Heldersclie Maatschappij tot Glasverzekering, STER- Aannemers van Schilderwerken Glashandel. Mach.Verffabriek TABAK Bepalingen omtrent loon- en arbeids voorwaarden, Linm Ingezonden Mededeeling. fNlEMEUERS Zeer uerstöndia, den hebt U ede beste en goedkoopste. LUCHTVAART. Een tocht rond de wereld. Met z'n eigen machine. Hulpverleening voor DultechJand. Stadsverfraaling. Alles betreffende deze rubriek te adres, seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Een aardig stukje van den ex-wereldkam pioen, L Weisa Stand In cijfers: Zwart: 36 en 88. Wit: 34 en 60 en een dam op 25. Wit speelt 6046! waarna Zwart de keus heeft tusschen drie zetten: A. B. O. A. B640 26—20! 4029 2. 8. 20 42 gewonnen, B. 84—80 85 24 86 48 gewonnen. 88—42 - 25—20 42—47 (op 42—48 volgt natuurlijk 20—26 enz.) De eindstrijd om den Meestertitel vang* oen dezer dagen te Amsterdam aan. Ingetoaöea Madü&saJIna, gevestigd te HELDER, opgericht 1904. Directie: Firma GEBRS. HOOGERDUIJN MIDDENSTRAAT 18-20-22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering Direct plaatsing van gebroken ruiten. Int. Comm. Tel. 74. troffen maatregel goed te keuren en bovenbe doelde regeling in te trekken, te rekenen met ingang van October 1923, den dag na de opne ming der meterstanden. In de vergadering van den Raad van 26 Sept. jj. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies het voorstel der heeren B. Zonder van, R. Boogaard, J. Borkert en O. Heijblok. tot wijziging van de Bepalingen omtrent loon en arbeidsvoorwaarden, die moeten worden op genomen in bestekken en voorwaarden van aanbesteding van werken ten behoeve der ge meente Helder, in dier voege, dat zoolang in genoemde Bepalingen een werkweek van 45 uur is voorgeschreven, de aannemer verplicht zal zijn de arbeiders naar een werkweek van 48 uur uit te betalen. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat zij nopens dit voorstel het gevoelen hebben ingewonnen van den Directeur van Ge meentewerken en van de Comio. v. Bijstand voor Publ. Werken. De laatste is van oordeel, dat deze aangelegenheid beter bij de begrooting voor 1924 kan worden behandeld. B. en W. kunnen zich biermede vereenigen en geven den Raad in overweging het voorstel zoolang aan te houden. Mocht eventueel voor dien tijd1 eeniig werk opnieuw voor gemeente-rekening worden on dernomen, dan kan bij gelegenheid daarvan het voorstel nader worden bezien. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 6 Nov. Crisis-atmosfeer. Onze geheim zinnigheid. Dr. Verviers en zijn Brief. Volk en Parlement. Wat wij behoevenI Wanneer b.v. in Engeland eene Kabinets crisis zou worden behandeld op de wijze, welke in Nederland toelaatbaar, gaandeweg zelfs zeer natuurlijk wordt gevonden, hoe de „publieke opinie" in verbaasde verontwaardiging zou uit barsten!Den 26sten lOctober j.1. hebben de leden van bet Kabinet-Ruys de Beeren- brouck H. M. de Koningin ontslag gevraagd. Deze tijding werd gepubliceerd. Vervolgens kreeg men te hooren, dat H. M. de ministers (volgens oud en vanzelfsprekend gebruik) had uitgenoodigd, de loopende zaken te blijven be handelen en „zoo mogelijk" af te doen. Daarna kwam de mededeeling, dat tot de beide Kamers der Staten-Generaal door den demissionnairen premier het verzoek was gericht geen verga deringen te houden, voorloopig, waarbij de tegenwoordigheid van ministers vereischt werd, alsook geen vragen tot de Excell-entiën te richten. Daarmeê was de officieele „mededeelzaam