E Tweede Blad. A. J. P's Kerstpudding VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Mmn meldt uit ons Tandjong-Priok dxL 6 Nov. 1923, sjs. „Billiton": Hedenmorgen had aan boordl van het stoomschip „Billiton" van d'e Stoomvaart Mij. „N ederland" een eenvoudige plechtigheid plaats. In het bijzijn van Etat-Major en be manning werd, bij monde van den Gezag voerder, aan onzen plaatsgenoot O. van Straaten de zilveren ©erepenning en oorkon de overhandigd wegens de door hem met levensgevaar volbrachte redding van de op varenden van ,het inlandsche zeilschip „Sangkoel", ter reede Semarang op (Z Decem ber 1922. H. S. V. D'r waren er met nog hangend haar, D'r waren er met vlechtjes, !En jonge ridders, van zessen klaar, Die liepen naast kleine knechtjes. Ze ooquetteerden, zooals dat hoort, Met blanke armen enzoovoort (Want zoo zijn thans de zeden); Ze zaten met kleuren van genot En dreven met allen ernst den spot. (Voor ernst was nu geen reden). IToen kwam de praeses (naam: A, Veen), Met tal van mooie woorden. Öprak links en rechts rondom zich heen, Zóó, dat ze 't allen hoorden. 'Hij riep: soyez les bienvenua, (Wij H. S. V.-ers groeten u, En ging zoo voort een poosje. Hij dankte allen voor hun hulp, En kroop toen weder in zijn schulp ('n Duveltje in een doosje). De lozer begrijpt, dat dit niet aldus kan voortgaan. Alleen al niet, omdat er zooveel ongerijmdhedens plaatsvonden, dis reeds door Charivarius berijmd! zijn geworden. Maar dat gebeurde pas in het na stukje, en daar zijn wo nog niet aan toe. Want eerst kregen we de oefeningen aan het dubbel rek. Onder de jonge mannen, die deze de monstreerden, waren verschelden goede tur ners. Over t algemeen waren deze oefenin gen beter dan de later volgende vrije. Hier dient te worden vermeld, dat een en ander plaats had onder leiding van den heer Brinkman, en, daar deze heer pas sedert enkele weken zijn functie bekleedt, en dezo oefeningen dus zeer kort zijn voorbereid, mag het resultaat alleszins geprezen worden. „Hat Handelsschool Quintet" telt verdien stelijke musiciens ©n musiciennes, en in een drietal verschillende nummer gaven die bewijzen van hun ernstige studie. De reeks turnoefeningen werd! besloten met eonige levende beelden, die zeer goed slaagden en in de donkere zaal een fraai effect maak ten. Vooraf hadden we nog een jongmensoh de meisjes in. de zaal lachten wel, toen ze hem met z'n hoogen dop zagen opkomen, maar dat kachelpijpje stond hem wat goed en die hield' daar een voordracht over de Handelsschool, waarbij je natuurlijk allerlei ondeugendheden debiteeren kunt, die je zoo in 't dagelijksch leven voor geen goud zoudt lanceeren. 't Sloeg in, dat begrijpt u. Daarna: ja, niu moet ik de lier maar weer gaan stemmen, «nderg kom ik er niet uit. Daar gaat-le: De schoone Chimene Draaide ais maar om uw verslaggever henen, En vroeg hem: meneer, hoe zie Tc er zoo uit? Ze had een oostuumpje aan van satijn, Zeer smaakvol en fijn, En overigens een pittige snuit. Rodrigo, de cidl, Was een ridder met pit, En een maliënkolder van staal. Hij was klein van stuk, Dat was min of meer zijn ongeluk, Maar sprak daarentegen fiere riddertaal. Elviere, Ohimeaie's gouvernante, Was een oude, kreupele tante, Zij miste een paar tandem uit haar mond, Maar was verder gezond. Voorts waren er Don Fernando, de komng (Die kwam in 't eerste bedrijf al dadelijk uit zijn woning), Don Sanche, Don Diego, Aras en Gomes, (Allemaal vreeselijk hooge oomes). En 't spul had' een allerijslijkst verloop, Want die cid stak subiet de pa van zijn meisje overhoop.. Ik zou u nog wel gaarne wat meer willen vertellen, Maar zou u misschien met al dat H. S. V.