DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres, seereu aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64hui's, Amsterdam. Ter afwisseling voor dezen keer hier eenige fraaie fantasietjes van deni Franschen proble- xnist M. J. Bergiier. Stand! in. cijfers: Zwart: 18, 22, 27/29, 82, 83, 88 en een dam op 23. v Wit: 8, 12, 13, 17, 19, 21,-24, 26, 81, 34, 37, 42, 43, 48 len dammen op 30 en 39. Een merkwaardige stand; dat een dergelijke stelling in een partij niet kan voorkomen, be hoeft geen betoog. Stand en afwikkeling moeten dan ook meer beschouwd worden als een curio siteit dan wel als een oefening voor de praktijk. Wit speelt en wint als volgt: 1 1. 13—9 23:3 2. 84 23 18 20 3. 39—33 38 40 4. 17—11 27:18 6. 30—25 3241 7. 25 46 26 37 8. 46 35 gewonnen. Stand in cijfers: Zwart: 1 dam op 31. Wit schijven op: 21, 27, 31, 32, 38, 41/43. Wit wint hier door: Wit: Zwart: 1. 4339 37:50 (moet drie schijven slaan via 31, 21 en 39). 2. 3833 50 38. (weer gaat meerslag voor, thans via 33, 27, 41 en 42, mag niet twee maal over hetzelfde stuk en moekdus op veld 38 blijven staan). 8. 32 43 gewonnen'. Uit de Damwereld. De stand van den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland is: J. H. Vos 9. Herm. de Jongh 8, A. Visser 7. I. J. de Jong 4. C. J. Lochtenberg 4. Springer heeft de match te Montreal verlo ren; met 13—7 bleef Beauregard in de meerder heid. Met dezelfde cijfers overwon J. de Haas aan A. K. W. Damme in Brussel. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Ik vermeen, dat de tijd is aangebroken, om, wanneer zulks nooddg zal blijken te zijn, een zoo kort mogelijk résumé te moeten geven over hetgeen onze vroedschap in onze raadszittingen behandelt en op welke wijze dat geschiedt. Ik verzoek U daarvoor zeer vriendelijk de noodige plaatsruimte, waarvan ik tot heden zoo ruim schoots gebruik mocht maken. ,Men kan dan oordeelen en er op ingaan; ook ztt, die daarvan alleen opgesmukte verslagen te lezen krijgen in hun politieke blaadjes. Laat ik düs beginnen pver de cokesaffaire, welke in de raadszitting van IJ. Dinsdag 13 Nov. een punt van bespre king deed uitmaken. Zooals bekend, was er door ons een voorstel ingediend, om aan werkeloozen. alsmede aan hen, wier aanslag in de plaatselijke belasting minder bedraagt dan een zuiver inko men van 800, gratis wekelijks 1 H.L. cokes te verstrekken. Dat hierover de discussies niet malsch zouden zijn, was te voorzien en dit hin derde dan ook minder, als ze maar steekhoudend geweest waren. Vooral de sociaal-democraten stonden daarbij in hun ware gedaante; met het proletarische boetekleed omhuld' slingerden zijn hun dogma tiek over dit belangrijk onderwerp. Bij bovengenoemd voorstel waren zij het, die, trots ondergeteekende uit hun eigen politiek hoofdorgaan „Het Volk" verschillende voorstel len citeerde, die ook door sociaal-democraten in andere Raden waren voorgesteld en overeen kwamen met het onze, te keer gingen als beze tenen en als „onwaar" voorstelden. Zelfs het voorstel, welk in den Zaandamschen raad aan genomen is, mocht niet baten, hetwelk woorde lijk luidt: „De voorzitter (dus K. ter Laan) deelt mede, dat dé bedrijfscommissie het uit bedrijfs- oogpunt niet goed achtte, dén cokesprijs te ver- légen en adviseerde B. en W. de minvermogen den op veen andere wijze tegemoet te komen in de aanschaffing van brandstoffen, n.1. daarvoor l.