E EBLS' ZUIDSTRAAT 18. G0EDK00PE AANBIEDING OVERJASSEN Vierde Blad. VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg van het 2e blad). Centraal Drankw,eercomité. Gisterenavond had het Centraal Drankweer- comité, dat, zooals men misschien weet, ge vormd is uit nagenoeg alle plaatselijke drank- weer-organisaties, eene openbare- vergadering belegd in „Musis Sacrum", welke, ondanks het feit, dat het Arbeiders Strijkorkest medewer king verleende, dat een buitenlander hier aan het woord zou komen, en mooie lichtbeelden van Zwitserland zouden worden vertoond, slecht bezet was. Natuurlijk! Wie voelt nu iets voor den drankstrijd?Het is misschien wel goed hier al dadelijk in te lasschen, dat de Voorzitter van dit Comité, de heer P. Tuk, aan het slot vertelde omtrent het drankverbruik hier ter plaatse. Uit de beschikbare gegevens betreffende de inklaringen, die, zooals men weet, noodig zijn voor sterken drank, blijkt, dat in 1921 een hoeveelheid van 20000 Liter sterken drank is opgedronken. Gerekend te gen 4.— den L., wordt dit voor een bedrag van ƒ80.000 per jaar. Rekent men 6000 ge zinnen hier ter plaatse, dan wordt dit ruim 13— per gezin. En nu is hier het bier niet in begrepen. Dagelijks wordt in ons geheele land voor 1 millioen gulden opgedronken. Dit en passant. Nadat de heer Tul^ de bij eenkomst had geopend en de samenstelling van dit Drankweercomité had uiteengezet (men vindt daarin alle schakeeringen ih den drank- strijd vertegenwoordigd), kreeg allereerst „het woord" het Arbeiders Strijkorkest. Wat is het Arbeiders Strijkorkest? Ja, nu wordt u nieuwsgierig, nietwaar? Het „Arbei ders Strijkorkest staat onder leiding van den heer Peeters, die zelf een te goed musicus is om niet zeer hooge eischen aan zijn menschen te stellen. Als wij dan ook zeggen, dat de „Kleine Nachtmusik" van Mozart geheel in Mozartiaanschen geest werd uitgevoerd: fijn en subtiel, met zeer mooie nuanceering, dan is dat niet overdreven. Het eenige bezwaar, dat wij willen opperen, was de lengteu Men wilde de volle maat geven en we kregen alzoo het heele vierdeelige concert. Maar aan den anderen kant: het was het eerste ontreden in het publiek, en het was begrijpelijk, dat men eens wilde toonen wat men kon. Welnu, wij waren over de prestatie meer dan tevreden, en de heer Ernst Meier .van Ztlrich dacht er 'juist zoo over. Wie is dat nou weer? vraagt de leze*. De heer Ernst Meier was de spreker van den avond; hij was nu wel niet speciaal voor Hel der uit zijn prachtige woonplaats overgeko men, maar hij was dan toch op tournée in Holland, en Europa. Hij houdt hier lezingen, heeft (al in verschillende andere landen gereisd en heeft het alcoholvraagstuk t-ot zijn levens studie gekozen. Toen hij voor een Jialf jaar hier kwam, sprak hij natuurlijk geen woord Hollandsch. De geheelonthoudersvereenigingen zelden: geen tolk alsjeblieft, leer maar Hol landsch. Dan maar Holtandsch, zei de heer Meier, en hij maakte zich in korten tijd de taal zoo eigen, dat hij ze niet alleen verstond, maar ook zijn lezingen in 't Hollandsch kon houden, zij het met wat vreemd accent en af en toe een zonderlinge betoning. Hij begon ons den groet te brengen uit zijn land, zusterland van Holland, immers, even als het onze buiten den wereldkrijg gebleven, .evenals het onze aangewezen om met el kander te trachten de wereldwonden te ge nezen. Ich bin ein freier Schweitzer Und Heb' mein Vaterland. In zijn grappig Zwitsersch-Duitsch decla meerde hij dit vaderlandsch lied als begroeting. Op spr. reizen door