UW MAAGIPTOM HULP! BLIJFT NIET DOOF VOOR DEZE SMEEKBEDE! Heldersche Maatschappij tot Glasverzekering, Tweede Blad. Aannemers van Schilderwerken. Glashandel. Mach.Verffabriek. Hereeniging tol bestrijding dor Tuberculose. VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923. ZEEBAD HUISDUINEN. Volgens de statuaire bepalingen wordt jaar lijks omstreeks de maand Mei een vergadering gehouden van aandeelhouders in de N. V Zee bad Huisduinen. die vergadering worden bij het jaarverslag alle inlichtingen verschaft, en zijn aandeelhou- ders in de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van alles wat het beheer de? vennoot schap betreft. Gewoonlijk is de opkomst niet groot, enkele trouwe comparanten ziet men verschijnen, de overigen gelooven het wel. Toch wijzen verschillende teekenen er op, dat men wel meeleeft met ons Zeebad, en al komt men nu niet als aandeelhouder op jaar vergaderingen, toch wil men gaarne op de hoogte zijn met alles wat den bloei van onze bad plaats betreft. Ook belangstellenden, die niet finantieel bij de vennootschap zijn betrokken, weten er gaarne het hunne van. Om daaraan tegemoet te komen, kullen wij door middel van dit blad eenige beschouwingen geven, waaruit het publiek kan volgen de ver schillende veranderingen en verbeteringen, welke vanaf de oprichting der N. V. Zeebad Huisduinen zoo successievelijk zijn tot stand gebracht. Met nadruk zeggen wij successieve lijk, omdat de middelen nu eenmaal niet toela ten krachtdadig in te grijpen, zooals gewoonlijk bij andere vennootschappen of maatschappijen, die over ruimere geldmiddelen beschikken, het geval is. Al reeds voor tientallen jaren terug is het .thans nog bestaande paviljoen het middelpunt van onze Badplaats. Huisduinen zonder dit z.g. badhuis zou nie mand zich voor kunnen stellen, en de drukte op zomersche dagen bewijst het beste hoe het Hel- dersche publiek dit centrale punt als een „pret tig zitje" weet te waardeeren, ondanks de be trekkelijk primitieve inrichting. De vennootschap stelde zich op het standpunt dat deze centrale van Huisduinen in haar bezit moest komen om daarmede de hoofdleiding in handen te krijgen. De aankoop van het Badhuis bracht dan ook een belangrijken steun in de verdere ontwikkeling van Huisduinen, wat reeds spoedig in het beheer is gebleken. Doch in welken toestand trof men dit ge bouw aan. Onmiddellijk moest worden aange vangen met een belangrijke algeheele reparatie. Het dak behoefde groote voorziening, aanbouw van toiletten was meer dan noodzakelijk. De toe stand van verval werd herschapen in een naar omstandigheden te noemen solide geheel. Ook binnen was het aanzien zeer ongunstig. De inventaris behoefde noodig aanvulling ,en verbetering, en al ging dit alles op bescheiden voet, de aankoop benevens herstellingen, aan bouw, en aanschaffing servies, vereischten te zamen een belangrijke som. Voor particulier beheer zouden deze verbeteringen te kostbaar zijn, om althans de eerste jaren een winstgevend bedrijf te verkrijgen. Intusschen voor de vennootschap, wiens eer ste doel niet is winst, was deze herstelling een goede stap in de richting om betere toestanden in Huisduinen te scheppen. In de maand April 1923 is het terras aan de zeezijde van het paviljoen geheel vernieuwd en verbreed, waardoor meer ruimte is verkregen en meer bezoekers kunnen worden geplaatst om van h^t mooie strand en zeegezicht te pro- fiteeren. In het gebouw is onder de waranda gedeelte lijk een nieuw plaveisel aangebracht, bij wijze van proef. Indien de middelen het toelaten, wordt vóór het seizoen 1924 de geheele waranda op deze wijze voorzien. De kosten van onderhoud voor dit gebouw mogen niet worden onderschat, omdat het veel van weer en wind heeft te lijden. Ieder jaar zijn er voorzieningen noodig, waarmede wordt door gegaan totdat een betere toestand is verkregen. Ook de toegang naar het Badhuis is verbe