herziening van de processen, gedurende de laatste vijf jaren geïnstrueerd, em hun de bevoegdheid1 wordt verleend, de straf van afzetting toe te passen op rechters en mag straten van alle rangen, die verantwoorde lijk zijn voor onwettige instructies. Bezoek van een Amerikaanschen kruiser. Toch zijn er in deze zaak verschillende duistere punten. ITALIË. Een nieuwe duikboot Volgens een 'bericht uit Rome aan de Daily Telegraph heeft een zee-officier te Genua, de Feo geheeten, bij de Italiaansche regeering plannen ingediend voor hiet bou wen van nieuwe duikbooten, die sneller zijn en grootere aanvalsoapaciteiten zouden be zitten dan eenig tot dusver bestaand type. 'De regeering heeft aan deze plannen haar goedkeuring gehecht Itallaansche officieren vermoord ln Tripoli. Rome, 8 October. De Giorale dTtalia ver neemt uit Tripoli, dat een auto met vijf of ficieren en twee inlandsche soldaten door roovers is, aangevallen, die den wagen in brand: hebben gestoken. Men heeft twee af schuwelijk verminkte lijken gevonden; de anderen zijn verdwenen. TURKIJE. Konstantinopol door alle geallieerde troepen ontruimd. Generaal Harington en de laatste Engeische troepen zijn Dinsdag uit Konstantinopel ver trokken tegelijk met de Fransche en Italiaan- sche contingenten. Na een bezetting van bijna 6 jaar hebben thans de strijdkrachten der ge allieerden in overeenstemming met de bepalin gen van het verdrag van Lausanne den Turk schen bodem verlaten. De ontruiming heeft zonder eenig incident plaats gehad en wordt te Londen, maar ook in Turkije beschouwd als een bijzonder bewijs voor het beleid van gene raal Harington en zijn officieren. De insche ping van de Engeische troepen en het mate rieel hadi zelfs vroeger plaats dan was vast gesteld. Een plechtige afscheidsparade werd vóór de inscheping door de vertrekkende deta chementen gehouden, waaraan behalve de ge allieerden ook Turksche strijdmachten deel namen. Er werden saluutschoten gewisseld en de vertrekkende generaals namen hartelijk af scheid: van de Turksche autoriteiten. De Tur ken juichten generaal Harington en de Engei sche troepen hij het voorbij trekken luide toe. In een afscheidsdagorder bracht generaal Ha rington dank -uit ook namens de generaals van de andere geallieerde mogendheden voor het hartelijk uitgeleide en wenschte Turkije alle goeds én voorspoedis toe. RUSLAND. De bijzondere commissie voor volksont wikkeling in Rusland1 heeft een overzicht uitgegeven betreffende den toestand in de intellectueele beroepen. Artsen zijn er ten minste zevenduizend' te weinig', men neemt aan dat in de behoefte eerst zal zijn voor zien, wanneer er op tienduizend personen een arts komt. Thans zijn er in Sowjet-Rus land dertien duizend gediplomeerde genees kundigen. Er rijn omstreeks honderdduizend leera ren en onderwijzers, die in scholen rijn ge plaatst met tezamen ongeveer vier millioen leerlipgen. Vele scholen zijn echter gesloten, en het aantal leerptichtingen bedraagt acht millioen; er bestaat dus een leerarentekort van nog honderdduizend leerkrachten. On- 'der de tegenwoordige omstandigheden valt slechts met een- jaarlijksche toeneming van het aantal onderwijzers van ten hoogste drie duizend te rekenen. In de technische beroe- pen heeft men naast het tekort aan gevorm de ingenieurs, nog een grooter gebrek aan technisch personeel, aan monteurs e.d.; op vier ingenieurs ^omt slechts één technikes, terwijl de omgekeerde verhouding de juiste zou zijn. In de landbouw heerscht overvloed aan ontwikkelde agronomen, maar een te kort aan vakkundige arbeiders. BINNENLAND. De Postchèque- en Girodienst ls gesloten. De directeur van den Postchèque- en Girodienst heeft, na overleg met de Regee ring, besloten den Postchèque- en Girodienst met ingang van 8 October 1823 namiddag 5.30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in d© administra tie van voormelden.dienst is de