aan toe. In het ontstaande gedrang vielen een aantal personen flauw. Vergoeding Ingevolge Art. 100 L.O.-wet 1920. Gevonden voorwerpen: Bevorderd tot commies O. Leeflnng, ad junct-commies bij de rijkswerf te Willems oord; tot adjunct-commies Q. M. Langeveld, klerk bij de rijkswerf te Hellevoetsluis. Van de infanterie zullen binnenkort 120 sergeanten en fouriers, gerangschikt in ca tegorie B, als overcompleet uit dep dienst worden ontslagen onder toekenning van wachtgeld. („Avp.".) Zo""' De moord te Valkenswaard. Do adivoca a t-gen eraa 1 bij den Hoogen Raad oonchuieeixlo gister tot verwerping van het cassatieberoep, Ingesteld, door mevr. Jesmet, tegen hare veroordeeling tot vier jaar gevangenisstraf door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch terzake van medeplich tigheid aan moord op haren echtgenoot. Aannemers gearresteerd. Op last, van den officier van justitie ln Den Huag zijn de Lelden gearresteerd en naar het huls van bewHring in Den Haag overgebracht de aopnemer-expedlteur A. A. vani T. en diens zwager, de aannemer C. O., beiden te Leiden. Zij worden verdacht van knoeierijen, in verband met den bouw van het acadomlsoh ziekenhuis te Leiden. Oud roest. - Het Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtin gen aan do Hembrug zal een aantal oude kanonnen, tot een gewicht van ongeveer 800.000 kilo, liggende in verschillende gar nizoenen, voor oud-roest verkoopen. Auto-ongeluk. Vrijdagnacht omstreeks half één heeft op den Utrechtschen weg te Heelsum een auto ongeluk plaatsgehad. De heer Vermeulen uit Arnhem keerde met den heer Voltrlnga en diens echtgenoote en dochter in een Ford- auto uit Wageningen terug. De auto heeft vermoedelijk een tamelijk snelle vaart ge had. Waarschijnlijk door slippen veranderde de aaxto plotseling van richting en vloog in volle vaart tegen een boom hjj werd nage noeg geheel verpletterde Op het hulpgeroep der inzittenden scho ten omwonenden toe, diè de slachtoffers de eerste hulp boden. De heer Vermeulen, die den wagen bestuurd had. had 'een been breuk, de heer Voltrlnga had verwondingen aan het hoofd' en had eenige ribben gebro ken, evenals zijn efchtgenoote. De dochter was er zonder noemenswaardig letsel afge komen. De slachtoffers zijn naar het Diaooneasen- huis te Arnhem vervoerd.' Brand. Zaterdagavond omstreeks half zeven werd, vermoedelijk door schoorsteenbrand, de li>*<)eir?er^ «Het Druifje", staande aan- den Middenweg te Heer Hugowaard, en in paoht den h061, D. Klaver, een prooi der vlam men. Iwee paarden en zestien varkens kwa men mede bij dezen brand om. Duitsohe ver zekering dékt hier de schade. LAATSTE BERICHTE?!. Londen, 18 Deoember. De Grieksohe ver- lcl™fn rijn volgens berichten uit Athene geëindigd met de overwinning van de ge- matigde eiementen. Het plan bestaat direct na de, bijeenkomst van de nationale vergade ring een volksstemming over den regee- nngsvorm te houden. Indien de republiek uitgeroepen, wordt naar Fransch systeem, /ai Hasil- Zaharoff worden uitgenoodigd erste president der republiek te worden, w ordt evenwel de republiek gevormd naar i ^voorb^W der Vereenigde Staten, dan /al net. presidentschap ann Venizelos wor den opgedragen, én bestaat de mogelijkheid, dat de koning het land zal verlaten. Londen, 18 December. Uit Athene wordt verlaten de konin8 heden, Athene heeft Gelukkig zijn geen verdere ongelukken te betreuren, en na' een korte onderbreking, ging de voorstelling datn ook weder door. GEMEENTERAAD. Voor de vergadering van hedenavond is een tweede vervolgagenda verschonen: Bericht van de Commissie van Toezicht op het M. O., dat zij zich vereenigt met de tijdelijke benoeming van H. J. Marinus tot leeraar aan de Avandvakteekenscbool. Voorstel tot benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op het M. O. en het N. O. 1. Vacature G. C. Dibbetz: 1. G. C. Dibbetz. 