Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EEN HEVIG TUMULT IN DE 2e KAMER C. VAN TRIET, RATINÉ WINTERJASSEN Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October naar aanleiding van de Vlootwet ZATERDAG 0 OCTOBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdags Donderdag» en Zaterdagmiddag REDACTE DR-UnOEVEB: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Aan onze lezers bulten de stad doen w|j het verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ton bedrage van 2.— uitsluitend pen postwissel over te naken, daar de postchèque- en girodienst nog steeds met enorme vertraging werkt Na genoemden datum wordt beschikt met f 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden !n de stad wordt dezer dagen per loop er beschikt en verzoeken wfl U beleefd de kwitantie bty eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). BUITENLAND. De crisis tn Dultschland. Nadat de Rijkskanselier, Dr. Stresemann het ontslag van het Rijkskabinet had aange boden, en dit door president Ebert was aan genomen,4 werd' hem opgedragen een nieuw Kabinet te vormen. Dr. Stresemann heeft deze opdracht aan vaard, en naar gemeld wordt, zal hij trachten een klein Kabinet te vormen. Dit zou uit 6 of 7 pterke p&rsoonlijkhcden bestaan. Het nieuwe Kabinet zou geen kabinet van de burgerlijke ooalitie zijn, maar ook geen kabinet van de zoo genaamde kleine coalitie. Streeemann ls name lijk van meening, dat bij de tegenwoordige poli tieke constellatie aan geen enkel parlementair kabinet een lang leven beschoren kan zijn De ministers in dit kabinet zullen niet door de po litieke partijen worden aangewezen. Btrese mann zal zelf de lieden zoeken, die hij meent noodig te hebben. FEUILLETON. Niaax het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. Hij bleef onrustig op en neer loopen; bij het zien van zijn jas en vest, trok hij ze vlug aan, alsof hij het jonge paan wilde gaan volgen. „Wat ga je doen1?" vroeg zij. „TV weet het niet," antwoordde hij, terwijl hij halverwege ophield met het dichtknoo- pen van zijn vest. „Het beroerde van die zaak is juist, dat er niets aan te doen valt." Op dat oogenblik deed Quomg Ho sohuchr ter die deur open. „Zult u mij het eerste half uur noodig hebben?'' „Ja, natuurlijk. Kijk eens!" Hij wees met zijn hand naar de met papieren bedekte ta fel. „We moeten vanavond op de pers." Quong Ho kéék op zijn horloge. „Dat spijt mij, want nu weet ik heusch niet wat ik doen moet. Ik heb kapitein Godfrey beloofd om vijf uur zijn koffer aan het station te bren gen.0 Er kwam een glimlach op Baltazaris ge richt en hij wisselde vlug een blik met Marcello. „Welk station?" „Waterloo" *Jk dacht, daf hij allen !n rijn mito mede genomen had." »HJJ heeft mij geaegd, Kir, toen hij mij In ADVERTENTIEN: De revolver ln het Duitsche huishonden. Men schrijft uit Dultschland aandeN.R.Ot.: De onveiligheid is hier in den loop van de laatste jaren sterk toegenomen. Niet al leen, dat het aantal inbraken, niettegen staande alle lofwaardige pogingen van de politie, geregeld grooter géworden is, ook de onveiligheid op politiek gebied is vooral in den allerlaatsten tijd sterk gestegen. Overal waar men den huldigen binnenlandschen toestand bespreekt, wordt er heel gewoon over gepraat, of we nu in Dultschland den burgeroorlog, het bolsjewisme of eene dic tatuur van rechts of links zullen krijgen en al zulke verlokkelijke dingen meer. Ieder een weet, dat we heel onzekere tijden tege moet gaan en dat we zeker niet steeds