IE [OM Derde Blad. VAN ZATERDAG 27 OKTOBER 1923. AMSTEEDAMBOETB BBIBVEÏf, ROND DEN DAM. Toen eindelijk, na jaren, In de aanwinst van nieuwe woning-ruimte eenig schot kwam, toen ten laatste althans ©enige opluchting werd bespeurd in de benauwenis van den nijpenden woningnood, ging er een juichkreet op. En toen daarbij dan nog geconstateerd1 werd, dat er, zooals to.v. in „Plan Zuid" behalve quanti- tatieve aanwinst, óók qualitatieve winst aan „schoonheid" te boeken viel, dacht men inder daad de eerste stappen in het geloofde land der ideale „volkshuisvesting" gezet te hebben. Wèl gingen hier en daar stemmen op, die tegen deze nieuwe architectuur krachtdadig protes teerden, en haa; alle aanspraken op „een stuk schoonheid" ontzegden, maar het waren stem men uit denzelfden hoek, waaruit in vroeger jaren schimpscheuten tegen Berlage's Beurs klonken. Maar, over 't algemeen moest men toch erkennen, dat hier in dit Plan Zuid, door de daartoe uitgenoodigae architecten een stuk werk geleverd was, dat „er zijn mocht" en dat zeer gunstig afstak tegen buurten als b.v. „de Pijp" de, in de historie van de hoofdstad en ook topografisch, de naastbij: liggende nieuwe aanbouw". Déér, In die buurt Y-Y, anders gezegd „de Pijp", een volkomen karak- terlooze chao's van allerhand „burgerlijke" stads-hulzen1, met onnoozele balconnetjes èn even onnoozele „erkertjes", hier, in Plan-Zuid, een sterke „massa-bouw", waar door de forsche bouw-blokken een trek van breed- en bewust- gedachte karakteristiek gaat. Een prachtige gelegenheid was hier aan de vaderlandsche „moderne" architecten geboden om nu eind olijk eens te toonon wat zij kunnen.... t Spreekt vanzelf, dat die gelegenheid met b^ide handen werd aangegrepen. En inderdaad: wat tót stand kwitm was, ik zelde 't al, een „nieuwe" schoon held', gedeeltelijk misschien nog onbegrepen, - maar in allo geval toch een uitstekende „propaganda" voor die „moderne" architectuur. Er ls echter men heeft 't thans te erken nen; wel wat te gauw on te voorbarig „ge juicht". Want het blijkt eiken dag meer en meer on het mag wel eens geconstateerd worden: de betrokken architecten hebben zich hier in hun propagandlstischen ijver voor een nieuwen "snjl" over den kop geloopen. Zij zagen begrijpelijk overigens in kunstenaars (en wie voelt zich meer „kunstenaar" dan juist deze jongere architecten?!) de werkelijkheid al te zeer over het hoofd. Die werkelijkheid is in dozen: dat wèl de door deze artisten ontwor pen gevels veelal „schoon" zijn, maar dat deze schoonheid helaas voor een groot deel „schijn" blijft, omdat zij niet gesteund en gedragen wordt door een practische en eveneens schoone „binnenbouw", een bouw, die aan diverse aan nemers en partiouliere „bazen" werd overge laten. De bezwaren van deze disharmonie zijn zich, nu de buurt langzamerhand bevolkt ge raakt is,terdege gaan vertoonen en dag in, dag uit regent *t klachten" van gedupeerde Plan-Zuidwhuurders. „The proof of the pud ding is the eatlng of it" oftewel: prijs de kookster-talenten van uw keukenmeid niet. voordat gij gegeten hebtl Zoo ook: „Zwaai Eeen lof toe aan den archlteot voordat gij in et huls gewoond hebt". 't Is wel eigenaardig: waar Juist die moderne 'architecten altijd eerlijkheid en eenvoud in het bouwen bepleiten, hebben zij hier zich aprèer tout ook aan don schoonen schijn geofferd. En dat deden evenzoo hun, zoo fel door hen be streden voorgangers! Met dit verschil dan even wel, dat die ouderen zelfs in den schijn nog geen karakter wisten te leggen, wat de Jongere dan toch in alle geval wèl deden! Het is, met dat al, onrechtvaardig, al de vele klachten, die de Plan-Zuid bewoners den laat- sten tijd doen opgaan, naar het adres der. archi tecten te verwijzen. Men