Vijfde Blad. VAN ZATERDAG 1D NOVEMBER t923. BUITENLAND. Nieuwe uitgave. LAATSTE BERI0HTEN. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Hughes acht deelneming van Anwiir* nutteloos. Washington, 0 Nov. Heit kabinet besprak vandaag den stand van het schadevergoe- dingsvraagsbuk, met Inbegrip van de hou ding van Frankrijk. Hughes hield vol, dlat het voor die Ver. Staten nutteloos zou zjjn hum goedkeuring te hechten aan eenig plan tot deelneming van Amerikaansche burgers aan een des kundig onderzoek, dat met die door Poin- oaré aangegeven, beperkingen zou worden gehouden. Vernomen wordt, dat Frankrijk er op aandringt dat een onderzoek naar Duitsch- lands betalingsvermogen zich zal beperken tot een période, die in 1930 eindigt. Amerika besluit niet deel te nemen. Washington, 9 Nov. De Vereenlgde Staten hebben definitief besloten, geen zitting te nemen In een commissie van deskundigen. DUITS CHLAND. De hervatting van den arbeid van de controlecommissies. ■Berlijn, 0 Nov. Het Duitsche antwoord op de nota der gezantemoomfaremtie omtrent de hervatting dér werkzaamheden van de mi litaire controlecommissie zal waarschijnlijk nx>g heden worden gepublioeeiid. Naar wij vernemen, zal dé rljksregeering deze hervatting van1 werkzaamheden der mi litaire oontrol ecommissiea niet toelaten, daar zij geen waarborgen kan geven voor de vei ligheid der con'troleerende officieren, met name waarneer deze Fraasohen of Belgen zijn. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 0 Nov. De bedrijfsstagnatle in de Roer neemt van dag tot dag toe. Dienten gevolge wordt de verarming van de arbei ders zoo groot, dat zelfs de minste uiting v,an twijfeling bijna begrijpelijk wordt Van eenige koopkracht zelfs voor de allernood zakelijkste levensmiddelen, is voor meeren- deel van het volk In het geheel geen sprake meer, zoodat, wanneer niet ten spoedigste de beloofde buitenlandéche hulp komt, een zekere hongersnood dreigt BEIEREN. De staatsgroep. Na het bekend worden van den staatsgreep in Beleren heeft het Rijkskabinet onmiddellijk belangrijke beslissingen genomen. De Rijks- president heeft het hem hij de grondwet ver leende opperbevel over de geheele weermacht van het rijk in handen gesteld van generaal von Seeckt, totdusver opperbevelhebber van de rijksweerbaarheid, en aan dezen ook de uit voerende maoht uit handen van dr. von Gessier, den minister van rijksverdediging, overgedra- Ïen. De onwettige militaire diotatuur in het uiden wordt dus met een versterking van de wettige militaire dictatuur in het Noorden' be- streden. Het spoorwegverkeer met Beleren werd on middellijk stopgezet, en eveneens was dat het geval met de geldzendingen. In een aan het Duitsche volk gerichte pro clamatie zegt de regeering: In dezen tijd van groote moeilijkheden in de buiten- en binnenlandsche politiek zijn ver blinde menschen opgetreden, om het Duitsche rijk geheel te vernietigen. Te Munchen heeft een gewapende bende de Beiersche regeering ten val gebracht, den Beierschen minister-pre sident Von Knilling gevangen genomen en zich vermeten een rljksregeering te vormen en r generaal Ludendorff als bevelhebber over het Duitsche leger te stellen. Hitier, die pas onlangs Duitsch burger werd, is tot leider van de door Duitschland te volgen politiek benoemd. Het is onnoodig te verklaren, dat deze putsch besluiten van nul en geener waarde zijn. De gene, die deze poging steunt, maakt zich aan hoog- en landverraad schuldig. In plaats van onze broeders in het