E T Vierde Blad. VAN ZATERDA6 17 NOVEMBER 1923. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Uitsluitend financieel onvermogen la da oorzaak van de staking der bersteileveringen. Berlijn, 16 Nov. Het bericht in het buiten land verspreid, n.1. dat de reden voor de tij delijke staking der hersteUeveringen is, dat Duitschiaind zich niet meer gebonden acht aan het door Frankrijk geschonden verdrag van Versailles, is onjuist. Duitschland1 schorste de leveringen in na- tura alleen ten gevolge van financieel onver mogen en acht zich overigens principieel nog steeds aan het vredesverdrag gebonden. Engeland is niet geneigd zich bij een eventueelen stap in Duitschland aan te sluiten. Parijs, 16 Nov. Havas meent te weten, dat de Britsche gezant den Raad de instructies zijner regeering ter kennis heeft gebracht, volgens welke Engeland zou wanschen zich te onthouden van deelneming aan eiken stapj die in Duitséhland mocht worden gedaan met betrekking tot den kroonprins en den keizer. Wat de militaire oontröle betreft zou Enge land' eveneens gekant zijn tegen elke sanc tie, doch zich willen aansluiten bij een dé marche tot het bewerkstelligen eener her vatting der contröle. De conferentie der ambassadeurs. Het „Handelsblad" meldt: In de ambassadeursoonferentle is er, zoo wordt uit Parlja gemeld, groote oneenigheid. De Britsche regeering voelt er niets voor om overmatige drukte te maken over den terugkeer naar Dultsohland van den ex- kroonprins, nadat men tot dusver niet het minste bezwftar. heeft gemaakt tegen het verblijf van andere prinsen in |het Duitsche Rijk en bijv. nooit iets deed tegen het ver blijf van kroonprins Rupprecht to Mtlnohen. Zij voelt er niets voor den ex-kroonprins tot martelaar te maken, en aan stappen, die FrankJijk te dezer zaken wel zou willen doen, zal Groot-Britannië dus niet deelnemen. Wel wil Engeland meedoen aan een vertoog tot de Duitsche regeering om zioh te houden aan de verdragsbepalingen in zake de bewape ning. Maar hierbij wil de Britsche regeerlng het laten. Van een bedreiging met nieuwe strafmaatregelen wil zij niet weten. Maar om die nieuwe sancties is het de Fransche regeering juist te doen, die nu gelegenheic krijgt tot maatregelen, welke het doel zullen kunnen verwezenlijken, dat men tot dusver met zoo weinig succes met medewerking der separatisten hoopte te kunnen bereiken. TeParys immers verklaart men al, dat nieuwe sancties goerézins bezetting van nieuw ge bied zullen beteekenen, maar slechts ver sterking vaa de positie in het reeds bezette Jebied verworven. Een nieuwe set dus in en strijd om Rijn en Ruhr. Van nieuwe militaire maatregelen zou trou wens wel geen sprake kunnen zijn. Geen der geallieerden heeft eenlge neiging om zich nog meer kosten en avonturen op den hals to* balen door dergelijke maatregelen, on alleen Frankrijk is bereid tot nog sleohts een kleine uitbreiding van do bezetting, ten einde hét spoorwegnet van hot bezette gebied te oonsolideeren, een uitbreiding, welke het niet veel aan troepen en geld zal behoeven tö kosten. Van een colleotieve nota der geallieerden met strafbedreigingen zal dus wel niets komen. Want de heer Oambon moge nu wel verzekeren, dat zulk eon oollectieve nota voldoende zou zijn om Duitschland weer op het rechte pad terug to brongen, de rlsioo, dat dit in de huidige omstandigheden wel eens niet het geval zou kunnen zijn, zullen de meeste geallieerden niet willen loopen. Bovendien zal men in Engeland althans er wel tegen op zien, om onder bedreiging met sancties te protesteeren tegen de kleine uitbreiding van de Rijksweer, die