HELDERSCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. BU heden te 's-Gravenhage gehou- en examen slaagden voor derde stuurman Groote Stoomvaart de heeren O. P. Dito en P. WL. Legurt alhier. Onze plaatsgenoot, de heer A. M. van Berkum, slaagde te 's-Gravenhage voor het Machinisten-diploma A. Afyi den heer J. F. Jacques, hoofdeom- mies ter controle Gemeente-belastingen, is met ingang van 1 Januari 1924 eervol ont slag verleend, onder toekenning van pen sioen. Vrijdagavond is hier ter stede na lang durig lijden overleden1 de heer J. de Glop- per, in leven brigadier van politie. Vakschool voor Meisjes. De officieele opening van de Vakschool voor Meisjes zal plaats hebben Woensdag 21 November, des morgens te 11 uur a.s. dóór den vertegenwoordiger van den minis ter van onderwijs, den heer de Groot, inspec teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. De school is na afloop daarvan, voor be langstellenden te bezichtigen des middags van 3 tot 61/, uur en des avonds van, 7 tot G uur. Een onderscheiding. 14 en 15 November werd te Alkmaar een wedstrijd gehouden voor bakkers in de pro vincie Noord-Holland. De wedstrijd!, uitgeschreven door Fortuma's fabrieken te Den Haag, bevatte de rubrieken waterbrood!, beschuit en inzendingen ter op luistering. Onze plaatsgenoot, de heer O. J. Taaie, luxe bakkerij „Heldria" behaalde in alle af- deelingen het hoogst aantal punten, waar door hij in 't bezit kwam van een pracht zil veren lauwerkrans, twee eereprijzen, bene yens een verguld-zilveren medaille. Een mooi succes zonder twijfel! Ned. Ver. van Huisvrouwen. Na afloop der lezing van Dr. Salomons werd Dinsdag tot bestuurslid, tevens pen- ningmeesteresse, gekozen, mevrouw Bijl. Het Budapester Strijkkwartet Het was verblijdend te zien, dat zoovelen waren opgekomen om de Budapesters te hoo- ren, en het moet, dunkt ons, een groote voldoe ning geven aan het Comité, dat deze concerten regelt, en -in eerste instantie aan den heer Leewens, die de geestelijke vader ervan is, dat het aantal bezoekers veel en veelsmeer bedroeg dan ten vorigen jare. Als wij ons niet vergis sen, had het Comité toen een 150-tal vaste ahonné's, en wellicht waren er 200 of 250 men- schen in de zaal. Hedenavond was dat aantal minstens het dubbele. Dit is verblijdend, zeggen wij, omdat er uit blijkt, dat men goede kunst gelukkig nog altijd hier weet te waardeercn, ondanks malaise en wat daarmede annex is. De Budapesters hadden een programma, dat van zeer uiteenloópenden aard was. Mozart en Schumann zijn uit muzikaal opzicht wel groote antipoden; eerstgenoemde's strijkkwartet No. 18 D kl. t. is een en al fijnheid, elegance, opti misme. Mozart zou Mozart niet zijn geweest als hij ook niet In zijn mineurmuziek zijn zonnigen aard, zijn opgewekte levenslust, zijn blijheid, had kunnen leggen. Verrukkelijk was het rag fijne andante met het aantrekkelijke, zich tel kens herhalende melodietje, mooi het ietwat weemoedige menuetto, vroolijk en levenslustig •het allegretto. Op 41 A gr. t. van Schumann was van voor namer karakter, dan het werk van Mozart. Het meest frappeerde ons 'de stijging in het" laatste gedeelte; het breed eindigend adagio molto ging in de finale over in een glanzend, jubelend alle gro molto vivace. Het tweede gedeelte van den avond bracht ons een strijkkwartet van dien Rus Borodin. Borodin behoort tot de jong-Russische school; na de beide voorafgaande klassieke meesters was het verschil met dezen modernei! meester frappant. Zijn werk karakteriseert volkomen den Russi-schen (Slavischen) volksaard: even als in Dostojefsky ook hier dat onrustige, dat van verbeeldingsgloed en hartstocht