heid" uitgeput. De zitting der Tweede Kamer, waarin minister Van Swaay zou antwoorden op hetgeen mr. Boon over den Giro-chaos zou te vragen bebben, werd „afgewimpeld". Waar om 't onmogelijk is geacht, dat de minister van Waterstaat de Kamer mondeling zou inlichten over historie en wezenlijke oorzaken van de ontreddering, die leidde tot 'het stopzetten van den Postchèque- en Girodienst, blijft voor alsnog lichtelijk onverklaarbaar. Natuurlijk kan geen demissionnair bewindsman beslissingen nemen in aangelegenheden van beteekenis, waardoor dus zijn opvolger wordt gebonden of men de mogelijkheid opent, dat straks zal wor den afgebroken betgeen nu nog even werd op gebouwd. Dat is voor ieder duidelijk. Doch dit alles belet niet, dat een minister, die dan toch de verantwoordelijkheid heeft te dragen, l.c. voor bet ontstaan vain de Giro-ellende, feitelijk de aangewezen man is om zoolang de Kroon hem niet heeft ontheven van zijn booge functie, het Parlement „tewoord te staan".... Wat wederom niet belet, dat in de gegeven omstan digheden voor den heer Van Swaay stellig aan genamer zal zijn geweest, de Nota in te zenden over de Giro-misère dan door de parlementaire spitsroeden een tocht te maken.... Ik keer terug tot de crisis. In de bladen verscheen het bericht, dat de Tweede Kamer den 30en October de Indische Begrooting en nog enkele andere, waaronder zeer belangrijke ontwerpen, in de afdeelingên onderzoekend, in die sectie-bijeenkomsten druk bespiegeld had over wat met de Kabinets crisis verband houdt. Voorwaar een zeer be langwekkende onthulling, doch eene, die allicht niet veel verbazing zal hebben gewekt in den landeZelfs mag men veronderstellen, dat bet Lagerhuis op dien October-Dinsdag slechts vluchtig over de ontwerpen, welke zij had te „onderzoeken", zal hebben beraadslaagd. In één middag werd dan ook door de Kamer alles afgedaan. Den volke werd voorts nog gemeld, dat het Hoofd van Staat verschillende toonaangevende personen op Het Loo had ontboden, teneinde hun adviezen met betrekking tot de crisis te vernemen. Ook nu gingeni de praesides van Eerste en Tweede Kamer, alsook de vice-voorzitter van den Raad van State voor. Volgden: de hoofden der verschillende groote politieke fractiën, mr. Troelstra natuurlijk inbegrepen. Hij werd „gekiekt" op het oogenblik, dat de leider der soc.-democratische fractie „netjes aangedaan", zooals hij 't zelf eens noemde in de Kamer, zinspelend op de mogelijkheid, dat hij ten Hove zou kunnen worden geroepen als „crisis-advi seur", met glimmende, prachtige „kachel pijp" op 't hoofd, glacé-handschoenen aan, op het punt staat te stappen in de Hof-auto, welke den heer T. van het station haalde en naar Hei; Loo zou voeren-. Men ziet op het „kiekje" ook twee dames, die mr. Troelstra rood-omlinte bloemen aanbieden. Menschen, die niet weten, dat de personen, door H. M. ter adviseering ge roepen wanneer zij op Het Loo vertoeft, steeds op deze wijze worden ontvangen, «uilen de raak misschien hebben opgevat al» «en bijsonder blijk van hoffelijkheid voor den.... ba mi nister-president Troelstra!? Zij vergissen zich. De kans, dat mr. T. opvolger van mr. Ruys zou worden, bleek R1-geringer te worden geacht, ook onder de soc.