t T Derde Blad. RATINÉ-JASSEN. VAN ZATERDAG 8 OCTOBER 1923. Te 's-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten examen diploma B de heer O. v. d. Plas alhier. Einde van den Zomertijd. Mem verzuime niet hedenavond voor mem zich ter ruste begeeft, horloges en klokken weder een uur terug te zetten. Van Zondag morgen 8 uur af geldt wedler die wintertijd. De Schilderijententoonstelling. Een tentoonstelling als die, welke heden middag in ,yMusis Sacrum" geopend wordt, is, we zeiden het een- en andermaal, nimmer hier geweest. Veertig doeken en een zeer groot aantal teeikeningen, etsen en pastels, vele doe ken van eerbiedwaardigen omvang. Wij kernen na de opening nog wel nader op een en ander terug, al is heit uit diqn aard der zaak voor ons, die geen gelegenheid hebben om vergelijkende studies met andere schilderijen t'p maken, moeilijk een definitief, op redelijke gronden ge baseerd oordeel over het hier tentoongestelde werk te geven. Zonder ©enigen twijfel is er buitengewoon knap en aantrekkelijk werk te zien, en, daar de werkende leden van de Maat schappij „Rembrandt" niet hehooren tot de „modernen", zal dit voor vele bezoekers juist de aahtreikkelijkheid der tentoonstelling ver- hoogen. Er is door het Comité, dat deze tentoonstel ling regelt, in een korte spanne tijds veel werk verricht. De heeren Polak toonden zich bereid willig in het afstaan hunner fraaie, met boven licht voorziene groote zaal, waardoor de schil derijen zoo uitstekend tot hun recht komen, en de directeur der Rijkswerf was aanstonds be reid materiaal te leenen voor de versiering en stoffeering. Van Donderdagmiddag af zijn een tweetal leden der Maatschappij bezig geweest aan de inrichting der tentoonstelling, het óp- hangen der verschillende stukken, enz. Dit is op eenvoudige en practische wijze geschied door het ophangen van holle pijpen, waaraan dan weder door middel van haken, de schilde rijen hangen. Op die wijze kan straks alles weer zonder moeite worden afgebroken. Wij gelooven wel, dat. een en ander hier goed vol- aoen zal. Ook de door de Oommissie benoemde jury, wier taak het was werken aan te koopen voor de verloting, heeft een niet gemakkelijke taak gehad. Het waren de heeren Spiegelberg, Joh. Bakker, Klapmeyer en EHemers, die met dit werk belast waren. (De heer Jaarsma was ver hinderd). De uitslag van hun werk vindit de bezoeker op de verschillende werken aange geven. Zooals wij mededeelden, is de helft van de schilderstukken aangekocht voor de kunst- verlangende leden der Maatschappij „Rem brandt". Deze worden in November verloot; op de schilderijen is dit vermeld. Het is te hopen, dat velen thans deze gele genheid aangrijpen om eens een kijkje te ne men op deze tentoonstelling; er is, ook in de kleinere werken, die natuurlijk niet alle kun nen worden opgehangen, veel interessants, dat de moeite eener bezichtiging ten volle waard is. i De leden van de Maatschappij „Rem brandt", die hier woonachtig zijn, hebben krachtens hun lidmaatschap vrijen toegang voor éénmaal met dame. De toegangsbewijzen zullen hun worden .toegezonden. Door de gezamenlijke neutrale organi saties van Overheidspersoneel te Helder is een openbare protestvergadering uitgeschre ven tegen de voorgestelde verslechtingen der Regeering, van toepassing op het Rijks personeel. Als sprekers treden op, de heeren B. die Boer en H. P. Baak, bestuurders der Cen trale van Rijkspersoneel. Zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie, daarop betrekking hebbende. Actie militair personeel salarisverlaging. Het hoofdbestuur van „Ons Belang", Ver- eeniging