andere fabrikaten. WatrBdtijulflk zullen de Japansche teekenaars en architecten, door de ervaring geleid, sommige wijzigingen gaan aanbrengen in de wijze van bouwen en het is mogelijk, dat een bouwstijl aal ontstaan, welke het vermijdt gebruik te maken van de zware baksteenen of van natuursteen, zooals dat in de Weetersche wereld sedert eeuwen gebrul kelijk is. In dit verband verdient het echter de aandacht, dat de moderne betonnen gebouwen weerstand boden aan den schok. Zoo is het „Mitsubishi dorp", bestaande uit moderne han delsgebouwen in die nabijheid van het Centraal station, feitelijk geheel intact gebleven. Ook zijn de meeste oudere gebouwen van drie en vier verdiepingen, uit baksteen opgetrokken, gespaard gebleven, evenals de „wolkenkrab bers" van staal en beton, welke na den oorlog zijn gebouwd. Verder is het te voorzien, dat de wijde gas huizen zullen worden gewijzigd, indien zij niet algeheel worden vervangen, immers bij de ver nieling ervan door de aardschokken, lieten zij een groot volume gas ontsnappen, waardoor de branden zeer werden aangewakkerd. Meer eiectrische stroom en minder gas zoowel voor verlichting als voor kracht, schijnt noodzakelijk in de Japansche steden; de gasfabrieken zullen een automatische controle van bet gas moeten invoeren, of zij zullen op grooten afstand van de centra der bevolking moeten worden ge plaatst-, als men ze tenminste nog wil laten bestaan. Verwachten mag men ook, dat men veel meer bluschapparaten, inzonderheid1 brand spuiten, welke geheel op de hoogte van dezen tijd moeten zijn, zal aanschaffen. Omtrent de mogelijke schade, welke toege bracht zou kunnen zijn aan de Japansche pe- troleum-velden, is volgens de „Ohüia Express and Telegraph" nog niets bekend. Wel heeft de petroleumindustrie zeer geleden, doordat zeer groote olievoorraden, verzameld in de -tanks te Tokio, Yokohama en in de plaatsen in den omtrek, zijn vernietigd. Een factor, die waarschijnlijk verscheping van stookolie naar Japan zal verhinderen, is de schade, toegebracht aan de tanks, door het verbranden van den daarin verzamelden voorraad olie. Andere olie kan worden verscheept in vaten of kisten. Dis tributieplaatsen, welke vernield zijn of bescha digd, zullen -moeten worden vervangen. Een stad door een vloedgolf geteisterd. Tokio-, 13 Oct. Donderdag is de stad Fukuye door een vloedgolf geteisterd, waar door zeven personen omkwamen. Meer dan duizend1 huizen en h-onderde visschersbooten werden vernield De gezonken onderzeeër. Tokio, 13 Oct. De nieuwe Japansche on derzeeër No. 70, die verleden jaar Augustus bij het eiland Awasji zonk met 42 koppen, is gelicht en -naar Kobe gesleept. Alle lijken zijn teruggevonden. Een sensationeel moordprocea Te Tofcio is thans een sensationeel moord- proces gaandie. Kapitein Amiakasoe van bet Japansche leger staat voor een krijgsraad terecht wegens het worgen van een vooraan staand socialist, Osoegi geheeten, diens 70- jarige vrouw en diens neef. -Deze drie perso nen werden met andere „gevaarlijke elemen ten'", hoofdzakelijk vooraanstaande leden- van die arbeidersbeweging, onmiddellijk na de aardbeving door de militaire autoriteiten ge arresteerd Hun lijken werden in een put ge vonden. Kapitein Amiakasoe heeft bekend en verklaard!, dat hij! gehandeld! heeft voor het welzijn van Japan in het geloof, dat dege nen, die er zulke gevaarlijke meemingen als Osoegi op na hielden, de veiligheid van den Staat in tijden van rampspoed in gevaar bracht. West en Zuid Amerika zou hierdoor slechts een vleide van- den tijd