E I Tweede Blad. VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1923. CONCENTRATIE DER MARINE TE WILLEMSOORD. In het,.Handelsblad" bespreekt „Marin" de aangekondigde bezuiniging op de Marinebegroo- ling en de in verband daarmede voorgestelde concentratie der marinediensten te Willems oord. Hij .zegt daaromtrent om.: Het belangrijkste punt der mota's van wijzi gingen betreft de reorganisatie der zeemacht an het Zuiden des lands en de daaruit voort- vloeiende verdere inkrimping van 's Rijks werf te Hellevoetsluis, welke maatregel allicht meer stof zal opjagen dan de andere bezuinigings plannen, omdat men meent, dat niet alleen het marinebelang, maar ook onze positie op de Schelde daardoor benadeeld zal worden. Plaat selijke overwegingen komen daarbij allicht ook in het geding, doch men zal de voorgenomen maatregelen uitsluitend uit algemeen maritiem en financieel oogpunt moeten bekijken. De schrijver haalt aan hetgeen hij ten vori- fen jare over dit onderwerp schreef, waarbij ij o.m. opmerkte: „indien nog meer, concentra tie mogelijk Is, zal die vooral daarin gezocht moeten^ worden, dat het marine-materieel uit het Zuiden naar Helder wordt overgebracht De marinestaf heeft aan een stelling in het lui den van ons land vastgehouden, doch op de vloot is altijd een strooming geweest om, be houdens de stationneering van een der grootere mijnenleggers en pantserbooten op de Schelde, al het andere materieel naar Helder te bren gen. Dat zou de oefening van het personeel in samenwerking met onderzee- en vliegdienst zeer ten goede komen en er zouden onder het voortdurende bevel van één vlootvoogd ook veel beter tijdstippen voor gezamenlijke ma noeuvres zijn te benutten. Tijdelijke stationnee ring van een gedeelte der vloot in de Zuidelijke wateren blijft dan altijd mogelijk en onze positie op de Schelde - zou daardoor niet geschaad be hoeven te worden. Verder bepleitte schr. toen de opheffing van de werf te Hellevoetsluis. „Marin" zegt dan verder: Het een jaar geleden ingenomen standpunt handhaaf ik nog ten volle! De thans weer opduikende bezwaren wil ik daarom nader beschouwen. Onjuist lijkt mij de zienswijze dat onze positie op de Schelde door de voorgenomen reorganisatie geschaad zou worden, want daarvoor zal de wijze waar op wij ons'ter plaatse kunnen doen gelden den doorslag geven. Daarvoor komt- het dus aan op de hoeveelheid materieel, die wij ter plaatse kun nen brengen en de wijze waarop de bemannin gen geoefend' zijn. Niets belet ons, om zoodra de Schelde het bedreigde punt zou kunnen wor den, een groot gedeelte van het materieel daar te stationneeren zooals dit ook tiijdens dè oorlogs jaren het geval was en het bevel op te dragen aan den commandant der Scheepsmacht, die aan boord van een der schepen geëmbarkeerd- za! zijn en die als man on the spot zeker even goe de leiding zal kunnen geven en maatregelen zal kunnen treffen als een te Middelburg gevestig de vlootvoogd! Aan den marinestaf om dan alles voor zoodanige stationneering van materieel op de Schelde voor te bereiden! Van een terug trekken der marine van de Schelde zal dus geenszins sprake zijn en een mjjnenlèggér en een pantserboot zullen daar wel altijd gedeta cheerd blijven. Het is bovendien wenschelijk om ook groepen onderzeebooten nu en dan in de zuidelijke vaarwaters te stationneeren; voor de kennis dier vaarwaters is dit noodig en de oefening kan dan toch op dezelfde wijze door gaan; blijkens het stationneeren van een der depötschepen te Vlissingen lag dit ook in de bedoeling van den Minister. Dat de marine ter plaatse met de te treffen maatregelen niet ingenomen is, valt wel te be grijpen! Men toeft gaarne in Zeeland; waar het milieu wel eenigszins anders