van Onderofficieren enz. der Neder landsohe Landmacht, en het Comité tot behar tiging van de algemeene belangen van het marine-personeel beneden den rang van offi cier (Gambo), kwamen op 8 dezer bijeen ter bespreking van de te voeren actie in zake de voornemens van de Regeering de salarisver- slechting betreffende. Te dien aanzien werd tot algeheele overeenstemming gekomen. Nederlandsche Ver. van Huisvrouwen. Het bestuur van bovengenoemde Vereenl ging vestigt de aandacht van belangstellenden op de elders in dit blad aangekondigde lezing op Dinsdag 9 Oct. as., 's avonds 8 uur, in het Alg. MiL Tehuis, Spoorstraat. Het onderwerp: „Wat de hulsvrouw dient te weten van brandverzekering, levensverzeke ring, studiebeurs en uitzetverzekerlng, ziekte kosten- en dlenistbodenverzekering", zal niet alleen de huisvrouwen,'•maar ook vele huisva ders interesseeren. De spreker, de heer Drij ver, procuratiehouder der Bank-Associatie, chef der afd assurantie, is uit den aard van zijnen werkkring zeer goed van alle soorten verzekeringen op de hoogte, zoodat hét zeker eene aanbevelenswaardige lezing belooft te worden. Kunstavond „Prlncesse Tooneel". Over het amusante stuk ,yMoritz Marx", dat Vrijdag 12 October door het Princesse-Too- neel, uit Den Haag, Dir. Oor Ruys, in „Ca sino" zal worden opgevoerd, schrijft Frits La- pidoth in de „Nieuwe Courant": „Het stuk heeft een zeer groot succes gehad en dit succes is te danken aan de uitmuntend vrije vertaling van Ruys, die den tekst heel goed naar 's lands gelegenheid heeft ver- joodscht en aan het volmaakte spel van Oor Ruys, die ons een verrukkelijk type van dien Moritz Marx heeft gemaakt. Ook naar het uiterlijk was hij prachtig en zijn spel was van een beschaafde grappigheid, die hartelijk doet lachen. Dit is Oor Ruys in zijn element en op zijn best. Ruys is den geheelen avond drie lange bedrijven op het tooneel en geen ©ogen blik zal men dit te lang vinden. De schouw burg was uitverkocht en het publiek schaterde van pret." Henri Borel in „Het Vaderland1" schrijft: „Een lachsucces van belang. Oor Ruys maakt een pracht type van de titelrol De menschen hebben gelachen om een stortvloed Jidische Witsen. Hij is allervermakelij kat en zal een pleizier van belang beleven van dit amusementsstuk." Oornelis Veth in „De Telegraaf' schrijft: „Wat Oor Ruys doet, doet hij zoo onweer staanbaar grappig, dat wij ons gewonnen ge ven. Hij speelt dezen jood niet, hij is dezen jood1 en aldoor hebben wij het gevoel, dat iemand op zich heeft genomen ons te verma ken en dit kostelijk onverbeterlijk doet Het is hoogst amusant en de proestlach van sommige toeschouwers wordt haast onrustbarend nu en dan, het is meesterlijk." „Rooie Slen". Na veel moeite is bet aan het gezelschap, (jat dezen zomer den Holandschen Schouwburg te Amsterdam bespeelde, mogen gelukken, van den heer Spree, pas weder in Heiland terug gekeerd, het opvoeringsrecbt te verkrijgen van het drie steden stuk (speelt te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) „Rooie Siem". Dit stuk, welk indertijd zoo'n groot aantal opvoe ringen mocht beleven, en ook hier reeds in „Casino" en „Tivoli" 4 maal werd gespeeld, heeft ook thans weer een groot succes in de verschillend© steden. Het gezèlschap bestaat uit de beste krachten en de hoofdrol is ook nu weer in dezelfde handen als voorheen, n.1. van Dina Minka „Rooie Sieni", dat morgen wordt gegeven in „Casino", is een boeiend volksstuk met een lach en een traan, zooals we dat van de stukken van Spree gewend zijn. BINNENLAND. I. GRUNWALO, Keizerstraat 116 (boven). De tarieven