vorderen, dien1 die stoomschepen noodi-g hebben. De wedstrijd, voor babvvüegtuigen te Lympne. Een ongeluk. De F-ansche bestuurder Alex Maneyro1 steeg Zaterdag op om te trachten het hoogte- record te slaan. Dit gelukte hem schitterend doch op een hoogte van 10.000 voet (plm. 3000 M.) viel het vliegtuig eens klaps met duize lingwekkende vaart naar beneden, en of schoon alle dokters de plaats des onheils haast onmiddellijk bereikten, konden zj slechts den dood van den moedigen vlieger constateeren. Alex Maneyrol was die vlieger, die verleden jaar den vlijvluchtwedsfcrijd zonder motor, waaraan ook Fokker deelnam, won door 8 uur en 22 minuten in de lucht te blijven. Uit Lympne wordt -gemeld, dat men nog gist naar de oorzaak van het ongeluk, waardoor de wakkere Fransche vlieger Maneyrol met zijn glijmotorvliegtuig zoo ongelukkig is komen te vallen, dat hij- het leven verloor. In den loop van de vorige week was er echter reeds kritiek geoefend op den bouw van dat vliegtuig. Offi cieel was erover van gedachten gewisseld1, of men hem zou toestaan te vliegen. Ongelukkig had de twijfel der Engelsche deskundigen aan gaande de sterkte van Maneyrol's vliegtuig tot misverstand aanleiding gegeven, alsof de En- geiscben den Franschman wilden weren. -Maneyrol was Zaterdag opgestegen om het record, dat hij' 's ochtends behaald had, -toen hij een hoogte van 9600 voet bereikte, te ver beteren. Twee Engelsche vliegers hadden- het namelijk dadelijk daarop overtroffen, de vlieg- offici-er Hamersley, die tot ongeveer 12.000 voet, en Piercy, diie tot ongeveer 13.000 voet opsteeg. Maneyrol was nu voornemens geweest op zijn -tweede vlucht van Zaterdag hooger dan 13.000 voet te komen. Alle berichten komen hierin overeen, dat hij bij' den terugkeer van die tweede vlucht van een hoogte van 120 voet met zijn vliegtuig als een steen- neerplofte. Toen hij op den grond lag, had hij ernstige wonden aan het -hoofd en hij- bezweek daaraan binnen enkele minuten. -Londen, 15 -October. Het hoogterecord- in een vliegtuig met -een kleinen motor van den ongelukkig om het leven gekomen Franschen vlieger Maneyrol is verbeterd. Piercy bereikte een hoogte van 13.600 voet en Hamersley 13.000 voet. GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. Teneinde de n-ood-ige -gegevens te kunnen verzamelen voor de vestiging van een -geregel- den iuchtdienst tusschen N-ederlandsch-Oost- Ind-ië en het Moederland, zal 1 April aanstaan de een speciaal daarvoor uitgerust Fokker verkeersvliegtuig van het allernieuwste type starten voor een proefvlucht van Amsterdam naar Batavia. De 15.000 K.M. lange route zal in 16 étappes van één dag worden gevlogen en wel via Praag, Konstantinopel, Aleppo, Dasra, Karachi, Cal- cutta, Rangoon, Bangkok, Sengora Muntok naar Batavia. De langste „non-stop" te vliegen étappe is 1300 K.M. lang, de kortste 650 K.M. Het toestel, dat voor deze belangrijke vlucht zal worden gebruikt, een Fokker F. VII, nadert alreeds zijn voltooiing. Het is -een groote vrij- dragende ééndekker met een 360 P.K. „Rolls- Royce Eagle" motor, een verbeterde uitgave van de Fokker verkeersvliegtuigen F. IV -en F. V; de eerste wereldberoemd door zijn groote onafgebroken duurvlucht van ruim 36 uur en zijm groote overlandvlucht dwars over Amerika van den- Atlantischen tot den Stillen Oceaan, een afstand van 4032 K.M. zonder t-usschen- landing. De Fokker F. V is bekend door zijn succesvolle -vluchten tusschen 'Amsterdam en Moskou. - Een van de zes vliegbooten, bestemd voor d-e kruisers „Java" en „Sumatra" van de Ne