HEIDEU MANT Vierde Blad. VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1923. AMSTERDAMSÜHE BRIEVEN. BOND DEN DAM. De nieuwe Raad is nog eigenlijk altijd bezig aan het voorspel. Hij is er nog niet in. Het ensemble op de planken der Gemeentelijke openbare zaak preludeert nog maar wat, en ook de voile aandacht der toeschouwers, die op do eerste groote speelscène wachten, is er nog niet. Zoo kwam dan ook het Ooilege deze week weer bijeen ter afdoening van eenig kleingoed. De tijden veranderen wel snel. Op de agenda stond o. in. een voordracht inzake het bijdragen van een 15.000 in de schade, veroorzaakt door de verlaging van den prijs der eierkolen. Een voordracht, die nauw raakte aan het gebied der Gemeentelijke levensmiddelen-voorzieningen. En op dat gebied, waar wethouder De Miranda langen tijd zoo onvervaard zijn strijdros bereed, werden tot voor kort verwoede politieke veldsla- 'gen geleverd, werden de groote speelscènes af gespeeld. Dat deze voordracht thans echter ook gevoegelijk onder het kleingoed mag gerekend worden, is te danken aan het feit, dat zoowel het Gemeentebestuur, in dezen onder aanvoe ring van genoemden wethouder, als de „parti culiere" handel.eieren (in den vorm van eier-kolen) voor hun geld hebben gekozen. Met andere woorden: waar vroeget die handel en dat Gemeentebestuur als twee onverzoenlijken tegenover elkaar stonden, kwam men nu ook hier tot een soort „georganiseerd' overleg", met het gevolg, dat het prijsregelend optreden der Gemeente op kolengebied althans een succes kon boeken. En, al plengde hij dan ook eenig „particulier water" in zijn Gemeentelijke dis tributie-wijn, ook een overwinning voor wet houder De Miranda. Wij' mogen hem dankbaar zijn, dat wij in den komenden, door diverse rofeten als streng aangekonctigden winter, ier in de hoofdstad tenminste goedkoop® eier kolen zullen kunnen stoken. Minder groot dan op kolen-gebied Is het Miranda'sche succes op vischgebied. Maar dal is niet heelemaal alleen zijn schuld. Ons volk, hoewel dan toch voor een groot deel „visschers- volk", schijnt nu eenmaal een onoverwinnelijke afkeer van'het visch-eten te hebben. Geen pro paganda, geen lezingen over de hooge voedings waarde van dit uitnemende voedsel, dat het „zee banket" is mogen hier baten. Die afkeer blijft als een merkwaardig, niet nader te verklaren feit voortleven. Aan den anderen kant werkt een ongeregelde en kleine aanvoer de visch- propaganda natuurlijk ook niet in de hand. In dien anderen kant zal men nu verbetering bren gen. Tot nu toe was er een bepaling,-dat slechts visch, die per schip werd aangevoerd aan den gemeentelijken afslag in veiling kwam. Het gevolg was, dat alleen nog maar de Urker vis- schers hun vangsten hier aanbrachten. In den vervolge evenwel zal, volgens de aangenomen voordracht, ook andere dan per schip aange voerde „deugdelijke" visch worden aangeno men. Die andere kant zal daardoor ongetwijfeld verbeteren. Of het echter helpen zal, en ook de eene, de voornaamste kant, die n.1. van de boven gesignaleerde afkeer er den gunstigen terug slag van ondervinden zal is, helaas aan twijfel onderhevig. Werkloozen-zorg is op zichzelf allerminst kleingoed. Integendeel: het is de laatste jaren meer en meer een van de ernstigste en diep ingrijpendste wereld-problemen geworden. Weinigen zullen dit durven ontkennen. Maar zoo ooit ergens, dan werd hier ook meermalen een wereld-probleem in de knar sende politieke koffie-raolen tot kleingoed ver malen. Velen grepen den slinger en draaiden wat zij- konden; en! dat niet terwille van het resultaat van dezen arbeid, maar uitsluitend en alleen terwille van "het lawaai! Hoe meer lawaai, des te meer succes en glorie voor de politieke party, waartoe het draaiende Gemeenteraads- of Kamerlid