NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD! GELD! Eerste Blad. DRAIStrtA'v/wVALKEMBURQ'S-' e A •iLEVERTR; Gymnastiekclubje voorOuderen. Inlichtingen enz.P. BRINKMAN, Zuidstraat 18. Nr. 5801 ZATERDAG 8 DECEMBER 1923 51e JAARGANG erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: 'tD. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 9m. 8.59 a. 5.43 7.59 3.45 9.13 9.36 Maand. 10 9.56 6.49 8.- 3.45 10.- 10.24 Dinsdag 11 ,10.41 7.59 8.C1 3.45 10.48 11.13 Woensd.12 ,11.18 9.10 8.02 3.45 11.38 Oond.d. 13 11.49 10.20 8 03 3.45 0.02 0.27 Vrydag 14 „12.14 11.27 8.03 3.45 0 52 1.17 Zaterd. 15 12.38 12.- 8 04 3 45 1.44 2.12 Zaterdag 8 Dec4.16 uur. Zondag 9 4.15 Maandag 10 4.15 BUITENLAND. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De eindstemming over de mach tigingswet uitgesteld tot heden. Uit Berlijn werd Donderdag aan het „Hbl." gemeld: Den geheelen voormiddag was het ln den Rijksdag onzeker geweest of bij de stemming over -ieuwe machtigingswet zich niet weder •hetzellue tooneel zou afspelen als bij de vroe- geree stemmingen tijdens het kanselierschap i van Stresemann. Men telde weder de hoofden en spoedig bleek, dat er van de 459 leden om streeks 370 aanwezig waren, terwijl er slechts 806 tegenwoordig behoefden te zijn en 264 vóór moesten stemmen. Een deel der soc.-dem., de communisten en de D.-Völkischen konden echter bij de stemming wegblijven en een her haling van het verdwijnen der D.-nat. fractie uit de zaal vóór de eindstemming kon het aan tal uitgebrachte stemmen heneden de 306 doen dalen en daarmee de wet- doen vallen. Toen de Rijkskanselier er mee in kennis werd gesteld, dat opnieuw de stemming gevaar scheen ito loopen, begaf hij zich zelf naar den Rijksdag en poogde hij persoonlijk de D.-nat. te beïnvloeden om. af te zien van hun voorne men en bij de stemming in de zaal te blijven. Daarop hielden de D.-nat. een nieuwe frac tievergadering, die geruimen tijd duurde. Intusschen poogden de andere partijen op alle manieren de afwezige leden er hij te halen. Bij de bespreking van de quaestie der ver daging van de plenaire vergadering stelden de soc.-dem. plotseling den eisch, dat slechts een korte zitting zou worden, gehouden, opdat de centrale commissie en het plenum gelegenheid zoude hebben om in te grijpen, wanneer ver ordeningen ingevolge de machtigingswet zou den worden uitgevaardigd, die niet de goed keuring der Oommissie van Vijftien hadden. De Rijkskanselier verklaarde onmiddellijk, dat een wijziging der machtigingswet in dien zin de ontbinding van den Rijksdag zou hetee- lC'0T16n. Intusschen kon 'laat in den middag -welke vertraging een gevolg was van de langdradige redevoeringen van de sorekers der kleine par tijtjes de hoofdelijke stemming over 1 worden gehouden. Er werden 362 stemmen uitgebracht, waar van 282 vóór, 79 tegen en 1 blanco. Daaruit bleek, dat inderdaad de D.-nat., daar van hun fractie een voldoend aantal afgevaar digden aanwezig was om de stemmen tot min der dan 306 te'doen dalen, de ontbinding van den Rijksdag konden voorkomen en nu her haalde zich de bekende tactische komedie. De FEUILLETON. door ELEANOR H. PORTER. 36) „Vader zegt, dat hij nietrf op die nieuwe kennissen gesteld is. Hij ziet liever zijtn oude vrienden, die niets op gebakken spek en hemdsmouwen hebben aan te merken en van wie de vrouwen zelf het werk doen en die meer op hartelijkheid letten dan of je een dikke portemonnaie hebt. Maar moeder moet een meid hebben. Ook zegt zij, dat wij eiken keer bij het eten aan tafel onze han den moeten wasschen, ik bedoel in die klei ne glazen waschkommetjes. Moeder heeft ze nu gekocht en gebruikt ze eiken diag, zoodat wij er aan wennen. Zij zegt, dat iedereen ze tegenwoordig gebruikt. Bess vindt ze deftig, maar ik niet. Ik vind1 't nare dingen." „Ik ben er!" Benny ging rechtop zitten