is dan te Helder, maar dit persoonlijk argument mag den door slag niet geven. Het komt vooral daarop neer, of de voorgenomen verplaatsing ln het belang van den dienst is en de oefening er niet door benadeeld wordt. Van zekere zijde wordt er de aandacht op gevestigd., dat er dn het afgeloopen Jaar te Vlissingen zooveel meer gelanceerd is door de onderzeebooten en dat op de beveiligde reede de oefeningsgelegenheid zooveel gunstiger is, doch wanneer men de omstandigheden kent, die tot zoodanig resultaat hebben meegewerkt, dan is daaraan weinig waarde toe te kennen! Men vergete ook nimmer, dat een onderzeeboot geen wapen is om op beveiligde reeden de ge bruiken, doch dat haar taak juist buitengaats ligt. Bij een concentratie van den onderzee dienst te Willemsoord en. het ter beschikking stellen van voldoende vaartuigen voor hulp diensten b« de oefeningen daarin lag de re den dat er te Willemsoord minder gelanceerd kon worden dan te Vlissingen zal de oefening zelfs intensiever beter kunnen zijn, te meer, omdat het oefeningsterrein in open zee daar zooveel gunstiger en dichterbij gelegen i». Een belangrijke factor ten gunste van den onderzee dienst te Helder zal de mogelijke samenwerking met den Marine-vllegdienst zijn, welke te Vlis singen geheel ontbreekt, terwijl ook de voort gezette oefeningen in verband ook alleen te Willemsoord kunnen geschieden en dit te ge- reeder, naarmate al het materieel meer onder ééne leiding staat. Concentratie van den onder zeedienst waarborgt bovendien een betere ver wisseling met het personeel van dien dienst in Oost-Indië, doordat bij de opleiding van het per soneel met die uitzending beter rekening gehou den kan worden. In het belang der oefening is die concentratie dus stellig, maar ook het financieel belang zal er door bevorderd worden. In Willemsoord heeft men juist de laatste Jaren groote bédragen aan de uitbreiding der werkplaatsen, laadgele- genheden, enz. ten koste gelegd, zoodat de -thans aanwezige inrichtingen, aangevuld wellicht met enkele uit Vlissingen afkomstige werktuigen, zeker ten volle aan de eischen van een. gecon centreerde® onderzeedienst zullen kunnen be antwoorden en een meer economisch gebruik der beschikbare werkkrachten daardoor mede bevorderd wordt. De aanwezigheid van het groote modern inge richte -torpedo-atelier te Willemsoord is boven dien mede een factor die den geconcentreerden onderzeedienst ten goede zal komen! Het tor pedo-atelier te Hellevoetsluis zal dan eerlang kunnen verdwijnen, wanneer alle torpedo's naar Willemsoord zullen zijn overgebracht, wat ooje weer verdere bezuinigingen en een meer eco nomisch gebruik der kostbare torpedomakers- werkkrachten ten gevolge zal hebben. Een enkele moeilijkheid ligt -thans wellicht nog in het woningvraagstuk, maar onoverkome lijk is die zeker niet. In den laatsten -tijd is er te Helder veel bijgebouwd, het gemeentebestuur daar ter plaatse heeft de verbetering van het woningvraagstuk er krachtig ter hand genomen en zal stellig op die wijze blijven voortgaan, waardoor die moeilijkheid dan weldra zal zijn opgelost. Zoo pleit dus welhaast alles voor een krach tiger concentratie onzer Marine te Willemsoord en het is daarom te wenschen, dat de voorge stelde maatregelen spoedig hun beslag krijgen! Een verzoekschrift van C.A.M.B.O. Door het Comité tot behartiging van de Al gemeene belangen van het Marine-Personeel beneden den rang van Officier (C.A.M.B.O.) is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het volgende verzoekschrift gericht, hetwelk be trekking heeft op de voorgenomen inkrimping van het marine-station in Zeeland. Geeft met den meesten eerbied' te kennen: het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marine-personeel