Staking in de Houthaven te Amsterdam. Faillissementen ln Nederland). DE STORM. Stanfries IV gestrand. Nederlandsche logger gestrand. De bemanning werd giered. Stranding. De storm ln Engeland. GEMENGD NIEUWS. De Vreewijk-zaak. Te dure kanonnen. Asn Oorlog was men ook niet mis. Dssr werd de prijscourant van nieuw materiaal gepleegd en kwam men tot de coccina!e; dat het oude materiaal, toebeboorer.de aan don Staat der Ne derlanden, duurder we* dan nieuw materiaal, betrekken van wen bultwïlardeoke firma. Directeur van een bank gearresteerd. Minstens 500.000 verduisterd bil een fabriek te Groningen. Het trouwlustige weeuwtje van Cardlff. Een ernstig spoorwegongeluk bij Stutfgart Aanvaring. Ten onrechte beschuldigd. Onweer. Aanrijding tusschen auto en tram. Plantenvet ln poedervorm. bewerking is zuiver mechanisch en de psysi- sche en chemische eigenschappen veranderen dus absoluut niet, Het product is' zoo fijn als meel en geeft een drieledig voordeel: zuinig gebruik, groot gemak en besparing in warmte- gebruik. De heer Kadt heeft op zijn uitvinding patent aangevraagd. Taalverbastering. lïïSifïï Sjl e??" Oosterend, 16 November. Burgerlijke stand van Texel Callantsoog. Nieuwe Uitgave. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Zaterdag 17 November. Concert Stedelijk Muziekoorps (gele kaar ten). Zondag 18 November. Dinsdag 20 November. Woensdag 21 November. Donderdag 22 November. Vrijdag 23 November. Zaterda 24 November. Maandag 26 November. Dinsdag 27 November. Woensdag 28 November. Winterooncert Marine-kapel, Casino 8 uur. Donderdag 2# November. Vrijdag 30 November. 'Uerkeerd begrepen. }?SX/SZ<X3 Uit het VlNKfcerQbedrt# te Uimairien, Tusschen <Te organisaties in het vlsscherij- bedrijf en de dlreotle der groote viwcherij-maat- echepptj, de Vereenigde ETpIoltetl^Msatcchap- pQ, is thans overeenstemming bereikt Kr zal een collectief contract gestoten worden, dat tot 81 December 1924 zai duren. De loonen van de havenarbeiders en de kolenlossers blijven on veranderd, dlie van' de opvarenden van de etoom- treilers worden met ongeveer 5 procent ver minderde In de Amsterdamsche Houthaven is weer eens een staking uitgebroken. Er was ge schil ontstaan over den aard van een te los sen lading; de arbeiders meenden dat daar voor een hobger tariéf moest worden betaald De Scheepvaart-vereeniging was het daar mede niet eens, en ontsloeg de stakers uit de zoogenaamde Haven-Reserve. Op oen ver zoek tot het houden van een conferentie door de Federatie van Transportarbeiders ge daan aan de ScheepvaarLreeeniging, werd afwijzend beschikt. Ais protest tegen deze houding van de Scheepvaartver. hebben Donderdag alle ha venarbeiders, werkzaam in de Houthaven, den arbeid gestaakt. Naar wij vernemen kwam dientengevolge het werk op elf boo ten stil te liggen. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, - eindigen 16 Nov. in Neder land uitgesproken 89 faillissementen ■jjegen 86 faillissementen in dezelfde week van het vorige jöar. Van 1 Januari tot en met 16 Nov. 1923 3651 faillissementen tegenover 2789 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Donderdagavond is bij zwaar stormweder het stoomschip Stanfries IV, gesleept door de sleepboot Dokkum 2, van den tros losgesla gen en aan den Zuiderdijk te Enkhuizen ge strand. Men vreest, dat het schip en de la- di-ng verioren zullen zijn. Enkhuizen, 16 Nov. De lichter „Stanfries", die