Moord!!! NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aan onze geabonneerden, per postwissel DINSDAG 23 OOTOBER 1923 51e JAARGANG welke gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-glro toe te zenden, geven wij In over weging - met het oog op de enorme vertraging bi] dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders bulten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. HET FEUILLETON is op pag 4 van dit bLad opgenomen» BUITENLAND. DUITS CHLAND. De economische crisis 25 der rijksambtenaren ontslagen. Beleren en het Rijk. Proclamaties van de rijksregee ring en generaal von Seeckt. Ingazonden niedcdeeling, Hedenmorgen werd vermoord in zijn kantoor gevonden de bekende zakenman M. Zijn beeld- schoone secretaresse legde een volledige bekentenis af. De rechtzitting zal plaats vinden a.s Vrijdag, n.m. 7.30 uur in da Witte Bioscoop. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie van Woensdag en Donderdag. Saksen en het Rijk. De ryhsweer fn Saksen. Dregden, 22 Oct. Over dein opmarsch der Rjjksweertroepen in dien vrijstaat Saksen wordt nog het volgendie medegedeeld: De troepen, die tot taak hebben denj grondwet- tigen toestand in Saksen te herstellen, heb ben hun opmaxach zonder eemig incident vol bracht In de buurt van Hof zijn Wurtemberg- scihe troepen geconcentreerd. De troepen ondernamen op 22 October den opmarisch. De cavalerie werd bij het binnenrukken te Meissen beschoten, waarop de troepen het vuur beantwoordden. De leider der commu nisten, Oupke, is in hechtenis genomen1. Zondagochtend' zijn groote af deelingen Pruisische Rijksweer, ml. infanterie, cava lerie en artillerie zonder incidenten Leipzig binnengerukt. De troepen zullen ten deele in Leipzig blijven, ten deele naar Ohemnitz en Plauen worden vervoerd. UIT HET BEZETTE GEBIED. In Aken de Rijnland-Republiek uitgeroepen. De buitengewone correspondent van het Hbl G. Nijp els, meldde uit Aken aan rijm blad: Ik kreeg den indruk, dat de actie te Aken op eigen houtje door de Akenaars, en hun Belgische ondersteuners begonnen is en' dat zjj ook voor de separatistische leiders elders een verrassing is. Het hoofdkwartier maakt den1 indruk van een volslagen Jambool en zonder bedreiging der Belgen zou de Putsch geen drie uur geduurd hebben, daar elke poging der separatisten om de bevolking tot vrcugdemanifestaticfl te bewegen wan hopig mislukte door de ijskoude onverschil ligheid dier bevolking, d4» ook, waar men de proclamaties niet alrukken kon, deze totaal negeerde. De. bevolking acht gewa pend verzet echter onbegonnen werk, niet- tegenstaande haar quantitatóef en qualita- tief overwicht op dit soort separatisten, daar de Belgen dreigen de oirde te herstellen en men geleerd heeft naar welke richting de Belgische kogels dam vliegen. Buiten de regearimgsbuurt ging het leven den gewonen gang en hij mijn vertrek brandden ga® en electrlsoh licht, werkte de waterleiding, liepen de trams en speelden de theaters; in afwachting van wat de naaste dagen weer ernstigs of verschrikke lijks brengen kunnen, amuseerde heel Aken zich Zondag over het gehalte der nieuwe bevrijders, wier uiterlijk al genoeg was om hun alle vertrouwen te ontzeggen. Maandagavond meldde dezelfde medewer ker van de grens: Sedert gisteren is de toestand in Aken erg veranderd en wel ten gunste van de wettige regeering. Dat de uitroeping van de Rijn- republiek door de separatisten een fiasco zou worden, daar de bevolking niet denkt aan meedoen, daarvan was ik, niettegen staande de beweringen van Matthes, Dorten en de Fransche en Belgische journalisten in het Rijnland, overtuigd, maar dat het zoo'n jammerlijke blamage zou worden als deze Akener oomedie, had ik niet gedacht. Zon