KWINKSLAGEN Populair Bijvoegsel'van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 17 Nov. 1923. OUD-HOLLANDSCHE OPSCHRIFTEN. HET JUFFERTJE IN 'T GROEN I No. 97. (auteursrechten voorbehouden) Rijmpjes op Luifels, Wagens, Glazen en Uithangborden Overgeschreven door carel brensa. 1) Het raakt in zijn hier bedoelden vorm althans zoo goed als geheel uit de mode, dat schrijven van rijmpjes op de uithangbor den en de luifels van huizen. In dp zestiende en zeventiende eeuw was het meer gebruike lijk zeer gebruikelijk zelfs. Verschillende schrijvers van naam hebben er hun aandacht en hun tijd aan besteed om de meest karakte ristieke dezer rijmpjes aan de vergetelheid te ontrukken. Voor de lezers van den .Jutter" zal ik hier onder dit voorbeeld volgen en verschillende rijmpjes en kortschriften afschrijven. Te beginnen met een kleine bloemlezing uit een verzameling, welke in het jaar 1830 is uit gegeven tot stichting en vermaak van het ge- meeue Best door een boekdrukker te Amster dam, genaamd H. Moolenijzer. Looft God' boven al, Hier verkoopt men kolf en bah Rachel beschreide lang haar kindje, Hier verkoopt men melk bij 't pintje. verkoopenl Hier verkoopt men schoenen vóór rond en achter plat! Passen ze Davldi niet, dan passen ze wel Goliath 1 Wie komt op dit kantoor doorzie vrij alle hoeken, Maar handen uit de kas en oogen uit de boeken1 Ik en mijn wijf» en kind en de meid da's vier. Leert zwijgen op uw tijd. De tonge maakt u vast, Eer gij gevangen zijt.... Weldoen en vroolijk zijn Is 't beste ding op aarde. Hier verkoopt men bier en wijn En haver voor de paarden I 01 Wereld boos en heel verkeerd 1 Wat heb je 'n geld, dat mij ontbeert.... Maar moeten de Vromen hier beneden gebrek lijden! Hiernamaals1 zulen we de kaas ééns zoo dik snijden! Hier ligt begraven in een kist Het lichaam van een Alchimist! Een die zijn jaren heeft versleten. Om heime wetenschap te wéten..,. Hij ging dn Paracelsus' boeken Den steen der Fllozofen zoeken.... HJj kreeg op 't lest den steen gewis, Daar h]j eraan gestorven is! dansend Wij lonken met Iden Brit en lachen met de Eranzen! Hier woont een koddig draaier, In de wereld geen fraaier En ls er te vinden.... Want hij draalt met alle winden.... Komt hier in huis totdat het vol is, Men scheert de schapen nadat er wol is! Een reizend man gaat over 't veld* Hier houdt men slapers en eters om geld! (Wordt voortgezet). VAN BEZUINIGING GESPROKEN.... De proef op de som. Er wordt op het oogenblik allerwege ge- dlscusseerd over de „Bezuiniging". Het is schering en inslag. Zelfs de ministeries ma ken er hun politiek program van. - Er zijn ook allerwego menschen, die van de bezuiniging veel heil verwachten ten hunnen gunste. Zoo bijvoorbeeld de amb tenaren van tegenwoordig, die van een scha mel pensioen moeten rondkomen en verlam gend uitkien naar Staatg-bezulniging. Mogelijk dat het voor hen ©enige verhooging van pensioen mede brengen kan. Er zijn ten slotte ook allerlei lichamen en instituten en handels-ondernemingen, die zeer begaan' zijn met het lot van de men schenDier reeds van te voren willen meewerken om te bezuinigen en daardoor de last des levens lichter maken voor die be trokkenen. Dies hebben zij Zich tot denken gezet en zijn langzamerhand tot de overtui ging gekomen, dat er al vast veel gewonnen Een Novelle uit het Duitsch door R. A. Eindelijk was het dan zoo ver! Vier dagen en vier nachten achter elkaar had het ste vig gevroren en dientengevolge was de