togen ingevolge het verdrag »n «onder tevenc een nadeolige uitwerking tq hebben op de materieel© aanspraken van alle gealli eerden: ten eawüen de® Duiteohe schadever goeding. BELGIE. Een waarschuwend woord van VanderVeMe. „Wy hebben de Ruhr bezet. Wg hebben Duitschland voor de derde maal doen zwichten. Wy zien aan alle zijden het Duitsche Rijk in storten en onze generaals verleenen de hulp- zame hand". Aldus zegt oud-minister Vander- velde in een artikel in de „Peuple", waarin hij het bijeenroepen van het Parlement eisoht om de jongste ontwikkeling van deni toestand te bespreken. „Is het niet voldoende, dat de hee- ren Theunis en Jaspar door hunne officieuse ambtenaren doen mededeelen, dat alles wel gaat, dat België's faam met den dag groeit, dat zijn onafhankelijkheid tegenover Poincaré zoo groot is als zijn invloed bij Lord Ourzon, dat Duitschland zelf de openhartigheid, eerlijkheid en gewetensbezwaren, waarmede de Belgische regeering onzijdig blijft tusschen de Rynland- eche Bormsen en het regelmatig gezag van een regeering, die zij erkent, naar waarde schat? Heeft men het niet te puisburg gezien, waar generaal Baurain de Sohupo's ontwapende? Ziet men het niet te Aken, waar de Belgische gendarmen de aktivistett gewapend laten rorid- Foopen en de Duitsche politie gevangen nemen? „Maar wie zal betwisten", zoo laat hl] er op volgen, „dat de Fransch-Belgische politiek de schadeloosstelling eiken dag onzekerder, dus onmogelijk maakt?" En hij vraagt of er „m den schoot van de Belgische regeering geen mannen te vinden zijn ik zeg niet om te begrijpen; zij. begrijpen allen t— maar om te durven zeggen* döfc, niettegenstaande alles, Europa een groot lichaam is, waarvan al de deelen solidair zijn, dat België, al ware het al leen maar voor de industrieele afzetgebieden, zich niet de weelde kan veroorloven zestig mil- lioen zijner buren aan verval en anarchie over geleverd te zien; dat, vroeg of laat, en denkelijk eerder vroeg dan laat, het verval van Duitsch land in België vreeselijke gevolgen zou veroor- zaken?" „Wij kunnen, wij moeten in alle gevalzoo besluit V-andervelde, „rekenschap vragen aan onze regeerders, wier zwakheid eindigen zal met nog afschuwelijker te zijn dan de kwade wil van hen, die hen meeslepen. Na lang over leg hadden zij besloten onzijdig te blijven tus schen de aktivisten van Aken en (Duisburg en d'e overheid, die ze erkend hebben. Hoe werd dit besluit nageleefd? Wat deden zij met deze neutraliteit, die ove rigens slechts gekscheerden] of schijnheilig heid was?" Wellicht zijn de Kamers de meenmg toege daan, dat uitleg verstrekt moet worden op al deze punten". m m m Dinsdag heeft het hoofdbestuur van de Bel gische socialistische partij een voltallige ver gadering gehouden, waaraan ook de socialisti sche parlementsleden deelnamen. Het hoofd bestuur verklaarde, dat er onverwijld een on derzoek moet worden ingesteld naar het doen en laten van de Belgische militaire autoriteiten in het Rijnland en naar de inmenging van som migen van deze autoriteiten ten gunste, van de separatisten, in het bijzonder te Duisburg en te Aken; en zulks ten spijt van de oeutraliteits- verklaringen van de Belgische regeering. Het hoofdbestuur protesteert met kracht tegen iedere inmenging van het Belgische leger in de binnenlandsohe aangelegenheden van Duitsch- land. Wat aangaat de vergoedingen constateert het hoofdbestuur zonder het beginsel van de vrijheid der volken om over hun lot zelf te be schikken, uit het oog te verliezen dat het uiteenvallen van Duitschland het vraagstuk der vergoedingen slechts te moeilijker zal maken. Het hoofdbestuur begroet de Amerikaanscbe voorstellen, nopens een bijéénkomst van des