-democraten, die naar eene portefeuille voor zich of hun geestverwanten hunkeren. Men vernam dus;, de heeren Nolens, Rut- Troelstra hadden met de Koningin geconfereerd, gers, Schokking, Dresselhuys, Merchant en Daarmeê alweêr uit! Over hetgeen door hen met H. M. besproken was, geen woord. En nu voeg ik hier haastigljjk aan toe, dat niemand natuurlijk in billijkheid kan vergen of verwach ten, dat de inhoud der bedoelde, op Het Loo of in het Noordeinde-paleis gevoerde gesprekken tot in bijzonderheden aan „de groote klok" zal worden gehangen. Dergelijke onbescheiden heid zou o. a. de mogelijkheid van eene oplos sing der uitermate-ingewlkkelde crisis hebben kunnen belemmeren. Maar tusschen zulk ontijdig en voorbarig publiceeren en het „graf-stilzwijgen", waarmeê Jan Publiek maar genoegen moest nemen, is toch een afstand, dunkt me zoo. Zeker, er is in de pers bespiegeld over allerlei „mogelijkheden" om uit het moeras te geraken. Ik behoef al die hypothesen niet de revue te laten passeeren. We hebben ook nu kunnen genieten een stuk of wat „interviews". Ze "brachten hetgeen ieder, die met eenige aandacht den gang der zaken volgt, de bladen leest, al lang wist. Ik herhaal: bijv. in Engeland' bakermat van de constutioneele monarchie, zou derge lijke geheimzinnigheid niet makkelijk gedoogd worden. Men vindt 't daar vanzelf-sprekend, dat in periode van crisis de leiders, de „kop stukken" der groote partijen van aanwezigheid op een congres of aan een gastmaal gebruik maken om het publiek duidelijk en uitvoerig in te lichten. In zulk een ijlings naar alle wind streken geseihde of getelefoneerde rede worden de „groote lijnen" getrokken. Er blijven dan ook daar dingen over, welke „intra muros" van de conferentie-zaal moeten worden gehouden, totdat ze voor publicatie vatbaar zijn. Maar een toestand ais in Nederland, waarbij Jan Publiek mag zien, dat meneer Zus en Excellentie Zoo het paleis der Koningin binnentreden, doch ver volgens de deur ziet sluiten, zonder dat iemand zich over Jan's nieuwsgierigheid be kommert: deze is toch stellig niet in overeen stemming met opvatting naar modernen trant ten opzichte van de aanspraken, welke het volk heeft om op de hoogte te worden gehouden van al wat met de publieke zaak, d. w. z. ons-aller gewichtigste belangen, verband houdt. Men lette wel, ik bedoel: de opvatting, die be hóórde te wordten geëerbiedigd, maar die in werkelijkheid ongunstig afsteekt bij de manier, waarop in vroeger dagen, toen men veel min der „democratisch" immers heette te zijn, werd gedacht over de mate, waarop men de rechtmatige belangstelling in het verloop van eene Kabinetscrisis behoort te bevredigen. De geheimzinnigheid-up to date is natuurlijk bijzonder bevorderlijk aan het opduiken van dichte zwermen geruchten, waaronder zeer fantastische, maar die toch door een deel der massa voor goede munt worden opgenomen. Slechts toen 't bekend was geworden, dat de leiders der katholieke, anti-revolutionnaire en chr.-historische Tweede Kamer-fractiën ten tweeden male door de Koningin ter 'bespreking waren ontboden, drong 'U tot het „politiek besef' door, dat de kans op een Rechtsch Ka binet, ais opvolger van het demissionnaire en ook-Rechtsche, niet tot de onmogelijkheden behoefde te worden gerekendTeneinde saam te werken met een Senaat en een Lager- ïuis, waarin Rechts overwegende meerderheid bezit, En óók drong tot dat politiek besef door, hoe de Rechtsche partijen, wier „coalitie" door de verwerping van de Vlootwet in de allerergste mate en voor de zooveelste maal bedreigd werd met versplintering, al hun krachten zouden inspannen om de „dijkbreuk" toch nog te stop- aen, zoodat het gevaar van een