Tweede Blad, PLAATSELIJK NIEUWS. a Gravehhage slaagde voor heit MachkiisteaiHexamm diploma B, die heer O, Kramer, alhier. Eerste Steenlegging R.K. Scholenbouw. Voor de Heldersche Katholieken was de dag van gisteren er een van historische beteekenis. Immers, op dezen dag zou de plechtige eerste steenlegging plaats hebben van de nieuwe scholen, welke aan- den Polderweg verrijzen zullen. De voorgeschiedenis dezer scholen vindt men omschreven in het mpgramma van de plechtigheden der eerste-steejtiegging, en wij meenien te kunnen volstaan met in het kon even' te releveeren, dat kapelaan Alink ia het laatst van 1915 een R.-K. Schoolcommissie in het leven heeft geroepen, aan welker arbek over het geheele- land het te danken is, dat de gelden voor deze scholen bijeenkwamen. Reeds in, 1916 kon een terrein aan den Polderweg worden aangekocht, waar thans successievelijk een jongens-, meisjes- en bewaarschool, be- nevens klooster en weeshuls zullen verrijzen. Na ruim 8-Öarigen arbeid is thans de dag van de eerste-steenlegging aangebroken, en he was geen wonder, dat door de katholieken van Helder daarvan een feestdag was gemaakt. De dag was aangevangen met een H. 'Mis in de Parochiekerk H. Maria Onbevlekt Ontvangen, waaronder tevens een generale H. Communie van de kinderen, die de Katholieke School in de Jonkerstraat bezoeken, gevolgd, te 9 uur, door een Plechtige Hoogmis ln -dezelfde Pa rochiekerk tot intaatie van de weldoeners dier School. Te 10 uur zouden de plechtigheden aanvangen, en de kinderen zich in optocht, me, de muziek van „Wlnnubst" aan het hoofd, door de stad naar het terrein begeven. Aldus geschiedde ook. Maar hoeP Ach, ach, wat zag de wereld er treurig uit Een dikke, grijze Tucht, waaruit, fijntjes, maar onafge broken, regen sijpelde, die alles, jas en mantel en hoed en muts, in weinige minuten door weekte. Uitstelten? Dat gaat natuurlijk niet; alles is voor zoo'n dag gereedgemaakt, en men kan maar niet zoo ineens de plechtigheid verschui ven. Bonne mine -mauvals jeu makon^ dat is nog het beste; maar eens omhoog kijken naar de grijze lucht en het oude liedje neuriën Wenn 's regnet dann wird's nass. Overigens Is er weinig tegen ite doen. Nu is het voor de kinderen niet zoo héél erg, EenHoliandsche jongen of meisje kan we tegen regen. Maar die mooie jurkjes, weet-u Er was een kleine meld, die moest straks aan /pastoor Van Beuzekom bloemen brongen, en ze had voor die gelegenheid witte kousjes en schoentjes aan. Ach, lieve hemel! hoeveel xnod derspatten er op zaten, lk weet het niet maur treurig was het gezicht Maar gelukkig, om 10 uur kwam Wln nubst", en boen ging er, onder de in Jonker straat én omgeving wachtende jeugd een hoe- ra'tje op. Ook „Winnubst" was nat, maar „hef blies wel lekker", zelden ze, dus dat was al weer een lichtpuntje in den regen- En toen duurde het ook niet zoo heel lang meer of alle kinderen, met „Winnubst" aan 't hoofd, ston den klaar om op marsoh te gaan. Hun eerste gang was naar de pastorie in de Nieuwstraat. De bloemenmand, die zou wor den overhandigd, was bestemd voor pastoor Van Beuzekom, die, nu kapelaan Alink aan boord van de „Tromp" een reis maakt in de Middellandsche Zee, diens plaatsvervanger la Inzake deze plechtigheid. De bloemenmand werd aangeboden namens het bestuur van de Stichting „Het Roomsch-Katholiek Onder- wijs", bij monde van den heer Kolster. Toen men voor de pastorie was aangekomen, werd allereerst het „Wilhelmus" gespeeld, waarna de meisjes Marletje Luyt en Mlenitje van Dijk en de jongens Ohiel Nljpels en Tom mie Graaff, binnentraden en onder het opzeg gen van een versje de mand aanboden. De heer Kolster releveerde het groote voorbereidende werk van kapelaan Alink voor den scholen bouw, dat door diens reis moest worden afge broken, en thans door den heer Van Beuze kom Is opgevat, welke nog zeer veel hinder palen moest opruimen enmoeilijkheden had te overwinnen. Aan diens -ijver en doorzettings vermogen is het te danken, dat wij