Stationstraat stond. Een onderzoek heelt plaats. •Maandagavond bevond de politie aan de Prins- Hendriklaan een vrachtauto onbeheerd en on verlicht staar. De bestuurder, die zich ergens binnen bevond, werd ter zake door de politie aangesproken, doch bleek niet vrij van sterken drank, nam een weerbarstige houding aan en wenschte ook buitengekomen geen gegevens te verstrekken; reden waarom hij door twee agenten naar het bureau werd geleid, waar hij genegen bleek te antwoorden. Onderweg en op het bureau was hij echter zoo onverstandig de politiemenschen te beleedigen, zoodat hy twee processen-verbaal wegens, dit leit krijgt. Tegen een anderen automobilist, die even eens zjjn auto op de Prins Hendriklaan onbe heerd en onverlicht liet staan, wordt nog pro ces-verbaal opgemaakt. Door een agent, die vrij van dienst was, werd op de Zuidstraat een paard met wagen, dat in de Keizerstraat voor een handwagen schrok en op hol sloeg, gegrepen en tot staan gebracht. De voerr zat nog op den bok; porsoonljjke onge lukken hadden niet plaats. KINDERRECHTER. Eitting van li December. De Kinderrechter, welke functie ook wordt vervuld door den Politierechter, behandelde heden slechts 1 kinderzaak betreffende 2 min derjarige beklaagden uit Texel. Deze zaak werd Met gesloten deuren behandeld. VOOR DEN POLITIERECHTER* R. J. F., een rentenier te Texel, heeft mis schien te veel ledigen tijd, wat voor 'n man, die niets voelt voor geheelonthouding en die bovendien over 'n slordig duitje zakgeld kan beschikken, niet altijd even nuttig is. Zoo heeft R. F. de manie, om, wanneer hij wat veel aan Bachus heeft geofferd, den gemeente-veld wachter Goënga te beleedigen. De meest zon derlinge scheldwoorden slingert hij -den zwaar- gebouwden gemeentepolitieman naar 't hoofd. Voor deze onhebbelijkheid is R. F., die er goed bij zit en tot de hoogst aangeslagenen van Texel behoort, al eens veroordeeld tot 50 gul den boete, maar dit dure lesje schijnt niet ge holpen te hebben. Heden moest hij zich al weer voor den politierechter verantwoorden wegens 'beleediging van Goënga. Hij had den veldwachter in den nacht van 8 op 9 November in het hotel „Texel" de woorden -toegevoegd: Luizebos en Jezus Christus-vervolgerI Bo vendien den aanwezigen verkondigd, dat hij er wel 1000 gulden voor over had, als Goënga het eiland voorgoed vaarwel zei. Nu, misschien als F. er nog 'n nülletje achter zet, dat Goënga ernstig over het voorstel zal denken. Maar 1000 sjoof is de moeite niet. Daar kan de veld wachter het niet voor dóen! Beklaagde is niet verschenen. Hij is een zonderling, hoofdzakelijk als hij onder den in vloed is, doch in nuchteren toestand heeft de veldwachter niet over hem te klagen. Daar de man dus niet geacht kon worden ontoereken baar te zijn, hoopt de officier hem door krach- tigé aanvallen op z'n portemonnaie tot rede te brengen1, en requireerde Z.Ed. 100 boete of 100 dagen. De politierechter was het volmaakt eens met den officier, doch stelde voor de boete op 60 subs. 60 dagen. Ik twijfel er echter niet aan, dat we langzamerhand aan de 100 gulden zullen toekomen, als R. nu zijn mond werk niet op mekaar houdt. Een pl. m. 40-jarige gehuwde vrouw uit deze gemeente stond terecht wegens oplichting.van den heer Spruijt, winkelier in dames-confectie alhier. Ze was op 16 October in den winkel gekomen -met het doel een mantel te koopen. Er was nogal haast bij, want het kleedingstuk moest dienen voor een begrafenis. Ze vertelde voorts, dat haar man werkte op de -Marinewerf en Zaterdag zijn traktement -ontving, dan zou ze het gekochte betalên. Ook gaf ze een naam en -een adres op, die later bleken valsch te zijn. Door al die smoesjes