Europa is hem geble ken, dat alcoholisme, onzedelijkheid en dege neratie samengaan. Voor ieder, die dat zien wil, is dat duidelijk. Een voedingsmiddel is aloohol geenszins; Nansen en andere poolrei zigers hebben bewezen, dat hij niet verwarmt. Alcohol verkort het leven: de levensverzeke ringsmaatschappijen zijn daar om te bewijzen. Meer dan 1500 statistieken toonen dit aan. Alcohol maakt onvoorzichtig. Dronkenschap is de laatste jaren zeer toegenomen, vooral in die landen, welke door den oorlog geteisterd zijn. Alcohol maakt misdadigers: 70 80 der misdaden zijn het gevolg van dronken schap. Duizenden, ja tienduizenden werken dag en nacht in de groote drankindustrieën, en daaruit wordt niets dan ellende gekweekt. De Duitsch^ huisvrouw kan niet meer aan eieren korfien, maar duizenden worden gebruikt voor advocaat. Op nachtelijke tochten door verschillende steden van Europa heeft spr. ervaren, hoe alco holisme en onzedelijkheid hand in hand gaan. Met blindheid geslagen gaat de menscbheid voort. Op het oogenblik worden in Duitschland 60 van de kinderen onvoldoende gevoed, ter wijl op hetzelfde oogenblik de café's vol zitten. Zien wij de statistieken van epileptici en tuberculosen, dan blijkt, dat een groot deel aan den aloohol te wijten is. „De jeugd heeft de toekomst", maar men wordt béng tegenwoordig voor de toekomst. De Opvoedingsgestichten zijn vol, en als men de slachtoffers ondervraagt, zeggen ze bijna altijd: mijn vader zat in de gevangenis. Spr. deelt staaltjes mee van degeneratie door 'alcohol. Helaas wordt alcohol ook te veel onder de arbeiders gedronken.. Zij offeren daaraan van hun te geringe weekloon, dat zij beter kon den besteden. Spr. zal enkele voorbeelden geven van de schrikkelijke werking van het alcoholisme. De meer dan 30.000 menschen in Duitschland, 70.000 in Frankrijk, die jaarlijks gestraft wor den wegens drinken, spreken voor zichzelf. Een Engelsch predikant stelde aan 16000 vrou wen en meisjes (prostituées) de vraag hoe ze toch bij een dergelijk leven konden blijven vol harden. Steeds was het antwoord: als we geen drank gebruikten, ging het 'ook niet. Verschil lende cijfers en statistieken deelt spr. mede. Meer dan ooit floreert de geheime prostitutie: Donden telt 70.000, Parijs 50.000, Berlijn 50.000, Hamburg 25.000 prostituées. Mijn hart krimpt meen als ik aan deze schande van Europa a*nk! En van de 100 gevallen meisjes zijn er in doorsnee 70 tusschen 16 eri 23 jaar; ook veel jongere zijn er, van 13 en 14 jaar. Het gaat bergaf: als ik aan de onzedelijkheid denk, doen zich niets dan afgronden aan mij voor, trots alle wettelijke bepalingen. Het is noodig, dat men in het gezin en op de scholen wordt voorgelicht. En de prostituées zeiven ^ïoeten wij trachten op te heffen uit den poel- van ellende, wij moeten ze opnemen in de zie kenhuizen. Slechts arbeid'kan ze er bovenop helpen. „De zonden der vaderen tot ln het derde en vierde geslacht"; Vele zijn de slachtoffers van degeneratie tengevolge van alcoholisme. Alleen in Duitschland sterven jaarlijks 400.000 kin deren! Prof. Demme toont aan, dat slechts 18 procent van de geboorten normaal zijn, alle andére hadden gebreken. 