ttan» nog komen. Spr. adviseert tol togen stammen. De heer Lo vink (o.h.) aal eveneens te gen stammen, omdat het nuttig effect der wet hem niet is gebleken; Vermindering van invoer aou toch gekomen rijm De heer Be urn er (a.-j.) daarentegen meent, dat het wetje voldoende is voorbe reid. De heer Snoeck Heokemans (o.-h.) zal zonder enthousiasme vóórstemmen. Spr staat op het vrijhandelsstandpunt, doch wi wat zwak is niet te gronde laten gaan. De proefnemingmet dit wetje was onzuiver, meent spr., en daarom moet zij op SI Decem ber niet worden beëindigd. De heer Fleskens (r.-k.) verdedigt zijn voorstel nader. Spr. voorstel is ontstaan uit de crisis; nu het kabinet demissionair is, meende spr., daar het niet de bedoeling was een voorstel tot verleniging in te dienen, zelf daarmede te moeten komen. De vraag van vrijhandel of productie is buiten discussie, Spr. meent dat de gevolgen van de wet van 5 Mei 1923 al zichtbaar zijn; de industrie is bezig zich te hersetellen, ende prijzen zijn gedaald. Het wetsontwerp wordt met 45 tegen 33 stemmen aangenomen. GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente vergadert op Dinsdag 18 December a.s., des avonds 8 uur, De agenda vermeldt de volgende punten ter behandeling: Ingekomen Stukken. a. Kennisgeving van A. Kwant Jr., dat hi; de benoeming tot lid van de Commissie van Bijstand voor het beheer van het Gemeente lijk Pensioenfonds aanneemt. b. Kennisgeving van D. Blom, dat hij zijn benoeming tot vakonderwijzer in het boek houden aan die U.L.O.-School aanneemt. c. Besluit tot het verdagen der beslissing van het Raadsbesluit tot aankoop van eenige perceeltjes grond, noodig voor den aanleg van den weg Strooweg naar het dorp Huis duinen. d. Proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den Ontvanger der gemeente. (Voorgesteld wordt de stukken ad voor kennisgeving aan te nemen). e. Verzoek van J. P. Mol om eervol ontslag als onderwijzer aan School 11. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verleenen met ingang van een door Burge meester en Wethouders te bepalen dag). f. Verzoek van D. Blom om eervol ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avond- VakteekenschooL .(Voorgesteld wordt dit ontslag te verlee nen te rekenen met ingang van 1 Decem ber jj.). g. Verzoeken van A. W. Michels om ont slag als lid der Commissie van toezichkop het Middelbaar Onderwijs .en Nijverheids onderwijs en als Voorzitter en lid van het Scheidsgerecht voor Gemeentewerklieden en als vice-voorzitter en lid van dat der Amb tenaren. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag uit de genoemde functies te verleenen met betuiging van bijzondere tevredenheid voor de wijze waarop de heer Michels deze en an dere functies in het belang der gemeente heeft bekleed). h. Adres van den Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Helder, houdende verzoek om een eventueel© klacht betreffende den invorderingsdienst uitsluitend1 wel te willen indienen ter be stemder plaatse, teneinde deze met behulp van de ter zake dienende feiten aan een on derzoek te kunnen onderwerpen. (Voorgesteld wordt met dit verzoek voort aan rekening te houden). Pensioen. Voorstel tot verhaal van bijdragen voor in koop van diensttijd voor pensioen. Schoolgelden L. O. Voorstel tot vaststelling van nieuwe ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden L. O. Begrooting. Voorstel tot vaststelling der derde en vier de suppletoir© Begrooting van de Inkomsten en Uitgaven, dienst 1923. Voorstel tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting van uitgaven, dienst 1923. Voorstel tot het doen van betaling uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1923. School Van Galenstraat. Voorstel tot