NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5802 DINSDAG 11 DECEMBER 1923 51e JAARGANG 1 orschijnt Dinsdags, Donderdag» «q Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGETVER} C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 413 Poet-Girorekening No. 16066. PLAATSELIJK NIEUWS. Machinisten-examen. Zaterdag slaagde te 's-Gravenhage dipl. O theorie: O. H. Muhlhaius*en J. Terbaak, bei den alhier. Stuurlieden-examen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden' examen slaagden voor twee stuurman groote stoomvaart de hoeren 8. de Hart en B. Brouwen. Taptoe. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. Tweede Abonnementsconcert. Het tweede der reeks concerten, ons door den heer Leewens en zijn Dames-Comité aange boden, en dat gisterenavond gegeven werd, was slecht bezet. Toch voelt men in onze stad wel voor vocale muziek, maar wellicht was de onbekendheid van de concertgevers hier ter stede de oorzaak van het geringe bezoek. Zooals altijd hadden de thuisblijvers ongelijk, en heb ben zij een mooi concert gemist. Ditmaal hadden drie kunstenaars tot taak den avond te vullen. Het waren Hovyd KraussAdema, sopraan, Max Kloos, bariton, en Hellmut Baerwald, piano. Eerstgenoemde beviel het minst van allen, toch o. i. niet u:t gebrek aan stemmateriaal. Het scheen wel, dat Mevr. Krauss slecht gedisponeerd was, en wellicht verkouden; haar stem sloeg een paar maal over en zij had in de hooge noten blijk baar moeite er te komen. Het was jammer, omdat er symptomen aanwezig waren van la-, tente kracht, van dramatiek en gloed. Zij zong de pauze twee aria's uit Figaro's Hoch- zeit ln den Italiaanschen tekst, doch in de kleine, fijne liederen van Schubert, Hugo W".f en Max Reger, die zij in het tweede ge deelte van den avond vertolkte, beviel zij beter. Met name in het in zijn eenvoud zoo heftig- ont roerende „Gebet" van Hugo Wolf (op woorden van Eduard Mörike) ontroerde zij ons het meest. Dit was subliem I een juweeltje van compositie ook. Op de met den bariton K'.oos tezamen gezongen Duitsche volksliede- i e» komen wij nog terug. jiax Kloos is een bariton van het allereerste plan. Zijn prachtig, sonoor geluid deed alle recht aan den zang wedervaren, en zijn inner lijk doordringen in de ziel van het werk maakte het aanhooren tot een waar genot. Evenwel zijn de Ernste 'Gesange van Brahms wat erg ernstig en wat erg vlak. De groote fout ervan is naar onze meening deze: literair gesproken bestaan er geen mooiere gedichten dan de van Oosterschen gloed en passie overvolle bijbel verzen uit den Prediker, het Hooglied en vele andere boeken. Brahms koos voor zijn Ernste Gesange een aantal verzen uit den Prediker, en uit den brief van Paulus aan de Corinthiërs met de beroemde woorden oyer „geloof, hoop en liefde". Om deze verzen op muziek te zet ten, moet een componist geheel op dezelfde hoogte staan van den dichter, hij moet de bran dende gloed van diens Oostersche passie in zich voelen, hij moet omringd zijn door de vlammen, liij moet omhoog gaan en verdwij nen: en alleen het onmaterieele moet overblij ven.'Wij wagen het te betwijfelen of daarvan bij Brahms sprake was toen hij deze compo sities schreef. Is hij in geestvervoering neer gezonken, zooals de oude dichter?.... Ja, was zelfs Brahms groot genoeg om deze su blieme, grandiose verzen recht te doen weder varen?.... Slechts éénmaal bereikt Brahms hierin iets wat op passie lijkt (Es ffthrt alles an elnen Ort); zelfs in het „geloof, hoop en liefde, deze drie, maar het meest van allen is de liefde" van Paulus bereikt hij niet diens gloed van overtuiging. In de „Lieder eines fahrenden Gesellen" van Gustav Mahler had de zanger dan o. 1. ook een dankbaarder object. De fijne, weemoedige zang, in No. 8 (Ich hab' ein gltlhend Messer) uitbar stend in heftige klacht, ln No. 4 (Die Zwei blauen Augen) zich oplossend in berusting, kwam, mede dank zij de sublieme 'begeleiding van Hellmut Baerwald, goed tot zijn recht. O, de weemoed van Mahlerl het fijne, melodieuse, als dauwdruppels parelende wijsje van de blij heid der lente en den zang der vogels, de klok- jesbloemen met haar fijne stemmetjes, den zonneschijn, die alles in tinten en kleuren zet: lst 's