J. J. H. KOOPMAN, 10% korting Vossen, Shawls, Colliers, Moffen, Bontvoeringen, enz. WESTSTRAAT 17. bedroe® 1.7 den 36 te Gemert, het hoogste maximum. 26.0 den 1 te Maastricht. De hoe veelheid neerslag gemiddeld over het ge- heele land bedroeg 118 tegen 78 mJd. nor- maaL In Limburg en het O.iyk deel van Noord-Brabant en in Twente en het O.lljk deel van Gelderland viel ongeveer het dub bel van normaal; de grootste maandsom was 169 te Hilvarenbeek, de kleinste 74 te Graf horst. Algemeen, waren er zeer weing droge dagen. Vooral in de tweede dekade kwam veel regen voor; den 14 onweerde het over een groot deel van ons land. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 691/, tegen 881/, uren normaal; de drie deinden telden resp. 16, 28 en 801/, uren. De nood In Dultschland. Die nood in Dultschland heeft het Alge meen Nederlandsch Vakverbond aanleiding gegeven om pogingen in 't werk te stellen tot de leniging daarvan bij te dragen. Daartoe heeft men aan de gemeentebestu ren van de voornaamste plaatsen in ons land, waaronder ook Hekter, verzoekt om op 20 December as. een collecte te mogen houden, waarbij een speldje zal worden verkocht. Men wil trachten om op den Kerstdag vooral voor <te Dultschers steeds een dag van bij zondere beteekenis een flink bedrag door tusschenkomst van het Ned. Roode Kruis over te maken. Deze instelling zal dan zor gen dat de gelden op de juiste en meest af doende wijze worden aangewend. Met me dewerking van liefdadig Nederland en in dit geval speciaal do werkers zal mis schien in het begin van het nieuwe jaar een klein lichtstraaltje kunnen dringen door den duisteren Duitschen hemel» Provinciale Staten van Noord-Holland. Dinsdag is onder voorzitterschap van jhr. Trir D. E. van Lennep, lid der Ged Staten, de najaarsvergadering van de Provinciale Staten geopend. Mediedeeiing wocrdt gedaan van het Kon. besluit van 16 November, waarbij! met in gang van 19 November aan den commissaris der Koningin, jhr. imr. A. Röeil, een maand verlof wordt verleend om izioh in het buiten land op te houden wegens ziekte. Van den heer Machete was een schrijven ingekomen, dat bij wegens ziekte de zitting niet kon bij wonen. Beiden hoeren wordt een spoedig herstel toegewenscht. Na onderzoek van de geloofsbrieven1 van den beer J. A. van Zut- pben wordt deze geïnstalleerd Daarna komt aan de orde de behandeling van de provinciale begrootimg. De heer Van Tienen opent de algemeene beschouwingen» Hij stelt de positieve vraag of bij de door de roomsch-katiholieken, so ciaal-democraten en vrijzinnig-democraten getroffen overeenkomst inzake de bezetting van de zetels in bet ooilege van Ged Staten tevens een bindende afspraak is gemaakt aangaande een gedurende den zittingsduur van dit college te volgen gemeenschappelijke bestuurspolitiek. De financieele toestand der provincie acht spr. thans wel goed, maar voor de toekomst toch zorgwekkend Wij mogen, aldus zegt hij, ons niet laten in slaap wiegen door den gunatagen toestand van tegenwoordig. Ook verschillende gemeenten (hebben de grootste moeite om de begrooting van 1924 sluitend te maken en nog moeilijker zal het zijn, die voor 1925 sluitend te maken. Er zal komen een onafwijsbare stijging van uitgaven, en de inkomsten zullen daaraan niet evenredig zijn. De uiterste zuinigheid zal dus betracht moeten worden. Spreker noemt ©enige pos ten, die volgens hem: daarvoor ln aanmer- het bijzonder op van het algemeen had hij ten aan zien van de 'aangevraagde subsidies 'gaarne een krachtiger houding gezien; zij hebben zich te veel laiten gaan. Verschillende sub sidies bestrijdt hij; vele acht hij niet van een provinciaal belang. Het gaat als met een sneeuwbal. Met het verleenen van al die subsidies vermoordt men het particulier initiatief. Het instellen van een reservefonds hoeft evenwel «prekers volle sympathie. De heer Van Tienen zegt verder, dat er dn de eerste Jaren niet aan gedacht mag wor den, nieuwe werkzaamheden voor de pro vincie te zoeken,. De heer Polak bestrijdt de aneenlng van den' heer Van Tienen, wat de samenstelling van' het ooilege van Ged. Staten betreft. Minderheden zijn 'hier niet in een hoek ge drukt. Dat deed vroeger de partij van den heer Van Tienen. Wat die cijfers van de begroeting aangaat, de heer Polak Is het eens met den heer Van Tienen, dat deze geen reden tot optimisme geven. Ook de «oc.