GARAGfwT PRINS, Beschikbaar Luxe Automobielen. Eerste Blad. KANAALWEG 89 - HELDER. Kilometertarief 25, 35, 40 ct., N r. 5778 DINSDAG 16 OCTOBER 1923 51e JAARGANG Licht op voor auto's fietsen: HET FEUILLETON Is op pag van dit blad opgenomen. BUITENLAND. DUITSOHLAND EN DE GEALLIEERDEN Londen, -15 Oct. Een telegram uit Parijs meldt, dat men daar in de pers en regeerings- kringen het besluit om het Belgische plan door de commissie van herstel te doen onderzoeken* vrijwel zonder commentaar laat Het plan, beoogt het aanwijzen van sommige bronnen van inkomsten van Duitschland en die op brengsten van zekere in Duitschland in het leven te roepen monopolies ten behoeve van die schadeloosstellingen alsmede het vesti gen van een hypotheek ter hoogte van een nader te bepalen bedrag op de Duitsche in dustrie. Het totaal bedtrag van de Duitsche schul den wordt gesteld op 60 milliard goudmark, het maximum genoemd in do voorstellen, welke Bonar Law in \Januari. jj. te Parijs deed. Op een basis van 6 rente ©n stortingen in het amortisatie-fonds ter delging van de Duitsche schuld, zullen jaarlijks 3 milliard goudmark worden vereischt. De beginselen van het plan, namelijk commercialisatie van de Duitsche verplichtingen en uitbreiding van de garantie's beschouwt men als gezond. Wel ge looft men, dat het bedrag van honderd1 millioen pond 's jaars na al het gebeurde te groot zal blijken. Poincaré's bezwaar echter dat het niets stipuleert aangaande de handhaving en exploi tatie der onder onmiddellijk geallieerde controle staande zoogenaamde plaatselijke productieve panden in het Roer- en Rijngebied vormt een ernstige belemmering voor het totstandkomen van eenig resultaat. Ook is het plan niet vol ledig genoeg. Het handelt niet over de stabili seering van het Duitsche muntwezen, noch over de kwestie van een moratorium. Toch grijpt men zich hier, zij het zonder conige levendigheid, als een heel klein kansje dat men in het Belgische plan een uitgangspunt voor een eindelijke regeling kan vinden, eraan vast. Vooral hoopt men, dat na de overwinning van Stresemann in den rijksdag Poincaré niet lan ger de houding zal innemen, die voor den kan selier het welslagen van zijn politiek onmogelijk maakt. Hooggespannen zijn de verwachtingen in ieder geval niet De regeermgen van1 Engeland, Frankrijk en ïtaliö hebben hot voorstel dor Belgische regeering, dat ©en door haar opgeworpen plan tot het verkrijgen van betaling in geld van Duitschland ter onderzoek aan dl© Oom- missie van Herstel wordt voorgesteld, aan vaard. DUITSOHLAND. De machtigingswet In Duitschland aangenomen. Zooals te verwachten was bestond er Vrij dag voor de bijeenkomst van den rijksdag, die over het lot van de machtigingswet en daarmee over het lot van het parlement zeif moest beslissen, een buitengewoon groote be langstelling. Voor het gebouw stonden bon- derden nieuwsgierigen, die tevergeefs had den getracht een plaatsje op de tribune te veroveren. t Toen om kwart over 1 de bel luDddie, stroom de de vergaderzaal dadelijk voL De publieke tribunes waren overvol. Ook in de diplo matenloge was geen plaatsje onbezet. De ooanmunist Stoejaker wil als eerste punt een bespreking over den toesband van de werkloozen in het bezette gebied. HU maakt van de gelegenheid gebruik om geweldig te schelden op de industrieelen, die met behiulp van de Fr arische bajonetten de Duitsche ar beiders willen onderdrukken. Stoecker, die erg nerveus is, schreeuwt luid, slaat op zijn lessenaar en richt zich tot den rijkskanselier, die rustig toehoort. Het voorstel wordt tengevolge van protes ten der Duitsch-nationalen verworpen. Een zelfde lot ondergaat ©en voorstel van den