op den steun van de overheid zullen kunnen rekenen. Het is dus duidelijk, dat ieder zich zoo langzamerhand daarop gaat voorberei- reiden en er voor zorgt, dat hij in geval van nood zich tenminste eenigszlns zal kun nen verdedigen. Ik zou wel eens willen we ten, hoeveel revolvers er gedurende de laat ste maanden in Duitschland aan particulieren verkocht zijn, zoowel ten dienste van aanval als van verdediging 1 dm hall riep, dat hij da auto aan Waterloo Station niet kon stallen." „Ja, dat is zoo." „En daarom moet ik dm koffer in een taxi naar Waterloo brengen." Baltazar knikte 'goedkeurend en in zijn oogen 'kwam de humoristisohe schittering, die Quotog Ho nooit verklaren kon. „Het is heel gelukkig, dat je toet me ge zegd hebt, Quong Ho. Ik zou mijn zoon nog graag erven spreken vóór toiji weggaat Ik zal zijn koffer wel wegbrengen, dan kan jij met je werk doorgaan. Misschien wil je wel even een taxi voor me laten halen?" „Dat zal ik zelf wel doen," zeide Quong Ho, die zooals gewoonlijk een hoffelijke bui ging voor Marcello maakte en dan wegging. Baltazar pakte haar bij haar .armen, lichtte haar van haar stoel op, lachte uitbundig en gaf haar een toartelijken kus de eerste na twintig jaar. Zij begreep er niets van.' „De Heer heeft hem in mjjn handen over geleverd!" riep hij uit „De sterren' in hun loop strijden voor het Huis van Baltazar." „Wat wil je gaan doen?" vroeg zij. ,He heest spelen!" Tien minuten later verliet Baltazar grim mig lachend het huls. Door handig miamoeu- vreeren bad hij' Quong Ho op het laatste oogenblik naar Manoelle gestuurd, Godfrey'B bagage naar de eetkamer gebracht en' was zonder deze weggereden. Als de verliefde jonge man niet naar rede wilde luisteren, moest hij miaar heel onromantisch zonder (tandenborstel en pyjama's naar het hutje op de hel gaan. Le ridicule tue. De jongen' zou hem eerst haten, maar later zegenen. In Frankrijk zou hij geen1 tijd hébben om dwaasheden te doen. De gedachten van den heersohauchtigen man namen' een' snelle vlucht De dame zelf zou den Jongen gene- Disteren, toen we 's avonds bij kennissen gingen theedrinken, vroeg mijne vrouw mij by het weggaan of ik mijn revolver in mijn zak gestoken had. Want... men kan tegen woordig nooit weten of men 's avonds niet in een stille straat eene onaangename ont moeting zal hebben. Het merkwaardige was de ontdekking, later bij het naar huis gaan, dat ook de andere bezoekers we waren met drie echtparen als gasten een praatje komen maken allen met revolvers gewa pend waren. Dit bleek, toen de drie echt genoten eerst een beetje heimelijk, maar toen ze het de anderen ook zagen doen, heel openlijk de revolvers gevechtsklaar maakten, ze uit de foedraal namen en in den zak van hun jas lieten verdwijnen. Wie had vroeger aan dergelijke dingen gedacht 1 Wel heeft mer Duitschland „herr- liche Tage entgegen geïührt". Ook's nachts wordt bij het naar bed gaan in vele gezinnen de revolver niet vergeten en op het nacht kastje klaar gelegd. De angst voor inbrekers is algemeen zeer groot. Velen, ja de meesten, zijn op het oogenblik in Duitschland niet, of tenminste lang niet voldoende verzekerd, omdat de premie bij eene afdoende verzeke ring in goudmarken, veel te hoog is. Een diefstal beteekent dus verlies van goederen, van „Sachwerten", dingen, die op het oogen blik in Duitschland het meest gezocht zijn. Daarom ook de groote angst voor dergelijke onherstelbare verliezen. Dat bij zulke toestan den het leven voor angstige en zenuwachtige naturen