T FIJNSTE PLANTENBOTER WAT'N BEZUINIGING7 lOOOöULDEN EN DAN NOG VOOR DEN ÖR001STEN VERBRUIKER Tweede Blad. VAN ZATERDAG 13 OCTOBER 1923. PLAATSELIJK NDEUWa Hr. Ma, „Tromp", Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, la Hr. Me, Tromp, onder bevel van kap. ter zee T. H. van Hengel, op haar oefeningsrede naar de Middellandsche Ze>o Donderdag te Algiers aangekomen. Hr. Ms. „Pelikaan". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht ia Hr. Ms. Pelikaan met de onderzeebooten K 2, K 7 en K 8, onder bevel van kap.-ludt. ter zee E. M. Wlssman, op zijn uitreia naar Ned. Indië 11 October van Tunis vertrokken. Onze plaatsgenoot de heer K. Willem- se®, agent van politie aflhier, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor hét Poütie-diplo- ma, ingesteld door den AJSf.PJJ. Opening Tehnis voor Ouden van Dagen. Naar wij vernemen, zal Dinsdag aai het Tehuis voor Ouden van Dagen, dat zooais men weet inmiddels aan de Gravenstraat na bij die Spoorstraat is verrezen, officieel wor den geopend. Deze opening zal geschieden door een plechtige® dienst in de Gereformeerde Kerk aan de Spoorstraat De verbinding Strooweg—Hulsdulnerweg. Zooals men weet besloot de Raad onlangs gelden te voteeren voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen Huisduinerweg en Strooweg achter het Kerkhof om. Thans is men met het werk aangevangen. Er wordt steenslag gereed gemaakt en op geslagen, afkomstig van de vorige bestra ting van de Keizerstraat Het is een hoopvol teeken, dat over eenige maanden de verbinding zal zijn totstand ge komen, die niet alleen in het zomerseizoen een bélangrijke verkeersverbetering moge lijk maait, doch ook de gelegenheid! opent tot nieuwe rondritten per rijwiel of motor rijtuig. Marine-concerten. De eerste concerten van het Stafmuziek' corps zullen worden gehouden op Dinsdag 30 October (abonnementsconcert) en Woens dag 81 October (volksconcert) a.s. Navorderingen plaaselljke Inkomsten belasting 1920/*2L Wij verwijzen naar de "in dit no. geplaat ste advertentie waarbij zij die dezen aan slag nog niet voldeden, alsnog in de gelegen heid gesteld worden vóór 1 November hes verschuldigde te voldoen, daar anders tot vervolging zal worden overgegaan. Levering aardappelen. De levering van aardappelen (geelvleezlge) ten behoeve van de troepen in het garnizoen, gedurende het tijdvak 1 Nov. 192331 Më; 1924 is toegewezen aan O. van Os, tegen den prijs van 8,87 de 100 KG. LaAdhuren. Het volgende adres is aan den Raad der gemeente gezonden: Ondergeteekenden, allen landpachters van de gemeente Helder, domicilie kiezende Parallel weg No. 57 te Helder, op 1 October 1923, in een vergadering bijeen, hebben daarin besloten zich met het navolgende eerbiedig tot Uwen Raad te wenden, dat de meesten hunner voor eenige jaren terug van de gemeente Helder landerijen heb ben gehuurd, wat zij niet anders konden dan tegen zeer hooge prijzen, die toen destijds in die jaren wel iets met de economische maat schappij overeenkwamen, dat gezien de achteruitgang van de geheele economische maatschappij in de laatste Jaren thans die landprijzen abnormaal hoog zijn en niet overeenstemmen met den tegenwoordigen tijd, waardoor verschillende landpachters thans in groote financieele moeilijkheden verkeeren, om bij den as. tijd van betalingen die hooge pachtsommen te kunnen voldoen, dat zij, toch wel mogen vermeenen, dat de Raad niet zal verlangen, dat deze landpachters geheel ten gronde gaan door