NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA R.-K. Kerk, Kerkgracht64, Heider. Eerste Blad. Dinsdagavond, 4, 11 en 18 December, Nr. 5799 DINSDAG 4 DECEMBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poist-GdTorekening No. 16066. HET FEUILLETON is op pag. 4 van het Eerste Blad opgenomen. BUITENLAND. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Te Parijs is men zeer verheugd over de overeenstemming, die iin die Commissie van Herstel werd bereikt. Men ziet daarbij over het hoofd, dat men het in de Commissie eens werd, nadat men ale punten, waarover de gedelegeerden van meening verschilden, buiten beschouwing liet. Men vergat daarbij eveneens, dat de stem ming in Londen niet veranderd is. Men blijft daar eenigszins wantrouwend en be angst over het overwicht, dat Frankrijk in Europa verkrijgt. Niet alleen militairistisch maar ook economisch. Naast bet eigen ko- lengebied heeft Frankrijk de beschikking over de Lotharingaohe ertemijhen, de mijnen in het Saargebied en de mijhen en hoog ovens in de Roer. Ook de deelneming van de Vereen. Sta ten achtte men in Fransche 'kringen nu mo gelijk. Het doel van de Ingestelde oommis sies is echter juist datgene te doen, wat staatssecretaris Hughes als overbodig ge kenschetst. had. Dit voeldie men in Londen evenozo en men zal dan ook te Londen niet zeer verrast geweest zijn over de medndee ling uit Washington, dat de Vereenigde Staten niet bereid zijn deel te nemen aan het beperkt onderzoek dat aan de oom missie is opgedragen. Voor Parijs is deze mededeeling een tegenvaller. DUTTSCHLAND. Het kabinet Marx. Naar uit Berlijn aan de N. Rott. Crt. wordt gemeld, zal de Rijkskanselier dr. Marx hij' den Rijksdag een nieuwe machtigingswet Indienen. Mocht dit ontwerp worden ver worpen, dan zal president Ebert den Rijks kanselier machtigen den Rijksdag te ont binden. De werktijden in Dultschland. Dr. Jarres, de rijksminister van binnen- iandsche zaken, schijnt van plan een dezer dagen een ontwerp strekkend tot verlenging van den arbeidstijd van ambtenaren en be dienden van.het rijk aan het oordeel van het kabinet te onderwerpen. Alle ambtena ren en bedienden zouden volgens dit ont werp daags 10 uur zonder onderbreking werken Nadat de regeering het ontwerp zal hebben gpedgekeurd zal het ter behandeling aan den Rijksdag worden voorgelegd. Dat deze behandeling van dit pricipieel vraag stuk uiterst spannend zal zijn is te begrij pen. Het ontwerp zal natuurlijk door de par tijen der linkerzijde fel worden bestreden en natuurlijk ook een protest van de vakbewe ging uitlokken. Telefoon- en telegraaftarieven. De Rijksraad heeft besloten, de tarieven van de telefoon en de telegraaf onmiddellijk opnieuw te verhoogen. Van nu af zal een looaal telefoongesprek 80 penning, tot 25 kilometer 45 penning, tot 50 kilometer 70 penning, tot 100 'kilometer 1.35 goudmark en bij een afstand van meer dan 100 kilometer 45 penning, voor elke verdere 100 kilometer bedragen. Men hoopt 'aldus de inkomsten van de telefoon jaarlijks met 150 geudimark te kunnen verhoogen. In het hlnnenflandsch. telegraafverkeer zal elk woord 15 penning toosten. Locale tele grammen en perstélegrammen de helft. 1.20 of resp. 60 penning ziullen steeds ten min ste in rekening worden gebracht. De tele graaf zal, naar men verwacht, aldus 30 rnil- lioen goudimark per jaar meer opbrengen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een verzachting van het regime? De separatistische beweging. Naar uit Mainz aan het (Parijscbe) Jour- Ingezonden Mededeeling. CONFERENTIES uitsluitend voor NIET-KATHOLIEKEN, door de Paters Dominicanen van het klooster te Zwolle, te half negen precies. Duur der conferentie één uur. TOEGANQ VRIJ. Onvolwassenen alleen onder verantwoordelijk gelelde. 4 December: De zichtbare Kerk van Christus. Pater M. GIJLSWIJK. 11 December: Aflaten. Pater F. OTTEN. 