F JURCENS' NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOOR ALLE STAMDEN Eerste Blad. Aan onze geabonneerden, per postwissel OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN ?vm 5792 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. die gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-giro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders buiten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. HET FEUILLETON Is op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. Ingezonden mededeellng. DUITSCHLAND. Stresemann heeft Zondag te Halle een poli tieke rede gehouden. Zijn intieme raadgevers waren het er over eens geworden, dat de Rijks kanselier op de een of andere manier moest laten merken, dat hij er nog was. Menschen, die den heer Stresemann in deze tijden bijna dagelijks spreken en tot zijn intimi gerekend mogen worden, hebben heel sterk den indruk gekregen, dat de heer Stresemann zelf in een uiterst pessimistische en hopelooze stem ming verkeert. Men moet den rijkskanselier gelijk geven, als hij -beweert, dat ten slotte vrijwel alle ellende, die Duitschland in den laatsten tijd door te ma ken heeft, aan de internationale verhoudingen en wel In hoofdzaak aan de Fransche politiek te wijten is. En al ware de houding van Duitschland ln alle opzichten feilloos geweest, kon men nog de overtuiging van den heer Strese mann deelen, dat de halsstarrige tegenwer king vooral van den heer Poincaré het elke Duitsche regeering onmogelijk gesmaakt zou hebben om in Duitsohland weer eenigszins dragelijke toestanden te scheppen. Het gemodder op financieel gebied is de grootste fout van de Rijksregeering ge weest. En het is een treurig verschijnsel, dat nu de zoo lang verwachte „Rentemark" eenige weken geleden een feit geworden is, diezelfde regeering met de directie dier nieuwe bank alweer overhoop ligt, wat ze ker niet in de laatste plaats oorzaak is van het eeuwig uitblijven van de zoo noodige „waardevaste" papiertjes. De heer Streseonannn heeft over dit alles heen gepraat. De verbittering over 'het uit blijven van bruikbaar geld stijgt met den dag, en de regeering kan nog van geluk spreken, dat zij het uitblijven van de rentemark weer eenige weken op de sta kende drukkers afschuiven kan. Maar ook de beruchte Beiersche quaestie zal hem, als de volgende week de Rijksdag nog bijeenkomt, heel wat moeilijkheden, misschien wel een nieuwe crisis brengen. Want men kan de sociaal-deimocrateni geen ongelijk geven, dat zij over de (houding der Rijksregeering in dezen meer dan verbol gen! is. Het was de eerste dagen vrijwel on mogelijk een zuiver beeld te krijgen van wat er in Münohen voorviel. Ook de Rijks kanselier heeft zich Zondag nog niet aan een verklaring gewaagd. Zijn rede in Halle is de somberste ge weest, die hij nog gehouden heeft Maar er was dan ook alle aanleiding toe. De terugkeer van den ex-kroonprlns. De „Nationale Bond van Duitsche officie- rem", de Duitsche Officiersbond",. „De ver- eeniging van Marine-officieren" publiceeren een manifest naar aanleiding van den terug keer van den ex-kroonprins: In dit manifest drukken zij er hun blijd schap over uit, dat hum „aamvoerder en hooge kameraad!" weder in het vaderland terug is, en hopen, dat zijn aanwezigheid; het Duit sche volk ten zegen mioge zijn Voor d'e te Oels aanwezige zeer talrijke buitenlandsche met name Amerikaansche de aanwezige Duitsche persvertegen woordigers heeft de ex-kroonprlns eene ver klaring afgelegd, die wij in' ons vorig num mer reeds in hoofdzaak vermeldden. De kroonprins zegt daarin aan het slot, dat mem hem1 volkomen als particulier per soon! moest beschouwen en bij verbond) daar aan de stellige verwachting, dat hij noch of ficieel noch officieus weder met de pers in aanraking zou komen. Ex-kroonprins en ex-keizer. Uit New-York wordt aam net Handelsblad geseind: De berichten uit Den Haag en Parijs over den .terugkeer van den ex-kroonprins en de plannen van den ex-keizer werpen op de Nederlandsohe regeering een twijfelach tig licht, daar één 'bericht zelfs spreekt van Nederlandschen financleelen steun voor een monarchistische beweging in