gisteravond door den storm bij deze ha ven was gestrand, is heden met behulp van vletterlieden vlotgekomen en door de stoom boot „Dokkum 2" hier in de haven gebracht. De Nederlandsche logger „De Hoop K.W. 41", is ten Noorden van Great Yarmouth ge strand. Texel, 16 Nov. Bij Eijerland is een schip gestrand. De reddingboot sloeg, nadat zij de opvarenden van het schip had afgehaald, om. Allen wisten echter hand aan hand be houden het strand te bereiken. Men weet reeds, dat het Maandag en Dinsdag in Engeland zooals trouwens in iets mindere mate in ook in Nederland fel gestormd heeft. Maar het hevigst schijnt de stormwoede te zijn geweest in Lancashire. De Engelsche bladen schrijven van „een der ergste stormen, die in de laatste halve eeuw dat graafschap hebben geteisterd". Het geweld der elementen hield een uur of dertig aan. Een overstrooming van onge kende woede zette het igeheele Ribble-dal onder water. Geheel Riddlesdale staat blank; en in de paats Clitheroe zijn de stra ten en stegen tot snel vlietende heken ge worden. Maar ook in Cheshire en Derhyshire, zoo mede in Noord-Wales, staat op tal van plaatsen het land onder water. De rivieren Mersey, Irwell en Wyre, en haar zijrivieren zijn buiten haar overs getreden. De Irwell, die door Manchester stroomt, is in normale tijden van beteekenis voor tal van fabrie ken, die thans echter niet voort-kunnen met het bedrijf. De Pioneer Mills te Radcliffe, een der grootste katoenfabrieken van de streek (800 werklieden), hebben1 moeten sluiten. Te Nateby heeft de Wyre een gat in den dijk afgf. lagen. Als gevolg daarvan staan de wegen daar ln de buurt meer dan een halve meter diep onder water. In Wales is het al niets anders. Daar heeft het 50 uren zonder ophouden gestort regend. Dezer dagen heeft ook de directeur van Vreewijk, de bekende stichting voor Volks woningen, voor de Rechtbank te Rotterdam terecht gestaan. De eisch is twee jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte natuurlijk! vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging. Het buitengewoon groot verslag in de bla den geeft een kijkje op de corruptie en knoeierijen, welke sedert 1918 bij den bouw van dit uitgebreide complex heeft plaatsge had, voornamelijk onder de hoogere ambte naren. Begin van dit jaar vertelt „De Avondpost" werd een onzer pantserschepen van de lijst van bruikbaar oorlogsmateriaal afgevoerd en •ondergebracht in d'e categorie „oud roest"; De schuit viel, na van het bruikbaar materiaal te zijn ontdaan, in sloopershanden. Onder deze enorme hoeveelheid materiaal bevonden zich machtige kanonnen, welke gelukkig nimmer dood en verderf hebben gezaaid. Maar naast die zware kalibers was ook een respectabel aantal kleine kanonnen. Nu wilde het toeval, dat de landmacht er lucht van kreeg en vreeselijk ver legen was om dat kleine speelgoed. Dies werd er een bod gewaagd. Waarom ook niet. Het departement van Oorlog wendde zich tot het ministerie van Marine met verzoek «enige exemplaren te mogen overnemen. Dit verzoek viel nu niet direct in goede aarde op het Lange Voorhout. Het antwoord was nogal kort. Er werd een vergoeding gevraagd voor eventueele overname. Van twee kwaden het beste kiezen. En zoo zion we dan den minister van Oorlog opdracht geven aan de directie der Artillerie Inrichtin gen, kanonnen in het buitenland' aan te koopen, omdat onze Marine te duur was. Commentaar overbodig, zucht 't