terd. Zoo goed mogelijk is gezorgd voor een plateau, waardoor tevens het stofzand verdween 'en de allerongelukkigste oprit naar boven wijzi ging onderging. Berekeningen bij den aanvang gemaakt om ineensaf een nieuw Badhótel te bouwen, had den tot resultaat, dat de benoodigde som daar voor te hoog zou zijn, en te veel risico zou ge ven voor een opkomende badplaats als Huis duinen. Wij gaan verder met onze beschouwingen en dalen nu af naar ons mooie zonnige strand, waar we al niet veel beteren toestand1 aantroffen. De badwagens verkeerden in een hopelooze conditie en moesten zooveel mogelijk worden hersteld en opnieuw bruikbaar gemaakt. Bad stoelen behoefden eveneens groote voorziening. Door aanschaffing van een aantal nieuwe werd ook deze afdeeling op een voorloopig behoorlijk peil gebracht, zelfs de reddingvlet kon niet lan ger wachtenden moest door een nieuwe wor den vervangen. Heel wat orde is te brengen in onze badplaats Omdat het buiten is, gevoelt leder zich baas, en al moet het vrije strandleven zoo min mogelijk beperking ondergaan, aan bepaalde regelingen kan men nu eenmaal niet ontkomen. Zal Huis duinen dan ook eenmaal worden gerangschikt onder de badplaatsen van meer beteekenis, dan zullen ook op het strand verschillende maatre gelen moeten worden getroffen in overeen stemming met den eisch van badgasten, die niet uit Huisdulnens onmiddellijke omgeving voortkomen. Over het bezoek van deze toekomstige bad gasten willen we nog een woordje spreken, of beter gezegd schrijven. Het strand is vooral gedurende de zomer maanden een uitnemende gelegenheid voor Helder's ingezetenen om er zich te ontspannen. De vennootschap zal daarmede steeds zooveel mogelijk rekening houden. Toch denke men niet, dat dit bezoek voldoende is om Huisduinen tot meerdere beteekenis te brengen. el draag de stedeling uit de onmiddellijke omgeving va een badplaats veel bij om het onmisbare geze - lige aanzien te geven, hoofdzaak moet ®cn zijn het bezoek van badgasten uit andere deelt van ons land, en het buitenland. Hoofdzakelijk voor dat doel is de N. v. p- gericht en zal onze gemeente ooit daadwerkel^ Profijt hebben van „Huisduinen Bad plaats dan moet er gelegenheid zijn om zooveel moge- Hjk gasten van buiten te herbergen. Galgenveld te Huisduinen. Deze zeer gunstig gelegen woningen, thans in eigendom bjj de N. V., zjjn inwendig prac- tisch verbouwd, geheel gerestaureerd, en voor zien van passend meubilair, waarbij inbegrepen volledige keukeninvenfaris. In Maart IJ. werd met deze inrichting aange vangen, en in Juni d.a.v. deed de eerste huutder zijn entree in de inmiddels tot villa gemaakte vriendelijke duinwoning. De gemeubileerde villa's „Driehuizen" en „Duinoord" .gedurende de afgeloopen zomer maanden afwisselend aan gasten van buiten verhuurd, vestigen reeds onze reputatie als bad plaats, omdat de gasten uit verschillende plaat sen van ons land er zoo bijzonder tevreden waren. De betrekkelijk geringe reclame, die voor den verhuur van deze landhuisjes is gemaakt, bracht ons 140 aanvragen, waarvan jammer ge noeg maar zoo weinig geplaatst konden worden. Het verblijf in Huisduinen bleek zoo bijzonder te voldoen, dat enkelen er reeds beslag wilden leggen op het seizoen 1924. De villa's als 't ware tegen den duinrand op gebouwd, doen het dan ook heel aardig. Nu er bovendien nog een breed terras omheen is ge legd, kunnen de bewoners naar hartelust vrij en rustig van „Zomers Buiten" profiteeren. Naast de exploitatie van het Badpaviljoen, het steeds meer verbeteren van het strand en oijbehoorende badgelegenheid, moet er blijven de aandacht worden geschonken aan den houw van niet te duur opgezette villatjes, waardoor meerdere gelegenheid wordt verkregen om be zoekers van buiten te ontvangen. Uit een berekening na afloop van dit seizoen gemaakt, blijkt, dat de woningen „Duinoord" en „Driehuizen", ondanks de lage huurprijzen, rendabel