kundigen, en het hoopt, zulks in het belang van de openbare orde, dat de Instemming van de Belgische regeering wel( dit voorstel niet enkel maar een bloot vorm is. Tenslotte zendt het hoofdbestuur zijn beste wensehen aan de socialisten in Saksen en Thu- ringen en'in het algemeen aan alle Duit sche socialisten, die strijden tegen de reactie en die het socialisme en de republiek verde digen. NOORWEGEN. Krlstlanla. In het Noorsche Storting ls voorgesteld met ingang van 1 Jan. 1025 den naam van de hoofdstad Kristiania te veranderen in Oslo. Oslo is de naam, die da hoofdstad van haar stichting in het imiddeQ van de tiende eeuw tot 1024 heeft gedragen. In dat jaar werd de stad door brand ver nield en dichter bij de oude vesting Aker- hus weer opgebonw. Koning Kristlaan IV heeft za toen Krlstlanla gedoopt ZWEDEN. Zweden en Finland. Op een feestmaal van de Zweedsohe jour- naliStenvereeniging heeft de Zweedsche mi nister van buitenlandsohe zaken, Heder- stierna, een rede .gehouden, waarin hij zijn persoonlijke meening te kennen gaf over de betrekkingen vam Zweden tot Finland. Het is de plicht van Zweden om Finland en Fin- lands zaak te verdedigen. Ik zou wensehen, zeide hij, dat Zweden een defensief verbond met Finland sloot, volgens hetwelk Zweden Finland zou moeten verdedigen, indien Fin land, zonder daartoe zelf aanleiding te ge ven, door zijn Oostelijke nabuur werd aan gevallen. RUSLAND. Op een vergadering van de Moskousche metaal-arbeiders heeft Trotski een rede ge houden over den buitenlandschen toestand. Naar Trotski meent fs het op het oogenbLik een gunstig oogenblik voor het Duitsche pro letariaat om naar de macht te grijpen. In dit geval wordt in sowjet-kringen het ingrijpen van andere mogendheden waarschijnlijk ge acht. Engeland zal daaraan echter niet deel nemen, daar dit land' niet het voornemen heeft ernstig tegen Duitschland op te treden. Wanneer Frankrijk dat wel zou willen doen. zou het geheel Duitschland moeten bezetten, waarvoor een leger van ongeveer anderhalf millioen man noodlig zou zijn. Maar tot het op de been brengen van zulk een groot leger is Frankrijk niet in staat. De grootste bedrei ging van het Russische en het Duiteche pro letariaat «ebt Trotski dan ook niet dit land, maar Poten. Stowfl.aufl ««erlangt wrede m is bereid alles fa doen om dien vrede te hand haven. Wanneer Poten echte» zou trachten een wal tusschen Duitschland en Rustend op te werpe®, zou Rusland' genoodzaakt sijni den oorlog te verklaren. Bij zulk een oorlog zou, naar Trotski's meeding, Rusland de overwin ning behalen. De Krasnnja Gazeta meldt, dat in Moskon een bevel van het volkscommissariaat van oorfog is aangeplakt, waarbij alle dienstplich tigen, geboren in de jaren 1901, 1900, 1899 en 1898, worden opgeroepen voor herhalings oefeningen. Het blad brengt diezen oproep in verband met geruchten oven mobilisatie, dia in omloop zijn. BULGARIJE. Een politieke moord. Sofia, 81 Oct. De oud-minister dr. Grena- dief werd gisteren op weg naar huis ver moord. De oud-gezant te Berlijn en Kon- stantinopel Guetspeff, die Grenadieff verge zelde, werd ernstig gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld naar die moordenaars. GRIEKENLAND. Athene, 81 Oct. Volgens de bladen heb ben naar aanleiding van zekere aanwijzingen, aan het licht gekomen door de instructie in zake de opstandige beweging, de regeering en de leidende factoren de noodzakelijkheid er kend van een algeheele herziening der foinnen- landsche politiek. Er is een groote raad, waar aan hooggeplaatste militaire en burgerlijke per sonen zullen deelnemen, bijeengeroepen om Advies uit te brengen over de opportuniteit van een wijziging van den regeeringsvorm. Een