deze hooge pacht sommen te blijven eischen; temeer, dat alhier in de gemeente Helder wonende landeigenaren hunne landerijen, wel ke onmiddellijk aan de kom der gemeente ge legen zijn, verpachten voor prijzen van 150 en 175 per HA. per jaar, zoodat deze pacht sommen 100 beneden die der gemeente zijn. Resumeerende aan bovenstaande verzoeken zij Uwen Raad beleefd doch dringend om de landpachters over het jaar 1923 van hun ver schuldigde landpacht een restitutie te verlee- nen van 100 per H.A. en vervolgens met 1® gang van 1 Januari 1924 de bedragen van de nog loopende landhuur-oontracten te vermin deren met 50 per H.A. per Jaar en alzoo de landpacht te halveeren om een overeenkomst van landpacht te verkrijgen met die van de particuliere landverhuurders in deze gemeente. Hopende, dat de Raad de billijkheid van hun verzoek Inziet en een voor hen gunstig oordeel moge vellen. Hetwelk doende, enz., De landpachters voornoemd, P. KEET, Voorz. en Secr., Kerkconcerl Omtrent het Kerkooncert, door Mevr. Noor- dewier—Reddl-ngius en de heeren Ant. Verhey en Miek Reddinglus a.s. Donderdag 18 Ootober In de Nieuwe Kerk alhier te geven, laat zich het Hilversumsche blad „De Gooi- en Eem- lander" als volgt uit: „Het ls wel een groot voorrecht, dat we een programma van zoo bijzondere samenstelling weer kunneni hooren ln de kerk te Naarden, waar we al zoo dikwijls uren van emotie heb ben doorleefd. In de „Hymne" van Alph. EWepenbrock (uit Novalia' G-Jstllche Lleder) die ook aan den toehoorder zware eischen stelt bleek op nieuw hoe zeer onze kunstenares het hoogste en het voornaamste weet te openbaren en een zegenrijke innerlijke verheffing weet te bren- ïngezonden mededeeüng. B 160 En toen de stem van onze gebenedijde kun stenares tenslotte Mozart's „O dolce concento" in allen eenvoud had aangeheven, toen waren we dezen avond ons opnieuw bewust geworden, dat mevrouw Noorderwier is en blijft de aller grootste onzer zangeressen." Oomlté van neutraal georganiseerd Overheidspersoneel. Door het Comité van neutraal georganiseerd Overheidspersoneel te Helder was voor Don derdagavond in het Evangelisatiegebouw, Palm straat, een „Groote Openbare Protest-vergade ring" uitgeschreven tegen de „voorgestelde verslechteringen der Regeering, van toepas sing op het Overheidspersoneel", zooals het in niet zeer fraai Nederlandsch luidde. Ais spre kers zouden daarbij optreden de heeren B. de Boer uit Den Haag en H. P. Baak uit Helder, leden van het Dagel. Bestuur der Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, t Nadat de heer Van Loo de vergadering had geopend en de aanwezigen het welkom had toegeroepen, kwam als eerste spreker de heer Baak aan het woord, die allereerst wees op het betrekkelijk geringe bezoek op deze vergade ring. Want het bezoek had overweldigend moe ten zijn dezen avond. Maar men moet eerst de dingen aan den lijve voelen vóór men wakker geschud wordt. Terwijl men aan den-anderen kant wel degelijk goed wakker is en goed ge organiseerd ook. Ofschoon wij- onze oomité's van actie hebben, zijn nog veel te veel der on zen ongeorganiseerd. Als men zijn eigen belang niet begrijpt en zich niet organiseert, gaat het achteruit. Als minister Colijn en de geheele regeering niet wist, dat zij sterk stonden, zou den ze niet uit durven halen wat ze thans wil len doen. Het verbond van Simon Maas c.s. wil ons omlaag drukken. Nu er al 81/» van onze loonen af zijn, wil de regeering ze nog meer verlagen, opdat er