— per week uit te keeren." Dit komt financieel met ons voorstel over een (J. J. S.). Zelfs ging de dntusschien weer aangesloten S.D.A.P.-er Prins nog verder en voegde er aan toe te zullen steramen voor het foorstel van B. en W., (mat zij (de werkeloozen) daarbij nog kregen reductie op de gekochte cokes. Ziehier een staaltje van sociaal-democratische tweeslachtigheid. Hier roeperi zij zelfs: Wat verstjaat Sch. onder werkeloozen? Nota bene iemand als de heer Boogaard, die zijn eigen be staan te danken heeft aan de werkeloosheid. Hoe is het, Godbetert me, nog mogelijk 1 O, bittere ironie! En dat wordt dan even aangedikt door den sociaal-democraat Verstegen met te zeggen, dat ondergeteekende, wanneer zijn voorstellen niet ondersteund worden, narrig wordt. Ja, mijnheer Verstegen, narrig, over uw "volksbe drog, narrig over uw gebrek aan gevoel over het leed, dat. er geleden wordt door hen, die nog ziende blind voorthollen in het gareel van de huidige sociaal-democratie. Narrig word ik, waaneer een sociaaldemocraat, .zooals gij, met cijfers denkt te weerleggen, wat een gratis cokes ge-ven zal kosten, terwijl gij anderzijds mede helpt voteeren bedfagen, die minder noodzake lijk zijn en niet het minste nut hebben, althans niet voor hen,waarvoor gij heet den vertegen woordiger te zjjn. Ook de andere democraten lieten zich leelijk in de kaart kijken. Zoo o. a. de heer Bot en Mevr. v. d. Hulst, De eerste haalde de vissehers, de andere de behoeftige weduwen erbij. Beiden hadden moeten begrijpen, dat èn de vissehers èn dé behoeftige weduwen met ons voorstel ge baat waren, daar zij niet in de belastinggroep behooren. Intusschen zitten vissehers en be hoeftige weduwen in de kou, mede door hun heioen afstemmen van ons voorstel. Met dank, Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 16 Nov. 1923. Den heer B. J. Quasi L Dat.de dag van half negen tot 8 uur lang genoeg is, geeft U 'toe. 2. Dat de klanten tot 8 uur genoeg kunnen koopen, geeft U gedeeltelijk toe; dus ook bijna. 3. Dat wij Zaterdags tot tien uur moeten staan, brengt geen verbetering, maar U vindt het toch ook laat genoeg? En als wij dan in de week door uw toedoen om half tien thuiskomen, wordt het toch inog erger dan nu. 5. Wat uw antwoord betreft op' de slagers winkels is al heel flauw. Elk, die vleesch wil eten, zal toch zorgen, dat het in huis is, niette genstaande de winkels om 7 uur gesloten zijn. Mijnheer B. J. Quast, als U eens wist, hoe nog menig klein winkeliertje wacht op de wet tige 8 uur-sluiting, zou JJ er ook wel voor zijn. Mijnheer de Redacteur, vriendelijk bedankt voor de plaatsing. Eenige Winkeljuffrouwen. Hebt ge plaats voor een moederloos knaapje? Hebt U nog een plaatsje in huis en hart voor een armen negenjarigen jongen? Het is een zwak kind, dat in het nauwe slopje van de groote stad waar hij thans verblijft, zien hij slechts buitenzijn in een frissche ge- deroogen'in gezondheid achteruit "gaat. Kon zonde streek aan zee, dan was er alle kans, dat hij volkomen zou herstellen en op zou groeien tot een flink, krachtig man. Lezers; hebt U niet een klein plaatsje voor hem? Wilt U dit kind, dat tot dusverre moederlijke terg en liefde moest ontberen, dit gemis eenigs zins vergoeden? Reeds zoovele malen is de aulp- van Nederlanders ingeroepen voor Duitsche en Oostenrijksche kinderen. Tel kens weer