eventueele uitroeping van de republiek wordt druk besproken. De krijgsraad te Salonlkl heeft een majoor ter dood, een kapitein tot dwangarbeid en vier officieren tot tijdelijke detentie eü de gradatie veroordeeld. Tien beklaagden zijn vrijgesproken. De procureur-generaal is gevangen gezet, omdat hg de dagvaarding had gegispt Twee adjudanten van den Koning zijn ge arresteerd. TURKIJE. De Republiek geproclameerd. Konstantlnopel', 29 Oot. De Nationale Ver gadering te Angora heeft de republiek gepro clameerd met Moestafa Kemal als president Het blad „Tanin", dat als officieus geldt en inlichtingen van de regeering van Angora pleegt te verkregen, meldt, dat er pogingen worden gedaan tot vorming van ©en Balkan- blok, dat een -tegengewicht tegen de Kleine En tente zou zijn en Turkye, Bulgarije, Hongarije, alsmede Italië zou omvatten. Het blad meldt, dat het tot standkomen van zulk een bond bin nenkort kan worden verwacht. VEREENIGDE STATEN. Ongelukken bij de marine. Wy hebben in ons vorig nummer melding gemaakt wan het vergaan van een Ameri- kaansohe torpedoboot. Dit blijkt geschied te zijn ter hoogte van de Atlantische invaart van het Panamakanaal. Het was de O 5, en rijf koppen van de bemanning zijn bij "de ramp omgekomen. De 0-5 blijkt in aanvaring te zijn geweest met de Abangarez een vrachtboot voor vrudhtentranisport van de United' States Fruit Cy. De gezonken duikboot behoorde tot de 8ste duikbootengroep, welke haar basis heeft te Cooo Solo in de KanaaMrook. Dit is al het vijfde ernstige ongelode dat bin nen enkele weken de Amerikaanscbe oor logsmarine treft. De ernstigste ramp was het vergaan of vastloopen van negen torpe- dobóotjagers op de rotsen by Kaap Arquello, in het kanaal van Santa Barbara op 8 Sep tember. Die ramp kostte aan 22 mensehen het leven; en de zee-officieren, die aan het hoofd stonden van de Verongelukte schepen zy'n onverwijld voor een raad van onderzoek gebracht. Den 12den October had er boord van de duikboot S-37,een ontploffing plaats gehad,, tengevolge van .kortsluiting D'at viel voor in de 'buurt van San Pedro in Oalifornië. Drie mannen verloren het leven. Voorts was op den 12den October de dreadnougbt Texas met een vrachtboot in aanvaring geweest, tenrijl ten slotte op October aan lboord van het stoomschip New Mexico veertien matrozen In levensgevaar kwaimen te verkeeren, doordat zy opgeslo ten geraakten in een gedeelte van het schip, waaruit zij enkel door den kranigen, onver droten arbeid van hunmed'eachepelingen konden worden verlost, Hel Amerikaansch« drankverbod. Londen, 81 Oct. Algemeen verluidt, dat de Engelache regeering besloten heeft bij spe ciaal verdrag der Amorikaansche 12 myis- zóne te erkennen voor het uitsluitend doel, ©en onderzoek in te stellen op schepen, die verdacht worden drank te smokkelen, waar tegenover Amerika op zyn beurt aan Engel- sche schepen het recht zal geven, de Aimeri- kaansche havens binnen te varen met ver zegelde voorraden drank. KORTE BERICHTEN. De geziantenconferentie heeft verklaard het Italiaansch-Grieksche incident als ge sloten te beschouwen. De hond' van Noorsche werkgevers heeft besloten met ingang van 14 November tot' een uitsluiting in de cellulose-fabrieken over te gaan. Dit besluit betreft 16,000 werklieden. De Franscheu en Belgen hebben de laatste dagen in het bezette gebied voor 1*11 trilltoen aan Duitsche rijksmarkem in beslag geno men. UIT DE PERS. In „De Maasbode" houdt baron Van Wijn bergen een beschouwing over het votum van Vrijdag 11 in verband met de binnenlandsche staatkunde. De schryver constateert, dat de samenwerking tusschen de drie recbtsche groe pen door het voorgevallene in niet geringe mate verstoord is. Ook „De