echter werd de winkelier bewogen den mantel op crediet af te leveren. Later bleek, dat (de vrouw voor geen cent goed was en hij er dus leelijk was ingeloopen. Op dezelfde wijze had de vrouw met goed succes een heerenpak los gekregen in een anderen winkel, doch voor dit feit stond ze niet terecht. Ze maakte op den politierechter niet den in druk ook nu geheel oprecht te zijn, doch daar haar hoofdmotief volgens haar verklaring bit tere armoede zou zijn, besloot de politierechter, mede op voorstel van den officier, een onder zoek naar haar omstandigheden te doen instel len door den heer Muhrlng, reclasseerings- ambtenaar, die op de zitting van 7 Januari 1924, op welken dag het onderzoek hervat zal worden, rapport zal uitbrengen, 1RBONDIMEMENTS-REGHTBANK. Zitting van 12 December. Uitspraak: v. d. M„ Helder, gedetineerd. Misdr. art. 249 W. v. S., 1 'jaar gev. met aftrek van S we ken preventieve hechtenis. Nieuwe zaken Als slachtoffer van de heerlijke tabaksbe lasting, waardoor weer 'n bloeiende industrie wordt geplaagd, stond heden terecht de voor malige winkelier in tabak en sigaren, koffie en thee H. K. alhier. De man was thans gede tineerd in het huis van bewaring, doch dat was ter zake een ander feit, want gelukkig is het nog niet zoo erg, dat ze je bij een overtreding der tabakswet maar direct in de kast stoppen. Hem was ten laste gelegd óvertreding van artikel 50 der Tabakswet, verkoop van nico- tiaansche producten zonder de vereischte ver gunning. Het was een langdurig gezemel over de uitlegging van de ontelbare wetsartikelen, die met deze beruchte belastingwet in verband staan. De man had vergunning aangevraagd voor fabricage, maar die was hem niet verleend, omdat de localiteit volgens advies van den be trokken ambtenaar, niet aan de eischen vol deed. Een afwijzende beschikking had hij ech ter niet ontvangen. Ook had hij verzuimd het vergunningsrecht te voldoen voor een even- tueele vergunning voor kleinhandel in voort brengselen der tabaksnijverheid, maar de man scheen zoo arm te sjjn als een kerkratf zoodat hij dit vergunningsrecht niet kon bijsloffen Deze rechtszaak en nog vele andere in dien zelfden trant, was weer een staaltje, -hoe we door den oorlog in de ..dalles" zijn geraakt. Gevorderd werd door den rijksadvocaat 100 gulden boete, het minimum op de overtreding gesteld. De officier requireerde 10 plaatsver vangende hechtenisdagen, blijkbaar tot in het diepst van zijn ambtelijke ziel overtuigd, dat beklaagde die 100 pop in eeuwigheid niet bij elkaar zal kunnen scharrelen. Ook stonden terecht 'n paar schippers, lig gende met hun- vaartuig in de haven van Helder, die in gebreke waren gebleven om hun inkomstenbelasting te voldoen en dus, bij het visitatie-bezoek der ambtenaren, hun voldaan-g-eteekende aanslagbiljetten niet kon den toonen. Tegen elk dezer nalatigen was de eisch 50 gulden boete, bij niet betaling te ver vangen door een door de rechtbank te bepa len aantal hechtenisdagen. De werkman en café met vergunning houder Pieter W. te Wieringerwaard stond terecht omdat 'hij den aanwezigen voorraad sterken drank te laag had aangegeven. Do aangifte bedroeg 25 -liter, doch na visitatie van eeni ambtenaar, die nog een partijtje jajum in de bedstee vond, bleek dat de hoe veelheid plm. 40 liter bedroeg. Bekl. had door een transactie van 75 gulden de zaak kunnen afkoopen, maar dit had hij gewei gerd. Vermoedelijk is hij nu echter duurder uit, daar de rijksadvocaat 100 gulden boete subs. 5.0 dagen hechtenis vorderde. De glazpnwasscher J. W. Z. te Alkmaar, destijds -marineschepeling, was met Hr. Ms. „Zeeland" in Helder gearriveerd, alwaar het schip bezoek kreeg van den