Rijnland en het Roerge bied te helpen, stort men Duitschland in het ongeluk, #brengt de voedselvoorziening in ge vaar, brengt ons nader tot de bedreiging van een vijandelijken opmarsch in Duitschland en beneemt ons alle kansen op economisch herstel. De jongste maatregelen der rijksregeering ter verbetering der valuta hebben er toe geleid, dat de mark in het buitenland in de afgeloopen 24 uur sterk is gestegen. Dit resultaat zou" ge heel te niet worden gedaan, wanneer deze waan zinnige poging suoces mocht hebben. In dit noodlotsuur van het Duitsche rijk drukken wij alle vrienden van het vaderland op het hart, op te komen voor de handhaving van de eenheid van het rijk, voor de orde en de Duitsche vrij heid. Alle maatregelen zijn reeds genomen ter bestrijding van deze putschpoging en voor het herstel van de orde. Zij- worden met niets ont ziende voortvarendheid uitgevoerd. (w.g.) Ebert, Rijkspresident, (w. g.) Stresemann, Rijkskanselier. t Te Berlijn verkeerde men nog in het onze kere over de houding van von Kahr en gene raal von Lossow. Nadere berichten melden evenwel, dat dezen niet met de beweging mee doen Op de te Munchen gehouden vergadering werd hunne instemming slechts onder dwang verkregen. Zij hoopten den toestand spoedig meester te worden. Von Lossow heeft de Beiersche troepen zijn instructies gezonden, terwijl von Kahr alle districtsambtenaren op dracht heeft gegeven nauwkeurige controle op de treinen te oefenen. Alle aanhangers der nationaal - soc ial sten en van den bond Oberland moesten worden gear- Te Bamberg werden de nationaal-socialisten reeds ontwapend. Tegen Ludendorff en Hitier werd een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. Vrijdagochtend werd- te Berlijn bericht ont vangen, dat de kazernes en belangrijke gebou wen te Munchen in handen der regeering wa ren en dat versterkingen in aantocht waren. Te Munchen was alles rustig. Berlijn, 9 Nov. Volgens hier ontvangen berichten wordt in Munchen nog slechts op twee plaatsen tegenstand geboden, n.1. in een bierkelder en in het „Wehrkreiscommando", waar Ludendorff en Hitier zich verschanst hebben. Allereerst wordt tegen hen opgetreden. Voor dit doel zijn twee bataljons rijksweer ge zonden. Generaal Kress von Kreissenstein is naar Neurenberg vertrokken en voert vandaar troepen naar Munchen aan. De eerste uitvoerige berichten over het ge beurde in Munchen heeft de rljksregeering van den plaatsvervangenden gezant in Munchen, baron Stumm, ontvangen, die in de vergadering in de „Bürgerbraukeller" aanwezig was. Hij schilderde het binnendringen van de Hitier- mannen, die volgens zijn voorstelling von Kahr en Pöhner bedreigd en daardoor tot toegeven gedwongen hebben. Nadat Hitier langdurig met von Kahr en Pöhner geconf ereerd had en met name von Kahr blijkbaar door bedreigingen murw had gemaakt, kwamen zij in de zaal te rug en verklaarde von Kahr, dat h;j met een bezwaard gemoed het hem aangeboden ambt van landsbestuurder aanvaardde. Von Kahr en von Lossow hebben zich toen later, na de ver gadering, met de rijksweer en de Schupo in verbinding gesteld en deze tegen Hitier doen optreden. Ofschoon de revolutionnaire beweging in Munchen dus thans gestuit schijnt te zijn, mag men er toch niet licht over denken, daar de recbtsche organisaties ook buiten Beieren blijk baar op dit signaal hebben gewacht. Het rijkskabinet heeft in verband met de ont wikkeling der dingen besloten, de in den loop van den nacht uitgevaardigde afsluitingsmaat regelen weer