garagewT prins, Beschikbaar Luxe Automobielen. Herman Nypels' Opvallend Dat komt: KANAALWEG 89 - HELDER. Kilometertarief 25, 35, 40 et-, TELEFOON 179. bij grootere afstanden aanmerkelijke korting. Stadstarief f 1.50 en f 2.00 per rit. Visite-rijden f 4.00 per uur. Trouwrfjden f 7.50 per auto (wachten Inbegrepen) Uitsluitend eerste klas wagens. Kledingmagazijnen, SCHAGEN, HELDER. ■- MJTf.M lageaaidcn mefotttoaflaa (B 80) OP EN OM HE* BDTWEU'HÖF. Den Haag, 18 October. Het „voorspél". Als een nacht kaarsMager antwoordt Vlootwet-débat. In het katho lieke kamp. Wij zfln nu in den vijfden dag van de Vloot- wet-discussiën, met al den aankleve van dien, als men, dan meerekent het „voorspel" van de interpellatie-Troelstra „betreffende de oor zaak en de oplossing der crisis, mede in ver band met den financieelen toestand van Neder land en Ned.-Indië" —op den llen en 12en Octobör Over het verloop en het slot van die vrijwel mislukte interpellatie zal ik niet zeer veel meer memoreeren. Op de Binnenhof-vlakte was' het tamelijk woelig, 't Meest trokken de aandacht de zwerm „kiekers", die met hun toestellen heen en weer draafden, telkens pogend een van de ministers of der thans 't meest „op den voorgrond komende" Kamer-leden op de ge voelige plaat te krijgen. Verder: het grimmig- dreigend schouwspel van bereden politie. Po- litie-rechercheurs op de tribunes, present Je künt niet weten! Een lange file nieuwsgieri gen voor de gereserveerde en publieke tribu nes, die een paar minuten na de opening der zjitting tjok- en eivol liepen. Zóó is 't nu gedu rende de vijf doorleefde dagen in de Tweede Kamer geweest. Alles bleef binnen de perken van kalme betoogerij, pralerij, behoudens nu en- dan een paar momenten van ietwat- stormige stemmipg in de zaal en een incidentje in den middag van 16 October, waarover straks eeni enkel woord1. Nogmaals: de interpellatie-Troelstra is ten slotte „als een nachtkaars uitgegaan", zou Laurillard zeggen. Zelfs de onvermijdelijke motie werd niet ingediend!De heer Troel stra, die1 tegenwoordig een bril draagt en er daardoor nog oudeljjker uitziet, sprak op zeer matten, duffig-doodschen toon, woordje voor woordje, met pauzetjes tusschen de zinnen, 't Was zeer langdradig, haast slaapwekkend. Een zonderling contrast voelde men tusschen dat in spanning groote gebeurtenissen verbei den van de opeengepakte menschen op de tri bunes, en het saaie, vervelende, soporifieke van de „atmosfeer" in de zaal der Kamer!.. Men weet, mr. Troelstra had niet minder dan negen vragen tot- de Regeering gericht. En het antwoord, dat hij van de groene tafel kreeg, was uiterst schraaltjes. Behalve de mi nisters De Visser en Aalberse waren den llen October alle Excellentiën tegenwoordig. De heer Ruys de Beerenbrouck zat broederlijk- collegiaal naast den heer H. (Mijn, de hee- ren babbelden vaak genoegelijk len met vroo- lijk-opgewekte gezichten met elkaar, 't Leek heelemaal niet op een door jaloezie verteerden premier, die zich verdrongen, in een hoek ge duwd acht door „den sterken man Colijn", zoo als de heer Troelstra 't noemde. In dingen van politiekerij en parlementarij is de uiterlijke schijn vaak zeer bedriegelijk. Of dit ook hier het geval is, moet de toekomst leeren Minister Ruys heeft een soort van niet-on- verdienstelijke toast gehouden, waarin hij o. a. betoogde, dat de Regeering volstrekt niet ge houden is tot publicatie van het advies van den Oouv.