VOOR DE KI» ffssrjys bijbehoorende baby een jongen of een meisje? „Nette gelegenheid voor slapen in een rustig gezin." Het is wel gezellig in een rus tig gezin te slapen, maar de meesten zullen toch de voorkeur geven aan een slaapkamer. „Gevraagd een commensaal met vrij ka mertje." Lastig geval; moet de sollicitant zijn kamertje meebrengen? In de marktberichten kan men geregeld lezen: zooveel duizend kilo's drielingen. Uitkomst voor kinderlooze gezinnen of jonggetrouwden. BABBELUURTJE OVER MODE. Toepassing van laktres. De stof „kamgaren" in het bijzonder de in ons land van ouds bekende en niet min der geliefde „donkerblauwe kamgaren" is een van de stóffen, die/ in de meeste geval len iedereen kleeden. Men behoeft er geen bijzonder persoon voor te zijn of geen bijr zondere Smaak voor te hebben. Het staat goed en het kleedt goed. Het komt er ook niet op aan of de vtouw er een langen mantel van draagt of dat zij er een mantelcostuum van bezit zelfs niet of zij het gebruikt in den vorm van een ja pon of van een rok.De wereldberoemde kamgaren staat immer gedistingeerd en •dientengevolge verveelt hiet ons uiterst zel den en kunnen we het nademaal het een bijzonder sterk weefsel is heel lang dra gen. Wat lang niet van alle damesstoffen kan worden gezegd. Niettemin al verheugt de kamgaren zich dan ook in de blijvende populariteit van ons vrouwen zijn de toonaangevers van de vrouwenmode er altijd op uit om deze oude liefde te bestendigen. Dit trachten zij te doen door de eigen schappen ervan te verhoogen of beter te doen uitkomen. B.v. door het zoeken van nog betere oombinaties dan de bekende of zoo iets. Op het oogenblik is zoo een nieuwe op fleuring van de stof kamgaren (en eveneens de even' bekiend© Serge) in ide mode ge bracht. En wel door middel van een' aparte en voor bet doel geschikte garneering. Ik bedoel de tegenwoordig alom gebruike lijke garneering met laklint. Naar de meening van de vrouwen van smaak is de toepassing van laklint een ver betering op het dragen van kamgaren. Het verhoogt den indruk en brengt het weefsel beter tot z^n recht. Een tegenwoordige kamgaren japön zoo zeggen zij zelfs van de meest eenvou- digen vorm kan' door iedere vrouw van smaak zonder vrees worden gedragen. Het laklint fleurt op en geeft cachet. En ik geloof, dat ik het met deze ziens wijze eens kan zijn. Hieronder zal ik u een paar voorbeeldjes laten zien. Dit min of meer chic uitziend toiletje is in den grond uiterst eenvoudig. Het is een geheel rechte nauwe jurk, die enkel op de heup een weinig is ingehaald. Onder de ceintuur die is gemaakt van in grootte afnemende steenen krijgt zij verder een ruime schoot aangezet En deze schoot nu is op regelmatige wijze en op regelmatige afstanden bezet met kar- telingen vanlakdres. Juister gezegd: Met gekarteld laktres. Langs den hals wordt een scheef afge sneden kraag, gezet welke eveneens geboord zittingen van hypotheken ontlast en waren zijn verpachte goederen en landerijen weer in zijn onbezwaard bezit. Het verschil was zoo groot, dat Willem de Zesde aanvankelijk een poosje het buitenland moest houden als een vreemdeling om achter eenvolgens van zijn schuldeischers te ontko men. En het was zijn vriend Eggert, die hem in deze moeilijke periode van het noodige zak geld voorzag, zonder dat iemand daar iets van wist. Terwijl na jaren van ernstige inspanning en dank zij de medewerking van den vaderlijken vriend Eggert, dezelfde Graaf Willem tot