doortrok- kene, dat afdwalen op de zijpaden der over peinzing. Het was hoog en wijd, de atmosfeer der ontzaglijke steppen lag er in, en, ondanks het triest-weemoedige blonk telkens en telkens weer het geloof in de toekomst, in de bevrijding van Rusland. Deze zoo geheel uiteenloopende muziek werd op drie verschillende wijzen door de Budapes ters vertolkt. In Mozart werd volkomen het lichte, fijne karakter gehandhaafd; de weder gave van Schumann's opus geschiedde met hartstocht: de vlammen Sloegen er uit en brandden in ons hart%En dat men in de muziek van den Rus diens eigen karakter wist te leg gen, getuigt hetgeen wij hierboven omschre ven. Dat is dan ook het wonderlijke van deze vier mannen: dat zij elkander zoo door en door ken nen. Daar is niet één moment van aarzeling bij het invallen van een instrument of het overne men van een melodie. En niet alleen dit, maar het sterkte-gehalte, het tempo is haarfijn ln aansluiting op dat van den voorganger. Daar door krijgt men den indruk alsof hier één won derbaar-geconstrueerd- instrument wordt be speeld. Bijv. wanneer de violoncel' een satz inzet-, en deze, in Steeds afdalende decrescendo s, overgenomen wordt achtereenvolgens door alt, door 2e en eerste viool, dan sluiten die sterkte- overgangen op de vier instrumenten zoodanig aan, dat men inderdaad slechts één instrument hoort. Dat is het wonderbare van deze Buda pesters, en dat verleent aan hun muziek dat bovenaardsche, dat het publiek ?oozeer in ver rukking bracht. Werden ooit fijner en inniger pianissimo's gehoord dan in enkele satzen van Borodin's werk, met name in het Notturno? Ln zou men bij Schumann niet willen zweren nu en dan een volledig orkest te hooren met het zware, statige orgel, door een Bach bespeeld?.... Zoo was deze eerste abonnemen-tsavond een door zeer velen hoogelijk gewaardeerd genot, waarvoor wij den organisator met zijn dames hulptroepen niet dankbaar genoeg kunnen wezen. Muziekschool „de Toonkunst". Woensdagavond zullen de leerlingen der diverse koor- en soloklassen van bovenstaan de muziekschool, waarvan de heer Toon de Hoogh directeur is, en waaraan mejuffrouw Rootlieb en -de heer Bongaards als leeraren resp. in zang in viool zijn verbonden, voor ouders en verdere genoodigden een uitvoe ring geven. Het zeer uitgebreide program ma vermeldt, onder veel- verscheidenheid, als eerste nummer een cantate van den Arn- hemachen componist A. H. Amory. Deze can tate „Naar de Heide", voor Kinderkoor en Meisjes, Mezzo-sopraansolo, declamatie, en met twee hoorns, trompet, trombone en trom mel in den slotmarsch wordt met toestem ming van den componist opgevoerd, 's Com ponisten echtgenoote schreef onder het pseu doniem Vada den tekst voor dit werk. Enkele leden van het Stedelijk Muziekcorps zullen, medewerken aan dè instrumentale partijen. Verder kan nog worden genoemd een Dal- croze-demonstratie, waaraan .alle zangklassen (3) deelnemen, het aardige nummertje „Hans und Grethe" van dr. Joh. Wagenaar (even eens een Nederlandsch componist), een vioolsolo van den heer Bongaards, twee trio's voor zang, viool en piano, de uitvoering van Beijerle's AI ooi Holland" door alle zangklassen, enz. Nadere bijzonderheden per advertentie. Bij den heer de Hoogh, Stationsstraat, kan men gratis introducties voor dezen avond bekomen. Rlka Hopper „Zegepraal". Wij herinneren er aan dat heden de plaats bespreking begint voor de afscheidsvoorstel- ling van Rika Hopper op Dinsdag a.s. Uit verschillende plaatsen van ons land verne men we van het groote succes dat onze ge vierde kunstenaresse bij haar afscheid ten deel valt. Gezien de warme ontvangst en groote belangstelling bij haar vorig