reden die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden opgespoord,, hetgeen thans alleen mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat het aantal fouten nog grooter wordt Een oontrólebureau is reeds in werking, om te trachten met spoed de ge maakte fouten te achterhalen en te verbete ren. Zoodra dit bureau met rijn arbeid ge reed is, ban heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De Regee ring overweegt, welke maatregelen zij za bunnen nemen ten behoeve van die reke ninghouders, die door de sluiting van den Postchèque- en Girodienst in ernstige onge legenheid zouden geraken. Voor de behan deling van daarop betrekking hebbende za ken zijn voorloopig aangewezen de Thesau rier-generaal van het Departement van Fi nanciën, de algemeen secretaris der Postel rijen en Telegrafie en de beheerder van de Schatkistpostrekening. Men déelt van bevoegde zijde mede, dat rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, die in ernstige moeilijkheden bomen tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen oommissie kunnen wenden met verzoek om uitkeering van een zoodanig gedeelte van hum saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a.& op de postkantoren verkrijgbare formulie ren. Slechts verzoeken waarvoor van de hier- bovenbedoelde formulieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het belang van een spoedige afwikkeling van zaken, dus in hun eigen belang, dringend verzocht van het vorenstaande niet af te wijken. Een Utrechtsche dienst royaal bedacht Een Rijksinstelling te Utrecht, die ge woonlijk hij de Postchèque- en Girodienst een saldo heeft loopen van ongeveer 16.000,' ïeeft in een der vorige weken van dezen dienst bericht ontvangen, dat haar saldo ruim 6 millioen vier ton bedroeg. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den Postchèque- en Girodienst berustte, heeft het. bestuur der instelling in een ern stig kabinetschrijven aan den directeur-ge neraal van dien Dienst op deze grove fout gewezen. Taal noch teeken werd echter op dezen brief vernomen, zegt het „U. D.", maar wel heeft de Utrechtsche instelling dezer dagen een nieuwe afrekening ontvangen, waarhij het saldo was gebracht van 6 millioen 4 ton, op 6 millioen 9 ton. De bereidwilligheid om mede te werken aan een goede functionneering van den Postchèque- en Girodienst werd dus blijk baar beloond met een doceurtj© van 4 toni heeft voorbereidende maatregelen genomen om gerechtelijk te laten uitmaken, of de loonsverlaging voor het personeel op de vier de klasse standplaatsen al don niet geoor loofd ia Wetboek van Strafrecht Ingediend is het ontwerp tot invoering van het nieuwe Wetb. v. Strafvordering, waarbij ook eenige wijziging in dit wetboek worden voorgesteld. De Vlootwet Naar de Telegraaf verneemt doet in par lementaire kringen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot de behande ling der Vlootwet in openbare zitting over gegaan wordt, aan de Tweed© Kamer in co- mitóngeneraal mededeeling zal doen van de motieven, die haar op een onverwijlde be handeling van de Vlootwet doen prijsstelten, Tegen de Vlootwet 'Naar de Telegraaf verneemt zal de be- toogimg georganiseerd door het N.A.S. tegen de Vlootwet op den dag van de voortzetting der Vlootwet-behandeling in de Kamer, be staan uit een meeting en een straatdemon stratie. De eerste heeft op 11 October om 1 uur plaats in het Volksgebouw, Prinsen gracht 73, Den Haag, de tweede om 2 uur 80 in de omgeving van het Binnenhof. In verschillende plaatsen zullen voorbe reidende vergaderingen worden gehouden. Naar men weet hebben. N.V.V., A.N.y, en N. Synd'. Vakverbond afwijzend beschikt op het verzoek van het N.AJ3., om gezamen lijk een proteststaking tegen de Vlootwet te organiseeren. Naar aanleiding van die wei gering heeft het NjLS. zich heden schrifte lijk tot de drie genoemde vakcentraten ge wend. In den brief aan