millioenen in de Staatskas komen. Boven en behalve deze loonsverlagin gen stelt de regeering nog allerlei andere ver slechteringen in het vooruitzicht en extra be lastingen, waaraan wij ook weer kunnen mee betalen. Spr. gaat na wat ln den loop van de laatste jaren al in ongunstigen zin- is veranderd: de werkvrouwen van de departementen werden weder onder de regeling voor de conciërges gebracht, dedienstbodenloonen zijn slechter geworden, de wijziging der Huuroommissie- wet, de auto-chauffeurs, werklieden staats- boschbedrjjf e. a. groepen zijn onder de Com missie-De Wilde vandaan en hun rechtspositie is geheel of gedeeltelijk vervallen, enz., enz. Spr. gaat verschillende ingrijpende verande ringen na. Wat wil de regeering nu in haar millioenen- nota? Dit jaar moet 10 van de salarissen af, het volgend jaar weer 10 en een afvloeiing van personeel moet er komen. Thans wil de regeering art. 40 intrekken, doch hieromtrent moet nog overleg worden gepleegd. Overleg met de organisaties? Gaat het dan weer als met de 10 In het laatst van September werd d-e Centrale Commissie verzocht even vóór 7 Oc tober advies te geven omtrent de intrekking daarvan. Dat is immers geen overleg meer, dat is eenvoudig ons het mes op de keel zetten. -Vodjes papier noemde men in de oorlogs jaren de ovei eenkomsten -tusschen regeerin- gen. Welnu, wat ls art. 40 anders dan zoo'n vodje papier? Minister De Geer zelf noemde de intrekking van dit artikel, ofschoon wellicht juridisch te verdedigen, moreel ongeoorloofd. Nu de regeering den juristen advies hierom trent heeft gevraagd, draaien zij- om de zaak heen en beroepen zich op art. 68, waarbij de Kroon de salarissen regelt. Als wij één enkelen dag zouden doen wat de regeering thans wil, zou men ons door burgerwachten enz. tot de orde roepen. Is Nederland dan geen rechtsstaat meer, dat een gegeven woord! aldus verbroken wordt? Is het een roofstaat geworden? Ook de Koningin zou bereid zijn 10 te geven als wij ze hadden afgestaan. Reëeler ware het van de Koningin geweest dit aan stonds bij haar salarisverdubbeling te zeggen. Hetzelfde blad, dat dit bericht vermeldde, ver meldde tevens de voorgenomen restauratie van het Palels te Amsterdam. Is de levensstandaard zooveel lager gewor den, dat een dergelijke verlaging geoorloofd is? Voor belastingen -en huren enz. zeer zeker niet. Is het waar, dat onze salarissen' boven- de gemiddelde loonen ln Nederland komen? Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blljld; het tegendeel. Er zijn ln ons and 1421 menschen met een gezamenlijk In- romen van 840 mlllioen; 100.000 andere beb- jen tezamen slechts 210 mlllioen. Maar Minister Ooljjn is van huls uit krijgs man en kent dus de taktlek. HIJ weet, dat, als ïlj één man vermoordt, dat hij dan strafbaar s maar dat men straffeloos wordt Indien men de menschen- hij 100000 tegelijk van kant maakt. Hij is de veldheer, die ons met de neus n 't zand laat bijten. Een geluk ls er: niet alleon wij komen tegen al dit onrecht ln verzet. Ook de rechtsgeleerden n Nederland laten hun stem hooren. In het Weekblad v. h. Recht, ons voornaamste rechts kundig orgaan, voert een inzender nog een ander argument aan: de funeste gevolgen; die een dergelijke maatregel zou hebben op zede lijk gebied. -Laat ons bewijzen hooger te staan dan- de regeering. Laat ons getrouw blijven aan ons eenmaal gegeven woord Indien de 5 Vakoen- trales -tezamen blijven strijden tegen de regee ringsmaatregelen, kunnen