70 der epileptici zijn erfelijk belasten. Ook de blindeninstituten geven een verschrikkelijk beeld. Een bekend Duitsch geneesheer toonde aan, dat van 37.000 blinden 70 gedegenereerd zijn. Onechte kin deren, krankzinnigen, tuberculosen, achtereen volgens behandelt spn deze groepen om te ein digen met een oproep tot organisatie van den drankweerstrijd. Het doet -er niet toe in welke organisatie gij zijt, mits men niet alleen strijde tegen het drankmisbruik, maar ook de kraan dichtdraaie. Na de pauze werden een groot aantal licht beelden vertoond, alle photos uit het prach tige geboorteland van spr. Bijna alle waren ge kleurd, verscheidene bijzonder mooie. De pure, hooge berglucht in Zwitserland is oorzaak, dat men daar meestal zeer fraaie en scherpe photo's krijgt. Wij maakten een tournée door dit door de goden begunstigde land: met de Jungfrau en haar „verloofde", de Mönch, werden wij be kend, beklommen een gletscher, reden in tand- ?adsporen omhoog, en bewonderden de ontzag lijke, onbeschrijflijk schoone Zwitsersche pano rama's. Wij zagen Zürich, Luzern, Basel, Lu- gano, Lausanne, Genève en -nog zoo heel veel meer, kwamen op de Turka, den St.,Gothard, den Scheidegg; wij bewonderden den Stauh- bachfall in het Lauterbrunnendal, de Aareseh- lucht bij Meiringen. En namen met sehnsucht afscheid. Rika Hopper ln „Zegepraal". De directie van Casino" verzoekt ons te willen mededeelen, dat wegens het groote succes van de opvoering van „Zegepraal" op j.1. Dinsdagavond, de Casino-directie beslo ten heeft eene herhaling van deze voorstel ling te geven, welke begin Januari zal plaats hebben. Liedertafel „Helder's Mannenkoor". Dir.: A J. Leewens. Bovengenoemd koor geeft haar eerste con cert voor zijn kunstlievende leden, en genoo- digden in dit seizoen op Maandag 3 Dec. a.s. in „Casino". Der traditie getrouw is ook aan dit concert veel zorg besteed en belooft het aan billijke eischen te zullen beantwoorden. Het programma vermeldt eenige nieuwe wer ken voor koor, waarvan wij*vooral memoreeren: Adama van Scheltema's „De Gravers", muziek van Isr. J. Olman, een machtig werk, benevens het door Olivier Koop gecomponeerde „Zeilen- processie" van Bené de Clerq. Van dit werk zal alhier de eerste uitvoering plaats hebben. De componist zal persoonlijk aanwezig zijn. Als solisten zullen medewerken de dames Annie Hoogenbosch (Helder), sopraan, en Jo Tmmink (Amsterdam), alt. Deze dames zullen in duo en beurtzang o. a. de „Maria-Antipho- nen" van 01. Koop uitvoeren, welk werk door den componist zelf zal worden begeleid. Hier voor wordt een Harmonium welwillend ter be schikking gesteld uit het magazijn van den heer L. Polak, Intern. Muziekhandel, Kanaalweg. Den donateurs en genoodigden van „H. M." wacht dus een kunstvolle avond. Het pro gramma zal hen dezer dagen worden bezorgd, terwijl dan tevens de diploma's worden afge stempeld; men houde deze dus'gereed. Het be stuur verzoekt ons te melden, dat het adres van den secretaris thans is le Vroonstraat 41a, al waar men zich nog als donateur kan opgeven. Zang- en Reciteervereenlging „Harmonie". Dir.: P. Brizée. Naar wij vernemen zal bovengenoemde ver- eeniging voor donateurs en genoodigden op Donderdag 29 November ,a.s. in de concertzaal /Casino" haar eerste, uitvoering in dit seizoen geven. Opvoering van de Operette in drie be drijven „Nelly" (koor van 70 personen met orkestbegeleiding). Zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie in d i t b lad. Verloting. Voor de oude redders van schipbreukelingen. De prijs Is gevallen op No. 222. Verbetering Spoorbrug. In ons verslag over de serenade aan „Hel- dria" maakten we melding van het wijzigen van de route, omdat de leuning van de Spoorbrug aan het Nieuwe Kerkplein onbe trouwbaar was. Wij kunnen thans niet genoegen melden, dat Gemeentewerken door de politie hier op -gewezen onmiddellijk begonnen is met het