op te heffen. Ludendorff en Hitier gearresteerd. Berlijn, 0 Nov. Officieel. Het gebouw van het Wehrretskommandio te München werd. vanmiddag door die Rijksweer in een ge vecht genomen. De verliezen waren aan beide zijden gering. Ludendorff en HMer zijn gearresteerd. Ook dé voormalige politie-presidenÈ van Münohen is in „Schutzhaft'1 genomen. In verschillende steden' des Rijks zijn be kende leiders der nati-soataUsteu gear resteerd. Verschillende blzonderheden. Berlijn), 0 Nov. Het telefonisch en telegra fisch verkeer met Beieren is weer hersteld, zoodat thans talrijke berichten over de ge beurtenissen aldaar worden ontvangen. In het kort kunnen deze berichten als volgt worden saamgevat De toestand' heeft zich buitengewoon snel ontwikkeld. De geheele kazernewijk bevindt zich vast in handen der Beiersche regeeriqg eni van Von Kahr. Bij de bestorming van het Wehrkreis- kommando vielen er bij de regeeringstroe- pen 10 gewonden en één doods, het aanta' verliezen der nationaal-socialisten is nog on bekend. Von Hitier werd bij dé bestorming gewond. De nationaal-socdallstlsche organisatie Kirlegsfkgge en dé bond Oberland zijn ont bonden verklaard. De nat-sooialistisohe ar beiderspartij is verboden. Over geheé Beieren is het standrecht afgekondigd. Nat-socialistische troepen, die van ten noordén van dé Donau naar München wil de oprukken, werdén tegengehouden en ont wapend. De ministers, die naar Regensburg waren egaan, zijn reeds op den terugweg naar "ünchen. In Augsburg werden de Rijksweer en de gendarmerie gealarmeerd en per spoor en met auto's naar München gebracht. In Augsburg zelf werden alle nat-socialisten zonder uitzondering in hechtenis genomen. De tegenbeweging is zoo spoedig ge slaagd, dat von Pöhner reeds van morgen in hechtenis kon warden genomen, de mat- sodalistische garden gedeeltelijk uiteenge jaagd, gedeeltelijk in enkele gebouwen op gesloten. De Beiersche rijksweer, voor zoover deze zich elders bevond, en de Beiersohe grens wacht, die tot de aanhangers van Von Kahr behooren, werden tijdig gewaarschuwd om geen geloof te Blaam aan het misbruik, dai, door de aanhangers van Von Hitier van Von Kahr's naam wterd gemaakt en tevens werd haar opgedragen een mogelijk opruk ken van de rijksweertroepen uit Thuringen kalm toe te laten. De staatsgreep van Hitier heeft dus ten gevolge gehad, dat de eenheid van de Rijks weer mogelijk geworden1 is. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de Amerikaansche luitenant-vlieger Davison een van do drie vliegtuigen zal besturen, waarmee Amundsem in den a.& zomer zal trachten over de Noordpool te vliegen Het vertrekpunt van de expeditie zal imnr Spitsbergen worden1 overgebracht, waar de basis wordt gevestigd. Wanneer de ijstoe standen het toelaten, zullen de Poot-vliegers der schip worden overgebracht naar een punt op slechts 460 mijl van de Pool verwij derd, waar dan de vliegtuigen zullen op gaan, die zullen zijn toegerust op ha en sneeuw of voor een daling in het water. GEMENGD NIEUWS. ITALIË. Een kruitmagazijn ln de lucht gevlogen. Genua, 8 Nov. De oorzaak van de ont ploffing in het fort Guano is niet bekend. Er zijn thans negen dooden en negen ge wonden. Alle gevaar voor een nieuwe ont ploffing is verwijderd. VEREENIGDE STATEN. Moord of zelfmoord. In het eerste blad hebben wjj iets gemeld over het mysterie van de Brooklynsche brug en de verdwijning van zekeren Die ters, een bediende in een New-Yorksche club. Dit mysterie is thans ten deele opge helderd'. Dieters