Standaard" wydt, onder het op schrift „De breuke", een artikel aan het ge beurde op Vrijdag j.1. Het blad zegt, dat er dien dag meer geschied' is dan de verwerping van een belangrijk wetsvoorstel. GEMENGD NIEUWS. OOST-EVDIE. De gouverneur-generaal der Phllippijnen naar Buitenzorg. De „Hbl. "-correspondent te New-York meldt d.d. 81 Oct.; Generaal Wood,» gouverneur-generaal der Philippynen, heeft van de regeering te Wash ington de opdracht gekregen een bezoek te brengen aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, ten einde vraagstukken, het bestuur betreffende, te bespreken,. Dit plan brengt in herinnering het bezoek van den vori- gen gouverneur-generaal Harrison aan Buiten zorg, in 1917, dat leidde tot een waardeerend verslag aan de regeering der Ver. Staten. Broekhuys vrijgesproken. De Kantonrechter te Rotterdam, mr. Went holt, heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaai van Willem Broekhuys, die door den ambte- nSar van het O. M. was gedagvaard wegen i overtreding van de Loterijwet 1905, door t zynen name uit te geven een zoogenaamd premieleening, de 31ste Rotterdamsche Pre mieleening, waarvoor de vereischte 'toestem ming niet was verleend De kantonrechter heeft Dinsdag befcl., tegen wien zes maanden hechtenis was geëischt, vrij gesproken van het ten laste gelegde en ont slagen van rechtsvervolging met de bepaling, dat de in beslag genomen Simplexmachines en premie-obligaties zullen worden teruggegeven. De kantonrechter heeft zyn vrijsprekend vonnis aldus gemotiveerd, dat de premielee ning voldeed aan de vereischten, die artikel 1 sub 2 der Loterywet aan de premieleening stelt. De rechter mag niet strafbaar stellen een vol gens de wet niet strafbaar feit en er zich niet toe laten leiden zelf recht te scheppen. Het doet in dezen niet ter zake, dat de premieleenini- gen niet werden aangegaan met de bedoeling met de aldus verkregen gelden handel te dry ven, doch dat daarmede nieuwe premieleenin- gen zouden worden aangelegd. Het doel mag voor den rechter niet afhankelyk zyn by de overweging of een feit strafbaar is volgens artikel 1 der Loterywet. De ambtenaar van bet O. M., mr. Reumer, zal van dit vonnis in appèl gaan. Beroofd Een ln Den Haag in een hotel tydoiyk verbiy'fhoudend man heeft aangifte gedaan, d'at hij in het perceel Nieuwe Havenstraat 71 aldaar, waar hy zich met twee vrouwen had afgezonderd, beroofd is van 8000. Als verdacht van medeplichtigheid aan deze beroering zyn aangehouden d'e 26-jarige naaister W. O. do L., de 80-jarige naaister J. J. L. en de 44-jarige koopman S. G., al daar wonend. Autobus omgevallen. Dinsdagmorgen is de autobus van Zwolle naar Meppel naby het Liohtanlskanaal om gevallen. Twaalf passagiers werden min of meer gewond'. Eén passagier heeft een 'arm gebroken. Een arsenaal ln een studentenwonlng. Te Delft heeft de politie by een huiszoe king by een student in de Oorneüs Tromp straat een groote voltmeter, eigendom van de gemeente-bedrijven, in beslag genomen en tevens een soort arsenaal ontdekt Gevonden werden revolvers, geweren, karabynen, buk sen en een groote party (o.m. twee kisten) patronen; voorts onderdeelen van Duitsche handgranaten en andere projectielen. De stu dent werd op straat gearresteerd met een geladen revolver in zyn bezit Het wapen' is in beslag genomen en prooes-verbaal opge maakt. Autobus te water. Gistermiddag is die 'autobus, die van Alk maar naar Oudkarspel rijdt tusschen Broek op Langendy'k en Sint Pancras in het water terechtgekomen. Persoonlyke ongelukken zyn niet te betreuren. Een vrouw met twee kinderen verdronken. Dinsdagmorgen is het met bieten ge laden schip ,,De twee gebroeders" van schip per Van Driel van Werkendam' by