toevalllgiyk behoorde. Ditmaal, in de laatste Gemeenteraadszitting, hebben de communisten dan maar weer eens justig gedtaald. Zy dienden een voorstel in, om,' ten behoeve van de werkloozen wachtka mers in te richten, zoodat er by het afstempe len der kaarten en Iby bet uitbetalenl niet buiten in een ry zou behoeven gewacht te worden. Men behoeft allerminst hardvochtig, een slecht mensch of.... een'schoft (het woord viel en kele malen In het betreffende debatl) te zijn om in dit voorstel niets anders te zien dan een min of meer belacheiyke teerhartigheid, die niets en niemand ten goede kan komen, behalve dan misschien enkele stemmen voor de betrok ken interpellanten by de verkiezingen. Veel woorden maakte de Raad er dan ook niet aan vuil, en nadat wethouder Vos verklaard had, dat dit buiten-wachten in yet allerergste geval een half uur betrof, kelderde het voorstel dan ook met een groote meerderheid. Neen, met dergeiyke voorstellen, met derge- ïyke draaieryen aan den polltleken koffie molen doet men geen opbouwenden arbeid en werkt er ook niet toe mee respect en belang stelling in te boezemen voor den „naamlooze", die de moderne arbeider nog veelal is. In tegen stelling hiermee doet het goed ook eens te kun nen wyzen op een man, die geheel buiten alle politiek om, zulk een opbouwenden arbeid wel verricht heeft. Ik bedoel hier den schilder H. Heh'enbrock, die lange jaren lang met zyn doe ken het lied van den arbeid zong en zoo zong, dat men er de tragiek, en tevens de opstuwende grootheid van moest eerbiedigen. Zijn hoog oven tafreelen, waar in den laaienden vuur gloed de mannen als onaanzieniyke mieren, tnsschen de hooge steen-gevaarten de wit gloeiende bouten en staven verslepen, maar waarin men toch dezen vurigen chaos be- heerscht. voelt worden door den gemeenschap- peiyken arbeidswil van deze naamlooze mieren tezamen....; zyn stations-emplacementen-by- avond, waar over het door-een warrelende rails- net de stoom-snuivende locomotieven zich on der de veel-kleurige sein-lichten een weg hanen, w'eg, hun voorgeschreven door bewusten ar beid van ontelbare, naamlooze handen, heb ben in fien joop der tyden een welverdiende Populariteit verworven. Dat deze kunstenaar, behalve schilder, ook nog een y'verig en succes vol „verzamelaar" was, wisten tot nu toe niet velen. Maar men zal er zich spoedig van kun nen overtuigen. 24 November a.s. zal er nJ. in ons Stedelijk Museum een tentoonstelling worden geopend van Heyenbrock's verzamelin gen. ,Op zyn zwerftochten door de moderne industrieele wereld bracht H. een interessante collectie mee naar huis van wat de mensch al zoo uit de producten der natuur door zy n arbeid weet te halen. Deze collectie heeft de verzame laar zich al van den aanvang al gedacht als zich richtend op een paedagogisoh doel. „wy weten te weinig van elkanders arbeid af", dit bleef hy steeds tot zichzelf zeggen en om ons die ont brekende kennis by te brengen, moet mqn col lectie dienen. Wat weten wy van den arbeid, die in de straatsteenen zit, waarop wij dagelijks Ioopen; wat van den arbeid „in" het theekopje, waaruit wy dagelijks drinken? IZoo goed als niets. Wisten wy er meer van, misschien zouden wy dan ook elkaar beter loe ren verstaan. Met zyn tentoonstelling in het Stedelijk Museum wil Heyenbrock nu een po ging in de goede richting wagen. En, by dit in zekeren zin „aanschouwelqk onderwijs" zal hij zelf tekst en uitleg geven. Maar hy heeft nog een verder strekkende bedoeling met deze ex positie. Hq hoopt er namelijk mee te berei ken....: een permanent Museum van den arbeid. 