thans zoo ver zijn; veel kracht ging van u uit, zoo zeide de heer Kolster, en het is niet onze taak u daarvoor te beloonen. Wij kunnen u slechts deze nederige bloemenhulde brengen. Met een „Leve pastoor Van Beuzekom!", waarmede de bulten- de pastorie staande menigte lulde in stemde, werd de toespraak besloten. Terwijl „Winnubst" nu het lied „Roomschen dat zijn wiji" speelde, defileerden de kinderen langs de pastorie, waarna de stoet -zich weder in beweging zette om zich naar het feestterrein te begeven. Pastoor Van Beuzekom dankte met een kort woord voor de hem gebrachte hulde, die eigen lijk, zoo zel-de hij, terugvalt op allen, die aan de totstandkoming der sohool medewerkten. Op het feestterrein was de regeling perfect. Er was, voor de genoodigden -een met zeil af gedekte geïmproviseerde -tribune gemaakt; ter wijl voor den heer Leewens en zijn zangkoor een groot deel van het terrein- was afgezet. En nog altijd regende het. Groote hemel, wat re gende het! Af en toe kon -men zich, met wat optimisme en goeden wil, verbeelden, dat het droog was of tenminste bijna droog was, maar dan viel, voor de variatie, de regen daarna tweemaal 'zoo hard. Niettegenstaande dat ver liep de plechtigheid uitstekend, misschien in vlugger tempo dan anders het geval zou zijn "'op^d'e gereserveerde tribune zullen we dan maar zeggen hadden plaatsgenomen het Dagelijksch Bestuur der gemeente, verte genwoordigd door de heeren D. H. Grunwald', loco-burgemeester, W. O. van Breda en A. G. A. Verstegen-, wethouders, en J- Kamman, gemeente-secretaris. Verder natuurlijk het be stuur der Schoolvereeniging, de commissaris van politie, de heer O. W. Gratama, het Lid der Tweede Kamer, de heer Ch. L. van de Bilt, en vele katholieke vooraanstaanden uit de ge meente, met resp. diames, alsmede de Priorin der Zusters Dominicanessen- te Voorschoten. Verder waren er bij tegenwoordig de zusters-onderwjjzeressen der school en diverse belangstellenden. De steenlegging wordt ver eeuwigd in een monumentalen steen, die het opschrift draagt: „Bij den aanvang van dezen scholenbouw, 3 Ootober 1923, legde mij de ZeerEerwaarde Heer P. J. van Beuzekom". Bovendien is een oorkonde gemaakt, die door ahe aanwezigen geteekénd werd, en die als volgt luidt: „In het Zilveren Regeeringsj ubileuinjaar „van Hare Majesteit Koningin Wilhelraina, „1923 op Octobgr 3, -toen Pius XI als Paus „van Rome regeerde en Augustinus Jozeph „Gallier bisschop was van Haarlem, werd de „eerste steen voor deze gebouwen gelegd „door Pastoor P. J. van Beuzekom, Voor- „yZitter der Stichting „Het R.-K. Onderwijs", „in -tegenwoordigheid van hen, die dit on- „dorteekend-en". Op deze oorkonde is ais kantteekening ver meld, dat kapelaan Alink, die' zooveel voor de totstandkoming van deze school deed, bij deze steenlegging afwezig was, doordat hij in de Middellandsche Zee rij-n functie op die vloot v-ervulda De Voofzitter der Feestcommissie, do Wei- Eerwaarde Heer Hemsing, heette de aanwezigen in een kort woord welkom, er op wijzende, dat de heer Alink door dienst niet tegenwoordig kon- zijn en de -eerste-steenlegging thans door pastoor Van Beuzekom wordt verricht. Met den Christelijken groet „Geloofd zij Jezus Christus!" eindigde spr. Hierna werd door een gemengd koor, onder leiding van den heer A. J. Leewens, en met begeleiding van „Winnubst", het „Tu es Pe trus" van M.Halier gezongen, heigeen op dit terrein buitengewoon mooi en zuiver klonk;. Thans nam de ZeerEerwaarde Heer Van Beuzekom het woord. Deze dag, zoo zeide hij, is er een van historische beteekenis voor de katholieken. Deze eerste-steenlegging zal de herinnering bewaren aan de stichting der ka tholieke school. Wat is er geklaagd en gebedeld eer het zoover was, dat deze scholen er zouden komen! Gelukkig, het klagen is nu voorbij1 en een hartelijke gelukwensch past ons. Volgens ons katholiek beginsel verlangen wij voor onze kinderen katholieke scholen, waar zij katholiek onderwijs kunnen ontvangen. Die scholen