blad. J. O., directeur van de oomm. vennoot schap O. en Co., te Sliedrecht, is gisternacht in verzekerde bewaring gesteld, als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van die bank. Er moet een belangrijk bedrag zijn ver duisterd. Te Heemstede is aangehouden de ex-direc teur H. in 't V., van de coöp. zuivelfabriek „Stad en Lande" te Groningen, verdacht van verduistering ten nadeele dezer fabriek. Het accountantsonderzoek heeft uitgewezen dat er met 1 Mei 1923 een tekort was van 500.000. Nagegaan wordt, of dit tekort eventueel nog grooter is. Een weduwe, die bekend' maakt-, dat zij „alle deugden van een goede vrouw bezit", heeft den burgemeester van Portsmouth verzocht, haar aan een tweeden man te helpeni. Ik was een uitstékende echtgenoote voor mijn overleden man-, zeide zij. Haar naam wil zij niet zeggen, maar zij woont te Cardiff en is voor serieuze cand'idaten te spreken. „Er moet toch iets gedaan worden, het groote vraagstuk van dezen tijd op te lossen", aldus de weduwe. Vele vrouwen, die getrouwd' zijn, willen niets liever dan scheiden, en vele ge trouwde mannen zijn niet beter. En aan den anderen kant zijn er tal van knappe ordentelijke mannen en vrouwen, die wel graag willen trou wen, doch geen -gelegenheid' krijgen met elkaar in aanraking te komen. Tenslotte schrijft de trouwlustige weduwe, dat zij het allerliefst met een zeeman zou hu wen, „een man, die geen vrouw zal beleedagen of een onwaardige daad dioen". Zij heeft juist aan den burgemeester geschre ven, omdat zij van meeraing is, dat huwelijks- bureaux onbetrouwbaar zijn. Berlijn, 15 Nov. Op de lijn Unter-Tiirk- heimKornwesbheim heeft hedenavond te 6 uur ter hoogte vaii 't ziekenhuis van Cann- staff een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein, die pp een ver keerd spoor gekomen was, liep op een' trein met arbeiders, welks twee eerste wagons in elkaar schoven. Het eerste rijtuig was een goederenwagon, waarvan de meeste inzitten den gedood werden. Dertien menschen kwa men er met verwondingen af. Ook de ma chinisten van beide treinen werden gedood. Het van Blyth komende met- kolen voor Gent bestemde Eng. s.s. „Constantine" is Woensdag avond op de Noordzee (Steenbank) in aanvaring geweest met de Nederi. stoomioodsboot No. 15. Van de „Constantine" zijn midscheeps aan bakboord eenige platen ingedrukt, terwijl de loodsboot zijn steven heeft ingeloopen. Dezer dagen deelden wij mede, dat uij den moord te Oldenzaal, welke gevolg was van een vechtpartij tusschen! opgeschoten jongens uit Oldenzaal en Lutte, voetballers van de vereeniging V.O.P. te Oldenzaal (aangesloten bij den Twentschen Voetbal Bond) zouden -betrokken zijn. Naar wij' thans uit goede bron verne men is dit niet juist en waren het geen voetballers. Wij ineenen dit te moeten rec- tifioeeren, teneinde te voorkomen, dat ten onrechte een blaam op het voetbalspel wordt geworpen. Donderdagavond is te Zwaagwesteinde (Friesland) de bliksem geslagen in de boer derij van M. Wybenga en de arbeiderswo ning van H. Wieringa. Beide huizen zijn af gebrand. De bewoners konden zich ternau wernood in nachtgewaad redden. De inboe dels gingen verloren, en op de boerderij kwa men 28 koeien en 8 varkens in de vlammen om. Deze dieren waron niet verzekerd. Do boerderij en de arbeiderswoning waren wèl verzekerd'. Op den Loosduinsohenweg te 's-Graven- hage heeft Donderdag omstreeks 12 uur een aanrijding plaats gehad