Terug in het leven. HOtel „DEN"BURG", NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October Nr. 5773 DONDERDAG 4 OCTOBER 1923 51e JAARGANG ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant 11.60; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.67°, f 0.76, f 0.86, f 1.26. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Loeso nummer» der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-GiTorefcenln® No. 16066. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van 2. uitsluitend per postwissel over te maken, daar de postchèqne- en girodienst nog steeds met enorme vertraging werkt Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag 4 Oct7.02 uur. Vrijdag 5 7.— BUITENLAND. ENGELAND EN FRANKRIJK Uit Londen wordt aan de N. R. Ct gemeld: Baldwin's rede tot opening van de rijks- oonferentie werd vooral met spanning tege moet gezien, doordat men nadere verklarin gen over zijn onderhoud met Poincaré ver wachtte. Die verwachtingen zijn niet ver vuld. Baldwin's rede 'bevat de gewone zin sneden over de onmisbaarheid! van de en tente voor het totstandkomen van een Euro pee sche regeling en herhaalde verder in andere woorden izijn opmerking uit de vori ge rede te Northpmpton. Evenwel komt de politieke opmerker van de Daily Telegraph, die den laatsten tijd meer opzienbarende ex plicaties publiceerde, met een onthulling. Instede van de van zekere andere zijde ge propageerde meenlng, volgens welke het Parijsche communiqué over het onderhoud met Poincaré eigenlijk niets zou beteekenen, hangt deze schrijver de me>enlng aan' dat het communiqué inderdaad een document van de hoogste politieke beteekenis was. Nu, zegt hij, kan hij het feit onthullen dat die beteekenis zelfs grooter is dan oorspron kelijk geloofd werd. Het oommuniqué namelijk drukte des premiers oprechte overtuiging uit, dat tegen een goede verstandhouding met Frankrijk geen essenitieele hinderpaal bestaat en die overtuiging was mogelijk doordat niet al leen Poincaré, maar ook Millerand hun woord verpandden, dat het doel der Roer- bezetting uitsluitend economisch is en dat noch een annexatie van Duitsch territoir noch een scheuring van het Duitsche rijk in het plan ligt. Zoo zonder reserve gegeven, stelden deze verzekeringen Baldwin in staat zijn politiek overeenkomstig de formule: „Maak vrede ten einde den handel te ont- »yij Trlfrfllfln Het wórdt ons uitdrukkelijk als een onlfc- hulling gegeven1 en de Telegraph is niet ge woon maar raak te drukken. Wij mogen dus wel 'aannemen, dat ten minste driekwart de zer onthulling waarheid ibevat. Wij moeten, wanneer Baldwin deze ont hulling zonder tegenspraak laat gelden, aan nemen dat de daarin vervatte motiveertng Slechts een bemasfcerinlg is van het feit dat, na het resultaatloos blijven van Ourtzons laatste nota, al het kruid verschoten is, er geen! ander plan voorhanden is en de Brit- FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Locke. 65) Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. „Waarom doe jij' dat ook niet?" Quonig Ho, onberispelijk in een donker pak en met een hoog stijf boord, antwoordde, dat hij de warmte niet voelde. „Ik geloof, dat bet jou zou hinderen, als je niet netjes en precies was," zeide Balta zar „Het zal me heusch benieuwen wat er gebeuren zal als jij je eens laat -gaan." Baltazar lachte. „Je 'bent nog jong. Houd je daaraan. Ik voor mij' heb er genoeg van gehad Ik zal mijn laatste dagen, God zij dank, slijten in een heerlijk 'gemis aan zelf bedwang. Ik zal me laten gaan, vriendlief, als een hollend paard. Eindelijk heb ik ze nu zoo onder den duim, dat ze mij de vrije hand laton. Een heele verandering met ver leden jaar, wat?" ,Jk stem toe, dat de verandering zeer wel dadig geweest is," zeide Quong Ho. Ma, waarachtig!" riep Baltazar uit „Toen waren we een paar ongelukkige boeken wurmen, die niets voor onszelf of onze mede schepselen voelden. En nu nu zit jij' hier denkbeelden te ooriigeeren, die de wereld doen schudden, en1 ik ben een dor leidende mannen van Engeland. Ik zou nu de.botm sche r'egeering dus in een hopelooze impasse geraakt waa De politieke opmerker van de Daily Te legraph besluit zijn onthulling met te zeg gen dat het nu van Frankrijk afhangt de coöperatie tot werkelijkheid te maken door niet te lang zijn houding van gedesinteres seerd waarnemer aan de Roer vol te houden. Dat klinkt in diit verband verdacht veei op een waarschuwing aan hert adres van Poin caré. Spreekt uit deze aanmaning ©enige onrust? Onrust, dan waarvoor wel aanlei ding bestaat maar die wanneer het stuk daar inderdaad de uiting van is, den inhoud van de onthulling in een merkwaardig dag licht stelt. Smuts gaf op de rijksoonferentie in ant woord duidelijk te verstaan dat volgens hem Engeland zijn roeping in de Europeesche situatie niet behoorlijk vervult. Er is /geen reden om met „abated breath" te spreken zeide hij. Integendeel Engeland moet met de stem des gezags spreken. Dat heeft het al tijd gedaan en altijd heeft men er ten slotte naar geluisterd. Een nadere uitwerking de zer zienswijze stelt hij in het vooruitzicht wanneer Curzon de politieke situatie prin cipieel gaat behandelen. Dat is voor Vrijdag. DUITSCHLAND. t De Rijksdagzitting afgelast Dinsdagavond! om acht uur deelde Loebe, de voorzitter van den Rijksdag, mede, dat de vastgesteld) zitting moest worden afgelast. Een nieuw tijdstip bon nog niet worden vast gesteld. Uit Berlijn werd Dinsdag aan het HbL ge meld: De leiders van de partijen der regeerings- coalitie en van de Beiersche Volkspartij zijn Dinsdagochtend door den rijkskanselier ont vangen, die hun uitvoerige mededeelingen deed. Bij de groote draagwijdte van'deze mede deelingen stelden de partijleiders er prijs op, eerst hun fracties daarvan op de hoogte te stellen en haar meening daarover te vragen. Naar uit parlementaire kringen vernomeii wordt, betreft hert in hoofdzaak een machti gingswet, die de rijksregeering aan den Rijksdag wil voorleggen en waardoor zij zich vérgaande volmachten, met name in econo misch opzicht, wil laten geven. De duur van deze wet is voorloopig gedacht tot einde Maart 1924. De volmachten hebben o.a. be trekking op de valuta-politiek en op de ver meerdering der productie, waarbij onder bepaalde omstandigheden een verlenging van den arbeid in aanmerking komt. De Duitsche Volkspartij elscht toetreding der Dultsch-NatUxnalen tot de regeering. De Duitsche Volkspartij heeft plotseling het besluit genomen de toetreding van de Duitsch-nationalen tot de regieering te eischen. De sociaal-democraten hadden ech ter niet in twijfel gelaten, d'at zij niet ge neigd! zijn, aan een regeering deel te nemen, waarin ook de Duitsch-nationalen zitting hebben. Het Centrum zou hebben verklaard, dat het slechts met de Duitsch-Nationalen in een regeering zou willen zitten, onder