ambten-aar voor de visitatie. Tu^schen de bagage werd aangetroffen een aangebroken flesch reuk water, dat niet behoorlijk voor de accijns was aangegeven. Beklaagde 'beweerde in de veronderstelling te hebben verkee'rd-, dat hij een aangebroken fleschje, waarvan de inhoud bestemd was voor eigen gebruik, had mogen invoeren. Hem was zelfs aangebo den voor 15 de zaak af te maken, doch zijn financiën lieten- destijds deze -buitengewone uitgaven niet toe. Geëischt werd 25 boete of 25 dagen hechtenis, zoodat het toch nog 'n duur parfumetje zal worden. J. O. G., schipper vah de „Zeehond" kwam juist te Helder aan den wal en viel als 't ware in de armen van een belastingambtenaar, toen hij 'n paar kruiken ouwe klare en eeni- ge potjes alcoholhoudende marmelade van boord sjouwde, 't Was hier ook al weer kip, ik heb je. Maar toen den schipper werd' ver zocht zijn dierbare ouwe klare af te staan, had- hij niet veel zin in. Gelukkig bestaat er echter voor iemand, die in overtreding is en over 'n paar losse rijksdaalders kan beschik ken, nog wel eens een uitweg. De schipper kreeg ten minste tegen een borgstelling van 16 gulden verlof, zijn lekkere ouwe snik mee naar huis te mogen nemen. Doch deze facili teit verloste hem niet van een strafvervol ging. Hij zat er even getrouw tussch-en en heden werd 50 gulden boete of 50 dagen te gen hem gevorderd wegens accijnsontdui king, alias smokkelen. BINNENLAND. De kabinetscrisis. Volgens de Tel. zijn gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer besprekingen begonnen tusschen vertegenwoordigers van de A.-R. fractie. Ook de groep der 10 R.-K. Vlootwetbestrijders was daarbij vertegen woordigd. De Postchèqme- en Girodienst In verband met de geruchten die ook in de pers tot uiting komen, volgens welke de Postchèque- en Girodienst met ingang van 1 Jan. 1924 weer zou worden heropend, ver neemt het Hbl., dat het saldo der rekening houders op 4 Oct. nog niet „de deur uit" is. Aangezien de rekeninghouders zelf zich met dit saldo accoord moeten verklaren en even tueels bezwaren nog moeten worden behan deld, ligt de conclusie voor de hand, dat heropening van den dienst tegen den ge noemden datum moeilijk kan worden ver wacht. Te bevoegder plaatse heeft men ons dan ook nog geen datum kunnen noemen tegen welken de heropening kan worden te gemoet gezien. De wachtgeldregeling. „Do Ambtenaar" meldt, dat eerstdaags een Kon. besluit is te wachten, waarbij de wacht geldregeling aldus wordt gewijzigd, dat ook de pensioengerechtigden op 55-jarigen leef tijd, bij onslag wegens overcompleet, eerst op wachtgeld worden gesteld en daarna ge- pensionneord op het tijdstip, dat het wacht geld vervalt of lager wordt dan het pensioen, waarop men krachtens zijn dienstjaren aan spraak hoeft. Op 65-jarigen leeftijd gaat in elk geval het pensioen in. v Loonsverlaging trampersoneel. De directie van de N. Z. H. T. M. te Haar lem heeft'aangekondigd een loonsverlaging van 8 en verlenging van den arbeidstijd met 2 uur per dag. De gehuwde ambtenares. Naar wij vernemen, is nader besloten, de voor verzending gereed liggende ontslag aanzeg-gingen aan gehuwde ambtenaressen bij den dienst van de posterijen, telegrafie en telefonie aan te houden, in afwachting van het door de centrale "commissies voor geor ganiseerd overleg in ambtenaarszaken op 18 dezer uit te brengen advies. Da-ar als regel pas 4 of 5 dagen na de vergadering van de commissies het advies via den minister van justitie aan de regeering wordt toegezonden, zullen de eventueele ontslagbrieven hoogst waarschijnlijk niet vóór Kerstmis worden verzonden. Uit het havenbedrijf. De Centrale Bond van Transportarbeiders, de Ned. R.