stort- en storm vloed, welke aan den Rechtschen invloed bij het Staatsbestier misschien voor jaren een eind zou maken, gekeerd' werd 4 4 4 De Leidsche fascist dr. Verviers heeft in een Open Brief de Koningin aangespoord tot het plegen van een „coup d'état"De onge roepen adviseur, die eenigen tijd geleden den raad gaf om het Parlement door een troep kwaadaardige honden te laten uiteenjagen, wil terugkeer tot het „persoonlijk régime" van Koning Willem I. Hij: zegt met ex-keizer Wil helm: „Voluntas regis suprema lex"!De wil van den monarch zij hoogste wet. Aan de bedillerij en de aanmatiging van het Parlement moet paal en perk gesteld. Benoem, Majesteit, „bekwame en wilskrachtige mannen" tot mi nisters, en steun hen- met Uwe Koninklijke autoriteit, zoodat ze vrijelijk kunnen bestieren, beslissen, reorganiseeren. Terwijl dan het Par lement zou worden het „Bureau van registra tie", dat 't immers was in de dagen van Wil lem' I. Dat dr. Verviers zulk een Brief tot onze Koningin durft richten, waarin zij wordt aangespoord' tot eedbreuk en Grondwets-ver- krachting; dat deze fascist 't waagt dergelijke taal te richten tot eene zóó verstandige en zóó hoog-staande vrouw als onze Koningin Wilhei- mina, het toont, voorzooveel nog noodig, dat men dezen heer Verviers niet „au sé- rieux" mag nemen. Terecht is gezegd, dat het gedoe van den uit- middelpuntigen en onevenwichtigen Leidenaar, die geestelijk verwant lijkt aan den Griek uit de oudheid, die een tempel in brand stak om slechts „genoemd" te worden, de „note oo- mique" vormt in de literatuur over de op 26 October j.1. ontstane crisis. Maar dit alles neemt niet weg, dat het getal menschen in Patria, die in dr. Verviers' staats greep-denkbeelden „heel wat goeds" vinden, in stilte of ook wel rond-uitkomend voor dit hun gevoelen grooter is dan menigeen denkt! Over welk verschijnsel men zich m. i. vol strekt niet heeft te verbazen. En dat voorname lijk zijn oorzaak vindt in de toenemende impo pulariteit van het Parlement. Het nuchter-gezond verstand en het koel- practisch' inzicht, welke ons volk toch bovenal kenmerken, verzetten zich tegen de houding van een College met wetgevende macht be kleed en dat telkens over. vitale belangen van ons volk heeft te 'beslissen, dat zijn werk kracht verlamt door eene steeds erger wordende praatlustigheid!. Ons volk is beu geworden van het schouwspel eener legislatieve vergadering, waar over d'e belangrijkste aangelegenheden wordt „geschacherd", gekonkeld, in onder onsjes, in club-vergaderingen, stillekens, •Stiekum, in 't geheim. Zoodat alles immers .reeds werd bedisseld, bekokstoofd, vóórdat de zaak in de openbare zitting ter tafel komt. Ons 1 Overal verRajqbaar volk beseft, dat de constitutioneel© openbaar heid der Parlementa-vergaderingen op deze wijze een „leêge vertooning" wordt, een was- sen-neus, de Kamer zelve (zooals de com munist Van Ravesteyn onlangs zei) een „d'eba- ting-club", anders en meer niet. De politiekeriji beheerscht allen en alles. Angst voor het „politieke hachje" brengt er vaak toe om voor of tegen te stemmen, terwijl men heel anders zou beslissen, bijaldien de waarachtige, eerlijke, innige overtuiging baas was gebleven. Het Parlement is door deze en nog andere dingen van verwording in het politieke leven zelf schuldl van zijn diende macht, formeel geweldig groot!, alsook van het al-grooter worden van den afstand tusschen het volk en zijne Vertegenwoordiging. De geheimzinnigheid, waarop