-Generaal over de Vlootwet. Maar Z. Exe, liet gevoelen, dat mr. Fock geen tegen stander van die wet is. Althans, men kon 't uit zijn woorden opmaken. Over de oorzaak van mr. De Geer's aftreden als minister van Financiën vernam men voor de zooveelste maal, dat de heer De Geer zich niet kon vereenigen met het doorvoeren van de Vlootwet in den huidigen financieelen toestand. De-andere mi nisters deelden dat gevoelen niet. Dus trok mr. De Geer zich terug. Et voilé!Zoo lang de wereld nog niet tot ontwapening is ge komen, kunnen wij ons niet onttrekken aan den plicht om ter handhaving van onze soevereiniteit, een maritieme kracht te heb ben. En de Vlootwet geeft het minimum daar van. Minister Oolijn ging aan het cijferen. En hij kwam tot het resultaat, dat de Vlootwet, op 1 Januari 1924 ingevoerd, Nederland een voordeeltje zal verschaffen van 83.009. Men kan dus ook zeggen: met de Vlootwet zijn wij nagenoeg geen cent rijker of armer geworden dan zonder die wet. Met Indië is 't anders gesteld. Insulinde zal twaalf millioen per jaar hebben te fourneeren. Edoch, de Indische financiën zijn volgens den heer Oolijn „elastisch" gonoeg óók met het pas-gemelde tekort van 25 millioen!?, dat ze tegen zulk een stootje bestand zijn. Die becijfering noemde mr. Troelstra in zijn repliek „het opstapelen van schuld door een waard'elooze vloot", wat „tot inflatie moet lei den". De rede-Oolijn toekende mr. T. als „treu rig en onbenullig". Een inderdaad meesterlijke rede zooals de heer Hugenholtz haar roemde, heeft mr. Dresselhuys, de Vrijheidsbondër, op 12 Octo ber gehouden. Hij overtrof toen werkelijk zich zelf!De heer D. plaatste twee H. Ooljjn's naast elkander, den O. „qui rit" en den O. „qui pleure". Jantje lacht en Jantje huilt.... Den man van de millioenen-nota-September j.1. en dien van het zonnige optimisme, verzeke rend dat 't er eigenlijk met onze financiën puik uitziet. De heer Dresselhuys behoort niet tot de menschen, die weigeren voor 's lands ver dediging iets te offeren. Maar dit 512- of 400- millioen-plan is hem te kras. De Regeering zegt: het ontwerp betreft slechts de uitgaven voor een periode van zes jaren. Jawel! roept mr. Dresselhuys uit maar aan die halve vloot hebben wij niets, 't Ie dus van de Regee ring, slechts ,halve waarheid" om niet ruiter lijk +oe te geven, dat wij aan dé twaalf jaar vastzitten. En het logische van deze redeneering kan door geen duizend' Colijns worden wegge- praat.... Uit mr. Dresselhuys' cijfers teeken ik nog aan, dat zij' voorrekenen, hoe wanneer men bij de 400 millioen (op z'n allerkrapst geno men!) telt wat voor de basis onvermijdelijk wordt geacht, plus dé exploitatie-kosten, men tot het bedragje van 730 millioen komt Met de (voor de vlootbasis onvermijdelijke) re organisatie van het Indische leger tot 800 mil lioen gulden, dóór Patria en Insulinde in twaalf jaar -tijds bijeen te brengen. Kan Indië dat alles dragen?, vroeg de heer D. minister De Graaff zoo pertinent mo gelijk. Maar Z. Exc. van Koloniën bleef zwij gen. De heer H. Colijn fungeerde bij deze ge legenheid zooals schertsend is gezegd ook als minister van Marine en van Koloniën- ad interim. Over het op 12 October betoogde en ontboe zemde valt eigenlijk weinig meer te „overzich ten". De communist dr. Van Ravesteyn ging aan 't uitpakken. En 't was, als steeds, vaak dol-overdreven, maar nu en dan toch wel raak" ep geestig. Hij noemde den heer H. Colijn niet Blechts „dien werkeljjken chef van t Kabinet", maar sprak ook van een koning Colijn, met „een niet-erfelijk, maar verderfelijk Ko ningschap.... Terwijl dit alles gezegd1 werd, zaten de minis ters Ruys en Colijn te schateren, met luid- geopenden mond, van pret. De premier stond1 op en verklaarde, Exc. Colijn allervriendelijkst aanziend, dat hem niets gebleken was van dé Mussolini- of dictators- neigingen, welke dr. Van Ravesteyn in den heer Oolijn veronderstelt. Alsook: dat hij1 nog zeer lang met den collega van Financiën hoopt samen ite werken. Een oogenblikje van wat