optreden alhier, verwachten we ook nu weer eeni volle Casino-zaal. Aan de voorstelling is alle mo gelijke zorg besteed. Het gezelschap komt weer met eigen décors en oostuums. De melodie, gezongen door Rika Hopper in 't le en 4e bedrijf is voor haar gecompo neerd door Catharina van Rennes. „De Tijd" schrijft over de opvoering: „Ik woonde een voorstelling bij van uitnemende strekking.Er waren sublieme speelmo- menten voor Rika Hopper en haar sterk spel wist ontroering in de zaal te brengen. Er was dan ook veelvuldig en warm applaus. Leidsche Courant: Er werd goed gespeeld. Na ieder bedrijf werd zeer veel geapplaudis seerd en aan het slot brachten de aanwezigen aan Rika Hopper een warme ovatie. „Helden der Zee"-fonds. (Dorus Rijkers-fonds). De „Staatscourant" van 9 en 10 Nov. 1923 (No. 218) bevat de statuten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het „Hel den der Zee"-fonds, gevestigd -te 's-Gravenhage. Hei doel der vereeniging is een nationaal fonds te scheppen tot het verleenen van steun: lo. aan noodlijdende redders van schipbreu kelingen pp de Nederlandsche kust (Zuiderzee kust inbegrepen); 2o. aan noodlijdende nagelaten betrekkingen van redders van schipbreukelingen, omgekomen bij reddingen op de Nederlandsche kust; 3o. aan noodlijdende nagelaten betrekkingen van redders van schipbreukelingen op de Ne derlandsche kust; 4o. in bij huishoudelijk reglement nader te omschrijven bijzondere gevallen, niét vallende onder lo., 2o. of 3o. De vereeniging tracht bet doel te bereiken door het bijeenbrengen van gelden door giften en contributies, het houden van voordrachten, lezingen en vergaderingen, en andere wettige middelen, welke aan het doel bevorderlijk zijn. Het Bestuur is samengesteld als volgt: W. Houwing, burgemeester van Helder, eere-voor- zltter; Henri ter Hall, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal te Rijswijk, voorzitter; L". Grunwaid, Heidpr, vice-voorzitter; P. J. Jager, gep. luit. ter zee le kl., Den Haag, secretaris; W. F. la Lau, H lder, penningmeester; H. J. P. Egner, Helder; Wijjy Mullens, Den Haag; Dr. Rademaker, Hoofd-redactie „Het Vader land", Den Haag, leden. Propaganda-vergaderlng Geheel-onthouding. Zooals een advertentie ln dit nummer mededeelt, zal de afd. Helder van den AOg.) N(ederl.) G(eh.) O(nthouders) B(ond) Woens dag 21 dezer op de bovenzalen1 van, het Chr. Mil. Tehuis, Knnaalweg een propagamda- vergadering houden. Daarb" zullen verschil lende lichtbeelden vertoond worden, die af gewisseld worden door muziek en zang. Doodgebleven. Vrijdagmorgen is op de Rijkswerf de werkman T. V., wonende aan den Parallel weg, onwel geworden en plotseling doodge bleven. De ontboden geneesheer constateer de dood door hartverlamming. Het stoffe lijk overschot werd vanaf de Werf per brancard naar de woning vervoerd. Het treurig voorval wekte natuurlijk groote deelneming. Winkelnleuws. De heer W. Langedijk heeft gisteravond in perceel Koningstraat 104 een paarden- en varkensslagerij geopend De winkel ziet er helder en frlsch uit. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In October werd de leeszaal bezocht door 1504 mannen en 198 vrouwen, totaal 1692 personen. Uitgeleend werden 650 studiewerken, 2579 ro mans en 2088 kinderboeken, totaal 5817 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Bartisch: Vom sterbenden Rokoko; Frings en Wolmer: Waterspringen en zwemmen; Gibson: Wetenschappelijke denkbeelden van onzen tijd; Haitjema: Hoog-kerkelijk protestantisme; Ham- sun: Kinderen van hun tijd; Harterink Vafl der Steen: Practische electriciteitsleer,dl. 2; Kok: Elementair leerboek van het boekhouden en de berekeningen in het levensverzekerings bedrijf; Kuiper: Grieksche lyriek; Lintum, te: Nederland en de Indiën in de laatste kwarteeuw; Saarloos, van: Inleiding tot de studie der fa- brieksadministratie; Wolthuis: Wijsbegeerte van den godsdienst; Zernicke, Elisabeth: Het goede huis. 