ik straks wees, is natuurlijk bij uitstek geschikt om het ver trouwen der massa in hare regeerders .te onder mijnen. En in dit opzicht kan men het thans demis sionnaire Kabinet moeilijk hulde brengen, van onpartijdig en „in pohticis"-kleurloos .stand punt. De heer Ruys de Beerenbrouck, die in de latere jaren van zijn bewind' herhaaldelijk een tekort aan tact, aan ernst en aan staatsmans wijsheid vertoonde, gaf bij' allerlei gelegenheid het voorbeeld van geheimzinnig-doen en zich de woorden als te laten ontwringenSoms leek het men denke slechts aan de manier, waarop de Kamer werd „ingelicht" over <3e motieven van mr. De Geerts aftreden als minis ter!, of de premier het Parlement niet slechts met een kluitje in het riet wilde sturen, maar zelfs lichtelijk in 't ootje nam.Toen nadruk kelijk gevraagd werd naar mr. Fock's advies over de Vlootwet, ging de premier een soort van „politieken eierdans" vertoonen Terecht heeft prof. Ooienbrander gewezen op het zwakke, verwarde der wijze, waarop de Regeering het Vloot-ontwerp in de Kamer ver dedigde. Kwasi met de „pose" van bewinds lieden, die eene dood-eenvoudige zaak in alle openhartigheid' komen toelichten en verduide lijken Door wat meer tapt, door eenige toenadering, had het Ministerie, zijn leven kunnen redden, weet men. Dat 't mr. Ruys te doen was gelijk sommigen betoogden om „harakiri", politieken zelfmoord, te plegen, zou gegeven de zwakke positie, waarin zijn Kabinet reeds lang vóór de Vlootwet in behandeling kwam, verkeerde, begrijpelijk zijn geweest. Doch die veronderstelling wordt te-niet gedaan door de noeste, schier-wanhopige pogingen, waar-, meê de minister-president de nauwst met hem verwante politieke fractie tot het redden van de Vlootwet trachtte te bewegen. Het vertrek van mannen als Van Kameheek, Heemskerk, De Visser uit den Raad der Kroon moet zeker betreurd. Overigens mag herhaald, dat óók voor een deel van zijne politieke geestverwanten en bondgenooten het optre den van het ministerie-Ruys eene soort van opluchting is. Moge de Kroon erin slagen, voor het zware ambt van verantwoordelijken raadsman te vin den personen, die behalve bekwaamheid en hooge eigenschappen van karakter, ook hebben het diepe besef, dat versterking van het ver trouwen (jes volks in zijne regeerders, van het Binnenhof en van den. Raad der ministers, een der meest-dringend© eischen van het oogenblik is!.. Mr. ANTONIO. is, wanneer het over lange afstanden gaat, een saai, vervelend iets." Wel een modern zakenman, deze mr. bperry. Generaal Patrik, het hoofd van den leger dienst in Ver. Staten heeft te Akron een rede gehouden, waarin hij de vestiging van een Zeppelin-industrie in -Akron verwel komt. Het dept van oorlog is zeide de generaal voornemens een vliegvloot de wereld om te zenden. Er zijn nieuwe vlieg tuigen aangekocht, instaat ononderbroken vluchten van 2000 mijl te doen. De langste afstand die men over water zou moeten af leggen, zou nooit meer dan 1000 mijl zijn. De toestellen zullen in het voorjaar van de Oostkunst vertrekken en naar de Westkust vliegen, verder over de Beringstraat en dan van eiland tot eiland naar Britsch Indië. De terugtocht is beraamd over Perzië, Scandinavië en Groenland. Het is een bekend feit, dat de luchtvaart nog niet in een zoodanig stadium is gekomen, dat er een vrij algemeen gebruik wordt gemaakt van vliegmachines door particuliere personen. Nochtans komt dat hier en daar voor. Zoo melden de