NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. A. J. P's Kerstpudding Nr. 5797 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG HET FEUILLETON is op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS. Engeland en het Dultsche vraagstuk. Engeland en de overeenkomst in het bezette gebied. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. DUITSCHLAND. De regeeringscrisis. Dr. Albert bedankt. Dt. Albert is er niet in geslaagd1 zijn ka binet bijeen te krijgen en heeft dit reeds officieel aan den rijkspresident medege deeld, nadat men had ingezien, d,athij hechts op tegenwerking van de verschillen de politieke partijen had te rekenen. Het separatisme in Duitschland. Relletjes te Berlijn. FRANKRIJK. Katerstemming. ZUID-SLAVIE. Zuid-Slavlë en Duitschland. De Kleine Entente. De dwaasheid van een actie In Duitschland. Levering aan den vijand. VEREENIGDE STATEN. De mijnramp te Benton. BINNENLAND. Joost van Vollenhoven, t Geldleenlng Noord-Holland. De postchèque- en girodienst De belde sergeants-majoor gerehabiliteerd. Werkverschaffing ln de gevangenis. Een rede van Mevr. Drucker. Voor de Haagsche vereeniging voor Be- zuinigingspolitiek sprak dezer dagen mevr. W. Drucker uit Amsterdam over het onderwerp ,De Stille kracht". Mevr. Drucker ging de omstandigheden na waaronder wq thans leven. Zy betoogde dat de bureaucratie ons regeert. De ambtenaren zy'n volgens haar de baas. Onze wettenmakery zeide spreekster, heeft een kaste van ambte naren doen ontstaan, die ïynrecht staat tegen over haar werkgeefster. De evenredige vertegenwoordiging heeft de zaak nog wat erger gemaakt, daar deze uit laat van de fictie dat ieder een politiek geloof eeft. Geen 1 pot. der kiezers weet echter ook maar ieta af van het program der partij waar op gestemd wordt, zeide spreekster. Moeten we nu allemaal zoo geadministreerd, geoon- troleerd en gedisciplineerd worden? Wenschen we dit? De tegenwoordige wet op de Inkomstenbe lasting is een schandelijk product van men- schenbrein. De O. W.-belasting was, naar spr. zeide, een „dievenbelasting". Steunt de regee ring thans degenen, die zy in den oorlog zoo veel mogeiyk geplukt heeft? De successiebe lasting is een wegkuiging van kapitaal. Met al deze wetten .is» de energie en het ver- antwoordeiykheidsgevoel verlamd. We staan voor een gedegenereerde natie. Hoe zouden we, vroeg spreekster, nu eenigszins uit dezen war boel los kunnen komen? Het absolute koningschap van dr. Verviers achtte spr. voor Nederland niet geschikt». Maar het, parlementarisme dient te biyven. Wat heb ben mannen als Verviers gedaan tegen dege nen, die zy nu demagogen noemen en dit ook zyn? In de grondwet zou, spreekster opgeno men willen zien de bepaling, dat geen lid van de Staten-Generaal mag optreden voor een deel van het volk afzonderHjk. We hebben noodig, zoo besloot mèvr. Drucker, een gron dige reorganisatie van de grondwet, omdat deze verouderd is. Het parlement dient »te we ten, dat „het de burgery niet mag knevelen en haar haar geld niet mag ontnemen"! Het weder ln October. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Cojirant f 1.60; fr. p. p. ibinmenllaind f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad rosp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse Tiiiimmem der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GiTOrekening No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 29 Nov4.21 uur. Vrijdag 30 4.21 ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. s Volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Teiegraph heeft Dinsdag op het Foreign Office een vergadering plaats gehad van Min. en