18 December: De alleenzaligmakende Kerk. Pater M. GIJLSWIJK. nail wordt gemeld, zouden1 Duitsche politie mannen geschoten hebben op eenige hon derden ongewapende separatisten, die de invrijheidstellingen' van hun leiders kwamen eischen (welke leiders in verband met de uitroeping van de republiek te Biebrich ge vangen waren genomen). Drie separatisten zijn igedood, eenige dozijnen gewond'. De militaire autoriteiten hebben daarop de Duit- sche politie ontwapend en de orde hersteld. Duisburg weer vrij. De Belgische generaal Beaurain heeft, in opdracht van generaal Rucroy, opperbevel hebber van het Beigisoheh 'bezettingsleger, aan de separatisten te Duisburg aangezegd binnen 48 uur hun pseudlo-bezitneming van het gemeentelbewind op te geven en dat we gens hun gebleken ongeschiktheid om die stad te bestudeerën en te adlministrateeren. De separatistische politie heeft haar wapens aan de Belgische militaire autoriteiten inge leverd. Incidenten van beteekenis zijh niet voorgekomen. Voor een; autonoom Rijnland. De Frankf. Ztg. bevatte een ingezonden stuk van zeer geachte zijde (een man van aanzien in het bezette gebied uit een oud Rijnlandsch geslacht) die de rijksregeering opwekt, op grond van art. 18 der grondwet het Ibezette gebied tot zelfstandig land bin nen het kader van het Duitsche rijk te ver klaren. Daarmee zou zijn Frankrijk van zijn bezorgdheid voor Pruisen bevrijden. Van een schelding van 't Rijnland van het rijk kan geen sprake zijn, zegt de inzender. Naar uit Berlijn aan de Telegraaf wordt gemeld', is de vorming van een Rijnland- staat, zooals die werd voorbereid door de commissie van 16, welke later werd' veran derd in een.' commissie van 66, volgens een bericht van de Montag-Morgen uit Keu len op komst. Het 'bestuur is echter thans met ■vier leden uitgebreid tot zestig personen, o.w. twee communisten. De leiding zal be rusten bij den bankier Louis Hagen en den burgemeester van Keulen Adenauer. Naar uitdrukkelijk verklaard' wordt, be treft het hier niet uitsluitend een concentra tie van van het economisch leven. Er zal in derdaad een bestuur worden gevormd!, dat binnen het kader van de Duitsche grondwet zal handelen evenals de overige Duitsche staten. Beleren en het Rijk. De houding tegenover het kabinet Marx. Naar Zatexdag uit Berlijn werd gemeld, staat nog geenszins vast, welke houding Beieren zal aannemen, ten aanzien van het nieuwe Rijkskabinet. De Munchener Neueste Nachridhten eischt een verandering van dien politieleen koers, doch is van meening, dat het kabinet Marx ten hoogst© als een kalbinet van bankroet kan worden beschouwd1, tenzij het zoo spoe dig mogelijk de mislukte politiek van zijn voorgangers liquideert en den weg baant voor ten regeering van het herstel, die door nationale 'krachten zou worden gesteund. Geschiedt zulks niet dan wordt het rijk met anarchie en burgeroorlog bedreigd. De Munchener Zeitung, het officieus or gaan van staatscommissie van Kaïhr, zegt dat Beieren met het rijk mee lijdt. Beieren heeft door de grondwet van. Weimar zijn zelfstandigheid verloren. Het kan van het rijk geen redding verwachten en het is tot hulpeloosheid veroordeeld, (tenzij 'het lerin slaagt 'zijn vrijheid van beweging terug te krijgen. Beieren wil in het rijk 'blijven, want bet 'behoort bijl het rijk. Het wil zich echter niet door de onbekwaamheid van het rijk ter dood laten veroordeelen. Daarom moet thans van Beieren uit worden (gehandeld! Beieren moet in staat worden gesteld zijn financiën te regelen en zelf ©economische hervormingen in te voeren. „Wij' kunnen niet 'gelooven dat een uit achtbare lieden samengesteld© rijksregeering er zich tegen zou verzetten dat Beieren zijn vrijheid terugkrijgt. Beieren zou zich van zijn kant verplichten zijn deel in de 'begroeting van het rijk 'bij te dragen hoe slecht zaj'n fuian- cieele toestand oog moge zijn. Aldus zal nie mand kunnen twijfelen aan de getrouwheid van Beieren tegenover het rijk." UIT HET RIJNLAND. Men schrijft uit Elberfeld aan de „N. Rott Crt.": Een felle vorstperiode is hier sinds Vrijdag ingetreden. Het zachte weder de koeien lie pen nog op de weide lijkt voorgoed voorbij. Behalve de duurte, die nu vele klassen der bevolking