voorwaar de dat ook de sociaal-democraten daarvan deel uit zouden maken. Er heerschte Dinsdagmiddag een zeer groote opwinding onder de parlementsleden der verschillende partijen, en de wildste ge ruchten' deden de ronde. Zoo sprak men reeds een dictatuur vau Stresemamn. Minister von Raumer afgetreden. Naar het W. B. uit parlementaire krin gen verneemt, is de heer Von Raumer, mi nister van economische zaken, afgetreden. Dinsdagavond werd uit Berlijn aan de N. R. Ct. gemeld: Sinds Maandagavond ia de buitenlandsche politieke toestand in een nieuw en ditmaal wel eens willen zien, die ons eruit kreeg." Hij sloeg de manchetten van zijn hemds mouwen op en iging weer verder met zijn artikel. Doch nauwelijks had hjj een zin ge schreven, of de deur ging open en Marcelle stond op den drempel.- Hij schoof zijn stoel achteruit, stond op en iging met uitgestoken handen, naar haar toe. „Wat kom jij op dit uur van den dag hier doen?" Zij keek naar hem op, terwijl zij hem een hand gaf, eni hij las bezorgdheid, in haar oogen. „Tik weet, dat ik je stoor, maar ik kon niet anders," zeide zij vlug. „Ik moert je spreken." „Misschien wilt u Mr. Baltazar onder vier oogen1 spreken," zeide Quonig Ho. Ma, dat zou ik heel graag, Mr. Ho. Neem het als het u blieft niet 'kwalijk." Quonig Ho maakte eeni 'buiging eni ging weg. Baltazar schoof een stoel voor haar bij. „En wat scheelt er nu aan, liefste?" „Godfrey." „Mijn God!" riep hij1 uit „Toch geen on geluk? Hij' is toch niet gewond?" „O, neen', neen! Zoo iets niet." Baltazar haalde verlicht adem. „Ik (geloof, dat als hem nu iets overkomen zou, hart mijn dood' zou zijn," zeide hij. „Een uur geleden is hij bij mij- geweest." „Nadat hij hier geweest is. Om je zijn promotie te vertellen. Ben je niet blij?" „Natuurlijk. Maar ik zou nog blijer ge weest zijn, als het daarbij gebleven was. „Wat is er nu eigenlijk? Vooruit ermede!" ,Mocrt ik hert je vertellen?" vroeg zij hul peloos. „Hert is op een schandelijke manier zijn vertrouwen verraden. Ik weet dat bet slechts van mij is. Ik had hert hem' nöoit moeten beloven. Maar ik kan hem niet zijn Ingezonden mededeallng. Café, Telef. 55, Restaurant. (soep, vleesch, aardappelen, groenten, fruit of gebakken visch), van 12—2 uur, I 1,76. Diner van B1/,—7 uur 2,60 en f 3,—. 80 Diners in één maand f 46,—. Alléén Zondags van ö'/a7 uur zeer critiek stadium getreden. Het onder houd, dat de rijkskanselier met de vertegen woordigers der partijen heeft gevoerd, lever de niet het gewenschte resultaat op. In te gendeel bleek, dat juist door de houding van de Duitsche volkspartij, waarvan dr. Stre seman voorzitter was, hert bestaan van het kabinet Stresemann ernstig wordt bedreigd. In naam van' de fractie dier volkspartij in. den Rijksdag stelde namelijk dr. Scholz, die Stresemann als voorzitter van de fractie heeft opgevolgd, vanochtend de volgende drie eischen aan zijn partijgenoot, den rijks kanselier: le. Verschillende portefeuilles zullen aan nieuw te benoemen ministers worden toever trouwd, 2e De Duitsch-nationalen' worden in de regeerings-coalitie opgenomen, 8e. Wijziging van de wet betreffende den acht- urigen werkdag. Dr. Scholz voegde eraan toe dat toe dat zijn fractie in geen geval voor het nieuwe wetsontwerp, dat aan de regeering op finan cieel en oeconomisch gebied vrijheid van handelen moet schenken, zal stemmen, In dien de regeering deze drie voorwaaiden niet mocht