hebben- wij nu, en met onze gelukwen- -schen aan het katholieke volk van Helder past -ons een woord van dank. Wij: zijn dezen dag -begonnen met dank te brengen aan God, wij willen hier een woord van dank spreken aan ons landsbestuur, die ons de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs gaf, aan het gemeentebestuur van Helder, dat bij de onder» andiellngen over dezen bouw zooveel blijken gaf, dat zij- ons onze soholen gunden, aan ae Congregatie van de Eerw. Zusters Domini canessen van "Voorschoten, die 'dezen zwaren last op zich namen, die nog vele jaren op haar drukken zal, aan de zelatrloes, door wier ijver de totstandkoming is bespoedigd. De thans door afwezigheid van den vlcot- aalmoezenler aan spr. opgedragen taak vervul' hij met eendgen schroom. Want de eer van de stichting dezer school valt terug op anderen, die haar voorbereid hadden. Over 40 of 50 jaar zal trouwens de aan de stichting verbonden persoonsnaam vergeten zijn. Maar wel zal hel volk van Helder dan zien, dat dit door een priester Is gedaan, en dat deze priester een was met zijn volk. Moge onder Gods zegen de bouw weldra voltooid rijn en moge door het onderwijs, hier gegeven, straks van Roomsch Helder getuigd worden, wat dr. Schaepman als het Ideaal be schreef van den Roomsche: dat er mannen ge kweekt worden van karakter, van overtuiging Hierna had de plechtigheid der steenlegging laats. Volgens kerkelijk gebruik geschiedde leze door den in superpils en stool gekleed-en oostelijke, -onder het uitspreken van een gebed, aarna besproeide de pastoor don steen met wijwater, en nadat eerst de oorkonde was in gemetseld, geschiedde de eerste-steenlegging door pastoor Van Beuzekom. Het woord was daarna aan den heer D. H. Grunwald, -looo-burgemeester. Deze zeide het volgende: Bij de vele onderdeelen, waarvoor het Ge meentebestuur heeft tezorgen, neemt het Onderwijs zeker wel een eerste plaats in. Het geld, dat daarin wordt belegd, zal zeker dui zendvoudige rente opleveren, want hoe beter, hoe degelijker de volksontwikkeling wordt op(- gevoerd, des te beter zal het volk in staat zijn den levensstrijd té kampen. Een waar woord siert den gevel van één onzer gemeentescho len: „Leeren is leven, kennis is -macht". In derdaad, hoe -broeder zich onze blik kan laten wijden over al wat voorvalt, des te hooger wij ons door kenpis zullen kunnen ontwikkelen, om te begrijpen het vele schoone, dat het leven ons biedt, des te warmer, des te schooner wordt ons el-gen leven, des te tevreden-er wordt ons ge-moed, des te reiner wordt onze ziel. En het volk, dat kan bogen op een -goede ontwikke ling; het volk, dat in z'n jeugd geleerd- heeft,' jvat te leeren viel, dèt volk is superieur aan de and-ere volkeren, dèt volk zal den -economischen strijd op het wereldtooneel beter kunnen vol houden. En al mogen het er velen niet mee eens zijn, dat de -kinderen van één volk niet allen in- één school hun opvoeding ontvangen, doch waar door de ond-erwijsbevrediging indertijd1 door de verschillende partijen de schoolstrijd Ifi be ëindigd, heeft men dat te eerbiedigen. Maar tóch moet het mijl van het hart, dat, al mogen dan ook de kinderen- van verschillende gezindten op de bijzondere scholen het onder wijs ontvangen-, lk hoop, 'dat, wanneer straks dat onderwijs genoten zal zijn, den, kind'ren zal'rijn ingeprent, dat wij toch. zonen' zijn van één volk, dat wij allen rijn Nederlanders, die samen hebben oü te komen voor de belangen, de eer van ons vaderland, die hoog hebben- te houden dei' vaad'ren roemrijke -tradities. Wan neer dèt in de harten der kind'ren wordt in^ - geprent, dan ben ik ervan overtuigd, dat door iet bijzondere onderwijs de kinderen toch de hoop, de toekomst der natie, trote alles, één zullen- zijn. Eerwaarde, geacht Schoolbestuur, ik kan mij evendig voorstellen, Uw vreugde op dit mo ment, ik kan mij indenken, dat het jubelt in Uw hart op dezen voor U zoo belangrijken d-ag, waar zooveel voor is -gearbeid', waar zoo ang