moet een grsot deel zeer zeker op het hoofd der gemeente doen neerkomen. Ten eerste doet zij, die gemeente, zich daar van haar slechtsten kant als „onder nemer" kennen, zoodat straten en pleinen en bruggen er, nu al maanden lang, In een soort voortdurenden staat van nooit-elndigende „wording" verkeeren en opgebroken straten, keeten en zandhoopen er tot een constant deel vah het stadsbeeld dreigen te wordenEn ten tweede betoont zij zich ook als toeziend en contröleerend lichaam uiterst laksch, zoodat er de meest-ongewenschte woon-verhoudingen te gen de hoogst-denkbare huren voorkomen. De juichkreten over- en de trek van woning zoekenden naar Plan-Zuid, in den eersten tijd zoo krachtig, hebben nu dan ook plaats gemaakt voor een jammerklacht en een terug vloeien van den stroom.... He» is zelfs al zóó ver, dar er hier en daar reeds slechts haif-afgebouwde blokken weer in 've!ling komen! Zoo ooit dan is 't hier, voor de Gemeqnte, tijd om krachtdadig in te grijpen. Een Gemeente schijnt nu .eenmaal, zooals dat ook bij den „afzonderlijken" monsch het geval is, tijden van „Inzinking" te kennen. In da dingen, waar men dan anders het meest prat op gaat, komt in dergelijke perioden een terugslag. Onze Gemeente reed de laatste jaren voor alles trotsch op twee stokpaardjes: de Wo ningbouw en de Brandweer. Die paar dj es wer den meerdere malen met groot succes op de tentoonstellingen, tot vèr over de grenzen zelfs, den volke vertoond, en dikwijls ook kwamen buitenlandsche gezelschappen van diverse vak lieden hen bekijken en.... l°veiH woning En ziet: nu het paardje van den Woning bouw lichtelijk kreupel blijkt te zijn (aan het „Zuidélijk" been!) begint ook het paardje, dat van de Brandweer sympto men van Invaliditeit te vertoonen. Dat kwam bij den laatsten Ploten brand, in een pakhuis aan de Vijzelgracht, aan het licht 1 De zonderlinge, sloome wijze, waarop het blusscliingswerk hier geleid werd, viel ze het groote leeken-publiet op. Het, tot boven aan toe met zéér licht brandbare goederen op getaste perceel, gelegen in een ^terst ahMtr bevolkte buurt, werd in den beginne slechts halfslachtig met enkele slangen aangegrepen en de melding „groote brand", eerst na.... vier uur branden gegeven, kwam volgens bijna alle deskundigen veel en veel te laat. De kritiek in dezeni kwam grootendeels te recht op het hoofd van den tegenwoordigen commandant. Of dat geheel en al gerechtvaar digd is, kan men betwijfelen: deze comman dant heeft zich n.1. in het brandweer-corps nooit populair weten je maken en fungeert daarom nogal eens als het zwarte schaap. Hoe 't echter ook zij: de, minder gelukkige resul taten van den laatsten tfldi zijn er nu eenmaal en, evenals het Woningbouw-paardje, zal het Brandweer-paardje ten spoedigste eenahan een nauwkeurig onderzoek onderworpen dienen te worden! Stokpaardjes, hoezeer geliefd, zijn nu eenmaal cok niet ziekte-vrij. In vele handelskringen is ongetwijfeld ook de instelling van een „Handelsregister" jaren lang een stokpaardje geweest. Bestond er maar eenmaal ©en dergelijke „Burgerlijke Stand" voor den handel, dan zouden daarmede, rede neerden de enthousiasten# vele ongewenschte praktijken uit de wereld raken. Een bij dit register ingeschreven handelslichaam zou, meende men, door het feit van die inschrijving, een zeker maatschappelijk burgerrecht ver krijgen. Al te idealistisch gedacht evenwell Ook dit stokpaardje bleek, als men 't tenminste beschouwd wenscht te zien als den vervoer middel op den weg der moraliteit en der solidi teit, kreupel! Zoo kwam dan ook in de on langs gehouden vergadering van onze Kamer van Koophandel een gedésillusionneerd lid vragen wat voor waarde eigenlijk dit Handels register heeft, zoo er lichamen