beneden den rang van officier (C.AjM.B.O.), gevestigd Hoofdgracht No. 67/58 te Helder; dat blijkens de Nota van Wijzigingen tot de ontwerp-Marinebegrooting voor het dienstjaar 1924<stuk no. 18) in het voornemen ligt tot wij ziging en inkrimping van het commandement der Marine te -Middelburg over te gaan, aan welk voornemen naar adressant vernam reeds een begin van uitvoering is gegeven en hetwelk in den loop van 1924 geheel zal worden voltooid; dat adressant, hoewel zich zelf onbevoegd achtende de strategische waarde van een ma rine-commando in het Zuiden des lands te be- oordeelén, zich de vrijheid verloorlooft Uwe Ka mer er op te wij-zen, dat de verschillende aan vragen tot het toestaan van de benoodigde gel den voor de vestiging van een marine-station op Walcheren, gebaseerd waren op „de groote beteekenis van de Zeeuwsche stroomen voor onze internationale positie, welke het ook tn nor male tijden gewenscht maakt den zetel van den commandant van de Stelling van de Monden der Maas en der Schelde op Walcheren geves tigd te houden"; dat in den loop der tijden belangrijke sommen zijn besteed voor de inrichting van het marine station te Vlissingen en voor het onderbrengen van het marine-commando te Middelburg; dat adressant hetgeen op het aanvragen dier gelden betrekking heeft en hetgeen daaromtrent bij de behandeling van de betrekkelijke begroo tingen en suppletoire begrootingen is aange voerd geworden, heeft verzameld in een bijlage van dit verzoekschrift, naar welke bijlage kort heidshalve wordt verwezen; dat bij de gedachtenwisseling over de aange vraagde kredieten eenige malen ter sprake is gekomen den te Vlissingen heersch-enden wo ningnood, waardoor bij en na de vestiging van het marine-station aldaar, velen- van het marine personeel gedurende langen tijd gescheiden van hun gezin moesten leven, waarvan het onaan gename door dat personeel zooveel te zwaarder wordt gevoeld, omdat de periodieke uitzendin gen naar Oost-Indië toch al zoo vele jaren van gezinsscheiding mede brengen; dat door het marine-bestuur (zooals mede ui bovengenoemde bijlage blijken kan) niets werd gedaan om aan het woninggebrek een einde te maken en het feit, dat in den toenmaals onhoud- baren toestand gaandeweg verbetering is geko men, hoofdzakelijk een gevolg is van vele op offeringen, welke het betrokken personeel zich heeft getroost, doordat velenhet langdurige tevergeefsche woning-zoeken moede tot- aan koop van een huis (met zware hypotheken be last) zijn overgegaan, terwijl anderen weer op andere wijzen financieele offers hebben moeten brengen; dat de voorgenomen inkrimping van het- ma rine-station in het Zuiden tevens mede schijnt te zullen brengen, dat een groot deel van het aldaar geplaatste personeel naar elders, voorna melijk naar Helder, zal worden overgeplaatst, op welke invasie de gemeente Helder waar toch al woningnood heerscht niet berekend is en hetgeen dus een hernieuwde gezinsschei ding tengevolge zal hebben; dat als gevolg hiervan door het gehuwde per soneel, dat In Zeeland woonachtig is, belangrijke financieele nadoelen zullen worden geleden; le. door het gescheiden leven van het gezin, hetgeen- talrijke kleine en grootere uitgaven medebrengt; 2e. door hunne belangen ln Zeeland (wonln gen met hypotheken, gestorte waarborgsom men, aandeelen ln wonlngbouwvereenlglngen, enz., -enz.), waarvan betrokkenen zich onder deze bij uitstek ongunstige -omstandigheden (vermindering van gegadigden) niet dan met groot nadeel zullen kunnen losmaken; 8e. verschuldigd wordende forensenbelasting ter plaatse,'waarheen belanghebbenden overge plaatst worden, welke extra-belastlng-post -toch al zoo vaak op het ambulante