aankoop van den grond benoo» digd' voor den bouw der school aan de Van Galenstraat van het Grondbedrijf. Bouwverordening. Voorstel om A. van der Wouw ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, lid 1, der Bouwverordening ten aanzien van den bouw van een woning aan de Jan in 't Veltstraat, hoek Vijzelstraat. Brandkast Voorstel tot aankoop van een brandkast voor de Gemeentesecretarie. Vlschafslag. Voorstel tot wijziging der Verordening op den afslag van visch. Electriciteits-verbruik. Voorstel tot wijziging van het dubbel- tarief voor de levering van electricit^t aan grootverbruikers. Rechtsgeding. Voorstel tot het voeren van een rechts geding in zake den navorderingsaanslag in de plaatselijke belasting naar het inkomen, (belastingjaar 1920/1921). Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van verschillende bepalingen in verordeningen regelende de rechtpositle en jaarwedden der ambtenaren en werklieden. Pensioenen. Voorstel tot wijziging van de toeslagrege ling op pensioenen1 en wijziging der pen- «ioeuvererderiug; Erfpacht Voorstel in zake erfpacht van een gedeelte van de inundatiekade, gelegen langs de bin- nen-llniegracht ten behoeve van een publie- ken weg. Hoofdakte-cursus, Voorstellen Inzake de oprichting van een cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers- (essen). Onderwijs. Voorstel om medewerking te verleenen tot den bouw van een overdekte schuilplaats bij de school met den Bijbel te Koegras. Dulnterreln. Voorstel tot het huren van 86, 92, 87 H.A. duinterrein van het Rijk. Woningstichting,. Voorstel tot verhooging van het salaris van den secretaris der Woningstichting. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. 1. Vacature W. XI. Burgers: 1. W. H. Burgers. H. Vacature I. X Gaakeer: 1. I. J. Gakec r. 2. J. de Graf'. Com missiën. Benoeming van leden der Commissiën van Bijstand: Oommissie van Bijstand voor de Gemeente- Reiniging en Plantsoenen: Thans zijn leden de heeren: R. Boogaard, O. Bot, J. O. Maters en J. van der Veer. Commissie van Bijstand voor Publieke Werken. Thans zijn leden de heeren: G. J. Eijlders, C. Heijblok, R. N. van Os en J. J. Schoeffe- lenberger. Commissie van Bijstand voor het Grond- jedrijf. Thans zijn leden de heeren: J. O. Maters, R. N. van Os, J. van der Veer en B. Zonder van. Oommissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrjjven: Thans zijn leden de heeren: E. J. Bok, J. Borkert, ir. O. van Dam en L. F. van Loo. Commissie van Bijstand voor het Onder wijs: Thans zijn leden: Mevr. G. v. d. Hulst— Heeroma en de heeren L. Boon, C. Heijblok en P. A. Smits. Oommissie van Bijstand in het beheer v. h. Pensioenfonds. Thans zijn leden de heeren: P. van Dalen, A. Kwant, J. Spoelstra en B. Zondervan. GEMENGD NIEUWS. Grootverbruik van electrlclteli Het in de Raadsvergadering van 21 No vember 1922 vastgesteld dlubbel-tarief ten' behoeve van grootverbruikers van electrici- teit geeft bij de toepassing aanleiding tot onjuiste verhoudingen. Een voorbeeld moge zulks verduidelijken; Bij een verbruik van 14000 K. W. U. is ver schuldigd 14000 X 0.13 1820.—. Bij een verbruik van 15000 K. W. U. is ver schuldigd 1500 X 0.11 1650.—. Dit voorbeeld doet zien, dat bij een grooter stroomverbruik minder verschuldigd is. Bo vendien bestaat zoo het gevaar, dat noode- loos stroom wordt verbruikt om tot het naast hooger liggend minimum te komen. Om dit bezwaar te ondervangen stellen B. en W. voor het dagtarief als volgt vast te stellen: Verbruik Prijs per K. W. U. minimum 10000 K. W. U. 13 cent 10250 12.9 10500 12.8 10750 12.7 11000 12.6 enz. tot minimum 15000 K. W.U. 11. cent 16000 10.9 17000 10.8 enz. tot minimum! 