nicht elne schöne Welt?! O, de snijdende pijnen vail. de liefdessmart, en de rust onder den lindeboom, waar tenslotte de berusting komt: alles is weer goed, Lieh und Leid', und Welt und Traum!.... Was het wonder, dat het enthousiaste pu bliek uitbundig den zanger toejuichte? Tenslotte de pianist. Hij vertolkte in het eerste gedeelte van den avond Mozart. Het was misschien niet een van de mooiste pianosonates, en tenslotte is Mozart geen Beethoven. Maar het was fijn als Venetiaansche kant, het was Wijheid en verrukking, het was speelschheid eh levenslust; het was, kortom, Mozart. Sie kann mit 'sichselbst nur verglichen sein zingt Mirza Schaffy van Zuleika, zijn liefste. Welnu, dat kan Mozart ook, en zooals Baer wald. die ook ,in zijn optreden een sympathie- ken indruk maakte, hem speelde, moet de geest van Wolfgang Amadeus daaraan zijn vreugde hebben gehad. Geheel anders wardh de variaties van Max Reger over een therfia van G. Ph. Teleman: de vonken sloegen er uit, het bruiste als een berg stroom, het was een vuurwerk, dat knetterde en brandde. Gouden vonkenregen viel er af, en Rengaalsch vuur zette de zaal ln rooden of groenen gloed. Het was geweldig, en deze nog jonge man zal zijn weg wel vinden ln de con certzaal. Ais begeleider was hij schitterend; hield zich op den achtergrond en deed niettemin volkomen recht aan den componist wedervaren. Tenslotte zongen de beide zangers een vier tal Duitsche volksliedjes tezamen. Mevrouw Krauss voldeed hierin ten zeerste, en beider stemmen konden in samenzang wel voldoen. Zoodat deze laatste ons aangename Indrukken mede naar huis gaven. In de pauze kwam een verontwaardigd be zoeker naar ons toe. Er waren een paar heeren, die onder de „Ernste Gesfinge" zich een potje bier hadden laten brengen, en hij de woorden ,,0 Tod wie bitter bist du", daaraan smakelijk meenden te moeten lebheren. Ja, wat moet je déér nu aan doen? Wat goede manieren be treft, ligt hier nog wel terrein braak. Ook was het tijdens de eerste pianosonate lang niet stil, en nu ik toch aan 't standjes uitdeelen ben: zou het Comité een volgend' maal niet een stuk of wat jujubes kunnen uitdeelen aan de be zoekers, met beleefd verzoek eventueele opko mende kuchjes daarmede te bezweren?.... Want hinderlijk zijn ze, en als de berg niet naar Mohamed wil komen, moet Mohamed naar den berg toe. gaan. In de Zondag j.1. te Schagen gehouden algemeene vergadering van den Turnkring Hollands Noorderkwartier werd tot voor zitter benoemd de heer T. Kemp, lid der Gymn. Ver. O. K. K., alhier. Deze kring omvat 16 Gymn. Vereenlgin- gen, gelegen ten Noorden van delijnHeer- HugowaardN oord-scharwoude. De af deeling Helder van Volksonderwijs verzoekt ons de aandacht te» vestigen op de openbare vergadering, die morgenavond door de Vereeniging Volksonderwijs in „Scala" ge houden wordt. Spreekster is Mej. Tuininga, lid van het hoofdbestuur. Zij zal behandelen het onderwerp: De Openbare School is de meest Christelijke. Dit onderwerp is gekozen, zoo schrijft men ons, in verband met de a.s. opening der katholieke en christelijke scho len. Den tegenstanders zal gelegenheid tot debat gegeven worden. De toegang is vrij. Brand. Zaterdagavond omstreeks half acht werd de politie plotseling gealarmeerd voor een brand, die bleek te zijn uitgebroken in den winkel van den heer Genefaas aan den Kanaalweg tegenover het politiebureau Molenplein. Door deze toevallige omstandig heid was er onmiddellijk personeel ter plaatse. Aangezien de bewoners afwezig bleken te zijn, trapte de politie de deur in en constateerde, dat de etalage, waarin hoeden warén uitgestald, in lichte laaie stond, Het vuur greep snel om zich heen, doordat er veel licht brandbaar materiaal aanwezig was. Al spoedig sprong de winkelruit in .stukken en sloegen de vlammen naar buiten Inmiddels waren telefonisch de brandweer en de autoriteiten gewaarschuwd. Door de agenten was reeds begonnen het uitslaande vuur. dat ook de bovenramen deed springen met emmers water te bestrijden. Kort daarop werd door de brandweer, onder leiding van den brandmeester Zeeman en den assistent-brandmeester Mulder, het vuur met één en later met twee slangen op de waterleiding aangetast. Al spoedig minderden