vertegenwoordigers van 't ministerie van financiën en juridische des- kundgen om te behandelen ten eerste de be twisting door de Duitsche vertegenwoordi gers voor de commissie van herstel van de wettigheid der Roer-bezetting, ten tweede d'e overeenkomst van Duitsche industrieelen en de Fransch-Belgische technische missie. De Britsche regeering heeft eenmaal de meening uitgesproken dat de bezetting van het Roergebied onwettig was en moet dus oppassen dat zij door niets die bezetting stil zwijgend schijnt te erkennen. In het bijzon der gaat het bezwaar tegen het Fransche plan om wel de opbrengst van de kolenleve- ranties zelf op rekening van de schadeloos stelling te sdhrijven, maar de kolenbelasting voor de bezettingskosten van het Roer-ge bied te reserveeren. Engeland zal hiermede zeker genoegen nemen en men verwacht ook van den Amerikaanschen bijzitter een pro test namens de Vereemigde Staten. De beslissing over paragraaf 18 zal zeker niet eenstemmig zijn en in dat geval is 't mo gelijk dat men zich tot het internationale hof in Den Haag wendt. Tegen het betoog dat Engeland door betwisting van de 'Fran sche aanspraak op de kolenbelasting de be zetting eigenlijk erkent, voert men aan dat dit afhangt van het gebruik dat Engeland van zijn aandeel maken zou. Men betoont zidh hier eenigszins verbaasd over de vreug de der Franschen ten opzichte van» de bepa ling dat 18 pot. der kolenproductie voor de schadeloosstelling bestemd zal zijn.' Voor de Roer-bezetting was het percentage hooger. Volgens den politieken medewerker van de Daily Teiegraph is de verhouding tus9chen de Fransche en de Duitsche regeering in den laatsten tijd veel verbeterd. De politieke cri sis heeft de toenadering buiten Fransche schuld vertraagd. Poincaré zou de Duitsche regeering te verstaan gegeven hebben, dat de tijd voor herstel van de volledige diplo matieke betrekkingen met de Quai d'Orsay rijp is. Volgens den zegsman van den mede werker dien hij 'een onvergelijke autoriteit noemt, is het duidelijk, dat de entente oor- diale niet cordiaal meer is en dat Engeland naar een nieuwe „balance of power in Europa streeft. Het bewijs is Engeland s te genzin tegen de beperking van de Duitsche wapening. Poincaré voorziet dus nieuwe po litieke groepeeringen en daarom wil hij En geland te Berlijn voor zijn. Hij gelooft dat hij meer te bieden' heeft dan eenlge mede dinger en dat hij zich nu wel eenlge vriende lijkheid veroorloven kan. Het bericht dat België en Frankrijk zich een prioriteit hebben verzekerd op de Duit sche betalingen en leveranties wordt te Lon den druk besproken omdat mea meent dat door deze overeenkomst de aanspraken van Engeland tegenover Duitschland in het ge drang zullen komen. In verschillende krin gen verwacht men, dat de regeering, die thans in verband met de verkiezingen een afwachtende houding aanneemt, na 6 Decem ber verplicht zal zijn te Parijs en Brussel nieuwe stappen te doen om de rechten van Engeland te verzekeren. Ook van Amerika verwacht men in verband met de bekende Wadsworth-over eenkomst verzet tegen de door Frankrijk en België gemaakte regeling, ook in verband met de bezettingskosten. De Munchener Zeitg. verneemt van een bekend grootindustrieel uit het Rijnland, die voor enkele dagen te Parijs een onder houd had met iemand, die Poincaré zeer na staat, dat Frankrijk ingeval het in Duitsch land1 tot een monarchistische staatsgreep mocht komen, geheel gereed is voor mili taire maatregelen, ter onderdrukking daar van De zegsman van het blad vernam, dat voorbereidingen zijn getroffen voor een mi litaire betezetting van Duitsch gebied en wel in de eerste