is n.1. niet vermoord, niet dood en reeds weer terecht. Het andere my sterie blijft bestaan. Een clublid had, voor hem en een dame gevaarlijke brieven ver scheurd en in een papiermand van de club weggegooid. Waar zijn die brieven? t Club lid Jeffe zegt, dat Dieters de snippers heeft; Dieters ontkent dat. De rechter bemoeit zich met het geval, en de dame van wie de on voorzichtige of schuldige brieven zijn (haar identiteit wordt döor alle betrokkenen ge heim gehouden) staat doodsangsten uit. 1 I LUCHTVAART. Er is sprake van, de Sbenandoah, het grootste luchtschip vau de Ver. Staten, te gebruiken als luchtschip bij den- voorgeno men vliegtocht van Amundsen naar de Noordpool. Er is nog geen bepaalde toezeg ging gedaan; maar het schip zou gereed wor den gehouden om bij te springen in geval, dat het met den vliegtocht eens verkeerd zou loopen. Brutale juweelendiefstal. In den nacht van 6 November is te Eze-sur- Mer, nabij, Nice, een brutale juweelendiefstal gepleegd en dit wel onder zeer geheimzinnige omstandigheden, aldus lezen wij in de Fransche bladen. De villa „Eze-les-Pins" wordt bewoond door mevrouw Maud Seguin, de vrouw van een Pa- rjjsch financier. Dinsdag nu, tegen tien uur des avonds, drongen een drietal bandieten de villa binnen, bonden mevrouw Seguin en de (dienstbode en verdwenen daarop piet een buit van ongeveer 500.000 francs aan juweelen. Een merkwaardig feit is, dat de politie van te voren van den diefstal op de hoogte werd gesteld en zoo kwam zij dan ook des nachts op de villa aan, Waar mevrouw Seguin een uit voerig verslag deed van- den diefstal, waarvan zij het slachtoffer was geworden. Naar aanleiding van de aanwijzingen, die zij van een van de misdadigers kon geven, werd deze aan het station -gearresteerd. Dit was een zekere Vincenzo Perrino, kellner van beroep. Hij beweerde gehandeld te hebben op instiga tie van 'n zekeren Constantino Blondi, ohauf- feur, die echter voortvluchtig is en die volko men op de hoogte was met de plaatselijke ge steldheid van de villa. Een derde medeplichtige werd den volgenden morgen gearresteerd. Hij noemt zich Jean Bianchetti en is eveneens hotelbedlende. (De omstandigheden, waaronder de diefstal plaats greep, waren de volgende: Mevrouw Seguin leunde op -een op de zee uitziende balustrade teen de-bandieten, die zon der eerde gerucht te maken de villa waren binneng6drongon, haar naderden en haar, met een zandzak, neersloegen. Darana bonden zij haar evenals het kamermeisje. Mevrouw Seguin, die blijk gaf van oen zeld zame energie, wist, nadat zij bijgekomen was, en zich had bevrijd van baar banden, de ban dieten te lijf te gaan. Deze grepen echter alle rjuw elen, die zij te pakken konden krijgen, waaronder zich ook een prachtig paarlencollier bevond. Toen, niet tevreden met den buit, dwongen zij mevrouw Seguin, onder bedreiging met revolvers, te zeggen, waar de overige ju weelen waren verborgen. Toen zij dit weigerd-1, greep een der bandieten haar bij de keel, doch mevrouw Seguin verdedigde zich manmoedig en verwondde den onverlaat ernstig. Nog steeds dreigend met de revolvers, brach ten zij mevrouw Seguin toen bij een brandkast en bevalen haar de sleutels te geven. Zij liet zich echter niet afschrikken en zeide, dat de sleutels bij een notaris te Nizza waren gede poneerd. Plotseling namen de bandieten, op het ver nemen van een afgesproken signaal, de vlucht, doch een hunner wierp mevrouw Seguin een in de villa gevonden revolver voor de voeten. Nauwelijks waren