KfK 'J'H1 JU H S jg| EÜ Éi li, n B H H 8 H *4jf tin* !h «mm ïtewsdlwi toestand Sa water Weven, vóór mi verlost werden, Langentijd wisten we hier hoegenaamd niets st van. het lot van Tokio. Menschen uit Yakohama zelfs konden niets van den toe stand daar vertellen. Tokio lag ronder ©eni ge verbinding, absoluut geïsoleerd. Later bleek, dat het er niet .veel 'bete® was afge komen, dan Yokobama. Alleen is niet de ge hoede stad verwoest, eeta gedeelte staat nog. Zondag 2 September Steeg Beo vliegenier, luitenant Hatono, boven het verwoeste ge bied op om den toestand op te nemen. Hij kon echter weinig waarnemen door den dik ken mist, die boven do nog brandende en smeulende steden hing. Hij zag wel, dat de voornaamste groote gebouwen van ïokio in gestort waren. Het keizerlijk paleis, hoewel het schade geleden heeft, is niet verbrand. Verschillende paleizen en keizerlijke ge bouwen te Tokio zijn voor vluchtelingen opengesteld en duizenden zijn er onder dak gebracht en van voedsel voorzien. Eén van de woeligste en eerste dingen dia er gedaan moesten worden, was natuurlijk: aan al die arme, hopeloos rondzwervende menacheni voedsel en water verstrekken. Tienduizenden zaten of Lagen in de parken en tusschen de ruïnes zonden; eten of drin ken en 't viel te vreezen, dat hongersnood het verdere aloopingöwerk zou doen. Door springen van al de waterleiding-buizen had men al evenmin drinkwater als eerst water om te blusschent Van alle zijden kwam er echter hulp. Prachtig en spontaan, is er ge holpen en gegeven. Schepen vol levensmid delen zijin van Kobe, Osaks, N&goya vertrok ken en keerden beladen met vluchtelingen terug. Den 8en September reeds werden Tokio en Yokobama in staat van beleg verklaard. Honderden Koreanen zwierven rond, maak ten gebruik van de gelegenheid om hum haat tegen de Japanners bot te vieren en ver moorden wie ze konden. De tijdens den brand uit de gevangenissen losgekomen misdadi gers plunderden levenden en dooden, stalen wat ze vermochten en maakten de stikdon kere stad hoogst onveilig. Misdadigers die den 2en September door de soldaten uit To kio werden verdreven, kwamen de plaats Hadhioji binnen, bedreigden die bewoners met de wapenen en deden in! den avond een aanval. Het volk vluchtte in paniek naar de hftreredi Niemand mag Tokio Of Yokobama binnen, die geen voedsel aanbrengt 60 niet van den geneeskundigen dienst is. 88 Artsen en verpleegsters van hot Roode Kruis afdi. Kobe werden van den 4en Sep tember naar de hoofdstad gezonden, terwijl nog buitenden vele doktoren van andere veréenigingem meegingen, en de Kwazan- miaru medicijnen, verbandartikelen en 600 ton drinkwater en ijs verscheepte. Maar aamtal gewonden was zóó groot, dat nog vellen omkwamen, die bij! tijdige hulp wel licht gered! hadden kunnen worden. Duizen den menschen werden verbonden op de sche pen. Vreemde schepen zoowel als Japansche blijven voor Yokobama liggen als „relief- ships", waar alle behoeftigen kunnen worden gespijzigd en verbonden, en zij: hebben iets van drijvende hotels om hospitalen tevens; want in Yokohama zijn geen huizen meer, die als hospitaal dienst kunnen doen. Slechts tenten zijn hier en daar opgericht. De toe stand moet daas meter dan verschrikkelijk zijn. VEREENIGDE STATEN. Ontploffing aan boord van ©en duikboot Drie dóoden. San Fedro (Californiê). Bij een ontplof fing aan boord van de duikboot (>S 