herstellen van het houtwerk en de leu ning, zoodat hij een volgende gelegenheid met een gerust hart weer over die Spoorbrug kan worden getrokken. Gevaarlijk snoepgoed. In de bladen' stond dezer dagen het vol gend bericht: „Aan het bureau Kattenburg" vervoegde zich gistermiddag een vrouw, die een sui kerspeentje toonde, dat zij in een winkeltje in de buurt gekocht had1. Haar kindje had van dit speentje genoten en het was bijna gesmolten, toen de moeder bemerkte, dat er een spijker in zat. Het scheelde niet veel, of het wicht had den spijker ingeslikt. De politie kocht eenige speentjes en on- derzoobt deze. In alle exemplaren bleek een spijker te zitten die diende om het ringetje in de suiker vast te houden. Toen werden alle suikerspeentjes in den omtrek in beslag genomen. Zij zijn opgezonden naar den Keu ringsdienst." Door deze mededeeling werd de aandacht ook hier ter stede op deze zaak gevestigd en bij onderzoek bleek, dat dit gevaarlijke snoepgoed ook hier in voorraad was; een grossier had reeds een partij ervan afgele verd. Laatstgenoemde was blijkbaar niet op de hoogte met het verborgen gevaar en toen het hem bleek, toonde hij zich bereid ten volle medé te werken om in samenwerking met de politie aan den kleinhandel te doen kennisgeven, dat men voorloopig niet tot verkoop over moest gaan, in afwachting van nader onderzoek. Ingezonden Mededeeling. U koopt bij ons voor f 10.80 een goede korte jekker. Verder In prijzen van f 14.50, 17.50, 20, 22.50, 25, 27, 30, 35. Ratiné-paletot f 29,32,37.50,40,45,50,55 Onze donkergrijze Paletot, ll-rlj, munt uit door goeden pasvorm en prima stof. Ratiné-Kinderjekkers, f5, 6, 8, 9, 10, 12, 15. Wl| brengen Kleeding voor eiken stand In alle prijzen, kwaliteit en afwerking. Vraagt Uw kennissen, die eenmaal bij ons kochten, of het naar genoegen was. grootst gesorteerd Kleeding-Magazijn hier ter plaatse. Daartoe zijn reeds t een tweetal suiker- speentjes d-oor de politie ingenomen en met spoed naar deni Keuringsdienst van Waren te Alkmaar opgezonden, teneinde aldaar te worden onderzocht. Zoodra de resultaten van dit onderzoek bei- kend zijn, zal worden overwogen, welke ver dere maatregelen dienen te worden geno men. In elk geval wordt het publiek aangera den bedoelde speentjes (die van marsepein zijn vervaardigd en waarvan de ring wit, het einde chocolade-kleurig is), niet te koo- pen en niet aan kinderen in handen te ge ven. Er is alle reden om aan te nemen, dat de snoeperij in Amsterdam en alhier aangetrof fen, uit de zelfde fabriek die bekend is afkomstig zijn. BINNENLAND. (Vervolg van het 2e blad). Oud-Minister ROelL De toestand van dén oud-Minister van Ma rine jhr. Röell "blijkt redelijk wel, maar met het oog op den hoogen leeftijd van den pa tiënt, zal een. volledig herstel zeer geruimen tijd vorderen, zoodat zijn verpleging in de Roode Kruis-kliniek wel eenige maanden zal kunnen duren. De nieuwe Vlootvoogd voor ïndlë. Een dagorder. Schout-Sij-nadht Gooszen heeft den 22sten October j.1. het bevel over de Indische vloot aanvaard met de uitvaardiging van den vol genden dagorder: Bij koninklijk besluit van 26 Mei 1923 No. 59 aangewezen voor de betrekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement der marine in Nederlandsch- Indië, heb ik ingevolge de bevelen van Z.Exc. dén gouverneur-generaal op heden (22 October) het bevel over de zeemacht in deze gewesten overgenomen van den kapi- ter zee J. Tissot van Patot Met spanning wachten wij de beslissing omtrent de vlootwet, welke den wederop bouw van de