als de Brus- selsche Bank, wier „millioenen-zwendel" dezer dagen aan het licht kwam, staan ingeschreven. Een begrijpelijke vraag! Tenminste als men nog min of meer Idealistisch ruiter ls en instel lingen als genoemd register nog anders be schouwt dan alleen* als ©en „statistisch" middel. Tenslotte: om nu 'eens Iemand te noemen, die niet alleen zijn stokpaardje onder b,em kreu pel voelde worden, maar die er Volledig werd afgeslingerd en als Zondagsrulter in het zand moet bijten, zij nog met een enkel woord ge wezen op den heer Koonhan en zijn Neder- landsche Opera. De onderhandelingen tusschén hem en het personeel, dat door het na één avond spelen stopzetten van de exploitatie, ge heel en al op straat kwam.te staan, zijn, nadat wij er de vorige maal enkele woorden aan ge wijd hadden,, thans geheel afgebrokon en van ■een compromis kan geen sprake meer zijn. Wat er ook gebeure: óf de exploitatie door don hoer Louis Bouwmeester Jr. zal worden over genomen, èf dat men verder op eigen risico gaat doorwerken, met Dlsiró Pauw els, Chris de Vos en Heuckeroth aan het hoofd, in alle geval wil men met den heer Koopman zelf niets meer te maken hebben. Het eertijds met zooveel talent bereden stokpaardje kreeg er genoeg van en heeft den berijder voorgoed uit het zadel geworpen. Maar of 't als „vrij paard, dat zijn eigen weg zoekt wèl de eindpaal zal bereiken, blijft daarbij ook nog de vraag! UIT DE PERS. Bezuiniging. Onder het hoofd „Houdt er den moed maar in" geeft de „N. Rott. Ort." ©enige aanhalingen uit het verslag van de Rekenkamer. Na opge merkt te hebben, dat de leden van de Reken kamer dikwijls langen strijd moeten voeren tegen den departementalen tegenstand waar het bezuiniging betreft, haalt het blad eenlge frap pante voorbeelden van geldverltnoelerij aan. Meubelen voor de kanselarij te Belgrado; die een waarde van goed 1200 gulden hebben, worden op ©ene dergelijke secure manier ver voerd, dat het vervoer viermaal den aanschaf fingsprijs kost. Men schrikt bij de gedachte, dat hpt misschien wensohetijk zal worden ge acht, de meubelen binnenkort weer hierheen te brengen, In het Rijksopvoedingsgesticht te Leeuwarden worden voor het personeel leun stoelen aèngeschaft, op aandrang van de per soneelsorganisatie! Voor de bureaux van 'eene inspectie der volksgezondheid worden „zeer dure" kachels betrokken. Elders weer worden lokalen behangen met papier, van ƒ1.25 tot 2.— per rol. Ten behoeve van een Rijksland- bouwhuishoudschool worden wijnglazen aap- geschaft van 7.50 per dozijii, om de boerin netjes het tafeldekken te leeren. Een 'hoofd ambtenaar van den Waterstaat voorziet zijn bureau van ©ene „bij de stoffeering van het bureau passende" klok van 125. De gezond heidsraad heeft biji de overbrenging van zijn zetel van Utrecht naar 's-Gravenhage voor stoffeering en meubileering van de nieuwe bureaux maar eventjes ruim ƒ14.000 noodig, waaronder een vergadertafel van ƒ1160 alsof deze op een studentenkroegjool zal moe ten dienen. Dé inspecteurs-generaal van den Waterstaat hebben klokken van ƒ60 klok ken schijnen voor ambtenaren bijzonder aan trekkelijk -te zijn! en verder „vrij kostbaar kantoormeubilair" aangeschaft. Van het Rijks- kantoor voor kunstmeststoffen neemt het Rijk over „voor gewoon kantoorgebruik" o. a. vier groote spiegels, drie staande klokken, twee hangklokken -g altijd maar klokken! en halmeubelen, bestaande uit vier fauteuils. De delegatie bij'de conferentie wan den Volken bond te Genève, met inbegrip van den staf, bestaande uit 14 personen, huurt voor de reis van Bazel naar Genève een ganschen wagon, ruimte biedend voor 86 personen, „daar de leden, der delegatie gelegenheid moesten hebben gêdurende de reis vrij en ongestoord overleg