door de gebeurtenissen in Sakëen, Thuringen en Beieren is uitgelokt, en welke juist noodig was om de onderdrukking van onwettige gewapende organisaties mogelijk te maken Er is in de klacht van maarschalk Foch over het effectief van de rijksweer, dat grooter zou zijn dan volgens het vredesverdrag ge oorloofd is, iets dubbelzinnigs, als men haar in verband brengt met de andere klacht van Poincaré, dat de Duitsche regeering de reactie niet kan onderdrukken en zich niet als werkelijke regiering kan doen gelden. Als men de Duitsche regeering aanvalt omdat ze onmachtig is de orde te handhaven en aan de militaire contröle-commissies de noodige bescherming te verleenen, is bet toch, zacht gezegd, wel wat onbillijk haar tegelijkertijd verwijten te doen als z? door een uitbreiding van haar politietroepen en van haar machtsmiddelen, poogt om de orde te waarborgen en haar gezag te bevestigen. Het zullen wel deze overwegingen zijn, die den Britschen ambassadeur bij zijn houding in de ambassadeursconferentio hebben geleid en opmerking verdient hek dat ook in deze conferentie België en Italië slechts hebben gepoogd bemiddelend op ite treden. Hier dus, gelijk in de Commissie van Herstel, kan Frankrijk op den onvoor- waardelijken steun zelfs van België, niet meer rekenen. Uit Londen wordt gemeld: De Raad van Gezanten komt heden te rarys bjjeen om de beraadslagingen inzake den terug keer van den ex-kroonprins naar Duitschlanfl en de weigering van de Duitsche regeering om de veiligheid der intesgeahieerde militaire con trole-commissie tijdens den duur der inspectie te verzekeren, voort te zetten. De Fransche regeering heeft den geallieerden verzocht het opleggen van nieuwe sancties te overwegen in geval de Duitsche regeering hardt in haar bewering, dat de stemming m vele plaatsen het haar onmogelijk maakt de veilig heid der geallieerde officieren te waarborgen in geval de volledige oontröle wordt hervat. Terwijl de Britsche regeering erkent, dat de Duitsche rijksregeering niet volkomen meesteres is over het geheele rijk en er op aandringt met dit feit rekening te houden, bestaat er nochtans geen grond om te denken, dat het Britsche standpunt ten opzichte van het vitale belang eene gealli eerde militaire oontröle in Duitschllaiid op eeni- geled opzicht is gewijzigd of verslapt. De verdenkingen ten opzichte eener Duitsche militaristische activiteit nemen snel toe, terwijl het geallieerde toezicht onvolledig is. Evenmin moeten de berichten, dat de Brit- scho regeering^ voorstandster is eener minder drastische politiek ten opzichte van den Kroon prins dan de Fransche aldus worden opgevat als zou de Britsche regeering in eenig opzicht haar standpunt hebben gewijzigd, nJ. dat de terugkeer van den Kroonprins naaT Duitsch land op een uiterst ongelegen tijdstip Is ge schied en een nieuwe verantwoordelijkheid op Duitschland laadt. Uit Londen wordt van betrouwbare zijde ge meld, dat het Britsche standpunt ten opzichte van de hervatting der militaire contröle in Duitschland aldus is, dat er geen eischen dienen te worden gesteld, diie onmogelijk kunnen wor den vervuld in den huldigen toestand van wan orde, waarin Duitschland verkeert. Engeland is voorstander van het voorioopig aanvaarden eener gedeeltelijke militaire contröle, aanne mend, dat de Duitsche regeering haar houding van volstrekte weigering zal' intrekken^ wanneer de geallieerden de onverwijlde hervatting der volledige contröle zullen vragen. Bij deze even tualiteit zouden, indien de Fransche politiek zou worden aanvaard, drastische sancties minder waarborgen voor veiligheid