een varl de meest bezittende prinsen van Europa werd.... Het moet dus gezegd worden, dat Willem Eggert wel zoo'n kleinigheid voor zijn adellijke vriend heeft gedaan. En Graaf Willem begreep dit dan ook beter dan het overige kortzichtige publiek. Dwars tegen de openbare meening in bevorderde hij de macht en het aanzien van Eggert en schonk hem volop de gelegenheid om zijn daden van menschlievendheid ook toe te passen op tiet ondankbare publiek zelve. Om te beginnen sloeg Willem de vier zonen van Eggert tot Ridder. En hem zelf maakte hij tot een adellijk inan en gaf hem den titel van Heer van Purmerend. Hij schonk hem een groot en uitgebreid stuk van zijn bezit in den omtrek van den Purmer en Willem Eggert nu Heer van Purmerend is met effen laktres en afgewerkt met een „bosje" eindjes van hetzelfde materiaal. Dat is voor de.zwierigheid. Ten slotte nemen we ons de vrijheid om met het oog op de gure dagen waarin we leven de jurk te voorzien van een paar gesloten mouwen, die dan ook onder bij de hand een boorseltje krijgen van hetzelfde tres. Het tweede model is al even eenvoudig en volstrekt niet minder keurig. Ook dieze japon is bijna geheel van vorm en ook1 hierbij is het weer uitsluitend de lak tres en de wijze waarop hiet is aangebracht de uitsluitende eleganoe van het kleeding- stuk. 'Hoe het moet worden aangebracht ziet men op het plaatje vanzelf. De sluitknoopen kunnen zijn van Git of van het z.g. Galalith doch hiet allerfijnst zul- len vermoedelijk zijn de bekende hoorn- knoopem. Ten slotte Is ook No. IH een zeer hupsoh model. De buitenlijnen van de rechte banden de zakjes de manchetten en de boord zijn alle -heel smal geboord met een lak- tresje. - Het is dus een examenstuk in het tres- boren. En om dan toch eens even leis aparts te maken bij wijze van in het oog loopend e af wisseling, zijn op dit overigens simpele kleedje harde-roode Galalith knoopen ge zet. HOE DE WERELD ER TEGENWOORDIG UITZIET. Het lekke bootje. Onder de beschaafde volken la het al se dert lang gewoonte eerst In het huwelijk te treden en daarna af te wachten of cle liefde komen wil. (Outlook.) Moderne belastingvreugde. Uit iedere pond sterling inkomen moet de tegenwooridge Brit 9 stuivers betalen om aan Mesopotamië een' bestuur te geven, dat het niet eens hebben wil. En hij moet twee pence betalen om de Joodsche republiek te helpen aan Britsche bajonetten. (Daily Express.) Natuur en techniek. Een reiziger moest per trein van Leeu warden naar Snoek. De trein Mep naar zijn meening zoo slecht, dat hij er te Bochum zijn fiets uithaalde en door middel van de kracht zijner beenen ver voor den trein te Sneek aankwam. (Krantenbericht.) Indische journalistiek. De heer Kommer, Indisch journalist en tevens verzamelaar van wilde beesten, trok zich op een gegeven oogenblik uit de jour nalistiek terug. Hoe meer hij de couranten leerde kennen hoe meer hij begon te hou den van wilde beesten. (Archipel-Post.) Radiotelegrafie en Radiotelefonie. /door H. JANSEN. Dir, Radio-school HelderAlkmaar. xn. Thans is de behandeling der drie-electro denlamp aan de beurt. Hierbij is tusschen den gloeidraad en de plaat vjm de lamp een derde el&ctrode in den vorm van een rooster- vormig metalen plaatje aangebracht. (Waar om dit plaatje roostervormig moet zij® zul len we later zien). Wanneer we nu ook op dit rooster een positieve of negatieve po tentiaal brengen ten opzichte van den gloei draad, welke® invloed zal'dit dön