2. A. Slingervoet Ramondt. 2. Vacature C. M. Moolenburgh, 1. J. Zwart (Insp. der Dir. Belast.). 2. M. W. Horning. 8. Vacature A. W. MicheLs: 1. J. Koster, predikant. 2. A. Fetter, predikant.v Naar aanleiding van het op de agenda vermelde punt zijn ingekomen adressen van de onderafdeeling Helder van den Neder- landschen Bond van Gemeente-Ambtenaren en van de afdeeling Helder van den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, die wij in uittreksel laten volgen. Het Bestuur van de afdeeling Helder van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond verzoekt, ten aanzien van de salarieering van de jeugdige ambtenaren, de verkregen rechten niet aan té tasten en mitsdien, in overeenstemming met d© uitspraak van de Commissies van Overleg voor Ambtena- ren. en Werkliedenaangelegenheden, te be sluiten, dat voor de vóór 1 Januari 1924 in dienst zijnde jeugdige 'ambtenaren -de thans geldende salarisregeling onverkort van toepassing zal blijven. De onderafdeeling Helder 'van de Afdee ling Noordt-Holland van den Ned. Bond voor Gemeente-ambtenaren kan zich n/iet vereenigen met het dioor Burgemeester en Wethouders ingenomen standpunt dat ook voor heti thans ini 'dienst zijnde personeel de nieuw - voorgestelde regeling zoo spoedig j mogelijk toepassing moet vinden. Naar hun meening n.L mogen in de jaarwedderegeling, waarop het personeel eenmaal is aangeno men, niet dan in de, laatste plaats wijzigin gen,, die vermindering van salaris tengevolge hebben, worden aangebracht. De vastheid van de positie van den ambtenaar zou hier door ernstig worden geschaad. De Bond ver zet zich dan ook ten sterkste tegen het voor stel dat een overgangsbepaling, als door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, zou worden opgenomen. Dit klemt nog te meer, omdat een' groot gedeelte van de gedachte bezuiniging al leen door het jeugdig personeel zou worden gedragen. Meent de Raad met Burgemeester en Wet houders dat inderdaad ^bezuiniging noodig is en dat de ambtenaren en werklieden hier in, buiteè de eventueel te heffen hoogere belasting, die ook hen zal treffen, moeten deelen, dan komt daarvoor naar d)e meening van adressante! de vacantietoeslag het eerst in aanmerking, omdat dan deze bezuiniging door allen, of in ieder geval door het groot ste gedeelte van het personeel, wordt gedra gen. Het A.R. en W. R. zouden dan b.y. zoodanig kunnen worden gewijzigddat voortaan de toeslag niet meer 2 doch 1 van het jaarloon, met een minimum van 30.zou bedragen. Een dergelijke rege*- ling zou voor de gemeente een meerdere besparing geven van naar raming 1900. Adressante geeft dan ook in overweging. Ie. het voorstel van Burgemeester en Wet houders voor wat betreft de bezoldiging van het thans in dienst zijnde jeugdige perso neel niet aan te nemen, doch een overgangs bepaling op te nemen zooals door de meer derheid van de Commissies voor Ambtena ren- en Werkliedenaangelegenheden is voor gesteld; 2e. art. 44 A. R. en art. 45.W.R. zoodanig te wijzigen dat voor 1/50 wordt gelezen 1/100. Ophaaldienst Gem. Belastingen. In de raadszitting van 18 "Nov. j.1. zijn bij de kwestie vam den Ophaaldienst der Gem.