NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aan onze geabonneferden, Eerste Blad. per postwissel Nr. 5785 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG ABONNEMENT PER 8 MAANDEN RU VOORUITBETALING- Heldcmhe Courant 11.50; fr. p. p. bteneBilaad 12.—, Nod. O. en W. Indiü p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen f 4.30. Zondagsblad rosp. 10.57°, 10.75,10.85,11.25. Modeblad raap. 10.95,11.25,11.25,11.60 Lom© nummers der Courant 4 ot.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-OdTorokiening No. 16066. welke gewend zijn de abonnements- gelden per post-cheque of post-giro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders bulten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. Vrijdag 2 5.— HET FEUILLETON is op pag. 4 van het Eerste Blad opgenomen. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDIN GS. VRAAGSTUK. De a.s. conferentie. Italië heeft mede zijn instemming betuigd met het bijeenroepen der conferentie. Naar van Fransche zijde gemeld wordt, stelt Italiö zich vrijwel op hetzelfde standpunt als Frankrijk. Te Londen is men niet Ingenomen met de door Parijs vastgestelde beperking van de taak der commissie. De voorwaarden die Frankrijk voor deelneming stelde zijn, da* de Duitsche schuld in geen geval op minder dan 6.600.000 pond sterling zal worden vast gesteld en dat geen herziening zal plaats hebben van het verdrag van Versailles Men zal trachten de deelname van Frankrijk te verkrijgen zonder deze verstrekkende voorwaarden. Mocht men daarin niet slagen dan zal Engeland de conferentie toch hij- eenroepen. Hoewel men meent, dat de be perkte besprekingen van de kwestie der schadevergoedingen, welke thans zal plaats hebben, niet zoo vruchtbaar zal blijken als de ruimere conferentie, welke Engeland hoopte dat Frankrijk zou aanvaarden, heerscht nochthans algemeen de overtui ging, dat deze conferentie van deskundigen beter dan niets is. Men gelooft, dat de hou ding van Amerika vrijwel gelijk aan die van Engeland zal zijn, wat betreft bet verlangen om voort te gaan met wat onder de omstan digheden de beste manier ls om te werken aan de oplossing van het vraagstuk der ver goedingen. Een oordeel van de Temps", In een artikel over a.s. conferentie zegt de „Temps* dat Parijs de aangewezen plaats is voor de bijeenkomst. Willen de gedele geerden het onderzoek aanvullen, dan kan dit alleen te Berlijn gebeuren. Ten 2e moe ten de deskundigen ten snelste bijeenkomen, daar de hervatting der leveringen het ein delijk mogelijk maakt, het verzet in de Roer geëindigd te achten. Wel moet de Commis sie van Herstel de Duitsohe gedelegeerden eerst hooren. Zij moet het onderzoek ope nen. 8e. Sechts de entente en de unie moe ten in het comité vertegenwoordigd zijn, geen „neutralen". Deze toch kunnen in Duitsche zaken geen verantwoordelijkheid aanvaarden en elke re- gelinig moet verijdold worden dio orop lbore- kend zou schijnen, een meerderheid tegen Frankrijk, België en misschien zelfs tegen Italië te vormen. Ten 4e meent De Temps dat de lijst der voorgestelde onderwerpen kan worden uitgebreid. Het blad blijft erbij, dat Frankrijk aldus het algemeen belang verdedigt tegenover Engeland, dat de uit werking van het Duitsohe verzet bestendigt, ook nu het afgeloopen ls. Nota's van Engeland aan Frankrijk. Parijs, 81 October.. De Engelsche gezant beeft aan Podncaré twee nota's overhandigd. De eerste vestigt die aandacht op de juridi sche gevolgen van de afscheiding van Duitschlandi van een provincie die, aange zien zij het verdrag niet heeft geteekend, ook