communist Koenen om opheffing van het verbod van verschillende communistisch© bladen. Tenslotte zal, nadat Ledebour verdaging der stemming vroeg, die beslissing vallen. Bij zitten en opstaan wordt eerst de con siderans en de titel van het wetsontwerp aangenomen. De stemming over die wet zelf geschiedt hoofdelijk. De Duitschrnationalen en communisten verlaten die zaal. De boden gaan met de stem bussen rónd. Men ziet, dat de afgevaardigr ddn Stinnes en1 Quaatz van de Duitsche volks partij blauwe briefjes afgeven, wat beteie- kernt, dat zij zich onthouden. De Welfeu en de Beieren stemimien tegen. Enkele sociaal democraten onthouden zich eveneens. Tien minuten voor twee deelt de voorzitter het re sultaat mede: 347 afgevaardigden hebben aan de stemming deelgenomen, dus 41 meer dan volgens de grondwet vereischt was. Voor de wet zijn 316 stemmen, tegen de wet 24 stemmen uitgebracht, terwijl 7 afgevaar digden zich hebben onthouden. Luid applaus bij de coalitiepartijen. Protesten bij d e oom- munlsten die imfcusschen weer in de zaal zijn verschenen. Enkele afgevaardigden en mi nisters dlrukken Stressemanm de hand. Terwijl de vergaderzaal leeg loopt, legt FroeTilich nog namens de wmmnnisfcen een verklaring af, die als een protest tegen die wet dient te worden beschouwd. Het rumoer in het Huis is zoo groot, dat haast niemand een woord verstaat. Te midden van het algemeene rumoer Sluit Loebe de vergadering. Hot Huis gaat xnet vtacanMe. en heeft de machtigingswet goedgekeurd. Preger, de Beiersche gezant, verklaarde, dat Beieren bij ziju afwijzend standpunt bleef, maar met het oog op den toestand van ver zet afzag. SeUmaiin, de rijksminister van Binneniandsche zaken, verklaarde dat de re geering voordat zij belangrijke besluiten op grond van deze wet nemen zou, ook de be trokken rijksdagcommissies hoeren zal. Na de door den Rijksdag aan de Rijksre- geerimg verleende buitengewone volmachten zijn de door het kabinet reeds voorbereide maatregelen met bekwamen spoed bekend gemaakt In die eerste plaats zullen buitengewoon torachtige maatregelen op oeoondmisch en financieel gebied worden getroffen. Voorts wil de regeering een meedoogenloozen-strijd voeren tegen den woeker en fcettinghandeL Gisteren heeft het kabinet een definitief be sluit inzake het vraagistuk van de muntsoort genomen. De nieuw© rente-mark zal echter niet het karakter dragen van wettig betaalmiddel, wel zal zij door de autoriteiten in betaling wor den aangenomen. Officieel betaalmiddel blijft die papiermark. Men denkt hierdoor te berei ken, dat het nieuwe betalta'gismididel niet meer onderhevig zal zijn aan de schomme lingen van den dollar. Een andere wijziging in hiet ontwerp is, dat in plaats van de geld bank de rentebank de centrale zal zijh. Deze bank zal een kapitaal van 3.2 mil-' lioen goudmtark hebben, terwijl tot een zelfde bedrag rentebrieven zullen worden .uitgege ven van 600 goudmark, dioden grondslag zul len vormen voor de uit te geven betalings middelen. Men hoopt, diat tot het drukken >an de nieuwe biljetten zeer spoedig zal worden •overgegaan. De herdruk van papiermiarken zal worden stopgezet. De minister van Verkeer heeft den spoor wegarbeiders in het bezette gebied de vrij heid gegeven, voor de Fransoh-Belgische re gie te werken .en een oproep tot hen gericht, om zich op 17 dezer ter hervatting van het werk bij die regie aan te melden en den ge vorderden diensteen af te leggen, nu de lei der der regie opetnlijk heeft verklaard, dat de eed door het Duitsche spoorwegpersoneel af te leggen slechts betrekking heeft op dienstaangelegenheden. De achtnrendag lm Duitschland. De Rijksminister van Arbeid deelt thans het