- Belastingen door den heer Borkert scherpe opmerkingen aan het adres van den Rijksont vanger gemaakt. Zoo zou, volgens dit raadslid, deze ambtenaar door te weinig medewerking aan den gemeentelijken dienst, dit, nuttige in stituut tegelwerken en zelfs zijn goede func- tionneering verhinderen. Deze zaak is door den wethouder van finan- tiën onderzocht, die thans bij den Raad hier omtrent de navolgende missive heeft ingediend: Naar aanleiding van de bemerkingen in de Raadszitting' van 13 November gemaakt, in betrekking tot'de werking van den Ophaal dienst, in verband waarmede opmerkingen over den Rijksontvanger zijn gemaakt, die voor dien Hoofdambtenaar beleedigend zijn, heeft onder- geteekende hieromtrent een onderzoek inge steld. Als mijn oordeel moet ik, na volkomen ken nisname der feiten, mededeelen, dat noch den Ophaaldienst, noch de Rijksadministratie een verwijt kan treffen. Beide diensten deden een voudig een plicht, deze bij: verordening of wet opgelegd. De belastingschuldigen wisten, ook, omdat dit per circulaire van Februari 1923 was mede gedeeld, dat hun aanslag vóór 1 Augustus LI. afbetaald moest zijn. Men wist,' dat de .Ophaaldienst vervolging niet kon voorkomen, wanneer niet binnen dien tijd was betaald, en evenzoo, dat de Rijksont vanger verplicht was, om door middel van ver volging, de gelden geïnd te krijgen. Terwijl, de béteekenis van dwangbevelen voor de belastingschuldigen kostbaar is, maakt de Ontvanger, waar dit mogelijk is, gebruik van loonbeslag, hetgeen geen kosten meebrengt. Dit geschiedde Ook in het geval, door den heer Geurts naar voren gebracht. Dit loon beslag werd gelegd in Octoher,'terwijl de aan slag in Augustus had moeten zijn aangezuiverd. Dat die werkman, door middel van den Op haaldienst, zijn aanslag regelmatig afbetaalde, doet aan dit feit niet tekort. Immers, op 27 September was nog slechts 2/3 van den aanslag betaald! Dat men het onaangenaam vindt, als loonbeslag wordt gelegd, is per slot van reke ning een zaak, die de Ontvanger niet kan voor komen. Het publiek zelf is daarvan de oorzaak. Men begint veel te laat in het jaar te betalen en dan nog wel met kleine bedragen. Uit het bovenstaande zal men moeten er kennen, dat de Rijksontvanger verplicht was te handelen, zooals hij deed. Mij worden dan ook gevallen aangetoond, waaruit mij bleek, dat herhaaldelijk door den Rijksontvanger uitstel van betaling ls verleend, waar hem dit maar eenlgszlns mogelijk was. Ik kan hieraan nog toevoegen, dat' ik met den Rijksontvanger voornoemd en het Hoofd van den Ophaaldienst heb geconfereerd en dat eerstgenoemde bereid is -tot het plegen vap overleg in alle zaken de belastingschuld der deelnemers bij den Ophaaldienst rakende, voor zoover het belang der Rijksadministratie dat toelaaf. Ik heb gegronde hoop, dat jn het vervolg dit overleg goede vruchten, zal afwerpen. Bovendien is van den Inspecteur der Rijks belastingen een schrijven ontvangen van den volgenden inhoudi: dat hij door middel van het verslag In de Held'ersche Courant kennis heeft genomen van een discussie inzake de werking van den Rijksinvorderingsdienst in deze gemeente, ge voerd in Uwe laatste openbare vergadering; dat het hem bevreemdt, dat een ernstige klacht aangaande dezen dienst tot uiting is ge bracht in die vergadering, aangezien deze dienst geheel en al valt buiten het terrein der gemeen telijke bemoeiingen, waardoor priori moest vaststaan, dat een weerlegging van de zijde van het College van Burgemeester en Wethouders uitgesloten was te achten, zelfs al zou de geuite grief gebaseerd en vergezeld zijn ge weest van eenige zakelijke argumentatie; dat overigens, ter voorkoming van mis verstand dezerzijds geenszins de aanmerke lijke vermeerdering der moeilijkheden in deze jaren wordt ontveinsd, welke ten kantore van den Rijksontvanger is ontstaan tengevolge van den overgang der Gemeentelijke inkomstenbe lasting naar den