en nam een driehoekig stukje hout, waar mede hij den kop van den hond voltooide. „Maar ik dacht Juist aan wat anders. U weet niet hoe anders alles in het Westelijk ge deelte toegaat. Zelfs vader is heelemaal ver anderd. Hij is bijna nooit meer thuis. Hij heeft een nieuw baantje." „Wat?" Juffrouw Maggie keek verschrikt van de legkaart op. «Ja, 's avonds, hij houdt de (boeken voor iemand bij. Het brengt goed' wat op zegt regeeringspartijen stelden verdaging der eind stemming voor en ten tweeden male mislukte de aanval der uiterste rechterzijde. De wet zal nu wel de vereischte meerderheid halen. BEIEREN EN HET RIJK. In verband met het nog altijd hangende con flict tusschen de Duitsche regeering en Beie ren, heeft von Knilling, de Beiersche minister president, in de commissie uit den Landdag eenige belangwekkende mededeelingen gedaan. Hij wees de diepere oorzaken van dat conflict aan door te zeggen, dat de ontstemming in Beieren jegens het Rijk een gevolg was van het feit, dat de Beiersche rechten, welke de vroegere -federalistische grondwet van het oude Duitsche rijk onaangetast had gelaten, door de grondwet van Weimar vervreemd waren. En vorder verklaarde hij, dat Beieren spoedig aan de rijksregeering zijn eischen zou voorleggen betreffende een herziening van de rijksgrond wet „op de beproefde grondslagen van den Bismarckiaanschen bondsstaat". Daarmee teekent de „N. Rott. Ot." hierbij aan is het Beiersche program nu eindelijk open en bloot gelegd. Beieren wenscht de „Re- servat"-rechten terug, waarvan het in den revo- lutieroes te Weimar, naar het nu meent, al te lichtvaardig, afstand heeft gedaan. De „be proefde grondslagen" van den „Bismarckiaan schen bondsstaat" waren, dat men de machtig ste staten van het onder hem gestichte rijk diende te ontzien, om ze voorgoed voor de Duitsche eenheid te winnen. De trots der Wlt- telsbachers moest een offer brengen toen zij het Duitsche keizerschap van den koning van Pruisen erkenden. Om te voorkomen, dat1 die trots door verdere consequenties van de stich ting van het eenheidsrijk gekwetst zou worden, wilde Blsmarck de Beieren verzoenen door hun verschillende souvereine rechten te laten. Hot voornaamste daarvan was, dat het Beiersche leger een op zichzelf staand bestanddeel van het rijksleger met een eigen bestuur zou vor men, onder commando van den koning van Beieren. Alleen, in oorlogstijd kwam het onder opperbevel van den Keizer. In vredestijd werd' den Keizer niet meer dan het inspectie-recht over het Beiersche leger toegestaan, hetwelk hij echter zonder toestemming van den Koning van Beieren niet kon uitoefenen.Deze bevoor rechting van Beieren op ^militair gebied ging veel verder dan die van de andere groote bonds staten Wurtemherg, Saksen en Baden, wier troepenmacht wel zelfstandige legercorpsen vormden, maar als onderdeelen van het rijks leger. Verder had Beieren zijn eigen post- en telegraafbeheer, dat niet onder het rijkspost- departement ressorteerde, hief het zijn eigen bierbelasting, onafhankelijk van de rijksbier- belasting, stond het buiten de rijksspoorweg- wetgeving, de. rijkswetgeving betreffende het vestigingswezen enz. Het nieuwe Duitsche rijk heeft als republiek in zijn te Weimar aange nomen grondwet opruiming gehouden onder ai die gerechten, welke overblijfselen waren uit een tijd toen de gevoeligheden van de klei nere Duitsche monarchen ontzien moesten worden. De Beieren berouwen den overijlden afstand van hun „Reservaf'-rechten thans hit ter en willen terug naar den ouden toestand. De laksheid van de rijksregeering tegenover allerlei Beiersche eigengerechtigde handelingen uit den üaatsten tijd heeft hen slechts in dien wensch kunnen stijven. Von Knilling heeft o. a. onthuld, dat Stresemann er als rijkskanse lier vrede mee had gehad, dat er in het. rijk en in Beieren twee