wfli dat. Met een op roep tot aaneensluiting eindigt spr. De tweede spreker, de heer De Boer, citeert uit verschillende bladen de heerschende ont stemming over de booze plannen der regeering. Het is wel goed, dat men dit eens leest, wan in regeeringskringen wordt maar al te veel ge dacht: och, die ambtenaren zijn niet zoo erg ontevreden, het zijn de bezoldigde bestuurders, die de ontevredenheid kweeken. De groote pers houdt zich vrijwel op de vlakte en wacht af, wat de verschillende politieke partijen in deze doen. De heer Baak noemde eenige uitspraken van juristen, ook mr. Van Gigh noemde de maatregelen immoreel. De periode van het „een man een man, een woord een woord1" heeft af gedaan. - Uit het groote publiek klinkt een andere toon. Middenstanders, enz. zeggen: laat die ambtenaren ook maar eens een veer laten, zi hebben regelmatig vast inkomen, pensioen enz. Zoo'n uiting demonstreert een -totaal ver keerd inzicht. In de vrije maatschappij heeft men ook de kans om groote winsten te maken. Het -nationaal vermogen is in de oorlogsjaren toegenomen van 5 milliard op 13 milliard, dat zegt nog al iets. In de dagen der hoog-conjunc- ■tuur hebben deze menschen geprofiteerd, ter wijl wij altijd achteraan kwamen. De ambte naar heeft recht op een behoorlijk loon, dat niet afhankelijk mag zijn van eèn staatsbegrooting. Van 1914—1918 hebben wij gestreden voor een duurtetoeslag. In 1918 ontstond de „bib- ber-democratie" en kwamen de ministers zelf vertellen aan het publiek, dat we met versnel den pas hervormingen moesten krijgen. Het geld kwam er niet op aan, zei mr. Dresselhuys. Wat heeft dit kort geduurd! Wij hebben heel wat gedaan weten te krijgen, maar toen de goudstroom minderde, kwam de kentering. Al in 1920 -trok de regeering 7 van de, sala rissen af en we kregen de poststaking. Men doet het voorkomen alsof wij niet mee willen dragen, de lasten van het land Wij- zijn bereic het volle pond- voor onze rekening te nemen, maar proportioneel. Is het onze schuld, dat de begrooting niet sluit? Men moet ons aantoonen, dat onze salarissen werkelijk uitsteken boven andere inkomens of dat loónsverlagingen abso luut noodig zijn om de gaafheid van den gulden te handhaven. Maar men toont ons niets aan. Golij-n becijfert een tekort van 140 millioen, zegt-, dat op tal van dingen niet kan worden bezuinigd' en er niets anders overschiet dan salarisvermindering. Er moeten loonen wor den gegeven in overeenstemming met de plaat selijke toestanden, zoo zegt de minister. Maar die hangen meestal af van de plaatselijke orga nisaties. Met één slag wil de min. naar de oude toestanden terug. Is dat nu het werk van zoo'n groot man? Iets als deze regeling had een on dergeschikt ambtenaar van het departement ook wel kunnen ontwerpen. Aan -het kapitaal wil Colijn niet komen en kan hij niet komen, omdat dit de wet verbiedt. Slechts de ambte naars-salarissen worden bij Kon. besluit ge regeld- en daar kan hij aan tornen. Wij erkennen de malaise en de moeilijkhe den van het rijk. Maar een beroep op verlaging der loonen in andere bedrijven gaat vooralsnog niet op, zoolang die loonen nog verre uitsteken boven de onze. Art. 40 moet worden ingetrokken wegens d-en noodtoestand van het rijk, zegt de min. Waarvoor hebben wij dat artikel dan? Indien het in deze tijden kan worden ^ingetrokken, was dat beele artikel ook niets meer dan volks- verlakkerij, dan bedrog. En dan die mededeehngen, dat de Koningin wat van haar salaris