derlandsche marine, is reeds naar het vlieg kamp te „Scbellimgwoude" gesleept, teneinde d-e eerste proefvluchten te volbrengen. Het zijn twee-persoons gevechtsviiegbooten van het type Fokker B. II. Het bootsiichaam is geheel uit Duralumin vervaardigd, terwijl de vleugels op grond van jarenlange ervaring in de bekende Fokkertriplex-constructie zijn uit gevoerd. De eerste proefvluchten van deze ma chine, welke uitgerust is met een 360 P.K. „Rolls-Royce Eagle IX" motor, worden door de Marine-autoriteiten met groote belangstel ling tegemoet gezien. Het Duitsche stoomschip „Electra" is met eene lading Fokker-vliegmachines van Amster dam naar Petrograd vertrokken. Berïtfn—Buenos Ayres. Gedurende eenigen tijd worden onderhan delingen gevoerd over de instelling van een vijifdaagschen luchfcdiensfc tusschen Berlijn en Buenos Ayrea Kapitein- Anton Heuman, de commandant van de Z. R.- I. dleelt mede, dat plannen jn overweging zijn, voor den bouw van grootere luchtschepen dan d-e Z. R. L Deze zouden 160 passagiers en post kimmen vervoeren. De verbinding tusschen Centraal Europa en Knoeierijen bij dein bouw van het nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden. Sedert geruimen tijd liepen allerlei geruch ten van malversaties gepleegd bij- den bouw van het nieuw Academisch Ziekenhuis te Le.- den, waarbij opzichters, werklied-en- en leve ranciers zouden betrokken zijn, -tengevolge waarvan ook reeds de Rijksbouwmeester in arrest werd gesteld. Naar het „Hbl." verneemt, is thans op last van de justitie weder een uitgebreid1 politioneel onderzoek aan den gang, waarbij verschillende bij dezen bouw betrokken personen, waaronder ook die reeds -met eervol ontslag den dienst verlieten, onder verhoor worden genomen. De storm. -Het badhotel op Schiermonnikoog gaat door het wegslaan van duinen verloren. Vrij dagmorgen is de westervleugel van het hoofdgebouw naar beneden gestort De hoteldiefstal te Amsterdam. De hoteldief, die in het hotel De Oude Gr,aaf in de Kalverstraat te Amsterdam uit de ja-s van een logeergast een portefeuille met coupons, 400 aan bankpapier, enz. heeft gestolen, is te Delft gearresteerd. Het is J. de V., zoon van den hotelhouder. Hij' stond op het punt, in een autobus Delft te verlar ten. Een gedeelte van het gestolene is in zijn bezit gevonden, en de rest is de politie op het spoor. Na een langdurig verhoor heeft hij voor den commissaris van politie een volledige bekentenis afgelegd. Om de verzekering. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrij dag twee jaar gevangenisstraf geëischt te gen den 38-jarigen schipper A. B., uit Zuid- Beierland, die op 11 Augustus onder Wemei- di-nge zdjm motorschip „Zes Gebroeders", ge- ladien met hooi, in brand zou hebben gesto ken om de verzekeringsgelden te krijgen. Te veel gelachen. Zondagavond tijdiens de voorstelling van „De Koningin van Montmgrtre", in een bios coop te Amsterdam heeft een bezoekster zoo uitbundig gelachen om de komische scènes van 't werk, dat zij plotseling -ongesteld- werid en uit de zaal gebracht moest worden, 's Nachts is d-e toestand zoo verergerd, dat de dame een employé van de Bijenkorf aan de gevolgen daarvan overleden is. Omgeslagen. Vrijdagavond is op de Zuiderzee een met kool beladen motorboot -omgeslagen. De boot was op reis van Broekerbaven naar Amster dam. De beide opvarenden hebben den hoo ien nacht in dien mast gezeten. Zaterdagmor gen half-zes heeft een Voiendammer vis- scher hen gered en te Hoorn gebracht. Zeehonden. De laatste dagen vertoonden zich op ver schillende