Engelsche bladen thans, dat met de „Mauretania" te Southampton is aange komen een Amerikaan, mr. Sperry, die bij zijn bagage een groote kist had, bevattende een baby vliegmachine, waarmede hij gedurende de drie weken, die hij in Engeland vertoeft, van stad tot stad wil vliegen. Hij hoopte al van Southampton te kunnen starten, maar werd daar onaangenaam verrast door de mededeeling, dat ieder vliegtuig een vergunning noodig had van het Engelsche Luchtvaart-ministerie. „Ik maak mijn zakenreizen in Amerika altijd met m'n eigen vliegtuig", zeide Sperry in een vraaggesprek, „en ik wil dat in Europa Ook doen. Ik heb erg veel zaken'te doen en geen tijd om met de gewone vervoermiddelen te reizen". „Een paar weken geleden maakte ik nog een reis van ca. 2000 mijlen. Den eersten dag ging ik om 5.10 n.m. van- huis en arriveerde te Wash ington 250 mijlen verder, om 8.15. Des morgens (leed ik daar eenige zaken af en vloog toen naar St. Louis, 870 mijlen ver: kwam daar tegen den "avond aan." „Ik heb altijd voedsel hij' mij in de machine en boeken om den tijd te dooden. Want vliegen De secr.-penn. van het Oomité ter .uitzending van Nederlandsche kinderen zendt ons een communiqué inzake de aankomst der Holianü- sche 'kinderen uit het Roergebied: De Directie van het Rusthuis „Bethanië" te Dieren nam het voor haar bestemde gedeelte te Arnhem over en zette daarmede de reis voort naar Dieren, waar zij tegen 10.30 aankwamen met de dood vermoeide kinderen. Door en door vermoeid, te slaperig haast om te eten, werden zij spoedig, na iets genuttigd te hebben en gebaad te zijn in de voor hen gereedstaande bedjes gelegd. Moeders! Gij' allen kunt U indenken, hoe de kleintjes zich hebben moeten gevoeld, toen hun in hun moedertaal een „wel te rusten werd gewenscht, terwijl zij zorgzaam werden toege dekt alsof ziji bij hun moedertje thuis waren. De dames, die zich daarvoor gratis beschik baar hebben gesteld, hebben zich direct met waarlijk buitengewone liefelijkheid en- opoffe ring den halven nacht gegeven. Geldzendingen worden gaarne aan het adres Rijswijksche weg 476, Den Haag, in ontvangst genomen. De heer G. Nypels geeft dn het „Handels blad" een beeld vani de ellende aan' Rijn en Ruhr. Het zwaarste wordt in stilte geleden. In de families van het intellect, der vroegere^ rente niers, der gepensionneerden, der kleine en groote beambten, der door de Fransche occu patie, het lijdelijk verzet en de malaise betrek kingloos gewordenen. Deze groote laag der nieuwe paupers hon geren thuis in de kou en gaan, dóór niemand gehoord, niemand lastig vallend!, gelaten ten gronde. Daar werkten nog hier en daar een zoon in een kolenmijn, een dochter achter een schrijfmachine. Maar als die werkloos worden, wat dan? Die kunnen dan niet meer helpen, en gaan niet mee demonstreeren, afpersen of plunderen met dë „organisatie" der werkloo- zen, die immers voor een zéér groot percentage uit beroepsmisdadigers, boefjes en oproer kraaiers bestaan. Ik ken huishoudens van hoogere beambten, die voor den oorlog leefden op een inkomen van circa duizend gulden an de maand, en die verleden maand, niettegenstaande het nog regel matig „hooger opgeklommen" zijn van den kostwinner, vijftig gulden te verteren hadden. En dat zijn dan nog degenen, die zoo gelukkig waren hun positie te behouden. Men bedenke nup eens wat deze razend dure tijden zeggen willen voor de tienduizenden, die óf door de Franschen niet in dienst aangenomen, óf door