geven dan gedeelte lijke militaire contröle. DUITSCHLAND. Nieuwe verhooging van prijzen en tarieven. Berlijn, 16 Nov. Heden en morgen kost te Berlijn het roggebrood' 420, het witte brood 480 mËliard mark. Morgen kost een rit per tram of autobus 70 müliard,, per spoor derde klas 00, tweede klas 160 mllllard. Met ingaing van 20 Nov. wonden alle Duit sche posttarieven verdubbeld. De drukkerstaklng te Berlijn geëindigd. Berlijn, 16 Nov. Do Berlijnsohe typogra- fenataktog is geëindigd. Hedenavona zijn alle oouranton weer verschenen. De gear resteerde leiders der stakers zijn weer in vrijheid gesteld. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 16 November. Te Essen hebben vandaag bloedige botsingen plaats gehad tusschen werkloozen en1 de politie, 's Och tends was er reeds op verschillende plaatsen geplunderd. De politie trad op, maar zt werd door de werkloozen met handgranaten ontvangen. Bij het gevecht, dat ontstond werden twee burgers gedood en 20 gewond - Degoute verbiedt afwijking vun den 8-urendag. Dusseldorf, 16 Nov. Degoutte heeft in hé Ruhrgebied een proclamatie doen aanplak ken, inhoudend, dat die Fransohe autoriteiten overeenkomstig de verplichtingen, die zij se- der 't 'begin der bezetting op zich hebben ge nomen, niet zullen dulden, dat er inbreuk wordt gemaakt op de wettelijke bepalingen, die op 11 Jan. van kracht waren ten aanzien van het ontslaan van arbeiders en den ar beidsduur. FRANKRIJK Een rede van Poincaré in de Kamer. Parijs, 16 Nov. Daar de Gezantonraad in zake oe veiligheid en den ex-kroonprins nog geen beslissing hadl geveld, zou Polnoaré van daag to de Kamer niet spreken. Hij had bulten Baldwin gerekend'. Diens scherpe rede heeft hem uit zijn tent gelokt. Tijdens zijn rede ver soheen de „Temps", waarvan het hoofdartikel betoogt, dat Poincaré de Lagerhuisrede moet beantwoorden. Met de hem eigen preciesheid, duidelijkheid en hoofsche beslistheid heeft hij het gedaan. Opnieuw is zijn positie to het bin nenland versterkt. Toen hij blootlegde, dat Frankrijk zijn schulden aan de geallieerden wil afdoen, maar Duitschland, dat van de betaling van de oorlogskosten werd vrijgesteld, eerst de zijne moet kwijten, waarna het geld, door de Franschen tijdens den oorlog bij de geallieerden om het gemeenschappelijke doel, te weten de zege, mogelijk te maken, opgenomen, zal wor den terugbetaald, ging er een'stormachtigen bijval tot op dé socialistische banken op. Naar men weet, os het de bedoeling de bons O tegen de geallieerde schulden te laten wegvallen. Aan de vergoeding door Duitschland te kwijten komt den voorrang toé. Bedde schulden mogen niet gelijkgesteld worden, ziedaar de kern van Podn- caré's betoog. Wat het onderzoek naar Dui-tsch- land's draagkracht betreft, merkte hij op, dat Frankrijk geen al te uitgebreid onderzoek kan toestaan, dat tegen het land zelf gericht zou zijn. Wij' meenden, zed hij, dat het beter was aan den rand van den afgrond' te blijven staan, dan er ons to te laten zakken. Hoezeer wij het betreu ren niet met onze Amerikaansche vrienden te kunnen samenwerken, geven zij er de voorkeur aan ons eigen belang in bet oog te houden en het onderzoek door de commissie van herstel te laten geschieden. Deze moet meester van den toestand blijven, Duitschland de noodige her vormingen opleggen en het programma ln zijn geheel vaststellen. In afwachting daarvan zal Frankrijk zijn panden steeds krachtiger expioi- teeren. Het schept er geen behagen in op eigen houtje te handelen en zal doen wat het kan om in volkomen overeenstemming met de geallieer den te blijven handelen. Hij