IE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 16 OCTOBER 1923. Onze plaatsgenoot de heer A. F Snel, klerk dier Dir. Belastiqgen alhier is met in gang van 1 November aa overgeplaatst naar Heerlen (kantoor). Hr. Ma „Tromp". Hr. Ms. pantserschip „Tromp" zal op zijn reis voor de Middellandsche Zee eerst Ville- franche aandoen (7—12 November) en daarna Ajaccio (19—22 November). Hr. Ma „Pelikaan". Hr: Ms. „Pelikaan" is bü' het verlaten van Tunis in het Kanaal vastgeloopen, doch zonder schade weer losgekomen; het schip heeft de reis voortgezet en zal vermoedelijk 19 dezer te Alexandrië aankomen. De Stations-Uitgang. Zij, die nogal eens met den trein reizen en ook degenen, die wel eens de aankomst van een trein^ alhier hebben gadegeslagen, weten, dat de reizigers bij die aankomst bijna voort durend door een soort eerewacbt van burgers worden opgewacht aan den stationsuitgang. Helaas blijft deze eerewacht niet netjes (zoo- als het betaamt) in het gelid en ha de houding' staan, doch zij heeft de gewoonte aangenomen om na het openen dier oontröle voor den uit gang te gaan staan, teneinde gemotiveerde of ongemotiveerde belangstelling te betuigen voor de met den trein meekomenden. Een deel ver wacht familie-leden of kennissen, terwijl er ook een catagorie is, die het eerewachtjeHspelen als een soort tijdverdrijf beschouwt. Dit zijn vermoedelijk de mensohen, die niets anders te doen hebben. De wijze, waarop die nieuwsgierigen zich opstellen is echter zoodanig, dat het niet zelden oon heksen-toer is om behoorlijk het station te vertoten, zoo moet men worstelen door de men schep die overal met hun neus bovenop willen staan. En vooral 's avonds, als het donker is, valt het niet mee om het Heldensche grondge bied te betreden vanwege de vele voor den uit gang staande lantaarnpalen, die helaas geen Echt geven. Inderdaad speelt de verlichting hier ook een rol, want wil men lemandi afhalen en niet mis- loopen, dan dient men hem tijdig te herkennen en dat gelukt alleen, als er licht is om hem of haar te kunnen onderscheiden. Dus is het niet onverklaarbaar, dat men tracht „het licht te zoeken" om daardoor de grootst mogelijke kans te hebben zijn familie of kennissen te ontmoeten. Het spreekt van zelf, dat van de „stamgasten" deze neiging tot het licht door deze redeneering niet te verkla ren is. Die hebben daar heelemaal geen bood schap en moeten dus überhaupt op een af stand blijven, wat niet wegneemt, dat de hin derlijkheid van belanghebbenden evenmin toe laatbaar is. Het spreekt vanzelf, dat deze weinig-groot, steedsche toestand niet aan de aandacht der autoriteiten is ontsnapt. Van politiewege wordt reeds geruimen tijd bij1 den uitgang gesurveilleerd, voor zoover dit met het oog op de getalsterkte van het dienst doend personeel mogelijk is. De duisternis en het publiek werken echter de politie tegen. Overleg tusschen het gemeentebestuur en 'ie Nederlandsche Spoorwegen heeft er thans toe geleid, dat aan den uitgang (het houten ge bouwtje) een booglamp is aangebracht, welke ongetwijfeld den toestand aldaar verbetert, ais het licht geregeld wordt ontstekenbij aan komst van de treinen. Men kan nu de reizigers vrij goed- op een afstand onderscheiden, zoodat opdringen en den uitgang versperren over bodig is. Bovendien wordt door de politie in 't bizonder toegezien, dat nieuwsgierigen geen last veroorzaken. Het wachtend publiek mag bovendien niet staan aan de Noordzijde van den uitgang, d. i. aan de zijde van het Stationsgebouw. Men mag wel