hebben de deuren der Nederlan ders zicih voor deze kleinen geooend; dit geeft ons de hoop, dat er stellig ook nog wel liefderijke pleegouders te vinden zullen zijn voor dezen Hollandschen Jongen! Gaarne zullen wij U, zoowel schriftelijk als njondeling alle verdere inlichtingen verstrek ken. Aanmelding: Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Heerengraeht 174, Amsterdam. Wie helpt?! Wie helpt, of hoorde/ gij het niet, Dat ginds, vooral in 't Roergebied, De menschen hongerlijden? En waar verdient het volk dat aan? Dat volk heeft 't onrecht niet begaan, Kon d'oorlog niet vermijden. De overwinnaar handelt wreed, Hij stoort zich niet aan 't menschenleed En doet veel tranen plengen! Hij dreigt met scherpgeslepen dolk En eischt van 't neergeslagen volk f Geen niet is te volbrengen. Met wrok in t hart, door haat verblind1, Treft hij toch ook' 't onschuldig kind, Het meest nog te betreuren; Is deze tijd niet lang verbeid1 Ofn door den nood en broederstrijd Het rijk uiteen te scheuren?! De menschen worden er bedreigd Met hongersnood!.Wie is geneigd, Om 't leed wat te verzachten? Men vraagt om hulp, om geld en goed, Wie helpt er, o, hij -make spoed! i Men zal 't van U verwachten. 16—11'23., Van tngen. Voor de redders van schipbreukelingen. Vele malen as mem tot mij gekomen met het verzoek een stukje in de krant te schrijven ter aanbeveling van een kunstavond, die werd ge geven ten bate der noodlijdende menschen. Dit keer is men niet bij mij geweest, dit keer schrijf ik geheel spontaan, niemand heeft het mij ge vraagd. Helderschem! Nimmer heb ik U teleurgesteld, wanneer ik U aanried kaarten te koopen voor deze of gene soir'ée, waar gij kondit èn genieten èn een goéd doel steunen, Nimmer'hébt gij dan ook uw geld' beklaagd! En weer verhef ik luide mijn stem, weer roei? ik u op ter verzameling, om te gaan, allen, in dichte drommen. Donder dagavond 22 November, naar „Casino", om daar voor 50 cent de schitterende operette „Nelly" te gaan bijwonen. 70 Personen met orkestbege leiding treden er in op. In hun eigenaardige Zeeuwsche eostumes zal alles een lèuk en schil derachtig effect geven. En weet ge waarvoor deze baten zijn, die deze avond oplevert.? Weet ge, wie ge hiermede steun, en helpt? Dat zijn de helden van onze vaderstad, dat zijn onze onvolprezen moedige zeehelden, die in storm en nood er op uit gaan, om medemenschen aan een wreedèn dood te ontrukken. Helderscben! Laat onze noodlijdende mede burgers niet in den steek. Zeg niet: uw zeehel den hebben het niet noodig. Want de malaise, de slechte uitkomsten der visscherij hebben velen, die het niet verdienen, tot vertwijfeling gebracht. Voor 50 cent éen schitterende, operette, uit gevoerd door de welbekende, haaT sporen op dit gebied verdiend hebbende Zang- en Reoiteer- Vereenigin'g „Harmonie". Het zal een echte heerlijke, Heldersche avond worden. Een avond1 van frissche zeetocht! een avond van ver maak! En na afloop gaan we allemaal dansen, en dat voor 50 oent, terwijl men kans heeft een pracht-schilderij. van onzen zeeschilder Jaarsma te winnen. L. GRUNWALD. MARINEBERICHTEN. behoudens! zeer bijzondere omstan digheden is aan de ondervolgende personen vergunning verleend om naar Nederland terug LEGERBERICHTEN. VISSCHERIJBERICHTEN. STOOMV AARTBERICHTEN. N,"-TOrk B*Mk- 12 12 Nor- FrMCI«» T.1- MARKTBERICHTEN. UIT DEN