kunnen worden geëxploiteerd. Het ligt dan ook in de bedoeling der N. V. zoo spoedig mogelijk aan te vangen met den aanbouw van een aantal kleine, doch geriefelijke villa's, om daardoor meerdere gelegenheid voor verhuur aan badgasten te verkrijgen. Vooral nu de gemeente eigenaresse is gewor den van een groot gedeelte duinen, die straks bij den aanleg van een nieuwen weg bijzonder aantrekkelijk zullen zijn, opent zich ook daar een uitnemende gelegenheid om aan het plan voor villabouw op bescheiden voet, zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. Door dezen aan bouw kan Huisduinen zich gestadig ontwikke len en breekt daardobr het tijdstip aan, dat het bezoek van vreemdelingen eenig voordeel aan de stad Helder zal aanbrengen. Het bouwen van niet te grootsch opgezette villawoningen kan zonder risico van beteekenis geschieden en is zeker een aangelegenheid, waaraan het particulier initiatief bijzondere aan dacht mag schenken. De N. V. zal zoodra moge lijk daarin het voorbeeld geven en is bereid aan anderen, die dit voorbeeld willen volgen, alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Met het toenemend bezoek aan Huisduinen vereischt ook het verkeersvraagstuk eenige aan dacht. Aanvankelijk meende de N. V. hierin zélf te moeten voorzien, hetgeen echter bij het steeds toenemende autobusverkeer voorloopig niet noodzakelijk bleek. Het ligt echter in de lijn der talrijke autobus eigenaren om zoodanige maatregelen ten op zichte van tarieven en vervoer te ontwerpen, en toe te passen, dat er straks sprake kan zijn van een geregelden dienst, waaraan Huisdui nen veel behoefte heeft. Moge dit punt vooral de aandacht hebben van ons gemeentebestuur, dat daaraan veel goeds kan bijdragen. Ook de Huisduinerweg zal in de toekomst verbreeding behoeven. Het steeds toenemend verkeer maakt het vooral voor niet goed uitkij kende wandelaars min of meer gevaarlijk zich daarop te begeven. Het aanbrengen van een trottoir zou daarin groote verbetering brengen. Hopen we, dat onze gemeentefinanciën spoedig een noodzakelijke verbreeding toelaten. Veel, heel veel valt er nog voor Huisduinen te doen, wij zijn echter in de goede richting. Noodzakelijk moeten de vorderingen gelijken tred houden met de betrekkelijk weinige mid delen, waarover de N. V. beschikt, dus kalmpjes aan. Moge aan het slot van deze beschouwing nog eens extra de aandacht worden gevestigd op de aandeelen „Zeebad Huisduinen". Door de ge meente Helder is gedurende 50 jaren 5 rente gegarandeerd1, waardoor practisch gesproken renteverlies voor aandeelhouders is uitgesloten.- Beschikt de Vennootschap over voldoende middelen, dan is het mogelijk op den thans in geslagen weg voort te gaan. Dan zullen geen pogingen onbeproefd worden gelaten om het mooie Huisduinen te verheffen tot een bad plaats, waarop het door ligging en omgeving alle recht heeft. H. C. M. NYPELS. Ingezonden MededoeHnft MIDDENSTRAAT 18-20-22. dat die geheele opschuiving naar Links eigen lijk niets anders dan schijn is. Heeft de heer Pothuis niet gezegd, deed hjj opmerken!, dat de vrijzinnig-democraten van tegenwoordig de plaats innemen van de vroegere liberalen? Welnu: zoo dit niet geheel onjuist is, en dit was het z. i. niet dan kan men met even veel recht zeggen, dat de soc.-democraten eigen lijk langzamerhand op de plaats zijn gekomen der oude vrijz.