van de gemeenten met het P. E. N. Zooals bekend is heeft de minister van Wa terstaat zich het vorig jaar tot de betreffende gemeentebesturen gewend met uitnoodiging tot een conferentie van den minister, gedepu teerde Staten van Noord-Holland en afgevaar digden der gemeentebesturen, ten einde te trachten tot overeenstemming te komen om trent door de provincie verlangde nieuwe ta rieven voor stroomlevering aan de gemeenten. De afdeeling Noord-Holland der Vereenlging van Nederlandsohe Gemeenten adviseerde toen aan haar leden om den minister te verzoeken deze conferentie uit te stellen totdat de exploi- tatiecijfers van het P. E. N. over 1922 bekend zouden zijn, omdat deze zich vermoedelijk be langrijk gunstiger zouden laten aanzien. Thans, nu inmiddels deze cijfers zijn bekend gewor den, heeft de minister zijn uitnoodiging aan de gemeentebesturen herhaald. Het burgemeesterschap van Dordrecht Naar aanleiding van het in dit nummer ver melde gerucht als zou mr. W. O. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, binnenkort wor den benoemd tot burgemeester van Dordrecht, kan het „Hbl." uit de beste bron mededeelen, dat hiervan geen sprake is. Wel zal binnen enkele dagen in de „Staatscourant" dé benoe ming van den burgemeester van Dordrecht worden bekend gemaakt, doch de nieuwe func- tionnaris zal behooren tot een geheel andere politieke richting dan die van den heer Wen delaar.' De Dnltsche Regeering en de bemanning de reddingboot te De Cocksdorp. Op 23 October 1921 redde de be manning van de reddingboot van De Cocksdorp onder zeer moeilijke omstandig heden de bemanning van dien Duitschen schoener Liesbeth, die gestrand! wias in de Eierlandsche gronden. In opdracht van de Duitsche Regeering overhandigde de con sul-generaal van Duitschland Prinz von Hatzfeldit in tegenwoordigheid van het be stuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij. en andere belangstellen den de onderscheiding welke de Duitsche Regeering voor de leden der bemanning van de reddingboot had bestemd. Deze bestonden uit een gouden horloge voor den schipper en zilveren horloges voor de led'eni der be manning, alle met inscriptie. De overhandiging geschiedde te Do Cocksdorp na een hartelijke toespraak van Prinz von Hatzfeldt waarna schipper M. Boon zijn dank uitsprak mede namens de bemanning. De heer M. Braat, secretaris van het co mité ter behartiging van de belangen der N.-Z.-HolL Redding-Maatschappij in NederL Oost-Indië gaf uiting aan de bewondering welke velen in Ihdië gievoelen voor de da den van de Helden der zee in het vaderland. Met een woord van dank van den voorzitter dér N. Z.-H0II. Redding-maatschappij, den heer P. E. Tegelburg tot Prinz von Hatz- feld, werd deze plechtigheid besloten. Belanghebbenden bij de Zuiderzee- vlsscherlj. De leden van de commissie uit en benoemd voor de crediteuren in het faillissement der' Vereenlging van belanghebbenden bij de Zuiderzeevisscherij hebben zich met een adres gewend tot dén Minister van Binn. Zaken en Ij. en de leden der beide Kamers, waarin zij de oorzaak van dit faillissement uiteenzetten. Bij den overvloedigen aanvoer van haring werd deze n.1. op advies van den directeur van het Centraal Bureau voor Afzet van visscherijproducten licht gezouten, waardoor ze èn voor pekelharing èn voor consumptie (na eenige dagen) ongeschikt werd en dus afgekeurd, waardoor de Ver eenlging van belanghebbenden achterstallig werd in het betalen en een faillissement niet kon uitblijven. Onder de geleden ver liezen gaan nu nog velen gebukt. De door den Minisfer ingestelde commissie van