het Ned. Verbond van Vakvereenigingen wordt o.a. gezegd: Uit het slot van uw brief, waarin uw be stuur zegt: zijn medewerking niet te willen verleenen aan het proclameeren van een al- gemeene staking, blijkt voor ons afdoende, dat door u ook nu weer onwil tot daadwer kelijken strijd wordt verborgen achter schijnargumenlten. VEREENIGDE STATEN. Een poging tot ontvluchting nit een gevangenis. Madisonville (Kentucky), 8 Oct. Vier ver oordeelden in de staatsgevangenis, te Eddy- ville schoten twee cipiers dood: en verwond den drie andere Daarop verschansten zij zich in de gevangeniskeuken en begonnen in het wilde weg te schieten. JAPAN. Wederom aardschokken. Uit Osaka werd Dinsdag gemeld: Een aantal aardschokken heeft groote schade veroorzaakt. Gevreesd1 wordt dat menschen- levens te loor rijp gegaan. Zaterdag is het eiland Fonnosa door aard schokken geteisterd; veel huizen zijn ver woest en oiiicieele rapporten vreezen voor groote verliezen aan menschenlevens. Op het eiland HondO, ongeveer 100 miilen ten Z.W. van Tokio, zijn Zondag verschei dene schokken gevoeld in de streek van Sjizoeoka. KORTE BERICHTEN. Uit Sofia wordt bericht, dat een hevige brand te Wratza tweehonderd huizen ver woest heeft. Er zijn verscheidene slacht offers; de schade is- groot. Bij een brand in een biosooop te Malaga zijn achttien kinderen gekwetst. ,In Spanje is het proces begonnen tegen de negen z.g. moordenaars van den premier Dato. Een hunner is gevlucht naar Rusland en verklaart de eenige schuldige te zijn. Dinsdagavond' heeft er in de kolenmijn te Maurage bij Bergen (België) een mijn gas ontploffing plaats gehad. Er zijn zes men- schen gedood en tien gekwetst. Naar uit Czernowitz, de hoofdstad der Boekowina, wordt gemeld, hebben acht roo vers op klaarlichten dag in de nabijheid der stad' op straat 140 personen aangehouden en deze van alles beroofd, waarna zij hun buit op een kar wegbrachten. Posterflen en Telegrafie. Verschenen is de begrooting P. T. T.-be- drijï. Hoewel .de exploitatie-uitgaven met 11 millioen gedaald zijn, kan geen winst cijfer worden geraamd wegens het terugteo- pen der exploitatie-inkomsten. De salarisverlaging. De Minister van Financiën heeft aan een medewerker jan „Het Vad." zijn meening gezegd inzake de salarisverlaging. Volgens Z.E. heeft de ambtenaar minder van den al- gemeenen financieeten druk te lijden dan welke andere salariS- en inkomentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde 'tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd millioen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer 1/12 van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 100 millioen minder inkomen moeten hebben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 85 tot 40 mil lioen in den nationalen achteruitgang. Verder werd medegedeeld', dat de minister bij de tweede tienpercentsverlaging wel de gelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus onge lijk te verdoelen. Te laat is, volgens Z.E., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opma ken van een verdeeling als ZJB. voor de toe komst overweegt. Bezuiniging. Naar „De Rsb." verneemt, heeft de Re geering besloten, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven aan alle gehuwde amb tenaressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groepen: Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben be reikt en worden zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die zeven of meer dienstjaren heb ben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking komen en op wachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullén dan evenveel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen. Verder zullen geen gehuwde ambtenares sen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol ontslag worden verleend. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de Regeering besloten heeft, wèl de pe riodieke verhoogingen toe te kennen. In aan sluiting hierop verneemt „De Rsb." intus- schen, dat alle extra rangverhoogingen, die gepaard zouden gaan met buitengewone tractementsverhooging, op last van den mi nister van Financiën moeten worden ge schrapt. Gebroken zal ook worden met het systeem der automatische promoties, zonder dat er een vacature is of verandering van werk kring een promotie wensohelijk maakt. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel' Tegen de rijwielbelasting. Door het Bestuur van het Bureau voor Sociale Actie ten dienste van Handelsreizi gers en Handelsagenten irn Nederland, is een adres aan de Regeering gezonden, waarin wordt aangedrongen bij het ontwerpen van het voorstel tot heffing eener rijwielbelas ting, het zoodanig te doen, dat zij, die een rijwiel voor de uitoefening van het beroep noodig hebben, hetgeen voornamelijk bij de handelpzeirigers het geval is, in ieder geval van deze helasting worden vrijgesteld, Prov. Staten van Noord-Holland. Ingediend is de begroeting van het Pro vinciaal electriciteitsbedrijf vóór 1924, thnna opgemaakt naar het systeem door den heer Limperg. In afwachting van de beslissing der Prov. Staten omtrent het voorstel van den heer D. Kooiman en anderen, om aan het bedrijf' geen rente in rekening te bren gen, wegens de voorschotten tot dekking der tot en met 1921 geleden exploitatieverliezen, omtrent welks voorstel Ged. Staten spoedig het gevraagde prae-advies hopen uit te bren gen, is de rente over de verliessaldi in de begrooting van verlies en winst tot het volle bedrag uitgetrokken, n.L 201.600. De be grooting van lasten en baten der exploitatie sluit met een bedrag van 3.742.600; het voordeelig saldo der exploitatierekening is geschat op 246.700. De begrooting van winst en verlies besluit met 486.700. De begrooting van buitengewone inkomsten en Uitgaven zijn <780,000, waaronder 480.000 uitkeering der provincie voor uitbreidings werken en 300.000 uitkeering der provin cie voor uitbreidingswerken der P.E.G.E.M. De begrooting van bet Provinciaal waterlei dingsbedrijf voor 1924 sluit met een bedrag van 2.522.000. Het tekort is op 127.000 be groot. De provincie zal 438,000 beschikbaar stellen voor uitbreidingswerken. Het totaal van de begrooting voor 1924 van het Provin ciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bak- kum wijst aan 1.674,965, waaronder een bijdrage der provincie van J 613, 169 om het tekort te dekken, De begrooting van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort wijst aan 1.291.335, waaronder een bijdrage der provincie om het tekort te dekken van 710.490. Ged. Staten stellen- voor af te wijzen het verzoek van het comité der vereenigingen van burgemeesters en secretarissen te Hoorn, Alkmaar, Purmerend em Schagen be treffende wijziging van het besluit der Sta ten j.1. 20 Dec. 1921 in zake subsidieering van het nijverheidsonderwijs. Adressanten vroegen ook bijdragen van de provincie voor de leerlingen van buitengemeenten. De drooglegping van de Zuiderzee. De heer S. ten Bokkel Huinimk, aannemer van waterbouwkundige werken te Ubbergen, heeft er in een adfes aan den minister van waterstaat d.d. 15 September op gewezen, dat, in verband met een nieuwe werkwijze (waar voor octrooi werd aangevraagd) thans de mo- pelükheid bestaat, den afsluitdijk van de Zuiderzee in vier (in plaats van in negen) jaren te voltooien, en wel voor een bedrag, dat blijft binnen het raam der begrootingen, welke tot nu toe voor bedoelde werken vol gens de gewone constructie (z.g.m. rij zen- dam) gepubliceerd werden; terwijl boven dien het enorme risico, dat bij deze laatste werkwijze steeds blijft bestaan, binnen nor male perken wordt teruggebracht. Door voor de samenstelling van het dijk lichaam gebruik te maken van caissons van gewapend beton, in welke later te lichten doorlaten worden aangebracht van zoo