- gedoe maar kwellen. Ik eindig dus maar tot een volgenden keer, Dan zien we elkaar in de krant wel eens weer. „Morgenrood" Men schrijft ons: De onderafdeeling der Zangvereeniging .Morgenrood" geeft op Dinsdag 11 Dec. een uitvoering in „Casino" onder leiding van haar directeur den heer F. v. d. Mey. Deze jonge vereeniging, pas dit jaar opgericht, telt thans een 70-tal leden en gezien het suc ces der eerste uitvoering in Mei jl. belooft deze avond heel wat to worden, daar ook de hoofdafdeellng meewerkt en tot slot door de onderafdeeling een cantante wordt gegeven en wel „Een lentedag". Aan den vleugel de heer P. v. d. Haageru Men leze de in dit nummer voorkomende advertentie. Luth. Zangver. en Ohr. Zangvar. „Zingt den Heere". lm de Duthersche Gemeente alhier bestaat sedert ecnigen tijd oen Orgelfonds dat gel den Inzamelt voor een nieuw kerkorgel. Had men ln het voorjaar een bazar georgani seerd en thans weer een verloting, ook de zangvereeniging wilde het hare hiertoe bij dragen Zij vond de Ohr. Zangïvereeniging „Zingt 'den Heere" bereid hare medewerking te verleenen en nu zal op Donderdag 18 December in de Gereformeerd1© Kerk Spoor straat door beide vereenigingen een buiten gewoon concert worden gegeven. Uitgevoerd wordt o.a hot werk „Jefta" voor sol, koor en orkest, waaraan hunne welwillende medewerking verleenen mevr. J. ZeylstraBjjlo (sopraan) en de heeren C. Abbenes (barriton) en J. A. v. Vlet (piano), terwijl het orkest uit een achttiental dames en heereni musici is samengesteld. De op brengst van deze uitvoering komt geheel ten bate van het Orgelfonds, terwijl de entriso- prijs zoo laag mogelijk is gesteld. Tweede Abonnementsconcert Hieronder volgen nog eenige recensies betreffende de solisten van aj3. Maandag;: ,J)o Tij dl". 20 Maart "23: BINNENLAND. De kabinetscrisis. Het Centrum meent de twee hoofdpunten van de door de anti-revolutionairen aan de r.-k. Kamerolub gestelde doch afgewezen eiachen als volgt te kunnen formuleereni: le. dat het bekende bezuinigingsplan in de millioenennota ontwikkeld werd aanvaard. Daarvan zou alleen kunnen wor den afgeweken, wanneer daaromtrent in de drie rechtsche fractieS overeenstemming werd verkregen; 2e. dat inzake defensie een zood'anige re geling zou worden getroffen, dat ten minste do vlootsterkte van het verworpen ontwerp- Vlootwet werd verkregen, en zoowel die sterkte als de financiën wettelijk worden vastgelegd: Provinciale Staten van Noord-Holland. Dinsdagmorgen kwamen de Prov. fcltaten van Noord-Holland weder bijeeni Herbenoemd werd' tot lid der commissie van bestuur voor het provinciaal ziekeinhuls nabij- Santpoort en voor 'het provinciaal zie kenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, resp. mevrouw M. B. BoissevainPijnappel en mevrouw L. J. van KuykhofKoedijk, leden der Prov. Staten. Tot Md van den Raad van Toezicht op de provinciale 'bedrijven! werden herbenoemd de heeren N. Dekker en jhr. G. O. Quiarlea van Ufford. De motie van den heer Thomassen, betref fende werkverschaffing ln de provincie Noord-Holland, kwam in herstemming. (In de vorige zitting waa de stemverhouding De motie werd thans verworpen met 37 tegen 33 stemmen. De zitting werd verdaagd tot 18 Deo.. Ingezonden Mododeellng. EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! De Postchèque- en Girodienst. Naar „De Msb." verneemt 'is men thans aan den Postchèque- en Girodienst mot het nazien en verbeteren der rekeningen en. het baseeren der administratie op den nieuwen voet, zooals in het rapport van de Nederland- sche Bank aan d'en minister van Waterstaat is aangegeven, zoo goed als gereed. Binnen kort zullen aan de rekeninghouders de afre keningen worden toegezonde'n met de saldi op 4 October, met verzoek om aan den Post chèque- en Girodienst mee te deelen of de berekeningen kloppen met die der rekening houders zelf. Zoodra eventueele verschillen zullen zij n opgelost, zal d'e dienst kunnen worden heropend. Men verwacht, dat dit te gen 1 Januari a.s. zal zijn. Omtrent het systeem, dat bij de herope ning zal gevolgd, worden, i^l. centralisatie of beperkte decentralisatie, is door den minister van Waterstaat nog geen beslissing genomen. Terwijl de Postchècne. en Girodienst ge sloten is zet de commissie tot