aanvaarden. Voorloopig zijn de sociaal-democraten uit de regeering geboegseerd, een feit dat on middellijk in het licht stelt waarop een dlo- tatuur moet uMLooptem; een burgeroorlog. Door den verrassende zet van de rechterzijde der Duitsche Volkspartij, waarvan de drijf veer te zoeken is in de vrees voor den geld buidel en die door Helfferich met groote handigheid in zijn vaarwater is gelokt, is de sociaal-democratie beroofd van haar in vloed in de regeering zelf, als het waje ook gedwongen om ook een toevlucht te nemen tot extra-parlementaire middelen van druk, waaronder als tegenzet tegen de militaire dictatuur een algemeene staking onmiddel lijk in aanmerking komt De toestand is dus buitengewoon ernstig, vooral omdat de strooming naar rechts een grooter percentage van de burgerlijke par tijen meesleept dan men misschien zou ver wachten. Het centrum zelfs, tot dusver elke regeering zonder deelneming van de verte genwoordigers der arbeiders (de sociaal- democratie) principieel verwerpend, begint thans ook te wankelen. Niet slechts is de rechtervleugel onder leiding van Stegerwald geheel omgevallen, maar zelfs een Wirth (de man1 van: „De vijand staat rechts!") is zeer vaag in rijn uitlatingen geworden en spreekt van de noodzakelijkheid van het zoeken van een nieuwe richting. Hef kabinet Stresemann treedt af. Uit Berlijn wordt aan de N. Bott. Ort ge meld1: Het kabinet heeft besloten af te tre den. Na afloop van de vergadering heeft dr. Stresemann zich naar den rijkepresident be geven om hem het ontslag van het kabinet aan te bieden. Om hialf een hóeft president Ebert het ontslag van het kabinet-Stresemann aan- ondergang tegemoet zien gaan zonder een offer te brengen." „Lieve Marcelle, je spreekt in raadselen. In 's hemelsnaam wees duidelijker." „Het is Lady Edna Donnithorpe." „En wat is er met haar?" „Ik wou, d'at hij die vrouw nooit gezien had," riep zij hartstochtelijk uit. „Ais hij verliefd op haar is, dan zal Frank rijk hem wel genezen. En zooals ik je on langs al gezegd heb, Lady Edna is absoluut ongevoelig." Me schijnt me niet te begrijpen, beste John. Die vrouw is verliefd' op hem. En dat duurt nu al maanden. Hij heeft me er alles van verteld, 's Ochtends om acht uur gaat ze al autotochtjes met het hem maken. „Dwaze vrouw!" 'bromde Baltazar. „Dwaas of niet, Lady Edna Donnithorpe zou dat niet doen, als zij niert van hem hield. Zij' ontmoeten elkaar zoo dikwijils als zijl kun nen. En hiji komt imij alles vertellen. Ik had het je moeten' zeggen. Maar ik kom mijn woord niet breken. Zij zijn amants „Amants. Wat bedoel je?" vroeg hij. rijn zware wenkbrauwen fronsend. „Nog niet. Niet in die beteekends, dat weet ik zeker. Maar zij zullen biet weldra zijn." Angstig keek zij hemi aan. „Ik wèet, dat ik Godfrey's toegenegenheid en mis schien ook jou eerbied verbeur maar ik kan nietanders." 25e hield op om dan harts tochtelijk uit te barsten: „Zij wil vanmiddag met hem wegloopen." M>e duivelin!'1 riep Baltazar uil Hij liep met zijn handen ln de hoogte de kamer rond. „Die vervloekte jonge gekken!" „Hfl bleef voor Marcelle staan. „Waarom heb jij hert niert tegengehouden?" Zij wees op haar machteloosheid. Hoe zou vaard en den aftredenden rijkskanselier verzocht 'een nieuw kabinet samen te stellen. Dr. Stresemann heeft deze opdracht aange nomen. De mogelijkheid schijnt echter te bestaan, dat hij- in plaats van een kabinet een soort