-d©®. fractie te die Staten zal zich niet verzetten tegen de instelling van het reservefonds, zooals de heer Van Tie nen bepleitte, doch wil de gelden niet rente loos verstrekken. De heer Polak zegt verder, dat het re servefonds zal moeten dienen om (belasting- verhooging tegen te gaan en verlaging van de belasting te de hand te werken. De soo.- dern. fractie wil met Ged. Staten meewerken tot het voeren1 van een' zuinig beheer. De heer Ter Haar begrijpt niet, waarom Ged. Staten zoo vaag hebben geantwoord op de gestelde vragen betreffende de loonpoli tiek. Zijns inziens is er reden aanwezig om zich voor loonsverlaging uit te spreken; ook in de particuliere bedrijven wordt het loon verlaagd. De heer Thomassen bespreekt de heer- schende werkloosheid. Bij het verleenen van steun moeten de belamgh ebbenden niet naar beneden worden1 gehaald, maar opgewerkt tot een behoorlijk menschwaardig bestaan. Hij vindt het wensohelljk, dat Ged. Staten1 een.commissie zullen 'bentoemen om overal werk te zoeken in de provincie. Laat de menschen werken, zooveel dit mogelijk is, tegen een behoorlijk loon,; dit zai het pau perisme tegenwerken. Spr. dient ©en motie in dezen geest in» De heer Oolijn critlseert de samenstelling dOr commissies, waarin geen enkel anti revolutionair zittinig heeft. Ten opzichte van den ftaandeelen toe stand der provincie is hij zeer pessimistisch gestemd. Het staat voor hem vast als een paal boven water, flat de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht De pro vincie beeft nu reeds een schuldenlast van ruim 68 millioen gulden. Zijns inziens kan er ten' aanzien van de exploitatie van de pro vinciale ziekenhuizen zeer zeker belangrijk worden bezuinigd. Omdat hij daarvan over- tnlgd is, zal hij een motie voorstellen om aan Ged. Staten te verzoeken, of er bij de exploitatie van provinciale ziekenhuizen be zuiniging betracht kan worden. De heer Binnendijk (bespreekt het water leidingbedrijf. Tot welke resultaten, ^zoo vraagt spreker, hebben de onderhandelin gen geleid ten opzichte van de waterleverin g aan de gemeentenaren, dus niet aan de ge meenten? Hij stolt bij motie -voor, den wensch te kennen te geven, dat dé belangen van de gemeentenaien beter behartigd zul len worden. De heer Ketelaar verdedigt de samenstel ling van het college, en zegt, vurig te hopen niet 'alleen dat de organisaties zulien blijven bestaan, maar dat zij steeds sterker worden. Er moet zeer zeker bezuiniging worden betracht, maar spreker meent, dat er voor de provincie nog geen aanleiding 'bestaat, om de toornen te verlagen. Zij rijn niet te hoog. Wat de exploitatie der provinciale rieken huizen betreft, merkte hij op, dat men geen vergelijking mag maken tusschen een pro vinciaal ziekenhuis en een particuliere in richting. In de Roomach-katiioliefce zieken huizen wordt 'bijna in het geheel geen sala ris betaald1. Spreker heeft bewondering voor het opofferend werk der verpleegsters in deze inrichtingen, maar ze mogen toch, als de loonpolitiek ter sprake komt, niet als voorbeeld voor het provinciaal personee gesteld worden. Overigens zal hij rioh nie'i tegen een commissie van onderzoek ver- zetten. De heer Hendrix (lid van Ged. Staten) antwoordt namens de R. K. fractie den heer Van Tienen, dat er 'bij de samensteliing van het college van Ged. Staten geenerüei af spraak is gemaakt, direct noch indirect. De Statenleden zullen Ged. Staten, Vwi" zoover