de bandieten uit het ver trek, of mevrouw Seguin laadde de revolver opnieuw en zond den vluchtenden eenige scho ten na. Hierdoor werd het overige personeel gewekt, dat spoedig te hulp kwam schieten. Bij zijn arrestatie werden op Perrino een gouden horloge, een gouden tasch en een ring van groote waarde gevonden. In de nabijheid van de villa stond een auto mobiel te wachten, ten einde de bandieten na den diefstal naar Italië te brengen. Men vermoedt, dat de nog voortvluchtige bandiet met een visschersbootje naar Italië is ontkomen. („Tel."). INGEZONDEN. 8 uur sluiting der winkels. Mijnheer de redacteur, het zij mij ver gund, winkeliers, koopend publiek en be voegden op het onderstaande te wijzen. Door Hanze en Heldiersche Winkeliers- vereeniging is een adres ingediend aan den Gemeenteraad, om het sluitingsuur dér win kels vast te stellen op 's avonds 8 uur. Moeten in deze de niet vereenigd© winke liers onder bescherming van heit koopend publiek onder tijdbepaling staan van mis- schiep enkele vooraanstaanden der (genoem de vereeni-gingen? Ia er door hen rekening gehouden-, dat er vel© artikelen zijn, die door één uur lan ger verkoop, gevrijwaard zijn voor -bederf? Is er rekening gehouden, dat er een massa artikelen zijn, waarin beslist het oor deel van den man gekend moet worden, dat in 99 van de 100 gevallen hij avond zou moe ten plaats hebben. Of zoudt gij meenen dat deze voor het doen van inkoopen maar een dag verlof moet nemen, ten -gerieve van uw gemakzucht? Zijn de winkeliers niet verplicht, om elk uur van den dag het koopend publiek van dienst te zijn? Waarom bent u anders win kelier geworden? Toch zeker -niet om de winst slapend te verdienen en toch zeker ook niet, omdat het publiek gewoonlijk om 8 uur een avondwandeling maakt en gij dat ook wilt. Door u wordt geklaagd over stil len tijd en malaise en gij' wilt uw winkel sluiten, als het publiek wandelt en de man nen het gekochte door hun vrouwen kunnen beoordeelen. Menigmaal hoor ik zeggen, vlug wat, anders zijn ze gesloten, het is waarlijk als of het cad'eau wordt gegeven en de vermoeide winkelier zich rust gunt. Deze zaak breng ik onder uw -aandacht, omdat het hier zeer zeker een publiek belang geldt van veratrekkenden aard en dat niet met een handomdraaien is te veranderen» Eïet koopend pubiek Is in deze de belang hebbende en de winkelier moet begrijpen, dat hij rechten, maar ook zeer zeker plichten heeft tegenover het publiek, zoonodaig neemt de -groote baas dat -laatste uur maar zelf de ellenmaat ter hand Hopende op een stevig protest van pu bliek en wigkei iers tegen de 8 uur sluiting. Hoogachtend, B. J. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder. Hélder, D Nov. 1923. No. 27 van „De Wereldpoet" bevat behalve de wekeljjksche artikelen Weekoverzicht, een brief uit Parijs en ©en uit Londen, Mode- krabbels en ©en sportartikel het eerste van een serie artikelen over de „Gasfabrie ken te Amsterdam". Foto's uit Rijnland, uit Dusseldorf en Dresden; eveneens van een expeditie naar Noord-Groenland door den Deen Lange Khoch en zijn assistentent Nielsen; een por tret van Gemma Bellincioni, de beroemde Italiaansche opera-zangeres, die in ons land eenige concerten zal geven. In verband met dén vervolgroman: „Peter Vanidrey's eerste zaak", wordt een prijs vraag uitgeschreven. SPORT. VOETBAL. Om den onafhankelijkhoidsbeker. Naar de Sportkroniek verneemt ia beft navol gende bondselftal gekozen, dat 18 November a.a. tegen Botterdam den strijd aanbindt