allesbehalve aangenaam wordt, laat zich begrijpen. En dat er ook ongelukken door moeten gebeuren, ie eveneens duidelijk. Men ligt op elkaar te loeren. Zoo gebeurde het dezer dagen, dat 's nachts uit een villa eene politie-patrouille beschoten werd, waarbij een wachtmeester zwaar gewond werd. De bewoners van de villa hadden de politieman nen voor inbrekers aangazien! Dat de revolver tegenwoordig een zeer huishoudelijk en algemeen verspreid artikel geworden is, ziet men ook aan het gemakke lijke afgaan van deze moordtuigen bij de relletjes, die nu eens hiér, dan weer daar in het Duitsche rijk met schietpartijen eindigen. Als men tegenwoordig uitgaat, neemt men in dit heerlijke land niet meer zijn wandel stok, zooals vroeger, mf|r de revolver mee. Men kan nooit weten l Het proces-vos: Kaehne. Donderdagochtend werd-te Berlijn uitspraak gedaan in het proces tegen den Pruisdscben jonker von Kaehne, beschuldigd een op zijn landgoed' sprokkelende arbeider, Laase, te heb ben doodgeschoten. Het O. M. kwam tot de oonclusle, dat von Kaehne Laase zwaar verwond had en dat deze daarop in het struikgewas is overleden. Hij gelooft niet, dat het von Kaehne's bedoeling was Laase te dooden, maar von Kaehne was nu eenmaal' iemand, die zeer krachtig optrad en die niemand' op zijn gebied' duldde. Indien echter al op het landgoed veel werd gestolen, hadden de heeren von Kaehne toch nog niet het recht hun medemenschen neer te schieten. Een mensoherüeven ls meer waard dan een boom. Het optreden van de heeren von Kaehne was een politiek gevaar geworden. Aan derge lijke „Wud-West -toestanden moest meen de het O. M. een einde komen. De gezworenen hebben evenwel op al de Ingezonden mededeellng. Ratiné Ratiné Ratiné Ratinéjassen en alle andere soorten Winterjassen, alsook Demie's enz., koopt U het goedkoopste bij de Fa. GRUNWALD, Keizerstraat 116 (boven). zen. Daar zou hij voor zorgen. Als hij een Lady Edna Donnithorpe niet! breken kon, dan was hij John Baltazar niet. In zijn 'be zorgdheid voor de eervolle carrière van den jongen; wierp hij alle mogelijke emoties der vrouw over boord. De taxi hield aam bet 'einde van een lange rij rijtuigen bij den' ingang vain heit station stil. De zomeruittooht uit Londen begon juist en het buitenperron was vol met pa'k- jasdraigers, handwagens, passagiers en bar gage. Biji het plaatsbureau zag hij Godfrey niet. Hij 'liep naar de verachilend© ingangen naar de perrons, tot hij hem einde1 ijk met een aartm vol tijdschriften uit een boeken- kiosk zag komen. Glimlachend ging Balta zar naar hem toe. Het gezicht van zijn zoon betrok. „Tir had niet verwacht u hier te zien, sir. „Als je de gewoonten en de zeden van een land -bestudeeren wilt, gaat er niets boven een groot station. Daar ga ik bij voorkeur naar toe." „Het is nogal benauwd onder dit glazen dak, vindt u ook niet?" „Ik heb er igeen last van, Jongen," ant woordde Baltazar vroolijk. „Wat een geluk kig toeval, dat ik juist Waterloo gekozen héb. Nou kan ik je op den trein brengen. Tusschen twee haakjes, waar ga je naar toe?" „Dón kant van Soutbampfan ulf, Kir," Bei de Godfrey stijfjes. He hebt een hoela boel lichte lectuur bij Je." „Ja, een heele boel.111 Baltazar keek vlug naar da vertrekuren der treinen in de richting Boufchampton. He trein gaat om SM, rie ik. Je bent rij kelijk vroeg." Ha, (dr. Heit duurt nog noo lang voor de UIT HET BEZETTE GEBIED. De correspondent te Essen van de „Times" melde Dinsdags dat ér geen verandering te constateeren valt in