25000 K. W. U. 10. cent Fabrieksbrand te Zaandam. Te Zaandam is Dinsdagavond de Stoom- houtzagerij „Czaar Peter" van de firma P, de Lange Cz., de grootste zagerij, wat oapa- citeit betreft, van de Zaanstreek, door onbe kende oorzaak tot'den grond afgebrand. Toen te 8 uur de machinist de fabriek had veriaten, was alles voor zoover kon worden nagegaan in de beste orde achter gelaten, zoodat geen verklaring was te geven, da'; een goed' half uur daarna do fabriek in volle vlam stond. Hoewel de brandweer ten spoedigste ge alarmeerd wes, duurde het een geruimen tijd voor de eerste spuit, die der gemeentereini ging, op het terrein was, doordien het ter rein de fabriek stond in het Westzijder- veld óver de spoorlijn Zaandam—Uitgeest zeer moeilijk te bereiken was. De spuiten moesten per vaartuig naar hei terrein vervoerd worden. Te land moest de weg gevonden worden langs vele smalle kronkelpaden en over wankele éénplanks- bruggen. Toen de brandweer haar blus- schingswerk begon, was de fabriek een vuur zee, zoodat aan redden niet te denken viel; zij moest zich daarom in hoofdzaak bepalen tot het beschermen, van datgene wat nog niet door het vuur was aangetast. Dit lm stond in hoofdzaak in een groote op het ter rein opgestapelde partij hout ter waarde van tonnen gouds en de groote exhauster. De geheele fabriek, die juist- dezer dagen uitgebreid was met een schaverij, welke denzelfden dag voor de eerste maal in wer king was gesteld, brandde geheel af. De fabriek had vier Zweedsche ramen en verschillende banken. Het fabrieksgebouw met den houtvoorraad was verzekerd. Te elf uur, brandde de fabriek nog over de geheele oppervlakte. De brandweer was intusschen versterkt met twee stoomspuiten van de Vrijwillige Brandweer, die eveneens voor zoover de om standigheden dit gedoogden, -spoedig ter plaatse waren. Eerst laat in den! nacht was men het vuur meester. Brand In een Belastingkantoor. Dinsdagavond ongeveer half twaalf is brand ontdekt in het kantoor der Gemeente belastingen, Heerengracht 196 te Amster dam. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak, ontstaan op de benedenverdieping, waar de kantoren der inspecteurs zijn ge vestigd. Het vuur woekerde -snel voort door de eerste verdieping en tastte daarna ook de tweedo verdieping aan, waar de kantoren van het Gemeentelijk Arbeidsbureau zijn. De brandweer moest, daar het kantoor des nachts gesloten is, en et niemand aanwezig is, een ruit van het portiershokje stukslaan, om zoodoende het gebouw binnen te drin gen. Spoedig werden verscheidene slangen op de motorspuiiten gekoppeld. Ook werd een der mechanische ladders uitgedraaid, waar door de brandweer de bovenste verdieping kon bereiken. Het bleek, dat de vlammen zich door de plafonds een weg naar boven hadden gebaand, zonder de vertrekken, wel ke ter weerskanten liggen, aan te tasten. Groote massa's water werden op het vuur geworpen, maar het duurde een klein half uur, vóór dikke rookwolken, het bewijs, da;t de vlammen gebluscht waren, te voorschijn kwamen. 25500 9.85 26000 9.70 26500 0.55 enz. tot minimum 30000 K. W. U. 8.50cent 81000 8.45 82000 8.40 enz. tot minimum 40000 K. W. U. 8.cent meerdere 7.5 De navordering. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schrijven gericht: De gemeente is door S. Gijsberts gedag vaard tot terugbetaling van een bedrag ad 120.door hem ter zake van zijn navor- d'eringsaanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen aan de gemeente Helder betaald. Wij hebben omtrent deze vordering het advies ingewonnen van Mr. D. K. G. de Jong, advocaat te Amsterdam, die van meening is, dat het standpunt der gemeente sterk moet worden genoemd. Met overlegging van de ter zake betrek kelijke stukken stellen wij U voor een rechts geding te voere nen daartoe vast te stellen het volgende besluit: De Raad der gemeente Helder; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders en het rechtskundig advies van Mr. D. K. G. de Jong; Gelet op de artt 143 en 194 der Gemeente wet; Besluit: een rechtsgeding te voeren tegen S. Gijsberts ter zake van diens dagvaarding tot het te rugbetalen van een bedrag van 120.