Duitschland. Door de afwezigheid eener offlcieele Neder landsohe uiteenzetting van de verplichtin gen ten opzichte van den ex-keizer hebben de dwaze geruchten hier een onvriendelijk oordeel doen ontstaan, hetgeen verelscht, dat ze formeel worden tegengesproken. In een telegram aan de Hearst-bladen ontkent de ex-kelzer, dat hij een Duitsoh paspoort heeft gekregen, maar het stilzwij gen van de regeering in Den Haag wordt hier als zeer verdacht beschouwd. Waardevaste postzegels. Berlijn, 15 Nov. Het rijkspostministerie is voornemens op 1 December waardevaste postzegels in te voeren. Voorloopig wordt aan de invoering van postzegels van 3, 5 en 10 goudpfennig gedacht. ENGELAND. "Vervolgens besprak Baldwin de quaestie der werkloosheid. Hij zeide, dat elkeen overtuigd moet zijn, dat tengevolge van en voornamelijk door de bezetting van het Ruhrgebied1 en de ge volgen, welke deze op den eoonomischen toe stand van Duitschland heeft gehad, het herstel van Europa voor vele jaren is vertraagd Wij verkeeren inderdaad in een toestand van nood, welke is ontstaan door een aantal oorza ken, die onzen tijd eigen zijn, maai nieuw zijn sedert den oorlog en waarmede wij vroeger nimmer iets hadden te doen. Daarom stelde Baldwin datgene voor, wat volgens zijn mee ning radicale maatregelen zijn om den toestand in deze periode van nood het hoofd te bieden, en gaf een uiteenzetting van zijn tariefs- plaunen. Smuts pielt voor het doorzetten van een Internationale conferentie. Londen, 16 Nov. Generaal Smuts pledit in een ingezonden stuk ln de „Times" voor de bijeenroeping van een conferentie op ruime schaal, zooals door Engeland en Amerika wordt gewenscht en waarop de Duitsche schadevergoedingsquaestie van alle kranten wordt onderzocht. Smuts acht dit de eenige kans om Europa voor een ramp te behoeden. Hij acht de quaestie er niet langer een van schadevergoedingen, maar of Duitschland zal leven, dan wel een gapende wonde zal worden in het lichaam der Westerscbe be schaving. Volgens Smuts is Groot-Brittannië verplicht voort te gaan, zelfs indien Frank rijk niet meegaat. Indien do arbeid der con ferentie zou worden gehouden met inacht neming van de belangen der 'bondgenooten, zou de Fransche openbare meening zich wel licht bij de conferentie aansluiten. Engeland en Amerika kunnen hun handen niet van den toestand aftrekken. Smuts geeft als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de Britsehe regeering onver wijld een nieuwe en krachtige poging moet doen om de verbrokkeling van Europa te voorkomen: Indien Frankrijk niet aan zulk een poging wil deelnemen, meent hij, dat Groot-Brittannië in ieder geval de Ver- eenigde Staten en andere landen moet uit- noodigen tot een conferentie, die onderzoek zal doen naar het schadevergoedingsvraag- stuk in haar wijdsten omvang, zoowel van een financieel als economisch standpunt. Ge neraal Smuts gaat dan voort: „Betoogd kan worden, dat Frankrijk, staande buiten een dergelijke conferentie, veel van haar werk nutteloos kan maken door het voortzetten van een politiek, tegenovergesteld aan die, welke de conferentie zal aanbevelen. Of schoon daarvoor eenig gevaar bestaat, mag merx toch niet te licht aannemen, dat iS-atik rijk zich moedwillig of lang zal verzetten te gen een politiek om Europa -tot rust te bren gen, welke zich vanzelf om goedkeuring bij de andere volken aandient. Men kan eerder verwachten, dat wanneer de conferentie haar werk in den juisten geest verricht en behoor lijk rekening houdt roet de belangen van onze geallieerden, ook de Fransche meening tenslotte zich zal aansluiten. Ik vertrouw er op, dat zelfs indien het thans mogelijk ware een behoorlijke en billijke oplossing te vin den van het heele samenstel van vraagstuk ken, waarvan het schadevergoedingsvraag- stuk het middelpunt vormt, en de aboessie van deze groote moeilijkheid van de mensch beid' kan worden afgewenteld, wij zouden merken, dat men in kringen, waarvan men het niet verwacht, erover zou juichen. De neergaande beweging van Europa verloop'; zeer snel en de onzekerheid zou wel eens een zoodanigen vorm kunnen aannemen, da' zij, die gelijk Frankrijk alles hebben te win