'Ten geschenke ontvangen: Besamt, Annie: Het pad van leerlingschap; Borel: Karma; Daudet: Schipbreukelingen van Parijs; Deutmann, Lize: „Magnetisme" en Oc cultisme; Dickens: Leven en lotgevallen van David Copperfield, 2 dln.; Flammarion: Het raadsel van den dood; In het stervensuur; Na den dood; Hugo: De ellendigen; Meer, van der: Prostitutie en nog wat; Potgieter: Florence; olotemaker de Bruine: Christelijk sociale stu- oiën; Wit, Augusta de: Java, Facts and Facies; Zóge von Manteuffel, Ursula: Met de linkerhand getrouwd; Gids voor Bussum en Naarden. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand October 1923. Mannen, Aanvragen van werkgevers kwamen ln om: 1 boekhouder, 1 conciërge, 1 electricien, 17 grondwerkers, 1 hofmeestersbedlende, 1 klerk, 1 kappersbediende, 3 loopknechts, 8 losse-werklieden, 1 loodgieter, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 matroos, 1 scheepstimmerman- halfwas, 1 stoffeerder, 5 timmerlieden, 1 SVmmerman-halfwas, (19 transportarbeiders, 2 verw a rmin gsmonte urs. Totaal 66 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 1 banketbakker, 1 boekhouder, 1 chauf feur, 1 conciërge, 2 electriciens, 29 grond werkers, 1 hofmeestersbediende, 1 incasseer der, 30 kantoorbedienden, 10 kantoorbedien den ben.. 18 jaar, 1 kleermakersleerling ben. 18 jaar, 1 klinker, 1 loodgieter, 49 losse-werk- lieden, 1 machinist, 2 metselaars, 2 machine- drjjvers, 1 marconist, 4 matrozen, 6 opper lieden, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 rijwiel hersteller ben. 18 jaar, 1 slager, 5 schilders, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 stoker, 1 stu- cadoor, 1 steenbikker, 4 scheepstimmerlie den, 1 scheepstimmerman ben. 18 jaar, 1 smid-bankwerker, 2 smid-bankwerkers ben. 18 jaar, 14 timmerlieden, 1 timmerman-half was, 3 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinman, 49 transportarbeiders, 1 verwar mingsmonteur, 1 wachtsman, 1 winkelbe diende. Totaal 235 personen. Geplaatst werden: 1 boekhouder, 1 electricien, 1 conciërge, 17 grondwerkers, 1 hormeestersbediende, 2 loopknechts, 8 losse-werklieden, 1 loodgie ter, 1 matroos, 5 timmerlieden, 1 timmerman halfwas, 19 transportarbeiders, 1 verwar- mingsmonteur. Totaal 59 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen ln om: 8 dagmeisjes, 5 dagdienstboden, 8 dienst boden intern, 2 noodhulp dienstboden, 8 werksters. Totaal 26 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 buffetjuffrouw, 1 costuumnaaister, 5 dagdienstboden, lo dagmeisjes ben. 18 jaar, 6 dienstboden, 1 hulp in de huishouding, 2 huishoudsters, 3 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 2 noodhulp-dienstboden, 1 tweede meis je, 1 versteinaaister, 2 waschvrouwen, 15 werksters. Totaal 56 personen. Geplaatst werden: 3 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dagdienstbo- dem, 1 dienstbode intern, 2 noodhulp-dienst boden, 1 huishoudster, 7 werksters. Totaal 16 personen. WINKELSLUITING. I. Plotseling is ook te Helder het vraagstuk der winkelsluiting aan de orde gesteld' en wel' door het adres van de Alg. Heldersche Wdnkeliers- Vereeniiging en de plaatselijke ardeeling van de .Nederlandsche Hanze" aan den Gemeenteraad, houdende verzoek om bij verordening het slui tingsuur der winkels te bepalen op 8 uur n.m. Blijkens in ons blad' geplaatste advertenties en ingezonden stukken heeft dit adres, dat in