(ver hoogd met de wettelijke interesten van dat bedrag ad 5 's jaars vanaf den dag der dagvaarding tot dien der voldoening) door hem ter zake van zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1921, aan de gemeente Helder be taald. Een burgemeester ln de beklaagdenbank, Voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht die burge meester van Hellervoetsluis, de heer P. d© Geus, die zich had te verantwoorden wegens beleediging. In September is een bakker uit Hellevoet- sluis bij 'beklaagde gekomen, die hem de med-edeeling deed, dat zijn knecht krankzin nig was geworden en hem verzocht hem van dien man af te helpen. Bekl. heeft ge weigerd hem te helpen en tegen den 'bak ker gezegd: Je deugt niet en je bent een schoft. Al-dus zeggen de stukken ln 'het pro ces-verbaal. De 'burgemeester ontkende dat. Hij heeft geen hulp geweigerd; de bakker 'heeft zich later tot den commissaris van po litie gewend, deze heeft den knecht van den bakker in bewaring gesteld en zijn rapport over het geval uitgebracht aan de justitie. Toen de burgemeester daarvan hoorde, 'heeft hij den comimissisaris v-an-politie Oomelis sen ten stadhuize -ontboden, en hem daar toegevoegd, dat hij als commissaris onbe trouwbaar ls, omdat hij rapporten over don 'burgemeester uitbracht aan de justitie, waarvan de eerste niets wist. Als eerste getuige werd gehoord de bak ker Landsheer. Nadat hij zioh reeds eerder tevergeefs -tot den burgemeester had gewend, ls hij 11 Sep tember door den 'burgemeester op het stad huis ontboden. Hij heeft hem daar gevraagd naar de verklaring, waarbij de knecht krankzinnig werd verklaard. De burgemees ter heeft hem toen toegevoegd: Je deugt niet schoft, en gedreigd hem een paar da gen op te houden. De volgende getuige, de commissaris van politie Oornelissen, vertelde, dat Landheer bij hem was gekomen met een verklaring, dat zijn knecht krankzinnig en gevaarlijk was voor zichzelf en voor de omgeving. Dat dit juist was ls volgens getuige wel hieruit gebleken, dat de man uit het raam gespron gen ls. De getuige heeft toen een rapport opgesteld en dat opgezonden aan den Offi cier van Justitie. Toen de burgemeester daarvan vernam, heeft hij hem een onbe trouwbaar commissaris genoemd, in tegen woordigheid van den secretaris. De burgemeester gaat volgens getuige op een onaangename wijze met het gemeente- personeel om. Hij ls gauw driftig en spoedig geneigd zich te uiten in beleedigende ter men. De gemeentesecretaris Voeteling ls tegen woordig geweest bij een gesprek tusschen dien 'burgemeester en Landheer. De burge meester heeft gezegd: „Je deugt niet en je liegt". Het woord schoft heeft hij niet ge hoord. Veel ervan is hem ontgaan. Ik zat daar als secretaris en niet als particulier, antwoordt get., als de president hem er op wijst dat hij zich zoo weinig van het geval herinnert. Ook bij het gesprek tusschen den burge meester en den commissaris is -hij aanwezig geweest-, Get. heeft gehoord dat de burge meester sprak van een onbetrouwbaar rap port, doch overigens weet hij zioh er niet voel van te horlnneicn. Do Commissaris met kruis, licht blauw, hot maar tot 28 pond hoeft hem na het gesprek opgebeld on go- b™obt\ oedoelton van do™ zegd: Secretaris, u weet wat er gezegd Ja, 1 De derde en vierde gedeelten van dews u zult daar op een andere plaats nog wel eens Iets over moeten verklaren. Get. heeft