plaats nemen links, 4 i. Zuidelijk van dien uitgang, doch zoover mogelijk daarvan af. Daar zal men rustig de komende reizigers kunnen afwachten. Tegemoet loopen is overbodig en ongewenscht met het oo gop de belemmering van den doorgang. Door de politie zal hierop dan ook nauwlettend worden toegezien. Hoewel er dus heel wat verbeterd is, komt het ons alsnog gewenscht voor, dat tegenover den Stationsuitgang op het grindpad rondom het Spoorpllantsoen een flinke electrische lan taarn wordt geplaatst. Dan eerst is de verlich- tings-kwestie afdoende opgelost. Hopen wij intusschen, dat deze maatregelen den toestand bij den Stations-uitgang aanmer kelijk jzullen verbeteren. Comtié van Organisaties van Overheid»- personeel. Donderdagavond: houdt het Oomité van actie een groote openbare protastvergade- ring in „Casino". Als sprekers zullen al daar optreden die hoeren Tiepen, Waterberg en Lamers, resp. namens [Rijks- en Gom. werklieden, Rijks- en G-efm.-Ambtenareu en Onderwijzers. „Kunst aan het Volk" zal haar medewerking verleenen. Biaonderheden per advertentie Postzegelvereenlglng „Heldor". Bovengemelde Vereeniging houdt Vrijdag aa haar eerste jaarvergadering in het lokaal van den heer Van Weelde (Koningsplein). Be langstellenden in deze Vereeniging kunnen daarvoor introducties bekomen bij den secre taris, Krugerstraat 11. Waarschuwing. Den laatsten tijd krijigen verschillende tor gezetenen kaarten met ag. eteunzegels toe gezonden van het Nationaal Bureau van Steunuitgaven „Tot Hulp der Menschheid", gevestigd te Amsterdam aan de le Schinkel- straat 10. Bij deze kaarten wordt een circu laire gezonden, waarin aanlokkelijke ver diensten aan de oolporteurs(trioes) wordlen in vooruitzicht gesteld. De groene zegeltjes moeten voor 10 cents per stuk worden ver kocht* Zjj, db voornemens zijn, zich met de ren verkoopje belasten of zegeltjes te koo- pou, wondt in overweging gegeven zich te voren te wenden tot den Commissaris van Politie te Helder om inlichtingen. Waar bovendien1 voor deze geld-inzame- ling door Burgemeester en Wethouders nlei; de vereiSchte vergunning is verleend, word men in zijn eigen belang aangeraden zich van het verkoopen of het te koop aanbieden van genoemde kaarten te onthouden, aan gezien zulks biji verordening verboden is en dan ook door de politie zal worden tegenge gaan door het opmaken van proces-verbaal. Cokes gratis. Het volgende verzoek is aan dien voorzitter van den Raad dlezer gemeente ingediend: Ondergeteekenden verzoeken U beleetfic in de eerstvolgende Raadsvergadering, het hieronderstaande voorstel in behan deling te willen1 doen nemen: Voorstel om gedurende het tijdvak, liggen de tusschen 1 Nov. 1923 en 81 Maart 1924, aan eik werkeloos gezinshoofd), alsmede aan hen, wier aanslagen in d© Plaatselijke belas ting mini dl er bedragen dan die, welke be rekend zijn naar een zuiver inkomen van 800 wekelijks gratis 1 H.L. cokes te ver- efaWiieinL 't Welk doende, J. J. Schoeffelenberger. J. Geurta. Beider, 15 Oef. 1923. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In September werd de Leeszaal bezocht door 1327 mannen en 145 vrouwen, totaal 1472 per sonen. Uitgeleend werden: 2205 romans, 500 studieboeken en 1469 kinderbooken, totaal 4180 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Bavinck: Paedagogisch© beginselen; Ba- vinck: Wijsbegeerte der openbaring; Burgi- miams: De boekhouding van reederjjen; Dies- den: Het muziekleven in Nederland, di 1; van der Feen: Een gunst en andere verha len; Hartmann: De ontwikkeling der bouw kunst, dl. 1; Huysman: Inleiding tot de leer der private huishouding, dl. 1; Krom: Het oude Java en zijn kunst; Langbout: Eoono- mische staatkunde in Atjeh; De Ranitz: Als de droom vergiaat; Sluiter: Da menschelijke voeding. Ten geschenke ontvangen: Bredere: Treur spel van Rodderick en de Alphonsug; Brede ro: Griane; Grosland: The unspeataablei Scot; Watertochtjes lm Nederland; Verslag van de Kamer van, Koophandel en fabrieken in Gro ningen. Inter Non MIMred Wellerson. Gouden Jubileum Mevr. E. do Boer— van Rijk. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. over de maand September 192S. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 8 grondwerkers, 1 kappersbediende ben. 18 jaar, 1 scheepstimmerman, 1 smid-halfwas, 2 smid-bankwerkers halfwas, 1 schilder, 1 steen bikker, 49 transportarbeiders, 2 timmerlieden halfwas, 1 timmerman. Totaal 67 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 boekbinder, 1 broodbezorger, 1 betonwer ker, 2 conciërges, 1 chauffeur, 1 controleur, 2 electriciens, 1 electricien ben. 18 jaar, 88 grondwerkers, 2 incasseerders, 4 kantoorbe dienden, 3 kleermakers, 26 losse werklieden, 8 losse werklieden ben. 18 jaar, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 landarbeiders, 2 matrozen, 8 metselaars, 1 magazijnmeester, 2 opperlieden, 1 reiziger, 1 scheepsbediende, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 slager, 1 schoen makersleerling ben. 18 jaar, 1 scheepstim merman, 1 smid-halfwas, 6 schilders, 1 steker, 2 steenbikkers, 79 transportarbeiders, 14 tim merlieden, 8 timmerlieden halfwas ben. 18 jaar, 3 timmermans-leerlingen ben. 18 jaar, 1 wissellooper. Totaal 214 personen. Geplaatst werden: 42 grondwerkers (waarvan 84 in België), 1 metselaar (in België), 1 opperman (in België), 2 smid-bankwerkers halfwas, 1 schilder, 1 smid halfwas, 1 scheepstimmerman, 1 steenbikker, 49 transportarbeiders, 1 timmerman, 2 timmer lieden halfwas. Totaal 102 personen. V rouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 ass. huishouding, 4 dagmeisjes, 7 dag dienstboden, 5 dienstboden intern, 1 huishoud ster, 1 keukenwerkmeisije, 1 noodhulpdienst bode, 4 werksters. Totaal 24 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 aardappelschilsters, 3 ass. huishouding, 4 dagmeisjes ben. 18 jaar, 3 dagdienstboden, 13 dienstboden intern, 1. waschvrouw, 13 werk sters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 jaar. Totaal 41 personen. Geplaatst werden: 8 dagdienstboden, 1 keuken-werkmeisje, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 1 noodhulp-dienstbode, 4 werksters. Totaal 15 personen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een rozenkrans, een pet, een ceintuur, een alpaoca beursje en bij: P. J. Vrijvogel, Schagemstraat 108, een sleu tel a. e. kaartje. J. Lengers, Kouingdw.stT. 15, een rozenkrans v. d. Lede, Hoogstraat 22, een fietsbeL J. Noot, Sluisdijkstraat 99, een cedntuiur. Roberti, Middenstraat 110, een ceintuur. T. Hopman, Onrust 32, een koralen beursje met info. P. O. die Bruin, 2e Vrooinstraat 170, eert porie- momnaie. O. Bot, Binnenhaven te- een stuk dekzeil Schonewolf, Cronjéstr. 18, een portemonnaie niet inhoudt Van Ma'ldegem, v. Galenstraat 103, een ringetje. O. v. Tijn, Bassingr. 