afzonderlijke uitzonderings-' toestanden hestonden, hoewel met zulk een er kenning alles te niet gedaan werd, wat de cen trale regeering vroeger bereikt had, toen zij Beieren noopte den, na de bolsjewieksche uit spattingen te Munchen, in Beieren ingevoer- den en abnormaal lang bestendigden uitzon deringstoestand op te heffen. De zachte mees ter is schuld aan de stinkende wond. en een energiek gebruik van het mes is onmogelijk.' Beieren is nu de voorpost geworden van de reactie tegen de Duitsche republiek en, indien niet alle teekenen bedriegen, staat men nog moeder. Maar ik mocht toch niet eens nieu we rolschaatsen koopen, toen ze stuk waren. Ze spaart 't op voor een komfoor. Wat is een komfoor? Weet u het? Je kunt er uit eten, schijnt het ik bedoel je kunt er din gen op koken. Bess wil er een hébben, want Gussie Penmock heeft zoo'n ding. Het schijnt dat al ons eten daar in het Westelijk deel anders is. Moeder eet nu laat, in plaats van midden op den dag. Zij zegt, dat de Pen- nooks en iedereen, die iets beteekent, het doet. Maar ik vind 't heeleanaal niet prettig. Vader ook niet, 'want meestal kan hij niet eens thuiskomen, daar. hij anders niet (bij tijds op zijn avondkantoor kan zijn, weet u en. „Oh, Benny, ik heb gevonden, hoe je nu de voorpooten van den hond moet maken." Er klonk iets wanhopigs in haar stem. „Wanneer je niet mee doet, leg ik de heele legkaart voor je. Ik zou haast gaan zeggen, dat je, 't zelf niet kan." „Ik kan 't best. Ik zal u laten zien, d'at ik het kan," zeide het kind vol ijver aan het werk gaande. „Ik heb nog nooit een legkaart gehad, die ik niet kon maken." De heer Smith, aandachtig over zijn werk gebogen, hoorde juffrouw Maggie een zucht van verlichting slaken, "welke bij hem -weer klank vond1. Toen ongeveer een half uur later de heer Smlth en Benny het plantsoen doorliepen, deed de laatste hem eensklaps de vraag: „Wat.eh.Ja; haar naam aal waar- Ingezonden Mededeeïlng. slechts aan het begin van» een langen en onver- kwikkelijken strijd om herziening van de grondwet van Weimar, waarin de Beieren niet licht kamp zullen geven. UIT HET BEZETTE GEBIED. De werkloozenonlusten. 10 (tobden* 37 gewonden* Volgens nadere offlcieele berichten zijn bij de onlusten te Wanne tien burgers ge dood en 32 gewond. Van de politie werden vijf mannen ernstig gewond. Bloedige botsingen te Elberfeld. Ben menigte van vier- tot vijfduizend werkloozen, welke zich vóór de stad Elber feld had verzameld, trachtte deze stad bin nen te dringen en te plunderen. De politie moest zéér krachtig optreden om zulks te beletten. Er vielen dooden en gewonden. (Telegr.) Onrust te Keulen. Uit Keulen wordt aa:t de Telegr. gemeld: Ten einde tegemoet te komen aan de eischen der werkloozen, had' het Keulsche gemeentebestuur de uitkeeringen reedq ver hoogd. De rijksregeering vond hierin'aan leiding de .uitkeeringen aan de Keulsche werkloozen geheel stop te zetten. Dit heeft voortdurende demonstraties, plunderingen en dergelijke excessen ten gevolge. Prijzen te Berlijn. Het brood werd Woensdag te Berlijn weer een goudpenning of 10 milliard papiermark goedkoop er. Woensdag waren de vleeschprijzen opnieuw aanmerkelijk verlaagd, namelijk bij rundvleeseh 17 pet., kalfsvleesch 35 pet. en varkensvleesch 28 pet. De woekerpolitie heeft daarop besloten, dat geen korting meer bij betaling in geld met bestendige waarde behoefde 'te worden ver leend. Rundvleeseh kostte Woensdag 1.8 tot 2.2 billioen per pond, kalfsvleesch 2 a 2.2, scha- penvleesch 1.8 2.2, varkensvleesch 2.4 bïl- Ingezonden Mededeeïlng. w-r? V^/> ■LEEUWARDEN- sohijinlijk vermeld worden, omdat zij dé doch ter is van den man, 'die grootvader Blaisdell getrouwd heeft. Maar waarom vraag je dat eigenlijk?" „Oh, zoo maar, ik zou 't leuk vinden voor haar, als 'zij er in kwam. Tante Maggie heeft niet veel aan haar