dag was de bevolking nog ©enigermate ver rast en onrustig over wat komen kon, thans lacht men steeds hartelijker om deze come- die en deze republiek. De politie was daarom heden weer vol tallig in het Polizeiprfiridium geconcen treerd met de regeeringsgetrouwe beamb ten. Zoodoende zijn er thans ln Aken twee regeeringen. De separatisten in hot regee- rimgsgebouw bij het theater, en de overge bleven regeeringsbeambten in het politie- gebouw. Zij hebben samen ettelijke malen onderhandeld in het bijzijn van beambten der Belgische Sürté, welke onderhandelingen de toon der separatisten steeds lager doet worden, naarmate het hun duidelijker wordt, dat de bevolking niets van de vrijheid onder deze schutspatronen hebben moet. Tenslotte overhandigden de separatisten een ultjma- tum, dat de politie afwees, zoodat thans de oorlog verklaard is. Deze zal waarschijnlijk niet bloedig wezen, daar de separatisten weinig lust toonem om te veehten tegen de gevreesde Schupo en de Schupo niet vechten mag van de Belgische .regie. De Belgen zijn blijkbaar al tot inzicht van hun fout gekomen. Na eerst dezen Putsch geprepareerd te hebben door de uit wijzingen, schijnen rij thans toch maar lie ver weer terug te krabbelen nu zij zien op wat voor een gekkenhuis de regeering van deze separatisten zou lijken. In ieder geval erkent thans de Belgische bezetting weer de oude regeering en onderhandelt zij met deze. In een vergadering van plaatsvervangen de leiders van vakvereenigingen en politieke partijen werd hedenmorgen besloten voor loopig niet te staken. Alleen blijven de be ambten weigeren te werken ln gebouwen, waarboven een Rijnlandsvlag waait of die door separatisten bezet worden. Inmiddels brengen de gijzelaars, die de Belgen ook thans nog met hier langzamer hand spreekwoordelijk gewordene voor zichtigheid op hun regietreinen meevoeren, berichten uit het overige Rijnland. Daar schijnt het den Putschisten niet veel beter te gaan dan te Aken. Wie den Putschitsen betaalt, is nog niet uitgemaakt, maar volgens de gijzelaars wor den rij gedeeltelijk met gouden 20 Mark stukken betaald. De commissaris van politie te Aken, Vil mes, die gisteren te Aken het hevel voerde in het politiegobouw, is Bedert gisteravond verdwenen, vermoedelijk gevangen geno men of ontvoerd. De separatisten hebben zich Zaterdag van de stad Gross Gerau meester gemaakt. De politie maakte gemeene zaak met hen. Ook te Russelheim en Starkenburg is de Rijnlandscho republiek uitgeroepen. De po litie en de gendarmerie zijn er ontwapend. Woensdagmorgen om half vijf zijn de Rijnlandsche troepen, Mainz binnengetrok ken. Een detachement is naar het stadhuis gegaan, waar eemige schoten gelost rijn. Om bloedvergieten te voorkomen zijn twee se paratisten het gebouw binnen gegaan om er orders ef te wachten. Volgens de laatste be richten zouden de vertegenwoordigers van de Rijnlandsche republiek partij vandaag besprekingen voeren met de politie en het uitroepen van de Rijn-republiek te Mainz een of twee dagen uitstellen. Voor het oogenblik zouden de troepen van de partij dch in de omstreken van Mainz terugtrek ken, waar het, evenals in de stad volkomen kalm ia Te Ooblenz vinden onderhandelingen plaats tusschen de massa en den „Oberbür- germeister" inzake het uitroepen van de Rijnrepubliek. De „Oberbürgermeieter" ver klaarde, dat hij! slechts een Duitsche regee ring zou erkennen en alleen voor geweld zou wijken1. De meerling in Frankrijk. BELG IE. De beruchte Marteen. FRANKRIJK. BQna geen werkloozen. Ingezonden Mededeettng. Goede oerüust, goede spijsvertering, goed bloed en een góed humeur worden verkre gen door F^eW3 Maag-pillen te gebruiken. Deze pdlletyeg h -ipen do leven, maag en in gewanden door dé vfoefing dor ga] te rege len. ZIJ wetteen zoor zacht en hebben geen madöeUgo reactie. PrtJs pc® flfleom van vijf tig versuikevdc pillen f fL6§f In apotheken en drogJatzatoen. (11) - COURANT ABONNEMENT PEB 3 MAANDEN BIJ VOOKJTPBETAIANG: Holdergebe Courant f 1.60; fr. p, p. blnncmilninfl f 2.Nol. O. en W. Buliiö p. zeepost f 2.60id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad KW. i 0.07°, 10.