87" wer den drie lede» der bemanning gedood en zes gewond. De strijd tegen de dranksmokkelarfl. Te Chicaigo treden da autoriteiten buiten gewoon scherp op tegen de dranksmokke laars. In de afgeloopen maand zijn daar ter stede ten gevolge van invallen der politie in de „saloons*1 meer dan 1000 personen gear resteerd. Hoe noodig de achtervolging van de smokkelaars is, inoge blijken uit het feit, dat sedert 1 Januari meer dan 150 personen overleden zijn tengevolge van het drinken van vervalschte whisky, en dat van 8000 monsters whisky, die dit jaar in beslag zijn •genomen, slechte 1 pOt zuiver is bevonden en meer dan 80 pOt. zuiver vergif bevatte. Alle vervalschte whisky, die de politie in handen valt, moet nu in het publiek worden vernietigd, en wel door de smokkelaars zei ven. Maandag werden nog vier mannen: ge dwongen 78 vaten te ledigen in] de goten vóór het 'gebouw waar de sterke draink was gevonden. LUCHTVAART. Hef vllegconconra te Lympne. Omtrent de verrichtingen van Donderdag wordt gemeldt: Hinkler, de leider in de 2de afdeeling vloog 125 mijl in èèn ononderbroken vlucht in 2 uur 80 min., en bracht zijn totaal afgelegden afstand op 812 mijl. Het weer was wederom zeer slecht en Hinklers prestatie wordt beschouwd als een buitengewoon succes voor de Avro-machine met Blackburne-motor. De wedstrijdcommissarissen maakten be kend dat Hinklers vlucht bewezen had, dat een goed bestuurder den afstand Londen- Rome wel zou kunnen afleggen met een onkosten van slechts twaalf gulden aan ben zine verbruik. Luitenant Longton, in de eerste afdeeling vloog 87.5 mijl op een gallon verbruik en evenaarde dus precies het voorloopig record van Herbert James. Een nieuw snelheidsrecord werd geves tigd door kapt. Norman Macmillan die 76 mijl per uur aflegde voor de derde afdee ling. Macmillan is de bestuurder die twee jaar geleden trachtte de reis om de aarde per vliegtuig te maken. Ook in minder be langrijke afdeelingen werd Donderdag met succes gevlogen. KORTE BERICHTEN. r Aragooia (Italië) is geteitserd door ©en zware waterhoos, die in een omtrek van een hal ven kilometer alles heeft vernield. De schade wordt geraamd op 10 millioen lire. Te Emdé» (Qoetfriesland) is Woensdag ©én gedenksteen onthuld, gewijd aan de na gedachtenis van Karl von Müller, den on verschrokken bevelhebber van den kruiser „Eradeiv", de schrik ven de Engelscto© sche pen in de Indisch© wateren, Kapitein von Müller was eereburger der Stad Einden en van Blankenburg ad, Herz, Een nieuwe geneeskundige ontdekking? Dr. Godfrey, d© minister van volksgezond heid van de Canadeesche provincie Onta- rio, heeft in een geneeskundige vergadering te Hamilton aangekondigd, dat dr. Banting, de man van insuline, binnenkort een niet» we otdekking bekend zou maken van groo- ter 'belang dan de genezing van suikerziekte. Oodfrey noemde het iets wonderbaarlijks, maar had geen vrijheid verdere inlichtingen te geven. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 10 October. Het aftreden van den heer Van Vuuren als wethouder, lid van het College van D. B. der Hofstad, is eene gebeurtenis niet slechte van plaatselijk belang. En tevens eene, die waard is even te worden aangeroerd in eene parle mentaire week-kroniek, De heer Van Vuuren heeft door zijn besluit om niet langer Haagsch schepen en tegelijk lid van de Tweede Kamer te zijn, een „wenk" gegeven aan de velen, die van oordeel blijken te zijn, dat dé cumulatie, vereeniging, van het Kamer-lidmaatschap met allerlei „bij baantjes", zooals 't wordt genoemd, niet langer mag gedoogd, 't Ergst maakte het zeker de heer Duys, die in de residentie een huis huur de, zich daar metterwoon neêrzette, maar.... te Zaandam ingeschreven bleef als Ingezetene, en er (des wethouder kon blijven!..Zóó sterk zullen maar weinigen de „saamvoeging" durven doorvoeren. Doch wie eens nagaat welke functiën nog altijd van dien aard worden geacht, dat men er best Volksvertegenwoordiger bij kan we zen, dan moet men zich toch telkens ver bazen over de elasticiteit des gewetens van sommigen, of wel: van hun ernst en plichts besef. 't Is slechts de waarheid, dat het Kamer lidmaatschap in onze dagen „den geheelen mensch" vordert, wil men de gewichtige en verantwoordelijke taak naar eisch vervullen. Bovendien schuilt er grond van waarheid in het betoog, dat juist de afgevaardigde in het Parlement ook den schijn behoort te vermij den, dat hij door zijn positie bereikt heeft zekere andere publieke of andere functiën, of: dat hij van z'n invloed als Kamerlid gebruik maakt om in die ambten of betrekkingen meer dan anderen dingen „door te drijven", waarbij direct of indirect zijn belang is betrokken. Van dat standpunt redeneerend, valt er ongetwij feld iets te zeggen voor het niet besnoeien op de som der „vergoeding" onzer afgevaardigden. Wie geen inkomsten van beteekenis uit for tuin bezit en „toch altijd een zeker soort van standje moet ophouden", zooals wijlen de brave Helsdingen 't eens uitdrukte, heeft in onzen tijd aan de ƒ5000 niet te veel. Wel te verstaan, wanneer daar niet ,,'t noodige" bijkomt uit andere bronnen.... Het Tweede Kamer-lid heeft zijn gratis-reiskaart op alle lijnen onzer spoorwegen, maar wie door eigen aanschouwing toestanden in den lande gaat opnemen, met menschen bnlteü Den Haag of de plaats van zijn domicilie gaat spreke», en zoo meer, hij is natuurlijk verplicht tot het maken van nog andere kosten dan voor vervoer. Er moeten boeken aangeschaft. Ook de zuinigste en zich 't meest op den achter grond houdende kan zich niet geheel onttrek ken'aan uitgaven' van representatief karakter. Daar-zijn allerlei onvermijdelijke oontributiën, kosten, aan lidmaatschap van partij, etc. verder nog verknocht. Niemand ontloopt deze posten op z'n budget. Wanneer men dat alles objectief, onbevan gen nagaat, dan moet men tot de conclusie ge raken, dat de 5000 geen alte-hooge „ver goeding" kan worden genoemd. En er is reden om te betreuren, met den Vrijheidsbond, die er 't eerst zijn misnoegen over uitsprak, en de verdere fractiën, dat haantje-de-voor ste geweest zijn van de chr.-historischen, die zich schrikkelijk haasten om 10 pet. van hun vergoeding te willen ten-offer brengen, even goed als de Rijksambténaren straks vermoe delijk zullen moeten doen. Door dat niet willen verbeiden de behandeling van de kwestie dezer offervaardigheid van onze afgevaardigden in de bijeenkomst der representante van alle poli tieke clubs der Kamer, heeft de fractie-Schok king de zaak gemaakt tot iets van politieke vliegen-afvangerjj.... En ook bij zulke din gen moet men „den schijn" op de meest-be- hoedzame en zorgvuldige manier .ontwijken. Ik keer tot den heer Van Vuuren terug. Hij heeft gedurende veie jaren op de groote pers tribune van ons Lagerhuis gezeten, als