niet de verplichtingen van Duitschland op zich heeft genomen. De nota gispt volstrekt niet de houding van Frankrijk en België ten aanzien van Rijniandsche beweging. De tweede nota stelt voor aan de Ver. 8t. een gezamenlijke uitnoodlging van de geal lieerden te zenden om afgevaaxtügden aan te wijzen voor de commissie van deskundigen. Een dergelijke mededealing is tot Brussel ge- richt. De oonrml»sle van deskundigen zal waar schijnlijk te Parijs bijeenkomen. Beide groepen stellen voor het geld voor te schieten niet de regeering doch aan de industrie op voorwaarde dat de rijksbe- grooting in evenwicht wordt gebracht en dat maatregelen tot herstel van de nationale finaiiciën onder buitenlandsche controle komen. Het gerucht gaat, dat de bekende Amerikaansoho economist Jenks de onder handelingen voert voor de Amerikaansch e groep. Saksen en het Rijk. Volgens latere berichten over de afzetting van het Saksische ministerie is dit heel wat kalmer toegegaan dan aanvankelijk gemeld werd. Alle ministers uitgezonderd de oommunist Böttcher verlieten vrijwillig hun departement. Alleen Böttcher bleef tot het laatste moment en werd door een officier van de Rijksweer naar den uitgang van het regeeringsgebouw geleid- Maandag zijn de democratische afgevaar digde Dr. Fisoher en de sociaal-democrati sche afgevaardigden Wels en Dittman in gezelschap van enkele vertegenwoordigers der vakvereenigingen naar Dregden ver trokken. Zij zullen daar besprekingen voe ren mot de groepen van den Landdag, ten einde zoo snel mogelijk een nieuwe regeo- ringsooalitie tot stand' te doen bomen. Algemeene staking afgekondigd. De Saksische vakvereenigingen en bestu ren der eoc. en der communistische partij hebben Maandagnacht na langdurige be raadslagingen besloten onmiddellijk de alge meene staking voor Saksen te proeïameeren, als protest tegen de afzetting der ministers. Zij is begonnen Dinsdagmorgen en zal drie dagen duren. Ook de oomm. minister Böttcher en Hec- kert namen aan de besprekingen deel. Tegelijkertijd verspreidde de afgetreden regeering een oproep aan arbeiders en .be ambten der regeering om den Rijkscommis saris niet te steunen. De oproep tot de algemeene staking had evenwel geen .poot succes. Wel zijn in vele bedrijven partleele stakingen uitgebroken. Do post en de spoorwegen, zoomede de stedelijke bedrijven hielden zich afzijdig. Het nieuwe kabinet Dinsdagnacht hebben da Saksische soc. democraten na urenlange aebattem, waaraan ook Wels en Dittmann deelnamen, besloten een socialistische minderheidsregeering te vormen. DUITSCHLAND. LeenlnjWPlanncn. Uit goede bron wordt uit Berlijn gemold, dat de Duitsche regeering twee leen In gs- plannen op het oog heeft, ni. een door een financieele groep in Amerika en een door ®0n dergelijke groep in Engeland. Maandag 'vergaderde het bestuur der Duitsche soa-dem. partij, teneinde de regee- ringsmaatregelen tegen Saksen te bespre ken. De aanwezigen waren van meening, dat de houding van de communistische leden van de Saksische regeering aanleiding tot dit optreden heeft gegeven. De communis ten hebben door hun houding elke verdere samenwerking met de sociaal-democraten onmogelijk gemaakt. Het bestuur was verder van meening, dat na hetgeen te Hamburg en te Dresdon is gebeurd, de communisten onmogelijk nog langer deel konden uitmaken van het Sak sische kabinet. Niettemin kon het partijbe stuur de houding van den rijkskanselier, die een rijkscommissaris naar Dresden zond en de grondwettelijk tot stand gekomen regee ring uitschakelde, niet goedkeuren. Er be stond' veel