opschudding be rokkende het „dat is niet eerlijk!" van den heer Hugenholtz, toen minister Colijn volhield, dat de Kamer, na de „halve vloot", die over twaalf jaar annuïteit van 8.650.0000 „aan niets meer gebonden zal zijn". t Werd tenslotte een Babylonische spraak verwarring in dé Kamer. En de interpellatie-Troelstra ging, gelijk reeds gezegd, als een stervend nachtkaarsje uit r Den 16en October kwam men dan eindelijk aan de Vlootwet zelve. Een sprekerslijst van achttien leden. Zonder rantsoeneering van spreek-tijd!Hoe moest vroeg men zich af, de Kamer door dezen rijstebrij-berg komen? Indiening van het petitionnement tegen de wet, voorzien van 1.130.000 handteekeningen. Van „meerderjarige burgers en burgeressen"? De heer Van der Voort van Zijp .heeft het ge waagd, in zijn rede van Woensdag jJ. te twij felen aan de juistheid der bewering, dat al die signaturen inderdaad van 21-jarigen en ouderen zijn. Tot felle verontwaardiging van de soc.- democraten. De heer Schaper riep uit, dat de zaak zou worden onderzocht. Om te weten, of ds. Van der Voort „hier al dan niet lastert" Gemakkelijk zal dat contróleeren der 1.130.000 handteekeningen niet zijn. Is het inderdaad mo gelijk, dan zal den heer Schaper valt te duch ten een teleurstelling wachten! Bepaald werd alvorens de Vlootwet-deli- beratiën aanvingen, dat mr. Boon, de Vrij- heidsbonder na aflcop daarvan over de mi sère- bij den Postchèque- en Girodienst zal in- terpelleeren. 't Wordt inderdaad tijd, dat men ten leste te hooren krijgt, op welke wijze mi nister Van Swaay hier eindelijk denkt in te grijpen. Óp 16 October redevoerden slechts twee leden over de Vlootwet: de marine-specialiteit van de S.DA.P., de heer Hugenholtz, en de vrijz.-democratische hetman mr. Marchant. Twee-en-een-half uur besloeg de rede-Hu- genholtz, en 't is een niet juist genoegelijke taak om 180 minuten lang te luisteren naar het loeiende, telkens aan misthoorn of roerdomp herinnerende geluid van dien afgevaardigde, 't Was overigens een knappe, doorwrochte rede. Nieuwe argumenten tegen de Vlootwet bracht zij niet. Telkens sprak de heer H. sma lend over het miniatuur- of prutsvlootje, dat geenerlei wezenlijke gevechtswaarde zal bezit ten. En 't is in flagranten strijd met wat in 1912, ook o. a. door de heeren Heemskerk, Oolijn, De Graaff en Westerveld, thans allen aan de Regeeringstafel gezeten! onmisbaar werd geacht. Hebben wij, na zes jaar, de „halve vloot", dan zal die nog gedurende vier jaar zonder eenige waarde zijn, omdat dan eerst de versterkte basis te .Tandjong-Priok gereed1 is. Over een duikbooten-vloot sprak de Commissie van 1912 een vernietigend oordeel uit. Toch handhaafde de Regeering haar. De rede-Marchant was geestig, onderhou dend, vlijmscherp. De „Colijn qui rit" had plotseling de 127 mil lioen voor de Vlootwet, uit het Leeningfonds, gevonden. Waarom vroeg de heer Marchant dat niet in uwe millioenen-nota vermeld? Ook verweet hij den heer Colijn ondankbaar heid tegenover Indië, de arme Oost, dat hem lief behoorde te zijd Toen mr. M. dit zei, barstte het incident uit, -waarop ik hierboven zinspeelde. Een paar gepensionneerdeq der Marine, mannen met medailles op de borst gespeld, klommen op de bank ter publieke tribune. SchreeuwdenEen van hen riep: „Ik heb Indië zes-en-dertig jaar gediend!Hij balde de vuist tegen de groene tafel.' De heer Marchant moest even ophouden. De rumoermakers werden verwijderd. „Ze hebben gelijk!" riep de heer Duys meer dan eens, „straf ze nu maar!' Gelijk hebben ze! Het incident was voorbij. Niet zonder op sommigen indruk te hebben gemaakt. i Vader Staat heeft nu zeer zeker een harde, zware taak. Maar ondanks alles moest er toch iets gedaan voor die menschen, die het