OMTREK. Breezand, Donderdagavond 15 November hield het Onderlinge Veefonds te Anna Paulowna een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer P. Nieuwland, opent de vergadering met de Verklaring, dat hij wegens het buitengewoon slechte weer geen groote opkomst verwacht had en zöo viel het aantal aanwezigen hem nog niet eens tegen. Hij hoopte, dat men ondanks dit kleine getal, niettemin zal mogen samen werken tot bevredigende resultaten. Hierna leest de secretaris-penningmeester, de heer P. J. List, de notulen, welke na een 'vraag van den heer A. Schenk, welke tot diens voldoening wordt beantwoord, worden goedgekeurd met dank voor de goede weergave. Vervolgens geeft de penningmeester een overzicht van den toestand over het tijdperk van 1 Dec. 192g tot en met 15 Nov. 1928. Het blijkt dat aan contributie is ontvangen f 4350.38®, aan gestorven vee f 646.te zamen f4996.78'. De uitgaven warennadeelig saldo f 235.08®. Aan administratie en brandassurantie is uitgegeven f 625.70, aan gestorven vee f2953.68®. Er is alzoo op het oogenblik een voordeelig saldo van f 1282.31®. Aan het fonds zijn overgegaan 12 koeien en 1 pink. De premie voor het eerstvolgende halfjaar wordt vastgesteld op 1%. Alleen bij hooge noodzakelijkheid zal later nog '/a moeten geheven worden. De beide bestuursleden Ant. Schilderman en M. van der Wel, die periodiek moeten aftreden, werden herkozen met algemeene stemmen op 1 na en nemen beiden aan. Voorzitter hoopt, dat zij hun taak weer met evenveel ij.ver zullen vervullen als vroeger. Ook de schatters J. H. 't Haft en C. van der Linden zijn aan de beurt van aftreding. Ze worden insgelijks met algemeene stem men op 1 na herkozen en nemen eveneens aan. Voorzitter hoopt en vertrouwt dat zij opnieuw hun werk zullen doen zonder aan zien des persoon. Als commissie voor het nazien der rekening 1922—1923 worden aangewezen de heeren G. Philipsen, J. Keijzer en C. Schilderman, die allen aannemen. Bij dé rondvraag uit de heer P. Blaauboer den wensch, dat de uitkeering wat hooger zou mogen zijn en zou dienovereenkomstig ook de premie willen verhoogen. Het vee staat thans hoog en wie een beest verliest zal er slechts tegen hoogen prijs een terug kunnen 'koopen. Het Bestuur is het daarmee eens doch legt uit, waarom aan (Jen wensch van den heer Blaauboer niet kan tegemoet Sekomen worden. Verlies moet er blijven, e uitkeering mag nooit een volledige ver- goéding worden, wijl dit verkeerde prac- tijken in de hand zou kunnen werken. Do heer Van det Linden vraagt, hoe het moe.t gaan als op 't oogenblik een nieuw lid wil opgenomen worden, die het te voren nog niet was. Besloten wordt, dat zoo iemand een half procent meer zal moeten betalen. Voorts wordt goedgevonden, dat 5 ef meer personen slechts schriftelijk een buitenge wone vergadering kunnen aanvragen en dat die aanvrage door allen onderteekend moet zjjn. Ten slotte wordt besloten, dat de taxateurs bij hun rondgang niet van door tongblaar aangetast vee naar gezond vee zullen gaan, maar eerst uitsluitend gezond vee en daarna uitsluitend vee met tongblaar zullen schatten, waarvoor het natuurlijk noodzakelijk zal zijn dat eigenaars van koeien met tongblaar die nog geen aanschrijving hebben gohad, de schatters niettemin zullen kennis geven, dat hun vee is aangetast. Hierop sluit voorzitter de vergadering met dank voor de aangename samenwerking. Anna