middels in, de laatste raadsvergadering om prae- advies in handen van B. en W. is gesteld, nog al stof doen opwaaien. Hebben „eenige winkel juffrouwen" zich voorstandsters betoond, de heer B. J. Quast bleek een tegenstander, die zijn meening niet onder stoelen of banken beeft ge stoken. Aangezien de onderwerpelijke zaak er een is van algemeen belang immers zij raakt zoo wel de patroons als het personeel en vooral ook het koopend en- winkelend publiek meenen wjj er een beschouwing aan te moeten wijdten. Voorop willen wij stellen, dat onze ondervin ding elders heeft geleerd, dat het hier weer eens een onderwerp betreft, waar „de geleerden het niet over eens kunnen worden!" en dat er ook onder de winkeliers meerdere stroomingen zijn. Het' is dus wel een moeilijk vraagstuk, waarover veel verschil van meening bestaat. Een zooda nige oplossing aan te geven, dat alle partijen er door bevredigd1 worden, is dus niet mogelijk. Wel kan men trachten tegenover de belangen groepen, winkeliers en winkelpersoneel, het standpunt van het algemeen belang in te nemen. De tegenwoordige toestand is aldus, dat vol gens de verordening op de winkelsluiting^ dezer gemeente de winkels gesloten moeten zijn om negen uur des avonds, behalve op Zaterdag, wanneer het op 11 uur n.m. is gesteld. Een zelfde regeling is o. m. in Den Haag van kracht, hetgeen wij vermelden om hier in dit verband' een vergelijking te maken. Het adres der patroons-organisaties beoogt nu om het Sluitingsuur op gewone werkdagen te doen bepalen op 8 uur n.m., dus een verkor ting met-1 uur. De gewone argumenten vóór een dergelijke beperking zijn vermindering van exploitatie kosten (verlichting, verwarming e.d.), meer huiselijk leven en ontspanning en voorkomen, ddt men ter wille van concurrenten, die wel willen 'openblijven, ook zou moeten sluiten om 9 uur, waardoor dus een persoonlijk streven om vroeger te sluiten zonder -gevolg moet blij ven. Men wil dus trachten door wettelijke bepa lingen te dwingen in die richting van „allen slui ten op denzelfdenJ tijd". De argumenten der voorstanders die bo vendien beweren, dat het zonder aanmerkelijke schade voor hun zaken heel goed mogelijk is zijn geenszins weg te cijferen. Het valt niet te betwisten; dat vroeger sluiten vermindering van exploitatie-kosten kan geven en mèer van het gezinsleven 'kan doen profiteeren. Of het echter geheel verdedigbaar is om anderen te dwingen hetzelfde te doen, dus de persoonlijke vrijheid in'te perken, is een punt, waarmede we het nog niet direct eens zijn. Zeker, als het om een enkeling, een onwillige, gaat, dan kan het geen bezwaar zijn, doch als het aantal tegenstanders vrij groot blijkt te zijn en diat is gewoonlijk het geval dan moet toch ook met de rechten van de minderheid' worden rekening gehouden, Het is ons hekend; dat dit' standpunt door voor aanstaande middenstanders wordt gedeeld. Juist de middenstand heeft steeds gestreden voor vrijheid, waar die door overheidsmaatregelen zou kunnen worden bedreigd' en men heeft in 't algemeen nog liever getracht langs organisa- torischen weg zijn doel te bereiken, dan om in grijpen van de overheid' te vragen. Dit laatste heeft meer dan eens het doel voorbijgestreefd en er valt ook in kringen van handel en indus trie een vrij sterke strooming waar te nemen, die ijvert voor opheffing van alle te ver gaande overheidsbemoeiing. (Rijks Inkoop Bureau; Arbeidswet, Overheidsbedrijven e. d.). Wij zul len daarlaten of dit steeds goed gezien is, doch constateeren het feit. Er is een tijd geweest, dat het vraagstuk der verplichte winkelsluiting zeer actueel was en dat inderdaad1 de handeldrijvende middenstand zich