land trouw en lang hebben gediend, en nu in bitteren nood verkeeren. Het optreden van de rumoermakers op de tribune is niet goed, niet verstandig. Onbegrijpelijk is het evenmin Natuurlijk heeft de heer Marchant gewezen, bjj zijn felle bestrijding van de Vlootwet, op het pas-gepubliceerde tekort- van 25 mil lioen op de Indische middelen. Hij noemde het ontwerp een staaltje van zelf-bedrog. Hadden wij een referendum Mej. mr. Van Dorp verklaarde Woensdag, dat voor deze wet een speciaal referendum had moeten zijn uitge schreven de Vlootwet zou „als een baksteen gezakt zijn". Hij gaf het Kabinet den raad: maak de drie groote fouten, door U begaan, het verwijzen der werkloozen naar armenzorg, de historie van art. 40 en de Vlootwet, goed, Ingezonden is het, dat men, indien prima klee ding gezocht wordt, steeds in onze magazijnen inkoopen doei omdat wij, ondanks alle geknoei op het gebied van Heeren- en Kinder- kleeding, vasthouden*aan het be ginsel, gedurende bijna 20 jaren in onze zaken foegepast: goede qualltelt. Denkt daaraan bij Uw inkoopen. ongedaan. Dan zullen de vrjjz.-democraten U steunen. Dat de heer Ruys en zijne ambtgenooten dit advies zullen volgen, valt lichtelijk te be twijfelen!.... (Woensdag trad de eerste verdediger der wet in het krjjt: de chr.-historische heer Snoeck Henkemans. Hij hield eene gemoedelijke, wei nig indrukwekkende réde, waarin betoogd werd, dat de Vlootwet getuigt van voorzichtig finan cieel beleid, technisch juist-voldoende en blijk gevend van moed en vaderlandsliefde. Verwer ping beduidt z.L, dat Nederland afziet van daadwerkelijke handhaving zijner zelfstandig heid en onzijdigheid. Mej. mr. Van Dorp, die men voorstandster van het ontwerp had gedacht, bleek vierkant tegen de Vlootwet te zijn. In tijd van voort schrijden naar de ontwapening acht zij: haar ganschelijk misplaatst. De beide Plattelanders hebben niet „ge- tuigd" nog. Men mag echter aannemen, dat zij tot de tegenstanders behooren. Links is dus „en bloc" de Vlootwet vijandig gestemd1. In de vergadering van Woensdag ontboe zemde nog Mej. Groeneweg, de soc.-democrate, „namens een breede schare van vrouwen van allerlei soort" haar afschuw tegen deze wet. En profeteerde, tot verontwaardiging van kolonel Duymaer van Twist, dat de vrou wen in de Rechtsehe gelederen weldra ook het wachtwoord „Ontwapening!" zullen doen eer biedigen. Mej. Groeneweg, de* gemoedelijk- brave, verstaat de kunst om nu en dan niet gansch-onverdienstelijk voor eene Louise Michel te spelen De anti-revolutionnair Van der Voort van Zijp vertolkte zijne bewondering voor den moed der Regeering om de Vlootwet te handhaven. En prees het ontwerp met warmte aan. Slechts enkele vragen om nadere inlichting tot minis ter Westerveld richtend. Maar op dien 17en October heeft ook het woord gevoerd de katholiek mr. Bomans. En hij verklaarde.tegen de wet te zullen stem men! De heer Bomans plaatst zich op het standpunt van het katholieke defensie-program. De Marine moet z. i. slechts onderdeel zijn van de kustverdediging. De vloot heeft dan een ondergeschikte rol te vervullen. Oorlog en Ma rine moeten tot één departement worden^ ver- eenigd! Van zin tot bezuinigen vindt hij in de Vlootwet geen spoor. Tegen de vaste steun punten heeft mr. Bomans onoverkomelijke be- zwaren. Het ongeluk is, zegt hij dat Nederland de groote mogendheden wil naëpen. Terwijl wij voor Indië noch een groote vloot, noch een groote troepenmacht behoeven. Eerst moet de Begrooting van Marine op duchtige wijze wor den besnoeid. Daarna kunnen we zien, wat voor Indië's verdediging aan klein materieel kan bekostigd. Van „het dure apparaat zonder waarde", dat de Vlootwet wil geven, moet de heer Bomans niets hebben. Hij