wil laten vallen. Ook meneer Lobman, die schatrijk ls, wil dat wel Als wij het eerst doen. Mooier en grooter ware hun gebaar geweest als zij, zonder daaraan openbaarheid te geven, in- het geheim die be dragen ln de Staatskas hadden gestort, of een oproep in de krant hadden gedaan om vrij willig een deel van -het salaris af te staan aan de schatkist en op die manier hadden getracht de noodige millioenen bijeen te krijgen. Maar er is niets moois ln- om, als het eerst van de kleintjes afgaat, te zeggen: nu zullen wfl ook wat geven! Het ls dezelfde regeering, die In 1918 zoo democratisch deed-, die ons thans dit aandoet. 20 Jaar hebben wij gestreden voor een rechts positie, en het eenige artikel, dat ons die waar borgt, ontneemt -men ons thans. Na 1920 ls het sergaf gegaan, nadat mijn- en metaalbewer kers hun strijd verloren en nu komen wij- aan de beurt. Minister Van Gijn wilde zoo spoedig moge- Ijk de vakbeweging uit de wereld hebben. H!j wilde ook ln plaats van een progressieve, een degressieve belasting, opdat er kapitaalvorming plaats vlnde en ornaat de kleine inkomens im mers toch worden opgemaakt. Maar inderdaad zouden wij ook aan d-le kapitaalvorming wel willen- meaewerken. Ieder schreeuwt om be zuiniging, maar men wil1 altijd' -bij een ander en nooit bij zichzelf halen. -Spr. behandelt de toestanden van vroeger, Eerst ln 1874 kwam de wet op de bescherming in fabrieken. Men wil -nu weer naar die oude toestanden van vroeger terug in plaats, dat het schaamrood naar dé wangen stijgt over die vroegere wantoestanden. Spr. behandelt-een artikel, in een plaatselijk blad („Het Licht"?) verschenen en hekelt fel de daarin gevoerde tactiek om verdeeldheid te brengen. Juist deze menschen, die zoo hard nekkig vasthouden aan hun eigen, moderne organisatie, zijn de sta-in-den-weg voor onze eenheid. Zij -begrijpen niet of willen niet zien, dat in ons landje, met zijn vele politieke par tijen, het onmogélijijk is een speciaal socialis tische organisatie te krijgen. Het is verkeerd politiek en vakbeweging aan elkander te kop pelen. En- het is misdadig dergelijke artikelen te publiceeren. Spr. komt nu op de inkomens van de groote fabrikanten. Enkelen hunner hebben fraaie theorieën, zoo de jonge Regout, die in een academisch proefschrift het reserveeren van een deel der winst bepleit, dat dienen moet in tijdén van werkloosheid de arbeiders te onder steunen. Maar zijn vader denkt er niet aan dit in te voeren. Terug naar 1914, zoo mogelijk nog verder! Dat is hun leus. En Sterk zegt het onomwonden: het wordt niet weer goed alvo rens wij tot die toestanden terug zijn- gekeerd. Dit is klassenstrijd, zeer zeker. Die is er en men kan hem niet wegredeneeren. Wij laten art. 40 niet los, tenzij de regeering een andëre weg inslaat. Een regeering, die zoo met geld smijt als de tegenwoordige (allerlei dure huizenspeculatie, enz.), -heeft niet het recht om eenzijdig ons ons loon af te nemen. Als de regeering kan aantoonen, dat wij boven het niveau staan, zullen wij afstand doen van art. 40. Zelfs bij een loonsverlaging van 10 zijn wij er al- slechter aan toe dan- in 1914, ter wijl de doorsneê-Nederlander dat niet ia Inte gendeel. En bij1 die 10 blijft het nog niet. Welk een theorie: omdiat heit nationaal inkomen is gedaald, moeten onze loonen omlaag. Laat men liever het doorsnee-inkomen eens nagaan. Willen wij niet slachtoffer worden van de regeering, dan moeten wij ons sterk maken. Ook de socialistische