spiegel van het Meer in een gladde ijsvlakte veranderd. En de gevolgen bleven met uit. in oen loop van den vierden dag reeds vertoonden zich de menschen met schaatsen onder den arm om 't eens te probeeren. Het was nog niet den burgerman, die den dag aan zijn werk moet besteden. Het was ook nog niet de oudere schooljeugd, die^nog geen ijsvacantie had kunnen krijgen. Het waren voorloopig nog alleen die dames en heeren, die over veel vrijen tijd beschikten of hun werktijd naar hun eigen inzicht konden ïn- deelen en dus nü de gelegenheid zoo gunstig was een uurtje konden1 snoepen. 'En ze kwamen de gelukkigen. Onder de eersten bevond zioh een ouden' grijzen heer, kennelijk een oud-officier, in gezelschap van een allerliefst jong meisje in een nauw Sluitend oostuum van Russisch groen laken en een dito bontmutsje op de zou zijn, wanneer verschillende gebruike lijkheden van ons dagelijksche leven werden afgeschaft en vervangen door meer practi- sche gebruikelijkheden.En doorgaande op dit thema zijn onderscheidene fabrikan ten ertoe gekomen om de lijdende mensoh- held te dienen door het uitvinden en in den handel brengen van diverse instrumenten, die het vroegere omslachtige werk veel be ter, veel goedkooper en veel vlugger doen. Zoo b.v. een stofzuiger ln huls in de plaats van een dienstbode.Een Centrale ver warming in de plaats van een stoffige ka chel.Een ooöperatleve keuken in de plaats van het omslachtige en vuile zelf- sehoonmaken en bereiden van het middags maal.Een gemeentelijke waschinrichting 'n de plaats van de al-oude waschtobbe en net wasohbord..-Zoodat je nu niet anders meer hoeft te doen, dan de in de machine af geknapte knoopjes opnieuw aan te zetten en ue ih het goed gehaalde scheuren te naaien. En zoo vervolgens. En zoo was er dan kort geleden een man ,een ambtenaar en sinds jaren gepensio neerd Hij was zeer ontvankelijk voor de goede bedoelingen van al de redders der Maatschappij. Hij las want hij had vanwege zijn ge pensioneerden staat niet al te veel geld en een niet al te ruim bestaan, maar buitenge woon veel vrijen tijd' een tamelijke serie kranten en tijdschriften. Zelfs de advertenties las hij en als hij 's morgens een wandeling maakte ook de be schilderde schuttingen in de stad züner in woning. Dientengevolge had' hjj zoo langzamerhand dank zij de kranten', de tijdschriften, de advertenties en de beschilderde schuttingen, een buitengewonen indruk gekregen van al do middelen, welke er tegenwoordig beston- denom zuiniger te leven en te huishouden. En weshalve hij over veel vrijen tijd be schikte, legde hij eens aan: een lijst van alle voorwerpen en verbeteringen en installaties, die uitsluitend met het dankbare doel om op de gewone levenswijze te.bezuinigen werden aangeprezen ente koop gebo- den. Hij noteerde de diverse prijzen er bij. En toen hij naar zijn meening voldoende genoteerd had om bij eventueelen aankoop en inrichting van zijn woning volgens de geadverteerde voorschriften, zijn huis te kunnen regeeren door middel van een paar electrische knoppen en zonder iemands hulp toen telde hij de bedragen samen, die hem deze grap zou kosten Hij kwam tot een totaal van.60.000 En toen begon hij te rekenen. En hdji rekende aldus: Wanneer ik alle dingen, die ter bezuini ging van het dagelijksch léven worden aan- aangeboden, aankoop(Ja want aan- koopen schijnt er onvermijdelijk bij te we- i zen!) dan heb ik een bedrag noodig ineens van zestig mille. Die zestig mille heb ik