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad rosp. 10.95,11.25,1 Lflflk LBO Loaao munjuwre der Courant 4 <rt.| fr. p. p. 6 ot. Verschijnt Dinsdags Domlacda1^ en BM)AC7im^rim>wEBt a iib boes jt, helder Ihmsm: KuotagiatBaat 29 Tetatoon: ED en 418 PcBWaflawrobonS»]® Nb- 160GB. ADVERTENTIEN: 20 ot p. ucesal (gsdjoffff). Iïuscb. nreöeö. (kolumtaooOto als rodnottan. to&srt) 60 crt. Kletoo ad"mrt»n/Wes (gevraagd, te koop, to huur) v. 14 regels 40 ot, elko regel meer 10 ot bij vooruitbotaJlny (odres: Bureau v. d. blad an met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra)Bewljeno. 4 ot Licht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 23 Oct. Woensdag 24 5.20 uur. 6.18 Herhaalde malen was de uitroeping van een „onafhankelijke Rijnlandsche republiek" in het bezette gebied van DuitscMand, een enkelen keer zelfs met den datum erbij, van Duitsche zijde aangekondigd, zonder dat er iets van was gekomen. De laatste maal was de voorspelling gedaan tegen 14 Juli, den natiomalen feestdag der Franschen. De pro feten stelden zich blijkbaar voor dat die da tum een symbolische aantrekkingskracht op de» separatisten moest oefenon. Tmmres, ge lijk de Franscbe revolutie-mannen die ge hikte Pastille van het koningschap bestorm den, waren de Eijnlandsche separatisten er op uit storm te loopeu tegen de Bastille van het Pruisische Juk". Maar nu is de wolf over wiens verschijning telkens loos alarm gemaakt was, er toch werkelijk en is Zatoiv dagnacht te Aken een „onafhankelijke RJjn- landsche Republiek'1' uitgeroepen. Vroeger al hebben de Rijnlanders zich eenigszins als een afzonderlijk, zij het dan niet onafhanke lijk deel van Pruisen gevoeld. Van een jon gen man die in militairen dienst ging, plachten zij te zejggeh: „Hij komt bij de Pruisen". Maar de groote, alle Duitsche ge westen en landen meesleepemde beweging voor de rijkseenheid maakte ten slotte een einde aan alle separatistische onderstroo- mingen. Het gemeenschappelijk voor de overwinning vergoten bloed werd het cement dat dp losse doelen te zamen voegde. Op de zelfde wijze werkt nu de nederlaag en al de bitterheid over het leed dat zij over het rijk heeft gebracht, ontbindend en scheidend. De uitroeping van de Rijnlandsche repu bliek te Aken is voorloopig voornamelijk een plaatselijke gebeurtenis, want haar stichter, de koopman Deckers, zou zelf ver moedelijk nog niet kunnen aangeven hoe ver hare grenzen buiten de kom van de gemeen te liggen. Maar algemeene beteekenis heeft zij toch ook als verschijnsel van de ontwrich ting van het Duitsche rijk, evenzeer als de tuchteloosheid van Beieren ten aamzien van het rijksgezag en het conflict tusschen Ber lijn en Dresden. Het is niet onmogelijk dat de beweging zich verder uitbreidt, want de Duitsche regeering heeft geen machtsmid delen om haar te stuiten. De rijksweerbaar heid mag in het bezette gebied niet komen en de plaatselijke politie zou er, naast de amderaftezinde bevolking* de eenige rem te- gen kunnen vormen. De oorzaken van de afscheidingsbeweging zijn ongetwijfeld ten deele van oeoonomischen aard. De inzakking •van de mark wordt in het bezette gebied nog scherper gevoeld dan in het overige Duitsch- laind, omdat alles er toch al duurder was. De bezettende mogendheden met uitzondering van Engeland, hebben