marine-personeel dfukt; enz., enz.; dat het nog niet ln het Marlne-coimmandement Middelburg woonachtige, doch wel aldaar ge plaatste of nog te plaatsen gehuwde personeel, alsmede het ongehuwde personeel, dat voorne mens Is tijdens de plaatsing aldaar ln het hu welijk te treden, bereids door de voorgenomen inkrimping van het station getroffen wordt, zoo als Uwe Kamer moge blijken uit een- als tweede bijlage aan dit verzoekschrift toegevoegde be schikking van den Minister van Marine van 6 November 1923, afd. B (le bureau) No. 51; dat ook onder het ongehuwde marine-perso neel er velen zijn, die eene plaatsing in het Zui den op hoogen prijs stellen, terwijl de onder vinding heeft bewezen, dat eene zoodanige plaatsing op jeugdige schepelingen een gunstl- gen invloed heeft; dat, al zou aan het voornemen om het marine- station te Vlissingen onder het commando van den vlootvoogd te Willemsoord te brengen, uit* voering worden gegeven, zulks nog niet nood wendig behoeft mede te brengen vermindering van het in Zeeland te plaatsen personeel; dat, waar hét zeker is en ook meerdere malen werd aangevoerd dat hij een strijd tusschen de ons omringende Mogendheden, de provincie Zeeland in het algemeen en de Wes- ter-Schelde ln het bijzonder, niet buiten den kring der strategische beschouwingen kan wor- lands- en een dienstbelang is, dat over een goede personeelskern kan worden beschikt, die met de toestanden aldaar bekend en op het terrein der Zeeuwsche stroomen geoefend is, opdat deze kern er in tijden van mobilisatie op berekend zal zijn de noodige leiding te geven. Redenen, waarom requestrant zich -tot Uwe Kamer wendt, met het zeer eerbiedige, doch dringende verzoek wel Uwe -medewerking te willen verleenen opdat: a. aan het voornemen om het afzonderlijk marine-commando in Zeeland op te heffen- en het marine-Station aldaar belangrijk in te krim pen,'geen uitvoering worde gegeven; b. indien de onder a. vermelde wensch niet in vervulling zal kunnen komen, althans de sterkte van het in Zeeland gestationneerde ma rine-personeel niet worde verminderd; c. indien ook aan den sub b. geuiten wensch niet tegemoet gekomen, kan worden, althans het in Zeeland geplaatste gehuwde en aldaar woon achtige personeel in hunne plaatsing worde be stendigd tot het tijdstip, waarop dat personeel ook onder - onveranderde omstandigheden zou zijn overgeplaatst geworden of voor den dienst in Oost-Indië zal worden- aangewezen, dan wel tot het tijdstip, waarop hunne diensten, zonder hét dienstbelang t-e schaden, niet elders kunnen worden ontbeerd. 't Welk doende, enz. Namens het Comité tot behartiging van dealgemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier, w. g. A. van der Poll, Voorz. w. g. J. H. de Nijs, Secretaris. Het verzoekschrift is voorzien van zeer uit voerige bijlagen bevattende aanhalingen uit redevoeringen van Ministers en Kamerleden, waarin het Marinestation in het Zuiden bepleit' werd en verschillende daarmede verband hou dende maatregelen werden voorgesteld of ver dedigd. Het valt bulten onze bevoegdheid en het ligt ook niet op onzen wég eene beschouwing te geven over het al of niet wenschelijke of toe laatbare van een- concentratie der Marine te Willemsoord. Dit is het werk van daartoe be voegden. Dat het beoogde doej bezuiniging door deze concentratie bereikt zou worden, staat o. i. wel vast. Dat het voor Helder van groote beteekenis zou zijn, behoeft geen tfetoog. Er ging in de laat ste tijden tengevolge van inkrimping, verplaat sing of -opheffing van Rijksdiensten of instel lingen reeds zooveel voor Helder verloren, dat een terugkeer van meerdere bedrijvigheid bij de Marine met vreugde zal worden begroet. Men verwjjte ons niet het plaatselijk