beperking en ontberingen brengt, de hongersnood, die vooral de groep der stille ar men teistert, komt nu de koude! Het meeren- deel der bevolking met geen of weinig brand ITALIË. De overstroomingen. Noord-Italië werd' op het laatst dier vorige week döor hevig© stormen geteisterd!. Wij hebben reeds gemeld, dat verscheidene spoorbruggen werden vernield en een groot waterreservoir bij het meer van Flevo door- brak. Naar latere berichten melden, verloren bij de laatste ramp meer dan 600 mentschien; het leven. In het geheele dal lagen de lijken verspreid. D© Vesuvius in werking. Een lavasrtoom. De hoofdkrater van den Vesuvius is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotseling weer in werking getreden. Een stroom lava is over den rand naar omlaag geloopen. De di recteur van het observatorium, die Zaterdag middag den krater heeft onderzocht, schatte de dikte van den lavastroom op dertig voet. In dfen nacht van Zaterdag op Zondag was een rood© gloed', d'i© uit den krater opsteeg, mijlen ver in het rond zichtbaar. D© top van den krater is gehuld in een dikken neveL ITALIË en SPANJE. ITALIË EN RUSLAND. ZWEDEN. Zaterdag is in Zweden in het sneltreinver» keer voor het eerst gebruik gemaakt van Ljungstroem turbine locomotieven. De brandstofbesparenü© hoedanigheden van deze locomotief bleken wederom d'aar het kdl'envehbruik 60 pet. beneden het verbruik van de tot dusver gebruikte looomtieven bleef. JAPAN. De Vloot De minister van marine heeft meegedeeld, dat bet departement van marine ©venals andere departementen verplicht was ge weest de begroeting te verlagen, zulks met het oog op de gelden die noodig zijn voor het herstel van de schade en die verliezen, door Öe aardbeving aangericht De marinebagrootingen die voor 1923 en en 1924 onderscheidenlijk 278 en 279 imil- lioen jen bedroegen, zijn verlaagd met resp, 39 en 41 millioen jen. KORTE BERICHTEN. Generaal Muller, de opperbevelhebber van de rijksweerbaarheid' in Saksen, heeft op nieuw vijf sociaal-democratische politie functionarissen van Dresden zonder moti veering ontslagen. Hittier en zijn aanhangers zullen zich in Januari aanstaande voor 'het volksgerechts hof te Munchen te verantwoorden hebben. Zij worden beklaagd van hoogverraad. BINNENLAND. De crisis. De A. R. eischen aan de R.-K. Staatspartij. Rapport en advies van de Nederlandsche Bank over den postchèqne- en girodienst. Ingezonden Mededeeling. Als ge geen eetlust hebt, ge u humuerig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstop ping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs oer flaoon van vijftig versuikerde pil len 0.65; in apotheken en drogistzaken. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. .binnenland .f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.576, f 0.76, f 0.85, f 1.25. 'Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 at. p. regel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ot., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v.d.blad en met br. onder no. i0 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 4 Dsc4.18 uur. Woensdag 5 4.17 Naar de Étoile Beige meldt, werden in den laatisten tijd tussohen de Fransche en Belgische regeering van gedachten gewis seld over den vorm vanmtij—hee SHRDL na de totstandkoming van de overeenkomst met de industrieelen moet 'blijven bestaan. De inkrimping zou geleidelijk kunnen ge- 00I1 leden» Het hl'akf meldt ook, dat maatregelen wor- dlen bekend gemaakt, waarbij uitgewezenen en veroordeelden zal worden toegestaan naar het 'bezette gebied1 terug te keeren. In officieêle Belgische kringen verzeker men evenwel dat er nog geen sprake is van verzachting van de 'bezetting aan de Roer. Eerst moet in onbezet Duitsohland de vrede verzekerd zijn moet het werk hervat zijn en de gesloten contracten een begin van uitvoe ring hebben1 gekregen. Zoodra deze voor waarden vervuld zijn, zal de bezetting wor den ingekrompen, wat geleidelijk in drie streken zal geschieden met Dortmund1, Gel- senkirchen en Essen als hoofdplaatsen. Het