-dem. en de communisten op hun beurt op die deroorspronkelijke volgers van Troelstra. Summa summarum dus in 't geheel geen opschuiving naar Links, maar eerder een opschuiving naar Rechts, of op z'n hoogst een stabiel blijven van het pude evenwicht. Niet ongrappig inderdaad! En ook niet heele- maal bezijden de waarheide De heer Wijnkoop gooide op zijn beurt de partij-verhouding nog wat erger door elkaar en sprak in zijn gebruike- lijken scherpen aanval op de S.D.A.P. zelfs van „de zweep van Boissevain". De heer Wibaut zou, volgens hem, bij zijn financieel beleid niet anders handelen dan onder de aandrijvende krachten van genoemde liberale zweep en het geheele succes van den „Machtige" bij de ver kiezingen zou, ook al "weer volgens den com- munistischen aanvoerder, nergens anders op berust hebben dan op het feit, dat deze wethou der vertrouwen wist te wekken door- het in het vooruitzicht stellen van een voorzichtig kapita listisch, financieel beleid. Zeker om maar direct te demonstreeren, dat hij in werkelijkheid lak heeft aan de Boisse- vainsche zweep, sprak de heer Wibaut van „onnoozele onbenulligheid" oftewel „onbenullige onnoozelheid", het aan den heer Boissevain overlatend uit deze beide aanminnige kwalifica ties er eene te kiezen ter .karakteriseering der „bourgeois-kritiek" op de begrooting. Die kri tiek, grootendeeïs zich baseerenid op een door de Mij. van Nijverheid en Handel uitgebracht rapport, kwam, rekening houdend met het op dit oogenblik geldende index-cijfer en met het begrooting's-cijfer voor 1914, tot een 'bedrag van 58 millioen aan toelaatbare uitgaven, terwijl de ingediende begrootdng een cijfer van over de 100.000.000 noemt. Wethouder Wibaut stelde daartegenover de zuivere inkomens-cijfers vanaf 19151916 tot en met- de volgende jaren. Stelt men dat eerste op 100, dan wordt dit voor '23—'24:.... 255! Uit welke berekening de wethouder de cofi- elusie trok, dat het uitgaven-cijfer op de te genwoordige begrooting heusch niet zooveel te hoog was. Al ontkende hfj dan ook niet, dat de '25-begrooting hem nu al reeds zorgen baarde. Dit keer kunnen we 'er, dank zij het overschot van '22 en het beroemde reserve-potje van 6 millioen,, nog wel komen. Maar dan....? Het feat overigens, dat dit reserve-potje thans wordt aangesproken, werd' ook door enkele sprekers becritiseerd. Wel min of meer een critischen slag in de lucht, zou men zoo zeggen. Want waarvoor dient een reserve-potje anders dan om in tijden van nood te worden aange sproken? En beleven we geen tijden van nood? De heer Wibaut zag verder den toestand niet zoo zwart als in H.H. Opposanten. Hij kwam overigens nog niet aan het eind van zijn mil- lioenero-rede. Of hij in het vervolg ook pog met een moedig optimisme zijn bezorgdheid voor '25 zal weten weg te praten, jzal moeten blijken. daar plotseling verscheen uit den duisteren achtergrond van het schilderij: het.zelfpor tret van den Meester. We mogen dus met recht verwachten, dat weldra drommen kunstgeleerden en in navol ging van hen, vele nieuwsgierige leeken, voor de klassieke werken in onze Musea zullen sa- menstroomeni en zullen turen, turen.totdat een gelukkige uitroept: „Daar heb je 'm zeivers waarachtig ook!" Waarmee heeiemaal niets tegen een gedegen kunst-historische kennis gezegd wil zjjn, maar wel gewaar&chuwd wordt tegen het opwekken van een allerakeligste soort van.ongezonde kunst-belangstelling. Ongezonder waarschijnlijk dan het naloopen van buitenlandsch import. BUITENLAND. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De begrootings-debatten hebben dan eindelijk aan den nieuwen Raad gelegenheid geboden het froote politieke geschut te doen 1 os-donderen, in de diverse leiders der Raadsfracties zijn dan ook met jeugdig vuur, ter aanvaarding van den „frischen fröhllthen Krleg", achter de stukken gesprongen. Voordat de proj ctielen met de milüoenen-cijfers de lucht werden ingeschoten, ging eerst de lont in de bommen der algemeene politieke beschouwingen. Vele dezer bommen barstten natuurlijk boven de fractie der S.D. A.P., die van meerdere zijde een ongerechtvaar digde zeteljacht werd verweten. De verovering van drie wethouderszetels door de roode heeren wordt vanuit verschillende politieke hoeken nog altijd met leede oogen aangezien. Daargelaten het feit, dat hier en daar wel een min of meer steekhoudende kriti k op de S.D.A.P.'sche baantjes-jacht tojt uiting kwam, kan men nog niet ontkomen aan den indruk, dat de meeste van deze verwijten hun oorsprong haddem in eeni geestesgesteldheid, die door den Amster- damischen volksmond met het kernachtige woord „de kif" wordt aangeduid! H.H. Opposanten veronderstelden bij hun redevoeringen onder het publiek een wel wat al te groote nalevitelt en goedgeloovlgheld: een goedgeloovlgheld, die zoo maar klakkeloos aanneemt, dat, mocht de andere zijde de kans krijgen, daar geen verove- rings-hartstochten, gericht op zetels der eere zouden worden bot gevierd! Een niet onaardige afweer van het S.D.A.P.