hebben op den electronenstroom. i®, den plaatkring? Stel, dat we .een negatieve spanning op het rooster aanbrengen. Aangezien het rooster dichter bij den gloeidraad gelegen is dan bij de plaat, zullen de vrijkomende electronen, onder den invloed van de op de plaat aan wezige positieve potentiaal naar de plaat stroomende, gedeeltelijk door de gelijknami ge lading negatieve electriciteit op het roos ter wordt-n teruggestooten, waardoor de eletronenstroom zal afnemen. Brengen we echter het rooster onder positieve potentiaal. (Zu'lks kan naar verkiezing gedaan worden door toepassing van roosterspanning en po- tentiometer) dan zal die positieve potentiaal eveneens de electronen aantrekken, waar door de electronen een grooter .snelheid krij gen en gedeeltelijk door het rooster heen naar de plaat vliegen, waardoor dus de oor spronkelijke electronenstroom zal toene men. Daarmede is tevens de roostervorm der derde eliectroden verklaard. Een negatieve spanning op het rooster zal dus de electronenstroom doen afnemen, een positieve, spanning daarentegen zal de elec tronenstroom doen toenemen. Met onzen vroegeren kristaldetector de den we niets anders dan de van de antenne komende wisselstroomtrillingen golijkrich- ten, teneinde de teLefoon te doen aanspre ken. Ofschoon de beide detectoren in de praktijk gebruikt worden zij erop gewezen, dat de kristaldetector gevoeliger is dan de drie-electrodenlamp als detector. De geluid sterkte, die evenwel met den lahpdotector verkregen wordt overtreft de geluidsterkte van den kristaldetectjor, doch dit Is te danken aan de zg. „relaiswerking" der lamp. Het is hier niet dè plaats om het eene of andere fabrikaat van detectoriampen aan te prijzen voor het gebruik bij een ontvang toestel. In radiotijdsohriiten vindt men ver schillendefirma's, tüe zoowel geheel e toe stellen als onderdeóftn van een ontvangtoe stel leveren. Het is gebleken, dat elke lampénfabriek, die goed aangeschreven staat voor zijn gloei lampen, ook deugdelijke radio-lampen levert. De praktijk heeft dat nu eenmaal uitge maakt. Heeft men nu zoo'n drie-electrodenlamp aangeschaft voor gebruik bij een ontvang toestel, dan moet dezo lamp aangesloten wor den op een stroombron; immers toch' de gloeidraad moet verhit worden om electro nen to doen uittreden. Deze stroombron kan alleen een accumu lator zijn. Een zakfantaarnbatterij is hier doelloos, aangezien bij een oenigszins groot stroomverbruik de batterij spoed'g uitge werkt is, en voor detector-lampen is beslist een constante stroomsterkte oisch. Nog dikwijls wordt-mij gevraagd roe groot moet de accumulator zijn voor dit doel. Hier op kan geantwoord worden, dat dit voor elk ontvangtoestel verschillend is. De ontvanglampen zijn gemaakt, op een stroomsterktedoorgang van V, ampère. Heeft men nu ©en ontvangtoestel met sleets ééne lamp, dan is aanschaffing van een 10 A.U. accu voldoende. Gebruikt men toestellen met twee of drie lampen, dan zijn deze lampen paralellel geschakeld en ver bruiken .gezamenlijk meer stroom dan de eene lamp op het toestel. Elke lamp neemt dan V2 amp., dus een toestel met drie lam pen neemt rlt amp. per uur. Welke accu behoort nu hij dit toestel? Bij 1 amp. ver bruik "toordt dit getal met 10 vermenigvul- vuldigd en de aan te Schaffen accu moet dan een capaciteit hebben van 15 amp. uren. Met deze capaciteit wordt dan bedoeld het be drag van de effectieve cap. der aocu. Op de behandelingsvoorschriften, die op de