leven, weet u. Zij' moet altijd voor haar vader zorgen en het huis houden voor hem doen of voor één van de andere families. Ik geloof, dat zij 't lang niet prettig heeft en daarom zou ik het zoo leuk voor haar vinden, als zij in uw boek kwam. Maar als zij er niet inkomt, zal ze er mis schien om lachen en zeggen, dat het haar niet kan scheien. Dat zegt zij altijd." „Zegt ze altijd'?" De stem van den heer Smith -klonk eenigszins verlegen. „Ja, wanneer Iets haar hindert of ver keerd gaat, dan zegt zp altijd, dat het een heeleboel helpt, wanneer zij bedenkt, dat -'t er niet op aankomt. Begrijpt u?" „Wel, neen.ik geloof niet, dat ik het begrijp," zeide de heer Smith ontstemd. „Oh, jawel, bracht Bennny m het midden. „Want wanneer u er over gaat denken over dat, wat u hindert dan zult u merken hoe klein en nietig het Is in vergelijking met werkelijk groote dingen en dan heeft u er geen verdriet meer over heusch geen wericelijk verdriet meer, weet u. Tante Mag gie zegt, dat ze 't al jaren en jaren doet, al van af den tijd, toen zij nog een klein meisje was en het heeft haar een heeleboel gehol pen." „Maar, etr zijn heel wat dingen, die men zich wel degelijk aantrekt," hield de heer Smith nog altijd ontstemd aan. „Oh, natuurlijk!" zeide Benny gewichtig. „Ik weet best, wat u bedoelt Tante Maggie beweert hetzelfde en ze zegt ook, dat wij altijd erg moeten oppassen om geen ver doen. Visch was eveneens goedkooper. De prijs van margarine daalde tot 900 mil liard', bedroeg echter gemiddeld 1 1.1 billioen per pond. Voor boter werd 2.5 2.8 billioen per pond verlangd. Ernstig mijnongeluk. In de mijn Feldmarschall Blücher bij Ryb- nik is een, steenmassa naar beneden gestort, ten gevolge waarvan een groot aantal arbei- beiders zijtn (verongelukt. Tot dusver zijn twee dooden en drie zwaargewonden te voor schijn gehaald. FRANKRIJK. Het herstel der verwoeste gebieden. Een bericht van dein draadloozen- dienst vertelt ons boe het staat met den weder opbouw der verwoeste gebieden ln Noord- Frankrijk. Van de 22.900 fabrieken, die door den vijand werden verwoest of beschadigd, zijtn meer dan 20.000 hersteld. Voorts zijn 2.912.000'heet. grond d.w.z. 88 van het ver woeste landbouwgebied, opnieuw bebouwd. Ten slotte zijn 598.000 huizen hersteld; of schoon er nog 143.000 op te bouwen blijven, hebben de bevrijde gebieden wederom een normale bevolking. Om tot dit resultaat te geraken moest Frankrijk op de schadevergoedingsrekening meer dan 66 milliard voorschieten, en -bo vendien 35 milliard om de aan personen toe gebrachte schade te vergoeden. ITALIË. Italië en Zuld-SIavlë. Uit Belgrado wordt gemeld: De Maden maken melding van Italiaan- sche troepenbewegingen aan de Zuild-Sla- visohe .grens. Het eerste infanterie-regiment uit Gerona-is naar dé Sloveensche grens verplaatst; bij Oacqua zijn troepen uit Triest, aangekomen, terwijl berggeschut na-ar Adels- berg is gedirigeerd. Te Triest zijn tanks uit Udine aangekomen en uit Venetië verschil lende oorlogsschepen. Men brengt een en ander in verband met de kwestie van Fiume. CHINA. Burgeroorlog. Dr. Soen-jat-sen heeft aan een correspon dent van Reuter meegedeeld, dat hij vast voor nemens was, binnen enkele dagen beslag te leggen op de douane-opbrengsten te Kanton, zonder dat hij dat van te voren zou mededeelen aan de buitenlandsche consuls. Volgens Soen-jat-sen besteedt de regeering te Peking het (douane) geld, dat zij in Kwan- toepg beurt om de kosten te bestrijden van den oorlog tegen Kwantoeng. Uit Hongkong wordt gemeld: Mariniers van buitenlandsche kanonneerboo- ten -met kanonnen en machinegeweren zijn aan de entrepot-kade geland. Zij bezetten het en trepot. iZeven buitenlandsche kanonneerbooten an kerden ter hoogte van Sjameen. LUCHTVAART. Er is bericht gekomen, dat drie marine-vlie gers omgekomen zijn bij een botsing van