onderzoek heeft volgens het adres te eenzijdig gewerkt, daar zij de belanghebben den niet heeft gehoord. Niettemin luidde haar conclusie, dat de regeering wel niet juridisch, maar wel moreel aansprakelijk was voor de geleden verliezen. Adressanten verzoeken nu den Minister nogmaals een commissie te willen benoemen, die de zaak nauwkeurig, onpartijdig en volledig zal hebben te onderzoeken, daar zij niet twijfelen of de gelden zullen dan door de regeering worden uitbetaald. De Vlootwet Naar de TeL uit parlementaire kringen verneemt, mag worden aangenomen, dat vijf leden van de R.K. Kamerfractie, onder wie de arbeideTsaf ge-vaardigden, tegen de Vloot wet zullen stemmen, terwijl van vijf andere leden dezer fractie de houding onzeker is. Stemmen alleen dé eerste vijf R.-Kath. le den1 tegen de Vlootwet, dan zou toch daar door de aanneming vqn het ontwerp niet ver hinderd worden. Naar het „Vad" verneemt, zal het Kamerlid Henri ter Hall nog twee maanden rust moeten nemen, zoodat hjj de behandeling van de Vloot wet niet zal kunnen bijwonen. Particuliere audiëntie Inzake art 40* Bezoldigingsbesluit De Voorzitter van den Ministerraad ontving gisteren vertegenwoordigers van: de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren; het Permanent Comité van Christelijke Or ganisaties van personeel in publieken dienst; de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel; bet comité van Neutraal Overheidspersoneel en het Comité der behartiging van de alge meene belangen van Overheidspersoneel, in particuliere audiëntie, waaraan mede werd deelgenomen door den heer secretaris-generaal in algemeenen dienst. Namens de organisaties wees de heer Van Meurs er met nadruk op, welke waarde door de ambtenaren wordt gehecht aan artikel 40, in het bijzonder nu door de Regeering ter ge legenheid van de interpellatie-Ketelaar zulke positieve verklaringen ten aanzien van de toe passing van dit artikel zijn afgelegd. Algemeen wordt door de belanghebbenden en ook door de delegatie het standpunt ingenomen, dat de regeering de rechten, welke uit het artikel 40 voortvloeien, niet eenzijdig kan opheffen. Juist in verband met de groote onrust, welke onder het personeel te komen te heeifechen, drong de delegatie er ten krachtigste op aan, dat de Regeering er alsnog toe zou besluiten, overleg in den meest ruimen zin des woords met de organisaties aan te gaan, bij welk over leg naar het oordeel der delegatie natuurlijk van1 te voren zou moeten vaststaan, dat de Ro- geering niet onverzettelijk zou vasthouden aan eenmaal gepubliceerde cijfers. Wat de door de organisaties dan aan te ne men houding betreft, schroomde de delegatie niet te verklaren, dat zij hij zoodanig overleg eerlijk zoude pogen met de Regeering tot over eenstemming te geraken. Minister Ruys de Beerenbrouck verzocht het mondeling behandelde schriftelijk te willen her halen en verklaarde zich bereid het door de organisaties geopperde donkbeeld aan het oor deel zijner ambtgenooten te onderwerpen. Bij de verdere besprekingen werd opnieuw geconstateerd, dat beslissingen inzake de voor genomen salarisverlaging niet zullen worden genomen, alvorens de Sta ten-Generaal ih de gelegenheid zullen zijn geweest de in te dienen wetten tot verlaging der wettelijk vastgestelde salarissen te behandelen. Georganiseerd overleg Rijksambtenaren. Men meldit ons: De vergadering door die Centrale Commis sie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken Donderdag jJL gehouden, Meld zich in hoofdzaak bezig met de bespreking van het antwoord, door de Regeering aan de Commissie gezonden