DE FilNSTE PLANTENBOTER 9 TS PER-POND GELD! GELD! I VOEDZAAM HEERLIJK VODRDEELIG Eerste Blad.' DE WIJZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZilN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT Nr. 5784 DINSDAG 30 OCTOBER 1923 81e JAARGANG FEUILLETON. (Wordt vervolgd). COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 30 Oct.5.05 uar Woensdag 31 5.03 BUITENLAND. HET SOHADEVEBGOEDINGS. VRAAGSTUK. België en Italië. Nadat Frankrijk onder beperkende bepa lingen zijn instemming had betuigd met het voorstel om de Duitsche betalingscapaqiteit te onderzoeken, hebben België en Italië eveu- eens gunstig geantwoord. Duitschland's vermogen om te betalen zal thans dus onderzocht worden door een com missie, aangewezen door de commissie van Herstel. Een volledige nieuwe conferentie over het schadevergoedlngsvraagistuk zal dus niet plaats hebben. Te Parijs was men over de meegaande hou ding van Poincaré zeer verrast. In rege» ringskringen vergoelijkt men dlit zoo veel mogelijk: voor Baidwin's redevoering had hij de instructies al naar Londen gezonden. Dit neemt niet weg, dat Engeland en Amerika zich erop kunnen beroemen hem tot betere gedachten te hebben gebracht, gelijk hij zelf zoodoende een goeden wil toont en op deze basis een geallieerde overeenkomst mogelijk zou zijn. De schijn wordt gered, de Oommis sie van Herstel, die blijkbaar de Duitsche nota zal behandelen-, moet die deskundigen aanwijzen. Aldus is de tekst van Versailles gered. Daar toch schreef men in artikel 234, dat af en toe de Duitsche betaalkracht kan onderzocht worden als een onderteekenaar het vraagt. Pat conPtó kan niet op eigen houtje de Duitsche schuld verminderen. Van uiterst rechtsche zijde valt men Poin caré heftig aan. Niet erg vleiend1 voor den Franschen pre mier is de explicatie, die gegeven wordt door enkele rechtsche bladen, welke tot zijn trouw ste aanhangers behooren. Het kan geen kwaad, schrijft bijvoorbeeld Bidou in de „Figaro"; het geeft voldoening aan Engeland en aan de wereldopinie, maar het kan onmogelijk resultaten opleveren, omdat het ondoenlijk. Is de aanstaande beta- lingsmogeflijkheiden en ressources te schatten van een staat, waar alles zoo aan het ver anderen is als in Duitschland. Dit alles be duidt niets, oordeelt P-ertinax. De mogend heden, die in de O. v. H. zetelen, houden toch de macht In handen, als we maar zorgep, dat niet getornd wordt aan het verdrag van Ver sailles. Het eenlge belang van het huidige de bat is, dat het ons in staat stelt rekenschap te geven van het diplomatieke offensief, dat tegens' ons ondernomen wordt. Links verwacht men ook niet veel van een nieuwe conferentie, doch men stelt het hier voor of Poincaré niet uit vrijen wü in de toch onschadelijke bijeenkomst van deskun digen heeft toegestemd, maar omdat hij bui gen. moest voor den wensch der bondgenoo- ten. Parijs, 29 Oei Officieus wordt verzekerd, dat de regeering geen enkel bezwaar ertegen heeft, dat de commissie van herstel overeen komstig het verdrag van Versailles Duitsche gedelegeerden hoort nopens de Duitsche hulp bronnen en de betaalkracht. Het verdrag geeft de commissie volle bevoegdheid de betaaltermij nen uit te breiden en de betaalmanieren te wij zigen. Een rede van Poincaré. Poincaré heeft ^Zondagmiddag -te Sampigny een redevoering gehouden, waarin hij het Fransche standpunt aangaf nopens de voorge stelde internationale conferentie inzake Duitsch land's betalingsvermogen. Hij zeide de mede werking van Amerika te begroeten, doch zette uiteen, dat naar de meening van de Fransche regeering de conferentie ondergeschikt moet zijn aan de Oommissie van Herstel en- Zich bin nen het raam van het vredesverdrag moet hou den. Hij voegde erbij, dat Frankrijk met zijn concessies tot het uiterste gaat en onmogelijk nog verder kan gaan. Poincaré merkte op, dat Duitschland inder- 1 1. door ELEANOR H. PORTER. 