zal er dus tegen stemmen. Men kan zich voorstellen, dat de rede-Bo- mans <jöor de aanwezige ministers met „ver rassing" van weinig-genoegelijke soort werd aangehoord1. Deze stem uit de katholieke gele deren is in de lijn der voorspellingen over te wachten „surprises" in de katholieke sfeer. De wijze, waarop de heer Bomans zijne bezwaren tegen de Vlootwet toelichtte, laat- natuurlijk geen ruimte voor de mogelijkheid van eenig vergelijk .tusschen het Kabinet enhem. De groote vraag is nu, of het getal zijner partij genoot-en, die zijn gevoelen deelen, aanzienlijk genoeg is om de Vlootwet, en daarmeê het Kabinet-Ruys, te doen duikelen Vooral ook hierom werd op heden,Don derdag, nadat- dr. Van Ravesteyn zijn niet geheel-onbekende gevoelens over de wet. zou hebben ontboezemd, de rede van den daarna aan de spreekbeurt komenden, zoo invloedrij ken katholiek mr. Van Schaik metmeer dan gewone belangstelling tegemoet gezièn. Mr. ANTONIO. onwillekeurig de gedachte opkam^^?"^ dige reclamecampagnes en vernuftig in elkaar gezette premiesystemen. In de verschillende kamers op de ^e lioo- gere cvrdiepingen ligt linnengoed "'t-gestald, zilverwerk, porselein enz Er stak een km- derledikan met blauwzijden hemel. Hijr heeft het kind van de cj^ous in geslapen onder een blauw zijden hemel, het kina, waarvan ergens anders een hobbelpaard ander speelgoed te koop staat In een slaapkamer hangt een groote ioxo van Louis Bouwmeester, in vergulde dijsi gevat. Ze schijnt een bevestiging te zijn van Broekhuijs' bewering indertijd, dat van al de kunstenaars, wien hij een landhuis cadeau gaf, hij het alleen Bouwmeester uit sympa thie en voreering deed, terwijl de anderen slechts reclame-objecten waren. Als het stapeltje boeken aan Broekhuijs heeft behoord, dan stemt hun strekking ver rassend overeen met het karakter van don eigenaar. Er ligt een complete serie van de avontuurlijke Tarzan-verhalen, waarin ie mand! als hij behagen móést vinden. Verder wat romannetjes van den eroticus Guy de Maupassant enkele werkjes van Rider Hag- gard, óók avontuurlijk, en dan een werk van Rupert Hughes, dat in zijn titel veelzeggend is: „We can 't have anything",We kun nen mietalles hebben". En dan nog een En- gelsch prachtwerk over BotticelM. De inboedel maakt echter duidelijk dén indruk te zijn van1 een nouveau-riche, er was geen enkel lief oud ding, dat vaak in oude inboedels zoo treft, van die „thin-gs of beauthy", geslachten lang verzorgd door lieflhebbepd handen. De nieuwsgierigen gaan door de verschil lende kamers, betasten en becritiseeren de kostbaarheden en rekenen wat ze zullen uit geven voor al die dure zaken, die eens wer den! gekocht in het besef van overmacht en alles-kunnen, op dezelfde onverschillige wijze, waarop ze nu verkocht worden. Verduistering. Donderdag is ter beschikking van de ju stitie gesteld de kassier W. D. van N., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan verduistering van ruim 27,000, ten nadeele van de Standaard Transport-Maatschappij, gevestigd op het Koningin Emmaplein te Rotterdam. Enkele weken geleden, toen het geld vermist werd, meende men aanvanke lijk, dat er op heit kantoor ingebroken was; sporen daarvan schenen aanwezig. Het on derzoek van de politie deed echter vermoe den, dat de daders onder het personeel moes ten schuilen, hetgeen voorloopig tot de arres tatie heeft geleid. Hij had onder zijn beheer een reservesleutel van de brandkast, waaruit een bedrag van ruim 27,000 aan bankpapier verdwenen ia GEMENGD NIEUWS. Sic transit. Het mag zijn, dat de uitvinder der „Rotter- darnmertjes", de gewiekste organisator der bekende prcmieleeningen, ondanks zijn fail lissement nog over belangrijke sommen be schikt; maar het moet