te plegen". Kosten 1022.04. Twee peroeelen, aan ©enige ambtenaren ter bewoning afgestaan, worden van vaste waschtafels en van jalouziën voorzien. Voor de bibliotheek van de Land- bouwhoogeschool worden romannetjes (o. a Bentinck: The exiied kaiser!) de Alipanach de Gotha, Tchananian: Ohants populaires Arme- niens, enz.'aangekocht. Dit alles zijn nog maar kleinigheidjes. Er heeft een transactie plaats gehad met melkbus sen, waar een heel zuur geurtje aan is, en waarvan het resultaat is, dat er niet slechts met melkbussen, doch met tonnen schijnt te zijn gesmeten. Eene geschiedenis, nog heel wat ergerlijker, dan die van den officier van ge zondheid, die zich doodleuk "eene declaratie tweemaal liet uitbetalen. Men zou wenschen, dat de Rekenkamer in haar verslag niet steeds alle namen verzweeg, opdat het publiek, zoo net soms met zoo'n meneer van de melkbussen, die naar het oordeel der Kamer „bewust In strijd met .'s lands belang" heeft gehandeld, in aanraking komt,- eenigszins op z'n hoede kan zijn. Misschien ging er van naamsvermelding n de verslagen der Rekenkamer ook wel eenige iraeventieve kracht uit. Wij zullen de bloemlezing niet voortzetten van alle verspilling, grootdoenerij en kwaad willigheid, waarvan het verslag van de Reken kamer ook dit jaar weer vol ls. Droevig is te ontwaren, hoe weinig wil het college nog steeds van zijn werk blijft hebben. Zelden slechts stuit men op ©ene zinsnede, waaruit blijkt» dat de minister, tot wien de Kamer zich over eene of andere geldvermorsing richtte, de Kamer eens royaalweg in het gelijk stelde. Gewoonlijk moet de Kamer eene heele correspondentie voe ren, debatteeren, discussieeren, pleiten en na- pleiten, en dan nog is het tien tegen één dat de minister zich met een Jantje van Leiden van de zaak afmaakt. Maar ergerlijk is ook, dat er ónder de amb tenaren zeiven van zoo weinig medewerking blijkt. „Vele ambtenaren, schrijft ons een le zer, zijn wel erg hardleersch; maar Uit de regel matigheid, waarmee steeds opnieuw van ver spillingen gewag gemaakt wordt, blijkt dat tegen deze menschen, die de verantwoordelijk heid hunner positie niet heseffen, en daarvoor derhalve ongeschikt moeten worden geacht, 'niet met de noodige kracht wordt opgetreden." GROENTEN EN FRUIT. Zeer alledaagsche, huishoudelijke artikelen zult ge zeggen en een geschikt onderwerp voor 't orgaan van de vereeniiginig van huis vrouwen, groentenboerei of fruithandelaren. Inderdaad zijn deze categorieën ten dez^ de meest belanghebbenden, doch wij meenen dat de zaak fvelke wij' hier willen naar voren brengen, van niet minder algemeen belang ia en dus ook in ons blad dient te worden.' besproken. Reeds verscheidene jaren hebben w© in onze gemeente des morgens vroeg op het Ko ningsplein de Groentenveiling. dat is dus de voornaamste centrale, welke do stad van het belangrijke voedingsmiddel, groente, voor ziet. De veiling is ongetwijfeld voor den gproen- tenhqndel van belang als vast punt van daaruit de distributie kan plaats hebben. Ze is een plaats van contact tusschen tuinders (producenten) en groentenhiandelaren (dis- tribuenten), evenals in zooveel andere vak ken markten, beurzen, e.d, bestaan voor het zelfde doch Ook in andere en voorat grootere steden treft men een groentenveiling aan, zoodat dit instituut voor onze gemeente geen bijzonderheid, zelfs bij het bestaande- stelsel van goederonveideeling onmisbaar, althans zeer geweest Jfl. In andere steden, b.v. in den Haag, ziet moui oen gestadige groei van dón omvang van de groontonveillug en is men er op uit bij de voort-schrijnende stadsuitbreiding deze in nieuwe banen te leiden. Hoofddoel daar bij is (wat do gemeente betreft) de groenten zoo goedkoop mogelijk aan den consument te