stand punt dat wij innemen. Vlissingen werkt hard om het Marine-Station te behouden-. Zouden hierbij strategische overwegingen i-n het spel zijn? Wij betwijfelen- het sterk. Wij hopen, dat de voorgenomen concentratie haar beslag moge krijgen. Dat daarbij rekening gehouden dient te worden met de aan betrok kenen berokkende materieel® schade, spreekt vanzelf. Met leed-wezen hebben wij gezien, dat zoo wel-in het artikel van „Marin" als in het adres van CAMBO onze stad in- een minder gunstig daglicht wordt gesteld'. In hét eene heet het, dat het milieu in Zeeland eenigszins anders (bedoeld wordt beter) is dan te Helder, in'het andere, dat een plaatsing te Vlissingen. op dé jeugdige sche pelingen een -gunstigen Invloed heeft. Heeft men het oog -op de omgeving, dan is dit- natuur lijk juist, doch overigens doen dergelijke argu menten in hun algemeenheid schade aan den naam van onze stad. Het spijt ons -te meer, om dat juist in de laatste jaren eenig resultaat viel te bespeuren van de poging, gedaan om de on gunstige meening, die men veelal ten on rechte over onze stad had, te wijzigen.. mogelijk dagelijks actueele photo's zul-len pu- bliceeren. Op het oogenblik zijn er ee<n twee tal fraaie photos van de brandende „Rijper- kerk", die zpoals me®, weet, in den- grond geschoten werd in de haven van Bastia. Wij doen een beroep op de medewerking van het publiek om déze photokast voor al te energieke aanvallen van de jeugd te be schermen. Sneeuw. Een geweldig pak sneeuw is er sedert Woensdagmiddag over onze stad gevallen. De felle wind, die dezen sneeuwval tot een ware sneeuwstorm deed aangroeien, was oorzaak, dat sommige plaatsen voeten hoog onder de sneeuw lage®. Voor diegenen, die met karren -en wagens langs den weg hun brood verdienen, was het een slechte mid dag, want zelfs voor een voetganger was het bij-na geen dioen tjegen den wind, die de scherpe en fijne sneeuw in 't gelaat joeg, in te loopen. Gelukkig, dat heden bereids weer dooi is ingetreden, zoodat misschien morgen de natuur weder alles gereinigd heeft. Voor de meesten is zoo'n winter nog wel een beetje erg vroeg. Het electrisch licht liet ons gisteravond een paar maal in den steek, waarschijnlijk medé tengevolge van dezen -geweldigen sneeuwval. Gelukkig waren de storingen slechts kort. BINNENLAND. Kamer van Koophandel voor Noord- Holland's Noordkwartier. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor leden der K. v. K., v. HolL Noorderkwartier, afdeeling Kleinbedrijf, zijn herkozen de af tredende leden B. Kuyper te Alkmaar en Ohr. H. Th. Schmalz te Schagen en gekozen de hoeren L. Coltof, Hélder, J. F. M. Endel, Alkmaar -en H. de Raat, Alkmaar. Ouderdomsrente. In verband met het slechte weer is de termijn van aanmelding voor hen, die een circulaire van den Burgemeester hebben ontvangen, om zich aan te melden tot het bekomen van ouderdoms rente verlengd. 'Ook op 28 en 29 November bestaat daarvoor nog gelegenheid, zich te melden aan Dljkstr. 10. Kerknieuws. Woensdag had de verkiezing plaats voor 12 ©machtigden ln het Kiescollege der Ned1. Herv. _Ierk. Aan de stemming werd deelgenomen door 149 mannen en 118 vrouwen, tezamen 207 lid maten. Met groote meerderheid werden gekozen: Mevr. de -Wed. B. Smid—Altena; Mevr. de Wed A. J. Jaring—AVln-ter; Mevr. S. de Boer— Roos; Mevr. de Wed. O. J. KuiperWinter; H. A. Jaarsma; B. Meijer; W. Klerk; O. Hub- aeling; J. van der Graaff. Voor de vacature aftreding 1 Januari 1925: Mevr. S. Westenberg—Kle Wit. Voor de vacature aftreding 1 Januari 1926: Mevr. de Wed. W. WijnNoolj; Mevr. L. KlokHoving. Ledenvergadering van de Algem. Coöp. Verbr. en Prod. Vereen. Helder. De Algemeene Coöperatieve Verbruiks- en ProdUctievereeiüging Helder