de vlammen en om half negen was alle gevaar geweken, zoodat men zich tot nablusschen kon beperken, waartoe een slang op de waterleiding bleef gekoppeld en gedurende den nacht nog waoht werd gehouden. De politie had het terrein van den brand ruim afgezet onder de persoonlijke leiding van den Commissaris. Omstreeks half negen kon de afzetting opgeheven worden. Op den Zaterdagavond trok een en ander natuurlijk veel belangstelling. Het perceel was beneden voor geheel en achter grootendeels uitgebrand, waarbij de geheele winkelinventaris verloren is gegaan. Ook de benedengang is er aangegaan, terwijl de trap naar boven gedeeltelijk is doorgebrand. Gelukkig kon echter uitbreiding naar boven worden voorkomen door tijdig ingrijpen. De bewoners waren, zooals wij reeds op merkten, uitstedig en juist met den trein van 7.26 naar Alkmaar vertrokken. bondag waren ze nog niet teruggekeerd, hoewel gepoogd was hen te bereiken. Hoe groot de schade beloopt en of die door verzekering wordt gedekt konden wij niet jjuist infor- meeren, doch er blijkt wel een verzekering te zijn. In dit verband vernemen we nog, dat ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks twaalf uur een binnenbrand in hetzelfde perceel heeft gewoed en wel onder de trap in de benedengang. Deze werd door de politie met emmers water gebluscht en had niet veel om 't lijf. Toen bleek de vrouw en het kind reeds naar bed te zijn gegaan; terwijl de man bij het controleeren of alles gesloten was het vuur ontdekte. Over de oorzaak van den brand tast men nog in 't duister. Liefdadigheidsavond Holl. kinderen ln het Roergebied. In totaal is voor de tooneelvoorstelling van de Vereeniging Tavenu ten bate van de Hol- landsche kinderen in het Roergebied aan verkochte kaarten een bedrag van 980.56. Hiervan moet aan onvermijdelijke onkoe- Ingezonden Mededeeling. Gymnastiekclubje voor ouderen< ten afgetrokken worden een bedrag van 146.26, zoodat een. netto-ontvangst van 784.30 aan het Comité kon worden afge dragen. Een mooi resultaat voorzeker. In het geheel is thans door het Comité naar Dortmund overgemaakt een bedrag van 1542.06. Hieronder is de opbrengst van bovenbedoelden avond begrepen. Als men nu weet, dat deze som in een tijdsverloop van slechts 15 dagen bijeengebracht is, dan mag een woord van hulde voor de offervaardig heid van het Heldersche publiek hier niet achterwege blijven. Het Comité betuigt zijn larteiijken dank aan aller medewerking, in het bijzonder aan de Tooneelvereeniging Tavenu, de Casino-directie, die gratis de zaal afstond, de dames, die met inteekeniijsten hebben geloopen en daardoor de oorzaak wa ren van het groote succes van dezen avond, en verder aan allen, die op eenigerlei wijze mede hebben gewerkt aan de bereiking van dit doeL Voor noodlijdend Dultschland. De collecte, gehouden ten bate van nood lijdend Duitschiand, op Zondag 2 Dec. in de Parochiekerk O. L. Vr. OnbevL Ontv* Nieuw- straat, heeft opgebracht f 330. Met de bedragen van de gehouden collecte voor dit doel in de Zusterschool, Jonker straat,gebouw R.-K. Volksbond (Willibror- dusfeest) en Parochiekerk H. H. Petrus en Paulus, zijnde resp. 220,281.en 614. is in totaal afgedragen aan het R.-K. Huis vesting-Comité de som van 1345. De Donderdag jJL voor bovenstaand doel gehouden collecte op de vergadering der St. Vincentius-Vereeniging alhier, heeft met inbegrip van een uit de kas genomen be drag, opgebracht pijn. 60.welk bedrag aan het Centraal Comité is toegezonden. Een moeilijke berging. De op 16 November jl arbter Eijerland ge strande Duitsche zeelichter „Wilhelm", geladen met 775 ton scheepsijzer, waarvan de berging werd aangenomen door de fa. Dros te Texel (in samenwerking met de fa. Doeksen te Ter schelling en Bureau Wijsmuller te Nieuwediep) werd in zinkenden toestand door de sleepboo- ten .Drente", „Neptunus" en „Noordvaarder" alhier binnengebracht. De berging van schip en lading ging met groote mogelijkheden ge paard. Niet alleen zat het schip boog (men kon met laag water bij het schip loopen), doch de lichter bleek door de stranding erg geleden te hebben en zwaar lek te zijp. Allereerst werden zware staaldraden ontbo den, die aan ver in zee uitgebrachte ankers werden