plaats van. Berlijn en Munchen. Aanvankelijk dacht men nog aan een ka binet Jarres, doch de democraten en het Centrum» verzetten zich daartegen. Zijn standpunt in het kabinet Stresemann ten op zichte van het bezette gebied had de twee partijen tegen» hem» ingenomen. Dinsdagochtend, zoo wordt uit Berlijn aan de N. Rott Crt. gemeld, hteft Dr. Scfholz, de voorziter van de parlementaire groep van de Duitsche Volkspartij aan de Duitsch-na- tionalOn medegedeeld, op welke voorwaar den de burgerlijke coalitie (volkspartij, cen trum» en democraten) bereid' zijn om een bondgenootschap niet de Duitsch-nationalen te sluiten. Deze voorwaarden zijn: 'erkenning van het verdrag van Versaiiles, van den re- publikeinsdhen staatsvorm en van de grond- wet van Weimar, bestrijding van alle onwet tige rechtsradicade organisaties, voortbestaan van de groote coalitie in Pruisen. Naar wij vernemen zouden de Duitsch-nationalen deze voorwaarden reeds van de hand hebben gewezen, zoodat alle besprekingen en onder handelingen» op een dood punt zijn aange land. Indien dit juist is zou Stegerwald, de gewezen Pruisische minster-president, die als candMlaat-rykskanselier in deze combina- »tie werd genoemd!, zooals er trouwens bij elke crisis van zijn candidaatschap sprake is, wieer eens achter het net te hebben ige- vischt. Nog een» enkele uitweg schijnt mogelijk: het kabmet-Stresemann blijft aan het 'be vind. Stresemann zou dan zijn derde kabi net samenstellen uit leden van de drie bur gerlijke coalitie-partijen en dan nogmaals in dën Rijksdag verschijnen. Weigert het parletment weer, hem het noodige vertrou wen te schenken dan zal hij, mits d'e rijks- presid»ent hem daartoe de volmacht verleent, den Rijksdag eenvoudig ontbinden. Een uit weg is dit dus eigenlijk niet. Hetzelfde zou verleden week hebben kunnen geschieden. Men zou dan zelfs nog de tegenwoordige cri sis hebben vermeden. Heelemaal verdwenen is het separatisme nog niet, zooais blijkt uit een particuliere correspondentie in de N. Rott. Crt. In het Belgisch-bezette gebied houden de separatisten zich alleen nog staande te Duis burg; de bevolking hunkert naar het oogen- blik, waarop de Sonderbündler bet lot van hunne kameraden te Aken en Krefeid zul len deelen. Dat de separatisten hier nog niet verdre ven zijn, hebben zij te danken aan het feit, dat de staat van beleg, door de Belgische be- zettingsautoriteiten afgekondigd, elke volks verzameling van meer dan vijf personen ver biedt. Het wettige gemeentebestuur heeft, na dat alle ambtenaren geweigerd hadden, in dienst van de separatisten te arbeiden, op hulpbehoevende wijze zijn tenten opgesla gen in gehuurde localiteiten, terwijl de sepa ratistische burgemeester, een naar men zegt wegens valschheid in geschrifte tot gevan genisstraf veroordeelde vakvereenigings- secretaris, Engel, op het stadhuis zetelt, in de kamer van den wettigen burgemeester. Zijne belofte aan de bevolking, dat hij voor levensmiddelen zou zorgen en het valsche geld tegen franken zou Inwisselen, ls hij tot nu toe niet nagekomen. Intusschen heeft de nood! In Duisburg be denkelijke afmetingen aangenomen. In de straten der binnenstad, waar de separatisten zich vrij kunnen bewegen, heerscht groote onveiligheid. lederen nacht worden inbraken gepleegd; die voor het meerendeel aan leden van den» Rheinlandschutz w-orden toegeschre ven». De wettige politie staat hiertegen mach teloos, daar zij, zooals gezegd, van dle be- zattingsautoriteiten niet tegen de separatis ten mag optreden, om bloedvergieten te voor komen. Van het gehalte dezer, döor de bezettings autoriteiten beschermde separatisten», krijgt men