1) HOOFDSTUK I. Mijnheer Stanley G. Fulton. Er lag een peinzende uitdrukking over het gelaat van den man, die de bezitter van veertig millloen dollar was. Het zou een lange magere man met geheel kaal hoofd, afgezet met een rand rossig haar. Uit zijn blauwe oogen, op dit oogenblik met een sta renden blik gericht op een rij lijvige wetboe ken aan tot andere einde van de jcamor, sprak vriendelijkheid en welwillendheid, in onmiddellijke tegenstelling met de vastbera den uitdrukking van zijn hoekig gelaat. Oe tegenover hem zit/bende advocaat was een man van omstreeks zestig jaar en niet tegenstaande zijn reeds grijzende baren maakte hij toch den indruk van iemand vol jeugdig vuur. Zwijgend nam hij hem aandachtig op mot oogen, die zoo oplettend keken, alsof zij sali enen te luisteren. Eenigo minuten trokken de twee mannen zonder iets te zeggen aan hun sigaren, toon de millionair het zwijgen verbrak. „Ned, wat moet Ik met mijn geld begin nen?'* Tn de luisterende oogen van den advocaat kwam voor een oogenblik die scherpe on derzoekende blik, waarmede hij gewoon was tijd verklaarde de herstelkolen niet te kunnen leveren. De uitkomsten van de bezetting leer den echter anders. Inzake de separatistische beweging wees Poincaré de beschuldiging af, dat Frankrijk de hand in het spel zou hebbenl Met. nadruk wees hij- erop, dat Duitschland zijn 'verplichtingen niet nakwam. Ook niet in zake de bewapening. Zoo snel men het staal maar kon doen smelten, werden weer nieuwe kanonnen en ammunitie aangemaakt, terwijl tevens een luchtvloot werd uitgerust, en onder dit alles het Duitschland rustig toé, dat weer wraakplannen werden gekoesterd. Wij moeten dus op onze hoede zijn," Duitschland heeft er thans zelf belang bij zoo spoedig mogelijk maatregelen te .treffen, ten einde zijn crediteuren te kunnen betalen, doch geen enkel pand zullen wij opgeven, voor dat ons het totaal bedrag van onze schadever goeding is uitbetaald. Wat de geallieerden betreft, verlangt Frank rijk van hen niets meer dan eerbiediging van het vredesverdrag, dat zij met ons ondertee kendon. Poincaré herinnerde eraan, dat de Commis sie van Herstel indertijd het bedrag vastgesteld beeft, dat Duitschland kon en moest betalen. Dit bedTag is definitief en aangezien de vast stelling geschiedde ter uitvoering van de be palingen van het vredesverdrag, kan diit niet zonder onze toestemming worden gewijzigd. Inderdaad geeft het vredesverdrag nadrukkelijk te kennen, dat geen vermindering van betaling aan Duitschland kan worden toegestaan zonder eenparige instemming van de crediteur-regee ringen, en Frankrijk heeft te veel geleden om aan een- dergelijke vermindering zijn goedkeu ring te kunnen hechten. Indien het doei van het nieuwe onderzoek is het schadevergoedingsbedrag te verminde ren, dan .zal Frankrijk daar niet mee instem men. Ligt het echter in de bedoeling uit te vin don, wat Duitschlandi morgen1 en in de naaste toekomst zal kunneni betalen, dan is zoo'n on derzoek 'beslist noodzakelijk. Aangaande de samenstelling der