'Blijkt er voor deze tqdeiyke tentoonstelling genoeg belangstelling te bestaan, dan zullen, redeneert hq, ook wel hulptroepen komen op dagen, die de inrichting van een dergelqk mu seum mogelqk maken. Met het sympathieke doel voor oogen, mogen wq hem zeker wel een gunstig resultaat toe- wenschen. Nog even moeten we terugkomen op het ter rein der Gemeentelijke voorziening. Op dat ter rein is ^en nieuweling aangekomen, die men, niet alleen om bezuiniging»-, maar zeker ook om kunstzinnige reden van harte kan toe juichen.... Het gaat hier om de gemeenteiyke exploitatie van de reclame-afdeeling. In de bedoeling van dit nieuwe instituut ligt het in de toekomst alle reclame, die door particulieren gemaakt wordt op gemeente-eigendommen als schuttingen, ponten, trams, enz., direct te leveren en dus met uitsluiting van tussch onpersonen, reclame bureau!, enz. Dit zal, behalve aan veel andere dingen, In de eerste plaats aan ons stadsbeeld ten goede konten. Den nieuweling oen harteiyk welkom! Om te beginnen. Wy hopen spoe dig gelegenheid te hebben hem eens wat nader te interviewen, t In dit verband herinneren wy' aan bet bezoek van den heer Heyenbrock aan onze stód, waarby hy een gedeelte zyner collectie had meegebracht en in „Scala" had geëxposeerd. Red. Held. Ort. BINNENLAND. K. v. K, ln N.-H. Noorderkwartier. In de Woensdag te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord-Holland's Noorder kwartier heeft de heer J. Ringera medege deeld, dat binnenkort door éene oommissie uit deze K. v. K. en die van Hoorn en Zaan dam, benevens de commissie van actie en vertegenwoordigers van den N.-H. bond van Waterstaat en den Bond vam plattelands gemeenten te Haarlem met God. Staten en de oommissie van waiterstaatszaken zal ge confereerd worden over de finamcieele ver houding tnsschen de provincie Nooid-Hol- land en' het Hoogheemraadschap Noord- Holland's Noorderkwartier waarby getracht zal worden vermindering der opgelegde lasten te verkrijgen. De Kamer besloot tot het zenden van een adres aan de raden van verschillende ge meenten in het district waar markten wor den gehouden met verzoek om scherper toe- zich op de* Loterij wet uit te oefenen. Voorts werd besloten een enquête in te stellen welke gevolgen dé Arbeidswet op de Industrie heeft veroorzaakt. Naar aanleiding van het handeldrijven door ambtenaren werd besloten een adres aan den Minister te richten om op dit kwaad te wyzen. Nadat de verschillende adressen van an dere kamers behandeld waren deelde de voorzitter mede dat mr. J. Verdam, die 25 jaar de oude K. v. K. en 1V, jaar de nieuwe Kamer als secretaris ter zijde had gestaan, ontslag had gevraagd. Spr. stelde voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te ver iaenen met dankzegging aan Mr. Verdam voor de zeer ambitieuze wyze waarop hy de belangen der Kamer in al die jaren had be hartigd. In zyn plaats werd by acclamatie de plaatsvervangende secretaris, de heer D. J. Schoffel, benoemd. By de rondvraag kwamen nog verschil lende zaken ter sprake. In aansluiting by „Sohuttevaer" zuilen nogmaals pogingen worden gedaan uniformiteit te krijgen in do sluitinguren van bruggen over het N.-H. Kanaal, speciaal der Zaterdaga De salarisregeling en de heer van IJsselstcljn. In ons blad1 van Donderdag hebben wy gemeld, dat de oud-minister Van IJsselsteijn na de verwerping der Vlootwet zyn functie van ontwerper van een nieuwe salarisrege- ling heeft neergelegd. Aan „Het Volk" heeft de heer Van Üsselsfcejjn de motieven, die daartoe hebben geleid, medegedeeld: „De minister van financiën, de heer Oo- lijn, heeft mij destyds gevraagd, voor hem een nieuwe salarisregeling te ontwerpen. Wy hebben vervolgens besproken die algemeene regelen eener zoodanig»? regeling, waarmede ik instemde. Van den heer Ooiyn is toen een brief naar do verschillende departementen uitgegaan, houdende verzoek mij op myn verzoek de gegevens te verstrekken, nood'ig voor mijn arbeid. Ik ben vervolgens aan het