nopens haar advies be treffende de vermindering van' de wedden der op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtena ren en de intrekking van anti 40 van het Be zoldigingsbesluit. De Centrale Commissie moest tot haar leedwezen vaststellen, dat de Regeering op de uitvoerige beschouwingen van het rap port der Commissie slechts zeer summier was ingegaan en dat de beantwoording der gebezigde argumenten zeer teleurstelde. Ook ondervond het critiek, dat de Regeering aan de Centrale Commissie beweringen toelicht te, die in haar advies niet zijn aan te treffen. De meerderheid der Centrale Oommissie kon dan ook geen aanleiding vinden wijziging, te brengen in het standpunt, dat zij ten aanzien van de eenzijdige verlaging van eenmaal toe gekende wedden meende te moeten innemen. Hieruit volgt, dat deze meerderheid eveneens afwijzend stond tegenover het plan der Re geering, om met ingang van 1 Januari 1924 op de salarissen der ambtenaren 10 percent te korten. Zij was intusschen wel geneigd, om, zoo de Regeering nog mocht erkennen, dat zij niet het recht had eenmaal toegeken de wedden eenzijdig te verminderen; met baar in nader overleg te treden over de vraag, of de huidige economische toestand niet ook voor de ambtenaren consequenties zou moeten medebrengen. De gehuwde ambtenaressen. Het bericht van de Res.bode, dat binnen kort de gehuwde ambtenaressen zouden wor den ontslagen heeft ini de betrokken krin gen vooral bij Posterijen en Telegrafie veel opwinding veroorzaakt. Naar de algemeene secretaris van den centralen bond van P. T. T. mededeelt, heeft deze, bijl een onderhoud met den minister raad'. den indruk gekregen, dat wel over déze zaak is gesproken, doch nog geen bepaalde beslissing werd genomen. Het persbericht is dan ook zeer voorbarig en stellig niet geheel juist. yender vestigde hij er de aandacht op dat de" indertijd door het georganiseerd overleg voorgestelde afvloeiingsregeling door de re geering werd overgenomen- De tweede 10 Naar „Het Volk'' met zekerheid kam mee- deelen is het dezer dagen in een der bladen gepubliceerd bericht, als zou de regeering hebben afgezien van do twede 10 pOt. sala risverlaging tni 1925 volstrekt onjuist. Minis ter CoUjn zou over 1925 niet van ieder per- Boomlijk 10 pOtL, maar een gemiddelde daar van verlangen. Salarisverlaging. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken heeft, zoo meld; de Telegr., Woensdag vergaderd over het antwoord van de regeering op het door hsar uitgebracht advies in zake intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit Na lang durige bespreking besloot de commissie me eenparigheid van stemmen, haar afwijzend standpunt te handhaven en dit in uitge werkt nader adviea ter kennis van de regee ring te brengen. In verband met de voorloopige sluiting van den postchèque- en girodienst zullen de pensioenen aan hen, wier pensioen op hun girorekening wordt bijgeschreven, over het vierde kwartaal 1923 en, zoo noodig over vol gende kwartalen, te zijner tijd ten kantore van de betrokken betaalmeesters worden be taalbaar gesteld en aldaar kunnen worden ontvangen. Er zijn ujaatregeleni genomen om de be taling zonder vertoon van de pensioen akte te doen plaats hebben. ■Onder het opschrift „Surseance" schrijft „De Telegr.": Staatsdiensten kunnen zich veel permlttee- ren, meer zelfs dan strikt genomen geoorloofd is. Iedere particuliere instelling, die in soort gelijke moeilijkheden zou verkeeren, als thans reeds circa zes weken met den postóhèque- en girodienst het geval is, zou onherroepeöjk ten onder zijn gegaan. Nadat de wanorde