commissie merkte Poincaré op: Als de Engelsche premier er niet aan denkt, Duitschland uit te noodigen in de conferentie een plaats in te nemen, maar als hij evenals wij slechts samenwerking van Amerika wenscht te krijgen, dan zullen wij het daarover gemakkelijk eens worden. Want die zaak werd reeds te Parijs, Washington, Brussel en Rome besproken. De Commissie van Herstel bestaat evenwel. Zij houdt zich iederen dag bezig met onderzoe kingen en schattingen. Het zou gemakkelijk zijn, den officieuzen vertegenwoordiger van Amerika te verzoeken, een Amerikaanse!) en expert aan te wijzen om met de Fransche, En- de getuigen van zijn tegenpartij aan te kijken Daarna antwoordde hij bedaard: „Zelf uitgeven, ik hoop nog menig jaar, Stanley". De heer Stanley G. Fulton haalde zijn schouders op en fronste het voorhoofd. „Dank je weL Schitterend I Natuurlijk waar deer ik het geld. Ik kan echter maar één pak kleeren tegelijk dragen, slechts één diner tegelijk eten, dat tusschen twee haakjes op het oogenblik bestaat uit gezondheids!)0- schuit en water. Veertig millloen dollar smel ten heusch nleit zoo gauw weg." De advocaat keek oenlgszlns ontstemd. „Gekheid, Pultan!" wierp hij met een onge duldig handgebaar In het midden. ,,Ik bid andere verwachtingen van Je. Dat verhaal van een armen rijken man, die één stel klee ren tegelijk kan dragen, één diner tegelijk kan gebruiken en maar één bed beslapen, waarmede je medelijden wilt opwekken, past niet bij een man van jouw karakter. Je deed beter daar over te zwijgen." „Goed! Ik zal er ever zwijgen." De man glimlachte goedmoedig. „Maar zie je, Je ant woord prikkelde 'mij. Je hebt mljtn bedoeling niet begrepen; lk wil weten wat or van mijn geld moot worden wanneer ik klaar ben met het zelf uit te geven natuurlijk het woinigje, wat er dan nog over Is." Weder kook de advocaat met dien onder zookonden blik naar den tegenover hem zit- tonden man. /Wat heb Je teoh, Fulton? Wat ben Je vandaag zwaar op do hand. God beware mij, man, je 'bent pas even1 over do vijftig. Kom, kom, je zult last van' indigestie hebben. El? zullen nog vele goede diagen voor je komen, waarin je heel wat lekkere maaltijden zul kunnen gebruiken.1' gelsche, Italiaansche en Belgische experts na te gaan wat Duitschland in werkelijkheid kan betalen. Wfj kunnen er echter niet in toestemmen, dat de Commissie van Herstel uit haar functie ontheven zal worden, of dat ziji zal worden ven vangen door een ander lichaam, waarin onze invloed, die reeds zeer gering is, naar verhou ding van onze belangen, verder zal worden in gekrompen. Washington, 29 Oct. Men is hier de op vatting toegedaan, dat de beperking in het on derzoek inzake de schadevergoeding, zooals die is aangegeven in de door Poincaré te Sampigny. gehouden redevoering, alsmede in de nota van het Britsche ministerie van buitenlandsche za ken, Amerika niet behoeft te beletten aan dat onderzoek deel te nemen, daar de besluiten van zulk een commissie van orylerzoek in geen op zicht bindend behoeven te zijn voor de in die commissie vertegenwoordigde naties. De indruk tn Engeland. Uit Londen wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld: Wat zal de Britsche regeering nu doen? Aan vankelijk verblijdde de Londensche pers zich over de belangrijke concessie, die Poincaré ge daan zou hebben. Die blijdschap was karakte ristiek. Men kan hier van een man als Poincaré zoomin als van een zoo logisch voortgezette politiek maar niet goed de