niet. Maar stel, dat iemand mij die som zou willen voorschie ten, laten we zeggen tegen een rente van i 5 Dat zou mij 3600 gulden per jaar kosten. Voor slijtage van de aangeschafte machi nes zou ik evenals iedere maatschapp: dat doet 10 moeten afschrijven. Dat zou zijn: 6000. Dus tesamen met de rente van het kapi taal: 0.600. Stel nu, dat de te bereiken besparing op een en andier 60 bedraagt. Dam zou ik eigenlijk tevoren in het geheel 19.200 hebben moeten uitgeven om door een jaarlijksche uitgaven van 0.600 de eigenlijke 50 te hebben bespaard. Maar aangezien mijn pensioen in het ge heel maar f 1200 per jaar bedraagt bedraag zie ik geen kans daar 0600 op te bezuini- gen. En aan den anderen kant: Wanneer ik werkelijk por Jaar zoo om en de bij een be drag van 10.200 of nog meer te verte ren had.Nou, dan zou ik me missohien of zelfs hoogstwaarschijnlijk heelemaal he hoofd niet breken met het onderwerp be zuinigen1!. Want dan had lk genoeg om uit te geven en hoefde dus niet met alle 'geweld vijftig prooent te bezuinigen!. Zoodat mijn conclusie is:.... Bezuinigen iö voor den armen, man niet mogelijk. En voor den rijke is het eigenlijk niet noo dig!.... Brensa. Goede raad. Sara, zei de verstandige man tot zijn vrouw, die al meer da® een uur haar kind op de knieën heen en weer schommelde ik weet niet of zooveel boter wel goed voor het kind la Boter? sprak Sara Ik geef den kleinen Bertus in het geheel geen boter. Dat is te zeggen antwoordde hRar manJe hebt hem voor een uur geleden behoorlijk de flesoh geloven, zoodat hij de noodig© hoeveelheid melk binnen heeft. En nu zit je al een uur lang te karnen. Het moeilijk het soms is. De oude boekhouder zou nu eimdelük eens irobeeren wat meer salaris te gaan vragen Tji den patroon. Meneer.zoo begon hijIk ben in uw dienst langzamerhand grijs geworden. Verder kwam hij niet. Is 't werkelijk, Jacobs? viel de pa troon hem ln de rede.Ja nu zie ik 't je hebt gelijk.Jonge waar blijft de tijd.! En spijt het je nou, dat je al grijs wordt, ter wijl je er nog zoo kranig uitziet.Nou dan kan ik je net van dienst wezen. Want 'n fcwager van me weet je, die had daar ook zoo'n last van en die heeft nu ©en mid del gekregen, dat hem buitengewoon goed geholpen heeft.Hij is weer zoo donker als ikl Nou, Jaoobs, ik beloof je dat ik het recept voor je vragen zalMorgen den dag hoor, zal ik m'n zwager aanspreken en ik breng voor jou het middel meeEn vertel me nou eens van die post van Lan- genhuisen.1 Heb je die geboekt?. pro biji Sinte Maarten. „Hier woont een rijk man, Die ons wel wat geven kan, Veel kan- niet schelen, Eerlijk zullen we deelen". Dit refreintje, en wat er meer bjjhoort, kon men in de afgeloopen weken weer huis aan huis hooren afdreunen door de kinde ren, die, elk op hun manier, een lantaarn of lampion hadden geïmproviseerd, waarmede zij de huizen afliepen, Of het veel ople vert?. Wij zagen een troepje van die kin deren, 'diie een handvol pinda's hadden ge kregen, en die stonden te deelen. Precies als bij de musschen, kwamen er steeds meer bij. Maar getrouw aan htm belofte deelden ze eerlijk op; een ander maal immers kregen ze zelf weer wat van anderen. Over de St. Maarten-viering, die helaas, althans wat hier ter stede betreft, tot een bedelpartij is ontaard', zou ongetwijfeld nog veel interessants zijn te vertellen. De heer van dier Ven roerde haar in de boeiende causerie, welke hij voor A.G.O. Maandag avond hield, nog even aan. Onze teekenaar heeft de beide