- sche argument pro de drie zetels, dit nJ.: dat er bij de laatste Raadsverkiezingen een ver schuiving naar Links heeft plaats gehad', werd vertoond door den anti-revolutionnairen heer Douwes. Deze rekende scherpzinniglijk voor, Ook, bij deze debatten, geraakten de kunst subsidies in een „critisch perikel". Eerder dan over loonsverlaging te gaan praten, mocht men wel eens aan deze subsidies gaan knabbelen, zeid'e men. Er was zelfs een spreker, die den toestand zoo interpreteerde als zouden de Am- sterdamsche arbeiders en niemand anders die subsidies betalen eni zoodoende zij, en niemand anders, het vaderlandsch toor.eel in stand hou den. Al of niet lichtelijk overdreven, in alle geval een niet ongevaarlijke aanval op deze al lerlaatste kram de subsidies, meenen wij waaraan het bestaan van ons tooneel nog hangt. De andere krammen zijn alle losgeraakt, niet het minst door de buitenlandsche invasie van allerlei tooneel: sterren niet hun aanhang, een invasie waarop wij evenals op haar kwad'e gevolgen, al meerdere malen gewezen hebben en waarop wij dan ook niet nogmaals terug zou den komen, ware het niet, dat de toestand thans zoo verergerd is, dat onlangs Rooijaards in een schrijven in de bladen gemeend heeft daartegen te moeten opkomen. Ware deze invasie nu alleen oog maar beperkt gebleven tot den sterrenregen zelf, er ware niet zooveel -tegen te zeggen geweest als thans, nu vele om deze hemellichamen heen-zwermen de mindere satellieten In het land van watermo lens, klompen en.... edel-valuta zijn blijven hangen en met misleidende naroem als „Berlllnar Schauspielhaus" enz., de ongezonde belangstel ling van den Hollander voor alles wat buiten landsch is, wéten gaande te houden en.... te explolteeren. Men kan pessimistisch zijn over de resultaten, maar dat Rooijaards de oude vraag: „Hoe lang zal het Hollandsche publiek zich in drommen opmaken naar deze voorstel lingen van buitenlanders, terwijl het de schouw burgen leeg laten blijven bij vertooningen door onze Hollandsche tooneelgezelschappen gege ven?", op zijn beurt ook weer eens stelt, is ver geeflijk en misschien zal daardoor het boven genoemde critische perikel, waarin de subsidies verkeeren, ©enigszins van de baan raken. Ongezonde belangstelling, zoo moet ongetwij feld -ook veel heeten van wat kunstgeleerden voor de groote meesters van vroeger demon streeren. Het steeds weer ontdekken van „als maar" nieuwe Rembrandts bijvoorbeeld', mag men gevoegelijk tot een uitvloeisel van een der gelijke interesse rekenea Langzamerhand ech ter loopt het met dit ongezonde plelziertje van Eï.H. Kunstgeleerden spaakHet kan niet altijd doorgaan. Ook aan de (vooronderstelde) bovemmensdhelijke productiviteit van ,4e ouden" komt tenslotte een eind'! Er moest dus .ets anders op gevonden worden» Een dezer da gen dan heeft een kunstgeleerde geruimen tijd op Rembrandt's Nachtwacht gestaard en ziet Uit de Duitsche politiek. Ingezonden mcdedeeUng. M. J. W. RIENKS, Directeur. De ex-kroonprlns. Berlijn, 15 Nov. Aan de te Oehls vertoe vende Duitsche en buitenlandsche journalisten heeft de gewezen kroonprins het volgende ver klaard: Ik ben gelukkig, eindelijk na 9 jaar weer in mijn vaderland bij mijn vrouw en mijn kin deren op mijn bezitting te midden mijner Duit sche landgenooten te kunnen leven en het leed van Duitschland te