hield op 16 November 1923 eene algemeene ledenverga dering. De rekening en verantwoording over 1922 werden goedgekeurd. Verschillende besluiten, in verband met den financieel en toestand' werden genomen. Bestuur en Raad van Commissarissen wer den aangevuld. Van de verschillende obligatie-leeningen werden een aantal stukken uitgeloot Onze Photokast Aan den gevel van ons Bureau in d© Ko ningstraat is thans aangebracht een houten den gelaten, het Ook ontegenzeggelijk een kastje met glazen deur, waarin w# zooveel DE AFSLUITDIJK NOORD-HOLLAND— WIERINGEN. Een meevaller van V» mlllioen. Vanwege het ministerie van waterstaat is gisteren aanbesteed het maken van een af sluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen1. Raming f 2.000.000. Het laagst hebben ingeschreven de N. V. Aannemers-Mij. v.h. G. A. van Hattum, in De® Haag, en d© N. V. tot bet aannemen van waterbouwwerken v.h. A. Hofman, te Haar lem met 1.497.000. r M. de Klerk, t ln den- ouderdom van 39 jaar is te Amsterdam een der vooraanstaande en meestbelovende ar chitecten, M. de Klerk, overleden. De Klerk was een leerling van Cuypers; hij werkte o. a. samen met Piet- Kramer, den bouwheer van het Heldersche Bondsgebouw. Verschillende merk- 1 waardige stadswijken in de hoofdstad zijn door hem ontworpen. Namens den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, sprak de heer mr. Du-parc, chef van de afdeeling Kun sten en Wetenschappen, hartelijke en gevoel volle woorden aan zijn groeve. K. P. O. de Bazel. Het is wel tragisch, dat het sterfgeval van dezen ondanks het vele, dat hij reeds gaf, -nog veelbelovenden architect de indirecte oorzaak was van het overlijden van een niet minder groot bouwmeester, namelijk -den- hekenden ar chitect De Bazel. Hij was op weg naar Amster dam ter bywoning van de begrafenis van zijn collega De Klerk en- is in den -trein (De Bazel woonde in Bussum) tengevolge van hartverlam ming overleden. De Bazel werd 14 Februari 1869 te Helder geboren en kwam in 1889 als teekenaar op het bureau van dr. Cuypers. In 1895 "vestigde hij zich zelfstandig in samenwerking met Lau- weriks. Bekend zijn zijn werken de hofstede Oud Bussem, zijn heerenhuizen aan den Ko ninginneweg t-e Amsterdam, het gebouw van de Heide-Maatschappij te Arnhem en zijn ontwerp voor een raadhuis te Rotterdam. In 't Gooi, te Haarlem, te Alkmaar, 's-Hertogenbosch, En schede verrezen zijn -schoone huizen; hij ook was het-, die het Rembrandthuis aan de Joden breestraat te Amsterdam Inwendig vernieuwde. Ook ontwierp hij vele en zeer mooie meubels. Zijn ed'el glaswerk, geblazen op de fabriek t-e Leerdam (hier ter stede verkrijgbaar) was mede zeer bekend. Zijn laatste, onvoltooid gebleven arbeid, is het gebouw van dé Handelmaatschap pij aan de Vijzelstraat te Amsterdam, Hij was een van onze best© oudere architec ten; hiji was een persoonlijkheid in den volsten zin des woords, die zich naast Beriage een eigen eervolle plaats heeft verworven in de bouw kunst van- onzen tijd'. NEDERLAND EN BELGIE. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ot.ï Minister Tbeunis heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van die /met Nederland -gesloten overeenkomst tot regeling va-n de Belgische militairen ln Nederland tijdens den oorlog. Op de begrooting van de openbare schuld komen ook een bedrag voor van 685.000 fran ken voor vergoeding aan Nederland voor het onderhoud van het kanaal Gent—Ter- neuzen met de bijbehoorende werken en een bedrag van 72.600 franken voor het afkoo p-en van de bakenrechten. Reorganisatie van het militair onderwijs. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt; Naar men ons mededeelt, hebben thans de plannen tot reorganisatie van het militair onder wijs een vasteren vorm aangenomen en zijn deze zelfs zoover gevorderd, dat te voorzien- ls, dat met Ingang van 1 October 1924 belangrijke vereenvoudigingen met betrekking tot de o] >PJ 1 cler zullen kunnen intreden. leiding zoowel van beroeps- als van verlofsof: Voor Wat de groote lijnen betreft,.kan reeds thans worden medegedeeld, dat in beginsel het stelsel is aanvaard van een gecombineerde op leiding tot aanvoerder in het eerste opleidings jaar, waarbij de leerstof voor beide categorieën van a.s. officieren in hoofdzaak dezelfde zal zijn als die welke thans aan de scholen voor veriofs- oflicieren in het opleidingsjaar wordt onder wezen. Een gelijktijdige detacheering bij- den troep om blijken te geven van de praotische geschikt heid voor den rang van vaandrig zal de theoreti sche studie van beide categorieën bekronen, waarna de a.s. veriofsofficieren den1 nog voor het verkrijgen van den officiersrang gevorder den practischen dienst ln den rang van vaandrig in dén -troep zullen- medemaken, -terwijl dé a.s. beroepsofficieren de volledige wetenschappe lijke vakopleiding waarbij tevens de praktijk wordt beoefend gedurende twee jaren aan de K. M. A. zullen volgen. Aan het einde van den drie-jarigen cursus zullen laatstbedoelden tot tweede-lui-tenant worden benoemd, op welk tijdstip tevens dé tegelijk met hen in opleiding genomen veriofsofficieren dien rang zullen ver krijgen. Aan bepaalde categorieën beroepsoffi cieren zal na hunne vooropleiding nog een -tech nische of applicate oursus kunnen worden ge geven. Nog kan worden opgemerkt, dat -in het ont worpen stelsel de mogelijkheid' bestaat, zonder eenig opleidingsbezwaar, voor zoover noodig mocht -blijken; veriofsofficieren-, die zulks zou den wenschen, te doen overgaan naar de verdere opleiding der beroepsofficieren. Ten einde den toeloop tot het reservekader niet te doen verminderen, zal naast de geschet ste opleiding de intermitteerende opleiding ge handhaafd kunnen blijven. Het ligt verder in het voornemen de Cadet tenschool op te heffen, zoomede den- Hoofd cursus en den Cursus, zoodra de Wet op het Militair Onderwijs zal zijn gewijzigd, uiteraard met de gevorderde overgangsmaatregelen. Hoofdcursus en- Cursus moeten worden geacht geen voldoende reden van bestaan meer te heb ben, sedert van een opleiding tot den officiers rang „uit den troep" gpan sprake meer is. Ontslag gehuwde ambtenaressen. De minister van Waterstaat heeft, naar de „Volkskrant" meldt, d-en directeur der Post- en Telegrafie opdracht gegeven het ontslag der gehuwd© ambenaressen bij dien dienst voor te bereiden. Het blad verneemt hieromtrent dat deze maatregelen bij voor- en tegenstanders van dit ontslag groote ontstemming heeft teweeg gebracht omdat ©en en- ander zoilder overleg met d© onganisaiea der betrokkenenen' is be sloten. In de gisteren gehouden vergadering van die central© commissie voor 'georganiseerd overleg in ambtenaarszaken zou door ver schillend© personen van deze ontstemming blijk gegeven zijn. Het telefoonverkeer. De hard© wind en de jjzel van gisternacht hebben hun invloed döen gelden op het in tercommunale en international© telefoonver keer^ Groote storingen werden veroorzaakt in 'bijna geheel 'Noord-Holland, Groningen en Friesland. Ook d'e verbindingen met Duitschlandi, België, Londe® en Parijs heb ben geiedten. Assortimentskisten voor sigaren es sigaretten. Door den Minister van Financiën was het vorige jaar toegestaan, om in d© winkels ge durende de maand December tot ©n met 2 Januari 1923 assortimentskisten met sigaren en sigaretten voorhanden te hebben, waar van, teneind'e den inhoud aan' het publiek ta kunnen toonen; de banderolle was doorge sneden. Van elke soort