hem toen aangemaand e den volgenden dag nog eens met den bur: omeester over spreken. Wethouder van Dorsen had nooit den in druk gekregen dat de burgemeester bijzen der driftig is. Hij' bezit voldoende tact om aan het hoofd van de gemeente te staan. Het O. M., mr. Holstein, acht niettegen staande ontkenning van 'bekl. de beide fei ten van beleediging wettig en overtuagenc bewezen. Bekl. draait nu om de zaak heen en traclv - haar anders te belichten. Iemand, die het burgemeestersambt bekleedt, mag zich op een derglijke wijze niet uiten, als deze be klaagde gedaan heeft. Wegens eenvoudige bel eed igi lig en beleediging van een ambte naar in functie -eischt het O.M. tegen be klaagde 60 boete subsidiair 60 dagen hech- tenis. De verdediger, mr. H. P. Marohanf, 'be lichtte de feitelijke verhoudingen te Helle- voetsluis. De gemeente met drie duizend inwoners heeft aan het hoofd van twee drie politieagenten een- commissaris staan, wiens salaris door de gemeente moet wor den betaald. De gemeente zag den commis saris gaarne verdwijnen, omdat er geen werk voor hem is, maar het Rijk wenscht hem te bandhaven. Dat is te verklaren, want het is een commissaris van rijkspolitie en hoewel hij door de gemeente betaald wordt, doet hij zijn meeste wenc voor de rijksjustitie, die van zijn diensten gratis ge bruik kan maken. Deze commissaris, die vaak buiten de ge meente vertoeft voor zijn justitieel© op drachten, wenscht te worden gerecomman deerd. Nu ligt hij overhoop met den burge meester. Zijn 'kansen zijn er daardoor niet beter op geworden en hij tracht het nu -zijn chef 'lastig te maken. Pleiter vindt geen re den om geen geloof te hechten- aan de ver- daring van den burgemeester en wel aan -die van -den bakker, die ln opgewonden toe stand verkeerde. De commissaris is in het procesverbaal niet objectief geweest. Hij heeft zich buiten den burgemeester om- tot den officier van jusitie gewend, die op zijn oeurt den burgemeester ter verantwoording geroepen heeft, wat toch alleen de commis saris der Koningin mocht doen. Het staat alleen vast, dat de -burgemeester tegen den bakker heeft gezegd: „Je deugt niet", doch opzettelijke beleediging is dat niet. De com missaris is ondergeschikt aan den burge meester en als de eerste door den laatste on derhouden wordt over een rapport, dan kan hij onmogelijk een ambtenaar in functie be- leedigen. Deze commissaris is slechts in functie als hij in opdracht van de Justitie Nederland rondreist of aan het hoofd van zijn twee of drie agenten staat. Als deze -burgemeester veroordeeld wordt, is zijn prestige.weg. Wordt 'hij vrijgesproken, dan stijgt zijn prestige, en zal de Rijksregeering er misschien toe kunnen komen, zich tot het Departement van Justitie te wenden met de opmerking, dat zij beter doet haar commis sarissen niet door de gemeente Hellevoet- sluis te laten betalen. Wordt hij veroordeeld, dan wordt hij de dupe van den strijd1 tus schen de gemeenten, gerugsteund door Ged; Staten van Zuid-Holland en de Rijksregee ring. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. In zijn repliek werd er door mr. Marchant op gewezen, dat de commissaris der Ko ningin ln Zuid-Holland geen termen heeft gevonden om den burgemeester een beris ping toe te dienen. Uitspraak 20 December. Gevaarlijk spel. Drie jongens, van 9, 10 en 11 jaar, waren aan het spelen op een houtvlot in de haven van Hoorn. Dit is onvoorzien losgeraakt, waardoor de kinderen de Zuiderzee in dre ven, wat door niemand werd opgemerkt. Toen zij al ver in zee waren werd op den dijk het hulpgeroep der kleinen door een visscher- man vernomen. Deze begaf zich onmiddellijk naar de plaats van waar het geroep klonk en trof daar de kinderen geheel verkleumd aan. Ze