volgende mede over het op de overeen stemming van de coalitie-partijen berusten de ontwerp van een als voorloopig aange kondigde wet op den arbeidstijd: Principieel zal aan den achturendag en de 48-urige werkweek worden vastgehouden. Den werkgevers zal echter in verband met de conjunctuur de mogelijkheid gegeven worden op een bepaald aantal dagen meer arbeid te doen verrichten. Ook voor de gevallen, waarin de arbeiders zich geruimen tijd slechts voor den arbeid gereed hebben te houden, ligt een meer dan achturige arbeidsdag in de bedoeling. Uitzonderingen op den achturendag zijn mogelijk, door een tarieiovereenkomst of, in geval om de een of andere reden een tariefovereenkomst niet mogelijk zou blijken en aan den anderen kant de economische noodzakelijkheid tot een verlenging van den arbeidstijd mocht bestaan door een ingrijpen van het gezag. In ieder geval echter zal de achturendag gehandhaafd worden in die bedrijven, waar de arbeiders in buitengewone mate zijn blootgesteld aan den invloed van hitte, stof en gassen. Ook voor mijnen blijft de acht urendag bestaan. Biljetten van 50 milliard. Naar uit Berlijn wordt medegedeeld, zijn thans reeds biljetten van 50 milliard in de maak, die zoodra ze klaar zijn, in omloop zullen worden gebracht. Vóór Woensdag zullen de biljetten van 50 milliard worden uitgegeven. De duurterelletjes in Duitschland. Zaterdagavond was het te Dusseldorp een geweldige janboel, die met plundering en ge vechten gepaard ging. Zondag is het de politie gelukt nieuwe pogingen tot plundering in de kiem te verstikken. Maandagochtend vroeg wemelden de straten al van werkloozen en andere betoogers, die ook hier en daar weder aan het glunderen sloegen, ondanks de krachtige pogingen der inmiddels met brandweerlieden versterkte politie om zulks te beletten- Tot dusver zijn een 150 plunderaars ingere kend. 1 1 De schade, biji de relletjes van Vrijdag en Zaterdag aangericht, bedraagt verscheidene billioenen mark. Er zijn 200 winkels leegge plunderd. De politie heeft herhaaldelijk tegen plunde raars en betoogers van haar wapens gebruik moeten maken. Bij deze botsingen zijn tal van gewonden gevallen!. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl." gemeld: Op het bericht van de daling van den dollar Maandag drie milliard mark stroomde het publiek naar de markt, in de veronderstelling, dat de prijzen gedaald waren, hetgeen natuur lijk niet het geval was. Alleen margarine was in prijs gedaald tot 800 millioen k 1 milliard. Zeer verrast was men door het feit, dat er Maandag voor het eerst weer na drie weken boter verkrijgbaar was. De prijs schommelde tusschen 2 en 2.3 milliard per pondj, welke prijs veel hooger is dan de wereldmarktprijs. Op de vleeschmarkt blijven de prijzen stij gen* soms met 100 tegelijk. Zoowel te Berlijn als in vele andere plaatsen des Rijks hadden ook Maandag weder duurte- opstootjes en plunderingen plaats. Te Berlijn werden met name in de arbeiderswijken in het N. en hot O. vele broodwinkels leeggeroofd. Ook te Keulen,Neustadt in de Haardt, Brunswijk en Leipzig werd1 wederom geplun derd Te Leipzig namen de excessen een groo- ten omvang aan. Toen de politie de plundering der centrale markthal had verhinderd thok een groote menigte werkloozen naar het centrum der stad, waar vele levensmiddelenzaken ge plunderd en verwoest werden. Maandagmiddag waren alle levensmiddelenzaken te Leipzig gesloten. Ingezonden mededeeUwg. 