doen afleveren. Dit is ook voor ans wel de voornaamste factor, al zien we geenszins over 't hoofd, d'at aan don handel een redelijke winst, die een behoorlijk bestaan mogelijk maakt, moet worden gelaten. Dit vraagstuk nu is geens zins zoo eenvoudig als velen, het zich voor stellen. Velen meenen, dat hét verschil tus schen veüimgsprilzen en -kleinhandelsprijs te groot is en-zijn dan al gauw geneigd aan woe ker te denken. Wij- hebben ons, toen destijds deze zaak te 's-Gravenhage in een -actueel stadium verkeerde, kunnen op de hoogte stellen van veel, dat in hot vak omgaat; van de exploitatiekosten, de risico, enz. Niette min kunnen toestanden verschillen, en wil len wij ons- vooralsnog onthouden van een oordeel. Wel willen wij aanroeren en wijzen op een andere kwestie, welke hier ter stede is ge rezen en welke ook bet hoofd dezes „Groen te en Fruit" verklaart. Voorop zijl nogmaals gestold, dat wij, ons ten deze op algemeen standpunt stellen. Naast de tuinders en do groónten(klcin)- hand ©laren, is in den loop der tijder» ontstaan een groep, die' in staat was in 't groot in to Koop en, zoowel in de naaste omgeving -als verder buiten de gemeente. Dit zijn de gros siers, grootendeels do grootere groenten- handelaren hier ter stede. Do grossiers tevens aangesloten br.1 de veiilngsvereeniging willen begrijpelijker wijze hun waren ook aan den man brengen. Uit den aard der zaken handelen zij voor namelijk in fruit, dat zij! van elders betrek ken. Volgens de voorsóhriften der Veilings- veroeniging zijn zij nu verplicht hum waren, ook fruit, te doen vellen. Dat zou nu van grossiertszijde bezien nog niet onoverko melijk zijn, ware het niet, dat het fruit als regel steeds het laatst geveild werd,, wanneer de meeste handelaren reeds naar huis zijn, om het venten en verkoopen zoo vroeg mo gelijk te kunnen beginnen. Zoodat de be langstelling en de kans op een gunstig de biet voor de waren dier grossiers dan niet grToenS'bierin geen verandering kwam, be gonnen de grossiers tijdens de veiling hun waren, zelf uit de hand- te verkoopen, wat natuurlijk protesten en maatregelen van het bestuur van de veiilngsvereeniging ten ge volge had. Het bestuur wilde de zaak alleen in handen houden en was op concurrentie van de zijde der grossiers niet gesteld. De grossiers werden daarop van de vei ling uitgesloten, doch bleven de zaak op eigen rekening voortzetten, waartoe zij ge legenheid vonden ahn de Prins Hendriklaan nabij den hoek van de Koningstraat, een plaats hun voorloopig van politie-wege aan gewezen in afwachting van de beslissing van een door hen aan B. en W. gericht ver zoek om aldaar een vaste standplaats te mogen, innemen. B. en W. werden hierdoor geplaatst te midden van de kwestie Veilingsvereeniging- Geoombineerde Grossiers, zoodat bet ne men van een beslissing in zekeren zin ver der strekte dan het verzoek zelf. Wij kunnen ons volkomen indenken, dat onvoorwaardelijke inwilliging van het ver zoek, aanleiding zou kunnen geven tot ver dere conflicten tusschen de belanghebben den, die zoo dicht bij! elkaar hun bedrijf zou den moeten uitoefenen en daarbij beslag- zouden leggen op dezelfde afnemers, nJL de kleinhandelaren. Er was dus alle aanleiding voor een nauwgezette overweging, waarbij vooral de vraag: Wat is fn 't algemeen be lang?" een groote rol diende te 'spelen. Dit heeft er dan ook toe geleid dat op het verzoek der gecombineerde grossiers niet zonder meer gunstig is beschikt. Men heeft alsnog aan de beide partijen te verstaan ge geven, dat het beter is ten deze te overleg gen en de zaak minnelijk to slikken. Het zou b.v. heel goed mogelijk zijn, dat om beur ten ©eist groente en dan fruit en omgekeerd zouden worden ge/vedld op de veiling. Dan W W M N aar Ville Franche 5,6,7en8 Nov. Ajacclo 16 Nov. Tunis 27,29 Nov. Port Mahon 6, 7 Dec. 9 Deo. 10t/m.l3 Dec. Palma 16 t/m. 20 Deo. 23 Dec. 26 Dec. Malaga 28 Deo. 30 Dec. 1 Jan. '24 MAIL voor Hr. Ms. „TROMP". 