waren wel wat bang want het begon al donker te worden, maar ze hadden afgespro ken dat ze zich met kettingen op het vlot zouden vastbinden om zoo den'nacht in te gaan. De visscherman bracht ze naar het politiebureau, maar het vlot moest hij we gens de grootte achterlaten. Gevangenis te koop. De voor ongeveer dertig jaar gebouwde gevangenis te Heerenveen zal eerstdaags publiek verkocht worden. Een aangeteekende brief met 1600 zoek. Maandag bevond zich iemand van een groote bankinstelling te Eindhoven op het postkantoor om eenige aangeteekende stuk ken in ontvangst te nemen. Op den terug weg bemerkte hij plotseling, dat een der ■brieven weg was. Hij vermoedde, dat hij deze brief op het postkantoor was kwijtge raakt. Bij een onmiddellijk ingesteld onder zoek weid de brief echter niet teruggevon den. Tot heden is deze ook niet hij de politie aan gevonden aangegeven. In dezen brief bevond zich 1600 aan bankpapier. De num mers zijn onbekend. Woestelingen. Omstreeks 7 uur 's avonds is op de Spoor- laan te Tilburg een fietsrijder overreden door een auto.De man is in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De auto, diie doorreed, kwam in de Molenstraat in bot sing met een bakkerskar en tot stilstand. De auto is in beslag genomen en inzittende aan gehouden. Dure postzegels. In Londen is dezer dagen het tweede ge deelte verkocht van de postzegelverzamelinu van den Amsterdammer dr. H Cosman De verkoop nam drie dagen in beslag en totnog toe heeft de verzameling opgebracht 6084 pond sterling. Het hoogste bod werd gedaan op een Zwitsersche postzegel van 1843 5 geel'gro€n' dle 130 Pond'op bracht. Een Roemeensohe zegel van 1858 blauw op rood, bracht 50 pond op; Een Fm- gelsche van 1902-4 (Board of Èducation) 1 shilling, groen op karmijn, ongebruikt en zeer zeldzaam, 62 p ond. Ditzelfde bedrag 1860 e5n lPostze81»l v-an Napels 1860 (November) met wapens blauw, terwijl een postzegel van diezelfde stad (December) verzameling Europeesche zegels zullen in Januari eveneens hij de firma Futtlck and Simpson te Londen onder den hamer komen; Beter laat dan nooit De heer L. N. te Rilland had l1/, jaar ge- leden zijn portefeuille, inhoudende 600, aan het station verloren. Eenige dagen gele den vond N. in de brievenbus aan zijn wo ning de portefeuille. Het geheele bedrag was daarin nog aanwezig. De belasting-fraude te Amersfoort Het „Amersf. Dagbl." bericht, dat in ver. band met de malversaties, gepleegd door den gepensionneerden gemeente-ontvanger en den eersten ambtenaar van den gemeen te-ontvanger, bij het overgaan van de admi nistratieve bescheiden aan de rijksambte naren een tekort van'pijn. acht mille is ont dekt. Daar hiervoor geen voldoende verkla ring gegeven kon worden is de zaak in handen der politie gesteld met het bekende gevolg. Beide verdachten hebben reeds be kend. ZJj zijn op transport gesteld naar Utrecht, waar zij voor den Officier van Jus titie geleid zullen worden. Een reddingboot met lijken gevonden. Naar Southampton is Maandag een ver laten reddingsboot toe 'gesleept, waarin vijf -lijken van zeelieden lagen. In het gezicht van de haven sloeg de reddingsboot om en men heeft slechts twee van de vijf lijken terug kunnen vinden. Het bleek dat de om gekomen schipbreukelingen afkomstig wa ren van- de kleine Londensche stoomboot Rosa, een scheepje van 156 ton, dat in den jongsten storm gebleven is. De schipbreu kelingen moeten in de open zee vreeselijk van koude en ontbering geleden en ver scheidene dagen zonder riemen of zeil rond- gezwalkt hebben. De -boot werd bij Portland aangetroffen. Moord en zelfmoord. Te Berlijn Pankow heeft Dinsdag een lo comotiefmachinist, die was ontslagen, zijn vrouw en zijn twee kinderen, een zoon van 