op is gehoopt. Ook voor U, eerwaarde pastoor Van Beuzekom, is deze dag van zeer ijjzondere beteekenis en het moet voor U een groote voldoening zijn hier den eersten steen te -mogen leggen voor het gebouw, dat hier zal verrijzen, dank zij het initiatief van den vloot- aalmoezenier. Namens het Gemeentebestuur van Helder, feliciteer ik dan U, Eerwaarde I leeren en geacht Schoolbestuur en spreek ik an ook gaarne den wensch uit, dat in vervul ing moge gaan, hetgeen wij allen hier bij den aanvang van den bouw dezer sohool hopen, dat iet onderwijs steeds vruchtdragend moge zijn, ot geluk der kinderen, tot heil van heel het volk. Het was inmiddels weer harder beginnen te regenen, en d© kinderen en grooten, met den heer Leewens, stonden in den stroomenden regen te wachten op het'sein, dat ze zouden kunnen aanvangen met de groote, speciaal vqpr de gelegenheid vervaardigde, cantate. Vooraf evenwel nam pastoor Van Beuzekom nog even- het woord om in het kort den waaf- nemenden burgemeester te dagken voor diens gelukwensohon, en den wensch uit te spreken, dat het gemeentebestuur recht dikwijls de school zou komen bezoeken, teneinde persoon lijk te constateeren, dat de kinderen als echte Nederlanders worden opgevoed. Want op geen enkele school ontbreekt het Wilhelmus en Wien Neerland's bloed op het programma. Onmiddellijk- daarna werd met de cantate een aanvang gemaakt. De tekst hiervan was van- de hand van Zuster Aioysia (Dominicanes), de muziek van de hand'des heeren Leewens. Behalve de kinderen, der Zusterschool zong een koor van Roomsche zangeressen en zangers, onder begeleiding van het koper van „Wln- nu-bst", en het was voor den heer Leewens een zware taak al die verschillende elementen' bij een te houden. Want er waren er, die neiging hadden om op hol te gaan. In hoofdzaak natuurlijk de jongens. Maar ze hield-en zich kranig, en het vormde een m-ooi geheel, dlat, ondlanks het feit, dat al d-eze kinderen al van- een uur of half tien- al in den regen hadden- gestaan, uitstekend slaagde. Voor het verlaten van het terrein werden door het -gemengd koor tot slot der plechtigheid gezongen „Domine Salvum fao Regimam Nostram" van Giessen, waarna -ka pelaan Hemsing aan allen die. hier tegen woordig waren, of die op ©enigerlei -wijze aan het welslagen van de plechtigheid me dewerkten, zijn hartehjken dank brachtf De stoet werd vervolgens op het terrein ontbonden. To half dtrle was er in het gebouw van den RJL Volksbond groot kinderfeest, en de dag werd te 7 uur des avonds met een plech tig lof in do Petrus- en Pauluskerk beslo ten, Daarbij werd de feestrede uitgespro ken door den ZperEerwaarden heer pastoor von Kelckhoven, van dé St. Anna-Parochie te Amsterdam. Vele katholieken hadden gevolg gegeven aan het verzoek van het Schoolbestuur en de vlag uitgestoken. De regen was helaas oorzaak, dat véle banieren en vaandels, die anders wellicht zouden zijn medegevoerd1, op gerold bleven, waardoor de plechtigheid dus aan vrooHjfconi luister inboette. Salarisverlaging RijkEtembtenaren De afd. Helder van den Bond van Marine- Onderofficieren heeft in eene huishoudelijke vergadering op 1 Ootober jJ. de aangekon digde plannen van de regeering, om met in gang van 1 Januari 1024 over te gaan tot verlaging der ambtenaarssalarissen, bespro ken. Unaniem was men van oordeel, dat hiér een groot onrecht zal worden gepleegd, bo vendien vond men de motieven die door de regoering worden aangevoerd^ zoo weinig steekhoudend om daarop de aangekondigde verlagingen te willen baseeren, dat het nood zakelijk werd geoordeeld de grieven daarte gen in een motie vast te leggen. Deze motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, luidt: De Afdeeling Heldor van den Bond van Marine-Onderofficieren, op 1 Ootober 1028 in Huishoudelijke vergadering bijeen: Kennis genomen hebbende van de door do Regeerimg aangekondigde pl-annen tot in trekking van artikel 40 van het Bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren on vermindering der salarisson van olie rijks ambtenaren met ingang van 1 Januari 1024. Van' oordeel: dat de motieven, die de regeorlng tot sta ving van haar besluit aanvoert, nX dat de staatstékorten tot salnrisvcrminderinig nood zaken, niet bunnen worden onderschreven; dat, indien het staatsbudget is overschre den, d-oor de geheele bevolking naar draag kracht moet worden bijgedragen om de ge constateerde tekorten op te heffen; dat dekking dier -tekorten, grootendeels middels verlaging der salarissen van de ambtenaren, als immoreel moet worden aan gemerkt; dat haast de 81/, premiestorting, die aan alle rijksambtenaren ls opgelegd, de militai ren sinds 1 Juli 1922 reeds eene verminde ring van 5 van hun salaris zijn dieetachr tig geworden, welke" vermindering nog steeds als onbillijk wordt gevoeld en waar van de rechtmatigheid door dé Regeering nog niet ia aangetoond1; Spreekt als hare meening uit, dat de aan gekondigde 'maatregelen niet zonder meer kunnen worden aanvaard1; draagt het Hoofdbestuur op, met alle ten dienste staande middelen te trachten de heil- looze voornemens der regeering te verhin- id'ftTBTI. Besluit deze motie te publiceeren. Solisten-concert Muziekschool „de Toonkunst". De heer De Hoogh heeft het winter-seizoen voor het Heldersche publiek gisterenavond ge opend, door aan de ouders en familieleden zijner leerlingen een solisten-concert aan te bieden, -ter gelegenheid van het feit, dat hij zijn eerste lustrum ln de geme§Dte vierde. Dat dit bij de .zeer talrijke aanwezigen in den smaak viel,'behoeft geen betoog. Wy geloovem, dat Mejuffrouw Rootlieb in de harten harer talrijke leerlingen een aanzienlijke plaats heeft veroverd, en de vele spontane uitingen van toegenegenheid en sympathie zijn daar om dit té bewijzen. Van allen kant kwamen de bloemstukken aangedragen; bij twee, drie, te gelijk werden ze haar in de armen gelegd. Ook de heeren, Hendrik O. van Oort en Toon de Hoogh, kregen ruimschoots hun aandeel. Is het wonder? Voor zoo goed als niemendal werd hier -een concert aangeboden van -een van onze eerste zangers, wier leerlinge, mejuf frouw Rootlieb, door haar fraaie stem, haar muzikale voordracht, en last not least^ haar sympathieke verschijning zich waardig bij hem aanpast. Voor slechts twee personen was het programma waarlijk overvloedig. Behalve twee Duitsche balladen bestond het geheele programma uit werk van den heer Van Oort zelf, dat op deze wijze in1 wijder kring wordt bekend gemaakt Men zal geen bespre- rin-g verwachten van al deze nummers; zij waren zeer verscheiden in wezen, en zoowel in het ernstige als in het meer luchtige genre toont zich de heer Van Oort een-componist van goede, volkstümliche eigenschappen. Verschei dene zijner liederen waren uit zijn pas ver schenen opus 25: de Bunje-l-iederem, wier dich teres verwant is aan Heldersche families. Wij komen op deze liederen elders terug. Behalve de afzonderlijk gezongen nummers, waarbij om beurten mejuffrouw Rootlieb en de heer Van Oort optradén, stonden eenige duetten op het programma, zoodat voor afwis seling was gezorgd. Bij die duetten bleek, dat alt en bariton over het geheel goed tezameji klonken, zoodat eenheid 'in 'klankeffect ont stond, d-ie natuurlijk het -luisteren tot een ge not maakte. Het dankbaarste was in- dit opzicht wel het alleraardigste dansliedje van Hans en Trieneke met zijn beurtzang. En toen het enthousiaste publiek was uitgejuicht, zongen de beide zangers een nieuw duo-tje, dat, als muzikale verrassing, herhaald- werd onder me dewerking van het publiek. "Nog eens: wij kunnen niet alles noemen, want het was te veel. Wij gelooven, dat de Van Oort-liederen wel bij het -publiek zullen inslaan, daar zij1 -meestal eenvoudig en melo dieus zijn. De heer Van Oort heeft een -prach tig -geluid, zooals bekend is, en'rijn voordracht is zeer muzikaal. In dit opzicht is mejuffrouw Rootlieb zijne dankbare leerling, en daar ook baar stem in alle registers -te -loven is, was het