de houding der Fran schen. sinds Berlijn de decreten betreffen heit lijdelijk verzet heeft ingetrokken. Dien mor gen werd op de gewone wijze beslag ge legd op 783 milliard loongelden in de fabrie ken van Krupp. Te Mulheim hebben 180 spoorwegbeambten te Duisburg 68 mededee- ling ontvang, dat zij met hun gezinnen dien volgenden morgen om D uur zouden worden uitgewezen, niettegenstaande het feit, dat zoowel het Berlijusche hoofdbestuur van den Dpitschen Spoorwegbond als da Ruhr- organisatie van hetzelfde lichaam te Essen trachten te onderhandelen met de Franschen over de hervatting van het werk. Den voor uitwijzing aangewezen beambten is niet ge vraagd1 of zij het werk wilden hervatten» Ofschoon die tonderdrukidngsmaatragalen even streng worden toegepast aki in de dia gen van georganiseerd lijdelijk verzet, is de •geest dér arbeiders niet veranderd. Dege nen, aldus de Engelsche oorrespondent, die geloofden, dat het lijdelijk verzet uitsluitend een quaestie was van naleving van Berliju sche bevelen, zouden inzien, wanneer zij met de arbeiders in Essen spraken, ln hoeverre de beweging spontaan was. Overal hoort men hier uiting geven aan den wil geen bevel van Berlijn te aanvaarden. „Het verzet was ons eigen denkbeeld", weid mij meecr dan eens verzekerd, „en in een of anderen vorm zullen wij onze staking voor industrieele vrijheid voortzetten, de regeering ten spijt." Gezegd kan worden, dat de arbeiders niet van plan zijn met de Franschen samen te werken zoolang als hun- kameraden gevan gen blijven en uitgewezen en geen waar borgen worden gegeven, wat betreft den ar beidsduur, de loon en, de handhaving der bedrijfsraden en het voortbestaan van huil vakvereenigingen in den huldigen vorm. De algemeen© meening ls, dat het hope loos ls dementie te verwachten. In beslag genomen. Tusschen Dartmund en Bodmin hebben de Franschen een geldzending van P.27 biljoen mark in beslag genomen. Uit de gemeente kas te Bochum hebben zij 660 mLUiardl en uit de gemeente-spaarbanken te Recklinghause 185 milliard tn beslag genomen. ENGELAND. De redding ln de mijn te Falklrk, Over (ie opzienbarende redding van vijf overlevenden van de mijnramp to Falklrk tn Schotland, waarbij 41 mannen weerden be- dolven) wordt gemeld: De mannen werden levend en in goeden welstand Donderdag morgen naar boven gebracht na gedurende tien dagen opgesloten te zijn geweest De redding is te danken aan de kranige vol harding van de reddingsbrigades die on danks het schijnbaar hopelooze van haar taak geregeld door hebben gewerkt van het oogenblik af dat de ramp plaats vond. Kort na middernacht kon men de stemmen van de begraven mannen hooren tn een verwij derde gang die nog versperd' was. Onmid dellijk werden tien extra helpers naar be neden' gezonden en met verdubbelde ener gie slaagde men er in de opgesloten man nen te bevrijden. Toen zij boren werden ge bracht waren zij zwak en versuft door de trein vertrekt, dat u heusch niet wachten moet." „Dat komt er heelemaal niet op aan, jon gen. Tijd is geen bezwaar." „Het spijt me, dat ik onbeleefd moet zijn, sir, maar ik heb een afspraak," zeide Godu frey ten edmd© raad. „Een dringende af spraak." ,w ,Hn ik moet buiten het station' wachten. Quong Ho brengt inijm koffer en Ik zou hem niet graag mdsloopen." Hij deed. een stap vooruit, maar de ironi sche schittering ln de oogen van zijn vader deed hem weer stilstaan. „Quonig Ho brengt je koffer niet. Ik ben in zijn plaats gekomen." Godfrey richtte zich in zijn volle lengte