toch een hard' gelag voor Broekhuijs wezen, te zien, hoe zonder dat hij daaraan ook maar ieits kan doen, zijn hebben en houden, voor zoover het te Rotter dam in de panden van1 „Het Gouden Kalf" aan den Oostzeedijfc was ondergebracht, te kijk wordt gezet voor alles en iedereen, schrijft de „Méb.". Alles waarin 'hij toch behagen heeft ge schept, te midden waarvan hij misschien een gelukkigen tijd heeft doorgemaakt, het staat thns tentoongesteld voor Jan Publiek, open en Moot voor alle nieuwsgierigen. De inboedel van Broekhuijs wordt publiek verkocht en gisteren verdrongen zich op koopjes-belusben op de vier verdiepingen van het dubbele pand. Beneden vergaapte men zich aan het CM neesche en Japansche porselein in-de Japan- sche kamer, waar vele prachtige en kostbare stukken getuigden van een gouden tijd. Mooie kasten staan er tusschen schilderijen van 'be hoorlijke kunstenaars Fraaie tapijten liggen er. Op de eerste verdieping staan baden, wasohtafels enz. en er zijn nog verschillende huiskamers, alsmede een werkkamertje, waar UIT DEN OMTREK Tnywmifrm medftdoöllnS. voor de besmetting toe, aan het geregeld toe- dienen van zout, ongeveer een lepel vol pen week. Dit zou dan een voorbehoedmiddel zijn doch geen geneesmiddel. Men kan het probeeren; baat het niet, het schaadt ook niet Zout is in alle gevallen uitstekend voor de spijsvertering. Het veer Schagen—Alkmaar van mej. wei O. Bakker is verkocht aan den heer H. Krap per Sz„ te Kolhorn voor B00Q. Het bijzonder reglement van de banne Harencarspel is ocnigszins gewijzigd. Art 8 is thans vastgesteld als volgt: Het grondbezit, voor de verkiesbaarheid tot lid van het Bestuur veredscht, wordt be- paald op 1 heohitara De jacht op patrijzen in Noord-holland zal worden gesloten op Woensdag 81 October 1923 met zonsondergang- De Raad van Behagen werd Donderdag, avond geleid door den loco-burgemeester, den heer P. Trapman, wegens verlof van den burgemeest. Na een serie ingekomen stukken werd mededeeldng gedaan van de kasopname. Aanwezig was en moest zijn f 46318.40*. Het verzoek van de gymnastiek vereeni ging „Lyourgus", om medewerking der gemeente voor een eigent lokaal, naar die eischen des tijds, werd verwezen naar B. en W. tot nader onderzoek. Tot onderwijzer aan do U.Lom school werd met algemeene stemmen be noemd de heer L. F. Kleyterp te WinkeL Omtrent kosten der uitbreiding van het electrisch net naar een viertal buitenwijken, werd medegedeeld dat deze 23025 zouden bedragen. Besloten werd die uitbreiding tot een tweetal wijken to bepalen. Daarvoor zal 11600 noodig zijn. Dit bedrag kan be taald worden uit de winst der lidhtbedrijven. Omitrent de uitvoering werd nog al lang ge sproken. De heer van Erp wilde eene open bare aambesteding. Eenige andere leden, wil den eene uitvoering, waarbij werklooze plaatsgenootem productieven arbeid zouden ■vinden. Tenslotte werd de gunning aan B. en W. overgelaten onder nadrukkelijke voor waarde dat in het contract de verplichting van plaatselijke arbeiders werd opgenomen. Schagen. Wat is er in vroeger eeuwen al niet ge zocht naar de kunst om goud te maken.. Het was voor vele monniken in hunne geheim zinnige cellen een dagtaak geworden, waarbij zij, geene menging onbeproefd lieten, oin den steen dér wijzen te vinden. Bij een. dezer be werkingen, die bestond uit een samenstelling van zwavel, salpeter en houtskool, had een monnik uit Baden, Barthold Zwars, bij toeval het buskruit uitgevonden. Zooals het toen om het goud ging, gaat het nu om het serum tegen mond en1 klauwzeer. Heele reeksen van meer of minder geleerden zijn sedert jaren bezig, de voorbehoedende, heil-aanbrengende bacil te vinden, die bjj in enting de tongblaar kan voorkomen. Dat zij