douari6oordon zal evenwel gehandhaafd blijven. stoffen^ ontbloot van middelen om de hooge prijzen van kolen te betalen. Wat nu erger is, honger of kou lijden, weet ik niet. Vroeger heb ik wel eens een discussie van frontsoldaten over. dit onderwerp gehoord, die zonder een beslissing eindigde. In ieder ge val, beide plagen heerschen nu en tengevolge van den heerschen den warboel wordt er niet veel tegen gedaan. Het geld ontbreekt om den duizenden werk- loozen kans op een menschwaardig bestaan te gevep, het geld schijnt er evenmin te zijn om verwarmde openbare lokalen in te richten of keukens, waar de huisvrouwen kunnen koken. Dat laatste vooral is hoog noodig en niet al leen voor de armen of verarmden. Het gas wordt in gouden mark berekend en kost meer dan dubbelen vredesprijs. En daar de meesten niet in gouden mark uitbetaald worden, is de laatste gasrekening een schrikbeeld in menig huisgezin geworden. Een mijner vrienden, een gemeente-ambte naar, die veel op reis is, komt thuis en hoort van zijn buren, dat een dag te voren de gasman er geweest is. Verbruik 76®. De De buurvrouw vertelt uit eigen ervaring, dat ze gisteren haar rekening wou betalen, die toen 31/* billioen be droeg. Daar ze niet genoég geld bij zich had, was ze teruggekeerd om den volgenden dag te vernemen, dat het bedrag verdubbeld was. M'n vriend had hetzelfde gasverbruik en van zijn wekelljksch traktement, dat hij juist van het stadhuis had ontvangen, was weinig over. Van 6l/a billioen had hij, naar gebruikelijk is, onmiddellijk levensmiddelen gekocht en kwam bijna zonder geld thuis. Teneinde raad vraagt hij schriftelijk aan de gafdireette uitstel tot de volgende uitbetaling, daar hij van 6Va billioen geen rekening van 7 kon betalen. Na eenige da gen kreeg hij een afwijzend antwoord. Onmiddellijk na de traktementsbetaling, die ditmaal eenige billioenen grooter was geworden, ging hij naar de „Zahlstelle" en vernam, dat d? 76 M'. nu102 billioenen kosttem Toen heeft hij aan de directie verzocht zijn gas te laten afsnijden, wat echter tot dusver niet gebeurd is, zoodat de rekening nu wel in de honderden billioenen zal loopen. Met span ning wacht ik den verderen loop van dit gas- drama af, dat treffend illustreert hoezeer In heel veel huishoudens het gas luxe ls geworden. Men weet volstrekt niet, wat men er voor zal moeten betalen. Wie als zakenman belasting moet betalen, is ook verre van té benijden. Den ambtenaren wordt het bedrag van het traktement afgehou den, de andere stervelingen moeten het gaan betalen. Ik kocht ln een kleine zaak republikelnsche boter oftewel margarine. De winkelierster huil de achter de toonbank tranen met tuiten. Ze had den wekelijkschen omslag van de „Um- satzteuer" gekregen, 36 billioen. En ze had niet! De inkoop van waren verslinden de inkomsten en als ze dien dag niet betaalde, werden de bil lioenen den volgenden dag tot het.vijfvou dige bedrag berekend! Men zou nu denken, dat het in de plaatselijke bladen woeste ingezonden stukken regent, om dat het betalen in gouden mark en het ontvan gen van papier tot de grootste wanverhoudingen leidt. Maar niets daarvan 1 Men zwijgt en slikt het mopperend. Er heerscht sinds maanden ten minste in dit deel van Duitschland een apathische geest onder het volk. 't Is of na de jaren van lijden alle energie verdwijnt, of de fut eruit is! Gebeurtenissen op politiek gebied laten het volk koud, onverschillig blijft het, als de kroonprins terug is, als in Saksen en Beieren gevaarlijke omwentelingen dreigen, als Stresemann het kan seliersbijltje er bij neerlegt, als Poincaré dreigt, enz. Zelfs honger en kou schijnen dit volk niet wakker te kunnen maken. De toenadering tusschen Italië en Spanje geniet buitengewone belangstelling van de zijde der mogendheden. In Frankrijk is men er niet er gerust op, omdat een Spaansch-Italiaansche Alliantie een allergevaarlijkste bedreiging zou vormen voor d'e Fransche verbindingen over de Middellandsche Zee. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat er onderhande lingen werden gevoerd over het sluiten van conventies op commercieel en economisch ge bied. De eerste zouden al 'klaar en geteekend zijn, met de tweede is men bezig, de derde wordt aan een onderzoek van experts onder worpen. Als eerste resultaat van de bespre kingen zal Spanje tegenover het ontwerp aan gaande Tandzjer, dat men te Parijs uitgewerkt heeft, een critischer houding innemen en re» kening houden met de Italiaansche beschou wingen daarover. Op handelsgebied komt er uitwisseling van kolen en ertsen tegen pro ducten van de Italiaansche industrie. De correspondent merkt hierbij op, dat de besprekingen vooral van belang zijn in ver band met de.onderstelde planneji om tot nau we aaneensluiting van Italië, Spanje en La- tijnsch Amerika te komen. Óp die wijze zou Mussolini in den trant van het Angelsaksische Britsche rijk een elastische en machtige fede ratie voor de Latijnsche landen willen schep pen. Men heeft de mogelijkheid opgeworpen, dat het Mussolini's doel zou zijn, die federatie uit den Volkenbond te doen treden, maar dit is niet waarschijnlijk, daar Spanje en Latijnsch Amerika zich steeds zeer voor den1 bond geïn teresseerd hebben. Integendeel, zou men trachten den invloed van de federatie op den bondi te vergrooten. De maritieme en luchtvaart-aspecten in het bijzonder wekken in Frankrijk groote onge rustheid. Daar Italië en Spanje Middelland- sche-Zeemogendheden zijn, kan een entente tusschen hen, die Frankrijk buitensluit, niet ten voordeele van 't laatste land zijn. De Fransche generale staf steunt steeds meer op Afrikaan-, sche troepen en de veiligheid van hun trans port heeft voor Frankrijk een essentiëel be lang, temeer daar de Afrikanen geen bezwaar hebben te land te vechten, maar het op zee hierop heelemaal niet begrepen zouden hebben. Wat Engeland betreft, meent deze mede werker dat heeft geen reden over de en tente tusschen Italië en Spanje te klagen, juist omdat zij een beperking van Frankrijk's macht beteekent en de mogelijke bedreiging het Fransche troepentransport het alleen wel kom kan zijn. De correspondent beschouwt deze entente als voorzorgsmaatregel tegen Frankrijk, waartoe dit land zelf door zijn voor afgaande praktijk en door zijn spoorwegplan nen voor de Sahara aanleiding gegeven heeft, hij betoogt, dat de Entente een „plaatselijke" overeenkomst is en evenmin in strijd met het covenant van den Volkenbond als de militaire alliantie van België over Frankrijk. De diplo maat van de oude school ziet er een onvermij delijke poging in tot herstel van het machts evenwicht ln Europa, Vrijdag kwam in de Italiaansche Kamer het handelsverdrag met Rusland aan de orde. Het verdrag werd met kracht verdedigd door Mus solini. Hij betoogde, dat men zich niet had te bemoeien met de interne aangelegenheden van Rusland, doch zich alleen behoorde af te vra gen of een dergelijk verdrag al dan niet voor deel voor Italië oplevert. In elk geval gaf hij er verreweg de voorkeur aan bij voorkomende gelegenheden te onderhandelen met een diplo maat, dan met een lid van een handelsmissie, van wien men nooit weet of hij spreekt als koopman, dan wel als politicus en in hoeverre zijn woord zijn regeering bindt. Oo dezen grond zag hij geen beletsel in een erkenning der sowjet-regeering, niet alleen feitelijk, doch rechtens. Vooral als dit er toe kan leiden, dat de handel met Rusland weer opleeft en Italië weer de beschikking krijgt over tal van grond stoffen, die het vroeger uit Rusland placht te betrekken. Na deze mededeeling, die grooten indruk maakte, vooral bij de conservatieven, terwijl de communisten zich aangenaam verrast toon den, werd de vergadering verdaagd. Tsj'tsjerln heeft een koerier naar Rome ge bonden tenemde a»n het Vat'caan de voor waarden voor te leggen, waaronder de sowjet- regeering de vervolging tegen de katholieken in Rusland wil stop zetten. Die voorwaarden omvatten de erkenning de jure van Sowjet- Rusland door het Vatikaan. Ingezonden Mededeeling. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doezen van 30, 60 en.90 ets. Bij apothekers en drogisten. Het Handelsblad meldt: Het officieuse bericht, waarin medegedeeld is, dat de Koningin jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland had opgedragen een extra-parle mentair kabinet te vormen, welke opdracht de heer Beelaerts in beraad heeft gehouden, vermeldde niet, of de opdracht inhield de vorming van een zuiver rechts exftra-parle- mentair kabinet dan wel een extra-parlemen tair kabinet, waarin ook leden van andere dan rechtsche groepen zijn opgenomen, een kabi net dus „onder rechtsche signatuur". In poli tieke kringen houdt men zich veel bezig met de vraag, welke van deze beide mogelijkheden de kabinetsformateur nagaat. In verband hiermede is van belang de mee ning te geven, welke wij van een hoogge plaatste autoriteit vernamen. „De opdracht van de Koningin aan den heer Beelaerst", aldus deze autoriteit, „is lieke kabintesformateur is niet geslaagd. Hij dankte het vooraal aan het verzet der anti revolutionairen, dat hij niet slaagde. Het lag dus voor de hand, dat de Koningin, met voorbijgaan der anti-revolutionairen, aan een Ohristelijk-Historisch man opdroeg een extra-parlementair kabinet te vormen. En het 's staatsrechtelijk ook volkomen juist te ach ten, wanneer dit kabinet, hoewel er vertegen woordigers van linker groepen in kunnen wor den opgenomen, onder rechtsche signatuur komt. Want de groote meerderheid ln de Ka mers is toch rechtsch". Deze opvatting houdt dus de veronderstel ling in, dat de kabinetsformateur overweegt de vornrng van een extra-parlementair -kabi net „onder rechtsche signatuur"; 'Wij vernemen intusschen, dat hij tot nog toe geen contact heeft gezocht met de groe pen ter linkerzijde, hetgeen echter geenszins in tegenspraak met het voorgaande behoeft te wezen. Want wij hebben eveneens hooren verluiden, dat de Christelljk-Historische frac tie de voorkeur zou geven aan een zuiver rechtsch extra-parlementair kabinet. Hetgeen er op zou wijzen, dat de heer Beelaerts voor niet geringe moeilijkheden staat. Hierbij aan sluit het pessimisme, dat wij deze week in verschillende politieke kringen hebben aan getroffen, over het welslagen van den heer Beelaerts. „Het Volk" meldt: Uit betrouwbare en Ingewijde bron zendt men ons de volgende leschen, door de Anti- Revolutionaire Partii gesteld aan de R.-K. Staatspartij, aan welke eischen voldaan moest worden ter bereiking van een politieke samen- werking tusschen deze beide lichamen: le. De verdediging van Indië in den geest als voorgestaan door de A. R. Partij. 2e. De bezuiniging volgens de plannen van Colijn. 3e. Erkenning van schuld door de R.-K. Staaspartij in verband met de breuk tus schen haar en, de A.-R. Partij. Deze eischen zijn en bloc met groote meer derheid in de R.-K. Kamerclub verworpen. Bij de Algemeene Landsdrukkerij in Den Haag is verschenen het (door den heer Delprat geteekende) rapport en advies van de Neder landsche Bank, over den postchèque- en giro dienst. Na een uiteenzetting van de geschiedenis, die leidde tot de catastrophe met dezen dienst, ver meldt het rapport het verloop van zaken nadat bij de Nederlandsche Bank advies was inge wonnen en tot sluiting besloten werd. 4 October werd de dienst gesloten, terwijl een controlebu reau werd opgericht voor de rekening-courant van 24 Aug. tot 4 October. Het aantal rekening courant-boekhouders werd geleidelijk uitgebreid, totdat er op 15 November 267 aan het werk wa ren, die de rekening-courant van 24 Aug. tot 4 Óctober weer geheel opnieuw opzetten. Daar het hier veel ongeschoold personeel betrof, ver oorzaakte dit in den beginne vooral veel stag natie. Hetzij de regeering besluit tot liquidatie van den dienst, hetzij tot weder-inrichting van een nieuwen, de saldo's zijn in ieder geval noodig. Is het saldo straks vastgesteld, dan zal den rekening-houders daarvan opgave worden verstrekt met verzoek te willen berichten of zij ermede accoord gaan. Uitvoerig behandelt het rapport de voor-, (10)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1