tegenoverover de be weging uiterlijk een welwillende onzijdig heid betracht, die voor haren groei bevor derlijk is geweest en haar heimelijk vermoe delijk nog met zekere middelen aangewak kerd. To Aken mogen de strijders van*de nieuwbakken republiek voor de Belgeqgewa pand rondloopen, hoewel het allen anderen burgers verboden is. ook maar mossen bij zich te hebben. N. R. Ot In een officieel® mededeeling over het Roer gebied wordt gezegdl met betrekking tot den financieelen toestand: De geweldige depreciatie van de mark heeft niet düeen de financiën van het rlik maar ook die van de gemeenten vol komen ontwricht. Wij weten vandaag niet waar wil het geld voor morgen vandaan moe ten halen Do groote fabrieken in het Roerge bied zijn alle zonder geld. Hoe er in de volgen- deweek nog loonen moeten worden betaald weet geen mensch. Zaterdag is de verordening omtrent de ver mindering van liet aantel ambtenaren verac,he nen. Zij bepaalt, dat ongeveer 25 der rijks ambtenaren zal worden ontslagen. Mijnwerkersstaking in Midden- Dwftsclüand. In de bruinkolenmjjnen van midden-Duitsch- land1 is een steking uitgebroken, nadat alle on derhandelingen over het treffen van een meu- we loonregeling mislukt zijn. Deze si-aikmg zal, indien zij lang duurt, noodlottige gevolgen voor de Berlljnsche bevolking hebben aangezien ongeveer 76 pet. van de voor Berlijn bestemde brandstoffen uit dit gebied komen. Leuensmlddelenrellet jes. Te Berlijn is het Zaterdag van wege de ont zaglijke stijging van de vleesch- en broodprij zen tot relletjes gekomen. In de Jacobstraat wilde een groote menigte de bakkers dwingen het brood te verkoopen tegen den prijs van Vrijdag, die 715 miüioen bedroeg, terwijl Za terdag 1320 millioen gevraagd werd. De politie greep in en verspreidde de menigte. Kort daar op ontstonden relletjes op de weekmarkt. De vleeschstalletjes werden omvergeworpen en de betóogers eigenden zich het vleesch toe zonder te betelen. Naar men weet was de tusschen Beieren en het Rijk ontstane oneenigheid nog verscherpt, door het bericht, dat de bevelhebber der Rijks- weerbaarheid in Beieren, Generaal von Los sow, van dat bevel zou worden ontheven, aan gezien hij niet voldoende krachtig tegen de maatregelen van von Kahr waS opgetreden. Dr. Gessier, de Rijksminister van verdedi ging in wiens handen thans de uitvoerende macht berust had generaal von Lossow op gedragen de Völkische Beobachter, het extre mistische orgaan, te verbieden. Dit verbod is niet nagekomen, omdat de Völkische Beobacb- ter de hooge bescherming van den Beiersohen dictator von Kahr geniet Het zou nu de taak van generaal von Lossow geweest zijn, het met geweld door te zetten, maar hij denkt daar niet aan en heeft geweigerd, het bevel van Gessier uit te voeren, waaruit volgt, dat hij als onder bevelhebber van de rijksweerbaarhedd onmo gelijk is geworden en dus ontslagen móet wor den. De Beiersche regeering wilde hierin niet be rusten en von Lossow het bevel over de Beier sche rijksweer opdragen. Het Rijkskabinet pond daarop een onderhandelaar naar Mün- cheni, doch vóór dat deze daar kwam, kreeg generaal von Lossow reeds zijn ontslagbrief en werd zijn opvolger aangewezen. De Beier sche regeering heeft daarop den heslissenden step gedaan en op eigen initiatief Beieren ont heven van zijn militaire verplichtingen jegens het Rijk, hetgeen een schending der Rijks grondwet beteekenti Nadat de Rijksregeering generaal v. Lossow in weerwil van het protest der Beiersche regee ring, had ontheven van zijn functie als com mandant der in Beieren liggende rijksweertroe- pen, heeft het Beiersche kabinet, in overleg met den algemeenen staatscommissaris dr. von Kahr, hedenavond besloten „in het belang der handhaving van de openbare rust en orde in Beieren en ter beveiliging der Beiersche be langen totdat de overeenstemming tusschen Beieren en het Rijk zal zijn hersteld", de Beier sche troepen der rijksweer weder volgens de Beiersche grondwet te beëedigen, generaal v. Lossow tot Beiersch bevelhebber te benoemen en hem met de aanvoering der Beiersche divi sies te belasten. 