herhaalde aan het jflot, waarmee hy begonnen was, Frankrijk geeft zich alle moeite om met de geallieerden tot overeenstemming te komen in vriendschappe- 1 ijken zin, maar zal zijn eigen zaak niet verra den. Na éde woorden barstte een onstuimig ap plaus los. Alle afgevaardigden, behalve uiterst links en de meerderheid der radicalen rezen op. De opwinding maakte een korte rustpoos noo dig. Aanstonds waren de wandelgangen vol stemgewicht. De groote beteekente van deze rede zit niet in dien inhoud, maar in de fatale splitsing van iet Fransohe en het Engelsche standpunt, die een stempel van ernstige kracht er op drukte. De Kamer ontging dit karakter niet. Gespan nen is de rede aangehoord, een enkele maal slechts kwam er van socialisten en communis ten protest. De heer Poincaré had aan het slot van zyn rede een ovatie van de Kamer to ontvangst te nemen. ENGELAND. De schalden van Frankrijk en Engeland. In bet Lagerhuis beeft .Donderdag de kanselier van de schatkist in antwoord op eeni desbetreffende vraag meegedeeld, dat de sommen, die door Engeland aan Frank rijk zijn voorgeschoten, met de interest mee ongeveer bedragen zeshonderd twaalf mil- lioen pond sterling. Ruim 7000 millioen gulden. Tot heden heeft Frankrijk geen in trest 'betaald en ook niet meegedeeld, dat het daartoe plan heeft De slag bij Jutland. De „Daily Telegragh" van Donderdag bevat een lang stuk van haar medewerker voor marine-aangelegenheden, Archibald Hurd, over den slag bij Jutland op 31 Mei 1916. Het is een overzicht, .door hem ge trokken uit de offlcieele geschiedenis, te boek gesteld door Sir Julian Corbett, die in opdracht van de regeering en met ge bruikmaking van alle beschikbare gegevens, de geschiedenis der Britsche „Naval Opera- tions" had geschreven, welk werk dezer dagen verschenen is of verschijnt. Sir Julian heeft naar Hurd betoogt met groote bekwaamheid de geheele vloot actie bij Jutland gereconstrueerd en uitge legd; en zijn relaas (dat van Corbett) moet, volgens Hurd, tot de conclusie leiden, dat het maar heel weinig heeft gescheeld of de Duitschers waren in den slag'vernietigd. Zij werden het echter niet. En wie de samen vatting door Hurd in de „Daily Telegraph" leest, moet wel tot een heel andere conclusie komen, en wel deze, dat door gebrekkigen en foutieven inlichtingendienst en door de mislukking van Jellicoe en Beatty om met elkaar in gemeenschap te blijven, de Duit schers er in slaagden, den eersten klap te geven, die hard aankwam en zich ten slotte „onvernietigd" van de in het eind tot groote overmacht aangewassen Britsche vloot los te maken. Behalve de volkomen mislukte pogingen van de Engelsche smaldeelen, om met elkaar in onderling verband te komen of te blijven, werd de actie van Jellicoe tegen de hoofd- maoht van de Duitschers nog belemmerd on vertraagd, doordat Beatty met zijn ge havende schepen zich plotseling bleek te bevinden tusschen de vijandige vloten, zoo dat Jellicoe's schepen eenigen tijd niet kon den schieten. Het door Hurd aan het boek van Sir Julian ontleende relaas bevat eohter de vermelding van een inoident uit den grooten zeestrijd, dat zeker de moeite waard is nog even te worden gememoreerd. Terwijl de actie tusschen de voor hoedes van de Britsche vloot en de Duitsche vloot voortduurde, vergrootte zioh naar onvermijdelijk was de afstand tusschen Beatty en de slagschepen van Jellicoe, daar Hipper terugweek naar de slagvloot van Scheer, terwijl de Britsohe schepen |Hipper achternagingen. In korten tijd hadden de Duitschers, ofschoon zij in de minderheid waren, de Indefatigablo en de Queen Mary