accu zijn aangegeven leest men b.v. effectieve cap. 20 amp. uren en ignition cap. 40 amp. uren. Wij moeten het oog gericht houden op het eerste getal, want voor radiodoeleinden is het laatste getal misleidend. Dit geldt alleen voor ontst ekin gsdoeleinden. Resumeerend© moeten we dus voor een tweelamptoested een 20 amp. uren (ignition cap.) accu heb ben van een drielamptoestel .een 80 amp. uren (Ignition cap.) enz. De accumulator blijft altijd een hulp stroombron, die tot dusverre bij de draad- loozo ontvangst onmisbaar is, maar die zeer veel zorg en oplettendheid vereischt, wil men hem een behoorlijken levensduur gun nen. De aocu wordt als regel gruwelijk mishan deld, niet het minst door de z.g. deskundi gen, die accu's verkoopen en laden. Het erg ste kwaad, dat men een accu kan aandoen is deze kortsluiten. Hierop komen we in het volgend artikel terug. rv. HET ZIEKENHUISBED. Jaap ging eens met moeder naar het kinder ziekenhuis. Hij' nam wat speelgoed en vruchten mee, om aan de zieke kindertjeste geven, maar hij had zooveel aandacht voor iets anders, dat hij niet op de verheugde gezichtjes lette. Hij zag namelijk boven verscheidene bedjes op schriften als. „Gymnasiumbed", „Handels- schoolbed", enzoovoorts. Aioeder", vroeg Jaap: „beteekent dat, dat er altijd een van het Gymnasium of de Handels school in dat bed verpleegd wordt?" „Welnee, mijn jongen," legde moeder uit: „Dat beteekent, dat de leerlingen van die scho len zooveel geld bijeen gebracht en aan het ziekenhuis gegeven hebben, dat er steeds een arm ziek kind verpleegd kon wordem" Jaap moest er den heelen verderen dag tel kens aan denken. Wat zou het heerlijk zijn, als zijn school, de school van Juffrouw Smit of ook wel „Smitschool" genoemd een verple ging kon betalen. Maar moeder zei, dat de school daar veel te klein voor was. Er wargn maar vijftig leerlingen op de heele school. Toch vertelde Jaap het den volgenden mor gen in het speelkwartier aan zijn vrienden. „Als we dan geen verpleging kunnen beta len, moeten wij' toch wat geld bij elkaar leggen voor de arme menschen", zei hij: „Het is na tuurlijk goed,, om dat te doen en het Is een eer voor onze scnool." „Maar als we ons geM aan cfe arme menschen geven, dan weet niemand, dat de „Smit-school" het gedaan heeft," zei Marietje. „We moesten één arm mensch eiken dag wat kunnen geven, en dan een bordje ophangen aan de deur, waar op staat, dat het van onze school komt." „Zou dat niet opschepperig staan?" vroeg Wim.' „O, neen, het is toch voor de eer van de „Smit-school", drong Marietje aan. Daar -luidde de bel en onmiddellijk vergaten alle kinderen, behalve Jaap, het heele plan. 's Middags toen Jaap wandelde .met Dora, het dienstmeisje, vroeg hij haar allerlei dingen over de arme menschen in het dorp. Bij het meest verwaarloosde, kleine huisje stond hij stil en vroeg: „Wie woont hier?" „Mijnheer Geerman, een oude vrek," ant woordde Dora. „Ze zeggen, dat hij alleen van droog brood en water leeft." Jaap zette groote oogen op van ontzetting. Hij wist niet wat een vrek was, maar eens had hijzelf een heelen dag lang niets gehad dan droog brood en water, omdat hij toen heel on deugend was geweest en het leek hem vteeselijk nooit lei» anders te krijgen. 