meer reden de Beiersche regee ring af te zetten en een rijkscommissaris naar München te zenden. Het partijbestuur zou trachten tot een verbetering van de be trekkingen tuaschen het rijk en Saksen bij te te dragen, Woensdag zou het partijbestuur den biunenlandsche toestand' met de sociaal democratische groep bespreken- Verwacht werd, dat het bestuur dan te vens zou mededeelen, dat het volgens zijn meeening, het tegenwoordige kabinet, niet langer zou kunnen steunen. Wat Stresemann in dat geval zal doen ligt nog in het duister. Misschien zal hij bij rechts steun zoeken, doch. de mogelijkheid is niet uitgesloten dat hij' tot ontbinding van den Rijksdag zal overgaan. Aftreden der ministers en uitsluiting van Ebert geëlscht In een Dinsdag gehouden vergadering van de Berlijnsche bestuurders der aoo.-democr. partij, werd de houding ten aanzien van de gebeurtenissen in Saksen bepaald. Een motie werd Ingediend: en met kleine meerder heid aangenomen waarin verlangd werd, dat Ebert uit de partij zou worden gezet en onmiddeliyk een algemeene staking zou wor den uitgeroepen. Tevens werd een motie van het bestuur aangenomen, waarin het optreden van de Ryksregeering tegen Saksen wordt geken schetst als een inbreuk maken op de grond wettelijk verzekerde democratie en waarin teven' swordt geëisoht, dat de sociaal-demo cratische Kijksdngfractio beden tot het terug trekken harer ministers zal besluiten. De „Vorwflrts" meldt: De ■ocdaal-demokra- tisaho rijksministers hebben aan het bestuur der rijksdagfractie kennis gegeven, dat zij voornemens zijn hun portefeuilles ter be schikking te stellen. Het fraktiebestuur heeft den ministers ver- zoohit de beslissing daaromtrent non de rijks- d'agfraotie over te laten. Berlijn, 61 Oct. Na een opgewonden discus sie heeft de heden in den Rijksdag vergader de soo.-dem. Rijksdagfractie in de avonduren besloten, het blijven in de ooalitleregeering afhankelijk te stellen van die vervulling der volgende eiachen: lo. Opheffing van den militairen uitzonde ringstoestand. 2a Het Rijk beschouwt het optreden van Beieren als een openlijke schending deT grondwet en doet onverwijld de daardoor noodzakelijk gewordeh stappen. 3o. De handhaving der rust en orde in Saksen geschiedt alleen door de Schutz- polizei. De rijksweer mag daarbij slechts op verzoek van den civielen commissaris haar hulp verleenen. 4o. Ontslag van alle de laatste dagen in de Saksische rijksweer benoemde rechtsradicale elementen. Wijders werd'besloten by den Ryksdag twee voorsteden in te dienen, n.1. nopens de betaling van waardevaste loonea aan de ar bolders en het doen deelnemen van den land bouw aan de voldoende voorziening der be volking met levensmiddelen. Beleren en het Rijk. De sociaal-democratische „Parlements- dienst" deelt vele bijzonderheden mede over de voorbereidingen der Hitier- en Ehrhardt- organisaties aan de Beiersch-Thuringsche •grens. Sedert 22 October ooncentreeren zich aan deze grens formaties" van de militaire onwettige bonden in -Beleren, o.a. zeven compagnieën van de marinebrigade-Ehr- hardt, twee machinegeweer-compagnieën van de brigade-Ehrhardt, drie stormoompag- nieën van de natianaal-socaalisten, twee compagnieën van den bond „Oberland", een batterij' van vier kanonnen, enz. Het hoofdkwartier is biykbaar Coburg, waar zoowel kapitein Ehrhardt als Adolf Hitier de laatste dagen herhaaldeiyk geweest zyn. De in Ooburg gestationeerde Bedersche vei ligheidspolitie en de officieren der Beiersche rijksweer zouden ibij de vorming der strijd honden behulpzaam zyn. De eigeniyke mili