marine moet brengen. Het zal mijn ernstig streven zijn, de zee macht voor te bereiden voor de taak, waar toe zij kan worden geroepen. Handhaving eener krachtige discipline is daarbij een der voornaamste eischen. Ik reken op uw aller medewerking. Leve de Koningin! De rijwielbelasting. Binnenkort is de indiening te verwach ten van de reeds in uitzicht gestelde rijwiel- belasting. Per rijwiel zal drie gulden per jaar moeten worden betaald, waarvoor men, ten bewijze, dat de betaling geschied is, een plaatje aan de fiets bevestigd krijgt. Ambte naren van de 'belasting zullen gerechtigd zijn, wielrijders, wier fiets niet van zulk een plaatje voorzien is, aan te houden en het ver schuldigde direct bij den ontvanger te laten voldoen. Rijwielen ln gebruik bij openbare diensten als posterijen, politie, enz. zijn van belasting vrijgesteld. Ook zal geen belasting worden geheven van kinderfietsen, welke als speel goed kunnen worden aangemerkt. Minister Colijn berekent, dat ongeveer een millioen rijwielen onder deze belasting zul len vallen, zoodat een opbrengst vani drie millioen gulden verwacht wordt. Moderne Bestuurdersbonden. Onder leiding van het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen werd dezer dagen te Amsterdam de tweede Algemeene Ver gadering van bestuurdersbonden gehouden. Besloten w rd, dat zoodra 't gunstige oogen blik daartoe gekomen is, het bestuur van het N. V. V. pogingen zal aanwenden, om den huurprijs van met rijkssteun gebouwde wonin gen verlaagd te krijgen. Voorts werd een voorstel aangenomen, dat het bestuur van het N. V. V. zal. onderzoeken, op welke wijze voor de in de moderne vakbewe ging georganiseerde arbeiders betere rechtskun dige hulp kan worden verkregen door het op richten van meer bureaux voor Arbeidersrecht. Over den strijd in de textielindustrie werden uitvoerige besprekingen gehouden. Besloten werd, de door het N. V. V. georganiseerde steunbeweging met kracht ter hand te nemen. Herijk van maten en gewichten. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de maten en gewichten in het jaar 1924 of 1925 moeten wor den onderworpen aan den herijk binnen het tijdvak van 1 Januari 1924 tot en met 30 Sep tember 1925. De data, waarop deze herijk voor elke gemeente zal moeten geschieden, worden door Gedep. Staten der provinciën vastgesteld. Het merk der goedkeuring, dat in 1922 en 1923 bij l den ijk en den herijk van maten en gewich ten is gebezigd, is geldig tot en met 30 Sep tember 1925. De Jublleumzegels. Het eenige nog niet uitgegeven zegel van de serie jubileumzegels (2, 5, 7'/„ 10, 20, 25, 35 en 50 cent en 1, 2.60 en 5, dat van 71/, cent, zal reeds in den loop van de vol gende week aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Spionnage en landverraad. De „N. Rott. Ort." meldt nog: De dezer dagen tot een ontknooping gekomen spionnagezaak was reeds een maand of vijf hangende. Indertijd had de koopman J. R., die nu in Den Bosch gearresteerd is, in verbinding weten te komen met een onderofficier in Maas tricht. Deze onderofficier zorgde op zijn beurt voor connecties onder zijn collega's in andere plaatsen en bracht ook een onderofficier in Den Bosch aan, welke onderofficier overge plaatst werd naar Arnhem en in zijn laatste standplaats een opperwachtmeester van de ma- rechaussée met de omkoopingspogingen op de hoogte stelde. Van dien tijd af dateert het on derzoek. Be Arnhemsche onderofficier kreeg last door te gaan met aan J. R. gegevens be treffende onze verdediging te verschaffen, wel ke gegevens