eenheid kan men ons den eersten tijd niet brengen. Laat men dus vor men één neutrale eenheid, waarin plaats is voor godsdienstigen en anti-godsdi-enstigen, voor socialisten en niet-socialisten. Wij weige ren een sluitpost te worden van dé begrooting. -Spr. wekt aan het einde de aanwezigen op, de nietraangeslot-enen te bewerken. Alleen als wij de macht hebben om te zorgen voor een behoorlijk Toon, kunnen wij- dat op niveau hou den. „Een man een man, een woord een woord". Gansch de moraliteit van- ons land ligt in die versregels opgesloten. Aan u de daad om dit te handhaven. Van dé gelegenheid tot gedachten wisseling werd geen gebruik gemaakt. Bij acclamatie werd de volgende motie aangenomen, die aan de regeering zal worden verzonden: De vergadering, uitgeschreven door het Comité van Neutraal Overheidspersoneel te Helder, bijeen op 11 October 1923, gehoord de besprekingen over de voorne mens der Regeering inzake salaris-vermin dering der Rijksambtenaren en verhooging van de uitgaven voor leger en vloot; is van meening, dat het budgetair even wicht dient te worden hersteld' door bezui niging op de uitgaven van alle departemen ten en het instellen van belastingen naar draagkracht voor alle Nederlanders, doch niet door heffing van een- vijfde penning ul-tslui tend .van de ambtenaren; brengt in herinnering, dat, terwijl de sala rissen in het Bezoldigingsbesluit genoemd, gebaseerd zijn op premievrij pensioen, door de Rijksambtenaren reeds sedert 1 Januari 1928 81/» wegens pensioenstorting wordt betaald; protesteert met klem tegen elke nieuwe salarlsverminderlng; eischt van de Regeering, dat zij haar een maal gegeven woord (artikel 40) -gestand zal doen; spreekt de stellige verwachting uit, dat de Volksvertegenwoordiging het plegen van woordbreuk jegens de ambtenaren zal we ten te voorkomen; en gast over tot de orde van den dag. N. V. Prtncesse-TooneeL Het gezelschapje, waarmede de heer Oor Ruys naar Helder kwam om in Casino het successtuk „Moritz Marx" te Spelen, heeft het niet bijzonder getroffen: halfvol was d!e zaal gisterenavond. Aan het zeer slechte weer lag dit niet, omdat die meeste plaatsen bij zoo'n gelegenheid ln vóórveerkoop worden genomen. - Verdiende het gezelschapje ter waren slechts vier spelers, die in dit stuk optra den), beter? Ja, en neen. Een heéd sterk stuk s het niet; het eerste bedrijf is nogal lang dradig en men weet geruimen tijd niet wat er nu eigenlijk van worden moet. En de >eurs-apeoulaties, dia erin behandeld wor den, zijn voor het niet ter zake kundige pu bliek vrfj ingewikkeld, en daar het heele stuk hier om draait, vreezen wij, dat menig een de clou ervan niet zal begrijpen. Het -gezelschapje waar de heer Ruys mee reist, is met uitzondering van Jan Waart», nogal zwak. Dit betreft dus de personen van Nora de Vos en Jan O. de Vos Jr., die in me nig opzicht niet tegen hun rol opgewassen waren en om die vele chijhtjes van den ver- jood schten Ruys even smakelijk lachten als het publiek. Het stuk wordt dia® ook door Oor Ruys gedragen; hij heeft voor deze rot vele uitstekende eigenschappen, al speelt zijn zucht tot charg hem nu -en dan par- parten. Ruys bewees zijn uitstekende capar citeiten van tooneelsp-eler in weerwil van de neiging tot het grotesk-komische nu en dan. En met Jan Waarts als Mosch tezamen vormde hij een prachtig duo, dat het pu bliek zeer vermaakte. Alleen om dit prachtige spel verdiende het gezelschapje dus beter dan het gisteren avond, bij