Over zicht-schrijver van het katholieke Haagsche dagblad „De Residentiebode". Het district Ze venbergen vaardigde hem af naar het Binnen hof. Vervolgens nam de heer Van Vuuren zitting in den Haagschen Raad, werd' wet houder. Uit zijn verleden als Vertegenwoordiger zal dunkt me bij de meesten wel 't meest in de herinnering voortleven, dat de heer Van Vuuren er een twaalftal jaren geleden zijn voorstel tot afschaffing van den totalisator bij de paarden-wedrennen wist door te krijgen. Verder trad hij herhaaldelijk op voor de be langen van onze West. Deze katholieke afge vaardigde is niet wat men „een aangename spreker" pleegt te noemen. Zijn stem klinkt rauw, wat heesch en schreeuwerig. De bouw van z'n zinnen heeft iets rommeligs. Maar de inhoud van eene rede-Van Vuuren is altijd belangrijk, vrucht van ernstig, diepgaand onderzoek. Hij' heeft zich doen kennen als een man van kunde, van talent, van buitengewone bestuurskracht. Als zoodanig is hij te verge-% lijken met b.v. den heer Van- der Molen, den anti-revolutionnairen oud-onderwijzer, die als wethouder te Rotterdam in hooge mate kos telijke „gaven van regent" ontwikkelde. En die ook ais in zijne tegenwoordige functie van Renkum's burgemeester volkomen „the right man on the right place" mag heeten. De heer Van Vuuren heeft eene breedere, meer-wetenscbappelijke voorbereiding achter den rug dan de heer v. d. Molen. Maar beiden zijn van het echte hout, waaruit geboren re genten worden gesneden. Wat naast zijn wezenlijk-bijzondere gees telijke gaven in zoo hooge mate in den heer Van Vuuren wordt geëerd, dat is: zijne recht schapenheid, de eenvoud en ongekunstelde bescheidenheid van zijn hart. Zijn hoog, prach tig plichtsbesef. Ter gelegenheldi van Van Vuuren's aftreden als Haagsch wethouder deed zich het treffende verschijnsel voor, dat alle partijen hem warme hulde brachten. Het hoofdorgaan van de soc.-democratische party, „Het Volk" inbegrepen! Dat in die courant een katholiek en Van Vuuren is nog wél een van de Rechtsche flank der fractie-Nolens, wordt gehuldigd: 't is wel „een streepje aan den muur" waard!.... En ik vroeg mij af, wat er dat huldigende stukje onder de oogeni krijgend, zal zijn omgegaan in- de ultra-anti-papistische ziel van den ver maarden auteur der „Oproerige Krabbels", den woelig ambitieusen A. B. K.? Allen wisten, dat Van Vuuren gehecht was aan zijn wethoudersschap, niet uit eerzucht of terwille van het salaris allereerst, maar bovenal wijl hij geloofde voor de hem dierbaar geworden stad zijner inwoning nuttig te kun nen wezen. En allen wisten ook, dat Van Vuuren zijn wethouderschap, na langen efi bangen inner- lijken strijd, had neêrgelegd, gedreven door hoog, mooi plichtsbesef. Men is gewoon, dat dergelijke woorden wor den gesproken, ter eere van een of anderen jubilaris, aan feestdisch, in champagne- stemming. Dan weerklinken de „Hij leve's!".... En vervolgens glimlacht men stillekens ovei al die prachttermen van „in-de-hoogte-ste- kerij".... Men beseft, dat ze „cum granc salis", zelfs met een aantal „korreltjes zout" moeten genoten worden.... Bij' Van Vuuren's huldiging was 't alles echt, waar, uit het hart komend, zonder de geringste overdrijving of mooi-makerij. Dat is in dit geval inderdaad het hoogst- merkwaardige. Den „Rechtscben katholiek" werd hulde ge boden ook door degenien, die 't allerverst van hem staan in