werk getogen. „Toen echter het Kabinet demissiónhair was geworden, achtte ik het vanzelfsprekend, dat ik den arbeid niet voortzette, omdat ik anders de kans zou ioopen, vergeefsch werk te verrichten. Immers een opvolgend minis ter zou kunnen Verklaren, van andere regels uit te gaan dan die, waaromtrent tusschen den heer Ooiyn en my -overeenstemming heerschte. .Bovendien zou de mogelijkheid niet uit gesloten' zyn, dat ik het met de regels van den nieuwen minister niet eens zou zyn, in welk geval ik toch ook niet bereid zou zyn, myn taak vobrt te zetten. Ik heb deze dus neergelegd. „Mijo benoeming had niet by koninkiyk besluit plaats gehad maar berustte op een afspraak tusschen den heer Oolijn en my, zoodat van een eigenlijke einhteiyka functie geen sprake was." De ex-Kroonprins. Een telegram uit Lausanne meldt, dat de ex-Kroonprins den aanstaanden winter zal doorbrengen te St Morita in Zwitserland. Een Havas-berióht uit Parijs d.d. 8 Nov. meldt: De conferentie van ambassadeurs heeft be sloten stappen te doen by de Nederlandsche regeering met het doel haar te verzoeken den ex-kroonprins niet het land te doen verlaten, en bq de Duitsche regeering met het verzoek, hem niet in Duitschland toe te laten. Als redeji wordt opgegeven, dat hq is gebracht op de ïyst van de schuldigen, die door de geallieerden worden opgeëischt. Voor pensioen geldige aanstelling van ambtenaren. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan Gedep. 'Staten der provin cies, de gemeentebesturen en de besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders geschreven: 1 De minister van financiën brengt ónder mq'n aandacht, dat er aan ambtenaren, vallende on der dé Pensioenwet 1922 (Staatsbl. No. 240), sedert gewqzigd, aanstellingen overeenkomstig die wet zqn uitgereikt, welke niet zqn gedekt door een Kon. besluit of een besluit van het bevoegd gezag en welke op grond daarvan door den Pensioenraad niet als geldig worden be schouwd. Aangezien namelijk art. 8 der Pensioenwet 1922 spreekt van een benoeming door het daartoe bevoegde gezag, is een ambtenaar, aan gesteld door een autoriteit, die het benoemings recht niet bezit en op wie dat recht niet door bedoeld gezag is of kon worden overgedragen, niet een ambtenaar in den zin dier wet. Zoo zal b.v. een beambte by een rijksopvoe dingsgesticht, benoemd door den directeur van dat gesticht, met machtiging van den minister van justitie, geen ambtenaar zyn in den. zin der Pensioenwet, indien niet deze bewindsman by Kon. besluit was gemachtigd, zyn bevoegd heid tot aanstellen op dien directeur over te dragen. Ik heb de eer u In overweging te geven, een onderzoek te doen instellen, of gevallen als in den aanhef van dit schrijven bedoeld, zich by u hebben voorgedaan en zoo ja, tc bevorderen, dat belanghebbenden in het bezit worden ge steld van een voor pensioen geldige aanstelling. Znlderzeevlsscheryraad. In het K. B. van 20 Maart 1911 tot oprich ting van een Zuideizeevisscherqraad, laatste- Ujk gewqzigd by K. B. van 13 Juli 1916, zyn eenige wyzigingen aangebracht: In artikel I wordt na het woord „Zuider zee" ingevoegd: „de schelpdieren visscherij, daaronder niet begrepen"; Art. 2 wordt gelezen: Het gebied van den raad omvat de Zuiderzee ten zuiden van de lijn, getrokken van Van Ewijcksluia over Wielingen naar Workum. („St.