-K. Bond van transportarbeiders St. Bonifacius en de Ned. Bond van Chris telijke Fabrieks- en Transportarbeiders heb ben a?p SchMpvaart-Vereenigingen Zuid, te Rotterdam, en Noord te Amsterdam ge schreven: ,jn aansluiting op de bespreking, vorige week gehouden, doelen wij u mode, dat de ledenvergaderingen der drie arbeidersorga nisaties haar besluit, niet te treden in een onderhandeling omtrent de verlenging van den arbeidsdag in de machinale bedrijven, hebben gehandhaafd. Tegen voortzetting van de onderhandelin gen over een wijziging van de loonen, in de richting, als door ons in dé laatste bespre king aangegeven, bestaan dezerzijds geen bezwaren; in verband hiermede zullen- wij gaarne vernemen, of u de op a.s. Vrijdag ge arrangeerde vergadering wilt doen door gaan." Disconto-verhooging Nederï. Bank. Het wisseldisconto met 7» verhoogd. De Rentestand van de Nederlandsohe Bank werd met ingang van 12 December verhoogd, waarbij het wisseldisconto werd gebracht van 4 op 41/, het promessen- disconto van 4V2 op 5 de 'beleeningsrente van binnenlandsche effecten van 47a op 57, van goederen van 4 op 5 van voor schotten in 'rekening-courant van 5 op 6 De N. Rott. Ct. teekent hierbij aan: Het 'besluit lijkt van de directie onzer centrale credietinsteiling alleszins "verklaar baar, in zooverre het bedoeld is om hier te lande het geld duurder te maken en zoo doende eenerzijds te bereiken-, dat kapitaal hierheen wordt aangetrokken, anderzijds het wegvloeien van geldmiddelen naar het bui tenland, vanwege een daar te maken hooge- ren interest kan worden gebreideld. Deze rentevoet op de o-pen1 markt ten onzent toonde den laatsten tijd een onmiskenbare neiging tot stijgen, en hij de Nederlandsche -bank waren de nieuwe credietleeningen, af gescheiden van de mutatie's in de afgeloo- pen1 week in sterkere mate toegenomen dan in de voorafgaande jaren om dezen tijd. Het besluit der bankdirecfie tot verhoo ging van haar tarieven heeft onder deze omstandigheden alleszins kans o'm effect te sorteeren op de gesteldheid der open -geld markt. Voorzoover de trek van kapitalen naar de overzijde van den Oceaan, waar de rentestand in 't algemeen hooger is 'dan ten onzent, enkel voortsproot uit den drang om op voordeeliger wijze emplooi te vinden voor beschikbare middelen, wordt door een verhooging van den rentestand ten onzent aan deze verplaatsing de aantrekkelijkheid ontnomen. In elk geval kan het genomen besluit niet nalaten om, zoowel in eigen land -als in den vreemde, een psychologi- schen invloed te oefenen, waarbij 'men de zwaardere belasting, die de tariefsverhoo- ging voor ons bedrijfsleven na zich sleept, op den koop zal hebben- toe te nemen. In zooverre de -genomen maatregel het geluk kig herstelde vertrouwen in de -bestendig heid van ons nationale ruilmiddel zal helpen bevorderen, kan hij niet anders dan' in rui men kring worden toegejuicht, al is ten aanzien van onzen gulden het laatste woord aan de nieuwe regeering, die door een vastberaden -politiek van bezuiniging voor dat vertrouwen zijn hechten grondslag moet leggen. UIT DE PERS. De kabinetscrisis. Hoe het tot dusver gegaan is met de regee- ringscrisis vernam „De Tijd" van een bericht gever, wiens inlichtingen door een zeer in vloedrijk staatsman geen minister zeer waarschijnlijk werden genoemd. Aan diens mededeelingon, welke we uitter- aard geheel voor rekening van „De Tijd" laten, ontleen en wij het volgende: De heer Kooien is niet gekomen tot een keuze van zijn eventueele ambtgenooten; hij heeft zelfs niemand gepolst. Hij heeft zich ertoe bepaald een beknopt program te ontwerpen, waarop als hoofdpunten of eenige punter voorkwamen: de