in" den grond geboord, terwijl het Engelsche vlaggeschip, de Lion, ternauwernood aan een zelfdedot ontsnapte. Een zware granaat trof den Q-toren, sloeg in het kanonnenhuis, ontplofte boven het linkerkanon en doodde bijna de geheele ploeg, die het kanon bediende. Sleohts door de tegenwoordigheid van geest en de toe wijding van den officier, die in den toren het bevel voerde, majoor T. J. W. Harvey, die bijna volkomen tot onmacht was gedoemd door een daodelljke kwetsuur, werd het vlaggesohip van een volkomen vernietiging gerea. Ofschoon hem de beide beenen waren afgesohoten slaagde hij or nog in, het bevel naar beneden te laten geven, dat de deuren van het magazijn moesten worden gesloten, en het magazijn zelf onder water moest worden gezet, üp die manier belette hij den brand, die ontstaan was, de ammu nitie te bereiken. Zoo redde hij het schip, en voor die daad werd hem het Victoria Cross, nog na zijn dood, toegekend. Zonder dezen officier zouden waarschijnlijk admiraal Beatty en al zijn officieren met de „Lion" naar den kelder zijn gegaan." ZWITSERLAND. De moord op Worofski. Oonradi, de moordenaar van Worofski, den Sovjet-gedelegeerde op de conferentie van Lau- sanne, en zijn medeplichtige Polounine zijn door de rechtbank te Genève vrijgesproken. TSJECHO-SLOWAE3JE. N De rechtbank te Praag heeft de Macedo niër Nikolof, die indertijd de Bulgaarsche gezant te Praag, D-askalof (een aanhanger van den "verdreven minister-president Stam boeliski) neerschoot, vrij gesproken. Het O. M. heeft vernietiging van het von nis gevraagd op 'grond van nadere gegevens. SPANJE EN ITALIË. Madrid, 15 Nov. Koning Alfons is to ge- zeischap van generaal Primo de Rivera naar Valenoia vertrokken, waar zij Vrijdag zich zouden inschepen aan boord van een Spaansch oorlogsschip voor een bezoek aan het Italiaan- sche hof. Een vermetele straatroof. Een van de meest-vermetele straatberoovin gen-, die den laatsten tijd te New-York rijn ge registreerd, heeft Woensdagmorgen te Brook- lyn plaats gehad, waar twee jonge bandieten twee jonge banktoopers to koelen bloede dood schoten, hen ontlastten van 43.000 dollar aan bankbiljetten en in een automobiel de vlucht namen.' De loopers, een vroegere politieagent, genaamd' Barlow, en een klerk, genaamd Mc Laughlin, brachten d'eze bankbiljetten over van het hoofdkantoor eener bank naar een harer filialen. Zij werden begeleid door een kassier. Uit vrees voor een mogelijke aanranding droeg Barlow het geld ingewikkeld in een krant, ter wijl Mc Laughlin ter misleiding een leeren handtasch droeg, waarin zich oud-papier be vond. Zij verlieten den bovengrondschen spoor weg to een van de drukste gedeelten der stad. Barlow, die voorop ging, had nauwelijks den voet op de stationstrappen gezet, of een jongen van een jaar of twintig verscheen van achter een pilaar en schoot, na zorgvüldig mikken, twee keer op hem. .Hij greep daarop het to de krant gewikkelde pakket met geld en vloog de trappen af. Mc. Laughlin rende den bandiet schreeuwend na, dloch werd door een anderen bandiet, die in het complot was, bij een bocht van de trappen eveneens neergeschoten. Onder aan de trappen voegde rich een derde bandiet bij de twee andere, waarop alle drie to een met aangezetten motor gereed staande auto spron gen. Zij wisten to dé druk bevolkte straten aan vervolging te ontkomen. E«n vrijspraak. Een majoor uit Bergen had zijn vrouw onder bijzonder tragische omstandigheden gedobd. Hij had haar in bijzijn van zijn kinderen die 12 en 14 jaar oud waren laten bekennen, dat zij zich misdroeg. Toen had hij zijn kinderen gevraagd, of