het uit varen uit de haven van Numansdorp gezon ken. De 27-jarige vrouw en twee kinderen zyn verdronken. Het derde kind kon met moeite worde» 'gered. Of er ook overvloed lsl Voor de betrekking van onderwyzeres aan de openbare lagere school te Laren (G.), hebben zich maar eventjes 61 sollicitanten aangemeld. Aanvaring. Gisteravond zyn de binnenkomende stoomtreiler „Eendracht 0", Ym. 181, en het uitgaande Deensohe stoomschip „Bartels voor Hartogen bestemd met «en1 restant lading hout, bij den ingang van de haven te Utmuiden in aanvaring gekomen. De stoomtreiler is bij den kop van den Noord- pier gezonken; de opvarenden zyn door een sleepboot 'gered. Het van gewapend beton gebauwde stoomschip Bartels is met zware schade en een lek ini een der voormanen te IJmuiden teruggekeerd. Radlovorstberichten. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de nachtvorsbberiohten', welke se dert 10 September 1923 door het militaire radiostation' Vossegat en door hef radiosta tion van de militaire luchtvaartafdeetog te Soesterberg geseind worden, na 81 October 1923 tot het aanstaande voorjaar zullen wor den gestaakt. Do nangeteekende brief mei kranfen-. knipsels. In de strafzaak tegen den boomkweeker te Bennekom deed Dinsdag het Gerechtshof te Arnhem uitspraak en sprak, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank te Arnhem, den beklaagde vry met last tot zyn onmiddeliyke invrijheidstelling. Beklaagde werd' verdacht een brief met papier inplaats van met geld, aan- geteekend' met aangegeven geldswaarde aan een zyner klanten in Duitschland te hebben gezon den. Hy werd 28 Juni 1.1. gearresteerd. Opgesloten in het arrestantenlokaal te Wa- geningen waar men hem van Donderdag tot Maandag vasthield legde hy een bekentenis af, welke hy echter herriep. i Deze bekentenis zou zyn afgelegd om weg te komen uit dit arrestantenlokaal, een by'kans stikdonker hok van 9 'M*. inhoud. In de instruc tie werd het couvert onderzocht en vastgesteld' by microscopisch onderzoek, dat het niet was geopend geweest na de verzegeling. De door den verdediger gehoorde deskundige O. J. van Ledden Hulsebosch te Amsterdam verklaarde ter terechtzitting, dat dit microscopisch onder zoek niet afdoende was geweest. De Rechtbank weigerde een nader onderzoek van het couvert en veroordeelde den beklaagde wegens poging tot oplichting tot 9 maanden gevangenisstraf. Bekl. ging in hooger beroep. Van de zyde der verdediging werd vóór de behandeling der zaak voor het Hol een Memorie ingediend, waarby van het weigeren van het nader onder zoek een grief was gemaakt tegen het vonnis. De Advocaat-Generaal liet vóór de behande ling voor het Hof het couvert nader onderzoe ken en nu bleek het oouvert wel geopend te zyn geweest. Ter terechtzitting werden bovendien Verkla ringen afgelegd omtrent den toestand van het arrestantenlokaal te Wageningen, welke als een middeleeuwsche pynbank kon hebben ge werkt. De Adv.-Gen. eischte op grond van de afge legde bekentenis bevestiging van het vonnis, Hof sprak beklaagde vrij. Gekloofde bankbiljetten van 10. Voor de Rotterdamsche Rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden een 24-jarige ge huwde vrouw, te. Hoek van Holland', aan wie ten laste was gelegd, dat zy ln Juni getracht heeft by verschillende winkeliers de helft van een bankbiljet van ƒ10 in betaling te geven. De vrouw had naar de „N. R. Gt." meldt, het biljet gesplitst in een voor- en achterzyde en op de achterzyde een stukje krantenpapier ge plakt. Opgevouwen gaf zij dan in den winkel het waardelooze papier over als zy boodschap pen had gedaan en liet zich van 10 terug be talen. Drie winkeliers te Hoek van Holland had zy op deze wyze te pakken