-Ot") De Vrijzinnig-Democratische BoncL Het Hoofdbestuur van den Vrijlziinniff- Democr atischen Bond zal aan de algemeene vergadering van dien Bond, die op 22 en 23 December te Amsterdam wordt gehouden, voorstellen de volgende uitspraken te doen: L De garantie van de genoten wedden, door den staat gegeven aan zqne ambtena ren, die op 1 Juli 1922 in dienst waren, heeft een verbintenis geschapen, waarvan de staat zich niet eenzijdig kan ontheffen, zonder het rechtbewustzqn van het volk ern stig te schaden en het vertrouwen in de overheid te ondermijnen. Wanneer het herstel van het finamcieele evenwicht in het staatsbudget dit eischt, Is te verwachten, dat de vertegenwoordigers van de ambtenaren in het georganiseerd overleg Imn medewerking zullen verleenen om den staat van die verbintenis te onthef fen, mits de wedden slechts worden ver laagd, in zoover zy, in verband met een Ibe- hooriyk levenspeil en de verleende dienst- prestatie, te hoog mochten zyn gebleken. II. De bezuiniging, die moet worden aan gebracht tot herstel van het financieel even wicht, worde in de eerste plaats gevonden door de militaire uitgaven ingrijpend te ver iagen. Deze bezuiniging is voorwaarde voor de medewerking van de Vryzinnig-democratl- sche party aan andere beperking van uit gaven en aan het opleggen van nieuwe lasten, waardoor de ontwikkeling van de volkskracht kan worden geschaad. Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Piot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft in zyn te Utrecht gehouden vergadering besloten, het voorstel van de directie der Ned. Spoor wegen, met 1 Januari de loonen van het per soneel te verminderen, niet te steunen. Naar de meening van dlezo organisatie is thans niet te zeggen of de nieuwe regeering, evenals het nu afgetreden ministerie, maatregelen zal voorbereiden om voor het jaar 1924 de wedden van 'slands dienaren met tien pro cent te verminderen. Het hoofdbestuur heeft nu de directie bericht, dat het niet bereid is, aan een wijziging in het reglement dienst- voorwaarden, is voorgesteld is, mede te wer ken, omdat waar steeds in 'groote ïynen maar gelijkstelling van de arbeidsvoorwaarden met het rijkspersoneel is gestreefd, de beslis sing over een eventueele loonsverlaging moet opgeschort worden totdat bekend is, welke maatregelen de nieuwe regeering ln deze zal voorstellen, waarover dan te zyner tyd met de directie nader van gedachte kan gewisseld worden. Afschaffen van dé verhooggeldcn In Friesland. Een notaris in Friesland' heeft reeds een verkooping gehouden, waarby geen ^er- hooggeld werd uitgekeerd; deze proef is volkomen geslaagd. Venaoededyk zullen de verhooggelden met ingang van 1 Januari in Friesland algemeen worden afgeschaft. Treinverbinding met Berlijn. Met ingang van aa. Maandag zal, meldt de „N. R- Ct-'\ bet aantal reizigerstreinen in Duitschland' belangrijk worden ingekrom pen. De ochtendtreinen van Nederland naar BerUjn en van Beriyn maar Nederland zul len niet verder Ioopen dan tot Hamnover, waar verdere aansluiting bestaat Van dien datum af zal vermoedelijk het vértrek van den nachttrein uit Berlqn naar Nederland ruim een uur worden vervroegd. OP DEN UITKIJK. De Regeringscrisis. Nog steeds ln die regeeringscrisis ont staan door die verwerping van de Vlootwet onopgelost en wordt ons land nog zoo goed en zoo kwaad als het gaat geregeerd door het démissionnaire Kabinet. Het merkwaar dige is, dat nu reeds een 14 dagen verloopen zqn en dat sindsdien alleen gissingen be staan ten aanzien van die wqze waarop een oplossing zal zqn te vinden. Of laten we lie ver zeggen: zal kunnen worden gevonden, want men krijgt niet den indruk, dat met het benoemen van een kabinetsformateur veel haast wordt gemaakt yoorloopig blijven de partq en ter linker-, maar vooral ook ter rechterzqde aan 't vergaderen, debatteeren, pamflatteeren, enz., enz. Een vaste lqn valt nog miet te bespeu ren en de bal der regeerimgsverantwoorde- ïykheid wordt van links naar rechts gekaatst zonder tot rust te komen1. De denkbeelden zqn dan ook zeer uiteenloopend en de tien katholieke afgevaardigden, die tegen de Vlootwet stemden zqn feitelijk het struikel blok. Zyn ze» door hun stemmen links dan wel rechts