om den on- afhankelijkbeidsbeker De Frenme (d.)van Haeren en -Heynen (a) Kaufman, Mommers (aanv.) en Rameyer (m.) Giatens, Fröhlidh, Goedhart, Groen en Carré (v.) Het Nederl. elftal. De „Sportkroniek" meldt, dat ale tegenstander van beti Nederlandscbe elftal voor den oefenwed strijd op 18 Nov. as. op het Ajaxveldi gekozen is de Stormvogels van Uknuiden. (Wegens plaatsgebrek moet de -beschouwing over het Nederl. elftal blijven liggen tot Dins dag. Sportred. H. C.) Geel Wit-nieuwa. Zondag trekt Geel Wit 1 wedercan naar buiten, doch Tha.ua ia Castricum het doel van de reis. De ln de vorige oompetitie gespeelde wedstrijden leverden een puntlooe gelijk spel op. C.S.V. eohijnt echter sterker dan het vorige jaar. Thans neemt O. een hoogere plaats op de ranglijst ln dan G. en daarbij gevoegd het terrelnvooideel, zal er door G.W. geducht moeten worden aange pakt om ten' minste één punt mee naar Heider te nemen. G.W. komt waarschijnlijk met dezelfde opstelling uit als tegen Alcmarla. Amesfoort zal dap wel weer wat beter ingespeeld zijn, terwijl Ban en Bouma hun vleugels niet moeten vergeten, 't Vertrek geschiedt om hall «11 per auto vanaf Luyckx. Geel Wit 2 ontvangt om 2 uur bezoek van de leiders, n.m. Batavier 1, en zal het hard te verantwoorden krijgen. Verleden jaar speelde G.W. 2 op haar beet tegen de Batavieren; met één puntje meer zijn we nu moer dan tevreden. Gooi Wit 8 ontvangt ook de leiders, nu. Texel, en wij vreezen dat G.W. het onderspit zal moe» ten delven. Aanvang half één. Om twaalf uur gaat G.W. 4 op bezoek bij S.V.S. 3 en zal moeten trachten de nederlaag zo klein mogelijk te doen zijn. KortbaL flJLO. „Helder". dat Helder 1 spelen tegen Eindelijk ls de dag gekomen, haar eersten uitwedstrijd moet Oosterpark te Amsterdam, een club die niet voor de poee la. Oosterpark denkt dat zij best kunnen winnen van Helder en dat zij er van overtuigd zijn de twee winstpunten in Amsterdam te hou den. Dus H.K.C.-ers houd moed en werkt hard voor een overwinning om de bovenste plaats te behouden. Wij spelen van 12 tot 2 uur en kunnen weer vroeg thuis zijn. De H.K.C. vertrekt per auto van het Stationsplein, 's morgens half acht en komen weer terug ook op het Stationsplein. H.K.C. komt volledig uit met de heeren: G. Klinkenberg, N. Peijs, P. Bosch, J. Harpen, J. Kaningsteln, J. Kruinlng en de dfpnas: B. „de Graaf, S. Boogaart, M. de Leeuw, A. Romeijer, J. Thljssen, M. Wijnbeek. Reserves: Gnodde, Blom, M. Roimeijer, M. Doornhouwer. P. P. 0. HJR.O.—Helder. De elftallen van HJt.C. en Halder zijn ver moedelijk als volgt samengesteld: HJLO. Beier Buis Ter Burg Diedenhoven Bak Hoenderdoe. Dunk Tlessen den Os -Helder Clowtlng Horneman Jöbsiis v. Es Bek Grootte Wit Wal Boogaard Kramer Ouwerkerk De Ledj Helder. Dé positie van den scheidsrechter. Zooals wij ln ons blad van Dinsdag JJ. in ons N. V. B.-overzicht reeds opmerkten ei» boven dien vroeger reeds herhaaldelijk is voorgevallen is het scheidsrechteren tegenwoordig een alles behalve pretbig -baantje, getuige de door ons ver nielde gevallen. Deze hebben lntusschen een plaats gevonden in- 'bijna de geheele dagblad- en sportpers en terecht overal verontwaardiging ge wekt. In het laatste nummer van „de Sportkro niek", officieel orgaan van den N. V. B. lezen we nu: „Naar wij vernemen heeft de hoofdooneul van den N. V. B„ de heer L. Boeljon, aan het N. V. B.