tusschen de Westlandsche Stoomtram en een auto van eeni s'oomwasscherij, welke laatste geheel vernield werd. Het verkeer was gedurende een kwartier gestremd; ernstige persoon lijke ongevallen vielen niet voor. De heer A. de Kadt, oud-margarinefabrikant, 'hans directeur der Maatschappij „Hydroleo", te Schiedam, heeft een voor de huishouding be langwekkende uitvinding gedaan. Tot dusver werd plantenvet, rundvet of bak- en braadvet verkocht in tabletten, bodems, pakjes e. d. In het gebruik is dit oneconomisch, daar het harde vet langzaam smelt en dus veel warmte ge bruikt, daarbij zeer dikwijls te warm wordt en zoodoende talkig gaat smaken. Ook is een na deel, dat men steeds de juiste hoeveelheid op het oog moet schatten (de huisvrouw weegt zel den) en dus nogal eens te veel neemt. Nu is het na langjarige studie en proefnemingen den heer Kadt gelukt vet in poedervorm te maken. Deze poedervormige vetten smelten direct als ze in een warme pan komen. Ze kunnen als zout over het vleeseh gestrooid worden en be hoeven niet, als boter en vet er met moeite onder gekneed te worden. Ook kan men steeds de juiste hoeveelheid nemen, één lepel, twee lepels, enz. Zooals men weet, bestaat planten- en dierlijk vet en ook olie uit verschillende harde en zachte bestanddeelen, stearine, palmitine, oleine, enz., alle dooreen. Nu is het den heer Kadt gelukt de vetten en oliën zoo te kristalliseeren, dat kor reltjes b.v. met een doorsnee van 1/100 m.m. gemaakt kunnen worden, waarvan de buitenste laag bestaat uit de vaste stoffen, terwijl de olie achtige stoffen de kern vormen. De geheele Onder haar rubriek „Allerlei Commentaar' schrijft de „Wereldkroniek": „Een confrère van ons trok dezer dagen in de dagbladpers te velde tegen het gebruik van het woord „verkapt" als een afkeurenswaardig Ger manisme, dat nu zoo waar in een bekend Neder- landsch woordenboek al weer met volle Neder landsche burgerrechten is opgenomen en knoop te daar terecht de opmerking aan vast, dat ons Hollandsche woord „vermomd" veel beter de be doeling weergeeft, die nren met het Germanisme wil uitdrukken, aangezien een kap het gezichl niet- geheel verbergt. Onze taal kan in haren zeldzamen rijkdom trouwens beide nuances uit drukken, want naast een „vermomde" hatelijk heid, die geheel onder lievigheid schuil gaat, staat een „bedekte", waarbij het hatelijke iets meer bloot komt. Het taalbederf is voor het overige in de laatste tien jaren in de Nederlandsche pers schrikba rend toegenomen, waaraan niet recht, om over God te denken., zooals hij dat wil. De mensoh heeft» niet het recht om uitte weinig de om standigheid schuld heeft, dat de telefoon tegen woordig zooveel dienst doet bij het snelle over- schrijven brengen van berichten uit het buitenland. In i weid, maar een zuiver geestelijk leergezag, dat de waarheid voorschrijft. Hieromtrent werden enkele artikelen opgesomd. maken, hoe God1 gediend wil worden; dat recht is aan God zelve. Er zijn menschen, die meenen God voldoende te dienen, wan neer zo de rechtvaardigheid betraohten, of zich oefenen Ln goedheid, ln de kurist of wel Hem zoeken .in de natuur; er zijn er ook die er heelemaal geen .godsdienst op na houden. 