63, oen fantasie broche. Oösthuizen, Kromme Elleboogsteeg, een jon- genspet. Salfischberger, Midden»r. 131, een porte monnaie mét inhoud. Van Dam, Sluisdijkstraat 68, een jonge haan. Zandkuil, Basstraat 64, een schakel arm bandje. Bewaarschool Hoogstraat, een piaraipluie. W. v. dl. Plas, Gasstaaat 50, een jongens jasje, L. Hillebrand, Emimastraat KJ, een fantasie ceintuur, A. Bakker, Achterstraat 20, een autoped!. Taal, L. v. Berkstraat 7, een beursje m, inh. K. Kossen, Trompstr. 26, een boodschappen- tasch. BINNENLAND. De Vlootwet De leden der Tweede Kamer, de heeren Dresselhuys en Boon, hebben de volgende amendementen op het Vlootwet-ontwerp xnge- üifixiè: lo. In den aanhef van art. 1 wordt gelezen, ln plaats van „het tijdperk van zes jaren": „het tijdperk van twaalf jaren". Dit amendement strekt om te doen vaststel len, dat in het tijdperk van twaalf jaren inder daad voor aanbouw, onderhoud on vernieuwing van materieel geen andere gelden dan die, wel ke het vlootfonds thans ter beschikking stelt, zullen worden aangewend. m» 2o. Artikel 14 wordt gelezen als volgt: „Wer ken ten behoeve van de maritieme verdediging van Nederl.-Indië. Ten behoeve van de mari tieme verdediging van Nederl. Indië^zal Soe- rabaja als steunpunt worden ingericht". Dit amendement wordt 'als volgt toegelicht Indien het vlootplan beperkt blijft tot den op^ zet voor de eerste zes jaren aangegeven, schijnt de opzet van de in het ontwerp omschreven werden onevenwichtig groot, en zou met één basis, zijn te volstaan. Voor een bescheiden verdediging van Tandjong Priok als zetel'van de regeering zouden daarnevens dan gelden kunnen worden uitgetrokken. - Bij aanneming van het amendement zullen verschillende andere artikelen in het licht daar van wijziging moeten ondergaan. Het petitionnement tegen de Vlootwet. Maandagmorgen 10 uur droeg het petition nement tegen de Vlootwet 1.103.128 handtee- keningen. Een deputatie uit het bestuur der SJD.A.P en het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen zou hedenmiddag halféén door den voorzitter der Tweede Kamer, den heer Kooien, ter overhandiging van het peti tionnement worden ontvangen. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de Am sterdamsche wethouder voor het Onderwijs, de heer Ed. Polak, tot de wethouders van Onder wijs in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem de uitnoodiging gericht, gezamenlijk te bespreken, of er stappen te doen zijn hij de regeering, om aan te dringen op het behoud van het zevende leerjaar, dat, naar men weet, de regeering wil afschaffen. De Girodienst Naar de „Telegr." uit betrouwbare bron ver neemt, hebben de plannen van de reorganisa- toren van den ontredderden postchèque- en girodienst vasteren vorm aangenomen. In grove trekken moeten deze plannen neer komen op het in het leven roepen van een ge heel nieuwen Postchèque- en Girodienst. Deze instelling zou dan volgens het centralisatie- systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen zoo spoedig mogelijk afgewikkeld worden, zoodat alle belanghebbenden verder zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden. Zoodra een rekeninghouder het bedrag van zijn tegoed ont vangen heeft, wordt zijn rekemngjil den ouden dienst geannuleerd. Indien de betrok kene dit wensebt, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In ver band hiermede wordt uitdrukkelijk opgemerkt, dat deze nieuwe postchèq'16" en girodienst niets uitstaande heeft met (ion nu stopgezetten dienst, die door de centralisatie zoo jammerlijk fiasco heeft geleden. Verder moet het in de bedoeling liggen, ver schillende ambtenaren, wier ondeskundigheid zich den laatsten tijd zoo treffend heeft gede monstreerd', niet in hun functie te oontinueeren. De voorgenomen salarlsvermlnderlng Zondag is door de R.