op. „Ik toegrijp het niet Bent u zoo vrien delijk geweest mijn bagage te brengen?" „Neen," antwoordde Baltaizar kalm. „Die staat op den grond in de eetkamer." „Uw bemoeizucht met mijn zaken is on verdedigbaar, air," zeide Godfrey, bleek van voddte. „Mogelijk. Tenzij wij het principe aanvaar den van het doel, dat de middelen heiligt.0 ,Hn wat is dat doel; als ik vragen mag?" He te beletten dwaasheden te doen." De jonge man keek hem vijandig aan. Bal tazar voelde zich trotsch door die houding. Ben jongen m et spirit in zich. „Marcello ls u zeker komen vertollen wat ik haar in vertrouwen medegedeeld heb. Door haar mijn vertrouwen to schenken heb Ik een groota dwaasheid begaan, dat geef ik dadelijk toe. Bn wat mijn plannen betreft, ik kon niet inzien wat n die aan gaan." „Het is de vernietiging van Je carrière en van Je geheela leven* antwoordde Baltazar Ingezonden Mededeellng. slechte lucht die in de mijn hing. De eerste twee dagen was het hun onmogelijk 'geweest een licht aan te houden» Zjj. kropen achteruit en vooruit door de schacht totdat zij er in slaagden een venschen luchtstroom te vin den. Daar bleven zij in volslagen duisternis bijeen, tegen elkaar kruipend om zich warm te houden. Af en toe gingen zij naar den rand van het water om een slok te drinken. Zij verdeelde hun laatste halve boter ham, naar zij geloofden, den' derden dag na het ongeluk, maar ln de duisternis was er geen verschil tusschen dag en nacht. Toen de geredden naar boven gébracht wer den, was daar allee ln gereedheid om hen te verzorgea Men meent, dat zich in do mjjn nog drie overlevenden bevinden. Onmiddellijk is men krachtig aan het werk gegaan om ook deze. mannen to helpen-, doch men verklaart dat er nog eenigen tijd zal moeten voorbijgaan voor men hen zal kunnen bereiken. Storm ln Engeland en Ierland. Een vervaarlijke storm heeft Woensdag boven Ierland en het Westen van Engeland ontzaglijke schade aangericht. De wind had te Queenstown de sterkte van een cycloon. Daar werden de Duitsche viermaster Gustav en vier kleinere schepen, onder welke een Deenscthe bark, aan strand gedreven. De reddingnbooten hébben overal schip breukelingen aan den wal gebracht. Ben draadloos bericht meldt nog de vol gende bijzonderheden betreffende den storm, die boven Engeland heeft gewoed: In en kele plaatsen had1 de storm een snelheid van 82 mijl per uur. Melding wordt gemaakt van tallooze gevallen, waarin schepen ln nood verfceeren en de reddingsbooten. hebben uit gezet De turbinestoomboot JEngadine" die regelmatig op Frankrijk vaart, had een harden dobber. Het schip verliet Woens dagnacht Dover, doch was na een zeer moei lijke overvaart ten gevolge van de ruwe zee niet in staat een haven, Galais noch Boulog- ne binnen te loopen. Het schip voer weer te rug en ging vóór Samdgate voor anker, waar het zich eenigaztns tegen den storm kon be schutten. Bij het aanbreken van den dag zette het schip de' reis naar Dover voort, waar het probeerde de haven binnen te loo pen, doch zonder sucoea Na een kruistocht vóór de kust liep de JEngadlne" ten slotte te Folkestone binnen. De Kanaaldiensten werden tijdelijk gestaakt. De luchtvaart dienst tusschen Londen en Perijs werd ook stopgezet. B Blijkens een B. T. A.-telegram uit Cher- bourg heeft de storm ook op de kusten van Frankrijk gewoed en in Oherbourg groote Ingezonden Mededeellng. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slech te spijsvertering is een dosis Fosterfs Maag- pillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijf tig versuikeide pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. 