daarvoor sterk interesseerde. Dit was in den tijd toen er nog geen enkele regeling ge troffen was en de strijd om het bestaan nog „man tegen man" gevoerd werd. De opkomst der organisaties van arbeiders1 en van patroons 'heeft echter hierin gelukkig verandering ge bracht en men is zich door onderlinge overeen komsten in organisatie-verband .op een' meer gereglementeerd bedrijfsleven gaan inrichten. Daardoor is er in vele opzichten veel verbeterd, ook in iet zakenleven, al mogen ook die scha duwzijden niet vergeten worden. l>t er d'us ook een regeling voor de winkel sluiting is gekomen en dat die het ongebreidelde zakendoen waardoor inderdaad het gezins leven werd benadeeld, zonder dat er noemens waardige zakelijke voordeelen tegenover ston den heeft doen eindigen, zal bij nader inzien tegenwoordig wel niemand onredelijk vinden. Ook de patroons mogen wel een weinig deelen 'n de voordteelen, die de speciale maatregelen den arhe'der b!edt; ook zij' hebben recht op een „menschwaardig bestaan". Maar ook hier moet worden bedacht, dat alle overdrijving schaadt en zich tenslotte ook wreekt. Men moet hij wijize van spreken niet het onderste uit de kan willen hebben. In hoeverre dit in het onderhavige geval van toepassing is en op welke wijze het algemeen be'ang o. i. het meest wordt gebaat, zullen wij een volgende maal nader uiteenzetten. L. GROENTEN EN FRUIT. n. Ten vervolge van, ons eerste artikel, waar in we uiteen hebben, gezet hoe een conflict was gerezen tusschen de Veiling vereeniging Helder en de Gecombineerde Grossiers kun nen wij thans nog het volgende mededeelen. Zooals men weet hadden B. en W. aan de partijen in overweging gegeven om zich met elkaar te verstaan, en zoo'mogelijk een regeling te treffen gebaseerd op een om beurten veilen van groenten en fruit volgens op te maken rooster welke een nader ingrijpen van hoogerhand overbodig zou ma ken. Men wilde, in geval geen overeenstem ming werd bereikt eenvoudig de fruit-gros- siers in de gelegenheid stellen elders dan op het veiMngterrein, n,L aan het andere einde der Prins Hcndriklaan, hun waren uit de hand te verkoopen. Wij' hebben nu vernomen, dat het con flict uit de wereld is, doch dat de moeilijk heden en bezwaren, die tegen de veiling wer den te berde gebracht geenszins zijn uit den weg geruimd. En het is dan ook niet uitgesloten, dat vroeger of later zij zich op nieuw zullen voordoen. Dit zou bij voorbaat kunnen worden voorkomen, indien de Vei- lingsvereeni'ging uit het gebeurde de conclu sie trok, dat hare bepalingen wijziging en herziening behoeven. Men deelde ons mede, dat de zaak voorloo- pig van de baan is. doordat de Grossiers, die destijds een aaneengesloten geheel vormden, thans weer uitelkaar zijn gegaan; vermoede lijk omdat sommigen hunner ten slotte wer den bekeerd, anderen de door B. en W. aan gegeven oplossing te bezwaarlijk 'achtten (men zou dan te ver van de veiling komen te staan) en nog anderen den strijd niet aan durfden. Een nieuwe markt zal dus niet behoeven te verrijzen en evenmin zal het publiek dus kunnen profiteeren van een gezonde concur rentie, d'ie de prijzen wellicht zou verlagen. De Veilingsvereeniging blijft de zaak in han den houden en de destijds uitgetreden gros siers hebben zich weer aangesloten zonder echter allen geheel tevreden te zijn. Ook voor het publiek is de zaak dus nog niet ten volle verbeterd en wij hebben den indruk dat het monopolie van de Veilings vereeniging niet steeds dienstbaar is aan het algemeen belang. Dit kan het worden als de in den loop van het geding naar voren geko men bezwaren bijtijds worden ondervangen en men niet de redeneering houdt, dat men als eenige organisatie toqh het helft in han den heeft en houdt. Wellicht vinden wij nog eens gelegenheid op de bedoelde bezwaren nader terug te ko men. BINNENLAND. Mr. Kooien kabinetsformateur. De Koningin heeft mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal, opdracht gegeven tot samenstel ling van een nieuw kabinet. Mr. Kooien heeft deze opdracht in over weging genomen. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien is 21 Januari 1871 te Utrecht geboren, waar hij ook stu deerde, in 1894 promoveerde tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op disserta tie „De Kapitaal-rente" en er zich als advo caat vestigde. In 1897 werd mr. Kooien be noemd/ tot schoolopziener in het arrondisse ment LJselstein en in 1899 gekozen tot lid van den gemeenteraad van Utrecht. In 1908 volgde zijn benoeming tot lid van1 den Cen- tralen.Raad van Beroep en twee jaren daar na deed hij' zijn intreden in de Tweede Ka mer als afgevaardigde voor het kiesdistrict Grave, welk mandaat in 1909 en 1918 ver nieuwd werd. In dien' tijd was mr. Kooien o.a. ook voorzitter van den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. Reeds in 1918, toen dr. Noleng opdracht kreeg een kabinet te vormen, was de keus van den formateur gevallen op mr. Kooien, die zich echter op het laatste oogenblik, we gens overwegende bezwaren tegen het so ciaal program van de regeering, terugtrok. Als opvolger van mr. Fock, die benoemd werd tot Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië, is mr. Kooien toen gekozen tot voor zitter der Tweede Kamer, in, welke qualiteit Ingezonden Mededeellng. B. J. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder. hij door zijn onverstoorbaarheid de zeer ge waardeerde leiding van zijn voorganger heeft geëvenaard. Omtrent de opdracht, door de Koningin aan mr. Kooien, den voorzitter der Tweede Kamer, verleend tot kabinetsformatie, schrijft de Telegraaf: De richting, waarin thans naar de oplos sing der crisis blijkt te worden gestreefd, miskent den uitslag der stemming op 26 Oc tober; zij negeert het meest frappante feit' dier stemming: de oppositie van een juist genoegzaam sterke fractie der Katholieken om het kabinet te doen vallen. Indien deze kabinetscrisis, die uit een Vlootwetcrisis voortkwam, door een Vlootwet voorstander op te lossen wordt geacht, welnu, dan had die crisis voorkomen kunnen wor den; dan hadl het ministerie de portefeuille kwestie niet behoeven en dus niet mógen stellen. Wij verstonden in de afstemming der Vlootwet en in het vrijwillig heengaan van het kabinet-Ruys den duidelijken eisch: „Koersverandering!" en ieder, die zich op den vasten wal der redelijke bezinning heeft kunnen houden; en niet in het soppige moe ras der partijen-politiek behoefde mee te dwalen, moest die eenvoudige conclusie trek ken. De politici echter hebben het anders ge wild. Zij achten het noodig (en oorbaar) de gebeurtenissen van 26 October te interpre teeren als een wensch naar een. koers- bestemdiging. Vrage: waartoe dan het hara kiri van het kabinet?. Dit wordt de vraag van het oogenblik: is er nog een Rechtsche moeder, in staat een Rechitsch kabinet voort te brengen? „Kabinetsformatie" zou thans niet meer beteekenien dan de verzoening der Katholieke broederen en herstel der breuke". Maar 'als wij dan zoo dat nogal onnoozele en tweede-rangs-karakter schetsen van de taak, die den heer Kooien wachten zal (af gaand op de publieke gegevens), dan be kruipt ons toch de vraag: zou wezenlijk een man als Kooien zich tot dit werk bereid heb ben verklaard, als hij geen redenen had, po sitieve redenen, er perspectief in te zien? .Beschikt hij over een