met opzet werden vervalscht. Zoo 'goed was men echter over de grens reeds op de hoogte, dat J. R„ nadat hij van zijn reis tot overbrenging van het spionnagemateriaal terug keerde, onmiddellijk de gemaakte fouten wist aan te wijz«i. J. R. was een hier welbekende figuur, hij was vertegenwoordiger van verschillende ma- nufacturenfabrieken in België en stond bij de politie al jaren bekend als spion. In den oorlogs tijd spionneerde hij voor België, dat hij, Hoewel hij door zijn geboorte Nederlander moet zijn, als zijn vaderland beschouwt; in de laatste oor logsjaren stond hij in Engelschen dienst. De in beslag genomen brief is uit 's mans postbox gehaald door de justitie; men onder zoekt thans.nog, in hoeverre aan dezen brief waarde moet worden toegekend. Dat ook officieren in deze zaak gemoeid zou den zijn, moet nog op geenerlei wijze vaststaan. Beweerd wordt, dat de slechte geest, door de af vloeiing en andere maatregelen uit den laatsten tijd in het leger ontstaan, praktijken als die van dezen Belgischen ronselaar wel zeer ver gemakkelijkt. De in Den Bosch aangehouden koopman J. R„ uit Rotterdam, en de sergeant-majoor L., uit Den Bosch, zijn Donderdag naar Maastricht overgebracht, waar ze in verhoor zijn geweest met de drie aldaar aangehouden sergeant-ma joors S„ O. en T. Het „Huisgezin" meldt omtrent de aanhou ding in Den Bosch: De Belg had reeds vroeger te Maastricht ge tracht drie Hollandsche militairen om te koo- pen, wat gelukte. De Belg had zich nu gewend tot een sergeant-majoor in het garnizoen te Den Bosch, met de bedoeling geheime militaire stukken machtig te worden. De sergeant veins de, of hij inging op het plan en Donderdag had een ontmoeting plaats tusschen den sergeant en den Belg in een café. De recherche was gewaarschuwd en lag op de loer. De sergeant ontving 10 van den Belg waarop de eerste hem een z.g.n. geheim militair stuk overhandigde. Toen werd de Belg gearresteerd en overge bracht naar de kazerne der marechaussée. Het bewuste stuk werd echter bij visitatie niet meer op den vreemdeling gevonden. De recherche doet verdere nasporingen. Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt, dat het bericht betreffende het arresteeren van on der-officieren van het Ned. leger wegens spion- neeren, ten gerieve van een vreemde mogend heid, in de militaire kringen der Belgische hoofdstad werd ontvangen met een „sourire amusé", daar België geen spionnage-dienst heeft. Uit Maastricht wordt nog aan „De Telegr." gemeld: Iemand, die een groot aandeel heeft gehad in het onderzoek der „landverraad"-zaak en die het opsporingswerk heeft geleid zonder dat er ook maar iets uitlekte,, is de le luitenant Kaasjager, districtscommandant der marechaussée in Den Bosch. Reeds dezen zomer hadden de militaire auto riteiten er de lucht van gekregen, n.1. toen een detachement- wielrijders uit Den Bosch naar Maastricht was gekomen. Bij dit detachement was ook de reeds meer genoemde sergeant-ma joor Lethers. Door een drietal collega's uit het 'garnizoen Maastricht werd hem gevraagd of hij er ook niet iets bij wilde verdieneji, door stuk ken van geheimen aard aan een bepaald per soon uit België te verkoopen, die op gezette tijden «over de grens kwam en ook wel bij hem in Den Bosch wilde komen. Lethers hield het voorstel een dag in beraad en berichtte het nog dienzelfden avond aan-zijn compagnies-commandant. Deze adviseerde hem, op het voorstel in te gaan en verder alles aan hem over te laten. Hij ma dan zijn maatregelen wel nemen. De compagnies-commandant