1ELEF00N 179. bij grootere afstanden aanmerkelijke korting. Stadstarief f 1.50 en f 2.00 per rit. Visite-rijden f 4.00 per uur. Trouwrijden f 7.50 per auto (wachten inbegrepen) Uitsluitend eerste klas wagens. De Duitsche munt Het rijkskabinet heeft Maandag besloten een, miuntbank op te richten. Het papieren geld blijft wettelijk betaalmiddel, doch de uit gifte van nieuw papieren geld zal worden ge staakt Aan het hoofd van de nieuwe bank zal een raad van beheer van 20 leden worden geplaatst UIT HET BEZETTE GEBIED. De hervatting van het werk In het Roer gebied gaat met vele moeilijkheden gepaard. Vele bedrijven verkeeren in de onmogelijk heid hunne arbeiders te betalen. Aan den an dieren kant blijkven bestellingen uit De ijzer- industrie heeft de werktijd voor deze week tot 24 uur verkort De loonen die over het eind der vorige week uitbetaald waren liepen van 600 mil lioen tot 1.2 miljard, hetgeen, niet in ver houding staat tot de geweldige prijsstijging. Hierdoor ontstond groote ontevredenheid. Troepen van 50 of 100 man stroopten in den omtrek van Essen de velden at TeGeisèn- kinchen en Oberhaiusen ging de menigte tot plundering van winkels over. Ook te Dussel- dorf kwam het Zaterdag tot ongeregeldhe den die den geheeletn dag voortduurden. In de warenhuizen werden ld gedingstukken en schoenen gestolen. Te Mainz wilden separatistlsten van de on rust gebruik maken omu het raadhuis te be stormen. De aanval werd door de politie af geslagen. Aan beide zijden werd geschoten waardoor velen gekwetst werden. ENGELAND. De minister voor volksgezondheid Sir William Joynson Hicks heeft een deputatie uit Barrow ontvangen en met haar over den toestand van de werkloosheid in die stad gesproken. Het grootste gedeelte van de bevolking is direct of indirect betrokken bij het gebrek aan werk op de groote wapen fabrieken van Vickers. In plaats van werk te verschaffen aan 17.000 man zooals voor den oorlog, werken er thans bij Vickers slechts 4500 arbeiders. Joynson Hicks merkte op, dat om de zaak in het kort samen te vatten gezegd kon worden, dat Barrow gedood was door de ontwapeningsovereenkomst van Washington. Hij sprak de hoop uit, dat de fabriek weer werk voor handel zou kunnen vinden in de toekomst in plaats van het werk aan wapen tuig en in dit verband meende hij, dat er wellicht spoedig over het geheele land wer ken op het gebied van ijzerconstructie zou den worden ondernomen, die arbeid zouden verschaffen in de ijzer- en de staalindustrieën. Hij sprak over de verschillende middelen die de regeering van plan was toe te passen om te zorgen dat orders voor de verschil lende iiïdustrieën binnenslands worden ge plaatst en hoopte dat de verklaring eerstdaags door den eersten minister af te leggen, op den toestand een hoopgevender kijk zou geven dan in den laatsten tijd het geval is geweest. Storm. Over den storm van Vrijdag wordt nog gemeld: Vrijdag heeft tijdens een hevigen storm een geweldige golf een wagon ver brijzeld van een militairen trein, die te Dover op het marine-hoofd stond. Vijf soldaten braken daarbij armen of beenen. Drie ver keeren er in een ernstigen toestand. Een schip met troepen van den Rijn te- rugkeerende, dat van Oostende kwam, moest evenals de Fransche postboot Inficta uren lang' buiten de haven blijven. De Zuidertoren met de daaraan belenden de muren van hot kasteel van Sandgate te Folkestone werd door den wind vernield, en de ladingssteiger werd beschadigd. Het havenspoorlijntje te Folkestone is wegge slagen. Te Brighton is de electrische spoor, die langs de kust loopt, gedeeltelijk vernield. In Londen heeft het 16 uren achter elkaar gestortregend. OOSTENRIJK. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft men daar aan het Zuiderstation diefstal-op groote schaal van buitenlandsche aangeteekende brie ven ontdekt. Deze diefstallen blijken reeds se dert jaren gepleegd te zijn en loopen over zeer groote bedragen. Er zijn reeds dertig beambten in hechtenis genomen. ITALIË. Bomaanslag. Zaterdagavond tegen 10 uur werden drie bommen geworpen op het bureau van die „Corriere della 8era>', te Milaan. Een dezer drie bommen ontplofte op het diak van hot gebouw en. beschadigde dit ern stig, terwijl door den hevigien druk nagenoeg ale ruiten van het gaboiuw sprongen. Per ITALIË EN Gï «LAND. Het „Journal der Débats" is niet te spreken over de wijze, waarop het resultaat van de in- tergeallieerde commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar den moord op de Italiaan- sche missie, wordt „weggemoffeld". Eenerzijds wordt gemeld, dat de oommissie haar onder zoek heeft voltooid en is teruggeroepen, ander zijds dat de op eigen gelegenheid door de Grieksche regeering ingesteld1 onderzoek aan hot licht heeft gebracht, dat de moordenaars Albaneezen waren, wier namen men kent, zoodat de regeering te Athene dus vrijuit gaat. Pierre Bernus, die de aangelegenheid in het „Journal des Débats" bespreekt, herinnert er aan, dat het eind September door de geallieerde commissarissen opgesteld rapport aantoonde, dat alle leden, behalve de Italiaansche gedele geerde, de veronderstelling aanvaardden, dat het een Albaneesche wraakneming op generaal Tellini gold. Indien zij van oordeel zouden zijn veranderd, zou dit wel aanstonds zijn uitgeba zuind, daar de Italiaansche regeering er alle belatig bij1 had1 om te bewijzen, dat zij zioh niet vergist heeft met te verklaren, dat de moorde naars, Grieken waren, terwijl de Raad van Ge zanten toch gaarne achteraf het besluit had willen rechtvaardigen, waarbij hij den 26 Sep tember Griekenland veroordeelde aan< Italië een bedrag van 50 millioen lire uit te betalen. Bernus dringt er dan ook op aan, dat het rapport der enquête-commissie zal worden ge publiceerd. Het zou niet toelaatbaar zijn, dat men om deze of gene reden de resultaten zou verzwijgen van een onderzoek naar een ge beurtenis, die Mussolini het voorwendsel tot de bezetting van Korfoe verschafte. ZWITSERLAND. Het proces tegen de moordenaars vaan WorofskL Bijna 100 getuigen gedagvaard. Voor het op 5 November te Genève aan vangende proces in zake den moord op den Russischen gedelegeerde Worofsöd, zijn bij na honderd getuigen gedagvaard. Onder hen bevindt zich ook een Amerikaan, die ge- va ard is door dien verdediger van den moor denaar, die speciaal voor deze aangelegens heid uit Washington ia gekomen. Voorts be- hooren hiertoe tal van vertegenwoordigers dar Russische aristocratie. Men verwacht, dat het proces dagen zal duren. SPANJE. Het vonnis ln het moordproces-Data Het vonnis in het proces-dato, waarbij de beide beklaagden Maten eo Nioolau ter dood zijn veroordeeld, maakt een verrassenden en hoogst pijnlijken indruk als men leest, wat de Madridsche „Temps''-correspondent, die de behandeling heeft bijgewoond, vóór de uitspraak schreef. De schuld van bedde mannen, aldus de oorrespondent, is bij de openbare behande ling niet op iafdoende wij'ze gebleken. De haast, waarmede het militaire direc toire de assdssenhoven heeft gesupprimeerd, heeft de beklaagden voor een1 uitzonderings- rechtbank gebracht, die niet bevoegd was, en men kan, zonder vrees te worden tegen gesproken, zeggen, dat >bjj gebrek aan be wijzen een jury rich zou onthouden hebben van elke uitspraak, die tot de doodstraf zou kunnen leiden. De getuigenverklaringen charge waren zoo onbeteekend, dat de verdedigers er van af zagen de getuigen h décharge te doen hooren. Toen de verdediger rijn pleidooi beëin digd had en ten slotte de rechtbank bezwoer niet een dier rechterlijke dwalingen te be gaan, welke de magistratuur bezoedelen, spuwde