0 0 De correspondent van- het „Hbl." te Berlijn heeft zich, zoodra het bericht werd ontvangen, telefonisch met rijkskanselier Stresemann in verbinding gesteld, die de juistheid der berich ten bevestigde. Hij deelde mede, dat het Rijks kabinet- bijeen zou komen om haar houding in verband' met het- optreden van Beieren vast- te stellén, doch hij kon reeds thans zeggen, dat de Rijksregeering deze handelswijze als een flagrante schending der grondwet beschouwt en dat zij niet zal aarzelen daaruit de noodige oonsequenties te trekken. De oorrespondent meent te weten, dat de tegenmaatregelen der Rijksregeering voorloo pig van firiancieelen aard zullen zijn. Zaterdagnacht tegen 1 uur hebben de rijks regeering en de chef van het legerbestuur pro clamaties uitgevaardigd. De chef van het leger bestuur, generaal von Seeckt, richt zich tot het leger en verklaart, dat de maatregel der Beier sche regeering een ingrijpen beteekent in de militaire leiding, dat tegen de grondwet is ge richt. Wie dit bevpl der Beiersche regeering opvolgt, schendt zijn aan het rijk afgelegden eed. Hij spoort de Beiersche divisies aan, hun aan bet rijk afgelegden eed trouw te blijven en zich onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de bevelen van den chef van het legerbestuur. De generaal voegt er aan toe, dat hij zich van d- trouw aan het rijk van alle andere deelen van het leger overtuigd acht. In de proclamatie der rijksregeering wordt o. a. gezegd: Op het oogenblik, dat de Duitsche vertegenwoordigers in het buitenland aan alle mogendheden een verklaring afleggen over den buitenlandschon poMtleken toestand, ten einde de aandacht der wereld te vestigen op den door het optreden van Frankrijk geschapen ondragedijken.noodtoestand in het Rijnland1 on het Roergebied, heeft de Beiersche regeering het noodig geoordeeld, openlijk de grondwet te schenden eni aanleiding te geven tot binnen- landschen strijd. De chef van het legerbestuur kon niet dulden, dat zijn duidelijk bevel door een ondergeschikte om politieke redenen in den wind werd geslagen. Het is in hooge mate on gehoord, dat op het oogenblik, dat de ffiksre- geering de krachten van het geheele volk be hoeft om weerstand te bieden aan den vernie- tigingswil van toonaangevende Franscbe krin gen, dó Beiersche staatscommissaris gelooft, do fakkel der tweedracht te kunnen ontsteken, dat hij zegt, dat het ten slotte gaat om de kwes tie: Duitsch of niet-Duitsch. In den strijd om de handhaving van de eenheid van het rijk roepen wfl alle Duitschers op, den verwekker der tweedracht te weerstaan. De houding der andere staten. De ministerjpresidenlten van Baden, Wur- temberg en Hessen zouden gisteren te Stutt- gart bjjeen komen om hun houding tegenover Beieren te bepalen in verband met de gevol gen van de zaak von Lossow. Uit Keulen wordt aan de „Tel." geseind d.d. Zondag: Wat eerst over een-ige dagen verwacht werd, is reeds heden geschied': in Aken hebben he denmorgen separatisten de Rijnland-republiek uitgeroepen. Reeds zeer vroeg in den morgen bezetten de separatisten alle openbare gebouwen, waarbij merkwaardigerwijze, de Duitsche politie wer keloos bleef. Post, politie, regeeringsgebouwen en „Landratamt" zijn bezet. Nog heden zullen onderhandelingen plaats hebben tusschen de bezettingsautoriteiten en de separatisten, betreffende