bestaat, en eenmaal ontdekt zal worden is ook onze meening. Een bacil is eene microscopische splijtzwam, die eerst bij duizendvoudige vergrooting eenigszins waar neembaar is en zich voortplant door deeling of splijting tot in het oneindige voort. Zij is de oorzaak van ontleding en vernietiging der organische stof. Zij kan van het eene dier lijke of plantaardige lichaam overgaan, in een ander, wat wij1 besmetten noemen. Het aantal soorten van deze bacteriën is onbe kend. Men kan de eene soort met een ander bestrijden, inenten. Het is nu professor Pfeiler te Jena, die de entbacil tegen de be smettelijke veeziekte, die wij mond en klauw zeer noemen, meent gevonden te hebben. Wijj zullen in een volgend overzicht iets meer over het werk van dezen hooggeleerden heer mededeelen. Tegenwoordig staat weer zoowat den geheelen handel in het teeken van de blaar. Wij zijn al zoover gekomen, dat België ons land verdeeld heeft in gezonde en besmettelijke provinciën. De gezonde zijn Mesland, Groningen, Drente en OverijseL Uit deze provinciën wordt nog alleen vee op certificaat in België toegelaten. Wat dit voor onze groote najaarsmarkten beteekent, on dervindt nu reeds den handel. De handel in pinken, graskalveren en verder bedrijfsvee is zeer flauw. Daarbij1 komt dat de toene mende tongblaar, tot verkoopen drijft Zoo krijgt men overvoerde markten, die natuur lijk stug moeten zijn. Overvoerd was ook de markt van 18 October te Schagen. Vet vee gold krap aan 1.20 per. K.G. en dan waren er nog maar weinige koeien, waar die prijs voor betaald werd. Gelde stalkoeien waren stug duur. De prijs liep van 250 tot 400- de pondprijs werd geschat op 85 h 50 cent. Graskalveren en pinken, heel stug met iets lfligor prijis. Vette schapen' met grootenj aan- voer waren goed. Besteed' werd tot 52 Ex- h 42 voor de weide o0 k 36. Varkens met viuggo afzet, om 9 uur was reeds alles verkocht, van 88 tot 42 cent. Londónsche biggen 84 86 cent De polder Waard cn Groet heeft hiet sloot- werk van drie perceelen, ongeveer 800 M aanbesteed; Het werk is gegund: aan den Iaagsten in schrijver P van Teulingen c.s., te Winkel Daar de vele mschnjviuge» nog al idteen liepen is het moeilijk ze gedetailleerd op te geven. p De kerkraad van de Doopsgezftide Kerk te Barerngerhom o.a„ besloot in z£ veK dering van 6 Oct. het kerkje aan de Kreil btf inschrijving voor afbraak te verkoopen. Een veehouder te Schagen, die reeds 23 nimmer mond- en fclauwzeef bij rijn wnie2? Reha1" °0k nint voor itigï jaren zijn vee in eene weide liep, die tus schen twee stukken weiland lag waïl ziek v ee liep. Hij schreef deze ongevoeligheid DAMRUBRIEK Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den iDamredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit de Damwereld. A. K. W. Bamme heeft to Brussel oen par tij gespeeld met De Haas en deze partij ge wonnen. Van Brussel gaat hij naar Marseille om er zes partijen te spelen met D. Ricon. Het volgende fraaie probleem van den be roemden Hollandsche problemist, Joh. de Bree, verkreeg den eersten prijs in een inter nationalen problemistenwedstrijd; '/m. É^i. m ii Stand la cijfera: Zwart: f, 8, 9,13,17, 21, 26, 27 en 38. Wit: 23, 24. 28, 36, 87 ,40, 47, 48 en 50. Als volgt wint Wit: 1. 8781 2. 47—41 8. 48-43 4. 36—81 6. 23:12 0. 81: 2! 26:37 37:46 68:49 49:19 4G: 7 In den nu ontsbanen eindstand (rie volgen- do diagram) ia do winatgang nog uiterst IööT'- zaam. Stand in cijfers: Zwart: schijven- op 1,18 en 21. Wit: oen schijf op 50 en een dam op 2. 1. -- - 2. 2—161 8. 16271 4. 27—32! 6. 82—37!! 6. 87—42! 7. 60-44 8. 4237! gewonnen. Zeer interessant. 13—18 gedw. 21—27 18—23 23—29 1— 7 de beste 29—34 7—12

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2