een denkbeeld, als men weet, dat de po litie, (de wettige, wel te verstaan) kon aan- toomem, dat onder de inbrekers in het mu seum te Dusseldorf, separatistische voor mannen waren,! Krijgt men dus aan den eenen kant, door dat men ziet hoe voos deze heele beweging is, den indruk, dat zij weldra te gronde moet gaan door gebrek aan innerlijke waarde, aan dien anderen bant slaat men de handen van verbazing ineeni, als men» in 't ,S,öhlosz" te Go- blemz met de leidende personen van deze be weging spreekt en uit hun o»nbezorgde en van vertrouwen 'getuigende uitlatingen be merkt, hoe weinig idee zij hebben van den werkelijken» toestand. Volgens een bericht uit Koblentz aan de Duisburger General Anzeiger voltrekt zich in cfe separatistische beweging oen ingrij pende verandering. Matthes is volkomen van de baan en de leiding der beweging is over gegaan op Dorten, die reeds bezig is een nieuwe separatistische regeering te vormen Voor de onderscheidene steden ls een pro gram van actie vastgesteld, dat binnen zeer korten tijd' zal worden uitgevoerd. Voor Duis burg tijd het iri, dat de aanhang van Mat thes naar huis zal worden gestuurd. Tot bur» emeester van Duisburg is Gutthardt, be- end door den Putsch te Aken, bestemd. In» alle steden zullen de separatisten de ge meentebesturen opdragenn onverwijld1 de arbeid te hervatten. Wie weigert zal worden afgezet. Dinsdag hebben te Berlijn weer groote be toogingen op verschillende plaatsen van de stad plaats gehad. Het kwam tot botsingen, waarbij de politie gebruik maakte van revol ver en gummistok. Drie agenten en eenige betoogers werden gekwetst. De politie heeft 77 personen gearresteerd», waaronder Wolff- stein, het communistische lid van den land- ^Aan1 den oproep van het bestuur van de communistische party is overigens uitslui- Ingezonden Modedeellng. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingtabriek A. J. POLAK, Groningen tend door werkloozen gevolg gegeven. Bij de werkende arbeiders was de deelneming zeer gering. Onder dezen titel schrijft de Berlijnsche correspondent van het Handelsblad: De Duitschers hebben heden (25 Novem ber) hun „Totensonntag". Dan piepen ze met kransen en bloemen voor zoover die thans nog te betalen zijn naar de graven hunner .dierbare afgestorvenen te »gaan en daarna den dag in stil gepeins door te bren gen. Een opzetteiyk-sombere dag dus; en waarbij, gelijk heden, meestal het nat-koude Novemberweer meehelpt om de begrafenis stemming nog extra aan te dikken. Zoo sb nister als vandaag zal hun die „Totensonn tag" intusschen wed nimmer voorgekomen zijn. Want ditmaal staan zij aan het begin van een winter, waarvan de sombere gevol gen nog volstrekt niet te overzien zijn. Hon ger en ontbering, koude en vertwijfeling staan voor de deur. En onder die omstandig heden geven de politieke partijen het treurig ste beeld van verdeeldheid dat men zich kan voorstellen. Het is nog veel epger dan men had durven denken. 'Persoonlijk egoisme v'ordt door partij-egoisme nog overtroefd. Leiding is nergens meer te vindien. Persoon lijkheden zijn mijlenverte zoeken. Zijn ze er „überhaupt", dan wagen ze hun naam, hun toekomst, hun bezit en hun leven niet meeT aan de bovenmenschelijke taak, dit samen stel van landen en landjes, stammen en groe pen, partijen en partijtjes te „regeeren". En onder zulke omstandigheden heeft men eergisteren het tweede, of als men wil, derde kabinet-Stresemann ten val gebracht. Een daad, die onmiddellijk de hevigste katerstem- ming als eenig resultaat gebracht heeft. Men scharrelt en schippert alweer in en buiten het Rijksdaggebouw. En 't is begrijpelijk en tevens