nen van stabiliteit, elke redelijke oplossing zouden toejuichen in plaats van aan hun eigen oplossing vast te houden. Laat de con ferentie onverwijld met haar werkzaamheden beginnen, in het vertrouwen, dat die resulta ten zich vanzelf aan het geweten der mensch- heid zullen aanbevelen." ITALIË. In Italië wordt de aandacht van het pu bliek zeer beziggehouden dioor het bezoek, dat de koning en koningin van Spanje den 19en Nov. aan Rome zullen brengen. Of schoon dit bezoek in de eerste plaats een daad van hoffelijkheid is tusschen de twee hoven, geeft het fascistische Italië er een nog diepere beteekenis .aan: in sommige kringen is men n.1. van meening, dat, nu Alpbonsus XIII zich opmaakt om den Ita- llaanschen koning in -diens hoofdstad te. be zoeken, de Spaansche monarchie hiermede tevens Italië erkent als de „grootere" en „voornamere" natie 1 Ook in orthodoxe kringen verheugt men zich in het vooruitzicht van- de komst van het koninklijk echtpaar. Den Spaanschen koning zal een ontvangst worden bereid, zooals sedert menscbenheu- genis aan niet één anderen monarch ten deel is gevallen. Naast het Vaticaan en het Quirnaal maakt ook de Stad Rome zich zelf gereed de hooge gasten op statige wijze te huldigen. JAPAN. De keizer van Japan heeft den Landdag tegen 10 December in buitengewone zitting bijeengeroepen, die tien dagen zal duren, ter bespreking van de vraagstukken betreffende het herstel van de steden en landstreken, die door de aardbeving zijn geteisterd. De keizer doet intusschen in een schrijven een -beroep tot algemeen© samenwerking van alle rangen en standen in ee nnationale po ging, en verklaart dat, ofschoon het onder wijs sterk is uitgebreid' en de intelligentie van het volk dagelijks grooter wordt, er ge brek aan moreele discipline en een tendens tot weelderig leven valt te constateeren. De keizer vreest dat tenziji deze tendenz wordt gestuit, de behaalde resultaten weder te loor zullen gaan. Het herstel van de beschaving des lands, evenals de ontwikkeling van de nationale kracht, hangt af van den geest des volks. De premier, graaf Yamamato, geeft een Ingezonden Mededeellng. De eindelooze taak van Vrouwen. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van 'haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- stoornissen, zenuwachtigheid, prikkelbaar heid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten) er werkelijk op uit zijn oim dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat FosteFs Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leef wijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.76 per doos. (29) COURANT ABONNEMENT PEK 3 MAANDEN BU VOORUITBETALING- Helderahe Courant fl.50; fr. p. p. binnenlaad f2.—, Ned. O. en W. dlë. 5'ld- P- mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 125 f 160 Losse nummers dor Courant 4 et; fr. p. p. 6 et. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galland)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 1.40 7.26 4.03 4.52 5.26 2.45 7.28 4.02 5.56 6.22 3.48 7.30 4.01 6.47 7.09 4.52 7.31 4.— 7.28 7.45 5.54 7 33 3.59 8.02 8.18 6.57 7.35 3.57 8.34 8.49 Nov. op: Zondag 18 a. 2.30 m Maand. 19 Dinsdag 20 Woensd.21 Dond.d. 22 Vrijdag 23 Zaterd. 24 2.52 3.1a 8.38 4.04 4.34 5.08 7.56 7.37 3.56 9.04 9.20 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 17 Nov4.35 uur. Zondag 18 4.33 Maandag 19 4.32 (B 208) PLANTA In Duitschland! blijft het gisten en woelen. Dat de separatistische beweging in het Rijn land nog niet dood is, bewijst de bezetting van Limburg (oostelijk van Coblenz in de z.g. neu trale zéne gelegen), en het gebeurde In den Paltz, waar de separatisten den steun van den Franschen generaal De Metz genieten. Om- trent de hervatting van den arbeid zijn de be richten nog al eens tegenstrijdig. Zeer vele werkeloozen moeten nog worden ondersteund. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat de Fran schen thans aan alle directeuren der firma Krupp verlof uit hun gevangenschap hebben verleend teneinde hen in staat te stellen het bedrijf in hun fabrieken weder op gang te bren gen Of daardoor dan lan de verplichtingen tegenover de geallieerden zal kunnen worden voldaan, blijft de groote vraag, die tot ernstige bezorgdheid stemt voor wat ons in de eerstko mende dagen te wachten (staat. Naar aan' het „Handelsblad" wordt geseind uit Parijs, wordt aldaar de mislukking der on-, derhandelingen in het Ruhrgebied met de in- dustrieelen uitsluitend toegeschreven aan Stin- nes, die in overleg met Stresemann opzettelijk op het afspringen der besprekingen zou heb ben aangestuurd. Uit Dusseldorf wordt aan de „Temps ge seind, dat de industrieelen niettemin ten slotte I toch wel een accoord zullen teekenen na een plechtig protest tegen dè hun opgelegde_ zware voorwaarden, dit laatste om zich te vrijwaren tegen de bedreigingen der Duitsche regeering. Reeds zijn de directeuren van de mijn Dier- gardt bij de controlecommissie gekomen om on derhandelingen over een afzonderlijke overeen komst te beginnen. En de oorrespondent te Berlijn weet te ver tellen dat men omtrent een zevental punten tot overeenstemming was gekomen, doch de onderhandelingen afgebroken werden, omdat de vertegenwoordigers van de intergeallieerde oon- tróle-commis&ie plotseling weigerden de leve ringen op de schadevergoedingsrekening te er kennen. T© Parijs hoopt men nog op overeenstem- mink Van uitbreiding der bezetting moet men daar blijkbaar niet veel hebben. Vanwege de kosten. Hoe is 't mogelijk 1 Intusschen worden in de Duitsche mijnstre- vpn de arbeiders bii troepen ontslagen. De riiksreeeering zal, nfir officieel wordt gemeld, nog 100 millioen rentemark ter beschikking zal Stellen voor de ondersteuningen. Te Berlijn is on de groote meelfabrieken Woensdagavond plotseling door de arbeiders het werk neerge legd hetgeen het vraagstuk der voedselvoor ziening weer gecompliceerder matól^ schillen zijn daarvan de oorzaak. Verslende leiders der typografen zijn gearresteerd, ver tegenwoordigers van vakver^n^;^ pn,„ vergeefsche pogingen hun gen. Door het ingrijpen van het Wehrkreis commando is de staking bereids weer geèmdigd^ Daar in de stedelijke bedrqven teBerifln teekenen van sympathiebeweging vielen te be speuren, heeft het Wehrkreiskommando de be kende verordening gepubliceerd, ke aansporing tot staking in de vitale bedrijven (gasfabrieken, electrische centrales en water leiding) streng wordt gestraft. Dwaze geruit i m in Amerika. Door Ramsay Macdonald was in het Engel- sche Lagerhuis kritiek geoefend op de regee ring. Macdonald had een motie ingediend, waar in hij het feit laakte, dat de regeering heeft na gelaten, tegenover den dringenden nood der werkeloozen handelend op te treden en er niet in geslaagd is een nationale politiek te voeren tot herstel van den internationalen vrede en handel. Tenslotte veroordeelde de motie het be sluit om millioenen menschen in nood te laten verkeeren en verkiezingen uit-te schrijven op een program van tarieven en rijksvoorkeur. Baldwin herinnerde in zijn antwoord aan de pogingen der regeeringen om ©en. Europeesche regeling .te bewerkstelligen. Toen de gedachtenwisseling met Amerika begon, zoo zeide hij, had hij de vaste hoop, dat deze tot een flinken stap vooruit zou leiden. Doch ook hier, evenals zoo vaak tevoren, werden alle pogingen der regeering te niet ge daan, niet door het optreden van haar of dat van Amerika, maar door dat van haar eigen geal lieerden. Het zou inderdaad moeilijk kunnen worden om tot in het oneindige de pogingen voort te zetten samen te werken met geallieer den, die deze samenwerking zoo moeilijk maken. Hij heeft geen moeite gespaard. De geallieerden dienen te weten, dat het Britsehe volk niet tot in het oneindige den noodigen geest voor een samenwerking en entente kan bliiven bezitten, indien wordt toegestaan, dat de huidige toestand nog veel langer duurt. De premier verklaarde met Macdonald accoord te gaan., dat in buitenlandsche aangelegenheden boven alle andere aangelegenheden, eindeloos geduld de meest noodige gave is. De regeering heeft steeds gewenscht een oplossing der pro blemen te verkrijgen, doch zij diende te be denken, dat zij den dag des vredes niet verhaast door nieuwe vijandschap in Europa te ver wekken.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1