't Is niet aan te nemen, dat God die ver warring en die tegenstrijdigheden wiL Daar door is de menschheid op het verkeerde pad en handelt tegen den wil van Christus, die bad: „Vader, maak, dat het één schaapstal worde, met één herder." God zetelt in ons geweten en heeft dit ge maakt tot een spiegel van Zijn wil. Hij heeft daarin Zijn wetten geschreven. Wij kunnen ons niet verbergen voor Zijn aangezicht. Hij is en blijft de Heerscher over ons geweten. Het menschdom moet boeten voor de zon den van het eerste menschenpaar; door die 2onden is ons hart een troebele bron gewor den. Nu heeft de Kerk te waken voor Gods openbaringen, zij is de wachtster en die kerk is die Katholieke. Die kerk is de stichting van God, het orgaan voor Zijn woord, zooals Christus hfet ons heeft geleerd. Zoo mag de kerk dan ook geen gewetensvrijheid toe staan, omdat zij de mond is van Gods open baringen. Zoo moet dan ook de kerk het gezag voor- hetwelk geen gezag is door ge- Duitschland zit een Hollandsch journalist met een Duitsche krant voor zich aan de telefoon prima vista te vertalen, en aan den anderen kant van de lijn teekent een stenograaf elk vaak haastig en slordig vertaald woord uit zijn mond op. Komt nu zoo'n bericht op het nipper tje binnen, dan ontbreekt de redactie niet zelden den tijd om er alle. ongerechtigheden uit te ha len. Dientengevolge leest men dan in de krant van „klein bijgeven" (klein beigeben) inplaats van ons schilderachtige „zoete broodjes bak ken", van den „val" van de mark, in stee van de daling, van het „verzuimen" (versaumen) in plaats van het missen van een trein, van een „oorlogsminister" voor een minister van oor log, van fabrieken die „stil liggen", wat men in het Hollandsch slechts van schepen, enz. zegt, terwijl die fabrieken (men mag het al lo ven, indien zij niet „werkep" genoemd worden) behooren stil te staan. Alles wordt tegen woordig „gehouden". Een kamer wordt „rood gehouden", voorwaarden worden zoo gehouden, dat zij algemeefie instemming kunnen vinden. „Minstens", „hoogstens", „eerstens", „twee- dens", „derdens" tieren als onkruid tpt schade van de goede Hollandsche woorden: ten minste, ten hoogste, ten eerste, enz. Bezadigde men schen heeten „bezonnen" lieden, hoewel ons Hollandsch alleen „onbezonnen" kent, welke eigenaardigheid dit woo/d deelt met de adjec tieven onachtzaam, onbeschoft, ongerijmd, on passelijk, onbehouwen, onstuimig, onverdroten, onbewimpeld, onbeholpen en het zelfstandig naamwoord onbruik. Abonnés van de telefoon worden niet opgebeld, maar „opgeroepen" en komen zoodoende op één lijn te staan met gees ten. Terwijl Duitschland niet de „alleenschuld" aan den wereldoorlog wil hebben, beroept een koopman er zich in een advertentie op, dat hem de „alleenverkoop" van het een of ander artikel is opgedragen. Goederen worden „af" fabriek verzonden, franken en marken „bestens" ge kocht, „opdrachten" verstrekt, waar men vroe ger van bestellingen sprak. „Deelname", „over name", „inname", „aanname", name", zijn zoo onuitroeibaar, dalj men zich af moet vragen, of dan niemand meer „deelneming" gevoelt met onze snoodelijk vermoorde moedertaal. Wjj slui ten onze deuren met „deurdrangers", beveiligen onze electrische geleidingen met „zekeringen", draaien van schakelaars den „haan" om. Ge- neesheeren schrijven hun patiënten een leef regel voor om „af te mageren", spreken van een patiënt die „wurgt" (kokhalst), hoewel'deze er te ellendig aan toe is, om eenige moorddadige neigingen ten opzichte van zijn dokter te koes teren, spreken van „uitscheidingen" (afschei dingen) van „Oheyne-Stokesehe" ademhaling. „Basedowsche" ziekte