teekenend voor de stemming, dat het volk zich ditmaal van ai-dat 'gemodder geen sikkepit meer aantrekt. Men heeft tot aan den hals toe genoeg van al die middelmatige dames en hoeren, die nog regeeringen kram men en plakken, om ze straks weer uit zucht naar nieuwe gezichten en nieuwe oombina- ties maar zonder nieuwe ideeën uit el kaar te plukken. Gelijk hebben ze, de massa's. Maar de si tuatie wordt er niet beter door. Een regee ring zal er ten slotte toch weer moeten ko men1; misschien morgen al, misschien eerst na een week of nog langer. Hoe ze samengesteld zal zijn, interesseert ten slotte nóg slechts weinigen. Men is het er langzamerhand- algemeen over eens, dat zoolang Frankrijk hét wil, in Duitschland geen enkele regeering, hoe ze ook i-amenge- steld moge zijn, eemig werkelijk succes zal kunnen hebben. "Voor de zooveelste maal ls gebleken, dat het parlementarisme hier wonderlijk opgevat en toegepast wordt. Volgens de voorstanders maakt het nog de periode der kinderziektes door; volgens de hartstochtelijke bestrijders echter staat het bereids op het punt den laatsten adem uit te blazen, In elk geval Is het ziek, en voor een land dat zooveel door te maken heeft, als Duitschland thans, een groot gevaar. Bij vorige gelegenheden had men tenmin ste nog eenig plan voor de toekomst, een op schuiving naar links of naar rechts. Dit maal is men ten einde raad Jammerlijk is het beeld, dat dé Duitsche politiek thans biedt. En men vraagt zich af, of nu eindelijk al deze partijen, die eerst een regeering wegjagen en dan »zelf, bij gebrek aan een eigen programma, niet den moed hebben Oim de verantwoordelijkheid over te ne men, niet beter deden haar programme s voorloopig in de pruliemand te gooien, de handen ineen te slaan en haar land gemeen schappelijk uit de ellende te helpen. De Zuid-Slavische regeering heeft beslo ten door bemiddeling van de commissie van herstel een nota tot Duitschland te richten, waarin geëischt wordt, dat Duitschland de vóór 11 Augustus gedane bestellingen zal af leveren. Uit Belgrado wordt gemeld, dat volgens bladen aldaar de bijeenkomst der kleine en tente, die oorspronkelijk op 12 Januari zou plaats hebben, reeds op» 15 December zal geschieden. In ieder geval zyn de voor besprekingen reeds begonnen. Het is echter niet onmogelijk, dat deze vervroegde bijeen komst feitelijk een andere is dan die van 9 Januari. Laatstgenoemde zou zich in hoofd zaak bezig houden niet den stand1 van zaken in Midden-Europa en met de vraag van Polen's toetreding tot de kléine entente. Het schijnt echter, dat in de bijeenkomst van 12 December Polen in elk geval aanwezig zal zijn en dat daar in hoofdzaak het Russische probleem zal worden besproken. Men zegt, dat Roemenië, Polen en Tsjecho-Slowakije in verband met het Russische vraagstuk een afzonderlijke entente zouden willen sluiten, terwijl Polen tevens doend© is politieke sa- m-en^werking1 mot do Oostzoestaton to vorkrij- gen, zoodat dus alle landen op de West-grens van Rusland één lijn zouden trekken. Naar aanleiding van het in den Raad der ge zanten gevallen besluit betreffende de militaire contröle in Duitschland, bespreekt het „Journal des Débats" de quaestie of de Fransch-Belgische regeeringen zich tevreden moeten stellen met het bezit van de Ruhrpanden en d!e bescherming daarvan, of dat men een nieuwe actie tegen Duitschland moet beginnen. En het blad ver heugt er zich over, dat de Fransche regeering, conform het advies der verantwoordelijke mili taire chefs, die allen uitbreiding der bezetting afrieden, besloten heeft af »te zien van operaties, welke niets anders dan een oogenblikkelijke glo