punten in de Waal zeehonden, waarschijnlijk door de westelijke stormen landwaarts gedreven. Pogingen van vis- schers om te bemachtigen zijn niet gelukt Fraude? Het correspondentiebureau te Den Haag meldt: In verband met bij de administratie der ge meentebelastingen gepleegde fraude, naar aanleiding waarvan Zaterdag de deurwaar der F. is gearresteerd, vernemen wij, dat uit het verhoor, dat F. vanmorgen is afgenomen, gebleken is, dat nog een aantal deurwaar ders, die door B. en W. reeds ontslagen wa ren, zich aan hetzelfde misdrijif hebben schul dig gemaakt als F., zoodat het waarschijnlijk is, dat de politie ook tegen hen zal optredeni Bij een toevallig gesprek, dat de ontvan ger der directe bealstingen dlezer dagen had met een belastingbetaler, rees het vermoe den, dat ook F., die het volste vertrouwen ge noot, zich aan verduistering schuldig maak te. Hij werd gearresteerd op vermoeden, dat hij onder ambtseed valsohe lijsten van onin vorderbare posten inleverde. F. zit nog steeds op bet politiebureau en heeft vanmorgen be kend1 -zich reeds gerui men tijd te hebben schuldig gemaakt aam verduisteringen van belangrijke bedragen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te -Dordrech; waarschuwt tegen het aanknoopen van han delsrelaties met de personen Martinus Fram- cisous van Erp, Leendert Drinkwaard en Pieter Goulooze, respectievelijk 41, 32 en 39 jaar oud en wonende te Dordrecht, resp, Riedijk 34 en 22 en Itiedijkstraat 10. Genoem de personen handelen ook wel onder den ge- fingeerden firma-naam van Erp en Co. Al vorens betrekkin-gen aan te knoopen wende men zich tot den C. v. P. te Dordrecht. De handel in blanke slavinnen. Uit Berlijn wordt aan de Telegr. gemeld; De afdeeting van de crimineele politie die zich speciaal bezighoudt met de bestrijding van de internationalen vrouwenhandel, houd! zich thans, naar de „Montagmorgen" meldt bezig met het onderzoek naar d-e bedrijven van de meisjeshandelaars, welke door de reeds gemelde manipulaties aan het lioht ge komen zijn. Aan de Hollandsche grens bij Emmerik werd een zekere Cornelius Ritter, die eenige jonge meisjes over de -grens wilde brengen, door de Hollandsche douane aangehouden en aan de Duitsche politie overgeleverd. De meisjes, die bij' hem waren, werden naar Emmerik teruggebracht Ritter zit in Emmerik in de gevangenis en heeft aan den rechter van instructie aldaar verklaard, dat hij tesamem m-et den Hollander van Gul pen sedert den zomer ongeveer 50 meisjes over de grens heeft -gebracht De Hollander, dien hij kort geleden eerst leerde kennen, had hem, naar hij vertelt, verzocht hem meisjes te zenden. Ritter vond in dansloka- len en dergelijke gelegenheden genoeg meisjes van 17 en 18 jaar en bracht die dan in eafé's met Van Gulpen in kennis. De Hollander wordt beschreven als een man van 30 jaren oud, middelmatige grootte, zeer ele gant gekleed, met zwart haar en kneveltje, en spreekt Slechts gebroken Duitsch. Van Gulpen deed het voorkomen, alsof de meis jes in Holland goed betaalde betrekkingen konden krijgen, dcch liet bij Ritter geen twij fel bestaan, dat zij in werkelijkheid waren be stemd voor oneerbare doeleinden. De bedde mannen geleidden de meisfes telkens tot aan de -grens en Ritter kreeg vooi elke levering eenige millloenen, in totaal on geveer 40 millioen. Naar Van Gulpen wordt door de crimi neele politie no'g gezocht. Tragisch einde van toeristen. Uit Cairo wordt gemeld: Een viertal tou- riisten verliet Amerika vier maanden geleden om een reis om do wereld te maken. Twee toeristen stierven