12) kalmeerend. „En je toekomst beteekent voor mij zooveel, dat ik alles eer, fatsoen, zelfs jouw liefde, die ik dacht gewonnen te heb ben zou opofferen om te zorgen, dat je in ieder geval zonder smet of blaam naar Frankrijk gaat." Maar in zijn woede lette Godfrey niet op het dringend smeekende ln zijn toon. Hij was verkocht en verraden. Alleen door zijn soldaten discipline bleef hij uiterlijk kalm. Voor de vele menscben, die langs hen kwa men, had de 'houding van geen van .bedden iets bijzonders. Baltazar bracht verdere ar gumenten te berde. Hij' durfde echter niet te (zinspelen op zijn grap over het onroman tische gemis van tandenborstels. Daarvoor was de zaak te ernstig. ,Jk ga met geen enkel van uw argumen ten mede," zeide Godfrey eindelijk. „Boven dien ben ik mijn eigen meester. Ik 'ben u dankbaar voor veel hartelijkheid en uw toe genegenheid onderschat ik volstrekt niet. Doch daarmede is bet ook afgeloopen. Per slot van rekening hebben we elkaar een jaar geleden als vreemden ontmoet Ik héb mijn leren geleid, zooals ik dat verkoos, en ik zal het leiden, zooals ik het verkies. Lady Edna kan dadelijk komen. Ik moet u uit alledaagscbe kdesobheid1 vragen mij mijn eigen weg to laten 'gaan." „Met alle pleizier, jongen!" Bedde Baltazar. „Maar ik ga met je mee/1 Godfrey^ oogen fonkelden. „Dat zou u niet durven!0 „Beste Jonger.," zeide Baltazar, „Ik geloof niet, dat er iet; op de wereld is, dat ik niet zou durven. Heb Je dat nog oodet ontdekt?" (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING Heldereche Courant flAO; Ir. p. p. binnenland f2.—, Nod. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen 14.20, Zonda«»blad raap. f 0.67', 10.76,10.85, f 1.25. Modeblad reap. f 0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Losae nummer» dar Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct Post-GlrorekeDlne No. 16066. Winter ty d. Maan Zon Hoogwater Oet. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 7 a. 2.14 a. 4.18 6.11 6.25 6.06 6.35 Maand. 8 3.30 4.47 6.13 6.23 7.01 7.24 Dinsdag 9 4.50 5.15 6.15 5.21 7.45 8.06 Woensd.10 6.13 5.44 6.10 5.18 8.26 8.45 Dond.d. 11 7.36 6.16 6.18 6.16 9.05 9.26 Vrijdag 12 8.58 6.52 6.20 6.14 9 47 10.09 Zaterd. 13 10.17 7.34 6.22 6.12 10.32 10.65 Lleht op voor auto's en fietsen Zaterdag 6 Sept6.58 nar. Zondag 7 5.55 Maandag 8 Oot. 5.53 Er zijn evenwel allerfel verrassingen. De leiders der democraten en die van het Centrum hebben pogingen bij Ebert aangewend om de ooalitie op een zoo breed mogelijke basis in stand te houden, doch gezien de houding der Duitsche Volkspartij bestaat weinig kans op succes dezer actie. Aan den anderen kant zou een directorium zonder sociaal-democraten zeer zeker deze machtige partij tegen zich zien, terwijl de Duitsch-Nationalen wel een direc torium goed' zou keuren, doch geen lust heb ben Stresemann verder te steunen als hij1 onder sociaal-democratischen invloed blijft staan. 60) 20 «tL p. retro! tealjard)IirgoB. niedeÉL (kolambnwdto als redactie», tókxt) 60 et. Kleine advertentie» (Bevraagd, to koop, te hoor) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meecr 10 et. bij vooruitbetaling (adresBoreau v. d. blad en met br. onder do. 10 et. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. De politieke atmosfeer was heden ln de 2e Ka mer met electriciteit geladen. Een der sociaal democraten hieild een lange, daverende rade, vel heftige verwijten tegen de Vlootwet. Een schande I een groots schande i» 't wat u eegt, barstte Baron Woestenhof, afgevaardigde uit Wielingen los, den spreker ln de rede vallende. Een verwoed gehuil 'bij de linksche partijen ont stond op deze interruptie. Gooi 'm de leege schat kist naar zijn kereepit, riep de heer Losser ver woed; doch de heer Nijlok, helsch van woede, vloog hierop die heer Losser in de haren. Hij ver moordt 'm, hij vermoordt 'm, riepen de partij - genooten in groote angst. Het zag er ook luguber genoeg uit. In felle, vaste greep hielden de strij ders elkaar omklemd. Ze trekken elkaar direct nog de kleeren van 't lijf zuchtte Suze Groene- weg, en met vrouwelijk Instinct wenkte zij juf frouw van Dorp. Zeg eens, ik ben nu wel sociaal en jij misschien een ouwe liberaal of weet ik veel, maar dat die tv^ee kerels elkaar daar de kleeren van het lijf zitten te scheuren], dia's jou toch ook te bar! Heb je ook een naald en een draad als hun kleeren aan flarden zijn, zal ik die van Losser naaien en jij die van Nijlok, anders kernen ze van een kouwe kermis thuis als ze bij moeder de vrouw komen. Nou moet 't uit zijn, riep de heer „Koopman' op zijn Franech" vastberaden op de vechtenden toe- Loopend. Ik hen Marchiand, ik zeg tegen julia: marchandeer of je t bij kunt leggen of marcheer op; zoo, op die manier trekt jullie elkaar die kleeren kapot Och kerel, je slaat de pdank finaal mis, zei plotseling een rustige etem. Zie je dan niet dat Nijlok en Losser allebei kleeren hebben die niet kapot kunnen, dat ze allebei een reuze ratiné jas aan hebben, bij I. Gnunwald ln Helder gekocht Ze kunnen trekken als wilden, hun jas blijft heel. Ik sluit de vergadering, hamerde de voorzitter en om ongelukken te voorkomen, eiech ik dat ieder afgevaardigde 11 Oct. hij de behandeling der Vlootwet ia de 2e Kamer komt gehuld in een zware dikke ratiné Jas van de fa. I. Grun- wadd, deze zal verhinderen dat Jullie elkaar blau we plekken stoeten. Zoo zij het juichte de heels politieke santekraam. Heldersohen als jullie dus niet da willen lopen dat de HoogedeknogenJda hoeren' al onze ratiné opkoopen, haast u dan naar onzen boven winkel, Keizerstraat 116. Daar is een groote sor teering in spot, spotprijzen, daar wij door di recte Import uit het buitenland veertig procent goedkooper dan ieder ander inkoopen. Wij slaan iedere, iedere concurrentie, niet alleen in ratiné, want ook In regenjaese hebbeni we reuzenkoopjes; zelfs het meest dikke 2e Kamerlid zal bij ons met een regenjas slagen, zulke groote maten hebben wij voorradig en onze heeren oostume-etoffen zijn zeer zeker schitterend. Iedereen koopt in deze malaisetijd bij ons 50 goadlcoopsr. Adres is Keizerstraat 116 (boven). (Adv.) Directe Import uit het buitenland. Veel en veel goedkooper dan overal eldera. Ratinéjassen vanal 30 gld. Zuiver wol. hen gestelde vragen ontkennend geantwoord, zoodat von Kaehne werd vrijgesproken en de staat de kosten van het proces moet dragen. Teekenend voor de mentaliteit van von Kaehne was, dat, toen het O. M. meende, dat aan de gezworenen ook de vraag diende te worden gesteld, of verzachtende omstandig heden in aanmerking konden komen, von Kaehne woedend opsprong en riep: „Ik wil geen verzachtende omstandigheden, ik wil' al leen mijn recht." Het duurde gefuimen tijd, voordat men hem tot bedaren kon brengen. KLEEDERMAKERIJ en HEEREN-MODE, ZEER VOORDEELIGE AANBIEDING IN: NAAR MAAT. - VRAAGT STALEN.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1