Paulowna. Ondanks het ruwe, stormachtige weer, had T.A.G.O. niet over een slechte opkomst te kla gen, toen de heer D. J. van der Ven uit Oos terbeek in „Veerburg" zijn voordracht over oude vaderlandsche Volksvermaken hield. De heer Van der Ven deed zich daarbij kennen als een aangenaam causeur en enthousiast beoefe naar der Nederlandsche folklore, bij wien alle dorheid en droogheid hardriekkig gebannen blijft. Vandaar dan ook, dat het hem is mogen gelukken, zijn gehoor eenige uren met volle' aandacht te doen luisteren «aar hetgeen hij aan' de hand van een groote en merkwaardige col lectie lichtbeelden, te vertellen wist van de vele symbolische, vaak kleurige, soms ontroerende gebruiken, die ons platteland nog heden ten dage bezit. Het zou ons onmogelijk zijn, ook maar heel in 't- kort hier alles weer te geven, wat de heer Van der Ven /uit den vollen rijkdom van zijn omvangrijk folklorisch studiemateriaal, nu eens vluchtig, d«n weer in den breede, naar voren heef,toebracht. Herhaaldelijk deed spreker daarbij uitkomen, hoe aan menig onbegrepen plattelandsgebruik heel dikwijls, schoon verdoezeld en verbleekt, een oucMJermaansche natuur-ritus ten grondslag ligt-; hoe heidensche gebruiken ge kerstend werden, wijl ze onuitroeibaar bleken 'Hl het volk; hoo In tal van jaarlijks zich her-, halende feestelijke, handelingen de voorvader lijke vreugde over den intocht van den zomer, een verlangen naar vruchtbaarheid van het veld, een blijdschap over een zegenrijken oog?t, kortom, hoe ln allerlei vormen nog de rudimen ten van ©en voormalige heddensche veldcul- tuur te ontdekken zijn. En opdat men niet zou meenon, dat uitsluitend deze of gene streek, dit of dat dorpje of gehucht eenig merkwaardig gebruik nog bewaart, werd telkens gewezen op- overeenkomstige gewoonten in het buitenland. En dat alles bleek hoogst belangwekkend en zeldzaam interessant Bij het einde werd door het Bestuur van T.A.G.O. medegedeeld, dat zich dien avond 29 nieuwe leden hadden opgegeven. 5. 26—21 326 4. Het Heldersche publiek verlangt in geenen deele, dat U tot negen uur open houdt; daarvan kunt U zich, als U 's avonds wandelt, over tuigen, daar bijna alle groote en kleine winkels om 8 uur sluiten, behalve dé twee groote meu belwinkels op de Weststraat van den he r B. J. Quast. Hr. Ms. „Triton". - Hr. Ms. polittekruiser Triton, comm. de luit. ter zee le kl. P. A. Willemneen, belast met het toezicht op de Noordzeevisscherij, is gisteren morgen hier teruggekeerd. Bij Kon. besluit is aan luit. ter zee dor 2e kl. J. T. Bonnorman en. K. G. Brop, met ingang van onderscheidenlijk 15 Noy. en 1 Dec., op hun ver zoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De officieren van den marinestoomvaartdienst 2e kl. J, W- van Wingerden en J. Lugtenburg worden uit Oost-Indiö terugverwacht. Off. van adm. le kl. M. J. Kruijs is ter be schikking gesteld. Luit. ter zee 2e kL J. A. de Gelder le bestemd voor den dienst iin Oost-Indië. te keeren: Per s.s, Tabanan, 20 Oct. van Priok: Matx. le kl. T. W. v. d. Mark, A Goedhard en id. 2e kl. T. Wever. 20 Nov. wordt de off. van adm. le kl. P. A Snellen van Vollenhoven geplaatst te Willems oord teneinde den len Dec. a.6. belast te worden met de betrekking van Intendant dor Zeemacht te Willemsoord, 19 Nov.: serg.torpedom. H Schinjol van Mar.- ka. Amsterdam naar Onderzeek. Willemsoord. 