dit met hun beginselen overeen is te bren gen, gaarne in hun werk steunen. De vraag van den heer Van Tienen 'kan hij dus imiet een volmondig „neen" beantwoorden. De heer Droog noemt ©enige cijfers van verschillende particuliere ziekenhuizen, ter vergelijking met die der provinciale rieken huizen. Spr. hoopt, dat Ged'. Staten spoedig zullen komen met een voorstel tot loonsver laging en verlenging van den 'arbeidsduur. De 'heer van Bossenbroek vraagt hoe het staat'met het georganiseerd- overleg. De hear Staalman meent, dat het nu tijd' is, om eens na te gaan, of er niet te veel verplegendOn dn de ziekenhuizen rijn, om dat de belastingdruk veel te zwaar geworden is. Uit de cijfers in- de begrooting blijkt geen medelijden met de zieken, maar roet de -ge zonden; 81 procent van de uitgaven komen ten goéd© aan het personeel en slechts 19 procent aan de rieken. Hij: wil in de begroo ting meer overzichtelijke cijfers hebben. Uitvoerig besprak hij' het beheer der ver schillende ziekenhuizen, om aan te toonen, welk een groot onderling verschil bestaat en hoe er bezuinigd zou kunnen worden. De heer Dekker merkt op, dat ln Obdam geen Aziatische cholera geheerscht heeft, zooals beweerd is. Een dergelijke epidemie is er niet geweest. Dat is een legende. De heer Barnstein zou strafbaar willen stellen hen, die vaatwerk in aanraking 'brengt imet slootwater. 'De heer Balk is een voorstander van goedl drinkwater, dus ook van een water leiding. De kosten daarvan- imoet de ge meenschap dragen. Men moet de mensehen van het platteland, die goed' drinkwater heb ben, evenwel niet dwingen, rioh aan de wa terleiding aan te sluiten. Dat brengt voor vellen^ die ver van den weg af wonen, te groote kosten mee. Wil men hen evenwel toch dwingen, dan moet de gemeenschap zooveel mogelijk aan de aansluitingen bij dragen. De 'beer Van der Glas heeft gemerkt, dat er van de 200,000, die voor de provinciale werkverschaffing het vorig Jaar beschik- heer Thomassen, om een commissie te be noemen, die werk in de provincie zal roeken. Spreker riet geen financieel boiang ln het verlengen van de 45- en 48-urlge werkweek. De 46-urig© werkweek Is van een hooge cultureel© waarde, want er worden, zoolang deze werkweek 'bestaat, tegenwoordig veel meer boeken gevraagd te de openbare lees zalen, dan toen er nog een 60- of meer-urige werkweek bestond. CSle verder 2e blad.) kff baar zijn gesteld, nog 60,000 zijn overg bleven. Hij voelt iets voor de motte van GEMENGD NIEUWS. Inbraak ln een Correspondentschap Ned. Bank. Zondagnacht is ingebroken in het corres- parket uit Zwolle is ter onderzoek overge komen. Men meldt nog uit Kampen aan het „HbL"! Het Correspondentschap le klasse van de Nederlandsche Bank te Kampen is gevestigd' in het voorgedeelte van een gebouw aan de Oude straat, dat voor het overige in gebruik is bij den wijnhandel firma H. J. Walkate. De hoofd deur geeft toegang tot een ruimte, welke van het kantoor van den oorrespondent is geschei den door een tusschenmuur, waarin zich een deur bevindt en daarneven een paar loketten voor het behandelen der transacties. Twee groote brandkasten, niet van de meest moderne vinding, dienen tot berging van stukken en waarden. In dit vlak aan de hoofdstraat gelegen kantoor heeft gepasseerden nacht de brutale inbraak plaats gehad, waarbij een bedrag aan bankbil jetten (andere waardepapieren en een groote hoeveelheid zilver hieven onaangeroerd), dbt meer dan een halve ton moet bedragen, werd buit verklaard» Het feit werd hedenochtend ontdekt door den knecht d-er firma Walkate (het perceel is des nachts onbewoond), toen deze het Lips' slot ge forceerd en de voordeur opengebroken vond. Aanstonds werd de correspondent, de heer F. Walkate, gewaarschuwd, die onmiddellijk de politie alarmeerde. De beide brandkasten bleken op zeer zaakkundige wijze te zijn opengebroken en de inhoud door het kantoor