willen nemen. Twee ervan hadden haar het papiertje teruggebracht, de derde had het niet bemerkt. De vertegenwoordiger van het O. M. noemde het gepleegde feit een gemeene streek. Spreker heeft èen rapport van het Leger des Heils uit gelokt, doch dit luidt hoogst ongunstig en zegt, dat het Leger in geen geval met de vrouw zou willen probeeren als zy niet weg kwam uit de omgeving van haar moeder. Aan deze laatste voorwaarde is door de overplaatsing van den man van beklaagde wel voldaan, doch niettemin durft spreker niet te adviseeren tot voorwaar- delyke veroordeeling. Hy eischt 6 maanden ge vangenisstraf. Een fort te koop. De Fransche regeering zal 18 November a.a een ©enigszins zonderlinge publieke verkooplnig houden van het oude fort St. Jean Pied de Port, op enkele kilometers ten Zuiden van Biarritz, dicht by de Spaanscho grens 'gelegen. De oudie vestingwallen da- teerem uit den ty<l van de Invallen der Moo- ren ln SpanjeJ in de zestiende eeuw werd het fort herbouwd' en het heeft uit die dagen nog een kruitmagazijn en een breedo gracht, waarover twee ophaalbruggen llggon, die een typisch voorbeeld zijn van oude mili taire architectuur. In Napoleon's tijd lag or steed's ©en zeer Sterke bezetting, die gelei delijk verminderd' werd tot twee compagnie- en infanterie, die in 1914 naar de 'grenzen werden^ gezonden. Na den vrede van Ver- sailles is er geen garnizoen meer gelegd maar elke maand kwamen 80 soldaten uit de naaste 'garnizoensplaats om de ophaal bruggen eenmaal op en neer te laten. De in zet is 300.000 francs en alleen Fransche staatsburgers mogen bieden. Een bewogen zeereis. Het bijgeloof mag weer eens een triomf boeken Op Vrydag 13 Juli j.1, vertrok nl. de „André Lebon uit Marseille naar Yokohama. Wie dacht er op dat oogenblik aan de gevaren, welke het schip wellicht te trotseeren zou heb ben? Of aan de hartverscheurende tooneelen, welke de bemanning van de boot zou bijwonen? Integendeel, iedereen, op de 'kade aanwezig om vrienden en bekenden' een laatsten vaar- welgroet toe te roepen, was vrooiyk en opge wekt. Niemand dacht op dezen zonnigen zo- merschen namiddag aan narigheid, waaraan de equipage van het schip blootgesteld zou kun nen zyn. Op de Roode Zee begon de tegenspoed'. Daar werd het schip overvallen door een verzen gende hitte. Voorts kwam van de woestijn aan de kust zulk een verstikkende luchtstroom, dat de passagiers het als een verlossing geschouw- den, toen, na.het vertrek uit Djiboeti, waar de boot had aangelegd, een stevige bries wat ver- fnssching kwam brengen, 't Bleek echter wel dra, dat. men met ee£ moesson te doen had. Maar terwyl de „André Lebon" de ziedende golven moedig weerstond, scheelde 't niet. veel of het schip was een prooi' der vlammen ge worden. Tot driemaal toe brak er brand uit op de zwaar-beproefde boot. Bemanning en passa giers moesten deni geheelen nacht doorwerken om den brand meester te kunnen worden. Eenige dagen later heit was toen reeds Zaterdag 18 Augustus lag de „André L©- bon" in de haven van Hongkonig, toen er een hevige typhoon kwam opzetten, 't Wa ren angstige «ogenblikken, die die koena zeelui op de schepen in deze Britsoh-Ohi- neesdhe haven doorleefden. Het scheen alsof alles en allen ten offer zouden vallen aan den woesten orkaan, die Hongkong teister, die. De Ohineesche jonken dobberden op do golven als notendoppen en de majestueuze stoombooten wiegden heen en weer als ranke zeilscheepjes. Twintig schepen wer- d en op de kust geworpen. De Engelscha stoomboot „Loong-Soong'1 kreeg een lek* het petroleum-echlp „Kharki'4 sloeg to pleb- ter tegen de rotsen, de Britsahe duikboot „L 0" werd door da golven verzwolgen. Kortom, de typhoon, richtte groot