georiënteerd, vraagt men zich al Nu daarover behoeft men niet lang te twij felen. Al valt er in de Katholieke Staatsparty steeds duidelqker een democratische en een conservatieve richting te onderscheiden, de scheuring dus nieuwe partqvormdng die men links al meermalen heeft voorspeld, is er nog niet en zal er vermoedeiyk voor- loopig wel niet komen ook. Daarvoor zyn de verklaringen van van Schalk, Boman c.s. ten deze te positief. Zy hebben uitdrukkelijk verzekerd, dat hun tegenstemmen alleen de finanoieele rijde van de Vlootwet en niet het regeeringsbeledd in het algemeen betrof. Dit maakt echter tevens duideiyk, dat een nieuw of gereconstrueerd kabinet van rechts alleen dan mogeiyk zou kunnen zyn, als op het pro gram der coalitie een zoodanig vlootplan werd geplaatst, dat de financieële bezwaren der 10 tegenstemmers konden worden onder- vongen. Maar hiervoor zullen vrij' zeker de A.-R. en O.-H. partyen, die zich aan de Vloot wet bonden, passen. Dit bhjkt voldoende uit de redevoeringen van do heeren Rutgers en de Wilde in de A.-R. Kiesvereenigings-ve> gadering, gehouden te 's-Gravenhage. Men zou daaruit zelfs distilleeren, dat geen rechts kabinet van die zyde mogeiyk wordt geacht. En daar zitten we dan in 't moeras. Want men is het er algemeen oVer eens, dat de tegenstanders der Vlootwet een te hete rogeen samenstel vormen, dan dat daarop met vrucht een parlementair kabinet ware te bouwen. En Troelstra voelt ook al niets voor het ministers-baantje. Hy kent de klappen van „de zweep" te goedl En met alle bereidwillig heid van de S.D.A.P. om aan de regeerings- taak daadwerkeiyk deel te nemen, schieten we dus niet veel op. Zoo schynt het ons toe, dat er mocht het vorenstaande zich nog duidelijker aftee- kenen ten slotte twee mogelijkheden: Kabinetsontbinding of een Zakenkabinet Hoewel men ter Ünkerzyde behalve by de S. D. A. P. - niet onverdeeld voor het eerste is, schynt men toch daarvan wel iets te verwachten. Al was het maar i» de hoep, dat de verwerping van de Vlootwet de z.g. „kleurlooze middenstof', die blqkbaar by de laatste verkiezingen meerendeels rechts stemde, nu zou overhalen om het by linke te zoeken. Het bezwaar van deze theoretisch juiste op lossing is evenwel, dat in de gegeven omstan digheden allerlei byzaken den uitslag zou den beïnvloeden. Voor visschen in troebel water zou het dan een prachtgelegehheid zyn Blqft dus een zakenkabinet dat door bla den van onderscheiden richting is aanbevo len Men zou een dergelqke oplossing zeer goed kunnen verdedigen met een beroep op de bezuiniging, welke een basis zou kunnen bieden voor samenwerking van meerdere overigens tegenover elkaar staande partyen. Oogenschyniyk zou dus voor zoo'n minis terie, samengesteld uit „knappe koppen" (liefst partyioozen) veel te zeggen zyn Maar juist in die bezuiniging schuilt een groot ge vaar. Want het is een bekend feit, dat de moesten voorstander zyn van bezuiniging, die begint by hun buurman en hen zelf zoo lang mogelijk als 't kan geheel met rust laat. Zoo de persoon, zoo d'e partyen. Want in het manifest van de S. D. A. P. en N. V. V., dezer dagen verspreid, heet het om.: „Aan een bezuiniging op de uitgaven voor cul'tureele en sociale doeleinden mag niet worden gedacht, zoolang niet alle andere middelen zyn uitgeput." En even verder staat te lezen-: „dat de stelselmatige reorganisatie van de departementen, diensten en bedrijven van den Staat eveneens vele millioenen kan besparen." Nu is het duldeiyk dat een dergeiyke re organisatie noodwendig vermindering van het aantal ambtenaren en, beambten dus ontslag ten gevolge moet hebben. En dat een verandering van diensten en bedrijven alleen bezuiniging oplevert, als deze in com- meroleele banen geleld' worden. En daarvan wil de S. D. A. R. annex