verspreid, blijk baar om uit te zoeken wat van de gading was; jepaald vernield is er weinig. Reeds even na Men uur was ook het parket uit Zwolle aanwezig om oen nauwgezet onderzoek in te stellen» Het s uit alles duidelijk, dat er voormannen van de gilde aan het werk zijn- geweest-, vermoedelijk Ingezonden mededeellng. Gedurende de St. Nicolaas geven wij op al onze Pelterijen Groote sorteering Alleen prima kwaliteiten. Nieuwe modellen. BONTWERKER, niet behoorende tot de plaatsgenooten. Zij hebben o.a. -gebruik gemaakt van gummi- handschoenen om geen vingerafdrukken ma te laten» Vast staat 't dat er handlamgersi- dienstem zijn verricht door personen die met de plaatselijke omstandigheden op de hoog te waren, daar n.1. eerst getracht is van een naburige steeg uit in het aohtergedeelte van het bedoelde perceel door te dringen, zooals achtergelaten sporen duidelijk aantoonem, bij welke pogingen nauwkeurige bekendheid met het percqel onmisbaar geweest moet zijn. De dieven zijn daarbij blijkbaar -gestuit op >ezwaren, welke hen van verdere operatie op dat punt deden afzien. Toen werd beslo ten den slag te slaan door brutaal de voor deur aan de straat open te breken. Daarbij zijn' vermoedelijk links en rechts posten uit gezet, wat bevestigd wordt door een over- biiur, die eenige malen heeft hooren fluiten. Reeds zijn een paar verdachten, zeer on gunstig bekend staande individuen tot nader onderzoek in verzekerde bewaring -genomen. Het correspondentschap was tegen inbraak verzekerd Geld uit een aangeteekenden brief verdwenen. De heer H., te Dplft heeft op 10 dezer een aangeteekenden brief met 184.10 verzonden» Deze brief, op den 12den dezer door den ge adresseerde te Rotterdam afgehaald', bleek slechts 4.10 te bevatten. Ontvreemd zijn 1 bankbiljet van 100 eni twee -bankbiljetten van 40. Treindievem. Te Brussel zjjir' twee Poolsche internatio nale treindievem gearresteerd, die in den trein Parijs-Amsterdam twee Nederland'sche passagiers hadden bestolen. Men vermoedt, dat zij ook betrokken zijn bij den diefstal van diamanten-, die onlangs aan het station Antwerpen heeft plaats gehad 100 billloen Mark boete. Een inwoner van Lichtenvoorde maakte de reis naar de grensplaats Boclielt, om er een m regenmantel te koopen. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om ook een rijwiellantaarn en een mond- harmonika naar Holland mee te nemen. De Dultsohe kommiezen hielden hem evenwel aan en het gerecht te Bocholt ver oordeelde hem tot een boete van honderd billloen Mark. Noodlottige Jaloezie. Dezer dagen heeft te Belgrado een „moor d-ult-ja toezie" plaats gehad, die aan de daad van een krankzinnige doet gelooven. Een Russische uitgewekene verdacht zijn vrouw er namelijk van, dat zij hem1 bedroog met den dirigent van het strijkje, waarin zij als pianiste speelde. Door blinde woede gedreven, kwam haar man een dezer avonden het oafó. waar zijn vrouw optrad, binnenstormen, lrlp regel recht naar het podluim, trok een revolver en sohoot met schier onfeilbare zekerheid eerst den dirigent en vervolgens op één voor één der zes overige artlsten van het strijkje. Voor dat het publiek, dat door den schrik geheel verlamd was, tusschenlbeide kon ko men en den massa-moordenaar kon arres teeren, had hij zichzelf reeds een kogel door het hoofd gejaagd. Wering van vreemde marktkooplieden. Naast de officleele Vrijdagmarkt was te Zwolle langzamerhand een zeer drukke Za- terdagavondmarkt ontstaan, waar tal van vreemde kooplieden in het bijzonder in sl agaren, goede zaken deden tot groot nadeel va-n enkele magazijnen ln de nabijheid. Naar aanleiding v-an een adres van de sigarenwin keliers heeft de raad nu met 18 tegen 12 stemmen besloten, in het vervolg van de niet- officieele Zaterdagavondmarkt de vreemde kooplieden te weren. De onbewaakte overwegen. Op het traject Castricum-Helloo nabij de Kapel nam een landbouwer, die per