-JL Centrale van Overheidspersoneel, aangevuld met den Ned. R.-K. Bond/ van Spoor- en Tramwegperso neel, aangevuld! met den1 Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra- phael en den Ned. R.-K. Politiebond: St. Mi- chael een viertal vergade ringen gehouden, die bedoeld! waren als actlo tegen de voor genomen salaffiHvermindoringen. Op deze vergadering werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de voorge nomen opheffing van art. 40 en de regeermg wordt ultgenoodigd alsnog overleg te plegen met de organisaties. Het Hoofdbestuur van den J Ondierofficiersbond Si Mnrtrtiras te Aimex^ foort besloot er bij ^rflfS?rmlndSn0 dringen, dat, indien tot sal^en^enng moet wórden overge^; Veming?op den bijslag van gepaste korting van e het militaire personeel rekening worde ge houden, en dat aan het militaire personeel medezeggenschap worde verleend in de cen trale commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De afdi Amsterdam van den Bond van Marine-onderofficieren heeft een motie aan genomen waarin zij er op wijst, dat speciaal in de positie van het Marine-personeel de laatste maanden reeds ernstige versiechtin- gen zjjn aangebracht, waarbij onder meer nog gerekend moeten worden een verlaging op de tractementen ad 5 waarvan de rechtmatigheid nog moet worde geleverd, en een premiestorting voor pensioenen ad 8Vj Zy noodigt het hoofdbestuur uit alle pogingen in het werk te stellen om dit drei gend gevaar af te wenden of althans zoo danig te doem beperken als met de biliykheid zou zijn overeen te brengen.. De delegatie uit de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel, die op 5 Oct. een samenspreking had met den Minister van Binn. Zaken inzake de voorgenomen in trekking van art. 40 heeft de in deze confe rentie uitgesproken meening in een schrifte lijke mededeeling aan den Minister beves tigd. Zy beschauwenmri. 40 terecht als een kost baar bezit, eni me'enen dan ook, dat de regee ring moreel niet gerechtigd is dit artikel op te heffen. De organisaties zouden slechts een andere houding kunnen aannemen, indien de regeering zou willen toegeven1, dat de uit art. 40 voortvloeiende rechten slechts met xnqdewerking dier organisaties zelve zouden kunnen worden opgeheven. Indien de regee ring, bereid is overleg te plegen in dezen geest, zou dit insluiten, dat by haar niet voorop staat een vasthouden aan eenmaal genoemde cyfers en datums. Door de woordvoerder der delegatie is hierop het antwoord van de regeering ge vraagd. Volgens de „Telegraaf" 'heeft het wetsont werp betreffende salarisvermindering der ambtenaren den Raad van State reeds verla ten en is de indiening- by de Tweede Kamer deze week te wachten. Do onderwijsinspectie Alkmaar. By K. B. is, met ingang van 1 Januari am, aan O. van Buysen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur van het lager onderwys in de inspectie Alkmaar. Ontslag! bij do arbeidsinspectie. Aan een ook door andere bladen overge nomen bericht uit het „Volk" omtrent eon met 1 Januari a.s. voorgenomen ontMag van 40 ambtenaren by de Arbeidsinspectie, welk bericht op zichzelf in hoofdzaak juist is (er zullen dit ter verbetering van het bericht 25 administratieve en 15 oontroleerende en technische ambtenaren worden ontslagen) werd door het „Volk'8 toegevoegd, dat dit besluit door den' Ministerraad' werd aangeno men tijdens de afwezigheid van Minister Aal- berse met vacantie. Op zeer bevoegd gezag kan worden mede