kunnen helpen dragen. Ik verheug mij, al mijn vrienden van voor den oorlog en mijn kameraden uit den oorlog te kunnen weerzien. Ik ben geheel van plan mij aan mijn persoon lijke Iplichten te wijden en bij te dragen, zoover mijn arbeid' en mijn plicht dit mogelijk maken, aan het herstel van mijn vaderland, waaraan ik trouwens met) twijfel. De kroonprins hoopte, dat men hem als ge woon burger zou beschouwen en dat hij voor taan noch officieel noch officieus iets met de pers te maken zou behoeven te hebben. Nog eenige Fransche persstemmen over den terugkeer van den ex-kroonprins. Voor de „Matdm" is de terugkeer van den ex- kroonprins slechts een Incident in het vraag stuk van Dudtschland's houding tegenover de geallieerden, dat In zijn geheel beschouwd moet worden. Het komt er op aan, dat Duitschland niet ontsnappe aan het toezicht van de bondge- nooten. Het „Petit Journal" schrijft: Alle besluiten sedert een week door de regeering te Berlijn genomen, volgen logisch op elkaar en zijn even zoovele uittartingen. De toestemming aan den kroonprins om terug te keeren, de weigering van het militaire toezicht, het saboteeren van onderhandelingen, waartoe de groot-iindustrlee- len zich schijnen te willen leenen, de economi sche ontruiming van de Roer en het besluit om er de bevolking aan haar lot over te laten. Deze stichtelijke reeks wordt besloten met een verklaring volgens welke Duitschland voor taan elke prestatie in natura zal weigeren. Het is dë zuivere leer der ultra-nationalisten en Ludendorff, de vervanging van het lijdelijk ver zet door het actieve verzet. Onder deze omstan digheden heeft het weinig zin de gevolgen van den terugkeer des keizers te berekenen. Een herstel van de monarchie zou niet veel aan den toestand veranderen en den nationalisten slechts moeilijkheden en gevaren bezorgen, Zi) zou in de eerste plaats d'e oogen openen van de open bare meening In Engeland, terwijl de Duitsche rijkskanselier zichtbaar er op speculeert, dat deze openbare meening geheel door de verkie zingen in beslag wordt genomen en dat de par ijen in Engeland, die aan Frankrijk's politiek vijandig zijn, succes zullen behalen. Tegen den hongersnood. Men schrijft uit Frankfort a4. M. d4. 14 Nov. aan de „N. Rott. Ort.": Dezer dagen had ik gelegenheid' met den ban kier Lismann, den leider van de „Winternot" hier ter stede, uitvoerig de plannen te bespre ken, die Mer van de burgerij zelve uitgaan tot bestrijding van den nood', welke juist in de groote steden tegenwoordig erger is, dan ooit te voren. Frankfort is er al bijzonder slecht aan toe. Al de omringende staten Hessen, Beieren, Wurtemberg en Baden hebben den uitvoer van levensmiddelen verboden. Daardoor wordt Frankfort van verreweg het grootste gedeelte van zijn natuurlijk afzetgebied afgesneden. En tot overmaat van ramp snijdt de grens van het bezette gebied, die direct langs Frankfort loopt van het overblijvende gedeelte van het vroegere verzorgingsgebied ook nog een belangrijk ge deelte af. Wat de voorziening met levensmidde len aangaat is dus juist Frankfort er al bijzon der slecht aan toe. Hoe ellendig de toestanden hier zijn, behoefde de heer Lismann mij niet te zeggen. Ieder, die hier woont, kan daarvan meepraten. Men behoeft slechts op straat de menschen goed aan te kijken. En als men in de huizen komt, kan men dingen beleven, zoo verschrikkelijk, dat men ze waarschijnlijk in het buitenland ongelooflijk zou achten. Gelooft men wel, dat er nu nog, met dit gure, koude weer, kinderen loopen zonder hemd, met een dun, gescheurd jurkje en met kapotte schoen tjes zonder kousen? Weet men wel, dat van eene bevolking van 500.000 zielen tenminste de helft honger lijdt? Bittere honger, die de mem schen tot vertwijfeling brengt! De werkloosheid is grooter dan ooit En de ondersteuning, die deze óngelukkigen, die voor het meerendeel naar werk hunkeren, ontvangen, is zoo