hij haar moest vergeven, en ofschoon dezen: ja, had den geantwoord, had hy haar doodgescho ten. Daarna had hij zich aangegeven. Gisteren stond hij daarvoor terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof te Brussel Dit heeft hem vrijgesproken. Een monsterkanon. Woensdag zou, zoo meldt de „Figaro", de ijzergieterij van Ruelle een monsterka non verzenden naar de commissie voor de proefnemingen te Gfivres 'bij Saint-Nazaire, welk kanon aan het eind van den oorlog werd vervaardigd als antwoord op de Duit sche Bertha's. Het is een stuk yan 340 m.M., dat 21 meter lang is en bijna 89.000 K.G. weegt; de draagwijdte is 97 K.M. (ongeveer de afstand AmsterdamArnhem) en het ge wicht van de projectielen bedraagt 415 K.G. Het kanon had reeds lang geleden naar Gövres moeten gezonden zijn, maar de be trokken spoorwegmaatschappij wilde eerst maatregelen nemen om te voorkomen, dat de kunstwerken van haar niet zouden lijden onder het reusachtig gewicht. De levensweg van 40.000 postzegels. Het gebeurde eenigen tijd geleden, dat aan het Koloniaal Etablissement in Amster dam 40.000 postzegels, voor Indlë bestemd, vermist werden. Het waren postzegels van 2Vi cent, waarvan men aanvankelijk dacht, dat ze door de drukkerij der firma Ensohedé in Haarlem te weinig waren geleverd. Doch een onderzoek wees uit, dat de zegels door de drukkerij waren verzonden. Er moest dus vermoedelijk een diefstal in het spel zijn. Intusschen was het de politie ter oore gekomen, dat in Amsterdam Indische post zegels van ,12Vt cent verhandeld werden. Ze zocht verband tusschen dit verkwanselen van 12 /a cent zegels en het ontbreken van 2V» cent eft vond dit: de bussen waarin de zegels, die voor vérzending naar Indië klaar stonden, waren verpakt werden geopend en ziet, waar de kleine papiertjes ter waarde van 12l/9 cent moesten zitten, was een ont brekende hoeveelheid met 21/, cent zegels aangevuldhet waren dus 121/» ct. postzegels, die ontbraken. De verdenking van den den diefstal viel op den ambtenaar, die met de verpakking dor postzegelzending belast was. Bij een verhoor bekende hij, dat de 40.000 zegels, ter waarde van f 5000, aan een zekeren Gort, een berucht bij de politie bekend opkooper, verkocht waren. De ambtenaar pleegde na de ontdekking van zijn diefstal zelfmoord, de beruohte Gort ontkende de opkooplng, zoodat de politie nog stoeds uit gebrek aan bewijs den opkoo per niet kon aanhouden. Mot list werd echter de man, dio nog immer rondliep met - zijn 40.000 Indische postzegels, die hij hier niet kwijt kon raken, in de val gelokt. Een gefingeerde handelaar, die in Inaië de gestolen zegels wel aan den man zou kunnen brengen, werd met hem in contact gebracht. Er werd onderhandeld, de koop werd gesloten; in café „Polen", zou den de zegels tegen klinkende munt aan hiin nieuwen eigenaar worden overgedragen. Gort versqheen op den afgesproken dag op het afgesproken uur in het café, met de 40.000 postzegels, vol vreugde dat hij ze eindelijk verkwanselen kon. Doch het was slechts een korte vreugde. Met den geflngeerden handelaar waren tevens de noodige politiemannen meege komen, die op het juiste oogenblik toe schoten om den opkooper, die nu in het bezit van de gestolen zegelsf werd aange troffen, in hechtenis te nemen. Zoo hebben 40.000 postzegels, die in Indië op brieven geplakt hadden moeten worden, op dit zijpad van hun levensweg den dood van een ambtenaar en de inhechtenisneming van een berucht opkooper ten gevolge gehad. Welkom 19241 De heer Van Schalk heeft het ministerie naar hiuls gestuurd. Zónder ministerie kan de begroottog