hoogte krijgen. Erg ontnuchterend werkt nu, dat de Fran sche pers zich klaarblijkelijk ten doel stelt dui delijk te doen uitkomen, dat die concessie maar een schijnconcessie.is. In de eerste plaats houdt Poincaré vast aan het bedrag van 1921, een bedrag waarvan Curzon in zijn laatste rede zeide, dat geen man, die hij zijn positieven was, daar ooit sereus rekening mee gehouden heeft. In de tweede plaats mag alleen de capaciteit van dit oogenblik, dat beteekent een betaal methode, besproken worden. Zelfs die kan be sproken worden zonder bespreking van poli tieke factoren als de bezetting van het Roer gebied. Aanvaardt Engeland deze voorwaarden, dan leent bet zich tot een politiek, die Poincaré ten volle in staat stelt, de eigen doeleinden rustig te blijven nastreven. Daar een zoodanige commissie langzaam arbeidt, wordt de beele op lossing, die volgens haar geen tijdverlies ver draagt, op de lange baan geschoven^ DUITSCHLAND. Saksen en het Rfjk. Zaterdag heeft de Rijkskanselier Dr. Stro- semann door bemiddeling van den Saksi schen gezant te Berlijn tot den minister- presidenit van Saksen, dr. Zeigner, de uit De millionair trok een zuur gezicht. „Zeer waarschijnlijk, als ik tenminste de beschuitperiode te boven kom. Maar werke lijk, Ned, ik spreek in ernst. Ik ben niet bang, dat ik gauw dood zal gaan. Gisteren avond echter liep ik Bixley teg§n het lijf of liever gezegd ik heb hem thuis gebracht hij zijn „angstig klein vrouwtje". Hij was als ge woonlijk half dronken". „Ja, ik heb ook gehoord, dat hij aan den drank is. Het is jammer van heml" „Hm .ml Nu dat heeft een erfenis van een millloen gedaan. Door dit toeval hen lk gaan denken aan mijn eigen millioenen, d.w.z. wat er na mijn dood van terecht zal komen". „Dat kan ik mij voorstellen." De advocaat keek strak voor zich uit. „Je hebt, geloof ik, nog geen testament gemaakt?" „Neen. Ik hen ér min of meer van terug geschrikt. Gek, dat een man zoo tegen een dergelijk onbeduidend iets opziet, niet waar? En daarbij dan nog, voor dat men dood gaat, te willen weten waar zijn geld zal blijven." „Och, dat vind lk niet zoo dwaas. Je bent trouwens niet d'e eenlge, die er zoo over denkt. Heb je misschien ergens familie?" ,,Niet anders dan een paar neven en nich ten ln den derden en vierden graad, die ln het oostelijk gedeelte van het land wonen. Wanneer lk geen testament maak veronder stel ik dat hot aan hen zal komen." „Miar, waarom trouw je eigenlijk niletP" Wederom trok de millionair een zuur ge zicht „Ik ben geen man voor het huwelijk. Ik heb nooit veel met vrouwen op gehad, en lk ben niet zoo'n dwaas om te gelooven, dat een vrouw ln staat zou zijn om op mijn kaal hoofd verliefd te worden. Ook ben ik niet zoo noodiging gericht om met de gansche Sak sische landsregeering af te treden, daar de communistische leden van het kabinet de bevolking in manifesten hebben opgeruid tot het plegen van gewelddaden en tot ver zet tegen het gezag des Rijks, belichaamd in de Rijksweer. De Rljksregeering kan derhalve de huidige Saksische regeering niet meer als landsregeering in den zin der rijksgrondWet erkennen. Stresemanm ver klaart, dat hij het antwoord van Saksischen ministerpresident morgen verwacht. Zou het afwijzend zijn, dan zal de Rijksregeering een rijkscommissaris belasten met het af doen der regeeringaangelegenheden in Sak sen. De Saksische regeering, die na ontvangst van dit verzoek bijeenkwam, besloot na lang durige beraadslaging aan den