reeds ca. zes weken ge duurd heeft, komt thans het besluit, den giro dienst tijdelijk stop te zetten. Inderdaad, het el van Oolumbus. Men be reikt er tiwee dingen door: ten eerste, dat men in het Centrale Girokantoor vrij' herademen kan en met een minder beklemd gemoed trach- en orde te brengen waar thans wanorde leerscht; ten tweede en niet in de laatste plaats, dat men lastige opvragingen van saldi cou peert en de gelegenheid krijgt elders liquide middelen te zeeken. Het tijdelijk stopzetten van het bedrijf had ais overgangsmaatregel nut kunnen stichten en zou door ieder als noodig voor de omschake ling zijn geaccepteerd. In dit stadium, nu het giroverkeer hopeloos in de* war is gestuurd, is iet de bekroning van den waanzin der laatste weken, al valt het te begrijpen," dat geen an dere uitweg meer mogelijk was. Na de laatste mededeelïngen van de directie, dat men met het werk „ongeveer bij was", heeft zij dit ook bij den inwendigen dienst willen demonstreeren en order gegeven, dat thans elke rekening op zichzelf aan een nauw keurig onderzoek zou worden onderworpen, waarbij ais uitgangsdatum werd genoemd 24 Aug. ji. Echter bleek al spoedig, dat dit een vrijwel hopeloos werk was, daar inmiddels de achter stand weer groeide en een behoorlijk overzicht va,n elke rekening afzonderlijk onmogelijk was. Omtrent de algeheele sluiting van den dienst verneemt het blad, dat deze voor inge wijden niet onverwacht gekomen is. Het kan niet anders dan kwaad bloed zetten, dat ook deze maatregel weer zoo slecht is voor bereid, dat eerst drie dageh na de stopzetting formulieren voor in geldnood verkeerende rekeninghouders, die van de nog in overweging zijnde noodregeling gebruik wifien maken, be schikbaar worden gesteld. Zoo iets, dan had men dit punt vooraf behooren te regelen. Men tan moeilijk beweren, dat daartoe de tijd ont broken heeft. De chaos bleek hij het aangevangen onder zoek van elke rekening an und für sich te groot om te kunnen hopen er ooit weer uit te runnen geraken, terwijl het bedrijf bleef voort bestaan. Maar behalve dat was een automati sche stopzetting van het bedrijf het eenige middel om den onrustbarenden stroom van opvragingen te stuiten. Het blad verneemt voorts, dat zoolang de Girodienst niet zal functionneeren, vermoede lijk het oude systeem van uitbetaling op man daten zal worden gevolgd voor de uitbetaling der' salarissen van rijksambtenaren en dat de tijdelijke stopzetting een algeheele omzetting van den dienst noodzakelijk maakt. Een ge deelte van het personeel wordt elders te werk gesteld, of gaat met vacantie. De duur van de stopzetting is natuurlijk niet met juistheid te bepalen. Men vermoedt, dat minstens, drie maanden met het uitzoeken der tienduizenden fouten gemoeid zuilen zijn. JEfolfplein", Alkmaar. De vereenlging „HofpMri" maakt zich op, om op Maandag 8 October, ter gelegenheid van de 350ste herdenking van Alkmaar's Ontzet en het bezoek der Koninklijke fami lie, een grootsch feest te houden. Men heeft reeds de noodig© voorbereidin gen getroffen voor het. leggen van een 600 vierkante M. groote nieuwe dansvloer. Op het midden hiervan zal een muziektent op- gestéld worden. Volgens een In dit nummer voorkomende advertentie zal dank zij de welwillende beschikking van B. en W. reeds vanaf Zaterdag 6 October gelegenheid zijn, zich hier te amuseeren. Een klein entreé zal worden geheven- tot bestrijding dér natuurlijk zeer hoog© kosten. BUITENLAND. parlement regeerend kabinet. De Duitech-nationalen hebben besloten, ofschoon er in de nieuwe regeering geen so- ciaal-demoaraten ritting