- bestuur voorgesteld in verband met de ln1 de laatste weken voorgekomen onregelmatigheden, de navolgende besluiten te nemen: a. indien in den vervolge bij het Bondsbestuur een klacht binnenkomt van een scheidsrechter over ruw of gevaarlijk spel, alsmede over zeer onhebbelijk optreden van een speler, wordt de betrokken speler reeds hangende het onderzoek van verdere deelneming aan N. V> B.-wedstrijden uitgesloten. Hierdoor wordt voorkomen, zooale tot dusverre het geval was, dat een speler b.v, dien scheidsrechter te lijf gaat en in den tijd tus- schen het voorval en de uitspraak «Ter Straf- Commisaie of Commissie van Beroep kalm ln wedstrijden blijft uitkomen; b. in«ïien uit een klacht blijkt, dat zich tijdens een wedstrijd of na afloop daarvan- op het terrein onregelmatigheden voordeden, zooals het bedrei gen of te lijf gaan van scheidsrechter of een spe ler dier tegenpartij door het publiek, dan wordt in den vervolge automatisch bedoeld terrein han gende het onderzoek voor thuiswedstrijden ge sloten; c. blijkt uit het onderzoek, dat inderdaad door het bestuur van de ontvangende vereeniging niet alle maatregelen gen-omen zijn, welke de veilig heid- van scheidsrechter en spelers der tegenpartij waarborgen, dan wordt het terrein van bedoelde vereeniging voor tenminste een vel seizoen van thuiswe<istrijden uitgesloten» Flink zoo. -Het is misschien kras, maar hot ls noodig! Wij hopen, dat het Bondsbestuur reeds a.s. Zaterdag (heden. Sportred. H. C.) deze voorstellen van den hoofd-consul zal aannemen, waarmee dan tevens voorkomen wordt, dat bul-, ten de voebbal-beweging^om, wellicht drastischer maatregelen worden genomen." Deze publicatie komt om meer dan één reden in een eigenaordig daglicht te staan en biedt ons een welkome gelegenheid eens iets over „de po sitie van den scheidsrechter" te zeggen. Laten we op den voorgrond stellen, dat wij het met de voorstellen van den heer Boeljon vol komen eens zijn en hopen, dat het bondsbestuur ze spoedig aanneem*. Dit is in elk opzicht ge- wenscht. Over den maatregel zelf kunnen wo dus niet van meening verschillen, wel over de wijze waarop de zaak tot stand ls gekomen en over de opvatting, die men in den bond vooral ln bestuursk ringen over de scheidsrechters heeft. Daarop zullen we een dezer dagen nog terug (komen. 8 Nov. 1923. Aangevoerd door 5 gamalenvisscbere150 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.200.23; door 1 trekker: 1 tal haring p. tal 8. 9 Nov. 1923. 'Aangevoerd door 28 motorvisschers270 mid del tongen p. stuk 0.450.50; 70 kleine tongen p. stuk 0.20; 1 tarbot -p. stuk 6.50; 2 kisten zetschol p. kist 28; 18 kisten kleine schol p. kist 14—20; 27 kisten schar p. kist 46. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Nov. 1923. Aanvoer en prijzen: 19,700 K.G. uien, grove 8—10.50, drielingen 9.50—11.10, nep 11.20; 27,200 K.G.peen 2.80-h3.60; 60,000 K.G. roods kool 2.204, kleinere 1.50—2; 44,200 K.G. gele kool 2.50—4.70, kleinere 2—2.40; 60,300 K.G. witte koel 0.90—1.10, kleinere 0.60— 0.80; Deeimche witte 1.602.20; 15 KG. spruit- kool 15.40; 2425 K.G. kroten 4A0—5.30, alles per 100 K.G.; 8370 stuks b'oémkool 3.10-4.10, dito 2e soort 1.15—2.20, reuzen 5.10^—12, per 100 stuks. BurgerItffte stand der gemeente Helder van 8 en 9 Nov. 1923. GEBOREN: A. Weijers-vanHeiningen Klln- kert, cL; M. Renswaay-Bruin, d.; A. Dito-Goes, <L; N. van der Oord-Verhoef, z. OVERLEDEN: Joh. M. Mahleu, 3 Jaar, m., zoon van J. Maheiu. GETROUWD: J. C. Molenaar en A. O. van Willigen; F. K. Brouwer en G. H. Mulder; B. A. de Rek en H. J. V. Schutte. ONDERTROUWD: J. Schol en O. P. Snip; J. Lelssner en A. Dlrks; A, Verhagen en C. de Boer; N. A. Stroamor en A. M. Waker; J. Con stant en O. 