de malaise thans werkloos worden, of van hun „renten" of „pensioen" leven moeten De vooruitzichten voor Ruhr- en Rijnland zijn werkelijk nog steeds zeer donker; en zelfs in de hoofdvraag, waarvan heel de mogelijk heid van een herleving afhangt, die van het herstel van het verkeer, ziet men geen vooruit gang, of zelfs maar ernstigen wil om tot een oplossing te komen. Men sukkelt maar weer verder, alles blijft in een wanhopige wanorde, dagelijks gaan meer millioenen verloren, verarmt het land nog meerterwijl het bezettingsleger, dat thans immers „voorloopig" in het Ruhrgebied blijft, zich daar, als overal in het Rijnland, uiterst luxueus laat installeeren, de commandeerdende generaal het mooiste huis van Essen nog lang niet mooi genoeg vindt, het, op kosten van de stad, laat verbouwen, en o. a. een „keizer- kamer" eischt in het genre van die, welke in de „Villa HügeT' van Krupp voor den Duitschen keizer was ingericht! Tegen de combinatie van kwaden wil en on kunde der overwinnaars staat het totaal ontwa pende land machteloos. Onder zulke omstandigheden kon indertijd een Spanje, kon een Ierland, kon een Turkije zich door een hardnekkige en wreed© guerilla redden. Maar de Duitscher is geen Ier en geen Spanjaard; en Duitschland is geen Anatolië! Het karakter van het volk en de geographische gesteldheid van het land zijn allerminst geschikt voor een guerilla. Laat men dus helpen zooveel men kan! INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van j.1. Zaterdag 3 Nov. tracht U onder bovenstaand opschrift een definitie te geven over eenige bouwwerken, welke in de laatste maanden hier ter stede zijn verrezen U richt daarop voornamelijk het oog op de Koningstraat. Hiermede begint reeds uw fout en doet ge daarmede ten onrechte datgene, wat een publiek blad en althans een neutraal pu- bliek blad dient te doen. Wanneer TJ werkelijk de stadsverfraaiing ter harte gaat en daaraan twijfel Ik geen oogenblik, en U acht het dan noodig daarmede uwe kolommen te vullen, dan zult U daarin niet slagen, zonder daarvoor uwentwege een deskundige aan te stellen of te raadplegen, dus een aesthetisch aangelegd per soon. Want „schoenmaker, houdt je bij Ie leest" zou anders op U van toepassing zijn, want het is met zoo eenvoudig te oordeelen over een bouwwerk, mijnheer de redacteur. Ik wed als U aan tien schilders vraagt, hoe zp den voorgevel uwer drukkerij geverfd vin den, daarvan tien verschillende oordeelen hoort uitspreken. Nu begint U te zeggen o. m.: Op den hoek van de Koningstraat en Prins Hen drikman is voor eenige maanden een nieuwe woning gezet, waarbij het Gemeentebestuur den, bouwer den eiseh stelde, daar een tuintje te makem Verder, dat dè woning zelve een toonbeeld is van smakeloosheid, over de leeliike vogelkooi (dierengevangenis), door lijnen met waschgoed te spannen, enz., enz., kortom 1e hart breekt bp het lezen van al' dat fraais wat U lanceert. In d, allereerste plaats zij er on gewezen, dat door mij juist in het belang der gemeenschap meer grond is afgestaan voor den ronden hoek en dus voor de verfraaiing daS waartoe ik verplicht was; ten tweede dat kosten van aanleg van den tuin door mij gehee' alleen zpn gedragen; ten derde, dat door mii op de eerste aanzegging een der duivenhokken is afgenomen. Wat het ophangen van S goed betreft, het moge geen toonbeeld van Ver fraaiing zijn, maar het hangt er schoon tt zult toch niet willen vergen dat ik l in de salon hang te drogen? et