3 Dec.: eerg.-torpedom. J. Brouwer Van id. naar torpedoatelier Hellevoetsluie; torpedom.- maj. W. Sinke van id. naar Onderzeek. Willems oord. De navolgende onderofficieren zijn aangewe zen voor uitzending naar de tropen op 15 Dec. 4e. per sa Tabanan, der Rotterdamsche Lloyd: Semer-maj. A Charité, serg.-timm. F. J. ten Hoope," serg.-machjdr. J. C. Boomsluiter, serg.- inaj. der mariniers H; L. Koning, maeh.dx.-maj. A. 'Fondee, torpedist-maj. C. Zagt, eerg.-torpedo- maker W. F. Katoen, sorg.-kok H. Hendriks, oppervliogtuigmaker S. H. Boels, schipper H. A. A Messing, serg.-seiner P. Rooeenechoon, eerg.- inachinedrijvex M. B. Dommisse,- schrijver-maj. A. v. d. Rest, serg. der mars» A. J. M. Bolmere; sorg. der mars. Th. Kloiain, Berg.-torpodomakex A. P. Pomper benevens oen transport korporaals en manschappen. Als transport commandant zal optreden de luit. ter zee 2e kl. W. Gauw (gesteld ter beschik king) en als reserve zfin aangewezen: Bootsman M. van Kal kiert en serg.-echrijver Th. M. J. H. van do Puttei Met ontslag uit den zeedienst: 1 Dcc.: öppertorpedist I. Harms. 10 Deo.: oppertorpedom. G. P. Breetveld. 1 16 Doe.: seiner-maj. A. de Vries. 20 Doe.: torpedist-maj.. P. Kleinbloesem. 27 Dec1.: mil. werkman T. Peperzak. 3 Jan. 1924: öppertorpedist G. Snijders. 5 Jan.: matr. le kl. C. N. Gillissen. 7 Jan. marinier le kj. H. Hoero. 8 Jan.: mil. werkman F. Heukelora. 10 Jan.: kwartierm. L. B. Nel óssen. 16 Jan. mil. werkman C. Schollaart. 17 Jan.: timm.-maj. W. C. Luijkenaar. 27 Jan.: eerg.-kok J. A. van Batenburg. 27 Jan.: oppermachinedirijver H. de Vries. 31 Jan.: korp.-stoker P. H. v. d. Werff. 19 Febr. korp.-mach.dr. 2e kl. G. F. van Berkum 17 Nov.: serg.-hofm. P. J. do Vries van Kon. Instituut naar Wachtschip Willemsoord; id. J. Schoonenwolf van Wachtschip Willemsoord naar Kon. Instituut; id. F. Clans van Opderzeed.-kaz. naar Wachtschip Willemsoord. 29 Nov.: id. H. M. de Kok. van Wachtschip Willemsoord naar Onderzecd.-kaz. De bevolen overplaatsing van den machinedr.- maj. R. Haringa van v. Speijk naar Njord en van den idem J. Bolland van Njord naar v. Speijk is gesteld op den 20en Nov. instede van op den 3en Dec. a.s. OOSTJNDIE. Gesteld: in commissie te Bandoeng op het bu reau militie van het dept. van oorlog en na ge= reedheid daarmede belast met den dienst van oudstaanwezend off. der mariniers bij de marine kazerne Goebeng, de kap. der mariniers C. J. O» Dorren; verwacht uit Ned. Overgeplaatst: van het s.s. Canopus op hot Wega, de off. W. C. Harinck en de 8e off. J. Kooyman; van het s.s. Wega op het s.s. Canopus, de 3e off. D. Bennink; van het s.s. Brak op het s.s. Cycloop, de le off. P. J. Bakker; van het s.s. Cycloóp op het s.s. Brak, do le off. H. L. Claassen; van de marinekazerne Goebeng naar Hr Ms. Pro Patria (rol K.O.Z.D.), de luit. ter zee 2e kl. W. A. A. Schimmel; van Hr. Ms. Pro Patria (rol K.O.Z.D.), naar Hr. Me. Assahan do luit. ter zee 2e kl. J. H. v. Riukhuyzen; van Hr. Ms. As sahan naar M.K.O., de luit. ter zee le kl. A. K. Hekking; van de HJLO. naar de L.O.Z.D., de luit. ter zee le kl. F. Diephuis; van de K.O.Z.D. naar Hr. Ms. Vos, do luit. ter zee le kl. P. Post Uiterwoer; van do M.K.O. naar Hr. Ms. Assahan, de off. van admL 2e kl. P. C. Waftheer; van Hr. Ms. Assahan naar de M.K.O. de off. v. adm. 2e- kl. W. F. L. Waleveld. Belast: met dén adm. dienst aan boord