gebodene in ahe .opzichten eerste ra-ngs. Aan grijpend mooi was zijn „Erlkönig", waarbij de heer De Hoogh de zware taak van begeleider schitterend vervulde. Behalve deze zong hij nog van Oarl Loewe de baliade „Tom der Reim-er". Zooals wij zeiden:-van alle kanten kwamen in de pauze daarvoor en daarna, de bloemen. Niet minder dam 15 bloemstukken waren er. De beer Maas bood namens verschillende leer lingen een gouden potlood aan; de beer Schel- linger namens het Hervormd- Kerkkoor, .stich ting van den heer De Hoogh, een prachtige krans. Behalve dit waren er talrijke felicitaties van muzikale corporaties, ook telegrafische gelukwenischen waren ingekomen. En mejuf frouw Rootlieb ontving,, tot haar komische wanhoop, een prachtige bloemenmand, zonder dat zij wist wie dé gever(8) was of waren. Zoo gaat het als men de harten steelt der menschen! Onder de aanwezigen jnerkten wij verschil lende officieele personen op; de Burgemeester had bericht van verhindering gezonden wegens rijm uiitstedigheid. Om kort te gaan en te eindigen: het was een alleraardigste avond-, die leerlingen noch ouders spoedig vergeten. De Schilderilententoonstellini!. Naar wij kunnon med«d-eelen, hebben een drietal heeren, desgevraagd, zich bereid ver klaard- zitting -te nemen in een Eere-Oomlté. Dit zijn de heeren W. Houwing, Burgemees ter; ,0. -F-ook, Bchouit-bjj-uaoht, Commandant van de Stelling Helder, en Oh. L. vun de Bil, Lid Tweede Kamer der Staten-GeneraalL In het tentoonstelllngsoomltó heeft alsnog zitting genomen Mevrouw Bonnermanr—Rook- maker. Indien de Koninklijke goedkeuring nog tijdig inkomt, zal een verloting worden gehou den van verschillende w-erken van deze ten» toonstelling, die door een speciale commissie zullen worden aangekocht. Als hoofdprijs zal een der groote schilderijen dienen, terwijl vele kleinere werken, etsen-, teekeningen,« houtsme den, enz. worden aangekocht, De loten voor deze verloting zullen- 50 cents kosten, zoodèt men voor uiterst geringen prijs ln- het bezit .van -een kunstwerk kan komen. Omltront de opening a.s. Zaterdag kan het .volgende worden medegedeeld: Deze geschiedt te 2 uur namiddags, waarbij, behalve het eere- comité en offioieele personen uit de gemeente, een beperkt aantal in-vité's toegang zullen- heb1 ben. Bij ontstentenis vam den Burgemeester, die, zooals men weet,, met verlof ultstedig is, zal de opening geschieden döor schout-bij-macht Fook. Voor deze gelegenheid is de toegangs prijs op 50 cents gesteld. Te 4 uur Zaterdag middag geldt de entróeprijs van 25 oent. De zen -eersteni Zaterdag is de -zaal open tot 6 uur; wegens den wintertijd, die de volgende week Intreedt, moet op andere dagen te 5 uu» worden! gesloten. Zondags is de tentoonstelling geopend van 10—-3 uur. Voor de leerlingen van de hoogste klassen der inrichtingen van onderwijs, met uitzonde ring van de -lagere scholen, zal gelegenheid- be staan de tentoonstelling tegen zeer verlaagd entrée te bezichtigen -cp Maandag, Dinsdag, Donderdag en- Vrijdag der beide tentoonstel- Ungsweken. De leerlingen moeten onder ge leide van hun onderwijzer of onderwijzeres zijn, waarbij de entréeprijs alsdan 10 cent wordt. Voor een en ander is een nadere regeling ont worpen, waaromtrent men zich met den secre taris der Tentoonstellings-Commissie, den heer Van Walsem, Loodsgracht 45, gelieve te ver- stafin. 2!)-jarig bestaan R. H. B. S. -In het korte overzicht van den feestavond in „Casino" is Juist een der aardigste num mers aan. de vermelding ontsnapt, nJ. een dans: „Bet, H. B. S.-klokje''. Deze dans werd door een aantal meisjes, leerlingen der school, ingestudieerdl en uitgevoerd, onder leiding van den heer Jac. B. Polak. Als steeds hadl deze alle eer van zijn werk. A. G. O.-nleuwa Nu het winterseizoen, weldra weder aan breekt de volgende week hebben we ook weer wintertijd, en komen dus de lange avon den begint ook weer de bekende A.G.O.