op weg naar Cairo. De twee overlevenden, een Amerikaan en een Zwitser, verlieten Woensdag ALexandrië» in een cano om zoodoende den Nijl op te varen en naar Kaapstad te gaan. In de rivier stond echter een sterke stroom. Plotseling sloeg de cano om -en beide inzittenden verdronken. Een meevaller. Bij de opening van een po-tvisoh te Dur- ban, welke op de kust van Natal gevangen was, vond men in de ingewanden ongeveer een halve ton ambergrijs. Men schat de waarde van d-e vangst op 240.000 pond sterl. Berlijnsche prijzen. Van Maandag af kost een liter melk te Ber lijn 200 millioen. Voor een kubieke meter gas zullen 100 millioen- en voor een kilowatt uur electrischen stroom 200 millioen moeten worden betaald. De prijs van het water is op 100 millioen per kubieke meter bepaald. De prijs van een brood bedraagt van Maandag -af 480 millioen. OP DEN UITKIJK Een Groote Insolvente Rijks Onderneming is op 't oogenblik de Postchèque- en Girodienst Overbodig is het de bijzonderheden van dit schandaal nog eens op te rakelen; trouwens eiken dag brengt ons nog nieuwe verheffende staaltjes -en er valt nog heel veel over -te zeg gen. Bijna zonder uitzondering kunnen de meer dan 100.000 rekeninghouders een boekje opendoen. Het eenige wat de meesten -niet zul len kunnen aangeven, fb, hoe hun postrekening er op 't oogenblik voorstaat. De mogelijkheid bestaat, dat zij inmiddels millionnair geworden zijn, maar ook, dat hun tegoed tot nihil is ge reduceerd. Dus duurt de pijnlijke onzekerheid voort. En deskundigen beweren, dat het wel eenige maanden kan duren, alvorens de zaak weer een beetje op gang is. Prettig vooruit zicht! Weliswaar bestaat er thans een oommissie, die in dringende gevallen tijdelijk kan voor zien, doch daarmede schieten we niet op.. „De dienst is voorloopig gesloten". Afge- loopen. En de rekeninghouder -schuldeischer van den Staat heeft slechts -onderdanig te zwij gen. Is dat wat of is dat niets, zou Nieuwen- huizen Jr. zeggen. Het meest ergerlijke is nog wel, dat- al die misère te danken is aan de doordrijverige bureaucratie, die nu eenmaal decreteerde, dat op zooveel Augustus 1923 de centralisatie (lees: het vonnis) van den giro-dienst zou wor den voltrokken, -Men make zich geen illusie, dat deze harde les, deze schade en schande wijzer maakt. Toch mag d-e publieke opinie, mogen d-e ge dupeerde rekeninghouders wel' eischen, dat de verantwoordelijke personen zich volledig zul len verantwoorden. Dergelijk' wanbeleid mag -niet ongestraft blijven. Wellicht zal daarover meer blijken bij de komende interpellatie-Oud in de Tweede Kamer. Verschillende Kamerleden hebben boven dien door schriftelijke vragen getracht, wat meer klaarheid en zekerheid te verschaffen, doch de verantwoordelijke Minister heeft han dig voorloopig de zaak aan de Nederlandsche Bank geëndosseerd. Buiten beschouwing nog latend- de groote schade, die velen door den chaos hebben ge leden (en die billijkheidshalve vergoed dient te worden), willen we nog even- stilstaan hij de tijdelijke sluiting van den dienst, die feitelijk en wettelijk als onrechtmatig kan wordeD be schouwd. Een particuliere instelUn-g zou öf surséance van betaling daardoor molton heb ben gekregen óf in staat van- ^ül^ement moeten worden verklaard. Maar bq het Rqk kan dat zoo wel, daar is het pubhek voor den dienst! en niet omgekeerd! Va Op enkele vragen dezer dagen döorhetKa merlid Rink aan den Minister van Waterstaat gesteld, vestigen we speciaal de aandach-t, hij VISu' de" heer Minister willen med-edeelen aan welke bepaling, naar