingen, die tot de lessen werden toe gelaten». Van de 55 candldaten», die aan het toelatings examen in de Je kl. deelnamen, slaagden: G. J. van Holk, R. Bos, A. O. Verhoeve Bruin vis, O. Over de Linden, J. Weher, J. F. K. Oudt, Wijker, D. Klijn, H. Ham, J. P. M. Korving, L. J. T. van den Heuvel, H. van Praag, O. P. Tempelaar, H. P. Meijer, R. Go- vers, J. M. P. Riesselmann, W. Jonker, A. Witsenburg, A. G. Robertson, P. Zaatman', H. F. Rung, G. Fabius, O. J. Rey, M. Oudkerk, A. Huvers, M. O. Brouwer, M. J. C. Vogel vanger, O. W. D. Taaie, O. L. E. Versteeg, J. O. H. A. Middelbeek, H. F. B. de Barban- son, J. J. de Beurs. Van de 80 canditoten, die aan het toelatings examen in to 2e k-1. deelnamen, slaagden: J. W. Roem. G. W. Bakker, J. J. Verfaille, J, O. Schellinger, O. J. van der Lee, F. Fran ken, J. F. Habermann, J. O. Klerk, A. Grun- waM, P. Rezelman, A. Govers, P. de Barban- son, P. J. Liedmeier, S. W. Visser, G. S. Hoek, H. E. Uurbanus, J. Roukens, N. A. J. H. van Hengelaar, N. A. H. van Kempen. Van to n'iet geslaagden werden 11 geplaatst in de le klasse, het waren: R. A. M. Vermeu len, J. Hoek, IJ. du Celliée Muller, J. O. Smit, G. Moorman, O. A. H. J. B. 'Backx, A. R. A. Korff. N. .T. N. »0. de Wijn, G. H. Poolman, Dikkers, J. Krijnen. Voor de 3e klasse gaven zich aan en slaag den F. Weber, H. Kemp, H. O. J. Riesselmann, en voor enkele lessen: A. J. Klerk, T. Duin- ker, H. Sevenhuyson» en W. H. van der Laag. .Ook is voor de 3e klasse toegelaten O. L. de Jongh, komende van de R; H. B. S. te Alk maar. 'In de le klasse namen 4 en te de 2e 5 meis jes plaats.- Op de feestelijkheden van heden komen wij nader terug. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Pelkaan". Hr. Ms. Pelikaan Is met de onderzeebooten JDonderdag te Gibraltar aangekomen; Hr. Ma. „Van Moerlant". De betooging tegen de Vlootwet. Schollenbrug. Hersteïïlrlgs- booten. Een stille werker ge huldigd. De verstopte tooneel- stroom. bij feestelijke gelegenheden plechtig de Aula 1» 11 „De Raad der gemeente Helder noodigt B. „en W. uit om zoo spoedig doenlijk zich te „wenden tot <je Hooge Regeering om alhier „een zoodanige inrichting (H. B. S. 5-j. c.) van „Rijkswege te willen vestigen." n_ Reisplan Hr. Ma. „Tromp". Het reisplan van Hx. Ma. Tromp is als volgt vastgesteld): 2 Oct. vertrok van Willemsoord; 11 Oct. aankomst te Algiers; 16 Oct,. vertrok van Algiers; 25 Oct. aankomst te Port Mahon; 31 Oct. vertrek van Port Mahon; 7 Nov. aankomst te Ajaccio; 12 Nov. vertrek van Ajaocio; 19 Nov. aankomst te Ville Franeho; 22 Nov. vertrok van Villa Franeho; le Dec. aankomst to Tunis; 6 Dec. vertrek van Tunis; 14 Deo. aankomst te Port Mahon; 20 Doe. vertrek van' Port Malhon; 22 Dec. aankomst to lialma; 27 Deo. vertrek' van Patina; 29 Doe. aankomst to Palma; 2 Jan. ver trek van Palma; 4 Jan. aankomst to Malaga; 9 Jan. vertrek van. Malaga; 10 Jlan. voreouiging met Hr. Ms. Hoomakerck. De mijrenloggor „Van Moerlant", onder bevel van dien luit. tor zoo lo kl. J. B. H. Blom ie van Vllssingen naar Hollovootaluis vertrokken om op 's rijks worf to dokken en ©enige voorzienin gen to ondergaan. Dij Min. bosdhikkin» ia mt 1 Oct. do kap. tor zoo O. L. van Buuron oor vol ontheven van da functie vön commies van aannaming dor Marine te Lolden cn is mot deze betrekking, bolast da off. van adm. 2o kl. A. Jl PoJL Luit. tor zoo 2o kl. I. W. Roynlorso Is be stemd voor den dienst ln Oost-Indiö. De off. van adm. dor marine O. O. Kriogor is tor beschikking gesteld. Do off. van den marine-stoomvaartdienst 2e ki. G. H. Klazinga, thans ter beschikking, zal 20

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9