Rijksdienst zonder dat eenige personeelsuitbreiding heeft plaats gevonden; moeilijkheden, welke door dien ambtenaar en zijn personeel ter verkrijging van een,recht vaardige en beHöorlijke invordering, ten bate en ten behoeve van de gemeente, ln de eéVste plaats, slechts met hunne inspanning en uiter ste plichtsbetrachting kunnen worden over wonnen; verzoekt mitsdien Uw College met verschul- digden eerbied, een eventueele klacht betref fende den invorderingsdienst uitsluitend wel te willen indienen ter bestemder plaatse, ten einde deze met behulp.van ter1 zake dienende feiten aan een onderzoek te kunnen onder werpen. v Vermindering van Landpacht. De Raad besliste in zijn vorige vergadering afwijzend op het verzoek van een aantal pach ters van gemeente-gronden om over het loo- pende jaar (1923) een restitutie van pacht, ad f 100,-per H.A. te verleeneid en de pacht-, sommen over de volgende huurjaren (f924 t/m 1926) met 50 te verminderen. Thans wenden eenige pachters zich opnieuw tot den Raad om restitutie te verleenen, nadat de daarvoor door hen aangewezen personen zijn .gehoord geworden. Op de motieven, in hét advies van B. en W. aan den Raad medegedeeld, meenen B. en W., dat er geen aanleiding bestaatde betrokken personen te hooren en dat er geene termem aanwezig'zijn op hun voorstel terug te komen, waarom zij opnieuw voorstellen,, op het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken. Bij adres aan den Raad verzoekt het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Petrus en Piaulus voor de school aan de Jonkerstraat over het jaar 1922 een vergoeding uit de ge meentekas te mogen pntyangen ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. Door het Bestuur is het bij art. 17 lid 2 van het K. B. van 31 December 1920, Stbl. 952, be doelde afschrift van de beslissing van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ingezonden, zoodat aan de door de wet en het Koninklijk Besluit gestelde eischen is voldaan. De school aan de Jonkerstraat is voor de be rekening van de hlerbedoelde vergoeding voor, de jaren 1920 en 1921 steeds vergeleken met de school aan de Hoofdgracht. Laatstbedoelde school is sedert 1 September 1922 geen U.L.O.-school meer volgens de over gangsbepalingen der L.O.wet 1920, maar ls met ingang van dien datum een gewone lagere school geworden, zood'at thans geen „overeen komstige" openbare school meer in deze ge meente bestaat.. Niettemin blijft het bovenge noemd Bestuur aanspraak maken op de ge vraagde vergoeding tot 1 September 1924, in gevolge het 2e lid van art. 100 der L.O.wet 1920, luidende als volgt: „Deze vergoeding uit de gemeentekas wordt aan het bestuur der bijzondere school uitge keerd over het tijdvak, gedurende hetwelk aan de overeenkomstige openbare school meer on derwijzers werkzaam zijn, dan het aantal, waar van de jaarwedden door het Rijk aan de ge meente worden vergoed, en tot twee jaren daarna." Het R.-K. Kerkbestuur heeft voor de school aan de Jonkerstraat van het Rijk de jaarwedden van 12 leerkrachten vergoed gekregen. De jaarwedden van de drie boven dit aantal aan gestelde leerkrachten komep derhalve over 1922 voor rekening der gemeente. In verband hiermede stellen B, en W. den Raad voor op grond van artikel 100 der L.O. wet 1920 uit de gemeentekas over 1922 een vergoeding toe te kennen aan het R.-K. Kerk bestuur van ƒ3354.58. B. en W. teekenen hierbij nog aan, dat dit bedrag niet meer, zooals voorheen, uit 's Rijks kas aan de gemeente wordt gerestitueerd. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Een gestreepte meisjes muts, een wollen hand schoen, een portemonnaie met inhoud, een K.G.