N. V. V. natuurlijk niets weten. Deze bepleiten het belang der arbeiders (hand-) en de bezuiniging moet dus op an dere posten dan „oultureele en sociale" ge vonden worden. Dus by den buurman. Nu is er voor dat „oultureele en sociale" inderdaad wel jets te zeggen, doch niet ver geten mag worden, dat de sociale wetgeving in 't algemeen juist millioenen kost zonder dat de baten daaraan er mede in overeen stemming zyn. En wat voor de S. D. A. P. geldt, is muta- tis mutand'is ook van toepassing op de ou dere partyen. Het is dus net zoo lang ais het breed is! Een bezuinigingsmaatregel, die den een be vredigt, jaagt den ander de stuipen op 't lijf. En zoo zal het in de Kamer ook wel gaan; als er een zakenkabinet mocht komen. Men zou ten1 einde raad iets gaan voelen voor het standpunt van Verviers. de Musso- lini-dictatuur! Maar ook dit heeft zyn keerzyde. Zoodat we het er ten slotte maar op zullen, houden, dat elk volk de regeering krijgt, welke het verdient Dan straft het kwaad zich zelf. SPORT. Voetbal. K. V. B. Kleingrut. Een overwinning voor Wethouder De Miranda. De werkloozen-zorg. Een Museum van den Arbeid. I De wedstrijden van Zondas. Afd. I (Westen) le klasse. Gooi ontmast V.O.C. en na 't succes dier Hilversummers in Schiedam, gelooven we dat V.O.O, het zwaar ta verantwoorden zal ihelbben. Als er één puntje naar Rotterdam gaat, mogen de bezoekers tevre den zijn. D.F.C.—S.V.V^moeti door de thuis- club niet onderschat worden, al kan haar de zege blijven. H.F.C.—Ajax zal vermoedelijk voor de bezoekers zijn, tenzij de thuisclub er eene alles op zet. Z.F.C. ontvangt H.V.V., dat aan d'e beterende hond is; toch geven wij Zaandam de meeste kans. In Rotterdam do ^ontmoeting Feijenoord-R.O.H., welke wel ten gunste van de gastheeren zal worden beslist. Verder zijn vastgesteld'; 2e klasse A. HollandiaE.D.O., Q.S.C.Spar taan, AlcmariaVictrix, D.E.C.Punmersteijn, D.W.S.—Z.V.V. B. D.O.S.—Hercules, Velox— Hilversum, DjO.N, A..R.Kampong, ZeistH.V.C., Gouda—Olympia. 8e klasse A. Assendelft krijgt' de Kennemar» op bezoek, thuis schijnt door A. goed te worden gespeeld, getuige de wedstrijd AssendelftV.S.V. Toch lijkt ons een gelijk spel of een overwinning voor de gasten het meest, waarschijnlijk. T.O.G.V.S.V. zal wel door de leiders gewonnen worden, al zullen de Amsterdammers wel weten vol te houden. Ten slotte de plaatselijke ont moeting H.R.C.(Helder, waarover men elders een meer uitvoerige voorbeschouwing vindt. Wij verwachten een gelijk spel met niet veel doel punten, al geven wij toe, dat van deze wedstrij den gewoonlijk weinig te zeggen volt. Het programma vermeldt verder: 8e klasso B, D.W.V.-E.D.W., O.S.V.—E.V.C., Steeds Voorwaarts'West-Frlaia, O.D.E.K.F.O. O. S.D.W.—Hortus, Amstel—Neerland ia, Wilhel- mlna VooruitRaplditas, Allen Weerbaar—Zaan- landla. D. D.O.O.—Utrecht, Voorwaart»—Ara», Vriendenschaar—Victoria, Laren—iBaarn. Re», le klasso. Rapiditaa 2D.F.C. 2, Ajax 2 H.F.O. 2, Spartaan 2—Blauw Wit 2, EJD.O. 0—- V.V.A. 2, Haarlem 2-Z.F.C. 2. Res. 2e klasse A. R.C.fl. 2AJF.E. B, Ajax B Hollaindla 2, Z.V.V. 2—0,D-E. 2. B. A.F.O. 9 U.V.V. 2, Watergraafsmeer 2't Gooi 2, Blauw Wit 8—(Allen Weerbaar 2. C. H.V.Os 2—Vrien denschaar 2, Hercules 2—D.OH. 2. Res. 3o klasse. Kampong 2—Amstel 2, Hercu les 8S.D.W. 2. Afd. II (Westen) le klasso. De leiders krijgen Excelsior op (bezoek, het zijn beldo ploegen, die van hard werken en volhouden weten. Zouden de Rotterdammers de overwiimlngsreeks van de Stormvogels, weten te breken? Die kans is niet groot o.L en dus verwachten we een nederlaag voor Excelsior. Blauw WitAtS.O. zal wel een Amsterdamsche zege worden al heeft Blauw Wit het den laatsten tijd nogal laten liggen. H.B.S. krijgt gelegenheid de tweede overwining te be halen en wel op OJDJ3., de hekkesluiter. Wi| vermoeden echter, dat deze niettemin van zich af zal bijten. SpartaQuick woidt een Rot- terdamsche overwinning, tenzij de Hanenburgera evenals tegen Blauw Wit uit hun slof schieten. U.V.V.