en zullen zoodoende met de' Duitschers aanlanden bij „Duboisreymond- sche" stellingen. Wie een krant, een vaktijd schrift, het eerste het beste product van de boek drukpers ter hand neemt, kan de* barbarismen gewoonlijk bij dozijnen eruit halen. Wij zullen de eersten zijn om te erkennen, dat de taal een levend organisme is, dat verjon ging en verrijking, groei en ontwikkeling niet missen kan zonder te versteenen. Van het voortbrengingsvermogen van onze taal voor nieuwe behoeften getuigen honderden woorden, die een Nederlander uit het begin van de vorige eeuw niet verstaan zou, als spoorweg, paket- vaart, gaskachel en alle samenstellingen met gas, padvinder, verkeersagent, vulkachel, vul penhouder, verduurzaamde levensmiddelen, scheurkalender, rijwiel, nijverheid, theemuts, enz., enz. Maar men werkt taaiverarming in de hand, wanneer men goed Hollandsche woorden in onbruik brengt door ze te vervangen door vaak gedrochtelijk gevormde barbarismen. Een volk, dat eigen taal hooghoudt en eert, zal altjjd den sleutel van zijn onafhankelijkheid bewaren." Julianadorp. Het mond- en' 'klauwzeer bij C. v. d. Spek, Langevliet 10 is sedert 16 dezer geweken. Texel, 15 November. Texel, 16 Nov. Gisteren werd Ln de R.-K. Kerk de eerste conferentie voor niet-katho- lieken gehouden, waarbij Pater M. Gjjls- wijk, Dominicaan van het klooster te Zwolle, het onderw. „Gewetensvrijheid' en Roomsch- leergezag" behandelde 'Velein^ook van andere dorpen, waren aan wezig. De Eerwaarde spreker stelde zich aan zijn gehoor voor al Kloosterling der Domi nicanen te Zwolle en gaLin zijn inleiding te zijn gehoor voor als kloosterling der Domini- verbonden hebben tot vrijwillige gehoor zaamheid, vrijwillige armoede en vrijwillige zuiverheid. Men stelt zich ten doel, het Evan gelie over de gansche wereld te verkondi gen, met recht en plicht hun overtuiging aan andere voor te stellen. De spreker was niet hier gekomen Deze waarheden mogen niet verworpen worden, noch mag men er aan twijfelen. De ware katholiek vraagt zich telkens af: doe ik goed, of handel ik in strijd met wat mij door de kerk van Christus is voorgeschreven? Misschien wordt dit een last genoemd, maar zoo'n last is licht en het juk is zacht. Nadat de Eerwaarde spreker nog in het licht had gesteld, dat de katholieke kerk waakt tegen ongeloof en vertwijfeling, bracht hij dank voor de diepe aandacht, waarmede men zijn eenvoudige rede had aangehoord en uitte tenslotte den wensch, dat op de vol gende conferentie de belanstelling min stens even groot zoumogen zijn. „Nut en Genoegen" heeft zijn eerste ver gadering in dit seizoen gehouden en kan er met vreugde op terugzien. Niet alleen waren velen, die den storm trotseerden, opgekomen, maar ook doorleefde men een zeer schoonen avond. De Voorzitter sprak een woord van wel kom, vooral tot de nieuwe leden en inzonder heid tot den spreker, den heer ds. J. H. van Giessen, te OostrGraftdjjk en uitte den wensch, dat de avond aan het devies, nut en genoegen, zou mogen beantwoorden. Nadat de notulen der huishoudelijke ver gadering waren gelezen en goedgekeurd, werd de spreker uitgenoodigd voor zijn audi torium op te treden. Deze gaf als vertelling weer den inhoud van den roman „De verloren zoon" van den Engelschen schrijver Hall Caine. Met zeer groote aandacht werd er geluis terd naar dit schoone woord, dat langer dan twee uur van de vergadering vroeg. De adem- looze