21 en een dochter van 18 jaar, met revolver schoten gedood. Daarop schoot hij zich zelf een kogel door het hoofd; Verleden jaar had de man een klein stuk lood uit de werkplaats ontvreemd. De diefstal was ontdekt gewor den. Tijdens het onderzoek mocht de man in dienst blijven. Verleden week eerst was hij ontslagen; De man, die vroeger nooit ge straft is geweest, heeft zich dit al te zeer aangetrokken. In brieven, die hij aan de di rectie der spoorwegen en aan de politie autoriteiten heeft gericht, zegt hij dat noch hij, noch zyn gezin deze schande mochten overleven. Landverhuizing. (Men meldt uit Loer, (Duitsch Oost-Fries land) d.d. 11 dezer: Tengevolge van de benarde omstandig heden hier, het dure leven en de slechte vooruitzichten, al komt af en toe de ge dachte aan betore dagen even boven, ls in geheel Oostfriesland thans een trek naar het buitonland waar te nemen, welke grooter is dan ooit te voren, dus ook dan vóór 1914. Alleen voor hen, die eenige vooruitzich ten hebben, wordt de emigratie ln de hand gewerkt. Zij, die voldoende geld kunnen krij gen voor de reis, gaan naar Zuld-Amerika (Brazilië en Argentinië). Brazilië is echter meer in trek dan Argentinië. Uit hier ontvangen brieven blijkt, dat vooral in de Braziliaanschca staat Santa Katarina zich vele Oostfriezen en Duitschers in 't algemeen hebben gevestigd en dat de vooruitziohten voor hen daar goed zijn. Nieuwe Uitgave. Het November-nummer van het Tijdschrift voor Ervarlngs-opvoedkunde bevat het slot artikel over .Doelbewuste Opvoeding" van H. A. Bokhorst (stellingen: de nieuwe op voeding moet de productieve kracht der ge meenschap ontwikkelen, de sch-ool moet tot zelfbeheersching opvoeden, de school moet spaarzaamheid leeren). Wat dit laatste be treft: de staat ls veel te verkwistend voor der school, schoolbehoeften worden maar raak verstrekt, en een geslacht wordt ge kweekt, dat van de jeugd af aan gewend is op den staat te leunen; De schrijver hoopt, dat zijn beschouwin gen anduren tot critlek aanleiding mogen geven, om daardoor een zoo scherp moge- omlijnd beeld van ons toekomstig onderwijs to krijgen. Het Algemeen Overzicht der Zielkunde wordt in deze aflevering weder vervolgd. Deze jaargang bevatte over dit onderwerp nog niets weer. Verder bevat de aflevering een interessant geval uit do praktijk (zwak zinnigheid) van H. Leene, Ermelo. De redac teur voegt er beschouwingen aan toe en een excuus voor de opname van deze schildering, ln een tijdschrift, dat aan normale kinderen gewijd is. Hij meent evenwel, dat een nauw keurige beschrijving en analyse van het ab normale kind een vruchtbare bron kan zijn voor liet verkrijgen van een dieper inzicht in de factoren, die bij normale individuen de geestelijke en zedelijke ontwikkeling he li eerschen. Wy ontvingen van de Uitgeverszaak „Ser- vire", J. p. Coenstraat 45, den Haag, een brochure, getiteld .Recht op Recht" (de eer ste van een reeks biykbaar) met als onder titel „Krankzinnigen-bejegening". De schrij ver is een ex-verpleegde van een onzer ge stichten en zijn geschriftje draagt daar door zyn vermoeienden, nerveusen stijl wei de sporen van. Herhaaldeiyk valt schr. zich zelf ln de reden, soms in heele lange tus schen zinnen en voetnoten. Wat hy zegt om trent de behandeling in gestichten is wel heel erg, maar wy vreezen, dat schr. juist door zijn manier van optredeq niet de man is daarop in voldoende mate de aandacht te vestigen en dus zijn doel voorbijstreeft E. S. O. N. A. 12. J. Abbenes, 0 HelderAlkmaar—Amsterdam: 's morgens 7.45 uur (passagiers- en goederen* dienst), behalve Dinsdags. Amsterdam—Alkmaar—Helder: 's morgens 9.80 uur (passagiers- en goederen dienst).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2