assortimentskisten mocht dan- echter slechts één kist of doos met ver broken bandérolle voorhanden zijn. Thans is door den Minister bepaald, meldt de „'s-Hert. Brt." dat 't bovenstaande ook voor 1923 en volgend© jaren ka® worden toegepast, evenwel kan een en ander geschie den van 1 November van elk jaar af. Uit het havenbedrijf. Sedert 1 Juli van dit jaar ds het zeehavengeld voor binnenkomende schepen -te Amsterdam met 10 verlaagd; desondanks is de totaalop brengst van het havengeld, vergeleken -met het vorige jaar, toch hooger, wat wijst op een toe nemende scheepvaart in de haven. De cijfers van het aantal schepen en van den totalen inhoud over de eerste tien maanden van 1923 zijn nu reeds hooger, dan over het geheele jaar 1913. Nu beteekenen deze cijfers ten aanzien van den algemeenen toestand in deze haven niet zooveel, al geeft dit toenemende verkeer meer havengeld en meer bedrijvigheid. Immers van meer belang, dan de kubieke inhoud, is de lading. En maar al te vaak zijn de binnenkomende -lang niet afgeladen; bovendien is de vrachtenmarkt laag. Tevens moet in aanmerking genomen wor den, dat veel meer dan vroeger, schepen twee maal na een reis binnenkomen. Er zijn namelijk schepen, welke te Amsterdam binnenkomen en in Hamburg lossen en dan terugkeeren. Maar zelfs, als men deze er af rekent, blijft het totaal nog boven 1913. Verblijdend is het, dat het aantal opgelegde schepen in den laatsten' tijd met twee is vermin derd, n.1. met de „Moena" en de ,yMapia" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", teza men 22.000 ton groot, welke weer in de vaart komen. („Tel"). Uit de Meubelindustrie. Loonsverlaging en arbeidsttjdverlenging? Te Zaandam heeft Dinsdag een samen- spreking plaats gehad tusschen de directie en commissarissen der N.V, Nederlan-dsche meubel- en1 houtwarenfabriek eenerzjjds en het personeel anderzijds, in verband met de moeilijkheden, waarin dei meubelindustrie ten gevolge den buitenlandsche concurrentie verkeert. Mr. S. de Vries Cz., dl© als president-com missaris déze vergadering leidde, deelde mede, dat de buitenlandsche concurrentie tengevolge heeft, dat de fabriek op de fabri- oage van meubelen in de laatste drie jaren een1 verlies heeft geleden van hitna 200.000. Indien thans niet op het loon bezuinigd kan worden, zal het bedrijf stop gezet moe ten worden. De vennootschap zal zich dan moeten bepalen tot het grosseeren in buiten landsche meubelen. Ten slotte deelde mr. De Vries mede, dat, als het loon met 10 wordt verlaagd en d« arbeidstijd van 48 op 56 uur wordt ge bracht, een verlaging der artikelen) met 10 mogelijk is, waardoor dan misschien aan de ooncurrentie het hoofd kan worden geboden. Bij d© gehouden conferentie van de orga nisaties met den Bond van meubelfabrieken werden deze voorstellen verworpen. Alvo rens nu tot sluiting der fabriek over ta gaan meende de directie de mogelijkheid te moeten beproeven buiten de organisatie om een regeling te treffen; Te dien einde werden tfë arbeidérs uiige- noodigd vóór Zaterdag 12 uur mede te doe len of zij deze voorwaarden aanvaarden. Do- ze aanvaarding moet echter algemeen zijn. Heeft dit niet plaats, dan wordt de fabriek 8 dage® later gesloten. De tweeduizendste stoomketel. De ketelmakerij van „Werkspoori' heeft dezer dagen haar tweeduizendste® stoom ketel afgeleverd. De jubilaris is bestemd voor de Suikerfa briek „Kalimati" in Indië, heeft ©en verwar mend oppervlak van 800 vlerk. M., ee® werk spanning van 'acht atmosfeer en weegt 26.000 K.G. „Werkspoor" lewerd'e 'haar eersten ketel af in 1892, den vijfhonderdste® itt 1903, den dui- sendsten ketel ia 1909. Meer leven in de Amsterdamsch» haven.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5