de vraag, wat thans moet geschiedem De telefoonverbinding met Keulen is ver broken, zoodat bijzonderheden hier ontbreken. In ieder geval is het overige Rijnland het voorbeeld van de separatisten te Aken niet gevolgd. Alles is tot nog toe rustig. Het aantal bij den staatsgreep betrokkenen wordt op 2000 geschat De voorlóopige regee ring is in handen gegeven van den voorzitter der plaatselijke partij, den heer A. Deckers. Overal in de stad zijn proclamaties aangeplakt, waarin de bevolking mededeeling werd gedaan van het feit, en deze verzocht werd zich bij de beweging aan te sluiten. In een proclamatie wordt gezegd, dat tegen stand met de wapens zal worden onderdrukt. De proclamaties zijn geteekend door den heer Deckers en Dr. Guthardt, een Akensch geneesheer. De geheele bezetting geschiedde ln een mini mum van tijd en had zonder bloedvergieten of ongeregeldheden plaats. In het telegraaf- en telefoonkantoor namen de dienstdoende beambteil de zaak zeer laco niek op. Zij gaven de toestellen over en ver lieten, daar het telegraaf- en telefoonverkeer verboden werd1, de bureaux. Toen de bevolking hedenmorgen ontwaakte, was de geheele omwenteling geschied' en stond zij voor een fait accompli Zij schijnt het ove rigens nogal kalm op te nemen. Het tramver keer heeft ongestoord plaats; d? café's zijn- op last van de nieuwe regeering gesloten. De bedoeling is ook in andere plaatsen de re publiek te proclameeren; men wil met Aken beginnen. Matthes is van een an andeT op de hoogte gesteld' en in het hoofdbestuur der onafhanke lijke partij was het geheele plan, dat zich thans aan het voltrekken was, voor korten tijd vast gesteld. Maandag begaven de aanhangers der repu bliek uit Aken zich naar Gladbach en Duis burg. Men hoopt, dat alles zonder bloeden zal verloopen. Volgens een Zondag te Berlijn ontvangen nog niet. bevestigd bericht, zouden gewapende separatisten reeds in de richting van Bonn op- marcheeren. De Belgische bezetting neemt een voorzichtige, gereserveerde en neutrale hou ding aam De Belgische bezetting erkent wederom de oude regeering. Uit Parijs wordt aan de „N. Rott. Crt." ge meld: Van Fransch standpunt is het om verschil lende reden geraden inzake de beweging van Aken «de kat uit den boom te kijken. Het con signe is te laten uitkomen, dat de Fransche overheid1 zelf daardóor verrast werd. Ze moest het uit de kranten lezen. De hooge commissaris Tirard staat op hetzelfde standpunt als de re- geetfng. De actie geldt eer als economisch dan politiek; het is de frank, die t won. Aken was van ouds een brandpunt van separatisme. Het overheerschende gevoel hier is natuurlijk voldoening. Deze echter is niet onvermengd. Men vertrouwt de kracht der beweging nog niet. Berlijn kan zich nog daarmee bemoeien, zelf een autonoom Rijtnland' uitroepend ten einde d'e leiders te voorkómen en dat gebied binnen de lijst van het Rijk te houden. De Pruisische agitators kunnen partij ervan trek ken om het separatisme te discrediteeren. Dat de bewoners genoeg hebben van de poli tieke fantasiën van Berlijn begrijpt- men best Nu moet uitgemaakt worden in hoe ver de Fra-nschen dien weerzin tegemoet kunnen ko men. Zij zullen, aldus de „Echo de Paris-", de beweging op haar merites beoordeelen. Criteria daartoe zijn of de separatisten vergoeding en veiligheid voor Frankrijk willen verzekeren. De -„Temps" zei Zondagavond, dat de laatste overweging het nu van de eerste gewonnen heeft. Dit maakt- de „Humanlté" wild, die daar in de voorspelling van de mogelijkheid' van een spoedige mobilisatie ziet en weer op den stenn van het Duitsche proletariaat aandringt. De radicale bladen verontrusten zich over Duitsch- land's. toenemende verbrokkeling en de dui