wereldbeschouwing en overtui ging. De achting, sympathie, voor hoog-men- schelijke eigenschappen ging hier boven partij- hartstocht, politieke jaloesie, wantrouwen, scepticisme. Het is een schouwspel, dat vooral in deze dagen verblijdend, bemoedigend mag worder genoemd. Dat de treffelijke kwaliteiten, aller eerst van hart, gemoed' zulk een geestdrift, waardeering vinden in gelederen van allerlei „kleur", 't moet ook den mensch van grauw pessimisme en cynisch wantrouwen toch wel opvallen, zou ik zeggen. En nogmaals: voor de Kamerleden, die „Stiekum" of zonder zich er in 't minst voor te schamen, zoete en grove winstjes putten. Ook streelenden invloed voor zich en „vriend^ jes", uit de meergenoemde bijbaantjes, gal de heer Van Vuuren een'waarschuwend en beschamend voorbeeld. Eerlang zal in de Kamer ter sprake komen de kwestie van het al of niet prijsgeven var 10 pet. der vergoeding. Een eventueel' besluil om aan het voorbarig exempel, door de chr.- historische club gegeven, niet mee te doen zou slechte gerechtvaardigd kunnen wordeD door het vaste en oonsequent-doorgevoerde be sluit om met kracht aan de bijbaantjes-jacht een eind te maken!. En nu.We staan aan den vooravond var het groote tournooi. Op de gereserveerde tribune was reeds der 9en October geen hoekje of plaatsje meer te krijgen. Het „oog des lands" is nu op het Binnenhof gericht, met meer spanning dan in vele ja ren het géval is geweest. Dat de Regeering zou vragen, mededeelingen in comité-generaal te doen, alvorens met de Vlootwet zal worden begonnen, is als onjuist gebrandmerkt. En leek al-dadelijk zeer weinig waarschijnlijk. Een der bladen heeft uitgerekend, dat vijf katholieken tegen de Vlootwet zullen stem men, terwijl van vijf andere leden der club- Nolens de houding „onzeker" zou wezen. Dergelijke profetieën zijn dikwijls, en vermoedelijk ook hier, „goedkoop". De „stemming der massa" lijkt voor het Vloot-ontwerp nu al heel weinig sympathiek. Aan „Auguren", waarzeggers, die verzeke ren, dat vóór half October bereikt is, de Vloot wet, en daarmeê het Kabinet-Ruys, zal duikelen, geen gebrek nu. *t Wemelt en krioelt thans van Nederlanders, die blijken, zich bevoegd te achten over het al of niet noodige, wenschelijke, toelaatbare van de Vlootwet, uit militair, maritiem, finan- 'tieel, internationaal-politiek en '-oeconomisch oogpunt beschouwd, een oordeel uit te spreken. Er wordt geweldig tegen het Vloot-ontwerp „geageerd!". Baardelooze knapen, met bloote knieën, bru tale gezichten en- pet-versmadende wapper krullen gaan met lijsten rond. Om „te teeke nen" een „orotest" tegen het doorvoeren van de Vlootwet. „Ik verdraai 't!" hoorde ik een jonkman met intelligente oogen en fikschen durf, met „riig- gegraat", tot zijne tijdgenooten zeggen „ik kan niet beoordeelen, of die wet al of niet" moet goedgekeurd. Ik moet eerst kalmpjes hooren, wat de menschen, die er wèl een oor deel over kunnen hebben, nog nader verdui delijken!...." Toen werd de jonkman van den dolzinnigen „durf" uitgejouwd. Hij weigerde de lijst te teekenen! Omdat-ie, eerlijk en moedig erkend, de zaak, waarover 't hier gaat, niet kan schatten op grond van omstandigheden, welke „de buitenwacht" niet voldoende gegevens en in verband met allerlei steeds bekend1 'kunnen wezen. Hoe de weigeraar werd uitgelachen! De zot, ook, die niet verkoos meê te schreeuwen met de kritieklooze massa, doch