oplossing der Vlootquaestie en de financiële reconstructie in hoofdzaak in overeenstemming te brengen met het plan- Oolijn. Hij heeft dit program voorgelegd aan de leiders der drie rechtsche partijen, om zich ervan te verzekeren, dat een Kabinet-Kooien op dezen grondslag gesteund zou worden door de geheeie rechterzijde. Van twee der partijen of van haar leiders heeft hij dienaangaande bevredigende mede deelingon gekregen. Eén vroeg alleen nadere omschrijving en stelde voorwaarden. Aange zien deze voorwaarden of eischen ln het bij zonder twee der partijen aangingen en een der eischen zelfs een quaestie van internon aard was, waarbuiten de formateur stond, heeft hij daarop het voeren der onderhandelingen over gedragen aan die beide partijen on heeft, ver moedelijk in overleg met hem, de heer Nolons daartoe het Initiatief genomen. Onmiddellijk nadat deze onderhandelingen waren afgesloten, door het gepubliceerd briefje van don heer Nolens, heeft de heer Kooien zich terugge trokken. De eisch van internen aard, waarvan hierboven sprake is, was natuurlijk de derde eisch der anti-revolutionnairon. H. M. de Koningin heeft een opdracht ge geven tot vorming van een extra-parlementair kabinet aan den heer Beelaerts van Blokland, op wie Haar aandacht was gevestigd, in een of meer der Haar gegeven officieele adviezen. De heer Beelaerts, van den loop der onderhan delingen van don heer Kooien onderricht, heeft diens program tot uitgangspunt genomen, maar heeft geen overleg geopend met partijen. Hij heeft zich alleen nog eens doen zeggen, dat in de gegeven omstandigheden de partijen der rechterzijde tegen een kabinet, door hem te formeeren, geen bezwaar hadden. Hij is be gonnen met het zoeken van zijn medewerkers. Er werd toen zeer sterk gedacht aan het aan bieden van het ministerie van defensie aan don heer Oolijn. Voor die opdracht waren van het standpunt van den heer Beelaerts zeer goede redenen. Zii, die tegen de Vlootwet .stemden, omdat deze bezuiniging op Marine en Oorlog zou verhinderen, zijn oliedomme politici ge weest. Men kan zich geen Minister v. Financiën denken, die met meer autoriteit bezuiniging op militaire uitgaven tegenover de heide colleges kon bepleiten dan hij en men kan zich geen ministers van Oorlog en Marine denken, die daarbij ooit sterker hadden gestaan tegen hun ambtenaren en deskundigen dan zü, die achter zich zouden gehad hebben den minister van Financiën, die mon aan de beide defensledepar- temonten vertrouwde en va$ wien men ook daar wist, dat .hij met geen kluitje ln het riet was te sturen. Het kabinet-Ruys had daarom zeer tactisch gehandeld door de Vlootwet te i- ten doorgaan, omdat, de Vlootwet aangenomen, daardoor gebleken zou zijn Van de zorg van het kabinet, met inbegrii van den Minister van Financiën, voor de def'-isle, en de Minister van Financiën dan pas recht de handen had vrijgekregen, om op de defensie-uitgaven aan te vliegen. x De heer Beelaerts, die niet voor niets aan het departement van den heer Van Karnebeek, die dit alles wist, is verbonden, heeft langs anderen weg dit resultaat hopen te bereiken, door den heer Colijn als minister van defensie te vragen. Aan den" heer Pqjijn „Financiën" aanbiedende, rekende hij, dat de plannen van den heer Coiijn gemakkelijk hier en daar konden worden ge wijzigd, dan wanneer dit door den vader zeiven moest geschieden. De oude Vlootwet zou dan opnieuw zjjn ingediend, in hoofdzaak ongewij zigd; alleen had men vermoedelijk wat bezui nigd op de kosten van de vlootbasis en zou het steunpunt Riouw zijn vervallen. De invoering der Vlootwet zou echter zijn uitgesteld, in overeenstemming met het advies, door den heer