twe. vliegtuigen, welke daarna neerstortten uit om streeks duizend voet hoogte bij North Island. het marine-vliegstation. Londen, 5 Dec. Na een reeks van -tegen spoeden is het jacht „Frontiersman", liggeüde bij de eilanden in het Noordelijk gedeelte van den -Stillen Oceaan, en volgeladen met petro leum, levensmiddelen en dranken, met 't oog op de voorgestelde wereldvlucht van kapitein Nor man Mc. Millan en kapitein Malins, die het volgend jaar zou plaats hebben, te Los An gelos verkocht om de onkosten goed te maken. De vlucht is afgelast. keerde dingen te doen. Het zijn altijd de kleinigheden* die onis hinderen en die wij gaarne anders willen' hebben, dus alleen bij zoo iets moet je zoggen, dat 't er niet op aan k-omt. Het komt er wel op aan of wij -goed en -aardig zijn, de waarheid zeggen en geen leelijke dingen doen. Maar het komt er niet -op aan of wij in het Westelijk -gedeelte wo-_ nen en 's -avonds ons middagmaal of op 'hét midden van den dag gebruiken, ook niet of wij geen koekjes in huis mogen eten, (be grijpt u?" „Prettig voor jou, Beniny en prettig voor tante Maggie 1" zedde de heer Smith lachend. „Tante Maggie! Oh, u kent tante Maggie riog niet! Zij probeert je altijd wijs te maken* dat iets niet eng is. U zult het zelf wel zien!" kraaide Benny. Een oogenbli'k later ging hij de straat, waar hij woonde in, en liet de heer Smith zijn w-eg weder al-leen vervolgen, Iii de dagen-, die volgden, zou de heer Smlth nog meni-gen keer aan dit gezegde van Benny denken. Hij had gelegenheid ge noeg om de waarheid hiervan uit te vinden, want hij ontmoette juffrouw Maggie heel veel. Het scheen hem inderdaad' toe, alsof de halve stad gewoon was bij haar te om te leeren, dat iets er niet op aan kwam, alhoe wel hij' haar deze woorden zelf slechts één keer, behalve dan tegen, Benny, hoorde zeg gen. Bij hóór kwamen mannen, vrouwen en1 kinderen* ieder met een hartroerend verhaal van tegenslag en teleurstelling en bijna al tijd was het, alsof zij hun verdriet (bij haar achterlieten, want wanneer zij- weggingen liepen zij weer met opgeheven hoofd, schit terende oogen en visten, opgewekten ging. Ingezonden mededeeïlng. GEMEENTERAAD. Wijziging arbeidsvoorwaarden voor Gemeente-ambtenaren en -werklieden. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den- Raad der gemeente gericht: In verhand met de gewijzigde tijdsomstan digheden) heeft opa -College gemeend (het gevoelen van de Commissies van Overleg voor Ambtenaren- en Werkliedenaangel-e- genheden te moeten vragen omtrent het aanbrengen van enkele wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren en werklieden in dienst dezer gemeente. Bij schrijven van 1 November j.1. hebben deze Commissies uitvoerig advies omtrent de door ons gestelde vraagpunten uitgebracht, welk advies 'bij de stukken is overgelegd. Over het algemeen kunnen wij ons met de meening van de meerderheid der Commis sies wel vereenigen en wij nemen de mo tieven, die deze meerderheid geleid heeft tot het doen van een voorstel tot het aan brengen van wijzigingen ln de percentages voor het verrichten van overwerk en tot in voering van de 48-urlge werkweek geheel tot de onze. Eveneens kunnen wij ons volkomen ver eenigen met het voorstel inzake de bezoldi ging van het jeugdige personeel voor wat 'betreft het genieten van het minimum-sala ris op 23-jarigen- in plaats van op 21-jarigen leeftijd, omdat ook naar onze meening de bezoldiging van het jeugdige personeel krachtens de thans geldende regeling, te hoog moet worden (genoemd. De meerderheid van de Commissies even wel is de meening toegedaan, dat voor de vóór 1 Januari 1924 in dienst zijnde ambte naren en werklieden de thans geldende rege ling onverkort van toepassing moet blijven en zij geeft dan ook een regeling in dien geest in overweging. Omtrent dit punt verschillen wij van