taire basis schijnt Baimberg te zyn; Bam berg en omgeving hebben een volkomen mi litair uiterlijk. Naast een groot wagenpark artillerie, machinegeweren en mynenwer- t'"reformaties zyn te Bamberg ook vliegtui gen, die van een „Hakenkreuz" voorzien zijn, aangekomen. Communistische actie. Naar uit Schwerin wordt gemeld, hebben communisten een bomaanslag op de infan ten! e-kazerne te Schwerin gepleegd. De raa- terieele schade is tameiyk groot. Menschen- levens zyn niet te betreuren. By LudwiigSbrug treden communistische „Hundertschaften" nu actief tegen de Ryks- weer op. Zy hebben een afdeeling ontwa pend en de mynwerpers medegenomen, Ryksweertroepen, die de communisten da delijk achtervolgden, konden de geheele bende gevangen nemen. Een complot om de spoorlijnen by München te vernielen. Uit Beriyn wordt aan het Hbl. gemeld: Te München zyn de 'deelnemers aan een geheime 'communistische vergadering van 20 October, in het geheel 84 personen, allen gearresteerd. Daar zich onder het in beslag genomen materiaal ook een uitgewerkt plap voor het vernielen van de spoortynen bi; het station te München bevond, is een om vangrijk strafproces tegen de gearresteer den te verwachten. UIT HET BEZETTE GEBIED. Dusseldorf, 81 October. In verband met de verzwakking d'er politie, ontstaan door de uitzetting van de Schupo, heeft de Fransche opperbevelhebber bepaald, dat de gemeente politie onder Fransch bevel komt. In de stad ls nu alles rustig; de plunderin gen hebben opgehouden en samenscholingen worden dadelijk uiteengedreven. De politie ls bezig met huiszoekingen om het geroofde weer op te sporen. Vele zaken zijn nog gesloten, zoowel uit vrees voor nieuwe plunderingen «ls uit ge brek aan koopwaar. De Separatistische beweging. Nu de separatistische actie mislukte, keeren de Fransche bezettingsautoriteiten er zich blijk- baar van af. De Fransche „Kreisdelegierten te Eerskirohen en Bonn zouden n.1. een circu laire hebben rondgezonden, waarin zy zeggen, dat de separatistische beweging voorloopig niet kan worden erkend. De separatisten moeten elke requisitle, In beslagneming, ontslag, sluiting van zaken, enz. nalaten. Requisities moeten als tot dusver door den gedelegeerde of de militaire overheid wor den onderteekend. Uit de strafregisters van de separatistische „Regierungskommissflre" te Bonn blijkt, dat de schoenmaker Nowack, „Sicherheitskom- missfir", gestraft is wegens doodslag, toebren gen van lichamelijk letsel, diefstal, valschheld n geschrifte; de uitdrager Heimann, „Polizel- chef", zich schuldig gemaakt heeft aan toe- mengen van lichameiyk letsel, straatroof, dief stal; de banketbakker Junker, thans commis saris voor den militairen dienstplicht, een de serteur, een heler en dief ls; de looper Paffen- holz, commissaris voor het verkeerswezen, ge straft is voor het toebrengen van lichamelijk etsel, mishandeling, geweldpleging, beleedl- jlng; do commissaris van oeredienst en onder- wys, de bordeelhouder Henderiiott, ls 22 maal gestraft wegens koppelarij, mishandeling, be drog en diefstal; de commissaris eindeiyk voor volkswelvaart, de hulsknecht Groll, is veroor deeld wegens het toebrengen van lichameiyk etsel, beleediglng en bedrog. De tijdelijke eerste-burgemeester van Duis burg is Dinsdag op straat, terwyi hy In zyn auto reed, door gewapende separatisten aange houden' en in hechtenis genomen. Als reden voor die inhechtenisneming is opgegeven, dat de burgemeester nog steeds de leiding uit oefende in het, door de separatisten afgezet verklaarde stadsbestuur. Voor het stadhuis, dat door de