danige capaciteit dat het buitenwater bij vloed onbelemmerd door deze doorlaten in het Ysselmeer kan doorstroomen en deze watermassa bij ebgetijde op dezelfde wijze gemakkelijk haar weg naar zee kan terug vinden, blijven de waterspiegels terweerszij den van het dijklichaam op gelijke hoogte en wordt dus de evenwichtstoestand onder houden, zoodat geen sterke stroomversnel lingen door het sluitgat kunnen ontstaan. Op deze wijze kan de afsluiting gemakkelijk tot stand' 'gebracht worden, zonder het gebracht worden (geheel overeenkomstig he'i door de directie der Zuiderzeewerken ont worpen profiel), togen het buitenwater vol komen beschut zijn, terwijl dit dijklichaam dus niet door overslaand water kan worden belichaamd. De buitenwanden der caissons zijn zoo sterk geconstrueerd, dat zware ijs gang, drijvende wrakken of .dergelijke no de minste schade kunnen veroorzaken; de soliditeit en opleveringstijd dezer construc tie is dan ook gaarne aanvaard'. Daar adressant door zijn financieel con cern in staat is de werken op voor het rijk voordeelige voorwaarden te financieren, en voorts door toepassing van dit nieuwe systeem de mogelijkheid geopend wordt om ook de drooglegging van de polders, mode in 't belang van werkverruiming en tot be spoediging van bodemcultuur, veel vroeger dan volgens den oorspronkelijken opzet te bewerkstelligen, waardoor het geheele Zui- derzeeplan in tien jaren kan worden vol tooid (waarvoor de financieering ook zijner zijds geschieden kan), mag deze oplossing van het Zuiderzeevraagstuk naar het oor deel van adr. ongetwijfeld geacht worden to zijn een landsbelang. Redenen waarom hij verzoekt deze aan gelegenheid nader in details aan den minis ter te mogen toelichten, terwijl hij binnen kort een aambieding in bovenbedoelden zin Z-&1 fjnflTT, Een nader adres d.d. 1 October laat adr, vergezeld gaan van een teekening, waarin rekening is gehouden met eenige bedlenkin- gen tegen de caissons, geuit in besprekin gen met den directeur en dón hoofdinge nieur der Zuiderzeewerken, Daarbij word tevens opgemerkt dat het nieuwe systeem^ aldus op caissons toegepast, voor de Zuider zeewerken aan rente alleen een besparing van circa 150.000.000 zal opleveren. De Amerikaansche kruiser Pittsburgh, welke de vlag voert van vice-adniiraal Philip Andrews, commandant van de Ame rikaansche zeemacht in Europa, zal om streeks 10 October een bezoek brengen aan Rotterdam, dat zes dagen zal duren. Daarna zal het schip Antwerpen bezoeken, Het weer ln September. In ©en mededeeling van het Kon. Neder- ,andsch Meteor. Instituut in de Bilt wordt iet volgende voorloopig overzicht van het weer in September gegeven. Gemiddeld over de 'heele maand was de dagelijksche maxi mum-temperatuur een halven graad Celsius beneden nonnaaL In de eerste dekade kwa men ook 's nachts veel lage minima voor. De regenval bedroeg in Noord-Holland, Zuid-Holland en Friesland gemiddeld onge veer 120 millimeter tegen 68 normale maand- som. Voor het overige was de neerslag een weinig beneden normaal. Den lsten en van 18 tot 20 September kwamen uitgebreide on- weders voor. De Bilt had 159 uren met zon neschijn tegen 147 uren normaal. groote risico dat bij het bepalen van de onmogelijk maakt. Deze caissons zijn de gewone werkwijze totaalkosten feitelijk zoo hoog opgebouwd, dat zelfs bij den hoogsten vloed de oploopen- de golven het hoogste punt der caissons niet bereiken, zoodat de spoor- en rijwegen, wel ke op het achterliggende grondlichaam aan OOST-INDIE. Faillissement van Rossen. De baten van den faillieten boedel van Van Rossen vallen niet mee. Zijn indertijd voor 19,000 gekocht meubilair is ten hoog ste 8000 en zijn auto 2000 waard. De waarde van de villa te Rijswijk is niet ge schat. De bankdeposito's bedragen 30,000. De vordering van de regeering wordt ge schat op maximaal drie ton. Verduistering. Een commies bij de politie te D jok