directorium' tot stand zal brengen. Over het verloop van de beslissende zit ting van de sociaal-democratische groepen vernemen wij nog, dat in deze zitting beslo ten werd de sociaal-democratische ministers uit de regeering te laten treden. Dit is ver moedelijk geschied omdat de vakvereenir gingen een sterken druk op de pairtij had den uitgeoefend. De toestand is op het oogenblik nog uiterst verward. Zelfs staat nog niet vast dat een algemeene kabinetscrisis van de baan is. Een paar slachtoffers zullen zeker wel vallen. Het is mogelijk dat dr. Hilfer- ding, de sociaal-democratische minister van financiën, vrijwillig zal heengaan, hoewel de Rijfcsdaggroep van zijn partij nog van middag uitdrukkelijk heeft verklaard niet te zullen dulden dat de portefeuille van finan ciën aan een ander wordt toevertrouwd. Berlijn, 3 Oct. De sooiaal-demokratische fractie heeft met .61 tegen 64 stemmen beslo ten! 'alle bemiddelingsvoorstellen van de hand te wijlzen. De sociaal-democratische mi nisters hébben zich naar Stresemann bege ven om hem den uitslag van de besprekin gen in de zitting der fractie mede te doelen. Hiermede is, vólgens de opvatting ln parle mentaire kringen, de crisis acuut geworden. Het kabinet is vanavond om 10 uur in een zitting bijeengekomen. De voorstanders van de düctatunr. Berlijn, 8 Oct. De Duitsch-VölMsohe Bond, Zwart-Wit-Rood, heeft een miededee- ling aan zijn leden toegezonden, waarin o.a. wordt gezegd:. Thans moet de de geheeie arbeid worden verricht en met den toestand van 1918 grondig worden gebroken. Op tot de dictatuur, die alleen uit zichzelf kan voortkomen en alleen door het leger kau worden georganiseerd! Hert dictatoriale ka binet moet uit personen worden samenge steld, die onvoorwaardelijk voor de oplos sing van het rijksoonflict opkomen. Het I. V. V, Berlijn, 8 Oct De lieden van het bestuur van het I. V. V., waaronder verscheidene Engelschen en de voormalige minister-presi dent Branting, hebben hedenmiddag in bet Rijfcsdaggebouw besprekingen met de Duit sche sociaal-democratische leiders gehouden. De overrompeling van Kflsfrln. Te Küstrin ls het bij een poging tot ont zet van de ln het tuighuis omsingelde op roerlingen tot een kort vuurgevecht geko men, waarin de bende oproerlingen die de Ontzet-poging ondernam, dooden en gewon den liet liggen. De rijksweerbaarheid heeft tot dusver geen verliezen geleden. De op roerlingen in het tuighuis zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Een ontwape ningsactie ls gaande en de omstreken van Küstrin worden van rebellen gezuiverd. Een Engelsch oordeel over Beleren. De politieke medewerker van de Daily Telegraph bespreekt de benoeming van von Kahr en gelooft dat deze de afscheiding van Beieren alleen beschouwt als een uiterste maatregel en dan nog alleen als het mogelijk is de overige staten van Zuid-Duitschland er toe te brengen het denkbeeld van een nieuwe conf ederatie zonder Pruisen te aan vaarden. Von Kahris werkelijke 'bedoeling ia oroi als gangmaker voor Ruprecht te die nen en dermate het gezag van Beieren te vergrooten, dat hert de eerste viool kan spe len in het Duitsche rijk en'daardoor voor Ruprecht den weg te banen voor de oandi- datuur van het rijkspresidenltsohap, hetwelk de beste middelen biedt om onder Ruprecht de monarchie weder ln de Duitsche oonstt- zij dat gekund hebben? Natuurlijk had zij alle argumenten uit zedelijk en maatschap pelijk oogpunt gebruikt. Maar hij was woe dend' weggeloopen, had haar kleingeestig en bekrompen genoemd' en gezegd, dat het hem speet, dat hij haar ooit zijn vertrouwen had geschonken. Hij had lang geleden beloofd haar alles te zullen zeggen.