separatisten bezet is, kwam het tot samenscholingen van vrouwen, die de uitdeeling van levensmiddelen eischten, welke uitd eling door de separatisten beloofd was. Er moest echter aan de menigte worden meegedeeld, dat er geen levensmidde len voorhanden waren. Men vreesde, dat dit tot nieuwe troebelen zal aanleiding geven. •Zondag trachtte een afdeeling gewapende separatisten van uit Duisburg binnen te drin gen in Mühlheim. De Fransche officier, die op de brug over de Roer de wacht had, wilde niet aan de separatisten! toestaan de brug over te gaan. Dezen keerden daarop naar Duisburg terug. De door de Duitsche autoriteiten bij Neuss In hechtenis genomen separatistenleider, Lait- ner, die doorgaat voor den opperbevelhebbér der Rynlandsche troepen, had naar thans gebleken ls in het voorjaar 1922 bij de com munistische opstanden in het Roergebied het bevel gehad over de roode troepen. Het jaar te voren had hy den aanval van de Spartaclaten op de stad Bottrop geleid Düren is de eerste stad, waar de separatisten tot het uitgeven van eigen geld zyn overgegaan en dit is voor den, middenstand het signaal ge weest tot een stelselmatigen maar daarom niet minder verbitterden st.ryd' tegen hen. Vrijdag bezetten zy te Düren de drukke rsen, waar zy noodgeld vonden, dat half-afge- werkt was. Zaterdag wilden tij de biljetten ver der gaan afwerken, doch de eigenaar van de drukkerij was spoorloos verdwenen en de ma chines waren door het personeel onbruikbaar gemaakt. Zy hebbèn daarop de onafgewerkte biljetten, in omloop gebracht door op groote schaal requisities te verrichten en -deze met dit onafgewerkte geld te betalen. Zoo zit men bij het warenhuis Tietz o. a. met 80 blllioen van dit geld opgescheept. Nergens wil men het in wisselen. Geen wonder, want op de biljetten ontbreekt een onderteekening. Evenmin staat er op vermeld, op welke wyze het geld gedekt is (Natuuriyk is het niet gedekt). Ook wordt niet vermeld, wie het bedrag, op de biljetten aangegeven, zal uitbetalen. In het geheel heb ben de separatisten voorloopig drie trillioen uitgegeven. Winkeliers in levensmiddelen, vooral slagers, die weigeren het „geld" aan te nemen, zagen tot hun straf hun levensmiddelen aan de sepa ratisten uitverkoopen. Zij hebben thans op hun deur geschreven: „Zwangsweise Ausver- kauf". Op alle hoeken der straten hebben de sepa ratisten de volgende verordening aangeplakt: „Het is verboden het noodgeld, dat te Düren in naam der voorloopige regeering wordt uitge geven, te weigeren. Op weigering staat een geldboete van duizend goudmark. Ryksgeld, gemeente-, nood- en industriegeld worden slechts toegelaten tot 15 November. De handel in deviezen en buitenlandsch bankpapier is vrij." Deze verordening is geteekend door den minister van Financiën der Rynlandrepubliek, dr. Woltershof. Uit vrees voor de bedreiging met boete en requisities hebben, thans alle handeldryvenden te Düren hun zaken gesloten. De stad is als uitgestorven. Te Duisburg is de toestand kritiek, daar de meeste zaken weigeren, het door de separa tisten in omloop gebrachte noodgeld aan te nemen. Slechts de winkeliers in levensmidde len hebben er na een bespreking, waaraan ook bezettinErsauitorltelten deelnemen, in toe gestemd voedsel tegen separatistisch noodt- geld te verknopen. De winkeliers kunnen dit geld d'an by de Rhednhsche Bank tegen ryks geld inwisselen. Het separatistisch gemeentebestuur heeft nu van ochtend een verordening uitgevaar, digd, volgens welke het separatistisch nood geld als wettig betaalmiddel moet worden aangenomen. Inbreuk op die