ja heeft 10,000 verduisterd. Hij is in voorioopige hechtenis gesteld. De stranding van de „Koefia". De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dag een onderzoek in naar de oorzaak van de 'stranding op 31 Aug. l.L van het Italiaan- sche stoomschip „Koefia" op de Eierland- sche gronden. De Itallaansche gezagvoerder P. Bistolfi, die eerst met de hulp van een tolk eenige verklaringen aflegde, zeide ongeveer het vol gende: Wij' gingen op 29 Aug. 6 uur 's avonds van Hamburg en waren bij lagen barometer stand en zeer slecht weer in den nacht van 29 op 80 Augustus op de hoogte van Ter schelling. Het Terschellinger lichtschip passeerden wij op l1/» mijl afstand aan bakboordzijde. Het weer werd hoe langer hoe slechter, zoo dat het schip weldra niet in de goede rich ting te sturen was. Ik dacht er zelfs over naar Hamburg terug te keeren. Den volgenden morgen om 2.35 u. kregen wij1 het licht van Texel in 't zicht. Het schip, dat met waterballast Hamburg verlaten had, was toen in een lastige positie gekomen. Ik heb toen water in de ruimen laten loo-, pen. Er stopd eerst alleen ballastwater in de voor- en achterpiek. Daar 'het weer steeds slechter werd liet ik te 6 uur drie ankers vallen. De machine bleef steeds halve kracht loo pen om het schip uit den wal te houden. De trossen van het -hulp anker waren intusschen gebroken. Wijl de andere ankers 'het schip niet kon den houden, kwam het hoe langer hoe dich ter bij de kust, totdat het ten slotte geheel vast lag. Verscheidene keeren hebben we gepro beerd om draadloos om hulp te seinen, o.a. naar Scheveningen. Naar Texel hadden wij bovendien' vlagseinen gegeven. Te 4 nur 50 kwam hulp in den vorm van de bekende reddingsboot „Dorus Rijkers", waarop, alle opvarenden, 34 man het schip verlieten, daar de toestand van het schip van dien aard was, dat men er niet langer op kon blijven. Eerst om 10 uur den volgenden1 morgen werden wij aan wal gezet, na den geheeten nacht met de „Dorus Rijkers" te hebben rondgezwalkt. Later ben ik weer naar het schip teruggekeerd om te trachten het vlot te krijgen." Geruimen tijd werd er over gediscussieerd of de navigatie van den kapitein in de ge-' geven omstandigheden wel de juiste was De heer P. Bossen, directeur aan' de Texelsche Zeevaartschool, verklaarde, dat h;i het gestrande schip 30 Augustus 's mor- gens te half elf van de kust 'af had gezien Volgens rijn meening was er toen. geen ge- vaar voor menschenlevens. De bemanning was toen nog aan boord. De kapitein hield echter vol, dat het schip zoodanig stootte, dat het weggaan van boord wel degelijk noodzakelijk was. De inspecteur van die Scheepvaart logde er den nadruk op, dat liet oordeel van den Raad hier, waar het buitenlandschen gezag voerder geldt, niet to scherp mag rijh. In de eerste plaats is hel- schip z. i. al met te weinig waterballast uit Hamburg vertrok ken', daar het weer toen al slecht was. Ook is hij overtuigd dat de kapitein zich met het licht moet hebben vergist en1 dat hij het licht van Kijkduin gezien heeft. Op 15 mijl van de kust zijnde had hij liever moeten uit- sturen dan ankers uitwerpen. Bovendien had hij beter op den stroom en andere aangele genheden moeten letton, danr de Holland- -sohe kust zoo gevaarlijk is. Wat de kwestie van het verlaten van het schip betreft, dit was zJ. niet noodig -geweest. De Raad zal later uitspraak dóen. De moord ln de Thalla-bar. De vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft den chauffeur P. H., die op 10 Juli in de Thalla-bar te Am sterdam een vrouw, met wie hij betrekkin gen had aangeknoopt, door eenige revolver- schoten gedood heeft, wegens doodslag ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het O AL had' 4 jaar geëischt. Inbraak ln een kerk te Nijmegen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, naar „De Msb." bericht, ingebroken in de kerk van het Allerheiligst Hart-van Jezus