onheil aan. Hy spaarde ook de André Leibon" nletl Haar draadlooze installatie werd afgerukt Dat was echter het ergste niet Door den horigen TyLnd brak evenwel de dikke kabel, waaraan he schip lag vasfagemeerd, dooi? midden alsof het een draad was, en de An dré Lebon" voer in de richting van de „Em- press of Australia", die zij scheen te willen halveeren. Beide schepen sahtnen onher- roepeiyk verloren. Doch op het nippertje slaagde de André Lebon" er nog in, da ,,Empress of Australia" te ontwyken. Gelukkig voor de bemanning1, was dit de laatste beproeving, welke de „André Lebon'1 had te doorstaan. Op de terugreis onder vond men niet den minsten tegenspoed. LAATSTE BERICHTEN. Utrecht, 31' Ocfob'er. Heden werd een spoedvergadering van voor zitters van alle afdeelingen,'aangesloten by den Hanze-bond van R.-K. vereenigingen van den Handeldryvenden Middenstand in het Aarts bisdom Utrecht, te Utrecht gehouden. De vergadering was een volkomen succes. De conclusie, welke aanvaard werd, luidt: De vergadering van voorzitters, byeen te Utrecht ter vergadering van 31 Oot. 1923, ge>- hoord de besprekingen, adviseert met alge- meene stemmen aan de crediteuren en spaar ders der N. V. „de Hanze Spaarbank" en de N. V. de Hanzebond te Utrecht te willen mede werken tot het verkrijgen' van een minnelyke liquidatie, daar deze verre te verkiezen is bo ven een faillissement, hetgeen zonder minne lyke liquidatie onvermydelyk moet komen. De crediteuren en spaarders, welke nog niet geteekend mochten hebben, worden verzocht zich alsnog te wenden tot den voorzitter of plaatsvervanger van hunne plaatselyke orga nisatie. De aanwezigen hadden zich unaniem bereid verklaard alle mogelyke inlichtingen te ver schaffen. De begrooting van de Hanzèbank verkreeg de goedkeuring van alle aanwezigen. Uit Valencia (Spanje) wordt gemeld: Door de aanhoudende stormen en regens zh'n de rivieren buiten hare oevers getreden en is het landl overstroomd, waardoor de oogst .vernield is. De spoor- en telegraafverbindingen zyn ver nield em verscheidene bruggen werden door het stroomende water meegesleurd'. Jubileum L. van der Ploeg. Hedenmorgen 10 uur had in de school aan den Parallelweg onder groote belangstelling van de zyde van het gemeentebestuur, col lega's, ouders enz. de feesteiyke viering plaats van hot 40-jarig ambtsjubileum van den heer L. van der Ploeg. Namens het ge meentebestuur werd de jubilaris toegespro ken door den burgemeester der gemeente, de heer ScMamileh voerde als oudste van het personeel der school het woord. Rede voeringen werden' voorts gehouden door de heeren van Engel, hoofd: van school Rahder, arrondissements-schoolopzdener, Korver, oud arrondissements-scihoolopziener, M. S. de Jong, Voorzitter der Oudercommis- si_e, L. de Bruyn namens de collega's en Tjalsma, directeur der Ryiks Normaallessen. Door leerlingen werd den jubilares en me- vrouw een tweetal liedjes toegezongen, ter- wyi voorts verschillende cadeaux werden aangeboden. In ons volgend nummer komen wij uit voeriger op een en ander terug. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 60 October. Nieuwe zaken. De werkman P. V. alhier werd door den kan tonrechter veroordeeld ter zake zich ln kenne- ïyken staat van dronkenschap op den open baren weg bevindend, zulks by derde herha ling, tot 8 weken hechtenis. De veroordeelde was, evenals nafuurlyk de ambtenaar van het O. M. van dit vonnis in appèl gekomen, welke appèlzaak heden werd behandeld. De appellant, persoonlyk aanwezig, beweerde aien dag niet dronken geweest te zyn. Hy had in een meiksalon 2 fleschjes champagne-pils gedronken. Op straat had hy ongenoegen ge- kregen met iemand', die hem eenige malen met °P de