bindmiddel, dat, hechter dan amicale onder-onsjes, de rech terzijde weer aaneerikleeft? De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de afgeloo- pen maand 11.75 millioen minder opge bracht dan over October 1922; over de eer ste tien maanden bedroeg de opbrenst 25.74 millioen minder dan over die periode van het vorige jaar. De achteruitgang is in hoofdzaak te wijten aan de Inkomstenbelasting, welke ongeveer SVj millioen minder opbracht. De dividend en tantièmebelasting ging met 4Va millioen achteruit, terwijl de toevallige baten uit de successierechten ook 31/, millioen minder be droegen. Een aantal posten geven eenige- vermeer dering, zoodat het totaal d'er ontvangsten, zooals boven .gezegd, bijna 12 millioen min der bedroeg dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Het vertrek van den ex-kroonprins. De Duitsche ex-kelzer heelt inzake het vertrek naar Fuitschland wi zijn zoon h t volgende gepubliceerd: De keizer is op 10 November 's middags door een op 8 November geschreven brief van den kroonprins van zijn voorgenomen, of bij ontvangst van den brief reeds aange vangen reis naar Duitschlamd in kennis ge steld. Het tijdstip van zijn vertrek vernam de keizer uit de Nederlandsche avondbladen van 10 November. De stap van den kroonprins is een gevolg geweest van zijn eigen, vrijwil lig besluit en is zander voorkennis van of overleg met den keizer gedaan. De kroon prins had Z.M. ook niet van te voren van de in den brief genoemde voorbereidende be sprekingen met de Duitsche regeèring in kennis gesteld'. Het huisraad van Wioringen. Het Handelsblad verneemt het volgende: De ex-kroonprins had ter meubileering van zijn woning, de pastorie op Wieringen, huisraad ter leen ontvangen van Huize Doorn. Dezer dagen, nu zijn de bezittingen van dhn ex-kroonprins op het Zuiderzee-eiland- ingeladen in een vrachtschuit naar Amster dam. Het was de bedoeling de meubelen, en wat verder aan den ex-kroonprins toebe hoort, ln onzie stad in verhuiswagens over te laden ter expeditie naar Oels. De kroonprins zou aan zijn secretaris, dén heer Berg, opdracht hebben gegeven alles uit de pastorie naar Oels te zenden, dus ook de meubelen, welke de ex-keizer had ter leen gegeven. Van dit plan had men in huize Doorn ken nis gekregen en de ex-keizer, om te voor komen, dat zijn meubelen naar Silezië zou den gaan, heeft een notaris uit Doorn ver zocht hier ter stede op de meubelen beslag te leggen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de notaris heden deze opdracht vervuld. De meubelen van den ex-keizer zullen dus, in elk geval voorloopig, niet naar Oels wor den vervoerd. De gehuwde onderwijzeres. Naar aanleiding van een besluit van den Schledamschen gemeenteraad, aan een ge huwde onderwijzeres ongevraagd eervol ont slag te verleenen, heeft de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen aan Ged. Staten ver zocht, dit besluit niet goed te keuren. Adres sante is van meening, dat het niet ln het be lang van den dienst kan zijn als aan bekwa me onderwijzeressen ontslag Wordt verleend alleen op grond van huwelijk, een persoon lijke kwestie dus. Een dergelijk ontslag werkt als een zware straf op het huwelijk, wordt in het adres gezegd, en als een premie op het celibaat der ambtenares. Tegen verplichte 8 uur sluiting. Meubelmagazijn B.J. QUAST, Weststraat 31-33. Is tot 9 uur geopend Enkele groote winkeliers willen U aan de ketting leggen Wie algemeen publiekrechtelijk belang weet te onderscheiden van familie-, vrienden*, club-, groep-, bonds-, vereenigings en winkeliersbelange tjes, staat boven elke verdachtmaking.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9