zenden arbeiders, die daar aan de Fransche grens op straat worden gesmeten. De „Action Fran<jaise", diie deze verschijn selen voor Frankrijk gelukkig acht, zwijgt vandaag. Het wantrouwen in de. onderneming wordt door andere factoren versterkt. Wat zou een onafhankelijk Rijnland zonder Keulen betee- kenen? Keulen echter ligt- in het door de En- gelscben bezette gebied. Dézen moeten van die actie niets hebben. Stopzetting van fabrieken. Volgens de Dtlsseldorfer Nachrichten zullen de onderhandelingen tusschen de RJjnsch- Westfaalsche industrieelen onder leiding van Stinnes en de geallieerde ingeniieursmissie binnenkort hervat wordea De groot-industrie heeft bekend gemaakt, dat de arbeidstijd in verschillende bedrijven sterk ingekrompen moet worden. De Phönix-fabrieken te Horde hebben al hun arbeiders met ingang van 31 dezer opge zegd. De fabriek van Schuchtermann en Cre- mer te Dortmund is geheel stopgezet. ■Ook uit plaatsen in het Rijnland wordt stop zetting van verscheidene fabrieken gemeld De sociaal-democratische Essener Arbeiter Zeitung wijst er op, dat het stilleggen der in- dustrieele bedrijven in de Roer een ramp te voorschijn dreigt te roepen en van de zijde der ondernemers een daad van sabotage is, die on lusten ten gevolge moet hebben. In het Roer gebied Is zich een uiterst gevaarlijke stemming aan het vormen. Het blad' eischt van de regee ring, dat zij uit kracht van de machtigingswet zal optreden tegen de anarchie, die de onder nemers in het Roergebied Invoeren. Ongeregeldheden. Zaterdag nam de menigte op de markt te Essen een zoo dreigende houding aan, dat de verkoopers op de vlucht sloegen. De politie, die tusschenbeide kwam, moest van schietwa penen gebruik maken, tengevolge waarvan een pian en een vrouw gewond werden. Andere personen werden verwond door sabelhouwen. De menigte trok onder het zingen van de In ternationale naar het .stadhuis. Daar werd ze weder door de politie uit elkaar gejaagd. Te Mulheim moest de politie ook met de blanke sabel optreden tegen de samenrottende menigte. Te Wange wilde een stoet vrouwen naar het stadhuis optrekken vanwege de slechte aard appelverzorging. Op bevel.van Fransche mili taire zijde gegevens keerde de stoet echter terug. Een verslaggever van <le „Inidépendanoo" heeft het merkwaardig© voorrecht genoten te mogen doordringen tot die kelders der Nationale Bank, waar d-e zes milliard' marken rusten, dié België bij den wapenstilstand van Dultscbland heeft overgenomen. De aanblik was overweldigendI Hij schrijft: „Eenskleps, op den drempel van een kelder, zeide men tot mij: „Ge zult marken zienl" Welnu, ik heb ze gezien. De marken, de fameuse marken, de zes milliard in biljetten van vijf, tien, twintig, vijftig en honderd mark. De zes mil liard, die in zorgvuldig dichtgebonden pakket ten zijn vervat, en achter tralies zijn opge stapeld ,nemen verschillende kelders in be slag. Men behandelt ze met speciale zorg en men verteld© mij: „Ge had dit einde 1918 moeten zien! De zakken, valiesen en pakketten kwamen met' karrevrachten binnen. Het was een krank zinnige, ongelooflijke opeenhooping. We had den zes maanden noodig om orde in den rommel te brengen" 'Het blad: voegt er aan' toe: Deze zes mil liard zijn op het oogenblik niet meer waard dan dertig francs. Hoe hoog zou het bedrag zijn van het loon der beambten, die zes maan den noodig hadden om ze bij elkaar te bin den? De minister van arbeid, de heer Peyron- net, heeft Zondag bij de onthulling van een gedenkteeken voor de gesneuvelden te Mont- maiault meegedeeld, dat er volgens de jong ste gegevens in heel Frankrijk slechts 1257 werkloozen zijn en in Parijs alleen.66!

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1