trad ln overleg met luitenant Kaasjager en deze verze kerde zich de hulp van den opperwachtmeester Zuurveld, brigade-commandant te Gilze-Rilen. Daarop werden aan Lethers quasi-echte stuk ken en letters ter hand gesteld, welke dan door hem in een herberg te Den Bosch aan Rijken moesten worden verkocht. De herbergier was ln het vertrouwen genomen en in een naastge legen kamer waren de officieren door een voor af in den muur gemaakt gat ooggetuige van den verkoop. Deze scène werd meermalen her haald om voldoende bewijsmateriaal tegen Jan Rijken in handen te krijgen. Luitenant Kaasjager heeft op deze wijze meermalen geconstateerd, dat stukken werden verkocht. Door voortdurende onderzoekingen kreeg men, zoodoende steeds meer en meer be wijsmateriaal in handen, waardoor ook in andere plaatsen arrestaties konden plaats hebben. Ook enkele officieren worden van dezelfde feiten verdacht, doch voorloopig mogen nog geen na men worden genoemd. De le luitenant Graafland te Maastricht heeft evenals de heer Kaasjager een zeer werkzaam aandeel in het onderzoek van deze zaak gehad. Dat er, nu de zaak eenmaal aan het rollen is, nog heel wat te voorschijn zal komen, schijnt vrij zeker. Ook is het zeker, dat de stukken n- derdaad voor België waren bestemd. Het Leldsche ziekenhuis. Het Hdibl. verneemt, dat de minister van financiën, de heer Colijin, aan den chef der afdeelmg rijksgebouwen van zijn departe ment, J. O. E. baron van Lyndén, opdracht heeft gegeven, hem binnen dertig dagen van advies te dienen over de mogelijkheid, het nieuwe Leidsche ziekenhuis althans gedu rende eenige jaren niet af te bouwen. De heer van Lyndeca is, naar hei blad meent te Ingezonden mededeeilng. Het genootschap voor Heilgymnastiek en Massage In Nederland heeft gediplomeerd: leeraar o.a. aan da Hoogere Handelsschool sn Zeevaartschool. Inrichting voor Heilgymnastiek en Masaage, Adem- en Zweedscha gymnastiek: weten, sinds 1 November met de uitwerking van die opdracht bezig. Zijn rapport zal, in dien de gestelde mogelijkheid ontkennend moet worden 'beantwoord, tevens aangeven de wijze, waarop afbouw, ook wat indeeling en gebruik van do bestaande ruimten aan gaat, wel zal moeten plaats hebben. Aange zien niet alleen het departement van finan ciën bij1 het ziekenhuisvraagstuk te Leiden betrokken Is, maar ook het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zich moet kunnen vereenigen met de te vinden oplossing, is een hoofdambtenaar van laatst genoemd departement aan den heer van Lynden toegevoegd. Is het Hbl. wel ingelicht, dan mag wor den verwacht, dat deze regeering nog een beslissing zal nemen, wanneer de heer van Lynden op tijd gereed komt met de hem ver strekte opdracht. Hanze Bank en Hanze Spaarbank. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren de Hanze Bank en de Hanze Spaarbank fail liet verklaard. De rechtbank overwoog in h'aar beslissing, dat geen der verschenen schuldeischers in haar vergadering van j.1. Donderdag heeft toegestemd tot het verlee- nen van definitieve surséance, en dat der halve niet het bij' de wet voorgeschreven aan tal stemmen voor het verleenen van defini tieve surséance is uitgebracht. Voorts dat is komen vast te staan, dat de schuldenares verkeert in den toestand, dat zij heeft opge houden te betalen, en dat de rechtbank geen termen aanwezig acht, om een faillietver klaring niet uit te spreken. In haar beslis sing hield zij de bepaling van het loon van de deskundigen en de bewindvoerders aan. Het 031. concludeerde tot