bepaling zal met 2 maanden gev.str, en 2000 goudmark boete worden bestraft Belegering van een kasteeL Dinsdagmorgen 6 uur namen de Ryn landsche troepen het kasteel Motabor by Koblenz, na een verwoed gevecht met een honderdtal -gewapendo communisten, die zich in het kasteel hadden verschanst. De medewerker van het Hbl. G. Nljpela deelt omtrent het gebeurde te Aken nog het volgende mede: Van Belgische zelde is beweerd, dat de Polizeiprfisldent te Aken op orders uit Ber- yn den aanval op bet door de separatisten bezette regeeringsgebouw ondernam. Ik weet pertinent, dat dit niet soo is. De drang kwam uit de bevolking, en als de Pollzei- prêizldent daaraan niet toegegeven had, wa re waarsohyniyk de Pruisische Ryksregee ring in Aken door de rijkstrouwo organisa ties omvergeworpen. Zoo zwichtte de PollzelprHaidem en be sloot tot een actie togon de „pleten'*, welke de rtjkstrouw van ril'n Schupo eclatant zou bewijzen. Men bezat nu op het Pollzolprftsl- dlum de éleutels van den achteruitgang van het regeeringsgebouw. Men bou daarmee anigs men weg binnendringen. Zoodoende rwarn men ook niet in aanraking met de Belgische gendarmen, die immers In het postgobouw naast het regeeringsgebouw aan den voorkant lagen en van wie men aan nam, dat ze, eens voor het fait accompli van een herovering van het gebouw gesteld, zich daartegen niet meer verzetten soudien. Toen in de vroege morgenuren alles was voor de expeditie, bleek echter dat de sleutels spoorloos verdwenen waren. De Po- lizeiprösident wist reeds lang, dat er ver raders om hem heen moesten zyn. Hy had nu zekerheid. Daarom broedde hy met en- kelq absoluut vertrouwden alleen het nieu we plan uit, om met een vrachtauto de voor- dexir van het regeeringsgebouw in te ra- melen; en hy gaf zyn orders eerst op het laatste moment en stuurde de verdachten mee op de expeditie, opdat ze niets meer verraden konden. Zoodoende lukte het. Do burger-vrywilligers trachtten inmiddels, ook zonder sleutels, achter binnen te komen, maar zij hadden pas één poort kunnen in drukken toen de gewaarschuwde Belgische gendarmen, 15 h 20 man, de Schupo s, die reeds heer en meester van heel het regee ringsgebouw waren en den Belgen geen stroobreed in den weg gelegd hadden, aan vielen en hun moord op dezen begonnen. De Schupo's, die beneden gebleven waren, konden het hazenpad kiezen, en verloren op de vlucht ongeveer vyftien man door de hun achterna gezonden kogels; die de bo- venetages bezet hadden werden ontwapend en hun wapens werden aan de separatisten gelaten. Naast de kogelwonden vertoornen de meeste gewonden nog de gevolgen van kolf slagen in maag en op het hoofd, die ze eerst later konden krygen. De arme Schupo's, die, zonder dat ze zich verdedigen mochten, toen neergeschoten en geslagen weiden, worden in het Loulse-hos- pltal verpleegd en ontvangen daar van alle kanten biyken van de dankbaarheid en het medelijden van de burgerij- De PolizeiprMsident werd niet verbannen, maar wist door vlucht aan een gevangen genomen worden te ontkomen. Van de gevangen genomen Schupo's heb ben de Belgen slechts de niet-Rijnlanders gevangen gehouden, twintig Rijnlanders lieten ze weer los. ENGELAND. Bonar Law. t Bonar Law is Dinsdagmorgen vroeg over leden. Het einde van den staatsman, dat vreed zaam was, volgde snel na het ontstaan van een septische longontsteking. In minlstrieele krin gen was reeds eenige weken bekend, dat het einde niet meer ver af was. De laatste jaren zyn inderdaad voor Bonar Law geweest een slryd tusschen zyn groot plichtbesef en zyn zwakke gezondheid. Toen hy