voorwnarde- lijke uitbetaling van gelden aan1 rekening houders haar arbeid! voort. Thans k.omen nog dagelijks een 200 260 aanvragen bin nen. Voor de arrondissementsrechtbank te 's Gravenha/ge diende gisteren de zaak-mr. R. O. Bakhuizen van den Brink te Hinarlem contra den Staat der Nederlanden betreffen de het door den Postchèque- en Girodienst weigeren van uitbetaling van een clièque aan eerstgenoemde. De procureur van eischer, mr. P. E. Briët to 's-Gravenhago, concludeerde voor repliek en persisteerde bij zijn genomen conclusiën, o.m. op grond, dat do niet-uitbetaling niet het gevolg is ge weest van storingen of vertragingen, doch van een weigering om van 4 October af den dienst verder voort te zetten en dus tuaschen de niet-betaling van elscher's chèque c»f ver tragingen ln den dienst het verelschto cau saal verband geheel ontbreekt, doch dei miot- ultbetallng alleen een rechtstreeksch gevolg is van het besluit den dienst in het fljeheel niet meer te laten functionoeren. Ontslag gehuwde ambtenaressen: (Vragen van Kamerleden.) Mevr. BakkerNorth richtte tot den mi nister van Waterstaat de volgende vragen: I. Is het juist, dat de minister, hoewel de missionair, aan den directeur der post en telegrafie opdracht gegeven het ontslag der gehuwde ambtenaressen bij dien dienst voor te bereiden en dat met de Centrale Commis sie voor georganiseerd overleg in dezen geen overleg is gepleegd? II Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat, waar dit ontslag een maatregel is van principieelen en diep ingrijpenden aard, het gewenscht is, dat niet wordt vooruitge- loopen op de eventueel© plannen van zijn opvolger? Do gehuwde ambtenaressen. Met betrekking tot de veel besproken plannen tot ontslag der gehuwde ambte nares verneemt de „Telegr.", dat de Alg. R.K. ambtenaarsvereeniging een voorstel heeft ingediend; bij de centrale oommissie voor Georganiseerd! Overleg in ambtenaars zaken, om de voor de afvloeiing gestelde re geling aan te vullen met de bepaling: ,yDe gehuwde vrouw, wier man kostwinner is". Dit voorstel zal in de eerstvolgende ver gadering der centrale commissie aan d'e or de komen, in verband waarmede in de laatst gehouden vergadering (27 Nov. j.1.) dezer oommissie werdi besloten aan de regeering te verzoeken, de eventueele maatregelen tot afvloeiing van de gehuwde ambtenares voor- loopig op te schorten in afwachting van het ter zake uit te brengen adviea Do Rotterdamsche haven. De burgemeester van Rotterdam en ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel en Fabrieken dier gemeente hebben deizer dagen op het Departement van Bui- tenlandsche Zaken een conferentie gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken en de betrokken hoofdambtenaren, ter be spreking van de moeilijkheden, waarin Rot terdam verkeert ten gevolge van de huidige omstandigheden. Deze moeilijkheden hebben de volle aan dacht der regeoring en het mogelijke wordt in voiband daarmede .gedaan. Spoorwegpersoneel De Neutrale Bond gestraft Naar de Telegraaf verneemt, heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, naar aanleiding van een ingesteld onderzoek, waarbij gebleken is dat het ledental van. den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel al lerminst overeenstemde met het door het hoofdbestuur aan de directie opgegeven aan tal, besloten, d'e aan dien bond verleende fa ciliteiten w.o. het verleenen van verlof zon der bezoldiging aan de bestuursleden in te trekken. In de afgeloopen week zijn de verschil lende diensten bij de spoorwegen schriftelijk door de directie met deze beslissing in ken nis gesteld. „Onthullingen". De Belgische „Soir", over spionnage schrij vend, zegt o.a. dat de Nederlanders wel sen- sationoela Belgische spionnage-zaken ont dekken, maar er niet aan denken een onder zoek te doen instellen naar hun 1 andgen oo- ten, die werken voor rekening vau de „Bo- ches" en dat zij niet weten voor wie do drie schepen mot munitie zijn