stilte gedurende ai dien tijd bewees, dat men met de meeste aandacht do aangrij pende tooneelen, op zoo meesterlijke wijze voorgesteld, volgde. Niet alleen waren de natuurbeschrijvingen van IJsland, waar deze roman hoofdzakelijk speelt, onvergelijkelijk aangrijpend, maar ook de karakters van de verschillende persouen, die in den roman spelen, werden buitengewoon mooi vertolkt. Een luid applaus volgde dan ook aan het einde. Hierna vertelde de spreker nog eenige moppen, waarom men hartelijk heeft ;-ela- chen. Zoo is Ds. van Giessen hier nu voor de derde maal opgetreden en telkens heeft hij zoozeer voldaan, dat de Voorzitter, toen deze den spreker dank bracht voor alles, wat hij dezen avond ten beste heeft gegeven, den wensch uitsprak, dat hierop nog een vierde en een vijfde keer zullen mogen volgen. Nadat nog was medegedeeld, dat de biblio theek is geopend en dat de volgende bijeen komst gehouden zal worden op omstreeks 20 Deoember, werd met dank voor de belang stelling en met een tot weerzien de vergade ring gesloten. Texel, 16 Nov. Deze week werden van hier verzonden: 19 varkens, 1 paard, 1 kalf, 2 schapen. van 9 tot en» niet 16 Nov. 1928. GEBOREN: Eelkje Maaike, d. v. Jacob Eelman en Sijtske Horjus; Klaas, z. v. Pie- ter Burger en Pieternella van der Süjke. OVERLEDEN: Dora Witte, 16 jaar, d. v. Thijs Witte en Keetje Schraag; Simon Bak ker, 78 jaar, wed. van Neeltje Koudenburg; Arien Dros, 64 jaar, gehuwd met Aaltje Knol; Dieuwertje Kuip, 82 jaar, wed. van IJsbrand Witte. Op 20 November a.s., 's avonds 7 uur zullen de niet afgehaalde prijzen van de Eerste Callantsooger Verloting publiek worden verkocht in 'Hotel „Duinzicht", alhier. De opbrengst ervan blijft tot 20 December a.s. ter beschikking van den rechthebbende, en zal daarna vervallen aan de V.V.V. te Callantsoog. Er zijn nog 8 prijzen niet afgehaald; de nummers van de betreffende loten zijn: 1484, 1841, 2697, 3664, 4292, 6042, 6325, 6968. Wlerlngen, 16 November 1923. ~Op het anders nog al drukke plaatsje Oosterland, het verblijf van den voormaligen Duitschen Kroonprins, thans vertrokken is .de gewone stilte terug gekeerd. Behalve de Kroonprins zijn heden ook de betaalmeester Bergh en het overige Duitsche personeel naarhunHeimatvertrokken.De meubilaire in boedel van den Kroonprins isingepakt en naar Oels verzonden, behalve die goederen welke aan onze Regeering behooren, die door Kolffinb en motorfietsen met goederen, bezoekers, journalisten en fotografen naar Oosterland, 't Meeste missen de winkeliers, slagers en andere neringdoenden hem, terwijl de postschipper Bals en de autoverhuurder Bruul, (welke tijdens het vijfjarig verblijf van den Kroonprins, honderden bezoekers hebben vervoerd) noode den besten klant zagen heengaan. Tijdens het stormweer van Donderdag avond en Vrijdagmorgen, kon de postboot niet varen. Later werd het iets beter, zoodat de boot hedenmorgen om negen uur voor 't eerst overging. Omtrent scheepsongevallen vernamen wij, dat de visschersaak van den heer C. D. de Haan van haar ankers is weg geslagen. Menschen waren er niet uun boord. Men verwacht, dat het schip aan de Friesche kust op de steenen zal loopen. Voor den eigenaar bovengenoemd een heele schadepost, omdat het vaartuig ver moedelijk op de Friesche kust wel te pletter zal slaan. De „Wereldpost" van 15 November bevat weer vele mooie foto's, o.a.: een van de hu welijksvoltrekking van den Zweedschem