der Paters Dominicanen aan de Kraaijenhof- laan te Nijmegen. De inbrekers zijn binnen- - gekomen door een kieinr tuimelraam en heb ben een gat geslagen in de deur van de kluis in de sacristie. Daaruit hebben zij de miskelken en den monstrans ontvreemd. Om streeks vier uiur des nachts werd de inbraak door buren ontdekt. Dezen waarschuwden onmiddellijk den pastoor en de politie. De dieven varen echter reeds verdwenen. Eeni gen tijd later kwam echter een politie-agent een verdacht uitziend persoon tegen, dia een pak bij zich droeg. Toen de politieman hem naar den inhoud daarvan vroeg, antwoord de hij dat het smokkelwaar bevatte, waarop de agent hem beval hem tevolgen. Direct daarop wierp de man het pak weg, dat de miskelken en den monstrans bleek te bevat- en. De man wist te ontkomen. Op het oogenblik worden nog vermist en kele kelklepeltjes en het bovenstuk van den monstrans, bestaande uit een met juweel en >ezet kruisje. De Inbraak ln de Cinema RoyaL Naar V. D. verneemt is nu ook een derde jersoon gearresteerd in verhand met de inbraak in da Cinéma Royal aan den Nieu- wendijk. Het is een vriend van de reeds aangehou den geëmployeerden in de inrichting, Een gedeelte van het ontvreemde zilver geld, dat grootendeels in zakken was opge- xirgen, is in het 'bezit der verdachten ge vonden. Intusschen heeft de controleur reeds een bekentenis afgelegd. De drie verdachten zulten waarschijnlijk morgen ter beschikking der justitie worden gesteld. De Inbraak ln de Cinema RoyaL In verband met de inbraak in do Cinema toyal aan den Nieuwendjjk te Amsterdam zijn drie employé's der bioscoop, onder wie -twee controleurs, aangehouden. De beide contro leurs blijven in bewaring, de derde arrestant is weer op vrije voeten gesteld Van de gestolen 5000 is nog niets terug gevonden. De vrij gelaten employé bleek niets met het geval te maken te hebben. De waker, die over vallen is, staat blijkbaar ook geheel buiten de inbraak. De man scheen niet al te snugger en betrouwbare gegevens kon hij niet verstrek ken./ De beide controleurs ontkennen alle schuld. Jeugdige dievegge. De politie te Snoek legde de hand op een 15-jarig meisje, dat kans heeft gezien om niet minder dan 19 winkeliers in die ge meente te bestelen. Bij de in beslag genomen voorwerpen zijn zes gouden zegelringen, een étui met zilveren naaigerei, vruchten- hakjes, honbonschaaltjes, zeep, eau de Co logne, een inktkoker, poppen, blikjes be schuit, een dertigtal haarlinten, sloepen, een nikkelen horloge, bijoutoriedoosjes, reis mandjes, damestassohen, portemonnales, si garenkokers, tafelkleedjes, zakdoekjes, enz. enz. Het polltlcMbureau teek wel een „waren huis", schrijft de oorrespondent van het Hblxk Aan een auto vastgehouden. "Tusschen Borne en Hengelo is de jonge aannemer Groothengel uit Borne die zich fietsende aan de vrachtauto der firma Ten Cate vasthield, daarondef geraakt. Hij over leed spoedig. Baggermolen gevonden. De baggermolen, die tijdens den storm van 80 Aug. met vijf opvarenden in de Zui derzee is gezonken, is Dinsdag door twee Enkhuizer visschersvaar tuigen gevonden op de Spaanderbank, Op de plek heeft men als voorioopige maatregel een boei gelegd. Lijken aangespoeld. Te Oallantsoog rijn twee lijken van het mannelijk geslacht aangespoeld. Vooral het eene verkeerde in verregaandem staat van ontbinding. Op een werd een taschje gevon den, waarin een belangrijke som Fransch papiergeld zat Volgens de kleedij behoorde deze persoon eens tot de Fransche marine. De lijken werden op het kerkhof te Oallants oog ter aarde besteld. Bate uit een faillissement. Een firma 'te Doetinchem had dezer da gen het buitenkansje als bate uit een Duitsoh faillissement een bankbiljet van 1000 Mark thuis gestuurd te krijgen. De aangeteekende brief, waarin het geld was verzonden, was met .een millioen mark gefrankeerd.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2