's Avonds zocht hij een stuk karton en wat verf en zoo mooi hij kon schilderde hij op het karton: DEZE ARME MAN WORDT ONDER HOUDEN DOOR DE SMIT-SCHOOL. Den volgenden morgen ging hij gewapend met het bord en zijn spaarpot naar school. n. „We hebben allemaal vijftien cent'bij ons voor melk en wat lekkers," legde Jaap uit. „Maar we kunnen toch geen melk drinken en h'scnlts eten, terwijl een ander nooit Iets an ders krijgt dan water en droog brood. Daaroih moesten we allemaal eiken, dag een stuiver af staan, waarvoor mijnheer Geerman dan goed eten kan koopen." En na schooltijd trokken alle kinderen samen naar het huisje van mijnheer Geermans; Jaap voorop met een zwaren spaarpot en het stuk bordpapier. Toen Jaap klopte deed mijnheer Geerman de deur een paar centimeter open, maar den spaarpot in Jaaps handen ziende, zei hij: „Nee, nee, ik geef nooit aan de deur!" en gooide de deur weer dicht. Na lang zoeken vond een van de jongens een stompje potlood in zijn zak en een ander een stukje papier, waar Jaap op schreef: Lieve mijnheer. Nu hoort U aan de Smit- groeten van de 8 Smit-school. Den volgenden dag en den daarop volgenden gebeurde hetzelfde, maar Vrijdags lag er een brief op de stoep, geadresseerd aan: „Den jongen met de vuile knieën." „Dait ben jij, Jaap," riep Annie. „Je bent bent deze week iederen dag in' de modder ge vallen." Jaap las den brief voor: Lieve jongen. Ik gebruik niets dan water en brood, omdat ik dat het lekkerste vind. Hier is 5000 gulden, die je aan hpt, ziekenhuis kunt geven voor een verpleging. Eri het bed moet den genoemd worden, het „Smit-school bed. Met groeten van Geerman. Jaap keek snel nog eens in de envelop. En ja, daar vond hij vijf slordige papiertjes en op elk ervan stond 1000. De kinderen holden naar Jaap's huis en ver télden alles aan zijn ouders. En vader zei, dat mijnheer Geerman niet arm was, maar juist heel rijk. En.... een paar dagen later liepen alle leerlingen op hun teerten door de zaal in het ziekenhuis en keken naar een bedje, waar boven stond: SMIT SCHOOL BED. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. I. Vele kleintjes maken één groote katoen stoom jas vlieger kaneel een e. n. Paard aard ar. Goede oplossingen van belde raadsels ont vangen van: H. A.; A. B.; M. B.; O. B.; T. en G. B.; N. de B.; P. en O. B.; E. do O.; G. D.; C. D.; D. en V. D.; N. D.; C. A. en M. A. D.; T. J. D.; A. D.; S. E.; H. E.; L. E.; B. en T. G.; O. G.; S. G.; A. G.; H. G.; M. S. de G.: W. G.; W. en J. H.; J. L. de J.; W. K R. K.; N. K.; W. K.; W. en L. K.; W. K B. K.; P. L.; B. P. L.; M. v. d. L.; D. M T. N.; M. O.: F. G. v. P.; A. R.; C. .T. B A. J. de R.; C. S.; J. G. S.; R. C. 8.: J. de S S. E. S.; J. A. 8.; H. S.; S. T.; N. en B. T A. v. U.; M. V.; M. en Tb. V.; C. en L. V K. V.; D. de W.; A. W.; A. en O. do W A. IJ.; M. Z.; A. en W. de Z.; S. en M v. Z I. Nleuwo raadsels. <XXXXXXXXX Op de llggénde (van X- links naar rechts) en X op de staande kruis- Xjeslljn (van boven naar Xonder) komt de naam X van een muziekinstru- X.ment; 'op de 2e regel X een groente; op de 3e X een bont-soort; op de X de een werelddeel; op de 5e iets moois, dat men tracht te bereiken, maar dat heel moeilijk of in 't .geheel niet te bereiken is. Op de 6e het resultaat van den akkerbouw; op de 7e een vogel; de 8e een onzichtbare brandstof; op de 9e een lek ker voedsel; op de 10e een medeklinker. n. Met m ben ik een groot water; met p een zoeit vloeibaar voedsel; met k een garneering van dameskleeding. Lf Dou.x - Mme Corry. bouwde daar een sterk en sierlijk slot. In het jaar 1413 was het voltooid. Het volk van Amsterdam zag dit met leeds oogen aan. Het mocht Willem Eggert nu een