eisch van den Rijkskanselier geen gevolg te geven. Zij stelde zich daarbij op het standpunt dat al leen de Saksische Landdag de regieering tot aftreden kan noodzaken. Heden komt de Landdag bijeen en zal de kwestie aan zijn oordeel worden onderworpen. Naar verluidt zou de Rijkskanselier thans de regeering afzetten en een Rljks-Oom- missaris voor den vrijstaat Saksen aanstel len. De soc. rijksministers hebben het ultimdtum goedgekeurd. Naar het „Hbl." uit Berlijn verneemt, is het besluit van het Rijkskabinet, de regeering- Zeigner te verzoeken om af te treden, met al- eemeene stemmen genomen. Ook de sociaal democratische leden van het Kabinet hebben het optreden tegen de Saksische regeering dus goedgekeurd. De leden der Saksische regeering uit de departementsgebouwen ver wijderd. Berlijn, 29 Oct. De verklaring van den Saksischen minister-president Zeigner, dat hii slechts voor geweld zal wijken, werd door den pas benoemden rijkscommissaris voor Saksen, Heinze, beantwoord met het gebruik maken van de rijksweer. Alle ministers werden met geweld uit de regeeringsgebouwen verwijderd. De ministeries en- het parlementsgebouw zün door de troepen bezet. De sociaal-democraten en de communisten te Dresden overwegen de afkondiging van de algemeene staking. De militaire bevelhebber van Saksen, gene raal Müller, heeft de zitting van den Saksischen ianddag, waarin heden over het ultimatum der Rijksregeering zou worden beraadslaagd, ver boden. De e.k. zitting zal door dr. Heinze wor- w el willend om er prijs op te stellen mijn millioenen te geven aan een vrouw, die daar op verliefd raakt en mij als een noodzakelijk kwaad op den koop toe neemt Als het daar naar toe moet, dan geef lk de voorkeur aan de neven en richten. Zij zijn tenminste mijn bloedverwanten en hebben niet naar het geld gevlucht." „Ken Je ze?" „Ik heb ze nooit ln mijn leven gezien." „Waarom 'begiftig Je niet de een of andere Universiteit?" De millionair schudde zijn hoofd. „Daar voel ik heel weinig voor. Oh! Na tuurlijk moest het wel zoo zijn, maar het ls nu juist niet zoo. Dat ls het Juist. Misschien zou het anders wezen, wanneer ik aan een universiteit gestudeerd had, maar het beetje, wat ik weet, heb ik mijzelf moeten loeren." „Goed, maar wat denk Je van liefdadig heidsinstellingen. Er zijn talrijke vereenlgln- gen, die.Hier hield hij plotseling op, toen de andere zijn hand opstak. „Vereenigingen. Goede Hemel, er rijn er meer dan je wel denkt. Ik ben er één keer mede in aanraking geweest. Een dergelijke phllantroplsche bevlieging heb lk gehad en ik heb hun duizenden, tienduizenden gege ven. Toen iben ik mijzelf gaan afvragen, waar het geld bleef." Onverwacht begon.de advooaat te grinni ken. „Je voelde er nooit veel voor je geld te 'be leggen, zonder te weten, waarin Je hel beleg de, Fulton," merkte hij op. Met een schouderophalen beantwoordde de andere deze vraag, terwijl hij voorging: .Je moet mij'goed begrijpen. Ik zeg niet, dat georganiseerde liefdadigheid niet de juiste ls en geen goed doet, integendeel. den vastgesteld. Tevens heeft generaal Müller op verzoek van dr. Heinze tot nader order het verschijnen van alle communistische bladen in Saksen verboden en de drukkerijen door de politie doen bezetten. Het standpunt der Rijksregeering. In Berljjnsche regeeringskringen staat men op het standpunt, dat de Rijkspresident onmis kenbaar het recht heeft ook tegen de regeerin gen der landen maatregelen te nemen, wanneer deze