- gewicht, een kindcrhamdtaschje, imh. een zakdoek je, een ceintuur, een glacé handschoen (rechter), een kinderbontje, en bij Blauboer, Koningstraat 107, een zilverbon. K. Jonker, Achter Binnenhaven 37, een wollen das. J. Oerlemans, Schagenstraat 62, een duif. Nieuwstad, Jan in 't Veltstraat 64, een R.-K. kerk boekje en géhaakt taschje. Casinogebouw, Kanaalweg, eenige ceinturen, 2 pa- rapuie's, 2 paar handschoenen en een portemon naie met inhoud. B., Abbenes, Van Galenstraat 52, een vulpen. B. Lorette, Jan in 't Velt9traat 60, een zilverbon. Eijgenhuizen, Leliestraat 30, een halsketting met 2 R.-K. gedenkpenningen. B. van Vliet, .Oostslootstraat 45, een rozenkrans in etui J. Kikkert, Vjjzelstraat 69, een, schaartje., H. Zondervan, Wezenstraat 34, een herdershond. J. Sevenhuizen, Jonkerstraat 26, een boodschap- pentasch, W. Biersteker, Kananlweg 29, een jongensmuts. Molenaar, Anjclierstraat 18, en broche (medaille) A. Assen, ae Vroonstraat 57, een lijden das. Van Dalen, Wilhqlmlnastraat 52, een portemon naie met inh, Koorn, Binnenhaven 125, een hond. J, Verhagen, Doggersvaart, 2, een portemonnaie, inhoudend een rózekrans. Polce, Lan-i 26, een kinderbontje. W". A. Koster, Binnenhaven 135, een portemonnaie met inh. Pronk, Breestraat 23, een knop van een parapiuie Rijkers, Polderweg 39, een pen- en potloodhouder. M. Smit, Krugerstraat 34, een handschoen. J. Vehknan, Koningdwarsstraat 33, een dames-, mantel. A. Rieuwers, Koningdwarsstraat 14, een koralen halsketting. P. Kerkhof, Stakman-Bossestraat 12, twee pakjes puddingpoeder. F. Kegge, Hoogstraat 62, een huisdeursleutel. Jade Leeuw, 2e Vroonstraat 89, een vulpotlood. Ravenstein, Achterbinnenhaven 37, een dames handschoen. Vlietstra, Cronjéstraat 19, een beursje met inh. Boedermaker, Spoorstraat 63, een kinderhand schoentje. Koster, Hoogstraat 35,' een meisjesmuts. M. Lastdrager, Westgracht 13, een handschoen. Beijer, Vischstraat 25, een etui m. schoolbehoeften Evers, Pijlsteeg 10, oen „Pathé"-potlood. de Vries, Bassingracht 58, een etui met schrijfbe hoeften. van Anx'sfoort, Bierstraat 4, een muntstuk. Horst,. Laan no. 6, een kinderwantje. K. van Reek, Oostslootstraat 15, een ledige por temonnaie. J. A. van Rijn, Wachtstraat 49, een damestaschje met inh. J. Franken, Sluisdijkstraat 17, een bankbiljet. T. Wessel, Diaoomiestraat 27, een sigarenaanste ker. Gillesen, Ruüghweg 165, een jongenspet. Mej. Reith, Spoorstraat 4, twee rozekransén. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille 21 Dec. 28 Dec. 31 Dec. *23 Dec. eiken Woensd, Tijdstip der laatste buslich ting aan liet Postkantoor. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9.— 'sm. 5.30 'sm. 6.30 's av. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via Amsterdam 9 Jan. Per mail via Amsterdam (Colonlljn) 20 Dec. Per mail via St. Nazalre 6.30 's av. 6.30 's av. 6.30 's av. 24 Dec. Naar Saba, St. Eus'tatius en St. Mar tin Perzeepostvia W. Smits, flcrjr.-aehrijvcr J. v. d, Jast, sorff.-tor podomakor G, Ou wend ijk, maoh.dr.-maj. L. L> Verboven, eerg.m.dr. A. Trompor. Al» reserve zullen optreden schrijver-maj. G. B van, Roeden en seg.-m.dT. J. A. Brouwer., Mot dit stoomschip zullon tevons '19 korporaals en manschappen wordèn uitgezonden. De konstabel-raai, H. "W. F. de Vries is be stemd 'op nader te bepalen datum geplaatst te worden aan boord van Hr. Ms. Ileemskerck. 18 Dec.: mach.dr.-maj. W. C. Kraay van Wacht schip Willemsoord naar van Speyk. Amsterdam (Colonlljn). Per mail oVer Engeland 20 Dec. Eiken Vrijdag, 6.30 'sav. 5.30 's m. Naar Aruba, Bonaire en 'Ouraijaoi PerzeepÓBtvla Amsterdam (Colonlljn) 20 Doe. 6.30 'sav. Per mail over Engeland 5.30 'sm Do per zeepost té verzenden stukken zijn te voorzien van do aanwijzing „zeepost.'' 