Patijn, den voorzitter der Vloot- commissie, gegeyen. De heer Patijn heeft de portefeuille in be ginsel aangenomen, onder voorwaarden, waar van een voor den formateur onaannemelijk was. Die eene voorwaarde was waarschijnlijk deze, dat bezuinigd zou worden op het lager onderwijs, door inperking der vrijheid tot stich ting van bijzondere scholen, om het getal kleine scholen te verminderen. Naar deze voorwaarde heeft de formateur zich niet gevoegd tegenover de rechterzijde, die daarin een aanval tegen de gelijkstelling had kunnen zien. De geestdrift van den formateur voor den heer Patijn was trouwens in dien zin eenigszins bekoeld, om dat weder was gebleken, dat de heer Patijn sinds eenigen tijd had opgehouden lid van den Vrijheidsbond te zijn, hij vreesde dan, dat diens benoeming ip plaats van den Vrijheidsbond voor het Kabinet te winnen, integendeel de Vrijheidsbond tegen het Kabinet in het geweer zou brengen. Dientengevolge is een oogenblik maar gedacht, den heer Van Gijn te vragen, die wel lid van den Vrijheidsbond is. Na de definitieve weigering van den heer Patijn, op grond der afwijzing van zijn voor waarden en in verband met .de onbereidheid van den heer Colijn om Minister van Defensie te worden in een zakenkabinet, be'eft de heer Beelaerts daarop onmiddellijk gevraagd van de opdracht te worden ontheven. De berichtgever van „De Tijd" deelt verder nog mede, dat er in rechtsche kringen een zeer ondergrondsche strooming naar boven begint te komen, die het kabinet-Ruys wil behouden. Het kabinet zal, zoo meent imen, het wel hou den tot 1925. Na het gebeurde zal de Kamer wel niet spoedig een nieuwe crisis aandurven, maar het kabinet zou al zijn prestige kwijt zijn, gehoond en gesard worden zonder voor zijn fatsoen opnieuw te kunnen heengaan of met de portefeuille te dreigen. Meer en meer ziet men in rechtsche kringen geen andere moge lijkheid. („Hbl."). BUITENLAND. Tanger. Parijs, 12 Dec. De „T-emps" verneemt uit Madrid', dat de Spaansche gevolmachtigden naar aanleiding van aandrang, in Engeland tgieoeüdnd, zullen worden gemachtigd, aan het statuut van Tanger, zooals het in de te Parijs gevoerde onderhandelingen werd op gesteld, hun goedkeuring te hechten. Amerika en de commissies voor Dultschlands draagkracht. Londen, 12 December. Het bericht dat Amerika tenslotte toch door particuliere des kundigen vertegenwoordigd zal zijn in de comité der commissie van herstel, wekt hier eenige bevrediging. Men hoopt dat hierdoor de kans op welslagen eenigszins zal stijgen, al is natuurlijk de taak en de werkingssfeer dor oommissie veel geringer dan oorspronke lijk door de voorstellers was bedoeld. Men gelooft algemeen dat Amerika deze regeling heeft aangegrepen, om hij do groote vorde ringen, die het uit verschillenden hoofde op Duitschland heeft niet aan de andere lan den de kans te geven op alle baten beslag te leggen. Natuurlijk blijven er ook nu nog ge noeg punten van verschil over. Zoo wijst- men er ln politieke kringen nu reeds op, dat een schatting van het draagvermogen van Duitschland uitermate moeilijk zal blijken te zijn niet alleen, daar het practisch onmoge lijk is na te gaan hoeveel waarde van Duitsch kapitaal over de grens is gezonden, doch ook omdat natuurlijk de vraag zal rijzon, of tot de baten van het Duitsch-e rijk thans ook nog het Rijn- en Roergebied' kan worden ge rekend. Als men dat uitschakelt is natuurlijk het draagvermogen veel geringer, daar het In dustriegebied oen der belangrijkste baten vormt. Zoo do oommissio van schatting hot industriegebied echter Wel zou willen erken nen als bate, dian is een oonfllot met België en Frankrijk, die dit gebied voor zichzelf onder