4 Nov. laatste lichting hoofdkantoor 6.m., 6.30 a., 6.30 a., 6.80 a„ stadsb. 4e lichting. 8e 6.30 a., 6.— m., 6.30 a., 6.30 a., 6.— m., 6.— n». 6.30 a„ 6.— m., 6.30 a„ 3e 8e 3e 8/i2 4e 8e -3e 4e 8e ia 4e 3e Na deze laatste zending blijft de correspondentie te Helder bewaard. Vorige avond. zouden bQide partijen gelijk op deelen. Al vorens deze zaak dus verder wordt behan deld, wacht mem eerst het overleg tusschem de partijen at Mocht dit geen gunstig resultaat opleve ren, dan zal aan de gecombineerde (grossiers een standlplaats vermoedelijk in de Prins Hendriklaan nabij het Stationsplein wor den aangewezen, waar zij hun waren uit de hand zullen bunnen verkoopen, zoodat al daar een1 markt zou ontstaan. Of het noodig en wenscbelJjk is, dat het zoo ver komt? Verdeeldheid is niet altijd economisch, hoewel in dit geval concurren tie wellicht in' 't belang van den consument is. En dit is ten slotte voor ons hoofdzaak. Een vergelijkende staat tusschen de prijzen van veiling ,en 'grossiers zou hier meer licht kunnen verschaffen. Wij hopen alsnog van de belanghebbenden medewerking hiervoor te ontvangen. Het is toch ook hun belang; dat de „groente- en fruit'Vhwestie op bevre digende wijzé worde opgelost. In welke rich ting deze oplossing zal worden gevonden, zullen wij uiisschlen binnenkort kunnen mo- dedeelen. Het betreft hier een zaak, die ook voor het publiek niet zónder belang is. GEMENGD NIEUWS. Ontploffing. Donderdagmorgen omstreeks 71 uur sprong ln de Pope Metaaldraadlampenfabriek te Vénlo de luchtdrukketel, dJL de ketel, die de luoht door de geheelo fabriek voert naar de gastoestollou. De slag was gelijk aan een geweligen donderslag cm uren in de omge ving to hooren. Do meeste ruiten van die fabriek en' do aangrenzende huizon1 zijn gesprongen. Het ijzeren deksel van den ketel, ter grootte van ongeveer l1/» M., is een honderd meter ver weggeslingerd en lag op een stuk land ach ter de fabriek in don grond geslagen. In de fabriek zelf is het een 'groote ruïne: overal, glasscherven van gebroken lampen en rui ten. f Het personeel, dat inmiddels aankwam, kreeg aanzegging weer naar huis te gaan, daar er voorloopig niet gewerkt kan worden. De ontploffing 'geschiedde op een tijd, dat het personeel niet aanwezig was. De mate rieel© schade is vrij' aanzienlijk. Een beambte gearresteerd. De politie heeft aangehouden, en 'gisteren voor den Offioier van Justitie geleid een be ambte aan het Kantongerecht te Amster dam. Deze wordt verdacht van een poging tot oplichting. Bij eom echtpaar aldaar, dat een hotelvergunning aangevraagd had. zou hij' het Rebben doen voorkomen dat hij. in staat zou zijn, dat eey, tegen dit eohtpaar op gemaakt prooes-verbaal geen voortgang zou vinden. Als tooh dit proces-verbaal zou wor den doorgezet, zou er groote kans bestaan dat de aangevraagde hotelvergunnlhig niet zou worden verleend. Hij' verklaarde zich tot deze daad bereid tegen een geldelijke ver goeding. Op deze aanbieding is echter door de betrokkenen niet ingegaan. Plantaardige paarlen. In de Academie van Wetenschappen te Parijs ls door prof. Dangeard een mededeeling gedaan over de ontdekking van dr. F. W. T. Hnnger van plantaardige paarlen van groote Behoon held, die als een buitengewone zeldzaamheid soms voorkomen in z. g. blinde klappers. In de Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft prof. Went den 24en Maart van dit jaar van dr. Hungeris ontdekking melding gemaakt Splrochaeten bij mazelpatiënten. Dr. Roux heeft bij' de Fransohe akademie van