Hr. Ms. Assahan, de off. van adm. 2e kl. P. C. Waltheer. Eervol, ontheven: van den dienst van oudstaan wezend off, der mariniers, de le luit» der mari niers F. C. W. Michaëls. Ingetrokken: de gelaste overplaatsing naar Hr. Ma. Vos van den luit. ter zee le kl. F. Diep huis. Overplaatsing. De 2e luit. A. A, J1. Zamino van het reg. kust- art. wordt op 26 Nov. van Helder overgeplaatst naar IJmuiden. V erplaatsingskostcn. Bij Kon. Besl. van 13 Oct. 1923 is o.ra. bepaald 'dat de datum van ingang van de regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten inplaats van. 1 Juli op 20 Juli is gestold. Hulpschrijver. De sotg-maj.-ód'm.-op-wachtgeld W. Lafeber vun het 21e reg. inf., is werkzaam gesteld als hulpschrijver bij den administrateur van het reg kust-art. Duur van de eerste-oefening Bü K. B. van 18 Oct. 1923 No. 49 is bepaald: dat voor een dienstplichtige, die in opleiding is genomen voor ooderoff. of voor orf. en aie buiten zijn schuld zulke ter beoordieelmg van dien Min. van- Oorlog van de opleiding wordt ontheven, de oersto-oefening oven lang zal duren ais voor de andere dienstplichtigen van do groep, waartoe hij bohoort, en die niet voor een rang worden opgeloid, is vastgesteld. Burgerlijke stand der gemeente Helder van 15 en 16 Nov. 1923. BEVALLEN: F. Lugt-Veldkamp, z.;. W. A Pelser-Bloinbe%, z.; M. Vries-Oost, z. GEHUWD: S. van dor Plaat en C. C. Kwast; B. Berends en A. van der Net; R. J. Riem ore en F> Blankman; H. J. Kramer en E van der Plaat. 15 Nov. 1923. Aangevoerd dloor sardijnvisschers: 720 mandjes aanlijn p. mandje 11.20; door garnalenvis- scbors: .1020 K.Q. geköokte garnalen p. KG. 0.19-0.25. 16 Nov. 1923. Aangevoerd door sordijnvisschore: 1700 mand jes sardijn p. mandje 0.901.30. 17 Nov. 1923. V.m. 8 uur niets binnen. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Vondel, uitr., pass. 14 Nov. Ouessant. Bali, thuisr., vertr. 15 Nov. v. Port Said. Boeten, thuisr., arr. 15 Nov. te Havre. Karimoen, uitr., vertr. 15 Nov. v. Suez. Rambrandt, thuisr., vertr. 15 Nov. v. Port Saidi. Johan de Wittt, thuisr., arr. 13 Nov. te Belawan. Koningin der Nederlanden, uitr., vertr. 13 Nov. v. Belawan. Billiton, thuisr., arr. 12 Nov. te Belawan. Prinses J uliana, arr. 15 Nov. v. Batavia te A dam. Kon. West-Indische Maildienst. Alkmaar, arr. 16 Nov. v. A'dam te Hamburg. Crijnssen, vertr. 16 Nov. v. A'dain n. W.-Indiö. Venezuela, vertr. 14 Nov. v. Barbados n. A'dam. Ares, arr. 14 Nov. v. Talcahuano te Corral. Commewyne, vertr. 15 Nov. v. A'dam n. W.-Injdië. Hedder, a/rr. 15 Nov. v. Chili te Liverpool. Poseiden, vertr. 14 Nov. v. Kingston (Ja) n. Curacao. Amersfoort, v. A'dam, 1. v. Antwerpen, n. Chili, pass. 14 Nov. St. Catlhorino's Po int. Amsterdam, arr.-13 Nov. v. Kingston te Cristobal Breda, arr. 10 Nov. v. Valparaisoi to Mejillones. Brielle, v. A'dam n. Chili, arr. 11 Nov. te Colon. Kon.- Hollandscho Lloyd. Flandria, uitr., vertr. 15 Nov. v. Peornambuoo. Waterland, uitr., vertr. 14 Nov. v. Las Palmas. Drechterland, vertr. 13 Nov. v. Buenos Ayres n. A'dam. Halcyon Lijn. Emmapark, vertr. 15 Nov. v. Beni n. Oran v. o. Florapark, vertr. 16 Nov. v. R'dam n. Antwerpen. Holland—Amerika Lijn. Ediani, v. R'dam n. N. Orleans, arr. 15 Nov. te Vera Cruz. Lochgoil, v. d. N. Pacific n. R'dam, arr. 13 Nov. te Portland (Oio). Maasdam, v. N. Orleans n. R'dam, arr. 16 Nov. to Havana. Veendam, v. R'dam n. N. Orloans, vertr. 