bij Ja, wat de woning zelf betreft, zeker deze bouwwerk e„ u krijgt deelen. En dan, U vergeet een der voornaamste factoren, n.1. de financieel©. Met welke finan- cieele moeilijkheden en door wie wordt hier ter stede gebouwd of verbouwd? Door menschen, die op de goedkoopste wijze, hetzij in hum zaken of aan hunne woning practische verbeteringen er door verkrijgen. En nu moge U misschien in uw eventueel antwoord er op wijzen, dat goedkoop oog geen argument mag zijn voor een minder gepaard gaande aesthetische vol tooiing, zoo ja, dan is U ook hierin fout. Het bouwvak is nu eenmaal een vak, waarmede niet valt te woekeren; hetgeen waartoe men ge- dwongen is te moeten toepassen wegens finan- cieele bezwaren, wreekt zich in het product zelf. En zoo is het, mijnheer de redacteur. Vraagt U het maar eens aan onzen Directeur der Go- meentewerken, iemand, die toch zeker nog wei in staat geacht kan worden, een bouwwerk daar te stellen en ook thans gedoemd is een open bare school te bouwen met plat dak, waarvan.' hij heeft gemaakt wat er van te maken was (ook al uit bezuiniging) en beter voor een 'bloembollenschuur geschikt was dan voor een openbare school, althans wat het buiten aspect aangaat. Neen, mijnheer de redacteur, uw oordeel in deze is niet alleen fout, doch geheel misplaatst en wel om reden, dat gij over het hoofd hebt gezien de indirecte financieel© nadeelige gevol gen, die er uit voort kunnen vloeien voor den betrokken eigenaar. Mat dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Helder, 6 November 1923. P. J. BOSCH. Gaarne verleenen w}j aan het bovenstaande plaatsruimte, omdat wij volkomen begrijpen, dat de heer Bosch onaangenaam getroffen was door onze beschouwing omtrent zpn woning. Doch deze persoonlijkheden zitten nu eenmaal onvermijdelijk aan^dit vraagstuk vast, en men zal het met ons eens zijn, dat het verkeerd' zou zijn ter wille van het algemeen belang persoon lijke gevoeligheden te doen gelden. Onze be schouwing ging ook volstrekt niet tegen den heer Bosch, die, zooals uit het bovenstaande wel blijkt, zijn best gedaan heeft om een beteren toestand te verkrijgen, maar tegen de afwezig heid van overheidsbemoeiing in deze, die o. L dwingend' en leidend behoort op te treden: Wij zullen ons overigens niet in een pole miek over de vermeende schoonheid en de bouwkosten begeven; de heer Bosch, die ons al bp voorbaat ondeskundig verklaart, zal het wel niet met ons eens zijn, ós wij zeggen, dat tien en zelfs vijf-en-twintig verschillende architecten! één en hetzelfde oordeel over zpn woning zullen vellen, en daartegen helpt toch geen redeneeren. Red. DAMRUBRIEK. VÓeriusstraat 64huts, Amsterdam. 1. 2. 1. 88—18 O. 8. 20—88 47 40 4. 46 84 gewonnen. 5™** 14, 16/19' 22 en 28. Wit: 25/27, 29, 81, 82, 84/87, 89, 42/44 Wit (de Rotterdammer N. de Haas Jt.) won hier ais volgt: 25—20, 84—30 (28 84 de beste) ,48—48, 88 49, 82-28, 86-80, 27—21, oi151 met groote winstkans. Uit de Damwereld. Stand der match W. BeauregardB. Bpito" ger na de zesde partij: W. Beaur egard, kampioen van Amerika, 3 partpen gewonnen. B. Springer, kampioen van Europa 0 par tijen gewonnen. Urie partijen werden remise. Match J. de HaasA. K. W. Damme ta Brussel. Do Haas 4 gewonnen. Damme 1 gewonnen. Remise 8 partijen. Stand) kampioenschap van Nederland) te Amsterdam: J. H. Vos en Herm. de Jongh T. L J. die Jong en A. Visser 4. G. J. Lochtenberg 2 punten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6