niet worden behandeld Zan der goedgekeurde begroottog mag de Staat geen uitgaven doen. Als de Staat geen uit gaven mag doen, heeft hij ook geen geld noodig. Als d'e Staat geen geld noodig heeft, hoeven we ook geen belasting te betalen. Leve de heer Van Schalk 1 Belangrijke inbraak. In een huis aan den Koninginneweg te Am sterdam, waar veel zilveren en gouden fraai heden den bewoners een trots waren, hebben booze dieven, die dit wisten, hun Slag geslagen. In het holst van den nacht van Woensdag op Donderdag hebben- ze eerst een ruitje van het bedoelde huis verwijderd, door de ontstane opening een hunner armen -gestoken en- zoo een deur geopend-, waarna zp to de woning, waar -kip noch kraai aanwezig was, op hun gemak konden zoeken wat van de kostbaarheden van hun gading was. Honderd en zeventig zilveren lepels, vorken en messen, drie gouden horloges, twee gouden armbanden, vjjf gouden ringen, twee gouden colliers en drie gouden lorgnets werden- inge pakt: Daarna verdwenen de dieven -met hun nuiit, even onopgemerkt als zij gekomen waren. De politie heeft de zaak in onderzoek, men weet, dat de inbraak tusschen 4 en 8 uur in den nacht gepleegd moet zijn een seürale troost zoolang de booswichten nog niet gepakt zijn. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. De vijf en twintig fossiele eieren van di nosauriërs, die door de expeditie onder lei ding van Chapman uit de Gobi-woestijn in Westelijk Mongolië zijn meegebracht naar New-York, zijn thans "in het Amerikaansche Museum van Natuurlijke Historie te New York tentoongesteld. Onder de andere vond sten is het hoofd van, een reusachtig tot nü toe onbekend gebleven uitgestorven beest, dat gelijkenis vertoont met een hyena van 30 vt. lang. Het is een fossiel van het grootste vleeschetend© dier, tot nu toe onder de leven de of uitgestorven schepselen aangetroffen- Er zijn te New York uit de Gobi-woestijn in, het geheel negentien, kisten met fossiele visschen en kruipende dieren aangekomen. Deze fossiele visschen zijn aangetroffen in lagen, die voorheen den zeebodem vormden. Een ramshoorn op het hoofd gegroeid. Uit Melbourne wordt gemeld, dat op het Australische Medische Congres een merkwaar dige speling der natuur is vertoond, n.L een hoorn van, 15 cM.'lang, gedraaid als een rams hoorn, die gegroeid' was op het hoofd van een man. Deze was 67 jaar toen de Melbournsche chirurg dr. Syme dien hoorn verwijderde. Het was een groeisel van 6 of 6 jaar; en de hoorn stond geplant op de 'kruin van het hoofd. Bij het vlak van aanhechting was de hoorn zeer bros en kon daar worden verbroken. Insuline. Men meldt -uit de Ver. Staten, dat de origi- neele Amerikaansche insuline (Dettoe of. Insu line Lilly) bereid onder voortdurend- toezicht van prof. MacLeod' en prof. Banti-ng de beide uitvinders van het waardevolle middel bij sui kerziekte thans op zoo groote schaal bereid) wordt, dat daarmede de geheele wereld kan wor den voorzien. Tevens is dé prijs met ingang van 15 October zooveel verlaagd, dat deze thans de helft bedraagt van dien prijs die voor Neder- land'sche en Engelsche insuline gevraagd wordt. Daarmede heeft Insuline thans reeds opgehou den- een duur en voor den enbemiddeldien man onbereikbaar middel te zijn. Uil hel Politierapport. Waar is de eigenaar f - Door de politie werd to den nacht vaa Donderdag op Vrijdag aan de Buitenhaven een rijwiel onbeheerd aangetroffen en op heit bureau gedeponeerd. Door de militaire politie werd Donder dag kennisgegeven,'dat aan den Fortweg een rjjwiel onbehaard was aangetroffen, hetwelk aan de wacht Van het fort werd