rie zouden hebben gebracht. En dan maakt het blad front tegen Gharles Maurras, die in de „Action frangaise" pleit voor de mobilisatie van 500.000 man, om het Duitsche verzet in het hart van het rijk zelf te gaan breken. Gesteld dat Berlijn of München wordt bezet, zegt Gauvain, dan zal men spoedig bemerken, dat eenige hon derdduizenden soldaten niet voldoende zijn om de lange verbindingslijnen door het opstandige land te beschermen. Zoodat men tot gehééle mo bilisatie zal moeten komen. Dat althans is het advies der militaire chefs. Gesteld al, dat de Fransche troepen in Beieren, in Pruisen zitten meent Maurras dan, dat men in staat zal zijn den Duitschers een vrede te dicteeren, die heter uitgevoerd zal worden dan die van Versaiiles? De Duitsche regeering zou zich aan het verdrag onttrekken, de Fransche frank zou .zich al spoe dig geplaatst zien tegenover onontwarbare moei lijkheden. En het slot zou zijn, dat Frankrijk met de kous op den kop zou moeten retireeren. Bovendien zouden Engeland» en Italië (waar de geheele pers thans reeds tegen Frankrijk in het geweer is) zich niet afzijdig houden, en zij het indirekt, tusschenbeide komen. Het gerecht te Parijs houdt zich bezig met den Belg, Pire, te Parijs woonachtig, be klaagd tijdens den oorlog van Nederland uit 360.000 dwarsliggers in België te'hebben in gevoerd, waar de Duitschers ze gebruikten voor sohuilholeri» in de schansen. Pire kocht dit hout in Nederland en verkocht het aan een Duitsche firma. Hij' zegt geloofd te heb ben, 'dat het diende tot borstel van de Bel gische spoorwegen. De mijnramp te Benton, in den staat Illi- »nois, waarover wij al iets hadden gemeld, blijkt achteraf gelukkig minder ernstig te zijn geweest dan aanvankelijk was gemeld. Er zijn naar thans blijkt twee dooden en negen gewonden. Maandag is na een kortstondige onge steldheid te Amsterdam in den ouderdom van bijna 57 jaar overleden de heer Joost van Vollenhoven, directeur van de Nederland- sche Bank, die in menig opzicht een belang rijke rol in ons handels- 'en nijverheidsleven heeft gespeeld en ook op belanglooze wijze, vooral gedurende den» oorlog, groote diensten aan de gemeenschap beeft bewezen. In den oorlogstijd was hy een der voor mannen van de N.O.T. Inzonderheid heeft zijn werk in Amerika goede vruchten voor ons land afgeworpen. Men zal zich herinne ren, dat hy na zijn bezoek aan de Vereenigde Staten met Hr. Ma „Tromp" hier terug- koord.0 Sinds 1917 had hy zitting in de directie der Nederlandsobe Bank, Tjjdeiyk heeft hy daarin eenige malen bet presidentschap waargenomen. Zyn plotseling overlijden na een ernstige ongesteldheid van slechts en kele uren is vooral voor dit lichaam een groot verlies. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor een geldleeuing te sluiten van 1.100.000 wegens kosten van verbetering der zeeweringen in verband) met den waters nood van 1916 en 188.000 renteloos voor schot aan den Horstermeerpolder. De rente is 6 Het Vaderl. meldt, dat een aantal van de dure machines, voor de mechanisatie van den postchèque^ en girodienst aangeschaft, buiten gebruik staat en vermoedeiyk van de hand zal worden gedaan. Het landverraad. Maastricht, 27 Nov. Maandagmiddag zijn de beide uit preventieve hechtenis ontslagen onderofficieren p. en S. op het regiments bureau in de nieuwe kazerne in tegenwoor digheid1 van de garnizoensofficieren gereld biüteerd. Het schijnt, dat zy aan sergeant- majoor T., die nog in arrest is, slechts nu, en dan aanschrijvingen en voorschriften in bruikleen hebben afgestaan, die hy, onder het motief, op de hoogte te willen blijven aan hen ter inzage had gevraagd. Zooals