bestemd, die de vorige maand in de haven van Amsterdam, zijn binnenigeloopen. De „Soir" cursiveert de zinsnede over de munitieschepen. Het is niet prettig voor het blad, maar er is deze week weer zoo'n gevaarlijk schip binnengekomen. Er zullen er meer volgen. Mag dat niet? Of moeten wij ook „ontwa pend" worden? Maar dat staat niet in het verdrag van Versailles. Voor belangstellende Nederlanders doe len wij mede, dat al die munitie is bestemd voor de Hembrug. De „Soir" gelooft dit toch niet. Credletvereentging „De Hanzebank" te 's-Hertogenbosch. De door de rechtbank in verband met de door „De Han'zebank" aangevraagde sur séance van betaling benoemde deskundigen hébben het eerste gedeelte van het rapport betreffende de voorloopige surséance van betaling bij de rechtbank te Den Bosch in gediend. JLt Over den inhoud vani dit rapport meldt bet Persbureau Vaz Dias o.m. het volgende: De deskundigen zijn van meeninig, dat al hoewel er geen sprake is van een naamlooze vennootschap, doch van een vereeniging, dit toch ten1 aanzien van de 'geldelijke aanspra kelijkheid van aandeelhouders 'geen verschil inaakt. De bij de aanvrage om surseance inge diende staat van baten en schulden is door de deskundigen onvolledig en' onjuist bevon den. De deskundigen wijizen erop, d'at niette genstaande ingewijden' wisten, dat er groote verliezen te duchten waren, en het aandee- len-kapitaal als verloren moest worden be schouwd, over de jaren 1920 en 1921 toch di vidend is uitgekeerd. In het rapport wordt verder melding ge maakt van het verzwijgen van een aoooun- tants-rapport in bet jaarverslag over 1921, in welk rapport er op gewezen wordt, dat hot kapitaal verloren is en de balans mis leidend moet worden genoemd. Uit do gegeven® moeten1 de deskundigen de gevolgtrekking maken, dat èn de Direc tie, èn do Bestuur èn de Raad van Toezicht bij de vaststelling der balans per 81 Decem- b<r 1921 van den slechten toestand van za ken kennis moeten hébben gedragen. Ernstige bedenkingen voeren de deskun digen aan tegen de wij'ze waarop oredieten werden verleend. De deskundigen komen tot de conclusie, dat een aan de hand van de reeds gereed zijnde optellingen gemaakte voorloopige be-j cijfering heeft aangetoond, dat het bedrijf der Han'zébank in zijn tegenwooidlgen vorm niet winstgevend is. In verband met het voorloopig becijferd déficit bestaat dan ook naar de overtuiging van deskundigen geen vooruitzicht, dat na verleend maximaal uitstel volledige betaling aan crediteuren zal kuinnen volgen: OP DEN UITKIJK. Serenade". Menig muisje heeft een staartje en zoo schijnt ook de serenade-kwestie de gemoederen nogal in beweging te hebben gebracht. Voorop zij nogmaals gesteld, dat wij de goede bedoe lingen van de verschillende muziekkorpsen geen oogenblik in twijfel hebben getrokken en niemand hebben willen kwetsen.' Doch alle overdrijving schaadt de zaak zelf en daarin vonden wij aanleiding om eens op dat te ver gaan te wijzen. Dat men werkelijk te ver gaat, bleek nog eens Zondagavond, toen door „Winnubst" een serenade zou worden gebracht aan den heer J. Heddes aan de le Vroonstraat, die het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar bij den heer Hoek (Binnenhaven) in dienst was getreden. Ongetwijfeld een gebeurtenis, die niet onop gemerkt voorbij mocht gaan. Of het echter verstandig en gepast was om op Zondag daarvoor een serenade te houden, werd door onderscheiden personen, die ons daarover spraken, zeer verschillend beoordeeld en menigeen heeft daarover dan ook zijn ver wondering uitgesproken. Vooral waar de weersomstandigheden het was ijzig-koud en .egen den avond viel een dik pak sneeuw, dat de straten bedekte en glad maakte daarvoor geheel ongeschikt waren. Het jaargetijde in het algemeen trouwens ook. Toch meende men de serenade te moeten laten doorgaan, al werd terecht in overleg en op aanwijzing van de politie besloten geen omgang door de stad te houden, doch zich direct voor 't