—Haarlem, beide clubs, wier krachten schijnen te gaan afnemen. Een gelijk spel ligt du» voor de hand. Gespeeld worden vendor: 2o klasse A. V.V.A.—Bloemendaal, Neptunus— B.M.T., GoncordlaXerrxes, Schoten—A.F.C.. A.D.O.—Zandvooxt. B.' V.U.S.-S.V.W., U.S.C.— D.H.O., Hermes-D.V.S.—Transvalia, Unitaa— Steeds Hooger, C.V.V.R.F.C. Afd. m (Oosten) le klasse. Theole—Heraclea, Enschedescho BoysiVitesse, U.D.Z.A.O., Quick N.—Go Ahead, HengoioEnschede. Afd. IV (Zuiden) le klasse. B.V.V.Alllance, PJ3.V.M.V.V., Bredania—Willem II, K.OjLD. Wilhelmlna, D.O.S.K.O.Eindhoven. Afd. V (Noorden) le klasse. Achilles— Leeu warden, Be Qulok'Friesland, UprightVaandans, Alcides—Velocita», Friaia"^.V.V, N.-H. V. B. le klasse B. Bolweg: Heldor 2Alkmaar, aan vang half drie, scheidsrechter Kort; Alkmaar! Alcmaria Victrix 2H.R.O. 2, aanvang 12 uur, scheidsrechter Bruin; Caetricum: C.S.V.Geel Wit, aanvang 2 uur, scheidsrechter Kelder; Wor- merveer: W.F.C. SV.AF.C.) Koog aan de Zaan: K.F.O. 2-Q.S.C. 2. 2e klasse D. Texel—tLV.C., aanvang half twaalf, scheidsrechter Dol; Dol weg: Helder 8— S.V.S., aanvang 10 uur, scheidsrechter Geurts; Ankerpark: ZeemachtH.R.0. 4, aanvang 2 uur, scheidsrechter Leur; Middenweg: Geel Wit 2— Batavier 2, aanvang 2 nur, scheidsrechter Ba/uta Be klasse D. Bolweg: Heldor 4—O.V.V., aan vang half oen, scheidsrechter Vlam; Tuindorp: HJt.C. ö—iZeemacht 2, aanvang 10 uur, scheids rechter Darphoitn; Middenweg: Geel Wit 8— Texel 2, aanvang half oen, scheidsrechter v. Doom. Be klasse E. Huisduinen: S.V.S. BHelder 5, aanvang 10 uur, scheidsrechter Dienaar; Stroo wag: Batavier 2—S.V.S. 4, aanvang 2 uur, scheidsrechter v. d. Vijver; Huisduinen: B.V.S. 8 —Geel Wit 4, aanvang 12 uur, scheidsrechter t Hof; J^ullanadorp: J.V.O. 2H.R.C. 6, aanvang 2 uur, scheidsrechter Verhagen. 6o klasse F. (Adspiranten afd.) Tuindorp: H.R.C.—Heldor, aanvang 12 uur, scheidsrechter Darphorn. f Overzicht le klasse B. Voor do wedstrijden van Hel der 2 en H.R.C. 2 zie men het betreffende club nieuwe. Geel Wit moet naar Castricum en zal daar-zeer zoker een veer moeten laten. W.F.C. B ontvangt V.A.F.C. en zal daar heel blij zijn, wan neer ze één punt kunnen bemachtigen. Q.S.C. 2, verleden Zondag op zoo golukkigo wijze van W.F.C. won, zal tegen do gasthoeren terdege moeten oppassen, want de Koogars schijnen zich te herstellen. 2e klasse D. Da flub van Jullanadorp moert naar Texel on zal wellicht niet veel wijzór huis waarts keeren. Helder 8 ontvangt S.V.8., we ver wachten een gelijk pol. Raotog 4 bezoekt Zee macht en zal niet veel plezier van deze visite beloven. Geol Wit speelt voor de 8a maal thul» en daar de Batavieren de gasten zijn, noteeren wij een Be nederlaag voor de thuisclub. 8o klasse D. Helder 4 verliest van O.V.V., maar of het met 0 is, betwijfelen we wel even. H-.R.C. 6 wint van Zeemacht 2, Indien de oranje mannen tenminste weer geen uitstel vragen. Geel Wit 8 krijgt oen lesje v^n Texel 2. H.R.C.-HELDER. Eindelijk is de dag dan daar, waar weken lang over gesproken is, nJ. do plaatselijke ontmoeting IT.R.C.Heldor. De vorige ontmoeting eindigde het vorig seizoen in een gelijk spel (0—0). Hoe bet nu zal ofloopen, daarover valt vooralsnog weinig te zeggen, drar het oen plaatselijke ont moeting is, waarin lang nLet altijd de sterkste wint en de zenuwon ook wel eens een woordje meesproken. Op papier heeft Helder de beste kansen. H.R.C. heeft Zondag een nieuwe opstel ling beproefd. Helder verloor tegen Watergroef», meer, hoewel de wRiemden zeker drierwart het

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 13