paard' en wagen een onbtwaakten overweg passeeren. moest niet denoodige voorzichtigheid in acht en reed de spoorbaan over op het oogenbllk dat een sneltrein van Uitgeest ln aantocht was. Het boerengerij werd vernield. De be stuurder kwam met den schrik vrij. De trein 'lep met vertraging Alkmaar binnen. Misdaad. Zondagmorgen is te Halfweg een 20-jarige juffrouw dood in haar bed gevonden. De oontroleerend© geneesheer oonatateerde, dat hier misdaad in het spel was en heeft de justitie doen waarschuwen. Het parket is Zondag den geheelen dag bezig geweest en heeft een man in verhoor -genomen- De brand aan boord ven de „Rijperkerk Een der „Telegraaf'-redacteuren had een onderhoud met den 2en stuurman van d< „Rijperkerk", de heer van Beaumont, die net volgende relaas van den brand gaf. Deze vertelde: „Ons schip kwam van d'e Oostkust van Afrika waar het in verschillende havens la ding had ingenomen, bestemd voor Mar- seille, Londen, Antwerpen, Amsterdam, Rot terdam en Hamburg, eni op Vrijdag 16 Nov, bevonden wij ons dan in de nabijheid' van het eiland Corsica, Toen wiji ons op 10 12 mijl van de haven Bastia bevonden, zag ik plotseling uit ruim 3 rook opstijgen. Zoixira ontdekt werd, dat er brand was, begonnen wij d'e lading te ver werken. De lading bestond in hoofdzaak uit grondmaten, katoen, hennep en sim-sim, een soort- zaad. Door het verwerken van de la ding kreeg de „Rijperkerk" echter een hevi ge slagzijde, zoodat, na gehouden scheeps raad, besloten werd', een -deel der lading over boord te werpen. Tevens werd draadloos maar een te Bastia liggend schip geseind om hulp te verleenen1. Wy vroegen lichters, brand- bluschmiddelen en werkvolk, om bij het ver werken der lading te helpen. Doch er kwam niets, en dus schoot er niets anders over, dan door te gaan met de lading over boord te werpen. Intusschen vermeerderd© de rook, welke uit het ruim opsteeg in die mate, dat aoh'; man der equipage bewusteloos werdeni door de verstikkende gassen. Buiten de haven van Bastia gingen wi, eerst ten ainker. Doctoren kwam aan boord Na eenigen tijd werd ons toegestaan binnen te stoomem, en om halfzes de brand was 9 uur 's morgens uitgebroken lagen wi; in de haven gemeerd. Met behulp van een ploeg van den wa werd onmiddellijk begonnen met het lossen. Doch om 12 uur 's nachts bleek, dat het om doenlijk was, er mee voort te gaan. De 'gezagvoerder had gedacht, diat er in Bastia wel -een stoomspuit zou zijn, maar de hulp welke wijl om 1 uur 's nachts kregen, was een handspuitje van het 173e regiment infanterie. Om dit spuitje in werking te stel len, moesten emmers water aangedragen worden. Veel gaf dit pompen dus niet. Ein delijk kwamen er twee bergingsbooten, wel ke trachtten de ruimen 2 en 8 vol water te krijgen. Om 9 uur 's morgeus was ook reeds brand uitgebroken te ruim 2. Nog een drie tal spuiten, door militairen bediend, kwam te werking. De hulp van de „Tromp". Gelukkig hadden wij' draadloos verbinding gekregen met Hr. Ms. pantserschip „Tromp", die op een oofeminsreis was, en om 8 uur langszij kwam. Onder leiding van oomman- dan-t en officieren hebben onze Jantjes en de machinisten van de „Tromp" prachtig werk verricht, waarvoor ze wel een pluimpje ver dienen, zoo vervolgde de 2de stuurman zijn Velaas. Met vier stralen werd uit de krach tige brandbluschgeleiding van het oorlogs schip water gegeven en honderd man der equipage begon met het redden van de la ding uit ruim 4 en 6. Dien middag stonden reeds drie ruimen in brand'..Zware rookkolommen dreven over de haven, telkens 'kwam een rosse gloed' te voorschijn. Op de kade van Bastia stonden velen dezen zwaren scheepsbrand gade te slaan. Aan wal wist men, dat er geen ont plofbare stoffen aan boord weren. Ons ma chine-personeel had de vuren getrokken, zoodat een ketelontploffimg de ramp niet kon ver groot en. Alle pogingen, om het vuur te blusschen, bleken evenwel te