gedeeld, dat dit laatste gedeelte van het be richt absoluut onjuist is De bezuinigingsmaatregel is geheel door Minister Aalbense getroffen. De werkloozenzorg voor 1924. Het Nederlandsch Verbond van Vakver eenigingen heeft in een adres aap de regee ring wemschen kenbaar gemaakt nopens de werkloozenzorg voor het jaar 1924. In het adres wordt gezegd, dat werkloozenzorg al lereerst moet zajn gericht op werkverruiming on werkverschaffing. De eerste kan plaats hebben door in bepaalde gevallen steun te verleenen aan die ondernemingen die door eenige hulp arbeid kunnen bekomen of be houden en door het in versneld teimpo uitvoe ren van groote werken en ontginningen. Het bestuur, ofschoon met genoegen constatee- rende, dat op dit gebied iets wordt gedaan, zou gaarne zien, dat op dit terrein met meer kracht Werd voortgegaan. In dit Verhand wyst het ladlr-es op de noodzakelijkheid van verbeterde arbeidsvoorwaarden, waar uuo> loonen van 20 tot 25 cent in vele gevallen re gel zyn, welke loonen natuuriyk het stre ven der werkgevers om lage Iconen te ge ven bevorderen. Het adres omschrijft wat het bestuur on der werkverschaffing verstaat; de hierby uit te keeren loonen zouden moeten zyn geba seerd op een minimum, dat zoo dicht mogeiyk het loon in het bedryiMeven nadert. De w-erkloozer, verzekering van 1923 dient te worden gehandhaafd behoudens enkele, na der omschreven wijzigingen. Het Veilbond acht van zeer groot belang den steun, die zal worden verleend aan niet- verzekerden, uitgetrokkenen en nog niet rechthebbenden. Het heeft met ontsteltenis gezien, dat de regoering dezulken voortaan wil beschouwen als armlastigen en het pro testeert hiertegen met klem. De .groote massa der tegenwoordige werk- loozen bestaat uit deugdelijke valide arbei ders, in staat en gaarne bereid oim te werken, doch dupe van de stelselloosheid onzer pro ductenregelingen van de, de menschheid vyanidige politiek der heerschende machten, die het productie-organisme in toenemende mate ontwricht. Deze valide arbeiders te be handelen als armlastigen is een beleectigjng. welke hun nielt mag worden aangedaan. Bo vendien zyn de uitkeeringen van Armen zorg meestal zoo gering, dat zy dikwyis maar amper voldoende zijn om te voorkomen, dat de ondersteunden van den honger om komen. Voor hen, die normaal op Armenzorg zjjn aangewezen, is dat ongetwyfeld hard, al zyn de speciale nadoelen niet zoo groot. Wanneer echter groote aantallen valide ar beiders in de kracht van hun leven met vrouw en kinderen op Armenzorg zyn aan gewezen en langen tjjd moeten teven op een voet als de ondersteuning van Armenzorg doorgaans veroorlooft, dlan heeft dat tenge volge, dat, behalve de groote moreele nadee>- len, een groot Stuk volkskracht wegzinkt, en een groote som van mieinscheiyfc geluk duur zaam te lqjor gaat. Naar de meening van het Verbond is de Staat als orgaan van de gemeenschap en als beschermer van een orde, die de werkloos heid veroorzaakt, verplicht, de valide, werk- looze arbeiders een .behooriyk minimin mi van levensonderhoud! te waarborgen. Alleen een' algemeen© steuregeling voor alle werkloozen, diie niet uit de kassen uitkee- ring ontvangen, doet de wenklooze arbeiders recht. De uitkeeringen dezer steunregeling dienen gebaseerd te worden op 60 pet. van het volle loon met kindierbyslag tot een maxi mum van 80 pet. van het loon, welk maximum zou moeten worden bereikt, wanneer in het daarvoor de middelen moeten worden gevon den. Onze natie is nog zoo rijk, dat het tfr- gend is, dat de werklooz arbeiders met hun gezin honger lyden. 