vertegenwoordigers van St. Maarten raak getypeerd. Die leuke Greta. Wel wat hoor ik, Greta? zei mevrouw tot de nieuwe dienstbodeBen je ver loofd, ook? Dat ben ik, mevrouw zei Greta. Nu als 't 'n brave jongen is, dan ben ik daar blij' meeIk feliciteer je, Greta. Dank u, mevrouw. En vertel me 's.Ziet hij er nog al blonde lokken. Ze waren bijna de eersten, wan het groene dametje, moest het schaat senrijden nog leeren. Na een kwartier stond ze eindelijk „ge schaatst" op het gladde ijs. Aan den oever stond de oude heer. Zou ik niet vallen, oom? riep het meisje Voorzichtig maar, kindje.Alle 'be gin is moeilijk, riep de oom terug. En voetje voor voetjezich schamend voor haar onhandigheid krabbelde de kleine dame in 't 'groen voort. Inmiddels kwamen er al meer rijders op de baan, waaronder nu ook de goede. Zoo zelfs werd de aandacht van den ouden oom in beslag genomen door het sierlijke rijden van een eveneens militair uitzienden 'heer, dat 'hij zijn nichtje voor een oogenblik ver gat. Hij oogde den kunstdgen rijder na tot hij in de verte vervaagd was. Ook het nichtje was in de verte vervaagd. De oom 'zag ze nu geen van beiden meer. 1 En dat was maar goed' ook. Want op een onzalig oogenblik had de kleine vrouw in iet 'groen© kleed een korte kreet geslaakt „Oo.Au!" En ze zat met baar sierlijke figuurtje plat op het ijs. Niemand heeft me gezien.... geluk- dg.mompelde ze gerustgesteld en pro beerde onhandig overeind te komen. Voor ze het wist zat ze weer plat Op dit moment zwierde er ineens een rijzige mannenfiguur in een duizelingwek kende zwaai om haar heen, liet de schaatsen door het ijs krassen en cirkelde tot vlak voor haar. TT Veroorloof me, mejuffrouw. U .zit daar zoo hulpeloos. En de rijzige officier reikte onderdanig zijn hand aan de groene juffrouw en richtte haar als een veertje overeind. Zij stond daar als een schuchter schoolkind beschaamd! en met hooge kleuren van opwinding op de wangen. Mijn naam is SohartzeVeroorloof me dat ik mij aan' u voorstel, mejuffrouw. Aangenaam zei bet meisje schuchter terug juffrouw Birkenbusch. Eu dank u nog wel vriendelijk, mijnheer. En toen ze wilde weg rijden, maakte ze zulke vreemde grimassen met haar armen in de luoht als een toovenaar, die slangen bezweert. De officier greep haar nog tijdig. Zoo gaat het niet, juffrouw Birken busch. Wilt u mij veroorlooven u een wei nig behulpzaam te zijn? En er ontspon zioh een gesprek over de moeilijkheid van het schaatsenrijden over die zonderlinge aantrekkingskracht van de aarde en overal het andere. Het jeugdige meisje in het oostuum van Russisch groen vertelde dat zij uit een stadje kwam waar bijna geen water was, maar dat ze nu bij haar oom, generaal Birkenbusch, logeerde en van de gelegenheid wilde profiteeren. En de officier leerde onderwijl hoe men moet uitslaan hoe men het lichaam bui gen moet. En beider verlegenheid was dra overwon nen. Plotseling slaakte het meisje opnieuw een kort gilletje, maar nu niet omdat ze viel, want de sterke armen van den officier hielden haar stevig vast Maar omdat ze in eens aan haar oom dacht. v Hemel! riep ze ontstelt uit Ik moet terug gaan. Mijn oom staat ergens aan den oever. Zoudt u me willen terug bren gen? Met genoegen, juffrouw. En hierbij 'iK)og de jonge officier zich meer naar voren: dan voor het schaatsenrijden noodig was zou ik morgen mogen hopen? Hij vroeg haar half schuchter, half hopend, half smeekend. Morgen heb ik huishoudelijke plichten, mijnheer antwoordde