hebben, in de oppo sitie te gaan. Zij hebben in het nieuwe kabi net al evenmin vertrouwen als in het vorige en zullen tegen de voLmachtwet stemmen. Vrijdagavond! werd! uit Berlijn gemeld1: Nadat de regeeringspartijen in eindlooze on derhandelingen tot het besluit gekomen waren, dat de coalitie geen grondslag m^-rr voor een regeering bood; kregen zij1 het vol >nde óogen- biik berouw van hun besluit en ngen zij te rade, dat juist zonder de coalitie geen vrucht- dragenden arbeid kon worden geleverd. Dezelfde partijen, die de coalitie hebben ver- jroken, waren vandaag druk bezig de scherven weer aan elkander te lijmen en zij geven onder dit werk elkander de schuld van de breuk. Vanavond om 7 uur zijn de leiders van de coalitiepartijen bij den rijkskanselier versche nen en hebben hem medegedeeld, dat tot dus ver de onderlinge besprekingen nog niet tot een positief resultaat hadden geleid. In ver band daarmede is tijdens deze bespreking van den Rijkskanselier met de partijleiders beslo ten om een oommissie te benoemen, die een' formule zal zoeken ten opzichte van de wet op den arbeidstijd, waarmede zich alle partijen der groote coalitie inderdaad zullen kunnen vereenigen. In deze commissie zitten uit elke partiji twee vertegenwoordigers. ZH is onmid dellijk aan het werk gegaan en hoopte van avond om 11 uur met haren ?rbeid gereed te zijn, om aan den rijkskanselier rapport te kun nen uitbrengen. Een „aanrander" van Harden pleegt zelfmoord. Een zeeman, Kruse, die Donderdag werd gearresteerd onder verdenking een aanslag op Maximiliaan Harden in den zin te hebben en van wien het „Acht Uhr Abendblatt" wist te vertellen, dat hij een groote bewonderaar van Harden was en zich slechts naar Harden's villa had begeven om persoonlijk met Harden kennis te maken, heeft zich in zijn cel in het politiebureau opgehangen. Men gelooft thans 'toch met een individu te doen te hebben, die een aanslag wilde plegen, want het is meer dan twijfelachtig, dat de man zich zou hebben opgehangen, omdat men hem verdacht Toen men bij een onderzoek aan den lijve Engelsche ponden op hem aantrof, zeide hij tot den politiebeambte: „Daar hebt u het beuls- oon, ik heb het niet meer noodig!" Terwijl Kruse ln zijn matrozentijd ver links stond, liet hij' zich thans op het politiebureau in anti-semitischen zin uit Er wordt thans een 'onderzoek ingesteld of Kruse als werktuig van andere personen tot het plegen van een aanslag op Harden heeft gediend. Echter dient in aanmerking te worden genomen, dat Kruse reeds een keer in een zenuwinrichting heeft vertoefd, zoodat het niet buitengesloten is, dat hij in een aanval van zenuwoverspanning zelfmoord heeft gepleegd. Naar uit Berlijn giemeld wondt is bij dé posterijen wederom niuededeeling gedaan van 470 Duitsche couranten en tijdschriften, die met ingang van 1 October hebben opgehou den te bestaan. DUITSCHLAND. De regeeringscrisis. Uit Berlijn wordt bericht aldus zegt de N. Rotti Ort., dat Stresemann den naam van directorium niet voor zijn nieuwe ka- Ibinet gebruikt wil zien.,.Hij heeft er nooit aan gedacht zulk een directorium aan het hoofd van het rijk te stellen." Daar intus schen zijn eigen orgaan de Zeit duidelijk zegt, dat, indien het niet gelukt op constl- tu-tioneele wijze den toestand meester te blij ven, de keus staat tusschen ontbinding van dén Rijksdag of uitoeflening van de wetge vende macht buiten het parlement om, is te voorzien, dat het wezen van de nieuwe regee ring niet van dat van een directorium kan verschillen, wanneer de Rijksdag de mach tigingswet verwerpt. Voor haar aanneming zou, daar het nieuwe stelsel een wijziging in de grondwet brengt, een meerderheid van drievierden in den Rijksdag noodig zijn, waarop, zooals de zaken Donderdag stonden, geen kijk waa De socla al-democratische partij bleef toen op het standpunt staan, dat de buitengewone bevoegdheden, die volgens de machtigingswet verleend! zullen worden, de sociale wetgeving onaangetast moeten la>- ten. De partij is ook deelneming aan het nieuwe kabinet blijven weigeren. De Germa- nla, het orgaan van het oen\ .