kroonprins en Lady Louise Mountbatten te Londen; het le verjaarfeest van de fascisten; de begrafenis van Bonar Law; Ko van Dijk als Arvik, in welke rol hij zal jubileeren; foto's van de Münchener Putsch en van de pogroms in het Berlijnsche Ghetto, en een reeks mooie foto's van het park „Het Loo" in den herfst. Het weekoverzicht handelt in hoofdzaak over Duitschland; een Parijsche en een Lon- densche brief; een Modekrabbel; het vervolg van het artikel over De Gasfabrieken in Ara- sterdam; sportfoto's; de vervolgromans; een Schaakirubriek en een groote Prijsvraag. naar hier gekomen om proselieten te ma ken in de slechte beteekenis van het woord, - HlJVJ UB UTOl al is het doel, om de menschen zoovefel moge-1 BurgemeesterKolff in bewaring zijn genomen lijk tot hun bestemming te brengen. Toch, en voorloopig zijn opgeborgen in de Pastorie! moet men wel tot ernstige overtuiging ge- Burgemeester Kolff heeft van den Kroon- komen zijn, alvorens men van. geloof veran- prins een telegram, betreffende zijn voor- dert, want dit is een zeer ernstige stap. spoedige reis en goede aankomst in Oels Vervolgens wees spreker er in zijn eigen- ontvangen. Het vertrek van Iden Kroon Ujke rede op, dat godsdienstvrijheid en ge-1 Gezellige bijeenkomst van „De Friesche Club", Alg. Tehuis voor Militairen, Spoor straat. 8 uur. Tooneeluitvoering Friesche Vereeniging, ia het Algem. MiL Tehuis Spoorstraat. Vrijz. Chr. Jongerenbond, openbare verga-, dering, Nieuwe Kerk 8 uur. Chr. Jongerenbond hedenavond 8 uur geen vergadering. Dansavond Supportersvereeniging „H.R.C.", Thalia, Molenstraat, 8 uur. Uitvoering Zangvereeniging „OJC..K", Ju lianadorp, gevolgd dóór bal, Café C. Va der, 8 uur. Rika Hopper in Casino met /Zegepraal" van A. Curry. 8 uur. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8 uur. Muziekschool „de Toonkunst". Uitvoering in Casino, 7 uur. Geb. Palmstraat, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. Liefdadigheids-uitvoering Zang- en Rec.-Ver. „Harmonie". Operette „Nelly". Casino, 8 uur. Propagianda-avond Centraal Comité voor J' ankbestrijding „Helder,", Musia Sa- cru..:, 8 :ur. Feestavond Onderdff.-Ver. „Vaderland en Oranje", Musis Sacrum, 8 uur. Praktisch-Idealisten Associatie,. „Bellevue" 8 uur. Soirée Rijks Normaalschool Vereeniging N. O. O. Volksooacert' Marine-kapel, Casino 8 uur. Uitvoering Zang- en Rec.-Ver. „Harmonie". Operette „Nelly". Casino, 8 uur. Luth. Kerk, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. Vrijdag 14 December. Geb. Palmstraat, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. "Een zeer corpulente dame bezocht den dokter en verzocht hem raad om wat slanker te worden. De geneesheer vroeg haar zorg vuldig uit en schreef haar ten slotte een uiterst streng diëet voor. Over twee maanden moest ze terugkomen. En nu twee maanden kwam de patiente te rug. Ze was zoo mogelijk nog dikker en ronder dan tevoren. Hoe nu? vroeg de dokter verwon derd. Hebt u alles gegeven wat ik u voor geschreven heb? Alles dokter antwoordde de dame. En niets anders?.... informeerde de geneesheer verder. Niets anders, dokter was het ant woordBehalve natuurlijk de gewone maaltijden. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Winterd tenst) ingegaan 1 Ootober 1923. Dagelijks! Vertrek Texel: 8.— v.m., 11.— v-™-' 280 nja' Helder: 9.30 van,, 12.— midd., 4.16 aJO>

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 10