1), A 11 0 e n correspondentie voor Beugkalis, Siak, Indragiri, Djambi, liiouw oh de Natooun en Anambasoilandcn. Overig gedeeltevan N.O.I. uitsluitend op vorZoek van den afzender. Naar Hr. Ms: „Tromp" te Palm a: 18, 19, 20 Dec 6.30 's av.23 cn 26 Dec. 5.30 'sm. MARINEBERICHTEN. Rijkswerven. 'De off. van adm. 3o kl. P. Smit on Th. R. Dooldor zullen, por s.s. Riudjani, dat 29 dezer van Rotterdam vertrekt, hun bestemming naar Oost- Indib volgen. BEHOUDENS ONVOORZIENE OMSTANDIG HEDEN is aan ondervolgende personen vergun ning verleend om naar Nederland terug te keeren: Per s.s. Grotius, 24 Nev. vdn Priok: Serg.-vliegt.mr. J. Xe Mahieu, W. Mens, vliegt.- mr.-inaj. G. P. Koens, aerg.-torpiedom. J. J. Pootjes Per s.s. Vondel, 5 Jan. van Priok: Luit. ter zee le kl. J. C. A. Scholto. Do verleende vergunning tot thuisvaren per s.s.. Johan do Witt, 10 Nov. van Priok vertrek kende, aan den serg.-schrijver J. Brakhoven is ingetrokken. Met ontslag uilt den Zeedienst: 20 Dec. "23: korp. der mars. W. Janszen. 1 Jan. '24: niatr. 3e tol. A. G. 't Hardt, Adj.-. onderoff. d. mars. M. Oonyn, torpedist-maj. H. L. Sweers, ziekenverpl.-maj. M. v. d. Beek. 22 Febr.: schipper G. B. A. Woltering. De navolgende onderofficieren zijn bestemd' om den 5en Jan. a.s. per s.s. Jóhan de Witt dier Maat schappij Nederland naar de tropen te worden uit gezonden: Konstabel-maj. W. A. Jloratgepler, serg.-torpedo- maker B. D. H. Tortlke en J, Pool. Eerstgenoem de wordt als transportcommandant aangewezen, terwijl als reserve zal optreden de serg.-konstabel C. van Geest. Tevens zullon met dit stoomschip 27 korporaals en manschappen wordWn uitgezonden. De navolgende onderafficierén zijn bestemd om den 9on Febr. *24 per s.s. Tjerlmal der Rotter- dam®ühe Lloyd; naar dio tropen te worden uitge zonden Torpedist-maj. A. Brouwor en L. J. Franke- voort, bootsman P. A. Wilckens, M. van Kalkert H. A. v. <L Reeet., serg.-schrijver T. H. J. H. v. d. Putte, serg.-konst. K. Prins en C. van der Geest, serg.-seiner W. van Iterson, serg.-m.dr. A. Noord' zij, A. Bakkeor, serg.-tünmeTman S. Stevan, serg.- hofrn. T. W. P. Rietbergen en serg.-kok J. J, den Decker. Eerstgenoemde zal als transportcommandant worden aangewezen, terwijl als reserve zal op treden de sorg.-schrijver J. v. d. Jagt. Met dit s.s. zuilen geen korporaals en manschap pen wörd-cn uitgezonden. De navolgende onderofficieren zijn beste-n l om ia d< 9' br. (vermoedelijk Jan Pir rsz. Coen der Maatschappij Nederland op 16 Febr.) naar O.-I, te worden uitgezonden: ■Seiner-maj. L. D. van Driel, schipper C. Moe- derzoon, torpedist-maj. J. G. Tilroe, 'bootsman H, van 'lijn, J. Bukman, serg,-torpedomaker P. J. Groenenbeng, J. M Tak, ziekenverpl.-maj. C, A, LEGERBERICHTEN. Op wachtgeld. Duur van do eorste oefening. Door don Min. v. Oorlog wordt er bij do mili taire autoriteiten do aandacht op gevestigddat do duur van do eorsto oefening van dienstplich- tigep, die bij don landstorm don rang van serg. hebben,behaald en zijn ingelijfd bij oen wapen of korps, waarop hun voorgooefendhóid betrekking hooft voor zooveel zij niet na hun inlijving in opleiding zijn genomen voor officier 4 maanden korter is dan dio van do niet-voorgeoefende dienstplichtigen van hetzelfde wapen of korps, die na hun inlijving noch tot officier, noch tot onderofficier worden opgeleid. De inlijving van eerstbedoelde dienstplichtigen heeft plaats 4 maanden na het tijdvak van inlij ving van laatstbedoelde dienstplichtigen. De duur van de eerste oefening, b.v. bij de infanterie on do