men weet, was T. eenige maanden geleden op wachtgeld gesteld. Hy was echter nog re- serveplichtig, zoodat B. en S. in het xütlee- nen absoluut geen kwaad zagen. Eenmaal ontving sergeant-majoor B: daarvoor als be looning 10; die hy» echter direct aan den afzender terugzond. De beide sergeants-majoor B. en 8. staan als hoogstaande onderofficieren bekend en ook T. stond als accuraat werker zeer goed aangeschreven. Waarschijnlijk zullen de eer ste beiden met den schrik van de huiszoe king en de arrestatie wel van het geval af komen. De „Bossche Ct." meldt, dat de hoofdda der van het landverraad, die in Den Bosch gearresteerd werd, ten overstaan van den rechter-ooimmissaris en de luitenant Kaas jager te Maastricht een volledige bekentenis heeft afgelegd. De aangehouden sergeant biyft echter nog ontkennen. Vermoedelijk kunnen binnen kort riog meer arrestaties worden verwacht. Tijdens het verhoor van den hoofddader te Maastricht kwam zidh ook nog een ser geant van het 13e rag. inf. vrijwillig melden, die de verklaring aflegde, dat de aangehou den: sergeant ook hem had» gevraagd de stukken te leveren, betrekking 'hebbende op de mobilisatie, iets wat deze sergeant kon doen, daar hy werkzaam w»as op het mo'bili- saitie-bureau van het 10e reg. inf. Ook deze sergeant is niet op de aanbieding ingegaan. De beide vrijgelaten1 sergeanten schijnen het slachtoffer te zyn van de handigheid der beide anderen, om een §n ander als zeer onschuldig te doen voorkomen. De boofddader moet reeds ongeveer zes jaar als spionnage-agent werkzaam zijn; om trent den aangehouden sergeant, die als in leider optrad, vernam het blad dat diens zwager tijdens de mobilisatie chef was van een Belgisch spionnagehureau en aldus met het vak bekend raakte. Ryks bindwerk. De minister van Justitie heeft aan de ver schillende departementen, staatscolleges en ryksmstellingen een schrijven gericht, waar in hy' mededeelt, op aandrang der bezuini- gingscommissie er toe te izy'n overgegaan- om aan de boekbinderij in de strafgevangenis te Scheven in gen een zoodanige uitbreiding te geven, dat zij aan alle eischen van zulk be drijf kan voldoen. In het belang van 's rijks- schatkist roept hy alle medewerking in» om het bemoedigde bindwerk door middel van gevangenisarbeid te laten verrichten. Het gebied van boog© drukking, dat einde September zich boven Z.-Europa bevond, verplaatste zich den 1 Oct. westwaarts1 en hield tot den 13 in de omgeving der Azoren stand, lezen wy in het Maandel. Overzicht van K. N. M. I. Een ander gebied, dat van den 12 tot 16 in den Oceaan ten W. der Brit- sche eilanden werd! aangetroffen, trok den 17 over Frankrijk oostwaarts naar het Bal kan-schiereiland en bleef daar tot het einde der maand stand houden. Van den 19 tot 81 kwamen wederom naby de Azoren en van den 19 tot 21 in het hooge Noorden hooge drukkingen voor. Overigens was W.-Europa steeds onder den invloed van talrijke depres sies. Hier te lande waren in de eerste de- kade W.-iyke »en Z.W.-winden> veel talrijker dan gewooniyk; in de geheele maand kwa men O.-lijke en in d»e laatste drie weken ook N.O.-iy'ke en N.-iyk© winden nagenoeg niet voor. In de derde dekade was de ge middelde windkracht belangrijk grooter dan normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de temperatuur overdag en het dagelijksche maximum 1 gr. en bet minimum 2 gr. boven normaal; in de derde dekade waren deze drie elementen ongeveer 3 gr. er boven. De temperatuur bleef overal steeds boven het vriespunt; lichte nachtvorst kwam alleen van den 15 tot 17 voor. Het laagste minimum

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1