zijn meening de 'be voegdheid ontleend wordt om den postchèque- en girodienst voor onbepaalden tijd te sluitonr Erkent de heer Minister, dat de Staat schul denaar is van het tegoed der rekeninghouders? Zoo ja, acht Zijne Exc. het behoorlijk, dat deze in gebreke zijnde schuldenaar tot zyn schuldeischers spreekt in termen en hun een zijdig voorwaarden stelt voor het afbetalen van zjjn schuld, als vervat in de Inlichtingen, welke de postchèque- en girodienst voor de rekening houders Ihet licht heeft dloen zien?" Het zal ons wel benieuwen, hoe hierop het antwoord' zal luiden. In-tusschen zal deze affaire vermoedelijk niet zonder proces afloop-en. Immers dezer dagen werd- melding gemaakt, dat mr. -R. O. Bakhui zen van den Brink -te Haarlem aan de giro- afdeeling van het postkantoor aldaar een chèque ter betaling zou aanbieden, om bij wei gering daarvan den Staat in rechte aan te spre ken, teneinde zoodoende justitioneel te doen uitmaken of de tijdelijke sluiting al dan niet een wettige en geoorloofde maatrgel is. Deze chèque is thans door Mr. Bakhuizen van- den Brink aangeboden en door den postambtenaar -geweigerd-, zoodat tot dagvaarding zal worden overgegaan. Dat kan een interessante rechtzaak worden en het zou ons niet verwonderen, als dit voor beeld- niet meerdere navolging zou vinden, ten zij men dit geval als steekproef wil beschou wen. Maar onder alle bedrijven door blijft nog on opgelost de vraag, hoe en wanneer de verwar ring een einde zal nemen. Daarover wordt blijkbaar nog gestudeerd! Onder de veie maatregelen, die de Regeering denkt -te nemen -om door vergrooting van in komsten- de Staatskaros weer in het juiste spoor te -brengen, behoort ook de -thee-belasting. Een zoodanige -belasting is niet nieuw, er bestaat ook thans reeds een invoerrecht op thee en wel 25 op de' 100 K.G. Nu geeft de Minister in- overweging om deze taxe viermaal zoo hoog te maken, alzoo 100 per 100 K.G.! xyij willen ons hier aansluiten bij degenen, die dezen maatregel niet zonder bedenking oordeelen. Immers -thee is een volksdrank" ge worden en kan zonder bezwaar onder de nood zakelijke levensbehoeften worden gerekend. De thee heeft ongetwijfeld er toe bij-gedragen om het alcohol-gebruik en -misbruik te ver minderen. Moet nu deze verbetering in gevaar worden gebracht. Dan zou terecht d-e zuinig heid de wijsheid bedriegen. De volksgezondheid gaat vóór alles! Volkomen onderschrijven wij de kortelings gemaakte opmerking, dat men nu den toestand zou krijgen, dat d-e thee, die hoofdzakelijk uit Nederlandsch-IniVè komt, zeer zwaar belast, doch de koffie uit Brazilië vrij laat. En dan spreekt de toelichting van het be treffende wetsontwerp van „zonder overwe gend bezwaar", alsof een verhooging van den theeprijs van 71/» cent per ons totaal onbe duidend is! Straten en Plantsoenen. In dit -blad is reeds eerder -gewezen op h-et feit dat bovendien wel algemeen be kend mag heeten"dat wij in onze -ge meente slechts een klein kwantum stads- schoon bezitten. En wij wezen er ook op, hoe gew-enscht het is in het belang der gemeente, ook in verband met bet vreem delingenverkeer dat stadsschoon te behou den en zoo mogelijk uit te breiden. In dit verband kan ook de aanleg van trottoirs in de Keizerstraat en wellicht ook in de Spoorstraat een aanmerkelijke verbe tering en verfraaiing worden (genoemd. Maar er blijft nog altijd wat te wenschen over, al weten we dat spoedige vervulling dikwijls niet zal plaats hebben. Toch willen we even, in verband met het bovenstaande, de aandacht vestigen op een anderen ver keersweg, de Polderweg, die een steeds grootere -beteek-enis krijgt èn door het tot nog toe uitblijven van den nieuwen over weg, èn door de ontwikkeling van bet stads gedeelte aebter den Watertoren (Vakschool- R.