'H. J. Lucke. De kapel van St. Jannes. Naar -aanleiding van bet Zaterdag geslo ten huwelijk tiisschen den kroonprins van Zweden en Lady Mountibatten, - vertelt de Manchester Guardian een aardige, histori sche bijzonderheid van de koninklijke kapel ln het paleis van St James, waar alle vor-, stelijk© huwelijken gesloten worden. Tot in de achttiende eeuw kon ledereen door aan te kloppen aan de zijdeur en den deurwachter oen shilling ln de hand' te du wen! toegang tot deze kapel krijgen en den Zondagschen dienst in tegenwoordigheid van den Engelschen koning en zijn gezin bijwonen. Men verwierf dan een staanplaats achteraan. Voor twee shilling echter mocht men al in 's konings tegenwoordigheid zit ten, wél niet in- de afgescheiden kerkbanken maar op klapstoelen aan den buitenkant George Hl was de laatste Engelsche ko ning die het St James paleis bewoonde, maar nadat hij het al verlaten had', en in Buckingham Palace zdjn intrek genomen had, bleef hij toch in Royal Chapel ter kerke igaan. De koning bleef vaak zoo luig in gebed verzonken, dat, zooals zijn tijdge noot© Fanny Burney meedeelt „de koningin en de overige leden van de koninklijke fami lie één voor één den aftocht 'bliezen, en den koning, den dominee en den officier van de lijfwacht achterlieten om er met z*n drieën m aar een eind' aan te maken"". DE EX-KROONPRINS VAN WERINGEN VERTROKKEN, Het Persbureau Vaz Dlaz seint uit Ewijcksluls: De ex-kroonprins is hedenmor gen om 4.30 met twee zware auto's van Ewijcksïuls vertrokken. De ex-kroonprins had plaatsgenomen ln den eersten wagen terwijl in dén tweeden de bagage was gela den. Uit bijvulling van veel olie en benzine moet worden afgeleid, dat een groote af stand moet worden afgelegd. De ex-kroon prins was alleen, terwijl de wagen, behalve door de belde chauffeurs, door een derden persoon werd begeleid. BIJ informatie op het ellandl Wlerlngen bleek ons. dat de kroon prins hedennacht inderdaad was vertrok ken. Het vertrek was slechts aan eenlgen be kend. Op de pastorie werd ons medegedeeld, dat de ex-kroonprins hedenmorgen naar Doorn was vertrokken. Gewoonlijk geschiedt dit vertrek naar Doorn per luxe-auto, het geen echter thans niet het geval waa Ook ln de haven wist men heden van het vertrek niets. Het schijnt dat die ex-kroonprins om 4 uur ls vertrokken van Ewijeksluls. Het Persbureau Vaz Dlas heeft zich om verdere Informaties gewend tot het secretariaat van huize Doorn. Om half tien hedenmorgen werd daar medegedeeld, dat de ex-kroon prins daar nog niet was aangekomen en daar heden niet werd verwacht Men seint ons te twaalf uur uit Wlerln gen: De ex-kroonprins heeft een schrijven ge richt aan den burgemeester van Wlerlngen, waarin hij medédeelt naar Duitschland te zijn vertrokken en afscheid neemt van de bevolking» Om de noodlge onrust niet te vergrooten, ls de reis ln alle stilte geschied. Nader vernemen wij, dat men op Wlerln gen het vertrek kalm opneemt'Nog eenige dagen geleden ontkende dé heer von Muld- ner, 'a kroonprinsen adjudant, beslist, dat hij Wlerlngen zou verlaten. Dit was naar aan leiding van de opduikende geruchten, dat hij den winter ln St Morltz zou doorbren gen. WEERBERICHT. Matige tot zv-akke noordoostelijke tot noordelijke of noordwestelijke wind. Nevelig tot licht of had bewolkt Droog weer. 's Nachts lichte vorst, zelfde temperatuur overdag.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 15