15 Nov. v. Santander. Drechtdijk, v. Vancouver n. R'dam, vertr. 14 Nov. v. San Pedro. Spaarndam, v. New-Orleans n. R'dam, vertr. 15 Nov. v. Santander. HollandAustralië Lijn. Djombor, thuisr., vertr. 16 Nov. v. Alexandrië. Siantar, uitr., arr. 14 Nov. te Burnye. Tjikandi, thuisT., arr. 14 Nov. to Antwerpen. Holland—Britsch-Indië Lijn. Bovenkerk, uitr;, arr. 15 Nov. te Port Said. Sommelsdijk, thuisr., vertr. 14 Nov. v. Colombo. Streefkerk, thuisr., arr. 15 Nov. te Suez. Holl.O.-Azië Lijn. Oldlekerk, uitr., vertr. 15 Nov. v. Genua. Ouderkerk, thuisr., vertr. 16 Nov. v. Shaqhai. Holland—Oost-Afrika Lijn. Meliskerk, vertr. 15 Nov. v. Toga n. Port NataL Heemskerk, uitr., pass. 15 Nov. Sagres. Sitoebondo, arr. 15 Nov. v. R'dam te Hamburg. Nijkerk, uitr., arr .15 Nov. to Antwerpen. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Rietfontein, arr. 16 Nev. v. Port Natal te Eost- London. Springfontein, arr. 16 Nov. v. Antwerpen te Ham burg. Jagersfontein, thuisr., pass. 14 Nov. Las Palmas. Klipfontein, uitr., pass. 14 Nov. Las Palmas. HollandWest-Afrika Lijn. Ambon, uitr., pass. 15 Nov. Dungenees. Enggano, vertr. 15 Nov. v. Secoondee n. Freetown Saturnu/s, thuisr», arr. 15 Nov. te Havre. IJeelstroom, thuisT., arr. 15 Nov. te Winnebah. Maasland, uitr., vertr. 14 Nov. v. Lagos. Minerva, uitr., arr. 14 Nov. té Teneriffe. Reggestroom, arr. 15 Nov. v. W.-Afrika te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, thuisr., arr. 16 Nov. te Londen. Tabanan, thruisr., pase. 16 NoV. Gibraltar. Djambi; thuisr., vertr. 16 Nov. v. Belawan. Kangeam, arr. 12 Nov. v. San Francieco te Tand jong Priok. Kedoe, thuisr., vertr. 15 Nov v. Dieppe n. Huil. Soerakarta, thuisr., pass. 15 Noy. Point de Galle Blitar, thuisr., pass. 15 Nov. Ouessant. Menado, v. Bremen n. Java, pass. 15 Nov, den N Waterweg. Merauke, vertr. 14 Nov. v. R'dam n. Java en arr denzelfden dag te Antwerpen. Anjer, uitr., arr. 14 Nov. te Belawan. Rotterdam—Zuid-Amcrika Lijn. AlgOTab, vertr. 16 Nov. v. R'dam n. B Ayree Aldabi, thuisr., vertr. 13 Nov. v. Rio Janeiró Waalwijk, uitr., vertr. 13 Nov. v. Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Agapemor, v. vJapan n. R'dlam, paas. 16 Nov Wight Atreus, v. Japan n. R'dam, arr. 15 Nov te Co- 1'omibo. Palamed, v. Batavia n. A'dam, arr. 13 Nov. te MarsoillQ, Prinm, arr. 16 Nov. v. Java te A'dam. feiresias, v. Japan n. R'dam, arr. 15 Nov te Penang. Astynax, vertr. 14 Nov. v. Batavia n. A'dam Laertes, arr. 15 Nov. v. Liverpool to Batavia Atreus, v. Japan n. R'dam, vertr. 10 Nov v Penang. Stentor, v. Java n. A'dam, poes. 15 Nov. Perim. Java,Bengalen Lijn. JWa, vertr. 13 Nov. v. Rangoon n. Java. Java—Now-York Lijn. N0w"York vertr. 13 Nov. V bS V' arr' Nov. te Java—China—Japan Lijn. Tjibodas, arr. 14 Nov. te Shanhai. Java—Pacifio Lijn. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Nov. 1923. Aanvoer en prijzen: 250 K.G. bravos 6.60, 22 550 KG. uien, drielingen 8.10, 320 KG. nep 12.4012.80, 425 K.G. peen f 8.60—4.70, 27,400 KG. roodo kool 2.30—3.60, kleinere 1.90— 2.20, 28,800 K.G.- gele kool 2.30-i8.50, kleinëre 1.80—220, 38,000 KG. witte kool 0.90—1.10, kleinere 0.50—0.85, Deeneche witte 1—1.80, 1175 K.G- kroten 5,30 per 100 KG.; 6540 stuks bloemkool, lo soort 24.80, 2o soort 1.40, reuzen 4.40—10.50 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 14