onbereden artillerie, .bedraagt voor hen der halve Vh maand. Bezuiniging bij den vrijwilligen landstorm. De Inspecteur van den vrijwilligen landstofm heeft naar aanleiding van oen aan hom gerichten brief van do bozuiniigingsinspoctié bepaald, dat indien personen, niet behoorend tot het beroeps- personeel, voor diensten bij den vrijw. landst, 1000 of meer mochten ontvangen, zij vervangen zullen worden door op wachtgeld gestelde onder officieren. Burgerlijke Stand der gemeente Helder van 15 tot 17 Dec. 1923. OVERLEDEN: Cornelis Burgers, 61 jaar, echt genoot van Aafje Kindt; Klaas Rezel, 82 jaar; Jan Korsman, 69 .jaar, echtgenoot van N. Kossen: Antj© de Graaf. 40 jaar, echtgen. van Otto Hoo- gendijk. BEVALLEN: G. van Wilsem-Gauw, d.; M. Jo- g-el-van Waordenburg, z.; E. van Pel-Glas, d.; M. Thömasse-van Galen, z.; G. J. Dreogor-Veeror, z. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 15 Dec. 1923. Aangekomen .van Harlingen en vertrekken naar Londen Eng. s.s. „Starling". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingon hot Engelsohe s.s. „Horen". VISSCHERIJBERICHTEN. 15 Deo. 1923. Aangevoerd door 6 korders: 150 middeltongcn p. stuk 0.45; 160 kleine tóngen p. stuk 0.20; 4 kisten zotschol p. kist 14176 kisten kloino schol p. kist C; IC kisten schar p. kist 2—-4; t kisten bot p. kist 18; door garnalenvisschors: 2650 K.G. gekookte garnalon .p. K.G. 0.15—0.19. 17 Dec. 1923. Aangevoerd door garnalénvlsschers: 8360 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.120.16. STOOM VA A RTBERK HTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. BlUlton, thuisr., pass. 17 Loc. Lover. Gelebes, thuisr., arr. 16 Dcc. te Liverpool. Koningin dor Nederlanden, thuisr., yertr. 16 Doe. v. Colombo. Bali, arr. 10 Dec. v. Duinkerken te A'dam. Grotius, thuLr.. arr, 10 Dec, te Genua. Ma pi-u,'arr. li Dcc. v. Hamburg te Nordcnhtwn. Ndas, vertr. 17 Deo. v. A'dam n. Hamburg. Prinses Jtuliuna, uitr., vertr. 16 Pee. v. Paduug. Radja, thuisr,, vertr., 14 Dec. v. Padang. Southllan, uitr., pass. 14 Doe. Oucssant. Vondel, arr. 15 Dcc. v. A'dam te Batavia. Prins dor Nederlanden, uitr., pass. 14 Dec. Per lm. Kon. Ilollandscho Lloyd. Prechterland, thuisr., pass. 14 Dec, Ouessont. F/ondand, uitr., vortr. 10 Dec. v. Antwerpen. Gelria, 14 Deo. v. A'dam te B. Ayres. Rijnland, uitr., arr. 15 Dec. to Santos. Salland, thuisr., vertr. 16 Dec. v. Santos. Orania, uitr., vertr. 13 Dec. v. Las Palmas. Kon. Paketvnartmaatschappij. Slgli, arr. 13 Doe. v. Java te Rangoon. Houtman, voftr. 14 Dec. v. Molbourno n. Singar pore. Kon. West-Indische Maildienst Almelo, vertr. 14 Dec. v. Tocopilla n. Antofagasta. Astrea, arr. 15 Dcc. v. W.-Indiö te New-York. Breda, vertr. 15 Dec. v. Cristobal n. Livorpool. Cryneeen, vertr. 15 Doe. v. Cristobal n. Puorto Colombo. Oranje Nassau, uitr., arr. 16 Dec. te Port of Spain. Prins Frederik Hendrik, uitr., pass. 16 Dec. Ouessant. Amazone, uitr., pass: 16 Dec. Dungeness. Amor, arr. 16 Dec. v. Hamburg to Breinen. Helder, arr. 17 Dec. v. Hamburg te A'dam. Venezuela, arr. 16 Dec. v. Hamburg te A'dam. Flora, vertr. 13 Dec. v. New-York n. Port' au Prince. Jan v. Nassau, arr. 11 Dec. v. A'dam te Martinique Brïelle, vertr. 15 Dec. v. Talcahuano m. Coquimbo Calypso, arr. 15 Dec. te Sanchoz to R'dam. Halcyon Lijn. Agneitapark, vertr. 15 Dec. v. Ibrail n. Oran v. o. HollandAmerika Lijn. Beamsterdijk, vertr. 