het meisje in 't groen. Dan misschien overmorgen? vroeg hij zacht. Nu goed overmorgen zei ze terug. Overmorgen voortzetting der lessen. Prachtig riep dé officier en geleidde haar correct naar den1 oever. Kort daarna verliet zij het ijs. En toen zijn collega, luitenant Von Lauer- bach, den volgenden dag vroeg of Schwartze "n uurtje mee ging schaatsenrijden, zei deze neen onder voorwendsel dat hij ,geen tijd had. Dan ga ik alleen besloot Von Lauer- bach, die eenzelfde kranige rijder, was als Schwartze nam zijn schaatsen en zwierde na een half uur reeds in sierlijke pogen over de oppervlakte -van het meer. Plotseling hield hij in kraste in het ijs om te stoppen, zwenkte een halve slag en stond voor oen tenger meisjesfiguurtje, dat languit op het gladde ijs lag. tVergiffenis, mejuffrouw, stamelde de luitenant en strekte beide handen uit naar goed uit je Kloris? Hij heet geen Kloris, mevrouw Hij heet Piet. Nou goed: Piet! En is hij knap? Dat weet ik niet, mevrouw. Weet je dat niet? Nee want ik heb hem eigenlijk nog nooit met een gewasschen gezicht gezien, mevrouw hij is schoorsteenveger. een jong en bekoorlijk meisje in een nauw sluitend oostuum van groen Russisoh laken en een dito 'bontmutsje. Hij beurde haar overeind. De ontsteltenis was een oogenblik wederzijdsch, maar spoedig klaterde een helder lachje uit den mond van bet meisje. Zij dankte en wilde weg rijden, maar het bleek, dat ze nog slechts-een beginnelinge was en als Von Lauerbach haar niet onge vraagd met zijn armen omvat had, was zij stellig voor de tweede maal op het ijs te land gekomen. En Von Lauerbach was er de man niet naar om zich dit fortuintje te laten ont glippen. Mijn naam is Von Lauerbach, mejuf frouw zeide hij correctZou ïk u mis schien 'n weinig behulpzaam mogen zijn? Het meisje in het groen aarzelde eigen- 'ijk leek het of ze wel weg. wilde vluchten, maar aangezien ze zelf ook wel begreep, dat het voor haar hier moeilijk was om haar voetjes in overeenstemming te brengen met haar wil, zei ze niet „ja" en niet „neen" de jeugdige officier wist wel wat hij hier van denken kon. Na een kwarter reden' ze samen hand aan hand over het verraderlijke ijs, alsof ze elkaar jaren gekend hadden. Totdat eindelijk het uurtje van vertrek geslagén 'had. Von Lauerbach geleidde het meisje vriendschappelijk naar den oever, stelde zioh hoffelijk voor aan den ouden grijzen oom, die trouw te wachten stond en infor meerde zaoht aan zijn lieve sportgenoote of hij misschien' morgen. Morgen kan lk niet bekende heit t Juttertje Lulfélschrift. Lulfélschrift. Voor een wafelkraam te Amsterdam. Alle menschen hebben niet denzelfden zlru; De een gaat voorbij en de ander komt in. Als er zooveel Inkwamen als er voorbij loopen, Dan zou Ik nog meer wafels en oliekoeken Voor een schoenmakerswinkel te Leeuwarden. Op het kantoor van een koop man te Amsterdam. Voor een Kroegje. Hier verkoopt men wijn en bier. Olasschrift te Groningen. Leert spreken daar het past, Voor een Herberg te Rotterdam. Klacht op het raam van een Kaaskooper. Grafschrift op een Alchimist! Glasschrift. Groote heeren, en schoon© jonkvrouwen Zal men vlijtig dienen en weinig vertrouwen. Op het krat van een Wagen. Holland is de bruid, daar Koningen om Uithangbord van een Draaier. Herbergs-lulfelschrlft. Glasschrift. Daarom is 't goud zoo hoog in prijs, 't Maakt schelmen groot en buffels wjjs! Op een Logements-ulthangbord. M

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 15