maal niet en daarmee uiti Het was de aloude geschiedenis van vooroordeel en ongemotiveer de haat. Men schold op Eggert al nam men ook gaarne en onderdanig de voordeelen aan, welke hij kon strooien in zijn kwaliteit van tresorier.Men spuwde op zijn lage afkomst men verweet hem zijn invloed op graaf Wil lem, die al sedert lang niets van beteekenis meer deejl, zonder daarbij den raad van zijn vriend te vragen men wantrouwde hem en schreef in het geniep iedere slechte gebeurtenis in de stad toe aan een heimelijke intrige van Eggert En dat het geen malligheid was met het hei-, melijk verzet van Amstels burgerij tegen den koopman Eggert, bewijst wel het volgende: Op zeker oogenblik zag Willem van Holland zich genoodzaakt openlijk te waarschuwen tegen molestatie en openlijk de partij van Eg gert te nemen. Hij deed dit op de volgende wijze. Hij ont bood de ridderschap van Amsterdam en na met deze langdurige beraadslagingen te heb' ben gehouden, liet hij een openlijke aankondi ging in de stad rondgaan, welke in de volgende woorden was vervat: .-...„lek bevele ende recomandere u-lieden alle, mynen goeden vrient Willem Eggeart; ende dat ghy-Iieden zynen persoon met soo- danige Sorghvuldigheyt sult waernemen, ende '<'z bewaren, dat indien lr myn afwesigheyt hem eenig ongeluck comme te bejegenen; jae al ware 't rnaer dat by gevalle een pan ofte een tegel van de daken op zyn hooft viele, ende heïn krenckte, 't selve u-liéden sal gheweten wor den, ende sal het ook op u-liedien verhalen. Mij, dunkt dat is geen kleinigheid! Willem Eggert liep dus dagelijks door de straten in de nominatie 'n dakpan op z'n kop te krijgenl Het is mogelijk, dat de buurt, waar hij woonde, tot deze bedenkelijke soort van populariteit mee hielp. Want Willem Eggert had zijn woning in de toenmaals bekende Huizinge „De Bril" in de onmiddellijke nabijheid van de „Waag" op de Nieuwjnarkt. Erg aannemelijk is dit intusschen niet, want dit kwartier was in die dagen juist het punt waar de rijkdom zich te vestigen be gon. Het was op de plek waar later door de schatrijke gebroeders „Trip" het zoo bekend geJ worden Trippenhuis zou worden gebouwd. In ieder geval was het niet aanlokkelijk! En zeker niet voor een man, die er zijn liefste be zigheid van maakte om zijn medemenschen van dienst te wezen! Hoe het zij: Een en ander1 schijnt er toe te hebben bijgedragen, dat Willem Eggert metter woon de stad verliet en zich voor goed vestigen ging op zijn Heerlijkheid Purmerend. En of hem dit nu nog niet voldoende was, of hij zijn goedheid nog eens door dik en dun wil de bewijzen of dat hij gevolg, wilde geven aan de toenmalige gewoonte om zich vooral door i goede werken te heiligenWij weten het juiste niet, maar feit is, dat Willem Eggert niet boos werd op het volk van Amsterdam en het niet met zijn genegenheid en al den rug toe keerde, toen hij de wijk naar Purmerend0nam. Integendeel: Hij zette de kroon op zijn werk van jarenlange goedheden. En wel op de vol gende wijze: Zooals uit vorige feuilletons gebleken ls, be stond Amsterdam nog in hoofdzaak uit twee gedeelten de Oude Zijde en de Nieuwe Zijde, gescheiden door de rivier de Amstel. De Oude Zijde had tot hoofdstraat de tegenwoordige Warmoesstraat en de Ni'euwe Zijde had tot ver keersweg de huidige Nieuwendijk. En nu stonden niet alleen de meeste kloosters aan de z.g. Oude Zijde, maar deze parochie had reeds ook een groote kerk behalve de St Olofs- kapel n.1. de tegenwoordige