meening met de meerderheid. Wij' Zijn n.L van gevoelen dat, indien voor het nieuw aan te stellen personeel een andere salaris regeling in het leven wordt g?roepen, deze ook zoo spoedig mogelijk voor het thans in dienst zijnd personeel toepassing moet vin den. Zou de hierna volgende regeling echter Ingezonden Mededeeïlng. Zelfonderzoek. Hij verbaasde er zich over, hoe zij het ge daan kreeg. Feitelijk vroeg hij zich meer malen- af, hoe zij: heel veel dingen deed. Inderdaad zag de heer Smith juffrouw Maggie in deze dagen heel veeL Hij maakte zich zelf wijs, dat het de gegevens waren, welke hem aantrokken. Doch niet altijd no teerde hij deze gegevens. Vaak zat hij stil in een van de gemakkelijke stoelen en keek naar haar, zich gelukkig voelende, wanneer zij hem nu en dan toesprak. Hij bewonderde haar houding en de krul letjes, die om haar welgevormd voorhoofd hingen. Hij bewonderde de spierkracht van haar rappe handen1, als deze stil in haar schoot lagen, wanneer haar diensten niet ge vraagd werden. Hij bewonderde de tinteling in haar oogen en het kuiltje in haar wangen* die een glimlach aankondigden. Hij mocht haar graag met Benny hooren spreken. Ja, wanneer hij -zijn toorn voldoen de kon onderdrukken, mooht hij haar zelfs wel met haar vader hooren praten. Maar het aangenaamste van al-les vond hij het genot van zich thuis te (gevoelen en in vrede met de geheele wereld te zijn, dat gevoel, dat altijd over hem kwam, wanneer hij het huls binnen trad, niettegenstaande de wijze, waarop die heer Duff hem nog steeds ver welkomde, niet veel verschilde van die der eerste kennismaking. Bij den heer Smith was het echt-er iets van heel ondergesohikt belang of de oude man hem vriendelijk of onvriendelijk be groette. Hij 'gunde zich zelfs nu en dan het plei- zler om den heer Duff ook een poets te bak ken. Volop genoot hij dan, wanneer dit hem lukte en hij juist door het tegenovergestelde voor te stellen; bereikt», wat hij wenscht». (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. .binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepest f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57s, f 0.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loese nummer# der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor auto's en fietsen „Och kom, kom Benny! Het komt er heusch niet op aan, of je die kleine komme tjes nu moet gebruiken of niet. Kom vent, je hebt Je legkaart nog niet half af." ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al# redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertentie# (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regel# 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. HOOFDSTUK VIL Arme Maggie en eenige anderen. „Komt tante Maggie ook in uw boek te staan?" Botsirlg in de lucht. De vlucht om de wereld afgelast. Aanvang begin van de volgende maand Beperkt aantal deelnemers(gters) per club. Opname nog mogelqk in zich vormend clubje. Leeraar M O Lichamelijke opvoeding Middb en Hoogere Handels ,MULO, Zeevaartschool. Ontwaakt gq 's morgens met p(jn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig ol' brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig.? Zijn uw ledematen beverig en rbeumatisch, vooral hij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer. als g\j bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een Nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel Verwaarloozing kweekt al te dikwjjls blaas ontsteking, waterzucht, rheumatiek, steen vorming en urinezuur-vergiftiglng Hoewel Foster's Pillen zelfs bjj deze latere verwik kelingen baten, is het verstandiger oin dit speciaal n ergeneesmiddel tot voorkoming van nierziekte te gebruiken Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per doos. (26)

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1