afwacht argumenten van wezenlijke waarde. Inderdaad, slechts zéér weinigen staan op die hoogte. En de uitgejouwde jonkman be hoort tot een keurbende van ouderen en „aen- komelinghen". Doch wie de kritieklooze massa ietwat kent, zal zich niet verbazen, wanneer uit hare ge lederen, die thans het „kruisigt hem" schreeu wen, eensklaps een bewonderend „hosan- nah!" opgaatAls vele, vele eeuwen gele den eens gebeurde.... Mr. ANTONIO. GEMENGD NIEUWS. handelingen, waardoor de ««emecaitei schade heeft geleden, oneervol ontelagem Eenlgen tijd geleden heeft ook een ander deurwaarder zich vermoedelijk aan ^zelf de misdrijf schuldig" gemaakt. Dezezaak is nog in onderzoek en omtrent het resultaat hiervan kon op dit oogenlblifc nog niets wor den meegedeeld. Van een bepaald frauduleus systeem van eenige afmetingen was echteer geen sprake. Zijn stiefvader doodgeslagen. De 18-jarige jongeling uit Ambt Hardén- berg, die op 14 Augustus j.L met oen ijzeren staaf zijn' stiefvader doodgeslagen heeft, is door de Rechtbank te Zwolle veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Dé eisch was drie jaar. De moord te Veendant Het gerechtshof te Leeuwarden bevestigde het vonnis der rechtbank te Winschoten, die den 81-jarigen landbouwer te Veendam ver oordeelde tot 15 jaar .gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan smaad! en. valschhedd in geschrifte. De veroordeelde heeft reeds cassatie aan- geteekend. Kindermoord. Aangaande het bericht uit Leiden omtrent het vermoedelijk van het leven beroofde kindje, van hetwelk een 15-jarig meisje, F. genaamd, moeder is geworden, meldt men nader, dat de politie het lijkje gevonden heeft in een emmer. Ten opzichte van het' meisje bestaat het vermoeden, dat hier sprake is van het misdrijf, bedoeld in artikel 242 Wet boek van Strafrecht (verkrachting). Daar naar wordt thans een onderzoek ingesteld. PostzegeldiefstaL De Haarlemsche rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaken betreffen de den diefstal van postzegels uit zakken mis drukken, die aan de papierfabrieken der fir ma Van Gelder te Wormerveer gezonden waren. De 70-jarige snipperlezer J. K. te Wormerveer werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, met aftrek van d© voor- 1'oopige hechtenis. De eisch was 1 jaar met aftrek. De koopman H. B. te Haarlem werd wegens heling veroordeeld tot 3 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis, eisch 1 jaar met aftrek. De werkman F. N. te Wor merveer wegens heling tot 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf, eisch 1 mnd. J. M. G. wegens heling tot 1 maand voorwaar delijke gevangenisstraf, eisch 4 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis, J. L. F. D. M., te Haarlem, wegens heling, 4 maanden voorwaardelijk, eisch 2 maanden gevangenis straf. Een oneerlijke penningmeester De gewezen penningmeester van d© Fede ratie van arbeiders in de chemische en ge- nolbedrijven, die de werkioozenkas beheerde en ongeveer 3000 verduisterd1 had, hoor de door het O. M. bij de Haarlemsche recht bank zes maanden gevangenisstraf tegen zich eiischen. Berlijnsche prijzen. Op de Berlijnsche levenmiddelenmarbt zijn deprijzen Woensdag met 60 en 100 pet. ge stegen. Terwijl Dinsdag het pond margarine gemiddeld nog 160 millioen kostte, werd Woensdag reeds 230 millioen per pond ge vraagd. De prijs van de boter steeg tot 500 miliioen per pond. Voor vleesch werd ten minste 200, voor worst 850 tot 400 millioen per pond gevraagd. Aardappelen waren weer 'Uiterst schaarsch en kostten. 