- En nu hij' zijn woord gehouden had, keerde zij' zich tegen hem. Zij was machteloos geweest. „Hjj is oud genoeg om voor zijn eigen moraliteit te zorgen," zeide Baltazar, „en ik ben niet zoo'n dwaze huichelaar om in af schuw inijn handen op te steken Maar weg te loopen met de meest bekende vrouw van de wereld uit Londen en zijn loopbaan te vernietigen is een tweede quaestie. O, die vervloekte jonge gekken! Die misselijke Edlgar Donnithorpe zal er natuurlijk dade lijk gebruik van maken. Een smerig echt- scheidingsproces. De jongen zal zijn ont slag moeten nemen, als hij' tenminste niet uit het leger gegooid wordt en met een vrouw trouwen, die vijf jaar ouder is dan hij. Waar blijft dan zijn geluk?" Hij ging weer op rijn driftige manier op en neer loopen en Marcelle volgde hem schuw met haar blikken. „Vervloektl" zeide hij. Hij had zoo juist tegenover Quonig Ho hoog opgegeven over Godrey's vastheid en evenwichtigheid. Waarachtig, hij zelf had nooit zoo iets dolzinnigs gedaan. „En waar gaat het lieve paar heen?® Naar een landhuisje van ren vriendin van Lady Edna. Vijf mijl van station en postkantoor. Een eenzaam Eden in de wil dernis. Of het Noordelijk, Zuidelijk, Ooste- telijk of Westelijk van Londen was, wist zij niet. Een oude vrouw zou voor hen zorgen. „Ze zijn nu zeker onder weg?" i tutte in te voeren. Hij is het '©enige lid van het regeerende huis, dat zijn populariteit be houden beeft en geweigerd heeft aan de reaottonmaire beweging deel te nemen. De broodprtJa Van morgen af kost een brood buiten de distributie te Berlijn dertig miüioen Mark. UIT HET BEZETTE GEBIED. Ontwapening en ontbinding van de veilig heidspolitie in het Ruhrgebled. Berlijn, 8 Oct. Naar verluidt hebben de be zettingsautoriteiten besloten tot ontwape ning en ontbinding van de veiligheidspolitie in het Ruhrgebied. De separatistische relletjes. Bij de relletjes van Zondag te Dusseldorf zijn 17 Duitschers gedood', van wie 12 bur gers, 3 chupo's, 2 man van de blauwe politie. Er worden 91 gekwetste Duitschers in zie kenhuizen verpleegd, 810 Duitschers zijn naar hun' huis teruggekeerd^ nadat zij in am bulances de eerste hulp hadden ontvangen. Er zijn twee Franschen licht gekwetst. Duisseldorp, 8 October. De gezamenlijke vakvereeniigiingen hebben generaal Degoutte een 'brief geschreven, waarin zij het ge beurde wijten aan de gewapende separistem, die later bovendien de door Fransche solda ten ontwapende schupo-agenten zwaar heb ben mishandeld. Zij' verlangen dat voortaan aan gewapende burgers (bedoeld zijn de Be- paristen) niet meer zal worden toegestaan, den openbaren weg onveilig te maken en eischen vrijlating der gevangen genomen politie-beambten. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Uit Parijs wordt aan het Hlb. gemeld: De goede trouw van Stresemann wordt hier meer dan ooit sujet cautton geacht. Het bericht, dat Uit Mainz .geseind wordt, als zouden de spoorwegmamnen in den Pfalz nog den len October een trimester salaris voor uit ontvangen hebben, werpt, naar men hier oordeelt, een vreemd licht op het zoogenaam de opgeven van het lijdelijk verzet. Men kan met grond vermoeden, dat Stre semannhier zelf buiten staat. Niettemin acht men zijn houding verdacht op verschil lende gronden. Hij is zeker niet verrastj door de Beiersche dictatuur, die lang genoeg te voorzien was, en niettemin voert hij 'thans in geheel Duitschland het Beiersche régime in en vertrouwt hij' aan de luitenants van Lu- dendorff de maoht toe, dei aan verschillende civiele regeeringsledder sin de Bondstaten ontnomen is. Verder geeft hij geen leiding. Hij laat zijn ministers naar* goedvinden heengeen of terugkeeren ln het ministerie. Kortom, hij doet volstrekt niet wat hij doen moest. ENGELAND. De Brltsche Rijksconferentie. De Rijksoonferentie .baart den liberalen veel zorg. Men is bang voor een herziening van het fiscale stelsel, waartoe van de zijde der dominiums aandrang uitgaat. Zou de regeering zich daartoe laten vinden, dan ont brandt hier de strijd welks uitslag voor haar waarschijnlijk niet al te gunstig zou rijn. Een preferentieel tarief voor de domini ums, wier import voornamelijk grondstoffen en levensmiddelen zijn, zou hier vanzelf een prijsstijging ten gevolge hebben en het staat zeer te bezien of het volk £at verdragen zou. Baldwin zal dus wel uiterst voorzichtig op treden. SPANJE. Herziening van processen, Madrid, 8 Oct. De Staatscourant bevat een decreet, waarbij, aan de magistratuur wordt opgedragen, over te gaan tot een algeheels „Dat weet ik niet. Misschien niet. Hij zeide, dat hij zijn uniform nog moest bestel len. Trouwens, wat geeft het, wanneer zij vertrekken?" üBatazars woedde was machtedoos. „Ik zou alles willen geven, als dit niet gebeurd was," riep hij' uit. „Ik was een idioot. Jij hebt me gewaarschuwd. En ik, ezel die ik was, heb ze aangemoedigd. Ik zou me kunnen trappen.'' „Dat is weer net iets voor Jou, Johan, om de schuld niet op mij te gooien." „Maar Je hebt ook geen schuld. Je dacht, dat het een jongensachtige dwaasheid was.... Maar waartoe dient het er verder over te praten?" Maar toch praatten zij erover. Eerst vanochtend is dat wanhopige plan bij hen opgekomen," zeide zij. „Als hij. in Londen gebleven was, zou het op de oude manier tot in het oneindige doorgegaan zijn. Het vooruitzicht, dat hij zoo lang naar Frankrijk moest,, heeft alles in vuur en vlam gezet.Toen ik over de moreele zijde van de zaak hegon, 'antwoordde hij met een tu quoque." „Wat bedoelde hij daarmede?" ,E>at ik, op zijn leeftijd; ook bereid was met een getrouwd man weg te lo /pen." „Wou je dat?" ,Jk geloof van wel," antwoordde zij niet een moe glimlachje. „Dat was een heel andere zaak." „Niet uit eeta oogpuift van moraliteit!" „Laat de moriliteit naar de maan loopen!" Zij lachte onuanks haar smart Het was zoo echt iets voor 'hem. Ais hem iets ln den weg kwam, liet hij het naar de maan loopen en beschouwde het als niet-bestaande. (Wordt vervolgd). COURANT ADVEETENTIEN: 20 ct. p. rag-el (galjard). Ingez. imeded. (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elko regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen QuongrHo glimlachte minzaam. „Ik heb altijd geleerd, sir, dat zelfbedwang de 'grond slag is van alle deugd." Kamér mot Ontbijt 2,60, I 3,— f 3,50. Lunch Reclame-Menu f 1,50 p. c. Hora d'oeuvre varlé Sohotela vanaf f 6,—. Soep, Croquetten, Pasteitjes. Vlsch-, Vieesoh- en Wildschotels. Zalm- en Kreaftenmayonnalses. Slagroompuddingen. Worden ook bij vooruitbestelling aan huis bezorgd.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1