door haar optreden de openbare veiligheid in gevaar brengen. ■Ook Stresemann's orgaan, de „Zeit", recht vaardigt in een hoofdartikel het optreden van Stresemann. Naar het blad meldt, zijn de schrif telijke bewijzen gevonden, dat de Saksische communistische regeeringsleden een bloedigen opstand tegen de constitutionneele toestanden voorbereidden. Er bestaat geen twijfel, of het oproer te Hamburg stond in nauw verband met deze propaganda en was slechts een voorspel van den grooten opstand. Ook de bloedige botsingen te Freiberg schij nen door de communisten veroorzaakt, want de verboden proletarische Hundertschaften al daar zijn met zware wapens en volgens een goed voorbereid plan tegen de Rijksweer opge treden. De regeering-Zeigner liet dit alles rus tig geschieden en deed niets om de grondwet te beschermen. Deswege moest in haar plaats de Rijksregeering ingrijpen en dit- moest met spoed geschieden, daar een dag uitstel den communisten een geweldigen voorsprong'had kunnen geven. Een verzoek aan Beleren. Gelijk met het optreden tegen Saksen heeft de Rijkskanselier aan de Beiersche regeering het verzoek gericht de constitu- tioneele „Befehlsgewalt" in het Beiersche gedeelte der Rijksweer ten spoedigste te herstellen, d.w.z. de benoeming van generaal v. Lossof als Beiersch landsoommandant ongedaan te maken en generaal Kress van Kressenstein als zijn opvolger te erkennen. Opmerkelijk is, dat tot Saksen een „Auf- fordering" en tot Beieren een „Ersuchen'1 Ingezonden Mededeeflng. Het zekerste en eenvoudigste geneesmid del tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foetert Maagpil- len. Zij zijn het zacht werkende laxeermid del, waaraan Iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. (11) Evenmin ben ik in staat iets anders voor te stellen, wat beter zou kunnen werken. Het is onmogelijk, dat die twee of drie waarmede ik in aanraking hen geweest, zich juist met hart en ziel overgaven aan dat soort van liefdadigheid, waar ik niet op gesteld ben. Maar in ernst, Ned, stel je eens voor, dat je ten einde raad was en alles verloren had. Vrienden geld, in één woord, dat je niet meer weet wat te beginnen. Hoe zou je het dan vinden om een „geval" te worden, laten wij zeggen No. 28741, netjes opgeborgen en ingeschreven op de kaarten. Stel dan voor, dat men je verleden van A tot Z zou gaan uitpluizen; al je daden wikken en op een goudschaaltje wegen en dat je heele levens geschiedenis dan bestudeerd werd door een half dozijn gebrilde en gewichtig doende menschen. Hoe zou je dat vinden?" De advocaat glimlachte. ,,Ik weet het, maar mijn (beste kerel, hoe zou jij (het dan willen? Je zult toch moeten toegeven, dat ongeorganiseerde liefdadigheid en klakkeloos weggeven van geld erger is?" „Ja, schei maar uit, ook dat heb ik gepro beerd", zeide de andere onverschillig. „Er was oen tijd, dat iedere Jan, Plet or Klaas met stekkende schoenen en afgetrapte broek er zeker van kon rijn van mij iets te ontvan gen, wanneer hij maar rijn hand op hield. Nadere inlichtingen werden niet gevraagd. Toon kwam een ernstig klein vrouwtje en berispte mij op een goeden dag over deze soort van liefdadigheid. Zij beweerde, dat het tot verdorvenheid van dé geheele stad zou lelden. Ik geloof zelfs, dat rij zoo vriendelijk was om het uit te brielden tot het geheele land! En Ik dacht notabene, dat ik goed deed!" B 172 Ingezonden mededeeltng. JUR6ENS PLANTA

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1