huis op te stel len. Zoo werd in een voortdurende sneeuw jacht voor de weinige menschen, die zich daar in hadden gewaagd, de-serenade gebracht. Was het dus te veel "gezegd, om in 't alge meen van overdrijving op dit stuk te spreken? En om aan te dringen op matiging? Persoon lijke gevoelens of sympathieën speelden daar bij absoluut geen rol: het was de goede zaak zelf, die ons de woorden in de pen gafi Nog meenen wij even billijkheidshalve terug te moeten komen op den optocht met muziek, die voor Zaterdagavond was vastge steld en zoo plotseling werd afgelast. Uit onze (uit goede bron stammende) inlich tingen hebben wij een relaas van het gebeurde gegeven. Na dien bleek ons, dat, hoewel in groote trekken volkomen juist, de zaak (al thans wat daaraan is voorafgegaan) ©enigszins anders is geweest. Van gebrek aan medewerking van het Ste' delijk is ook op de vergadering van het corps geen oogenblik sprake geweest. In tegendeel, de leden stonden algemeen zeer sympathiek tegenover de actie van M., V., Z.; wilden zelfs nog meer doen dan verlangd werd, o.a. met het geheele corps den optocht bege leiden. Alleen was men in meerderheid van oordeel, dat de tijd van voorbereiding te kort en de weersgesteldheid te ongunstig was om óp dien Zaterdag mede te werken. Men besloot dus tot uitstel, doch geenszins tot afstel. Dat M., V., Z. hierdoor gedupeerd zou worden was onvermijdelijk doch redeneerde- men, wanneer M., V., Z. tijdig de medewerking van liet corps officieel had verzocht en alvorens ln de pers te publiceeren waf men van plan was zich eerst de officieele niet officieuse, mid dels enkele personen medewerking had ver zekerd, dan zouden de leden zeer zeker ten volle bereid zijn geweest hun steun te geven voor het goede doel. De ledenvergadering be treurde de late aanvrage van M., V., Z., alsook dat men oorspronkelijk slechts enkele leden van het corps had aangezocht, hetgeen men ongewenscht achtte, zoo leden, bestuur en di- Hfcteur hierin niet te voren gekend werden. Dat M., V., Z. op de toezegging van enkele leden in zee is gegaan en daardoor schipbreuk heeft geleden, vond men weliswaar niet onver klaarbaar,* doch wel voorbarig. Men wilde dus gaarne medewerken, doch alieen dan wanneer die steun tijdig en officie3l werd gevraagd. Na deze uiteenzettingen die wij geens zins achter het geval hadden kunnen vermoe den, omdat wij onze zegslieden als volkomen betrouwbaar en ter zake ingelicht beschouwden komen wij tot de conclusie: het Stedelijk als zoodanig gaat vrij uit en de opzet van den op tocht met geldinzameling is wat haastig en on voorbereid geschied. Wat ongetwijfeld jammer is voor het goede doel en voor de moeite, die velen zich er voor gegeven hebben. Een volgende maal beter! Laten we het daar sans rancune op houden. LEO. reed® meermalen aan mishandeling heeft) schuldig gemaakt en' wiens persoonlijk op- tieden op de zitting niet geschikt was, zich de sympathie van den politierechter te ver werven. Integendeel! S. stond op te schep pen, alsof hij 't woord veerde in een open- luchbvergadering. Den mishandelde schelt hij uit voor sluipmoordenaar, kortom, hij ge droeg zich zoo onwellevend, dat de officier, zoowel als de politierechter al heel gauw méér dan voldaan raakten. De officier rele veerde, dat iemand, die reeds zooveel maal veroordeeld is ter zake dergelijke feiten, niet meer voor 'n boete in aanmerking kon komen en vorderde 1 maand gev„ welke straf door den politierechter nog verhoogd werd tot 6 weken. Wat S. Obstenaat was! 