voor de andere mogendheden bezwa rende voorwaarden reserveerde», vrijwel onvermijdelijk, en -duikt de kwestie der wet tigheid dezér bezetting weer in vollen om vang op. Aan den anderen kant is het vrijwel on doenlijk het Duitscho budget in evenwicht te brengen, als men bij het draagvermogen •Rijn- en Roergebied' uitschakelt, hetwelk vol gens de Manchester Guardian do helft van het Duitsche vermogen beteekent. Niette min blijft het groote feit, dat de deelneming der Vereenigde Staten zelfs in dezen zeer beperkt-en vorm een waarborg is, dat de re sultaten- dor oommissies niet zonder meer terzijde kunnen worden geschoven, en dat de publieke opninie zich beter zal kunnen laten gelden, dan anders het geval zou zijn ec- weest. B PORTUGAL. Troebelen te Lissabon. Dinsdag werd uit Lissabon gemeld- Er is een aanval gedaan op het paleis van den president van de Republiek, met het doel den president te dwingen, een nieuw minis terie te vormen; Do aanval is door do wacht afgeslagen. Men meent te doen te heb ben met een poging dér extremisten ge steund door do equipage van de torpedo boot Douro. De nacht was kalm, De toestand is thans weer normaal. Teixoira Gomez be- t0 Lissabon! Een der ladr leen-sobs bladen publiceert de volgende bijzonderheden omtrent hetgeen gisteravond te Lissabon is voorgevallen. Toen de aanvallers het paleis naderden, kwam de wacht naar buiten en gaf vuur, doch zij beantwoordden dit met het werpen van twee bommen, die geen schade aanricht ten. De wacht schoot nogmaals, waarbij een persoon gedood en velen gewond werden. Een tweede aanval had plaats tegen 11 uur. Deze werd eveneens afgeslagen. De regeering is den toestand- meester. Da aanvallen, waartoe het sein werd gegeven door het afteken van een knalsignaal, had den ten doel de instelling der militaire dio- tatuur, gevolgd' door de vorming van- oen extremistisch kabinet. Parijs, 12 Dec. Volgens de Portugeesche bladen is de orde te Lissabon hersteld en da revolutionaire beweging mislukt. I)e revo lutionaire raddraaiers hebben zich overge geven. ENGELAND. De politieke crlsl9. Landen, 12 December. Het officieel com muniqué, waarin het aanblijven van Bald- win's kabinet wordt meegedeeld, -beroept •zich op constitutioneel© precedenten-. Som mige conservatieve bladen merken op dat de arbeiderspartij niet het recht 'heeft-, zich over dit besluit te ergeren, daar de uitslag voor het eerste te zien geeft, dat drie sterke par tijen alle drie in de minderheid zijn. Niemand twijfelt eraan, dat de belemme ring der arbeiderspartij het voornaamste oogmerk is. De liberalen gaan in elk ge val van dat standpunt uit en geven nu na genoeg eenstemmig en- zeer beslist te ken nen, dat de conservatieven op hen geen hoop behoeven te stellen. Het is zoo goed als zeker, dat de liberalen1, wanneer Macdonald niets slechts met een propagandaprogra-m ipet het oog op een spoedige nieuwe verkiezing, maar met een serieus werkprogram komt, om in dringende behoeften te voorzien, aan een arbeiders- regeering hun steun zullen geven. Zooveel te zwakker wordt de houding der conserva tieven. Men verwacht nu, ofschoon daarover in conservatieve -kringen nog -geen eensgezind heid -bestaat, dat Baldwin in de troonrede iets zal zeggen over de tarieven en ten min ste over het vooruitzicht om het ontwerp voor ratificatie van de toezeggingen aan de dominion-ministers in te dienen. Het kan dan niet uitblijven, of Maodonald zal hem daarop aanvallen en het kabinet doen val len. Mocht Maodonald dan het kabinet vormen, dan verwacht men dat de conservatieven hem niet dadelijk bestrijden zullen, maar hem eenigen tijd zullen steunen tot de drin gendste financieele