8 millioen per pond. Voor uien werd 20 30 millioen per pond gevraagd. Voor zuurkool 20 millioen. Voor de goed koopste visch 50 millioen per pond. Voor een haring betaalde men 35 mlilioen. Heden kostte een brood buiten de distributie 250 millioen mark, een liter melk 48 millioen. UIT DEN OMTREK. Fraude? In verband met het bericht van de Tel., over fraude bij. de gemeentebelastingen in Den Haag, meldt de Res.bode: We zijn ter bevoegder plaatse eens gaan informeeren en vernamen toen, dat dit reeds een vrij' oude kwestie is. Het vorige jaar zijn er twee deurwaarders wegens frauduleuze Schagen. Wij hebbep. in onze laatste overzichten eenige cijfers aangehaald om daarmede den uitvoer, van Denemarken en Argentinië te illustreeren. Maar met deze beide landen zijn wij er nog niet. Alle landen, onverschillig in welk werelddeel, met uitgestrekte laagvlak- vlakten, die uit klei of eene vermenging van klei en zand bestaan, zijn uit den aard van hunnen bodem bestemd voor uitvoerlanden. Daar hebt ge b.v. Canada en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, bJ.de landen met een toenemenden vleeschuitvoer. Uit onder staande cijfers kunt u zien, hoe verbazend groot de vleeschuitvoer der Vereenigde Staten al is. In Juli van dit jaar werd daaruit 79632427 Engelsche ponden vleesch uitgevoerd. Een Eng. pond is iets zwaarder dan 41/* ons. In Juli van 1922 bedroeg die uitvoer 78.158.844. Dus in een jaar tijds was die uitvoer met ruim 61/» millioen pond gestegen. Wat vervallen de cijfers uit ons land bij die van dat land verge leken in het niet. In het eerste halfjaar van 1923 bedroeg de uitvoer uit Amerika,'zoo wor den de Vereenigde Staten meestal genoemd, 574.413.041 pond- tegen 448.261.290 in het eer ste halfjaar van 1922; eene toename dus van meer dan 128 millioen. pond. Die uitvoer be staat niet uitsluitend, uit rundvleesch. In Juli 1923 bestond die meerdere uitvoer uit 63000 pond rundvleesch, 975000 pond versch varlkensvleesch, 10.000.000 pond hammen en schouders, 130.000 pond worst en 8.400.000 pond reuzel. De Amerikaansche uitvoer naar ons land bestond van 1 tot 8 Sept. j.L uit11.661.000 pond reuzel, en 738.000 pond vleesch. Natuur lijk eischt een zoo sterk toenemend bedrijf ver bazend veel arbeidskracht. Het tekort aan sla gersknechten) is thans zoo groot, dat vrouwen en dochters mee moeten helpen in het vak. Wij zullen het hier nu maar bij laten, om ons verder tot Schagen te bepalen. Het was daar Donderdag duidelijk te zien dat de markt zich dien dag in het tijdperk'der groote koemarkten bevond: veel aanvoer en veel bezoek. Over 't geheel was de. handel goed met een flinken afzet. Vette koeien van de beste kwaliteit, die er niet veel was, noteerden Va per K.G.; 2e kw. 1.10 a i lagere geldekoeien werden geschat op 40 a 50 cent per pond. Ook in melk- en kalf koeien, vooral de late winterkalfsters, was efe4Va?S, ?riizen van 300 tot najaarsboden, liepen van o w u iSchapen hadden' een goede markt, vette, met grooten aanvoer, tot ƒ51- vette lammeren voor export ƒ41, oudo scha pen 40 a 47. Sprlngrammen 40 a 60. Aan de Landbouw-Huishoudschool 'te Sclyu gen zijn o. m. bevorderd: Van de le tot de 2e klas: A. Hoogschagen, A. Grootes, J. v. d. Haagen en G. Geel, allen' te Schagen; Van