-K. scholen, e.d.) èn dloor den- toen-esmen- d-en trek naar Huisduinen des -zomers. Daardoor voldoet de Polderweg niet meer aan de eischen des tijds en is b.v. de bestra ting in een min-dier -goeden toestand geko men, wat vooral bij slecht weer naar voren komt. Wij vragen nu; Zou het niet wenschelijk en mogelijk zijn om op korten termijn den toestand te verbeteren. N-ood-ig is een her- bestrating en nog noodiger een verbreeding met een stuk, dat gevonden kan worden door bet hek van het spoorweg-terrein wat ach teruit te plaatsen. Uit verkeersoogpunt is de smalle en ongelijke Polderweg met zijn vele dwarsstraten niet ongevaarlijk (even als de Sluisdijkstraat). Komt men- ertoe de voormelde verbetering uit te voeren, dan verdient het tevens -aanbeveling bet on ooglijke hek van dwarsliggers te vervangen door een meer a esthetische afsluiting, zoo mogelijk beplanting. En dan hopen we in d-e toekomst de spoortuintjes aan het einde van den Polderweg hij de-n Watertoren (lrn-ks) te zien verdwijnen (evenals d-e aldaar loopend-e sloot) om plaats te maken voor een beplanting, die_ Helder misschien aan een klein park nabij -het stadscentrum zal helpen. Heusch een schoonheidscommissie zou alhier goed1 werk kunnen doen. Meer dan in andere steden, waar men het schoons alleen heeft te verfraaien -en te m-odelleeren. LEO. Uil hel Politierapport Aangifte werd' gedaan van vernieling van alle iglasrulten1 van het kleedlokaal van de voetbalvereeniging „Geel Wit" aan- den Strooweg. Hiernaar wordt een onderzoek in gesteld. OOST-INDIE. Spionnengelden. boekonderzoek bij de Solosche politie is gebleken dat m een jaar tijds ƒ140.000 aan finnnongel<ieiï 18 uit^even, wnar?a£ SSïfe geruchtmakende mislukte Geschorst. De Bataviasche adjunct-hoofdcommissaris Lendennk is geschorst, wijl Van Rnqqon do beschuldiging heeft geuit, dat Lendertok ij November 1920 het agentenfonds niet aan Vm SLTwTdr0e.? en Lenderink niet in sï üleek, het tegendeel te bewijzen. LAATSTE BERICHTEN. 1 Parijs, 16 Oct. De Duitsche zaakgelastig de te -Parijs heeft instructies ontvangen voor nieuwe -onderhandelingen met Poincaré betref fende de Roerkwestie en de schadevergoeding. Het staat nog niet vast wanneer dit onderhoud zal plaats hebben. Londien, 16 Oct. De grootste beteeken-is wordt gehecht aan het plan van generaal Smuts betreffende de schadevergoedingskwestie, dat aan de intergeallieerde conferentie wordt voor gelegd. Dit plan, hetwelk het herstel van Duitschland en den terugkeer van de rust en. den vrede in Europa beoogt, bestaat uit -twee gedeelten. Het eerste betreft den finantieelen wederopbouw van Duitschland en is gebaseerd op de -ondervinding, welke is opgedaan bij het herstel van Oostenrijk. Het plan stelt een fi- nancieele commissie voor Duitschland- voor onder leiding van den Volkenbond'. Het -tweede gedeelte van hef plan betreft de instelling, on der garantie van den Volkenbond, van een zoogenaamde neutrale gedemilitariseerde zone in het Rijnland, zonder inmenging in den poh- tieken toestand ter plaatse. Het_ administratief beheer zal volgens dit plan in handen van Duitschland blijven. Ofschoon nog met vast staat wanneer het formeele debat over de bin- nenlandschee politiek -zal plaats hebben, en dit vermoedelijk ni6t voor do laatste wook dor oon- f-eren-tie zal geschieden, wordt