wetenschappen een verhandeling inge diend! van twee bacteriologen Sutimbeni en Kermorgan, die in het bloed van patiënten aanmazelen lijdende, microben hebben ont dekt van het type der splrochaeten. Zij zijn alleen in het bloed te vinden, wanneer de koorts stijgt en vertoonen zich in de urine, wanneer de koorts daalt Reinigen van behangselpapier. Een reinigingsmiddel, dat bijna voor alle behangselpapieren met goed' gevolg kan worden gebruikt, bereidt men op de vol gende wijze: 30 deelen roggemeel, 60 deelen gezeefd zaagsel, 5 deelen tot poeder ge maakte stijfsel, 8.5 deel salicylzuur en 1.5 deel dubbelkoolzuur natron worden innig met elkaar vermengd en zoo noodig met eenige droppels bergamotolie geparfumeerd. De eerstgenoemde 80 deelen kunnen ook geheel of beter gedeeltelijk door fijngema len hard' gebak of afval van beschuit ver vangen worden. Het poeder kan in een goed sluitende bus of flesch langen tijd bewaard worden. Voor het gebruik knede men de noodige hoeveelheid goed" met een voldoende hoe veelheid water, tot een stijf deeg verkregen wordt, dat bij het drukken in de hand niet brokkelt en geen vocht afgeeft. Met dit deeg worden nu de te reinigen wanden afgewre ven. Glans- en lakpapier kunnen streek voor streek in lange loodrechte streken worden afgewreven. Geperste of plastisch georna menteerde papieren moeten wat voorzichti ger 'behandeld worden. De op de betere kwa liteiten gedrukte kristal- of brokaafkleuren zijn in den regel wel zoo goed gefixeerd, dat ze de wrijvende reiniging zonder kleur verlies kunnen verdragen. Echte van goed vervaardigde bladmetaaldruikken vitidt men thans nog slechts bij zeer oude leeren be hangsels, want de kunst om goud bij behang- seldrnk te imiteeren verstaat de tegenwoor dige techniek uitstekend. De z.g. legeerin gen ibestaan uit een samensmelting v^n ko per, zink en tin, eventueel ook andere me talen, die tot bladmetaal geslagen en bij het drukken van behangselpapieren evenals bfl decoratieschildeirwerk met succes worden gebruikt. Bij de beschreven reinigingsme- thpde komt bet echter niet aan op de kwali teit der 'bronzen eni Ibladmetalem, alleen dient men er op te letten, dat ze goed ge fixeerd zijn. Indien dit het geval is kan de reiniging op krachtige wijze geschieden. Alle behangselpapieren, die bedekt zijn met weefsellaag van Collodium of Chardonnet- zijde, zooals b.v. Tekko, Salubra, enz. no men niet spoedig vuil aan. maar na lango ren tijd zal een reiniging als de beschreve- ne, goede diensten bewijzen, te meer, waar het gaat om de instandhouding van kost bare stoffen. Maar oók alle overige behang selsoorten waarbij de kleuren met gummi, dextrine, lijm, enz. 'gefixeerd zijn, kunnen met het praeparaat 'gereinigd worden. Is de 4 behangselkieur gefixeerdmet in water op losbare stoffen, dan trachte men het deeg zoo droog mogelijk te houden. Het reinigings-praeparaat-is behalve voor behangselpapier ook te gebruiken voor ge schilderde wanden en1 plafonds, schilderijen, foto's, gravures en teekeningen, want de werking heeft veel overeenkomst met die van radeergummi. Men moet 'bij de bereiding van het praeparaat steeds er op letten; dat alle bestanddeelen goed fijngewreven zijn, want ingeknede korrels zouden de opper vlakte beschadigen, waarom het raadzaam is het mengsel- door een fijne zeef te 'gieten. Bij de zeer goedkoope papieren is het nut teloos deze reinigingsmethodo toe te passen, aangezien daarop de kleuren meestal te; slecht zijn gefixeerd. Voor middelmatige pa pieren is te echter zeer goed toe te passen, en ze kan misschien voor huiseigenaren praotlsch nut hebben. Vetvlekken verwij der© men met een in 'benzine gedoopte spons. 