'Het adres verzoekt tenslotte aan de regeo- ring een regeling voor de bovenbedoelde ca tegorieën te willen treffen, waarby de ge meenten worden aangespoord een plaatse- iyke steuregeling te treffen, de uitkeeringen vast te stellen op 60 van' het loon voor de niet-verzekerden en 60 voor de verzeker^ den, die geen uitkeerimg uit de kassen ont vangen, met. 6 kinderby slag tot een maxi mum van 70 en 80 en het rijk hieraan te doen bijdragen in een mate als door de fi- nancieele positie der gemeenten geboden wordt Holland—AmerlkalJJn. De stoomschepen Soestdyk en Gorredyfc van de Holland-Amerikaiyn zijn naar Enge land verkocht Een NederL-Russlsche handelscomblnatle. Een Nederlandsdh syndicaat, hetwelk met de Russische regeering een handelsovereen komst heeft 'gesloten omvat 82 handelson dernemingen en 4 banken. Op grond van dit contract mag het syndicaat zyn producten overal in Rusland vrijelyk ten verkoop aanr bieden. In Petersburg waar reeds een tech nisch bureau van het syndicaat is geopend is tevens het eerste Nederlandsche schip met een lading producten van technischen aard aangekomen. Bezoek van een Amorlkaanschen kruiser. De Amerikaansche kruiser Pittsburgh is Zaterdagmorgen te Rotterdam aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de St Jobs kade. De „Pittburg" in 1903 van stapel geloo- pen is 163 meter lang. Zy heeft een water- verplaatsing van 16.680 ton en haar machi nes, die 28.800 indicaituur paardenkracht ikunnen ontwikkelen, geven haar een vaart van 22 ndjl Het schip heeft in het geheel 46 kanonnen en is voorzien van twee onder water lanceer,buizen. De bemanning bestaat uit 63 officieren en 825 minderen. - Van de grens. Men meldt uit Enschede aan de N. R. Ot: De waardevermindering van de Mark is oorzapk, dat in het naburige Gronaiu de fa brieksarbeiders de textielfabrieken niet meer wenschen te betreden, omdat het de moeite niet loont. Het tegenwoordig weekloon is amper voldoende voor het koopen van een brood en een pond boter. De toestand Is er dan ook gespannen. De stad Gronau heeft 22.000 goudmarken toegestaan voor de uit- deeling van levensmiddelen. Aan de andere zy de van de grens zyn door een lorrenkoopman 4V« K.G. Duitsób bank papier in biljetten van 20500 R.M. gekocht voor.0 cent. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Go.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eidigende 12 'Oct. in Neder land uitgesproken 72 faillissementen tegen 66 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tót en met 12 Oct 1923 3210 failisementen tegenover 2406 over hetzelfde tydperk van het vorige jaar. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Dageiyks van 10—6 uur Schilderijenten toonstelling „Rembrandt", Musis Sacrum, Koningstr. Woensdagavond ook geopend van 7 tot half 10. Woensdag 17 October. Declamatie Ds. Schermerhorn. Onderwerp: „de Godzoeker", Casino 8 uur. Donderdag 18 October. Vergadering Overheidspersoneel, Casino, 8 uur. Concert Mevr. Noordewier—Reddingius en Antón Verhey, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8 uur. Vrydag 19 October. Cabaretavond Marine Sanatorium-fonds, Casino 8 uur. Zaterdag 20 October. Uitvoering Gymnastiekvereen. Pro-Patria Casino 8 uur. Maandag 22 October. Intiem© Kunstavond Maatschappij ,JRemr brandt", gebouw Musis Sacrum, 8 uur. INGEZONDEN. Het Helde® der Zee-fonds: (Daros Rljkersfondls). Sed'ert vorige opgaaf, groot 1069.86, mocht ik voor het Helden der Zee-fonds (Dorus Rykersfonds) ontvangen van fam. D., Harlingen 2.50; Mr. N. te Tjummeium 1; L. R. te Groningen 5.Mej. T. te Arnhem 1.ds. G. v. V. te Stadum 1.J. B„ te Oostvoorne 25.