klein, dat men niet begrijpt hoe de menschen er1 nog van kunnen leven. In de week van 5 tot 11 No vember, verleden week dus, ontving een onge trouwde werklooze 126 milliard, als hij getrouwd was en één kind had, 168 milliard' mark en als hij voor vrouw en 6 kinderen te zorgen had, ontving hij in het geheel 252 milliard. Weet men nu, dat deze bedragen gedurende de geheele week uitbetaald worden, dat de gelukkigen, wier naam met A begint, de ondersteuning reeds Maandags ontvangen, terwijl diegenen, die hun naam met een Z schrijven, eerst Zaterdags hun geld ontvangen, dan kan men zich voorstellen hoe het er bij een huisvader van vrouw en 6 kinderen uit moet zien, als hij Zaterdags voor de geheele week 252 milliard' ontvangt en daar voor nauwelijks twee van die zure Duitsche 3- pondsbrooden koopen kan. Het is duidelijk, dat een dergelijke ondersteuning gelijk staat met verhongeren. Kan de burgerij afdoende helpen? De heer Lismann meende van niet. Wel waren er enkelen, die helpen kondeii. en ook reeds veel gedaan hadden. Verschillende groote fa brieken en koopmanshuizen hadden groote bij dragen gegeven. Eenige gevers van 5000 dollar noemde hij mij. Maar alles tezamen had de or ganisatie „Winternot" tot dusver ongeveer 70 duizend dollar, meestal in „Goldanleihe" en „Dollarsohatzanweisuïigen" ontvangen. Zeer zeker een aanzienlijk bedrag en wel een bewij®, dat ook de -Duitschers' zelve alles doen wat in hun macht is, om te helpen. Maar als men n°- gaat, dat de heer Lismann het bedrag, dat ten minste noodig was tot leniging van den aller- ergsten nood, alleen in Frankfort a.d. Main, op niet minder dan 1.000.000 dollars .sohatte, dan kan- men zich voorstellen hoe donker men in steden als Frankfort dezen winter tegemoet ziet. Nadat d'e grooten reed's gegeven hadden, ge loofde men niet meer aan het binnenkomen van groote gaven. In vroegere jaren hadden de win keliers steeds krachtig geholpen door het ter beschikking stellen van goederen. Maar waar de koophandel vooral in den laatsten tijd door den waanzinnigen val der mark zooveel verlo ren had, was men in deze kringen nu voor het eerst niet meer in staat om, zooals vroeger, door de levering van allerhande goederen krachtig te helpen. En wat er al noodig was, daarvan kon men zich ook moeilijk een voorstelling maken. De meeste menschen zijn in den loop van de laatste jaren niet in staat geweest. om meuwe kleeren, ondergoed, schoenen, enz. te koopen. Met het geld, dat de arbeider als weekloon tiurs bracht, kon moeder de vrouw nauwelijks fiet noodigste eten in'koopen. Het aankoopen van andere dingen was in zeer vele gevallen een voudig onmogelijk. En nu zitten de menschen dus zonder het allernoodigste. Ingezonden mededeellng. J Hiermede is dit jaar een aanvang gemaakt door aankoop van een vijftal perceelen op het gevestigd te HELDER, opgericht 1904. Directie: Firma GEBRS. HOOGERDUIJN, In .deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing van gebroken ruiten. Int. Comm. Tel. 74. De begrootings-debatten. De verschuiving naar Links en naar Rechts. Eet voorzichtig kapita listisch, financieel beleid der heeren Wibaut. m In parlementaire kringen verwacht mem, dat zoowel de Duitsche-nationalen ais de so ciaal-democraten Dinsdag in den Rijksdag zullen verklaren, geen vertrouwen in het ka- binet-Stresemarun te kunnen stellen tenzij de sociaal-democratische eischen door de rijks- regeering worden aanvaard. De sociaal-de mocraten willen in de eerste plaats, dat de rijksregeering aan de wenkloozen in het be zette gebied ondersteuningen zal blijven uit betalen. Voorts wenschen zij de ontwapening van de Beiersche mationaal-socialisbem en de opheffing van den uitzonderingstoestand als overgang tot het herstel van grondwettelijke toestanden in dezen bondstaat. Ten slotte eischen zij; de bestraffing van allen, die bij de jongste staatsgre ©pte •Munchen een rol hebben