Oude Kerk En nu bezat Willem Eggert een groote boom gaard grenzende aan den Dam en een dén Nieuwendijk en N. Z. Voorburgwal En deze boomgaard besloot hij te 'ófferen teneinde het volk van de Nieuwe Zijde een ehren groote Kerk te schenken. y eigen Aldus geschiedde: Willem Eggert schonk den om het kerkgebouw te stichten weH? r^ntStond (?an het P^chtlge bouw- \erk, dai wij nu nog in Amsterdam ongeschon- echool en U moet het karton aan Uw voordeur houden. We zullen U eiken dag wat geld bren gen, om eten te koopen, zoodat U niet altijd alleen brood en water hoeft te eten. Met veel goede «hoe. De SmlUchoor Toen hingen ze het karton aan de vooideu schoven den brief er onder door en zetten t spaarpot op den drempel, waarna ze zich op et- afstand achter een heg verborgen. Even lak werd de deur geopend en keek mijnheer bet man naar huiten. Toen hij niemand zag, pa- hij den spaarpot, nam het karton van den deu. knop en ging weer naar binnen. Den volgenden dag hielden de kinderen ver gadering in het speelkwartier. „Misschien is hij 'trotsch, al is hij pok arm," /ei JaaP- --Hl w:' misschien geen karton op zijn deur hebben o' misschien vindt hij het niet prettig om geld te krijgen. Laten wij eiken dag eten voor hem koopen en hem weer een brief schrijven,^ dat hij het karton niet behoeft op te hangen. Zoodoende kochten de kinderen met het geld, dat ze dien dag bijeen brachten, biefstuk en aardappels en een roode kool en boter. En Jaap schreef weer een brief: „Lieve mijnheer Geerman. U hoeft het kar ton niet op te hangen, als U het niet prettig vindt. We deden het alleen maar, omdat het gymnasium zijn naam heeft staan boven een bedje in het ziekenhuis. Wij kunnen geen ver pleging betalen, maar wij kunnen U onder houden. We hebben nu maar eten gekocht in- plaats van U geld te geven. Met hartelijke Toen de kinderen het huisje naderden, stond mijnheer Geerman achter een gordijntje te glu ren, maar hij kwam niet paar de deur, zoodat ze de pakjes maar weer op den drempel, legden en den brief onder de deur schoven. den bezitten als een van de meest merkwaardig? schatten: De Nieuwe Kerk. Het ls onze offl- cieele Staatskerk, waar vorsten worden ge kroond, gedoopt, getrouwd, en waar alle buiten gewone kerkelijke feesten worden gevierdI Zij werd op wensch van Eggert voornamelijk gebouwd volgens het beroemde plan van de Hoofdkerk van Amiëns in Picardlë. Willem zelf Intusschen beleefde er alweer niet veel pleizler van. Aanvankelijk werd met den bouw snel begonnen, maar het duurde niet lang of er was weer krakeel en de bouw lag stil jaren stil zelfs. Middelerwijl stierf Graaf Willem' en dit gaf aan Eggert schijnbaar een grooten knak.... Hij werd kwijnend en begbn te sukkelen. De geschiedschrijvers zijn het niet over den Juls- ten tijd eens, maar vast staat, dat Willem Eg- gerts den Graaf van Holland na korten tijd ln het graf volgde gestorven van zielsverdriet. Zoo kwam aan de vriendschap van twee man nen een einde. En Willem Eggert vermocht niet den kwaL den roep te keeren! Hij zag de Nieuwe Kerk zelfs nimmer voltooid.... Er was nog volop ruzie toen hij stieri.... Het eenlg genoegen, dat hij er van heeft ge kregen, ls, dat men zijn stoffelijk overschot jaren later In de kerk zelf begraven heeft en dat men de kt-onkellge steeg, die door lateron ombouw achter den Nieuwendijk ontstond, den vijlsel)en naam gegeven heeft van: De Eggertstraat.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 18