de ambtenaar van het 031. op den grond en mompelde, verstaanbaar genoeg voor het publiek: Qu© aaco (hoe walgelijk)! Een betoogiing die niet naliet een slechten indruk op het publiek te maken. De „Humiaiiité", die het vonnis bespreekt, oonstateert, dat dit een politiek vonnis ie: Primo de Rtvera acht het noodig zich ge vreesd te maken om te kunnen regeeren. ROEMENIE. Volgens berichten! uit Boekarest ontwik kelt het rooverwezen in Roemenië zich over het geheele land meer en meer. Op dén straatweg ChotinNowoseihetea werd een post overvallen en 0 millioen ley geroofd. Een soldaat, die de postwagen begeleidde, werd doodgeschoten; een ondiere gewond. Een rooversben.de onder leiding van den vroegeren Russischen kolonel Protoop Horo- dewski werd door de gendarmerie na een bloedig gevecht onschadelijk gemaakt Kolo nel Horodiewski werld door een handgranaat gedood, zijn broer en een gedeelte van de bende neergeschoten of gevangen genomen. Mem vond in. het kaanp der roovers in he; plaatsje Janoutz bij Choting 40 kilo dyna miet een 'groote hoeveelheid handgranaten en geweren. POLEN. Ontploffing te Warschau. Zaterdagochtend om negen uur heeft er, volgens een draadloos-telegrafisch bericht uit Warschau, een ontploffing plaats gehad in een kruitfabriek in de Citadel. Omi twaalf uur telde men 28 dood en, 48 zwaar gekwets ten en 110 licht gekwetsten. Latere berichten maken melding van 200 dooden en 5500 gewonden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de ont ploffing opzettelijk is veroorzaakt De hoe veelheid kruit die ontploft is bedroeg onge veer 2000 ton. Er hebben reed* vele arresta- Ml» plaat» gehad. De Poolsche ministerraad hield een bui tengewone zitting, waarin een oproep aan het volk werd vastgesteld. Ingezonden mededeellnp Het la niet allee QOUD w- llnkt. WASCHOLINE ZEEP! EDER Bij elke 8 pakjes Wascholine geven wij gratis een PRACHTIG THEELEPELTJE, dat een waarde heeft van DERTIG CENT. WASCHOLINEFABRIEK AMERSFOORT. zegd, Jheeft het kruitmagazijn ia de citadel van Warschau ln de lucht doen vliegen en het is Slechts aan een gelukkig toeval te dan ken, dat deze ontploffing slechts een deel der mumitiemagarij nen heeft getroffen en dat daardoor niet ontelbare mensohenlevens ver loren zijn gegaan. De ontploffing wijst erop, hoe onbarmhar tig de strijd tegen' Polen als Staat gevoerd wordt. De oproep maant de bevolking voorts aan de rust en orde te bewaren, en eindigt xnet de woorden: „De ure van ernstige afrekening met zijn vijanden is voor Polen gekomen". RUSLAND. Een concentratiekamp op een eiland in de Witte Zee. De „Peuple" (Belgische) ipublic. twee brie ven één van een der 87 revolut.socialisten, die door de Russische regeering gevangen werden genomen, en thans naar een der eilanden in de Witte Zee, 800 K.M. van Archangel, zijn verbannen, en een anderen van iemand uit Rusland, die met de toe standen aldaar goed op de hoogte is. De eerste brief was gericht aan het pocia- listencongres te Hamburg. Daarin lezen wij, dat de Sovjet-regeering in het hooge Noor den een gevangeniskamp heeft ingericht, waar zij revolutionair-socialisten gevangen houdt. Deze gevangenen léven daar ver ver wijderd van de bewoonde wereld en versto ken van elke verzorging, zoodat maar weinigen deze gevangenschap zullen over leven. De schrijver van den anderen brief, uit Moskou, vertelt dat de rev.