tenslotte gedwongen werd den strijd op te geven werd zyn aftreden begroet met een ge voel van een waar persoonlijk verlies by alle partijen van het Lagerhuis, want er is nooit een staatsman geweest, wiens persoonlyk ka rakter, zyn onwankelbare rechtgeaardheid, loyaliteit en hoffelykheid een grooter of alge- nieener weerklank gevonden heeft by alle par tijen. Hy was een by uitstek bekwaam parlemen tariër en als leider van de conservatieve partij in het Lagerhuis van 1911 af gaf hy blyk van takt en bekwaamheid beide toen zyn partij in formeeie oppositie was voor den oorlog en later als leider van het Lagerhuis van 1916 tot 1921. In dat jaar begaf hem zyn' gezondheid en hy nam verlof voor het ondernemen van een buitenlandsche reis. Na zyn terugkeer kwam hy zoo nu en dan nog in het parlement en na de ontbinding van verleden jaar was zyn gezondheidstoestand weder zoo ver hersteld, dat hy in staat was als eerste minister op te treden. Hy bleef echter slechts eenige maanden in die functie en trad in het begin van dit voorjaar af om een zeereis te kunnen ondernemen in de hoop, dat een vol strekte rust hem zou doen genezen van de keel aandoening, waaraan hij bjdende was. Een pleidooi van Baldwln ten gunste van bescherming. Te Swansea het woord voerend verklaar de Baldwin, dat de wijzigingen, die hy be pleitte ter bestrijding der werkloosheid noodzakeiyk waren. De industrieën moesten beschermd worden tegen de meedoogenlooze buitenlandsche concurrentie, die zelf be schermd werd door hooge tarieven. Bald win verklaarde, dat zijn eenige wensch was, do werkeloosheid te bestrijden. Als do tyd daarvoor gekomen was, zou 'hy een beroep doen op de kiezers. Baldwin bracht een treffende hulde aan Bonar Law. Hy zelde voorts nog, dat hy een zorgvuldig en diepgaand onderzoek liet in stellen naar een toepassing ln onderdeelen van de economische <politiek, welke hy te Plymouth aankondigde. Engeland en de beweging in het Rijnland. In diplomatieke kringen te Londen volgt men met aandacht de beweging der separa tisten ln het Rynland, en ls iraen niet erg te spreken over den steun, die de bezettings troepen aan de separatisten verleenen. On langs verklaarde Baldwin ln een rede, „dat het afbrokkelen van eenlg deel van Duitsch land tot een onafhankelyken staat dadeiyk in strijd zou komen met het voordrag van Versailles en dat iedere ontwrichting van het Duitsche rijk een rechtstreekscho en nadeelige uitwerking zou hebben voor de geallieerden, daar Dultsohlands vermogen om schadevergoedingen te betalen er Jaren door zou worden achteruit gezet". Daar Iedere dergelijke ontwikkeling een schending van het verdrag van Versailles vormen, volgt hieruit, dat de erkenning een souvereino eenheid van eenlg afge scheiden deel van Dultsoh gebied' door geen geallieerde mogendheid zou kunnen worden verleend «onder overtreding der verplich- COURANT ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (galiard). Ingea. zoedad. (kolombreedte al* redaction. tekst) 00 ct. Kleine advertentie® (gevraagd, të koop, te huur) r. 1—4 regelt 40 ct.. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 1 Nov5.01 uur. Een Fransche circulaire. De separatistische „autoriteiten". Volgens de Beriynsche bladen zyn de meeste separatistische leiders misdadigers. Uitgifte van separatistisch geüd. Luit ter soa 2o kl. dar Kon. Erarlna-raaarvo H. Pwnjea t® wegen* hat alndlgen der voorgeschre ven oefeninigittjd ontheven vwq eljae plaatste? te VI telingen en ln het genot van groot varlof gesteld.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1