verwacht, dat in de betreffende commisie reeds spoedig bespre kingen over schadevergoedingshervatting zul len beginnen. Warschau, 16 October. In verband met de ontploffing in de Citadel van Warschau hebben op vele plaatsen in Polen arrestaties van communisten plaats gehad'. -Warschau, 16 Oct. De toestand in Opper- Silezië wordt steeds ernstiger. De dienst der spoorwegen functionneer-t evenwel normaal. De -mijnwerkers stelden eischen betreffende belangrijke loonsverhoógingen. De communis ten trachten de staking het karakter eener po litieke beweging te geven. New-York, 16 Oct. Volgens een -telegram uit Manilla wordt gevreesd voor het uitbreken van een onafhankelijkheidsbeweging op de Fi lippijnen. De leider der beweging en de pre sident van den senaat besloten de regeering tot het einde toe te bestrijden. Zij hebben zich met dé binnenlandsche organisaties verbonden. De autoriteiten te Washington wijzen de ge dachte aan gewapende onderwerping van de band, en- verklaren, dat -generaal Ood den toe stand volkomen beheerscht. -Fairland, Indiana, 16 Oct. Een ernstige botsing tusschen een trein en een- autobus had alhier plaats. 9 Personen, allen familieleden van elkaar, werden gedood. De autobus werd totaal vernield. Serenade. Naar men ons mededeelt, zal de Oranje- Harmonie-kapel hedenavond omstreeks 9 uux. een serenade brengen aan bet bestuur van het Tehuis voor Ouden van Dagen, welke in richting heden zal worden geopend. De afmarscb beeft nlaats vanaf het Star tionsplein, terwijl vermoedelijk; na de sere nade nog een omgang door de stad' zal wer den gemaakt. Naar de Libre Belgique uit Brugge ver neemt, is de bemanning van den onlangs te Zeebrugge wegens contrabande aan den ketting gel egden Nederlandsohen schoener Zeehond in richting van de Nederlandsche grens gevlucht, In auto's werden de negen vluchtelingen achternagezet, doch1 zonder su-ooes. De waarde van d-e -aan boord van het schip in beslag genomen koopwaar wordt op ruim een millioen francs geraamd. Burgerlijke stand der gemeente Helder van 13 tot lö Oct. 1923. MARKTBERICHTEN. Hoogterecord verbeterd. AmsterdamBatavia met een Fokker-vliegtuig. Vliegbooten voor de Neder- landsche marine. Folfkervliegtuigen naar Rusland. t O. O. 1. R Thee-belasting. Kind mishandeld f Naar aanleiding van de beweerde mis. handeling van een jong kind aan de Dahlia- straat door den vader kan worden mede- gedeeld, dat bij' onderzoek is -gebleken, dat dit, voor zoover na te gaan, zeer overdre ven en hoofdzakelijk aan verpreide geruch ten te wijten is. Baldadigheid. Schadevergoedtngsoraagstuk. -BEVALLEN: B. van Dijk-Hoofd, d.; F. Smit- do Graaf, z.; W. J. Kramer-Maat, z.; T. Mann- B-osMopper, d.; M. Borg.-Thomson, d.; E. C. As- genbach-Muldor, z.; M. H. J. Peterg-Viftser, d. OVERLEDEN: H. de Ridder, v., 78 jaar, wed. van H. J. Mallet. BROEK OP LANGENDUK, 15 Oct. 1923. Aardappelen: Schoolmeesters 4.40, bl. aard appel-en 5.10—6.30, bravo"s 6.20, graafjes 8.30, drielingen 2.40, kleine 1, epercieboo- nen 10.6011.60, grove uien 6.30—7.50, drie lingen 8.50—9.30, gele nep 11.70—12.70, peen 2.402.70, kroten 24.20, roode k-ool 1.60 —3-70, witte kool 1.30—1.60, -gele kool 1.20 —3.60, al-leg per 100 K.G.; bloemkool 3.80 8.80, en dito 2e art. 0.50—5.60 per 100 stuks. Aanvoer: 4170 K.G. aardappelen, 147 K.G. sporcioboonen, 11,115 K.G. drielingen, 5240 K.G. -gele nep, 20,175 K.G. peen, 1026 K.G. kroten, 70,500 K.G. roode kool, 127,200 K.G. witte kool, 37,100 K.G. gele kool, 43,600 et. blbemkool.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2