-socialistische gevangenen uit de verschillende gevange nissen nu naar het Solofsky-eiland in de Witte Zee zijn gebracht. Zij wonen in een klooster, dat midden op het eiland is gebouwd. Daar zijn 200 socialisten en anarchisten bij een, in een gebouw bestemd voor 70 personen. De zieken en krankzinnigen want som mige gevangenen zijn krankzinnig geworden krijgen geen medische hulp en leven in imeensohappelijke kamers. Het wordt niet toegestaan, dat zij naar het vaderland worden overgebracht. De bewaking en de admini stratie van deze verbannen revolutionair- socialiBten zijn toevertrouwd aan personen, die wegens gewone misdaden veroordeeld zijn. Ook de doctoren zijn wegens een of ander misdrijf veroordeeld; veel kennis be zitten zij ook niet. Het verschrikkelijkste is, dat door den vorst binnen enkele weken het verkeer met het vasteland geheel verbroken zal zijn en men van elk bericht der gevangenen zal zijn verstoken. Ontploffing te Moekou. Vrijdagmiddag heeft ten huize van den wapenhandelaar Tichotnik te Moskou, tenge volge van zelfontbranding van kruit een ernstige ontploffing plaats gevonden. Het huis is zwaar beschadigd. Er zijn reeds drie lijken geborgen. TURKIJE. Een verbond met Italië, Bulgarije en Albanië? Groote belangstelling is volgens den corres pondent van de „Times" te Konstantinopel ge wekt door een bericht in de „Tanin" omtrent een bijeenkomst, spoedig in een of andere Ita liaansche stad te houden tusschen vertegen woordigers van Italië, Turkije, Bulgarije en Albanië, teneinde de wederzijdsch© belangen dezer mogendheden te regelen. Met dit bericht wordt een reis van graaf Caprini naar Angora in verband gebracht. Angora hoofdstad van Turkije. .'De Nationale Vergadering van Angora heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij Angora tot hoofdstad van Turkije wordt gemaakt. I JAPAN. Een vulkaan ln actie. Een op 27 mjjl ten Oosten van Koemamota gelegen vulkaan, een der grootste van de we reld, is reeds verscheidene dagen ln actie. Vol gens den correspondent van de te Tokio ver schijnende „Asahi" vallen er groote aschregena op de omliggende dorpen. De gevolgen van de aardbeving. Over de beteekenis voor den handel van de jongste aardbeving in Japan ontleent „Han delsberichten1" aan buitenlandsche bronnen: Uit mededeelingen van verschillende kanten blijkt o. a., dat het meerendeel der binnenland- sche industrie ongedeerd1 is gebleven, hetgeen tengevolge heeft, dat -er geen noemenswaardig nadeel Is toegebracht aan Japan's crediet. Het land zal feitelijk evenveel zijde, thee en kamfer produoeeren als vóór de ramp en ook de mark ten voor deze en nog andere koopwaren vin den. Het zal dus geen moeilijkheden opleveren, crediet te verkrijgen voor het aanschaffen van Westersche fabrikaten, en men mag dus een verhoogden Invoer verwachten van construc tie-ijzer en -staal, plaatijzer, blik, spoorweg materiaal, machines, timmerhout en talrijke Ingezonden Mededeellnjk COURANT Drasdag 16 Oet5.35 Woensdag 17 5.83 0 De Rijksraad is onmiddellijk ma de ver gadering van den [Rijksdag bijeengekomen (B 80) Te Portsmouth waren de golven zoo hoog, dat de arbeiders in de haven hun toevlucht moesten nemen in verschillende restaurants. soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De redactie van het blad brengt dezen bomaanslag in verband! met een scherp ar tikel, dat gistermorgen in een der fascisti sche bladen, die „Popaio dfltalla" tegen de „Corriere della Sera" voorkwam. •I i r« ui Het onderzoek mar den moord van Jcmtna. Verhelmelljklng der resultaten f „Een misdadige hand'1, zoo wondt o.a. ge- blinkt niet en ia In gebruik tooh GOUD WAARD. Geestelijke en lichamelijke kracht velgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale wer king der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voeden-' bloed te vormen. Allo leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; ln apothe ken en drogistzaken. (12)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1