gespeeld. Dit geldt ook voor Lu- dendorff. Bovendien zullen de sociaal-deimo- craten ook nog met een aantal eischen van eoonomischen aard voor den dag komen en vragen, welke de plannen der rijksregeering ten opzichte van Saksen en Thuringen zijn. Aan de meeste dezer eischen kan het kabi- net-Stresemamn niet voldoen. Zij zijn trou wens niet conform het programma van dit kabinet. In parlementaire kringen heeft men dientengevolge ook reeds ernstig onderzocht, wat er zal dienen te worden ondernomen voor geval het kabinet-Stresemann mocht heengaan. ('De sociaal-democraten schijnen toch nog d'e hoop te koesteren, dat een nieuw kabinet, bestaande uit sociaal-democraten, centrum en democraten aan het bewind zal komen. Het centrum zelf zal zich echter te gen een dergelijke oplossing verzetten en bovendien zou de rijkspresident onmogelijk zelf de verbrokkeling van het rijk kunnen voorbereiden door een linksche regeering te benoemen op een oogenblik, waarop de rech terzijde de meeste sympathien bij de bevol king geniet. Men zal waarschijnlijk tqch nog trachten, een burgerlijk kabinet samen te stellen. In dien ook deze poging mislukt, dan zal de rijkspresident den Rijksdag niet, zooals men algemeen verwacht, ontbinden, maar hij zal den Rijksdag uitschakelen, waartoe hij vol gens art. 48 van de Grondwet het recht heeft en de regeering toevertrouwen aan een di rectorium, dat in de eerste plaats zal trach ten, de economische vraagstukken van den dag op te lossen. Generaal von Seec-kt zou dan voorloopig nog voor de orde in het bin nenland zorg dienen te dragen. Bij de democraten en het centrum gelooft men niet, dat het. zoover zal komen. Men houdt in deze kringen veeleer rekening met de mogelijkheid van ontbinding van den Rijksdag. Het is zelfs niet uitgesloten, dat het kabinet nog voor Dinsdag geheel uit el kaar valt, doordat de democratische fractie in den Rijksdag besluit haar vertegenwoor digers in de regeering uit te noodigen, hun' ontslag in te dienen. Het Consultatiebureau Is geopend ledereo Dinsdag ren 78 uur 's avonds, in de voor malige Stade-Apotheek naast het Ziekenhuis Consult kosteloos. Slaat aoht op do eerste symptomen Tam een maag die in de war is 'geraakt; anders zal zij zich wreken, even zeker als zij U jaren lang trouw heeft gediend. Het drukkend gevoel, do oprispingen die zoo dikwijls de oorzaak van ze nuw-hoofdpijn zijn, de pijnlijke en te lang duren de spijsvertoering, de zure smaak in den mond en de beslagen tong. zijn slechts de allereerste teekens van maagzwakte of maagontstoklng, welke aandoeningen, indien zij chronisch wor den, Uw leven in een voortdurend martelaarschap kunnen veranderen. De zure oprispingen, de op zwelling, dat gapen en gevoel van slaperigheid na de maaltijden zijn het gevolg van overmatig zuur, hetwelk, Indien men het verwaarloosd, de oorzaak kan zijn van pijnlijke zweren die moei lijk te genezen zijn. En wat nog erger is, deze zweren kunnen ontaarden tot gevaarlijke ziekten, waarvan het einde niet te voorzien is. Men behoort ongesteldheden der maag te be strijden vanaf het eerste bogin door eene klolne hoeveelheid Geblsmuroord Magnoslum te gebrui ken na eiken maaltijd, zoodra de eerste symp tomen worden opgemonkt. Geblsmureord magne sium ls zoo merkwaardig weldadig voor hot tot bedaren brengen van pijnen in do maag, dat de folterende smarten hartbrandlng, zuur, enz. bin nen een paar minuten verdwijnen. Geblsmuroord Magnesium ls beslist onschadelijk on nlet-laxa- tiof. Bovendien ls het oen geneesmiddel dat tegen geringen prijs verkrijgbaar is en de resultaten worden beslist gewaarborgd. Gobismureerd Magnesium Depót, Nossaukade 814, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apo thekers en Drogisten. Voigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat firij höt oehte G ebiainureord Magnesium krijgt.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5