verbonden teneinde te voorkomen, dat het schip hoogerop zou slaan. De eerste dagen liep de zee bij hoog water grootendeels over het schip heen, zoodat het veel water binnen kreeg. Van hier en Terschel ling werden daarop krachtige pompen aange voerd, die aan boord werden opgesteld. Toen men het water vrijwel kon voorhouden, werd met de lossing begonnen. Ten deele werd op het strand, anderdeels op zolderschuiten gelost; met de zolderschuiten werd de lading naar hier vervoerd. Toen men achtte dat voldoende gelost werd en de toestand van het schip intusschen dus danig geworden was, dat spoedig afbrengen vereiscbt was het schip raakte zwaar ontzet en vertoonde op het dek groote bulten wer den sleepbooten ontboden teneinde een poging te wagen de „Wilhelm" vlot te sleepen. Hierbij was de „Neptunus" bestemd om langszij van den lichter te gaan, teneinde met' hare pompen het water te kunnen bedwingen. Vrijdagnamid dag meende men de poging te kunnen wagen en werden de sleepbooten voorgespannen. Er kwam evenwel niet voldoende water om het schip over den rug te kunnen brengen; het bleef daarvoor zitten. Zaterdag vroeg werden de pogingen hervat en mocht men de voldoe ning smaken het schip in vlot water te bren gen. Door de ruwe zee kon de „Neptunus evenwel niet langszij komen en was men op de aan boord opgestelde pompen aangewezen. Deze bleken evenwel het binnenstroomende water niet te kunnen voorhouden, dus werd met den meesten spoed naar Nieuwediep op gestoomd, alwaar men vol water aankwam. Zoodra de omstandigheden zulks toelaten, zal de op het strand geloste hoeveelheid Ijzer per zolderschuit naar hier worden getransporteerd Opgave nltslttltend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hulppostkan toren over de maand November 1928. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f 72.116.02 en terugbetaald f 95.757.—. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f23.640.98. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 61. Door tusschenkomst der te Helder geves tigde kantoren werd ter Directie op Btaats- schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f 10.000.—en afgeschreven f4700.—. Derhalve meer in- dan afgeschreven f5300. Het aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 8. Uit het Polltie-rapport Donderdagmorgen werd bij de politie door een bewoner van de Stationstraat aangifte gedaan, dat vermoedelijk gepoogd was ln te breken in zijn magazijn aan de Waagstraat. Bij onderzoek werden inderdaad sporen, die op braak wezen, gevonden. De politie set het onderzoek voori Bekeurd la een officier-vlieger «wegens overschrijding van de «msTiTwiTp-epeibeid voor motorrijtuigen. Bekeurd is een slagersknecht wegens niet uitwijken als wielrijder «v oettt jongen, die zonder licht reed. Donderdag omstreeks kwart over een had op iet Koningsplein eert aanrijding plaats tus- schen een auto, die van den Polderweg kwam en de Koningstraat inrijden wilde en een wielrijder, die van uit de Prins Hendrik- aan de Postbrug op wilde. Beide bestuur ders hielden rechts aan, doch vermoedelijk door zenuwachtigheid kwam de wielrijder tegen de auto aan, waardoor hij van zijn rijwiel werd geworpen. Zelf kwam hij met den schri k vrij, doch het rijwiel werd ern stig beschadigd. Een onderzoek heeft plaats. Ingezonden Mededeeling. Door de koude GEMEENTERAAD. Aankoop brandkast B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Raad der Gemeente gezonden. Ten Raadhuize berüsten talrijke stukken, die brandvrij en, voor zooveel mogelijk, ook inbraak vrij moeten worden geborgen, nJL de akten van koop en, verkoop, van aanbe steding, van erfpacht enz. Vooral de laatst genoemden nemen de laatste jaren zeer be langrijk in aantal toe. Die akten in de brandklui* ten Raadhuize te bergen, evenals de daarin reeds aanwezige stukken van waarde, zal niet gaan, in de eerste plaats niet, wijl de ruimte dier kluis dat niet toelaat en in de tweede plaats niet, omdat het openen dier kluis met zooveel om haal gepaard gaat, dat het niet wel doenlijk is daarin stukken te bergen, welke men dik wijls gebruiken moet. Bovendien is de be waring in de brandkluia niet in allen deele goed te noemen, omdat de stukken, welke er in geborgen zijn, steeds in belangrijke mate sporen van vocht vertoonen, zoodat die stuk ken ook noodzakelijk op andere wijze moeten geborgen worden. Met het oog op het vorenstaande is door ons aanschaffing van een brandkast over wogen; wij hebben eerst evenwel nagegaan of een der bij de diensten of bedrijven in ge bruik zijnde brandkasten voor het boven aangegeven doel kon worden vrijgemaakt Dit laatste is intusschen niet het geval, waar om wij U thans voorstellen om ons te machti gen tot aankoop van een Lips-brandkast over te gaan, ad .1123.