gedeponeerd. (Gisteren is intusschen het eerstbedoelde rijwiel' door een officier harkend en afge haald); diens oppasser had het vergetenl) Door een schipper van Texel, die met zijn Vaartuig aan die Binnenhaven lag, werd Don derdagmiddag aangifte gedaan, dat hij een blok met koperen gewichten vermiste. Den volgenden dag trof een agent bjj een jongen aan dé Achterbtonenhaven de be doelde voorwerpen aan.'Hij gaf te kennen, dat hij' ze had afgenomen van een 4-jarig kind, dat er mede aan den berm van de Bin nenhaven had zitten spelen. Bij nader onder zoek bleek dit zeer wel mogelijk en ver klaarde de,eigenaar nog dat hij, het blok op den wal had geplaatst en vergeten. Ongeval met carboleum. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur reed een 10-jarige jongen, wonende aan den Ruijghweg per rijwiel over de Botbrug, ter wijl hiji een' 'bus carboleum vervoerde, toen een hond op zijn weg kwaim. Do jongen kwam daardoor te vallen, waarhij hij den inhoud van de bus over hem kreeg. Gelaat, handen en igedeeltelijkook zijn kleedtog wa ren met carboleum bedekt. Op (het politie bureau aan de Zuldstraat werd hem qé eer ste hulp verleend en werd de vloeistof van het gezicht verwijderd, waarna -hij door zijn broer naar 'het Marine-hospitaal word ge bracht ter verdere behandeling. Het geval schijnt nogal -goed afgél-oopen te zijn. LAATSTE BERICHTEN. v Dusseldorf, 16 November. Hedenavond Is bet tot botsingen tusschen werkeloozen en de politie gekomen. Verschillend© personen wer den gewond. In Ober 'Bilk hebben eveneens werkeloozen-demonstraties plaats gehad, welke leidden tot botsingen met de politie. 25 Perso nen wérden gewond. In Bochum en Gelsenkir- chen hadden onlusten plaats, waarvan echter geen slachtoffers gemeld worden. In Essen trachtten werkeloozen de fabrieken van Krupp binnen- te dringen, waarbij van bandgranaten gebruik werd gemaakt. De politie slaagde erin de werkeloozen -terug te dringen. Hierbij vielen 3 dooden en 20 gewonden. Parijs, 16 Nov. De verhouding tusschen de Britsche en Frapsche regeertogen is zeer ernstig geworden. In politieke kringen te Parijs is men ontstemd' over het feit, dat de Raad van Gezanten verdaagd is, zonder een beslissing te nemen, in afwachting van instructies uit Lon den of van den Britscifen ambassadeur. De Fransche regeering dringt op zoo weinig moge lijk vertraging aan en stelt voor een gemeen schappelijk ultimatum aan Duitschland te rich ten, waarin met onmiddellijke toepassing van sancties wordt gedreigd. Vernomen wórdt, dat, indien de Britsche regeering hierop niet ingaat, België en Frankrijk zijn overeengekomen on-. afhankelijk een ultimatum te zendien. Rome, 16 Nov. Mussolini heeft een onder houd- met den Britschen ambassadeur gehad. Vernomen wordt, dat de besprekingen ld epen over den toestand' in Duitschland. De Senaat heeft na eene verklaring van Mussolini over de buitenlandéche politiek een motie van goedkeu ring aangenomen-. E. S. a N. A. dienst). WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Zuid-Westelijke tot Weste lijke of Noord-W ?stelijke wind, afwisselen de bewolking, waarschijnlijk nog eenigs re gen of hagel, zelfdé temperatuur. Geen eenstemmigheid. Eet officleele Britsche standpunt. Twee banldoopers doodgeschoten. „Eon kanon, dat naar wij hopen], nooit dienst zal do«m/e zet de „Figaro" boven het bericht. De gewichtige gewichten. HelderAlkmaarAmsterdam: Js morgens 7.45 uur (passagiers- en goederen dienst), behalve Dinsdags. AmsterdamA Onnaar—Helder 's morgens 0.80 uur (passagiers- én goe Ieren-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 13