vergeefs. Om 6 uur mid dags had' de brand een dergeiyken omvang aangenomen, dat de oommandant van de „Tromp"' het geraden achtte, de haven te ver laten. Te voren waren op de „R electrlsch gaten te de huid geboord vlak T>ij de waterlinie, om het schip te doen zinken. Aan den oommandant was gevraagd, in het schip een gat te schieten, doch het geschut van de „Tromp" wëb daartoe te zwaar; bo venden was de haven te klein, om de, voor Om halfzeven gingen -allen van boord. Een langer verblijf op het dek was ondoenlijk. Elke poging, om het schip te redden, scheen onmogelijk. Men kon den brand, wel ke vermoedelijk door broeiing ontstaan was, niet meester worden. Toen naderde van de kade het Fransohe oorlogsvaartuig „Chas seur 86", die sedert eenige dagen te Bastia lag. Met oen der 75 m.M.-kanonnm loste het zes Bchoteh op het voorsclüp van de „Rij perkerk", onder de waterlijn. De bedoeling hiervan was, dat het voorschip zou zinken, en het achtschlp omhoog zou komen. Kettin gen hielden het schip aan den wal vast, om te voorkomen, dat het zou omslaan. Door den ongunstlgen wind was de brand echter naar het achterschip verplaatst, en toen Zondagmorgen 8 uur twee sleepbooten uit Llvorno waren gekomen, sloegen de vlammen een paar uur later uit ruim 4 ter wijl nu ook nog uit ruim 6 rook kwam De sleepbooten pompten het geheele 'schip vol water en om 9 uur 's morgens zonk het. De „Rijperkerk iag op den bodem 8 9 vadem diep, naar bakboord' overhellende. De 'lading is gedeeltelijk verbrand, door water beschadigd of over boord geworpen, zoodat de schade zeer belangrijk ls. Het ge- hfcele voorschip lg uitgebrand; de bruff en d'e bovenbouw is totaal vernield De machinekamer staat vol water en toen Ik Dinsdag Bastia verliet, kwam er nog rook uit het voorschip.aldus besloot de 2e stuurman zijn relaas. Vermetele diefstal. Juweeïen ter waarde van 76.000 pd» gestolen. In een groot flat met 16 kamara c« a! Victoria Street te Landen is Vrijdag een zalr vermetele diefstal gepleegd. Aldaa? een rijke weduwe, mevrouw Oakle^Maï? Oaklev on haf vertrek van mevrouw brulkten R6™ne uur hu» »*ea" B©- Er zijn juweeïen ter waarde van ongeveer 75.000 pond sterling gestolen. Mevrouw Oakley had namelijk in den loop der jaren een verzameling aangelegd van juweelen, dle zij ten geschenke had ontvangen. Na de „tea" begaf een der dienstboden zich naar het slaapvertrek van haar meesteres om dit in orde te brengen. Toen zij daarbinnen kwam viel haar oog onmiddellijk op kistje, waarin mevrouw Oakley haar juwee. len placht te bewaren en dat aan den eenien kant opengesneden was. Toen de meisjes een nader onderzoek instelden, bleek, dat de in. brekers zich toegang hadden verschaft door de ruiten van de voordeur in te drukken, ten einde op deze wijze zelf het slot aan den bin. nenkant te kunnen openen. De dieven had den den -buitenkant van de deur met een dikke laag zeep besmeerd, ten einde het ge. raas van het breken van het glas te vermin, deren. Autobotslng. De Muiderstraatweg, die bekend staat door de onaangename verrassingen, die hü heeft weggelegd voor autobestuurders, motorry- ders en fietsers, was Zondagmorgen weer het tooneel van een ernstig voorval. Een Amsterdamsche medicus, die met een vriend en met zijn dochtertje in 'n Oakland gezeten, van plap was een patiënt op den Huizer straatweg op te zoeken, werd om elf uur op den Muider straatweg achterop ge. reden door de Gooisohe stoomtram. Toen de looomotief hem ingehaald had, kon de dok ter, tengevolge van den afgewerkten stoom, die door den nevel laag op den weg bleef hangen, niets meer zien. Hy trachtte de stoomwolk te ontwyken, en heef vermoede lijk iets raar ïinkn uitgehaald. Op 't zelfde oogenblik naderde uit de ander© richting een groote Benz. Voor iemand er op bedacht was, botsten de wagens met een hevigen klap tegen elkaar. Zoowel do medicus, de paJsa- gier en rijn dochtertje, als