—, Deze kast is bestand tegen het vuur, ter wijl het weerstandsvermogen tegen inbraak evenredig is aan de zwaarte der gebruikte materialen. Zij is ook overigens voor hare bestemming voldoende. De uitwendige maten zijn: hoog 1901/, oM., breed 92 cM. en diep 76 cAf. Binnenwerks is de kast hoog 170 cAL, breed 70 eA£. en diep 50 cM. De levering geschiedt met inbegrip van een stevig geconstrueerd houten voetstuk. Bij aanschaffing der door ons gewenschte brandkast kan de nu betaald wonlende ver zekeringspremie ad 60.— pe» jaar be spaard worden. Wijziging verordening afslag vfseh. In art. 11, lid van de Verordening op den afslag van Visch wordt bepaald, dat de be taling aan de verkoopers zal geschieden op vertoon van door do koopera afgegeven koopbriefjes, terwijl het vijfdp lid van di artikel voorschrijft, dat bedoelde koopbrief jes vanwege de gemeente tegen betaling der kosten ter beschikking van de koopers wor. den gesteld. In de praktijk 1» thans gebleken, dat he' eenvoudiger is, dat de geldschieter voor de koopbriefj es zorgt, met «uitschakeling dus van de tusschenkomst der gemeente. B. en W. stellen voor een desbetreffende wijziging in de verordening aan te brengen Uitbreiding School met den Bijbel te Koegras. Het Bestuur der Protestantsche Vereeni ging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Koegras, verzoch den Raad ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920, gelden beschikbaar te willen stellen voor den bouw van een overdekte schuil plaats bij de van die Vereeiging uitgaande school te Koegras. Het Bestuur grondt zijn verzoek op het feit dat, waar de kinderen soms lange af standen moeten afleggen eer zij de school be reiken en de meeste leerlingen tusschen den middag blijven om ln de school brood te eten, het gemis van een overdekte schuilplaats, vooral in den winter met slecht weer, voor de. kinderen zeer nadeelig is, omdat zij dan den geheelen dag in de lokalen moeten blij ven en niet kunnen genieten van da vrije buitenlucht. Ofschoon volgens het KJ3. van 29 Maart 1923 de verplichting van de Gemeente in geen /geval in zoo onbeperkten zin mag worden opgevat, dat zij uitgaven, die de nor male eischen aan het geven van lager onder wijs te stellen, te buiten gaan, zijn B. en W. van oordeel, dat voor een plattelandsschool met veel 's middags „overblijvende" kinde ren het bezit van een overdekte schuilplaats niet tot de abnormale eischen behoort te wor den gerekend en de aanwezigheid van een zoodanige inrichting wel degelijk van gunsti- gen Invloed is op den goeden gang van het onderwijs aan een degelijke school. Ook het aanwezig zijn van een soortge- ijke schuilplaats bij de openbare lagere school te Koegras versterkt B. en W. in de meening, dat het ook uit een oogpunt van billijkheid wenschenlijk is in gunstigen zin cp het verzoek te beslissen en de noodiga medewerking tot den bouw rem bedoelde schuilplaats te verleenen. Aankoop grond. Voor den bouw van de openbare schooi aan de Van Galenstraat heeft de gemeente noodig gehad samen 2350 M.'grond, welke aan het Gemeentelijk Grondbedrijf zal wor den onttrokken. B. en W. stellen den Raad voor dezen grond van het Grondbedrijf over te nemen tegen den prijs van 15107.14, Ontheffing Bouwverordening. B. en W. geven den Raad ln overweging aan A. van der Wouw ontheffing van het be paalde bij artikel 16, le lid, der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente ten behoeve van den bouw van een woonhuis aan de Jan in 't Veltstraat, hoek Vijzelstraat, kadastraal bekend ge meente Helder, Sectie E. No. 120 te veriee nen. BINNENLAND. De crisis. De Koningin heeft gistermiddag wederom ten paleize ter conferentie ontvangen mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de R.