-urn, betoogd© voorts, dat haar partij van meening was, dat de beste regeering die was, welke op een breeden parlementairen grondslag staat. Ook van dien kant dus geen geestdrift voor een ten deela extraparlementair ©n zonder het UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben den directeur van de mijn Mont Cénis, van Daim en, dl© Nedier- landsch onderdaan is, uitgezet, omdat hij naar zij beweren, zich in vijandigen zin over Frankrijk had uitgelaten. Het gebeurde te Dusseldorf. De beschuldiging van poging tot moord, waarvoor de te Dusseldorf gevangen geno men Schupo-agenten voor een Franschen krijgsraad zullen moeten terechtstaan, zet in Duitschland kwaad bloed. De Vossische Ztg., die bestendig voor -toenadering tot Frankrijk pleit, zegt dat de bezettingsautoriteiten een ongehoorde justitieel© comedie op touw zet ten, daar niet de Schupo doch de gewapen de separatisten voor de relletjes van Zondag verantwoordelijk zijn. „De officieele Fran- sche politiek aldus de Vossische ont kent de separatistische plannen te bevorde ren. De militaire overheid in het B. G. bevor dert ze echter buiten kijf metterdaad. Voert deze dan een politiek op eigen houtje? Als dat zoo is, maakt het elke onspanning on mogelijk en wordt het hoog tijd, dat de re geering te Parijs daar een stokje voor steekt" ITALIË EN ZUID-SLA VEE. Parijs, 6 October. In een gesprek met den corr espondent te Rome van de Echo de Paris heeft Mussolini verklaard, diat de oplossing van het probleem van Fiume op den goeden weg was. De directe onderhandelingen met Pasits worden hervat. Elke vreemde tus- sdhenkomst of bemiddeling zou de onderhan delingen slechts kunnen verlengen. POLEN. Uit Warschau wordt giemeld, dat daar tal rijke communisten in hechtenis genomen zijn, die in betrekking stonden tot Sowj et- Rusland!. Belangrijk© documenten en aan zienlijke geldsbedragen zijn bij hen gevon den. Ook is gebleken, dat zij betrekkingen onderhielden met Poolsche officieren. Deze officieren zijn eveneens in hechtenis geno men. BULGARIJE. Een stad ln brand gestoken. Weenen, 5 October. Naar uit Sofia wordt gemeld hebben dé Bulgiaarsche communis ten uit wraak voor hun nederlagen de stad Vranja in brand gestoken. Er zijn 250 hui zen verbrand, waarbij honderd personen om het leven kwamen en negen munitie-stapel plaatsen in de lucht zijn gevlogen. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en die Europeesche schulden. Washington, 5 October. Men heeft van daag op het Witte Huis verklaard, dat Ooolidge zich blijft verzetten tegen het schrappen van de schulden van de Europeesche 'aten aan de Ver. 'Staten. I LAATSTE BERICHTEN. Madrid; 6 Octobor. De Spaansche regee ring vernam hedva, dat het Vatlcaan binnen kort de Russiscue Sovjeteregeering zal erken nen. De Sovjets hebben de Katholieken bizon- dere privileges toegekend'. Moskou, 6 October. De eoonomische re- PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden Medodeellng. Komt U eens kijken 7 Dit kost niets! De postchèque- en girodienst De Glro-chaos. --

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9