008T-ÏNDIE. De Vlootwet Een Aneta-telegram uit Batavia ddu 24 O et meldt; De Volksraadsleden Aay, Kerkkampen Stokvis zijn die promotors van een plan, vol gens hetwelk de Volksraad zich met gebruik making van het petitierecht tot de Tweede Kamer zal wenden om de Vlootwet aan te houden zoolang geen slultendó Indische be groeting is verkregen, waarvoor 18 voorstan ders van linker- en van rechterzijde zijn. Sommlger stem is afhankelijk van de resul taten der a.s. bezuiniging op de begroeiing 1925, waarvan het tekort is teruggezakt tot 45 mdlloen inclusief de Vlootwetkosteni, ln verband met verschillende meevallers en di rect doorvoerbare bezuinigingen. (De Volksraad telt, met den voorzitter, 48 leden, terwijl de promotors behooren tot den Nedi Ind; Vrijz. Bond, die in alles vrijwel ge heel links staat, en die SL D. A. P.) Waar Is het einde? BJj die gemeentesecretarie te Boerabaya ls ontdekt, dait een bedtrag van 47.000 niet bij de bank gestort was hetgeen mogelijk was, doordat het storüngsboek niet gecon troleerd: werd. Bij een kas-opneming is te vens een tekort van 16.000 ontdekt. De schade ls gedekt door den borgtocht van den Chineeschon kassier, die onmiddellijk een hypotheek op zijn onbezwaarde eigenddm- mon nam. Het voorloopig© onderzoek wees uit, dat zich op de gemeente-secretarie geen mede plichtigen bevinden. Het geld werd door dien kassier gebruikt voor het aankoopen van grond en het bouwen van huizen. Hij ver klaarde de laatste twee jaren telkens clande stien gemeentegelden geleend! en daarna weer teruggestort te hebben, hetgeen moge- gelijk was doordat bij) de betrokken afdee- ling den laatsten tijd! die administratie zeer slecht was. SPORT. Voetbal. Schoohe schijn, De brandweef. Nog een halsstarrig stok paardje. 99 99 99 99 99 91 99 99 99 99 91 11 91 91 11 11 11 11 11 tl 11 11 91 91 29 Stormvogels. In de „Off. Med." vaa den N.'-E. V. B. komt als toegetreden voreeniging voor: Sterinvo-gieils te Helder. Secretaris D. Nietrwbimrt. Als gwolg hiervan zal de-ze nieuweling van naam moeten verandoren. De kwestie-Bak. Naar aanleiding van onze opmerking in het verslag van den wedstrijd H.R.C.Adelborsten, waarin wij te kennen gaven, dat H. Bak „terecht „Hel'der" heeft verlatcyi", bereikten ons verschil lende verzoeken, om nader' ons standpünt uiteen te zetten. Wij- hébben gemeend -hieraan niet te moeten voldoen, omdat de zaak zelf feitelijk bui ten ons om gaat en het ons voornamelijk interes seert, of Bak binnenkort weer zal spelen tn, zoo ja, voor welke vereeniging, Hieromtrent kunnen wij thans een 'en ander mededeelén. Het was velen niet onbekend, dat Bak door de vereeniging „Helder" was geroyeerd, omdat daar aan verschillende kwesties, die niet ter zake doen, waren voorafgegaan. Met dit royement wegens contributie-schuld ging Bak niet accoord, aan gezien hij meende bewijsstukken van het tegen-, de^J te bezitten, terwijl bovendien het reglement van „Helder" zich er tegen verzette. Aangezien het royement door den N. V. B. was overgenomen, richtte Bak zich onder toezending van stukken tot het Bondsbureau met verzoek om nader onderzoek. Nu dat onderzoek is beëindigd, meenen we te mogen mcdedeelen, wat daarvan het resultaat is, terwijl wij ons in geen enkel op zicht partij wenschen te stellen. De N. V. B. deelt dan mede, tot de conclusie te zijn gekomen, dat inderdaad het royement ten onrechte werd overgenomen. Voorts is aan de vereeniging „Helder" bericht, dat de N. V. B. -he' royement heeft ingetrokken, terwij] zulks in de officieele mededeellngen van Donderdag j.1. is g( publiceerd en Bak dus Zondag (morgen) als gerehabiliteerd kan worden be schouwd. Dit brengt nu met zich mede, dat Bak vanaf hed-en vrijheid heeft om voor H.R.C. in competi- i

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 7