't Is gewoonweg treurig, riep hij en hij ging zoolang door met zijn ongevraagde critiek op het vonnis, dat do brigadier hem verzocht de zaal te verlaten. In de gang hoorde Jiij' hem nog razen', terwijl na afloop der zitting de twee getuigen nog bibberend in de rijksveld wachterskamer stonden. Ze leken wel 'hui verig om het rechtsgebouw te verlaten. Hoe ze weggekomen zijn, weet ik niet, maar ik geloof dat ze 'n diender hebben meegekre gen naar den trein. Champagnepilz likkera Gewoonlijk is het edele jajini, dat de be geerlijkheid van de fijnproevers opwekt, maar ditmaal hadden wo te doen met 'n diefstal van 4 fleschjes cbaimpagnepilz, ten nadeéle van den verlofhouder M. S. Het wa ren J. P. en H. de V., die in den nacht van 27 op 28 Oct. zoo moppig waren, om er met dat zoete goedje van door te gaan. Maar de drank had 'n bitter masmiaakje, daar ze nu beiden terecht moesten staan, J. P. ter zake diefstal en H. d'e V. voor heling. De officier scheen' diefstal in vereeniging ten laste te hébben gelegd en vorderde tegen ieder 14 dagen gevangenisstraf. Maar de politierech ter schakelde d'e verzwarende omstandig heid uit en veroordeelde ieder der delin quenten tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. GtBMBNÖ® NTEUW3. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 8 December. De staart van het muisje. Werd onlangs de vrouw van den werkman J. v. L., alhier, door den politierechter tot 5 .boete of 5 dagen veroordeeld, omdat zij haar toenmaligen buurman, den kleermaker V., had beleedigd, thans stond de echtge noot zelf terecht naar aanleiding van het feit, dat hij op denzelfden dag de afsluiting, waardoor de ruzie was ontstaan, had bescha digd'. De beklaagde was zelf present, ge wapend met een pak papieren, vermoedelijk betrekking hebbende op de kwestie, doch niemand toonde zich nieuwsgierig, zoodat dit geheim wel onopgelost zal blijven. De goede man wond zich geweldig op, zooals zenuwachtige menschen, die zich veronge lijkt achten, gewoonlijk doen en daarom was hij absoluut niet gedisponeerd om met den politierechter te oonverseeren. Hij beweerde dat de kleermaker niet het recht had den achteruitgang af te sluiten. De politierechter merkte op, dat ibelcL nu verhuisd was. Ver huisd? bulderde deze, verhuisd? Ze hébben me verjaagd! Ook praatte hij nog veel over erfdienstbaarheid, servituten en deurwaar- ders-exploiten, maar daar de politierechter toch niet de autoriteit is om van oiviele kwesties kennis te nemen, haalde al dat ge zwam van bekl. niet veel uit Hij werd ten slotte veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Een aardig St. Nicolanscadcautje. De werkman P. O. S. te Helder stond te recht. ter zake dat hij in den nacht van 2 op 8 Sept., bij het uitgaan van het „Casino", een marine-schepeling, met wlen hij reeds in het gebouw twist had gehad, 'n slag had toegebracht. Dat feit is op zichzelf genomen niet zoo vreeselijk, maar S. is een persoon, die zich Diefstal op een postkantoor? Dinsdagavond omstreeks 9 uur is een trommel met (geld, die van een der bijkan toren naar het hoofdpostkantoor te Amster dam was getransporteerd, vermist, vermoe delijk ontvreemd. De inhoud van de trommel bedroeg ongeveer 16.000. Van de vermis sing is aangifte gedaan bij d'e politie, die in den avond en een deel van den nacht een uitgebreid onderzoek instelde. Het in' den loop van den' nacht voortge zette onderzoek met betrekking tot de ver missing van een trommel met geld, bestemd voor het hoofdpostkantoor, heeft de zeker heid verschaft, dat de trommel is gestolen. Kon aanvankelijk nog twijfel bestaan, of de trommel inderdaad was verzonden, thans staat vast, dat zij in de auto, waarin de dag- kassen van de bijkantoren worden getrans porteerd is ingeladen en niet eerder dan on der den koepel van het hoofdpostkantoor, hoek Raadhuisstraat—Spuistraat, uit den waigen kan zijn gekomen. De dief heeft blijkbaar op het uitladen der trommels ge wacht en handig gebruik gemaakt van een oogenblik, waarop de waakzaamheid' van deni toezienden beambte even verslapte. Daar de diefstal omstreeks negen uur is ge pleegd moet de dief wel zeer vlug hebben gehandeld, daar het bij. de Raadhuisstraat altijd tamelijk druk is. De trommel is gebleken, afkomstig te zijn van het 'bijkantoor Haarlemmerdijk. De in houd bedroeg een kleine 20.000. In verband met den' diefstal van den geld- trommel verneemt de „Tel." nog het volgen de: het is een voorschrift, dat de trommels van de bijkantoren des avonds om 8 uur naar het hoofdpostkantoor worden gébracht, ten einde daar in de safe to worden gesloten. De auto, die de trommels vervoert neemt een zeker aantal bijkantoren voor ^ijn rekening. De wagen, waaruit de diefstal gisteravond gepleegd werd, 'had trommels afgehaald van de bijkantoren Zaanstraat, Haarlemmerdijk en Bloemgracht, benevens van elk kantoor een. aantal mail zakken. Een tweede voorschrift is, dat het uitladen moet gebeuren door één kantoorbediende; de ander moet ter bewaking in den wagen achter blijven, terwijl ook de chauffeur btf het voertuig moet blijven. Met dit laatste voorschrift nu is gister avond na achten, toen de auo achter het postkantoor in de Spuistraat stilhield, de hand gelicht. Beide kantoorbedienden heiv ben de zakken uitgeladen, terwijl de chauf feur zijn wagen verliet en met chauffeurs, die verderop stonden, een praatje maakte. De auto, waarin zich de drie trommels be vonden, bleef dus onbeheerd staan. De deur werd bovendien opengelaten. Opmerkelijk zou men het kunnen noemeni, dat van de drie trommels juist die van het bijkantoor Haarlemm'erdijk, die het meeste geld twintig duizend acht honderd gulden inhield, verdwenen is. Ook dit zou er op kunnen wijzen, dat de dader van een en an der op de hoogte was. Niemand heeft iets van verdachte perso nen gezien: De beide kantoorbedienden zijn hedenmiddag door den commissaris van het bureau St. Piotershall, den heer Heeroma, op nieuw gehoord. 4 Genoemde politieautoriteit behandelde on geveer negen jaar geleden eveneens een zaak van een diefstal van een go -ommel. JK®e werd des morgens vroeg uit het bii- kantoor Amste! gestolen. De dader werd ontaelct. Aanslag op een dokter. De man, die den aanslag op dr. D te Til burg heeft gepleegd, heeft bekend 'dat h« het plan had den dokter bewusteloos to slaan en hem daarna te beroovenu Het is de r kantoorbediende D. L., wonende in do Nierstraat te Tilburg. De eerst oo gegeven naam VI. was gefingeerd. Een hooge boete. Be rijks-advocaat te Amsterdam., mr. O. J. Asser, elschte tegen een koetsier die 10 vaten spiritus had vervoerd, zonder de vr- elschte vergunni g, ƒ80.000 boete, rftadie 21 dat aam belasting ver schuldigd was. De man had gemeend' 10 vaten olie te ver voeren.. Hovyd Krauss-Adema mag met eere onder hare kunstzusters genoamd worden. De stam i® licht en heeft een timbre dat vooral in de hoogte sseer weldadig aandoet.zuiver artistiek 'begrip, mooi doorvoelde voordracht. „Algemeen Handelsblad", 29 Jan. irf: Den grootsten indruk hebben de Kinderto'ten- li'öder van Mahler nagelaten. Max Kloos hoeft gezongen met al de warmte, de wanhoep, do schoone berusting, de troost, die Rtlckert's liede ren en Mahler'® muziek geven. Do nobele, (liep- eenvoudige gedachten wist hij bijna overal diiroct op ons over te brengen, door. een 'beheorsbhiing van de materie een macht der zeggingskracht, die dicht hij de volmaking zijn. „De Telegraaf", 30 Jkn. '23: liet meest indrukwekkende nummer" van. het programma werden de Kindertotenl ieder van Mahler door den door gevoelige dictie ontroemen- den zang van Max Kloos. „De Nieuwo Eouw", 8 Febr. *23: Max Kloos, de man van de eesentieele schoon heid, heeft ook hier weer zijn fijnbesnaarde en tcodero zielsontroeringen gegeven. Zijn intuïties zijn van een bijzondere 'bevoorrechting en daar is iets ir zijn ganscho wezen dat hevig emoti oneert. Over Helmuth Baerwald. Es war sin stürmiseher, wohlrverdleniteir Eifolg ein prachtvoller Abond.! (HeLsingör.) Amsterdam. „Handelsblad1": Een buitengewone verrassing was het optreden van Helmuth Baerwald. Bach'e Chromatische fan tasie en fuga speelde hij mot oen klankrijkdom en volleerde klare techniek die etormachtlgen bijval oogstte. Een zoor stork talentl met nieuwe rozijntjes en amandelen Puddingfabriek A. J. POLAK. Groningen

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5