de 2e tot de 8e klas: A. Boontjes, Gr. Molenaar en L. Grootes te Schagen; M. Los en T. Strijker te Wieringerwaard. De eerste klas van den cursus 1923/24 is nog niet begonnen. Verschillende omstandig heden hebben dit verhinderd, zoodat nog altijd nieuwe leerlingen zich daarvoor kunnen aan geven. Voor de betrekking van Secretaris-Penning meester van de Schagerwaard, vacature wijlen den heer O. Bijpost, zijn twee sollicitaties in gekomen. De Kaasfabriek aan den Molenweg te Scha gen betaalde over September ƒ7.11 per 100 K.G. melk uit. De heer O. Kooij te Schagen Is herkozen tot bestuurslid van den Slikvenpolder en te vens tot voorzitter van het College der Molen- meesters. Het aantal leerlingen voor de Vakteeken- school voor Ambachteleerlingen bedraagt thans 48, namelijk uit de volgende gemeenten: Anna Paulowna 5; Barsingerhorn 1; Oal- lantsoog 3; Harenearspel 4; Heer Hugowaard 3; Oude Niedorp 2; Schagen 20; St. Maarten 3; Wieringerwaard 3; iZJjpe 4. lm de 4 volle weken van September werden uit.ons'land 876 runderen voor het_ buitenland uitgevoerd en wel 639 naar België, 127 naar Duitschland, 72 naar Tsjecho-Slowakije, 200 naar Noorwegen, 7 naar Brazilië, 7 naar Est land en 4 naar Zuid-Afrika. Het Schager Marktfonds ter verzekering van tuberculeus slachtvee boekte over het 3e kwar taal van 1923 1122 runderen. In de openbare slachthuizen werden 5 ge heel afgekeurd. De ontvangsten bedroegen 5224.91, de uitgaven 4945.47, alzoo een kas saldo van 279.44. PAMKUüRl HlK. Alles betreffend© deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64hufs, Amsterdam. UM de Damwereld, Uitslag match H. J. Vos—A. K. W. Damme: Damme 3 partijen gewonnen; Vos 1 partij gewonnen; 'terwijl 6 partijen in remise eindigden. De match ia dus door Damme gewonnen met 128, De voorwedstrijden voor den wedstrijd om den Meestertitel zijn te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en 's-Hert-ogenbosch in vollen gang. Van ieder district komen twee spelers in den eindstrijd; terwijl het bestuur van den Neder- landschen Dambond nog twee sterke hoofdklas sers, buiten deze districten wonende, kan uit- moodigen onmiddellijk in de finale uit te komen. Dé wedstrgd om het kampioenschap van Nederland vangt 20 October te Amsterdam aan. Van de deelnemers is nog niets bekend dan dat Damme in Marseille en Springer in Ame rika speelt, zoodat ze hier vrij zeker niet van de partij zullen zijn. IEen Interéssante studie van den heer E. J. van Rhijn. Stand Ia cijfers: Zwart: 3, 8, 9, 11, .13, 17, 19, 22, 24 en 26. Wit: 25, 28, 81/83, 35, 37/89 en 49. Wit speelt in den diagramstand 1. 82—271 Indien Zwart nu sluit met 13—18 dan volgt Wit 37—82, 82:41, 28—23 en, eventueel; 25—20. Nu nog eens den diagramstand: Wit heeft dus gespeeld 1. 32—27! Zwart is nu gedwongen tot: 1. 11—16 0. 27:18 13:22 8. 83—291 22 44 (a) 4. 49 401 24 42 5. 87 48 26 37 6. 48—42 37 48 7. 40—34 48 80 8. 85:41 gewonnen. (a) 0. 22:42 of 24:44 komt alles op hetzelfde neer. Zwart: 6, 11, 18, 14, 16, 17, 19, 21, 25, 30, 35. Wit: 26/29, 82, 83, 36/39, 44. Als Wit in dezen stand 3631 speelt ia Zwart verloren. Zwart heeft dan niets dan 14—20, waarop Wit 28—23 speelt. Zwart slaat; Wit 33 22, Zwart 17 28, Wit 26 17! Zwart 1122, Wit 279 gewonnen. A. O. A. van Vuuren. De bij baantjes", Een kranig voorbeeld. VoorbarigI Pro en contra.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2