15 Dec. v. Baltimore n R dam. Blijdendijk, v. R'dam n. New-York, pass 17 Dec Lizard. ec- CardigUnshire, arr. 14 Dec. v. R'dam te Seattlo Grootendijk, v. R'dam n, New-York, arr 16 Doe te Antwerpen. Loohkatrine, v. R'dam n. Vancouvor, vertr 14 Dec. v. Gravesend. Nieuw Amsterdam, v. R'dam en Antwerpen n New-York, pasa 15 Dec. Lizard Drrehtdijk, v de Noord-Pacific n. R'dam, vertr lo Dec. v. Livorpool n. Londen. arr' v' Tampico te New-York botterdam, arr l7 Dec v. New-York te R'dam HoIlai)(l—Australië Lijn Abbekerk, thuisr., vertr. 15 Dec. v. Brisbane Almkerk, uitr., arr. 16 Dec: to Genua P&lenïbaixg, ttouisr., arr. 16 Dgo tn. M'.lluud—Britsch-Indië Bovenkerk, uitr., vertr. 15 Dec v -W, thuisr., vertr. 16 Dre.7. h^<mbo' Moerkerk, uitr., pass. 14 Dec. Perim IIoll.O.-Azië Lijn. Ouderkerk, thuisr., pass. 6 Doe 1'orim w» Alwaki, uitr., pass. 16 Dec. FinLterre Garyet, uitr., pass. 16 Dec. Dmjgene^ Tosari, vertr. 13 Deo, v. Kil;- bul n Povt Soedan, Holland—Zcid-Afrika Lijn. Jagersfontein, arr, 17 Dec. v. Hamburg te R'dam. Kllpfontoln, thuisr., vortr. 16 Doo. v. Port Natal. Riet fontein, thuisr., pass. 15 Doo. Flnioterre. Holland—Wost-Afrika Lijn. Reggestroom, uitr., vertr. 14 Doe. v. Las Palmas. Herraes, thuisr., vertr. 14 Deo. v. Freetown. Rotterdamsche Lloyd. Sitoebondo, uitr., pass. 17, Dec. Dungeness. Soerakarta, thuisr., vertr. 17 Dec. van Gravesend. Goentoer, uitr., vertr. 17 Dec. van Suez. Blitar, vertr. 16 Dec. v. Bremen n. R'dam. D-jambi, thuisr., pass. 17 Dcc. Finisterre. Insulinde, thuisr., pass. 16 Dec. Ouessant. Kawi, thuisr., pass. 15 Dec. Perim. Kedoe, thuisr., pass. 17 Dec. Gibraltar. Tabanan, uitr,, arr. 16 Dec. te Southampton. Patria, uitr., arr. 16 Dec. to Sabang. Ternato, v. Calcutta n. Hamburg en R'dam, pass. 15 Dec. Dungeness. Tjerimai, vertr. 15 Dec. v. Batavia n. R'dam. Bandoeug, uitr., vertr. 11 Dec. v. Port Hwetton- ham. Buitenzorg, uitr., vertir. 14 Dec. v. Suez. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Poeldijk, uitr., arr. 15 Dec. to Peniambuco. Waaldijk, thuisr., vertr. 16 Dec. v. Santos. Algorab, arr. 14 Dec. v. R'dam to Buenos Ayres. Aldabi, arr. 15 Dec. v. R'dam te Hamburg. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Idomenous, v. Batavia n. A'dam, vortr. 16 Dec. v. Padang; Palamed', vertr. 13 Doe. v. Leith n. Java. Teiresdas, arr. i6 pee. v. Japan to R'dam. Troilus, v. Batavia n. A'dam, pass. 17 Deo. Perim. Gloucus, v. J&pan n. R'dam, arr. 15 Dec. te Suez. Priam, vertr. 15 Dec. v. A'dam n. Java. Stentor, v.' Londen- n. Liverpool, pass. 13 pee. Lizard. Holenus, v. Japapn n. .R'dain, vortir. 13 Dec. v. Shanghai. Java—Cliina—Japan Lijm Tjimanock, vertr. 15 Dec. v. Chinwangtaa n. Dairen. Tjesalok, arr. 15 Dec. v. Japan to Batavia. JavaPncifio Lijn. Arakan, arr. 15 Deo. v. San Fraacisco te Tandjong Priok. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Dec. 1928. Aanvoer 8475 K.G. uien, grove 6.90—7.90, drielingen 8.40—8.50, 10,000 K.G. poen -ƒ 2.40— 2.90, 70,600 K.G. roodo kool 2.30—3.90, kleinere 1.60-2.10, 71,600 K.G. gele kool 2.30-3.90, kleinere 1.60—2.20, 34,600 K.G. Deensoho witte 1.10-1.80, kleinere 0.50—1, 1600 K.G. rapen 1.80, alles per 100 K.G. PURMEREND, 18 Dec. 1923. 10 stapels fabriekskaas 57.50, RAL 61, 12 stapels boerenkaas 68, R.M. 59, 1 stapel' Goudscho 58, alles per 50 K.G.; 864 K.G. boter p. K.G. 2.20—2.30; 465 rundoren: 285 vette p. K.G. 1—1.30; 164 melk© en gelde 175—450; 16 stieren; 45 paarden 150—250; 52 vette kal veren p. K.G. 1.401.65; 141 nuchtere idem: voor do slacht 10—40, voor do-fok 16—32; 556 vette varkens: voor de zeuterij p. K.G. 0.72 —0.76, voor de slacht p. K.G. 0.76—0.80; 53 magere varkens 20—40; 260 biggen 16—24; 1014 schapen 28—54; 42 bokken; 276 ganzen ff 7—10; 21 zwanen 18; kipeleron p. 100 stuks 13» groothandel 12 j 12i5 zak appelen 4—5; 20 zak peren 6—d'. GEMENGD NIEUWS.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6