straat had gegooid, waardoor hy duizelig was geworden. De agent, die be klaagde naar het politiebureau had overge bracht en proces-verbaal had opgemaakt, gaf echter een geheel ander relaas. Beklaagde werd opgemerkt door zyn slingerenden gang, sprak wartaal en rook' kenneiyk naar alcohol. Op die gronden was hy' dan ook naar het arrestanten- Kikaal ter ontnuchtering overgebracht. De of- iicier hieldi zich aan dit verhaal envorderiJe bevestiging van het gewezen vonnis van dien kantonrechter. De heer G. J. de J., loodgieter alhier, 'had by openbaren verkoop een -groot winkellriuis ge kocht in de Spoorstraat No. 63. Koopsom en opcenten bedroegen ƒ17.135. De h'eer De J. verhuurde dit perceel tegen ƒ120 per maand aan de firma K. Een huurcontract werd door een notaris opgemaakt en' de hwr De J. dacht dus, dat die zaak in orde was. 'Echter scheen net heelemaal niet in orde te zTm, daar de heer •L>e j. m conflict raakte met dfj -plaatselyke huur- commissie, welk college hij verzuimd had' te raadplegen by het vaststellen van den huur- prys. De huurcommissie t'axeerde hot peroeel Een dubbelzinnige politiek der Belgische regeerlng. Een republlekf De coalitie Terecht mocht de „Standaard" jc.hrijven: „Men zal ons niet kunnen beschuldigen, dat wij niet tot den einde toe trouw achter het Kabinet hebben gestaan." Maar dan verstaan wij het ook ten volle, dat er wrevel ontstaan Is bij onze coalitiegenooten, nu onzerzijds feitelijk meegewerkt werd aan het ten val brengen van een Kabinet, dat men ge meenschappelijk, in 's lands belang, steunen zou Treffend is het, dat van katholieke zijde aan de christelijke coalitie een stoot werd toegebracht, als nog nimmer tevoren, op het oogenblik, waar op juist door de katholieken een der schoonste vruchten geplukt werd van de tot dusverre ge voerde coalitie-politiek: onze Katholieke Univer siteit. Of nu de geslagen wonde onheelbaar is? Zon der den ernst te ontkennen van den ingetredei toestand, deelen wij toch niet het somber oordeel van ben, die naar aanleiding van de stemming van verleden Vrijdag schreven: „de coalitie verbro ken, de R.-K. Staatspartij gebroken." Wel erken nen we volkomen, dat, wordt hetgeen thans is aan het licht getreden, in zijn verdere ontwikke lirig niet gestuit, het daartoe beslist komen moet Werd niet gelijk we hopen en. verwachten - hersteld de eenheid onder de Onzen, werden aan onze (coalitiegenooten niet geschonken de waar borgen, die zij ongetwijfeld zullen vragen, dat het thans voorgevallene zich in de toekomst niet her halen zal, dan, maar o. i. ook dan pas zou beëindigd wezen een politieke constellatie, die land en volk zoozeer ten zegen was.... Aan het Kabinet is de doodsteek toegebracht; niet door zijn vijanden, maar door zijn vrienden. Eigenlijk mag men zeggen door zijn aaast> vrienden. „De Tijd" heeft flat sterk gevoeld toen het blad schreef, dat op dien dies ater de R.-K. Staatspartij ineenzonk, wier kracht een kwarteeuw had gele gen in de eenheid, die op dien Vrijdag gesloopt werd door een slecht begrepen en parlementair wilde democratie. In dit feit ligt de verder reikende beteekenis van den 2Óen October. -Niet dat we van oordeel zijn alsof de R.-K Staatspartij voor goed in tweeën is uiteengeval len. Dat allerminst. Maar wel meenen we, dat het gebeurde heeft aangetoond, dat een deel der R.-K Kamerfractie zóó weinig politieke zelfcontrole bezit, zoozeer valt onder de omschrijving parle mentair wilde democratie („De Tijd"), dat het ons toeschijnt, dat de basis voor een saamwerkin; tusschen de 3 recbtsche groepen weggevallen is. Dverstroomlng. Dronken of draalerlgf Conflict met de huurcommlsste.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2