werkzaamheden afge handeld zijn. Geen der partijen voelt *er op het oogenblik iets voor de uitlokster van een nieuwe verkiezing te worden. Londen, 12 December. Volgens de Daily Mail heeft Asquith aan Baldwin medege deeld dat hij persoonlijk bereid is, den eer stenminister allen steun te verleenen, welken hij in het 'belang van het land acht. Het blad voagt eraan toe, dat leden van verschil lende liberale partijen zich verklaard hebben ten gunste van de vorming van een nieuwe constitutioneele partij teneinde de bedrei ging van het internationale socialisme te be strijden. De Daily Chronicle verklaart daarentegen dat Baldwin geen steun van de liberalen zal ontvangen. Het regeerlngsprogram. Uit gezaghebbende bron wordt verklaard, dat er geen onderhandelingen zijn geopend om den steun der liberalen voor de regoe- ring te verkrijgon voor de uitvoering van een overeengekomen politiek en dat de re geering daartoe op het oogenblik niet het plan heeft. Het rogeeringspi'ograra voor de aanstaande zitting van het parlement zal niet Baldwin's tarief voorstellen- omvatten, doch zal waarschijnlijk maatregelen behelzen tot ratificoering van de 'besluiten der Rijksoon- feremtle ten behoeve van de bevordering van ï'ijkshandëlscredleten, de verbetering der communicatiemiddelen, enzoovoort. De re- goering zal een ernstige poging doen om deze maatregelen, dio zij in een onaanvechtbaren vorm zal gieten ,door het parlement aange nomen te krijgen. Do Arbeiderspartij verklaart zich ministrnbel. Londen, 12 Dec. Het nationaal bestuur der Arbeiderspartij heeft vandaag besloten, do eerste de beste gelegenheid na de bijeen komst van het parlement op 8 Januari aan te grijpen om de regeering omver te wer pen o» een nrbeldersregeering in te stellen, wanneer die koning daartoe een ultnoodiging doet. In dit geval zou de Arbeidersparty zloh niet ln oen ooalltie begeven. VEREENIGDE STATEN. De Vloot. De minister van marine Donby, heeft zijn jaariyksch verslag uitgebracht aan het Congres. Do minister heeft een- krediet van 8 30.060.000 gevraagd voor de modernisatie van de vloót. Hij wil acht kruisers van 10.000 Ion elk laten bouwen, voorts duikbootkrui- sers en zes kanonneerbooten. Aan verbete- marinebases wil de ministér e 7.G76.000 laten ten koste leggen. Voorts ia eF. een program voor den bouw van marine- yiiegtuigon, dat voorziet in werk voor vijf jaar. Wat betreft do modernisatie van de vloot betoogt minister Denby, dat de plannen, van welke do uitvoering een jaar lang was op geschort geweest, thans moeten worden ter hand genomen, willen de Ver. Staten zich hondhaven op do plaats, waarop zij krach tens do vl-ootovereenkomst van Washington recht hebben. Do sterkte dér Unie aan kruisers is vol gons den minister zoo ver achtergeraakt bij Engeland, dat het jaren zal duren vóót de Ver. Staten weer bij zijn. De wijziging In de montage van de kanon nen in de geschuttorens aan boord van de schepen is zegt minister Denby niet in strijd met do bepalingen van Washington- Er zal n.1. in het type der kanonnen geen wijziging worden gebracht; enkel wordt aan do kanonnen een groote re maximum-elevatie- boek gegeven, wat dus neerkomt op grootere draagwijdte voor het geschut. Er waren tegen dit plan noch door Enge land, noch door andere onderteekenaars van de nmrineovereenkomst van Versailles tot dusver bozwaron Ingebracht, Een gentleman! Eenzaam Ien verlaten. Paard op hol. XVie niet hooren wil, moet voelen. In handen van de reclasseering gesteld. De Impopulaire Tabakswet. Die houden ze ook in de gaten. XVeer 'n andere film. Dat mag ook al niet. ■Net gesnapt. Hoe het gegaan is.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6