- Vereeniging haar programma samen te stel len. Zoo'n programma kan natuurlijk slechts in groote trekken worden opgesteld; verschil lende, in den loop van den zomer ingekomen aanbiedingen moeten worden gewikt en ge wogen-, -en dikwijls is eene beslissing zeer moei lijk als men omtrent den persoon of het on derwerp niets af weet Hoofdzaak voor de A.G.O. is, dat de sprekers goed zijn, dat zij op prettige, populaire wijze hun onderwerp weten te behandelen. Dat het bestuur in dit- opzicht natuurlijk wel- eens teleurgesteld wordt, is te begrijpen, maar langzamerhand krijgt men toch een steeds grooter wordende lijst van be proefde woordvoerders, op wie de A.G.O. kan vertrouwen-. Als wij dan ook zeggen, dat het seizoen ge opend wordt door den heer Alt, zal dit onge twijfeld door vele trouwe bezoekers met blijd schap worden vernomen. Als we vervolgens* als tweede spreker noemen den heer Van der Ven, dien- men -ook reeds eenige malen in een joelende causerie aanhoorde, zal ook dit wel tot genoegdoening strekken. De heer Van der Vent, die hier een paar malen over Zweden leeft gesproken, zal het ditmaal hebben over Nederlandsche volksspelen. Menig gebruiker van Van Houten's cacao kent het door die firma uitgegeven- tijdschrift, waarvan de heer Van der Ven- redacteur is, en waarin hij veel nteressant materiaal zijner studiën verwerkt. Ongetwijfeld heeft hij ook hier ter plaatse vele vrienden. Als nummer 3 kunnen wij noemen- den heer Frans Hulleman. De heer Hulleman is van huls •uit literator; zijn werk voor A.G.O. zal bestqan in declamatie en voordracht. Ook de heer Por- tielje zal uitgen-oodigd- worden; de heer Por- tielje houdt prettige causerieën over zijn vrien den, -Üe dieren v;yi „A-rtis", en zal ook dezen winter wel weer belangstellenden trekken. Dit zijn een viertal sprekers, die op het pro gramma staan. Wat daarna komt, kan later worden besproken; dat het nog veel interes sants is, kunnen we den lezer verzekeren. Door het bestuur van de Christelijke Jeugd- Centrale was aan „A.G.O." gevraagd er toe njpde te werken, dat ook eens sprekers van deze richting de orthodox-christelijke zullen worden- uitgenood-igd. Daar hét geens zins de bedoeling is op eeni-gerlei wlj-ze propa ganda voor de beginselen der bedoelde Ver- eeniging te maken, doch de kwestie alleen be treft de wijze, waarop een onderwerp behan deld wórdt, zal het A.G.O.-bestuur zich daar toe met bedoelde Vereeniging in verbinding stellen. Tenslotte meenen wij deze gelegenheid) eens te moeten aangrijpen om den lezerin den financieelen toestand der Vereeniging een in richt te geven. Want hoewel de rekening af stuit met een hatig saldo, is een beetje pessi misme in deze wel goed. Er zijn in 1922'23 zes avonden gegeven. Van de entrée's dezer 6 avonden, tezamengerekend, bleef in -totaal slechts een kleine 70.ov-^r. Dat is natuur lijk beter dan een- tekort, maar het is toch niet veel, en het is, iaat ons het maar ronduit zeg gen, te dankeni aan de lering van mr. Kam-p. Want die lezing alleen' leverde -een batig saldo op van 133.en, met uitzondering van die van den heer Alt, m-oest bij -elke lezing geld bij-. Dat er nochtans een batig saldo is, dankt A.G.O. aan zijn trouwe donateurs. Helaas, dé contributies bewegen- zich in een dalende lijn. Is daar nu niets aan te doen? De A.G.O. wil zoo gaarne meer doen, maar zij kan dit niet zonder -hulp vén contributies van donateurs. De héér Maas, Kerkgracht 56, of Mevr. Teune, woning Gasfabriek, of een der and-ere be stuursleden zal gaarne donateurs aannemen.. Ook -bij- de redactie van de Heldersche Courant kan men zich opgeven. Denkt u er eens over en wekt uw kennissen op; het is maar- één -gulden (of meer), en dat is toch zoo veel niet. Hierbij de cijfers van de verschillende lezin gen in hef algeioopen seizoeni. Lezing mr. Kamp ontvangen entrée's 867.60, onkosten 234.38, batig saldo ƒ183.22; lezing mr. Fock (Rom-e en Ge Barok) 85.50, uitgaven 76.50", tekort 41.en een halveni cent; Kerkconcert: entrée's ƒ76, programma-verkoop ƒ22,20, advertentio's op do programma's 48, totaal 141,20, uitgaven 159.17, dus met kunst- en vliegwerk nog een tekort van ƒ17.97; lezing mr. Salm opbrengst 90.kosten- 112.84, nadeellg saldo 22.34; lezing Alt opbrengst ƒ166.80, kosten 120.28 (hoeral een ov-ersohotje van ƒ46.521); Olinge Doornbosavond aan entréels 266.