twee heeren die in den Benz gezeten waren, liepen, wonder boven wonder slechte lichte verwondingen op De Oakland werd totaal versplinterd; de an dere auto-werd ook ernstig beschadigd, of schoon niet in zoo'n hevige mate als de an dere. (TeL) De invloed van het zachte weer. Uit Ohlcago wordt gemeld, dat als een gevolg van het zachte weer ln dezen herfst ln de Ver. Staten een derde van de vetkoolmynen in Illi nois en Indiana gesloten is. De vraag naar steenkool is zoo gering, dat by de steenkool handelaars overal in het Midden-Westen der Unie, evenals aan de mynen, overgroote voor raden zy<n opgetast. Ook is het toenemend ge- iruik van ruwe petroleum als brandstof voor de industrie oorzaak, dat de vraag naar steen kool is gedaald. Alleen al in den staat Illinois zijn er 26.000 werklooze mynwerkers, terwijl 50.000 anderen niet den vollen tyd kironen wer- cen. De dageiyksche productie in Illinois ls 800.000 ton steenkool per dag, hetgeen in normale winters ongeveer is hetgeen Ohl cago en omstreken voor zich alleen behoeven. INGEZONDEN. Een vorstelijke gift voor het Helden der Zee-fonds (Dorus Rykers-fonds). De belangstelling voor onze zeehelden groeit met den dag. Sedert vorige opgaaf mocht ik voor het fonds nog ontvangen van het personeel )eliBatavia Mfl. 600; Dr. J. G. de M. te Yerseke 2.10; Mevr. B. te 's Hage 6.—; H. C. de V. te R'dam 2.50; L. J. V. te R'dam 18.—; N. N. te Bussum 10.—: .Sardien" te A'dam ƒ12.50 en J. ,W. B. te Helder ƒ2.50. "1erwyi Vrydagmiddag een kennisgeving van aankomst van een aangeteekend stuk werd ont vangen, waarvan de innoud een gift, groot drie honderd gulden (800 gulden) bleek te zyn, met als begeleidend schryven: Ingesloten 800 gul den voor het Dorus Rykersfonds. w. g. - E. B. Hartelijk dank aan alle *gevers(sters) voor groot en klein- bedrag. In totaal ls t-hana ontvangen met inbegrip van vorige opgaaf 1632.95. Voorwaar een mooi resultaat in luttele maan den tyds, te danken aan de bekende werkjes over onze zeehelden- Wie volgt? W. F. la Lau, Penningmeester. Voor de oude redders van schip breukelingen. Het kan niet op! De schitterend geslaagde avond Donderdag J1 voor onze Heldersche zeehelden, die, zooala de leldersche Oourant schreef, een succes.... >en groot succes was, gevolgd door de reddlng- )oot-optocht op Zaterdagavond, waarvan we eveneens mogen zeggen, dat het een succes was door de menigte, welke den optocht vergezelde, en er toch weer geen succes was, doordat de meesten hun offertje niet konden deponeeren sr bestemde plaatse, zullen worden gevolgd door een Cabaretavond op 21 December ba Weer een avond om te genieten en enthousiast Jhilchen. De clou van dezen avond zal zyn „de redding- 'oot op het tooneel met toepasseiyk décor en wat er nog meer by behoort*' Mevr. Bllnkhof en de heer Verschoor, die un sporen op het gebied van cabaret reeds ver- üu ebben, vervullen de hoofdrollen. Behoeft het nog aanbeveling kaarten te koo- )6Qr km ®och er komt meer: nn p, verzoek zal T. O. P. thans gecombi neerd met leden der Zang en reciteer-vereen. >,narmoni6» Zaterdagavond (half acht nog maals met de reddingboot een optocht door de gemeente houden vanaf den Bomselaars- weg, teneinde hen, die jj. Zaterdag niet ln de gelegenheid konden komen hun pen ningske te offeren, daartoe nogmaals iin de gedegenheid te stellen. Voor voldoende collectebussen ls gezorgd, indien thans het publiek, na hun gave te hebben geofferd, een weinig ruimte maakt voor de oollectrioes, zal de opbrengst zeker veel zeer veel grooter zijn dan j.L Zater dag; toen was de opbrenst J 64.12. derdag j.L bracht de operette „Nelly* door de Zang- en Reciteerver. „Harmonie" voor de oude redders van schipbreukelingen te Helder opgevoerd 200 op, terwdjl de ver loting der schilderstukken 460,50 heeft op gebracht W. F. la LAU. Tn Extra Aanbieding Bontwerken

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2