faillietverklaring van requestrante. N.V. Hanzebank ln het bisdom Haarlem. Donderdag vond' te Haarlem de buiten gewone vergadering van aandeelhouders plaas. Blijkens een toegeizonden commu niqué waren aanwezig 363 aandeelhouders, •tezamen bezitters of gemachtigden van 2246 aandeelen.' Na een inleidend woord van den voorzit ter, den1 heer H.G.A Jansen, gaf de heer Lap, de door commissarissen .benoemde rap porteur eene uiteenzetting der ingevoerde bezuinigingen en inkrimpingen ln den cri sistijd. Door ontslag en salarisverlaging van personeel en directie is eene mindere uit gave aan jaarsalaris verkregen van ƒ141,000. In dezelfde richting is bezuinigd op de exploitatie. De onkostenibegrooting voor het volgend jaar zal ook door het uitschaker len van alle subsidies ongeveer met 60 pet. verminderd zijn. Voorts zal elk kantoor, dat geen winsten biedt te zijner tijd moeten, verdwijnen. Een aantal gebouwen, die daar voor in aanmerking kwamen, zijn reeds ge realiseerd, alle boven de aankoopwaarde, de verkochte gebouwen met een gezamenlijke balanswaarde van ruim 282,000 hebben ter nauwernood 10 pet. minder dan de waarde opgebracht. Voor de overblijvende gebou wen. becijfert de rapporteur een loonende exploitatie. Spr. geeft daarna een vergelijking tus schen de beleggingen op 1 Januari, 1 Juni en 1 November 1923, iwaaruit blijkt, dat in den crisistijd aan opvragingen, die een be drag van 8 millioen vertegenwoordigden, vlot is voldaan. Het spreekt vanzelf, dat daartegenover een aantal credlefcen moesten worden teruggevraagd. De thans afgewik kelde credieten ten bedrage van ruim 6 mil lioen, zijn tot 987» 99 pet. teruggekomen, terwijl tegenover het risico ln het ongedekt restant van 1 l1/» pet. een bedrijfswinst staat van ruim 90,000 in het eerste halfjaar 1923. Van de effecten is. een gedeelte, op de laatste jaarbalans voorkomend van circa 860,000, gerealiseerd. Het koersverlies werd 84,000 mlndër dian in het jaarver slag was geschat. Van de 8800 aandeelhouders moeten er thans nog ongeveer 1000 volstorten tot een gezamenlijk bedrag van 700,000, waarna het gestort kapitaal 2,159,400 bedraagt. Se dert 1 Januari j.1. is 603,600 op het aandee lenkapitaal bijgestort. Spr. behandelt nu de verdere reorgani satie en doet daarbij1 voorlezing van een ac- cou ntantsr apport. Spr. wijst er op, mede in verband met dit rapport, dat de Hanzebank in wezen een coöperatie is, die slechts volledig tot haar recht kan komen, indien algemeene spoedige en blijvende medewerking van Hanzeleden en aandeelhouders verzekerd is. Spr. memoreert de technische reorganisa tie en vereenvoudiging, welke thans reeds door het zevendistricten-stelsel verkregen is, en animeert de aanwezigen na deze ver strekking der verantwoordelijke gegevens tot het collectief brengen van het herstel, dat deze Hanzebank in staat zal stellen krachtig voort te werken in het belang van den middenstand en zeker niet in de laatste plaats in het belang van de aandeelhouders zelf. 1 De vergadering stelde ten slotte als haar conclusies vast, dat dé noodzakelijkheid van deze bankinstelling ten volle wordt erkend en dat haar werkzaamheden met alle moge lijke^ middelen moeten worden voortgezet, terwijl naast medewerking aan de volstor ting aan het aandeelenkapitaal ook door elk persoonlijk in voorbeeld en propaganda ge ijverd zal worden om het herstel ten spoe digste te verwezenlijken. Hierna werd1 de vergadering gesloten. 8 uur gesloten. Zaterdags 11 uur. P.Brinkman

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 11