—; P. L. te Buiksloot 1.N. N., te Zalt-Bonünel 5.N. N., 'te Rotterdam, 5.—; Mevr. de Wed. D. W., te Deventer 8.N. N. te Rotterdam/ 3.60; mej. O. de V. te Zutphen 2.50; gehouden inzameling aan boord van het s.a der Rott Lloyd „Tjerimai", door bemidd. van den Ge zagvoerder; den heer A. v. Leeuwen 85. totaal dus 1212.86. W. F. la LAU. Breewaterstraat 10. Esperanto e® de Volkenbond. De Volkenbond heeft de resolutie van de Commissie voor Intellectueel© Samenwerking betreffende Esperanto niet geaccepteerd. De U E A (Esp.-Wereldbond) deelt hier omtrent mede: Van de besluiten der Oommissie voor In- tellectueele Samenwerking is dat, welk het onderwys van vreemde talen aanbeveelt bo ven een kunstmatige wereldbulptaal, het eenige, dat niet door den Volkenbond is aam genomen. Een aantal afgevaardigden, waaronder Lord Robert Oecil, achtte de resolutie niet aanneembaar wegens de belangrijke vorde- d ©ringen' van het Esperanto gedurende het- laatste jaar; zoo is in Brazilië, welks afge vaardigde verleden jaar Esperanto by den Volkenbond bestreed, door het parlement se dert kort een wet aangenomen, welke Es- peranto-examens invoert op alle normaal scholen'. De rapporteur werd genoodzaakt de reso- lutae van de Comm. v. Inteil. Samenwerking gelzin 4 kinderen zy®. Het adres meent datterug te neme®. PLAATSELIJK NIEUWS, Betreffende het op 24 Oct. inet Inter Nos optre den der jeugdige Amerikaansche Vioncelliste, Mil- dred Wellerson, volgen hieronder eenige kritieken uit het buitenland. Berliner Morgenpost 3 Mei 1923: Rudolf Kastner: Men werd geïnspireerd door de groote zekerheid faarer techniek en muzikale gees tigheid welke dat kind lachend weergeeft. Het is een groot en geniaal muziekwonder, zooals men in jaren niet beleefd heeft. Berliner Tageblatt 12 Mei 1920. Het talent van Mildred Wellerson is werkelijk buitengewoon.' Men staat versteld over de techni sche souvereiniteit en verwonderd zich over zoo veel diepte van spel. B. Z. atn Mittag 17 April 1923. Een verbazingwekkend meisjeI Haar oermuzika- liteit kwam in Locastelli's Sonate al zeer bijzonder tot uiting. Wat ze doet is wonderbaar II Leipziger Neueste Nachrichten 4 Maart 1923. De kleine zal van zich doen hoorenl Zooals reeds door geheel Nederland bekend is herdenkt onze eenvoudige en toch zoo groote ac trice, mevr. E. de Boer van Rijk haar 50-jarig jubileum. In Amsterdam, waar zij 9 Oct. j.1. haar feest- voorstelling herdacht, was de Stadsschouwburg in enkele uren geheel uitverkocht. Men voelde in alle rollen, die ze speelde, hoe zij zich in vollen eenvoud en volle natuurlijkheid ge heel en onvoorwaardelijk gaf. Het groote publiek laat alle technische nuances ijskoud; het voelt al leen het vraagt het hoogste wat een mensch kan geven, naar wat elk mensch met of zonder be schaving geven kanhet hart. Ook wij zullen het voorrecht hebben de 70-jarige actrice te kunnen gelukwenschen, en wel Dinsdag 6 Nov. in Casino alhier, waar zij „De Woekeraar ster" (drama in 3 bedrijven), van Defresne, ten tooneele zal brengen. Moge de schouwburgzaal te klein blijken als be wijs dat ook wij eerbied hebben voor groote kuist, en als belooning voor alles wat ze in de 50 .air voor het toonee' gedaan heeft. Lijst van gevonden voorwerpen Het zevende leerjaar. rijkspersoneel. Eet wetsontwerp deze week te wachten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5