-K. fractie in de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL Terugbetaling van distributie-overschot Zooals wij meldden ontving onlangs de burgemeester van Didam van het Ministerie van Financiën een aanschrijving tot terug betaling van een distributie-overschot van 25.000; de ontvangst werd ontkend. Een nieuwe aanschrijving is gevolgd; de ge meenteraad heeft nu den burgemeester ge machtigd om voor de gemeente zich in rech ten tegen de vordering te verweren. Spoorwegpersoneel. In ons nummer van Zaterdag namen wij een bericht op betreffende intrekking van gunsten voor de leden van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, op grond van onjuiste opgave van het aantal leden. H«èt persbureau van het A. N. V. geeft ds volgende lezing van den toedracht der zaak, waaruit blijkt dat van een strafmaatregel geen sprake was: De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel ontving van de Directie der Nederiandache Spoorwegen het volgende schrijven: „Wij doelen U mede, dat het dezerzijds ingestelde onderzoek naar het onder het R. D. V. vallende ledenaantal van Uw Bond heeft aangetoond, dat het aantal bestuursle den dat over het loopende verlofjaar voor verlof zonder bezoldiging in aanmerking kan komen zeker niet meer dan 18 bedraagt. Aan gezien door U 14 worden opgegeven, ver zoeken wij U ons zoo Bpoedig mogelijk mede te doelen, wie van Uw opgave moet worden geschrapt." Een heel gewone aangelegenheid dus tus schen de Spoorwegdirectie en een der vak bonden, welke met verhoudingen in de Vak beweging niets te maken heeft. Ook de Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoor wegen ontving een dergelijken brief. Waar de pers in de eerste plaats een Juiste bericht geving kan bevorderen, la boven staande completeering noodzakelijk. Wethouder en propagandist Uit Alkmaar wordt aan het Hbl. gemeld: In de Zondag te Alkmaar gehouden verga dering van het bestuur van het gewest Noord-Holland der S.D.A.P. ia in verband met het door het partijbestuur der S.D.A.P. aan den heer J. Westerhof, wethouder van Onderwijs, gedaan verzoek om binnen acht dagen voor zijn wethouderszetel te bedan ken, omdat het wethouderschap volgens het inzicht van bet partijbestuur niet vereenig- baar is met de betrekking van propagandist der S.D.A.P., besloten binnenkort een buiten gewone ledenvergadering bijeen te roepen, waarin deze belangrijke quaestie in al hare consequenties nader onder de oogen zal wor den gezien. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Wes terhof hierin aanleiding gevonden niet aan het verzoek van het partijbestuur, om zijn wethouderszetel ter beschikking te stellen, te voldoen. De aangehouden Nederlandsche schoener. Naar wij vernemen, was de Nederland- setoa schoener „Zeehond", die blijkens een COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN 3LJ VOORUITBETALING Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W, Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen i 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57°, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr, p. p. 6 ot. ADVERTENTIE N: 20 et. p. regel (gHll«rd). Ingez. meded. (kolombreedte «ls rednotton. tekst) 60 et, Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. Licht op voor auto's en fietsen i Dimdag 11 Dec4.18 uur Woensdag 12 4.15 Aanva.Bg 1 Januari. Aanmeldiag en inl.i P. BRINKMAN, Zuid straat 18. - Leeraar Middelbare en Hoogere Handelssohool, M. U. L. .en Zeevaartschool. BU&spMiVMiJMafc. Poging tot Inbraak. Klein goed. Aanrijding. Abortus provocatüs. Vrijdagmorgen werd naar A llrmwar over. gebracht, teneinde voorioopig te worden ingesloten, zekere H. K., wonende aan de Zuidstraat, alhier, die verdacht wordt, zich aan abortus provocatüs te hebben schuldig gemaakt. worden Uw handen ruw en gesprongen) Uw gezicht en lippen pijnlek schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 80, 60 en 90 ets. BU apoth en drogisten Hieronder 80 formulieren ad f 1.— ln spaar bankzegels van 6 cent en 187 formulieren ad f i.— in spaarbankzegelB van 1 cent (3cbool sparen).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1