—, aan uit gaven 801.89, nadeellg saldo 85.89; ten slotte lezing van den heer Jansen opbrengst ƒ57.25, kosten ƒ51.76", bate ƒ5.48". Rekent u nu nog de algemeene onkosten: drukwerk-en-, advertenties, -etc., .dan begrijpt men nog niet, -hoe ter wereld een voordeellg saldo kan ontstaan. Maar zooals gezegd-, dit komt in hoofdzaak uit de contributies der do nateurs, en als er dan ook niet van het vorig jaar al een batig saldo was, waarméde begon nen werd', zag het -er vrij, -treurig met de kas uit. Dat doet het ook nu wel, maar A.G.O. redt zich. De bijdragen der donateurs, die lui 1920—*21 251bedroegen, stegen In 1921'22 tot 271.50, maar liepen ln het laatste seizoen terug op 218.50. De oude heer Gysbrecht van Aemstel zou zeggen: „Dit ls een mislyck teecken." Daarom, lieve'lezer: houdt de A.G.O. in ge dachte. Werk voor Haar, kweek wat donateurs aan, verhoog desnoods uw eigen oontributie: u kan er niet anders dan geestelijke zijde -bij spinnen. De bestuursleden- doen alles gratis: zij hebben in éém winter aan zaalhuur en ver teringen- niet meer- dan 10.60 opgemaakt, hetgeen dus niet de moeite waard ls. „Inter-Nos" Mlldred WeUerson". Men verzoekt ons mede te doelen, dat op het jaariijksch concert van het Dubbelmannen- kwartet „In-ter Nos", onder directie- van den heer A. J. Leerwens, te geven in dl© tweed© helft der maa-nd October, als soliste -zal' optreden de Amerikaansche violon-celliste Mildredl Wel- lerson. Deze, nog zeer jeugdige, kunstenares is in het buiten-land- reed's bekend d-oor haar optreden o. a. met het oolonnie-orkest onder Pierné, New- York Philharm-ony, Cincinnatl-orkest onder Ysar, Berliner en Leipriger Philharmonie. Mildred- WeUerson componeerde verschillende werken vobr violoncel en bewerkte het Viool concert van Pagaiünd in D gr. t. voor violoncel met -eigen cad-emzen. Spoedig zullen nadere gegevens betreffende dit buitengewoon optreden worden bekend- ge maakt. Morltz Marx. Vrijdag 12 Oct. ajs. geeft het Princesse- Toon-eel, Directie Gor Ruys, in het „Oasino"- gebouw een enkele buitengewone opvoering van „Moritz Marx", vroolijk spel' van ups en downs aan de beurs in 3 bedr. van de bekende schrijvers Rudoif Lothar en' Hans Bachwitz. Dit is de eerste maal, dat dit -nieuwe Haagsche Ensemble, dat zich reeds ,im zijn eerste seizoen zoo'n bijzondere reputatie mocht verwerver?, te Helder optreedt. Moritz Marx, een schlager in optima fonma, behaalde zoowel te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam een- serie voorstellingen voor een ongekend groot publiek, Oor Ruys speelt zelf de titelrol en de pers schreef o. a.: „Dit is Oor Ruyis in z'n1 element en op z'n best. Ruys is -den geheelen avond drie lange bedrijven op. het toon-éol en geen oogenblik zal men dit te lang vinden. Het publiek scha terde van pret. Het is -meesterlijk. Deze pres tatie stellen wij op een lijn met de allerbeste in dit genre, die men van Musch, van Royaards, mogen wij zeggen? van Max Pel lenbergkennen, want het is immers -niet al leen het typisch-grappige, het vermakelijk- echte in de typeerihg, wat Ruys' groot en eer lijk succes vormt, het is ook het waarachtige eener -kunst, die de ernstige oogen-blikken en het bijna tragische van den achtergrond) dezer figuur ©ven sterk doet gevoelen." Wij- vertrouwen dan ook, dat het Princesse- Tooneel voor deze amusante, doch- tevens "Waardevolle voorstelling bij ons evenveel be langstelling zal ondervinden als het overal elders ten deel valt. Uit het Politierapport. Door -een bewoner van de Zuidstraat is aan gifte gedaan van ontvreemding van een dames- rijwiel, waarnaar een onderzoek wordt inge steld). Rijwiel vermist.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5