de opening van het speelseizoen, kreeg: een volle zaak Het aanwezige publiek toonde zich enthousiast en uitte dit in het aanbieden eener prachtige mand met bloe- men aan den heer Ruya De Schilderijen-tentoonstelling. Niettegenstaande het slechte weer, dat velen van uitgaan weerhield, mocht de tentoonstel ling zich gisterenavond in vrij groote belang stelling verheugen. Heden is de tentoonstelling geopend tot 5 uur, Zondag van 103 uur, ter wijl zij Maandag weder geopend zal zijn van 105 en van 7 tot half tien. Wij willen onze lezers nogmaals opwekken een bezoek aan deze expositie te brengen. Het is de moeite waard, en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat zij, die dé expositie reeds bezochten, anderen er toe zullen brengen hun voorbeeld te volgen. Voor den Ihitiemen Kunstavond (zie adver tentie in dit nummer) zijn thans reeds kaarten verkrijgbaar bij de heeren Polak, „Musis 8a- crum", ƒ1.50. Dubbelmannen-kwartet „Inter Nos". Mildred Wellerson. Het door bovengenoemd- kwartet te geven jaarlijksch concert is -thans vastgesteld op Woensdag 24 October. Kan „Inter Nos" zich- steeds verheugen in medewerking van uitmuntende solisten (ge tuige het optreden van den beroemden Austra liër Percy Grainger op haar laatste concert), ook thans heeft zij zich de medewerking ver zekerd van een nu reeds internationaal ver maarde artiste, de jeugdige violonoel-virtuose Mildred Wellerson. Overal waar deze 14-jarige artiste optreedt is men opgetogen over sentiment, loonvor ming'en feillooze techniek dezer .celliste. De volgende week zullen wij eend-ge kritie ken- opnemen. Midden volgende week vangt de kaartverkoop aan. De entréeprijzen zijn volgens devies van „Inter Nos": „kunst aan allen", wederom laag gesteldi Men raadplege daaromtrent biljetten en ad vertentie. Lezing ds. Schermerhorn. In ons vorig nummer verwegen wfj naar de advertentie omtrent de voordracht van „De Godlzoeker", welke door ds. Schermerhorn a.a Woensdag 17 October zal warden gehou den. Bedoelde advertentie la evenwel ln het nummer van heden opgenomen. Behalve op 17 Ootober heeft de Vereenlging „De Dageraad" de volgende data voor vergade ringen vastgelegd: 16 Nov., 14 Deo„ 18 Jan., 1 Febr., 8 Febr. en 14 Maart. Herst Ev. Luth. Jongellngsvereenlglng „Een ls uw Meester". Bovengenoemde JongeUngsrverem. houdt ter gelegenheid'va® haar 82-jarig bestaan een openbare feestvergadering_ op morgen avond 7 uur 1® de Luthersche Kerk Weezen- straat. De predikant der Gemeente, Ds. K. H. Wallien zal een feestrede uitspreken, ter wijl verder medewerking is verkregen van den heer O. Abbenes, bariton, en een zestal dames en heeren musici. De toegang tot deze vergadering is geheel vrij. Voor veridere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Collecte Roode Kruis. Binnenkort vangt het Roode Kruis rijn jaarlijksche nationale collecte aan. Va® ae ten vorigen jare aldus ontvangen geï-L® zijn belangrijke bedragen bestemd voor andere nuttige vereenigingen, als het Groene Kruis, het witte Kruis en het Wlt-Gele Kruis. Vor der werd een begin van uitvoering gemaakt met de oprichting van nieuwe ziekenhuizen, en werden afdeeSlngtn gesteund. Dit jaar wil d-e vereen, allereerst trachten haar ledental uit te breiden, verder haar transportoolonnes ■uitbreiden, meer inrichtingen tot stand brengen voor ziekenverpleging op allerlei gebied, ook de jeugdbeweging ontwikkelen, JURGENS7 LANTA i

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5